Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis» een goede baan! MATURA 49 Santpoort-Zuid kreeg zondag nieuwe Hervormde predikant HAVENBERICHTEN Jongens uit IJmuiden pleegden reeks van diefstallen Visser kreeg giek op het hoofd Bromfietser en duo passagier gewond In de vishal en op zee Ds. Spijkerboer deed intrede Vrachtschip liep vast bij Forteiland in IJmuiden Auto tegen lichtmast LTB in Beverwijk vierde vijftigjarig bestaan 5 1 Van der WERFF HECHT ROND DE LOSPLANK HARTOG MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 n d mm Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden AMSTERDAM: Elke maandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17). HAARLEM: Elke woensdag avond in de N.Z.H.-kantine. Garage Leidsevaart 396 (Bus lijnen 3, 6, 71 en 80). Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in Naam Adres Woonplaats Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Amsterdammer verdacht van aanrijding in Santpoort Mooie dagvangsten Het geheim van de makreel Verandering Nieuwe hektrawler Jubilaris K L M Nadat zaterdagmiddag de laatste kotters, die hadden deelgenomen aan het zoeken naar de vermiste kotter op de Noordzee, in de haven van Urk waren binnengelopen, is er zondag een herdenkingsdienst in de Urker kerken gehouden. In de Bethelkerk en Petrakerk richtten ds. Groeneveld en ds. Veenstra woorden van troost tot de nabestaanden. Advertentie Postbus 446, Amsteraam-C Telefoon: 020-222055 Beursoverzichi no. 394 BILLITON MIJ De Velsense politie heeft drie jongens in de leeftijd tussen 14 en 16 jaar aange houden die ervan worden verdacht een lange reeks van diefstallen te hebben ge pleegd. Onder meer zouden zij twee bromfietsen hebben weggenomen en deze hebben gedemonteerd. Onderdelen van deze bromfietsen zijn op verschillende adressen achterhaald. De knapen zouden zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstal van carburateurs die zij van on beheerd staande bromfietsen afhaalden. Voorts zouden zij uit een schuur aan de Berkenstraat een drietonige hoorn en een uitlaat hebben ontvreemd. Uit een poort aan de Sparrenstraat namen ze een herenfiets weg. Een van de verdachten heeft bekend bij de Stadsschouwburg een bromfiets te hebben gestolen. Toen hij later door de eigenaar staande werd ge houden wist hij te ontvluchten. Bij het binnenlopen van de IJmuidense vissershaven heeft een 29-jarige opvaren de van de kotter Urk 76 „Broedertrouw" vrijdag een twee meter lange giek op het hoofd gekregen. In bewusteloze toestand is hij naar het Antoniusziekenhuis ge bracht. Het ongeval gebeurde toen een ander lid van de bemanning bij het op hijsen van de reservegiek een fout maak te bij de winch waardoor de giek omlaag viel. Zondagmiddag verleende een 16-jarige bromfietser uit IJmuiden op het kruispunt Trompstraat-Frans Naareboutstraat in IJmuiden geen voorrang aan een taxi. Als gevolg van de hierdoor ontstane aan rijding liepen de bestuurder van de brom fiets en zijn 19-jarige duopassagier ver wondingen aan handen en benen op. Na behandeling in het Antoniusziekenhuis konden zij huiswaarts keren. Aanvoer van maandag Te IJmuiden werden hedenmorgen door 88 vaartuigen aangevoerd: 12.193 kisten vis, 1700 stijve kabeljauwen en 100.000 ki logram tong. Bij de aanvoer waren: 1800 kisten schelvis, 1420 wijting, 140 gul en kabeljauw, 600 torgul, 640 koolvis, 40 haai, 1400 haring, 370 kleine kisten haring, 3 makreel, 3500 schol, 75 tarbot, 575 varia. Prijzen van maandag Heilbot 6.50-4.80, tarbot 6.50-5.30, grote tong 4.92-4.68, grootmiddel tong 5.80-5.62, kleinmiddel tong 5.82-5.58, tong een 3.81- 3.51, tong twee 2.28-2.16. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140- 112, middel kabeljauw 118-86, grote kool- vis 102-82, middel koolvis 94-82, grote leng 96-88. Per tien stuks: grote kabeljauw 120-82, middel kabeljauw 48-39. Per 50 kilogram: grote schelvis 66-60, middel schelvis 61-52, kleinmiddel schelvi 41-34, schelvis een 36-32, schelvis twee 34- 30, schelvis drie 21-20, gul een 44-34, gul twee 41-32, gul drie 34-24, koolvis een 41- 36, koolvis twee 36-30, grote en middel schol 26-22, kleinmiddel en schol een 27-23 schol twee 31-28, schol drie 36-28, schar 36-23, bot 7-5, poon 46, haai 48-38, gestripte wijting 25-20, dichte wijting 22-12, naring 36-23, makreel 43-36, tarbot 276-116, griet 120-100, kleine kreeft 48-40, kuit 80-30. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 60 kisten wijting, 200 gul en kabeljauw, 1600 haring, 1500 kleine kisten haring, 800 schol, 16.000 kilogram tong. In „De Hoeksteen", het fraaie moderne kerkgebouw van de hervormde gemeen te van Santpoort-Zuid aan de Willem de Zwijgerlaan, welke kerk zondagmiddag geheel bezet was, heeft ds. D. J. Spijker boer, na in diezelfde dienst bevestigd te zijn door ds. J. C. Remijn, zijn intrede gedaan als predikant van de hervormde wijkgemeente Santpoort-Zuid. Velsens burgemeester, mr. J. C. Bühr- mann en wethouder J. G. Kolkman, dr. H. Bruch en de heer T. Teitsma, respec tievelijke pracses en lid van de classis Haarlem van de hervormde kerk, alsme de tal van Ringpredikanten, ds. J. Boers- ma, hervormd predikant te Bloemendaal en pastoor Schipper van de parochie H. Sacrament aan de Denenweg in Bloe- mendeel woonden deze dienst bij. Tot tekst voor de bevestiging van ds. Spijkerboer had ds. Remijn Mattheüs 20 1 gekozen: „Want het koninkrijk der hemelen is gelijk aan een heer des hui zes, die des morgens vroeg arbeiders voer zijn wijngaard ging huren". „Bij de bevestiging en intrede van uw nieuwe pastoor is Mattheüs 20 wel bijzon der van toepassing", aldus ds, Remijn.. „Bij het komen van Gods koninkrijk gaat het immers om het dist nemen, zoals in de gelijkenis staat. De Heer roept niet alleen uw pastor doch ook u allen, als gemeente en hij dwingt u gezamenlijk tot daden en tot werken. Dat is de geweldi ge opdracht van de Heer: samen bezig zijn in de wijngaard", aldus deze predi kant. Na door ds. Remijn bevestigd te zijn, besteeg ds. Spijkerboer de kansel om zijn intreepreek te houden, waarvoor hij als tekst Mattheüs 20 15a: „Staat het mij niet vrij te doen, wat ik wil?" had gekozen. „Het christendom weekt de mens los uit de oude vormen zo sprak hij Dat gebeurt ook in de wereld van vandaag. Allerlei wetenschappelijke activiteiten en prestaties dwingen ons daartoe. Op zich zelf is dat niet zo erg, zo stelde ds. Spij kerboer vast, tenminste als de inhoud van het evangelie en het wezen daarvan, het brengen van de Boodschap maar niet ver loren gaan. Alleen dan kunnen wij hier in Santpoort een werkelijke gemeente vor men, u en ik, als de Heer zich het recht voorbehoudt te doen wat hij wil. Het gaat erom Gods weg te leren kennen na alle menselijk geploeter. Daarin ligt de abso lute gehoorzaamheid, zoals wij die leren WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE als volgelingen van Christus. Het vraagt veel de kansel te beklimmen en van Gods recht en gerechtigheid te getuigen. In het geloof gaat het er niet alleen om dat wij alleen een gemeente zijn, doch tevens uitverkorenen Gods, opdat wij leven in een wereld onder Gods liefde. Daartoe helpe ons God almachtig", zo besloot ds. Spijkerboer zijn intreerede. Beneden, in het ontmoetingscentrum was er daarna gelegenheid nader kennis te maken met de nieuwe predikant. Advertentie IJC 12.03 Bij het binnenlopen van IJmuiden tij dens vrij slechte weersomstandigheden is het Westduitse vrachtschip „Willi Hu- ber", dat 2467 ton meet en dat thuishoort in Hamburg, zaterdagavond vastgelopen op de zuidelijke strekdam van het fort eiland in de IJmuidense havenmond. Het in 1956 gebouwde schip liep IJmui den binnen om materiaal te laden in de binnenhaven van Hoogovens. De gezagvoerder van de „Willi Huber" contracteerde met n.v. Bureau Wijsmul ler voor de hulpverlening met sleepboten. De sleepboten „Titan" en „Simson" maakten op een lastige zee in de haven mond vast en slaagden erin de „Willi Hu ber" nog diezelfde avond vlot te trekken. Na een duiker-onderzoek in de bijleg gershaven, waarbij schade als gevolg van het stoten op de bazalten strekdam werd vastgesteld, werd besloten om de „Willi Huber" voor reparatie van de schade naar Amsterdam te slepen. De sleepboten „Nestor" en „Cornelis Willem" voerden dit sleepwerk via het Noordzeekanaal zondagmiddag uit en leverden het Duitse vrachtschip af bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij. Een chauffeur van een N.Z.H.-bus meld de zondagnacht aan de politie gezien ta hebben dat een personenauto op de Hage- lingeweg in Santpoort een aldaar gepar keerde auto aanreed en vervolgens door reed. Later werd een bewoner van Am sterdam aangehouden. Deze ontkent ech ter de aanrijding veroprzaakt te hebben. Een 34-jarige schilder uit Haarlem noord is zondagavond in de Hoofdstraat te Santpoort bij de Vlietweg met zijn per sonenauto tegen een lichtmast gebotst. Hij kreeg snij wonden in het gezicht. De wagen werd zo zwaar beschadigd dat zij met een kraanwagen moest worden weg gesleept. DE HANDEL HEEFT HET BIJ HET BEGIN van de afgelopen week zonder haring moeten stellen. Mede doordat de KW 159 „Marian Ellen" wegens de beperkte mogelijkheid tot lossen maandag aan de zuidzijde moest blijven liggen. Vandaar dat het schip pas aan de dinsdagmarkt van zijn 700 kisten en 300 kleine kistjes haring kon worden verlost. Dezelfde dag werden er van de noord uit door de VL 112 en de SCH 261 eveneens een paar honderd kleine kistjes haring aangevoerd. Deze vis was van een vrij goed gehalte, zodat per klein kistje ongeveer J' 23 werd betaald, voor namelijk door de rokerijen. ...o.O..„(..„o - AAN DE WOENSDAGMARKT meld den zich twee schepen met haring uit de Ierse Zee, waarbij het opmerkelijk was dat deze lading uit twee soorten be stond, namelijk kuitziekte en ijle haring. Bij informatie is ons gebleken dat er tussen het vangen van de kuitzieke en de ijle haring in de Ierse Zee een storm heeft gewoed, waardoor het de schpen onmogelijk werd gemaakt drie etmalen doelloos voor de kust voor anker te blij ven. De eerste trekken hebben dan ook niets opgeleverd, maar nadat door een en keling ongeveer twintig mijl in z.w.-rich ting was opgestoomd, werd op de echo meters een concentratie van haring waar genomen. TER HOOGTE VAN Old Lead of Kin- sate, welke vangplaats op twintig mijl z.o. uit de Ierse kust is gelegen en waar noch nimmer haring door Nederlanders werd gevangen, hebben thans meerdere schepen prachtige dagvangsten gemaakt. Want nadat donderdag een schip met ha ring van Stonerway aan de markt was verschenen, kwamen er vrijdag opnieuw vier trawlers met haring van de Ierse Zee uit in IJmuiden. Zowel voor de re derijen als voor de handel is het dan ook bijzonder gunstig dat deze visserij zo lang kan aanhouden. Vandaar dat opnieuw meerdere schepen vol goede moed naar de wateren rond Ierland zijn vertrokken, om te trachten hier te halen wat er te halen valt. DOÖR DÊ" GOÉDE VANGSTEN en prachtige prijzen komt men steeds weer met besommingen uit de bus, welke de ze pogingen volledig rechtvaardigen. Want als de haring zich niet laat vangen kan er ook geen andere büit worden binnenge haald. Met lege ruimen van deze con treien uit opstomen naar de noord, om hier de reis te beëindigen is nu eenmaal weinig aanlokkelijk, hoewel dit toch meermalen is voorgekomen. VELE SCHIPPERS HOUDEN zich reeds geruime tijd bezig met de vraag, waar de Franse trawlers de makreel toch wel mogen vangen, die geregeld met gro te autoladingen bij de rokerijen in IJmui den en Scheveningen wordt afgeleverd. Tot nu toe is deze vraag echter onbeant woord gebleven. Wel hebben de SCH 21 en de SCH 23 nog getracht een van deze Franse trawlers achterna te stomen, maar omdat deze een grotere snelheid kon ontwikkelen was de Fransman spoe dig uit het gezicht verdwenen. DE REEDS GENOEMDE VL 112 en SCH 261 beschikten, behalve de kleine haring, eveneens over een partijtje ma kreel. Hopelijk zijn dit de voorboden van meerdere en grotere partijen geweest, want het is voor de enkeling wel aantrek kelijk naast de overige lading nog over enige makreel te kunnen beschikken. De Advertentie Een machine, waar iedere typist(e) gelukkig mee is. Voornaam van kleur en vormgeving en vooraan in kwaliteit. Een machine met een fijne aanslag,die altijd perfect verzorgde brieven levert. Met veel handige extra's die het werken zo vergemakkelijken.Met gematteerde toetsen, die rust aan uw ogen geven. Triumph - een machine die zijn kwaliteit altijd schriftelijk bevestigt. Kantoormachinehandel Schoterweg 122 HAARLEM Telefoon 50130 Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Helene OI- dendorff, van Pepel, IJmuiden; Emsland, Dagen ham; Martha Friesecke, Ipswich; Spaarne- stroom. Huil; Neuharlingersiel, Antwerpen: Mare Liberum, Dagenham: Donata, Londen: Menje. Londen; IJstroom, Portsmouth: Bramber. South - ompton; Olna Firth, Huil, IJmuiden, Sinouts- kerk, Antwerpen; Buka, Londen; Hoe Vinces, Londen; Netherlands Coast, Newcastle; Willy Huber, Avilez. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ladon, naar La Guaira; Libertas, Benghazi; Gertrude Wiener, Rotterdam; Wedlooper, Stockholm; Island Ven ture, Le Havre; Orinoco, Bilbao; Oranje, Lon den; Norstrand, Rotterdam; Kapitan Fedotov, Tallin, IJmuiden; Hoogland, Stettin, IJmuiden; Batavier, Karlkrona, IJmuiden; Ilse Wulff, Stock holm: Senegalkust, Hamburg; Roepat, Londen; Hanne Skou, Le Havre. Buitenhuizen; Hinde, Londen; Scheldeborg, Simrishamn. IJmuiden; Rijnstroom, Shorehanr, Lamara, Rotterdam, IJ muiden; Delft, Hamburg; Drenthe, Londen; Telamon, Hamburg; Frans van Seumeren, Ham burg; Frieda Buss, Londen, IJmuiden; Geestdiep, Boston, IJmuiden; Inga Bastian, Avilez, IJmui den. Zondag aangekomen te IJmuiden: Hugin, van Stockholm: Atlas, Rotterdam; Hille Oldendorff, Rotterdam: Beneinkust, Antwerpen; Myfem, Parijs; Milo, Swansea; Pergo, Newcastle, IJmui den; Steckenferd. Antwerpen: Entre Rios, Ham burg; Libanon. Itea, IJmuiden; Hada 2. Par, IJmuiden; Zingstr, Rostock; Marie Luise Bolten, Norfolk, IJmuiden; Angarskles, Soederhamn; Zaanstroom, Grangemouth; Castor, Porsgrunn; William, Uddevalla, Haarlem; Marie Christine, Par; Jean E., gesleept door Gelderland, Londen; Dollard, Drogheda; Anita. Antwerpen; Deborah, Londen, Zaandam; Mercator, Antwerpen; Obe- ron, Hamburg; Draco. Aarhus. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Vliestroom, naar Huil; Marieleen, Zeebrugge; Hontestroom, Sheerness; Arkadia, Svolvaer, Zaandam; Ems land, Goole; Nestor, Bremen; Herman Lith- meyer, Gothenburg, IJmuiden; Nobelsse, Ips wich; Aegir, Londen; Bram, Londen; Stora, Mena al Ahmadi; Barbara, Uddevalla; Eos, Rot terdam: Spitfire, Hampton Roads. Maandag aangekomen te IJmuiden: Plover, van Felixtowe: Albert. Swansea; Dania, Kopenhagen. Maandag vertrok uit IJmuiden: Rhein. naar Karlstadt. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). handel betaalt immers maar liefst 30,- voor een klein kistje makreel, waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan 25 kg. Vandaar dat deze week voor 108 kleine kistjes makreel evenveel werd besomd als voor 186 kisten braadschelvis. EEN EN ANDER GEEFT de vissers man ongetwijfeld het nodige te denken. Een makreel gaat het ruim in zoals de ze wordt gevangen, terwijl de schelvis meestal eerst nog moet worden gestript en wat daar verder allemaal voor wordt vereist. Deze week is weer gebleken dat de verkoop van schelvis ver beneden het peil is gebleven van ongeveer tien jaar geleden. Bij een slechts gering grotere aanvoer van de grove schelvis, liepen de prijzen al weer direct tot beneden 20,- terug. Terwijl de piepers zich maar nau welijks konden handhaven voor de mini mumprijs, of even daarboven. De klein middel schelvis, waarvan nog een ge deelte over de grens verdween, lag maar juist rond de ƒ30,-, terwijl de grote en grootmiddel schelvis, waarvan nog minder werd aangevoerd, voor het grootste deel voor de export werd verkocht voor prij zen, gelegen tussen 40,- en 60,-. Wijting was er echter voldoende, zodat elke ge gadigde hiervan zijn portie heeft kunnen bemachtigen. DOORDAT DE AANVOER donderdag stopte, kwam er in deze situatie direct verandering. Alleen de ,,'s Gravenhage", die voor de woensdagmarkt geen plaats meer had kunnen krijgen, moest aldus noodgedwongen tot donderdag blijven lig gen. Hierdoor werden de prijzen met slechts enkele guldens verhoogd. Voor de vrijdagmarkt werd alleen door de kotters enige wijting aangevoerd. Schelvis was in het geheel niet te koop, met uitzondering van een enkele, van de haringtrawlers afkomstige kist. Voor de aanvoer van ka beljauw en gul was men ook deze week weer op de spanvissers aangewezen, om dat er van de noord uit slechts weinig door de trawlers werd meegebracht. Aan de vangst op de kust door deze scheep jes komt naar het lijkt nog steeds geen eind. DE NIEUW IN DE VAART gekomen hektrawler van de rederij Cornelis Vro lijk ving tijdens het proefvissen voor de haven van IJmuiden, na slechts een half uur te hebben gevist, 60 kabeljauwen en veertig manden gullen, wijting en een en kele haring. Om een dergelijke trek bin nen te krijgen moeten meerdere schepen helemaal naar IJsland stomen. VAN IJSLAND kwam deze week de IJM 24 „Utrecht" nog aan de markt, na een reis die eenentwintig dagen had ge duurd. Toch werden slechts een kleine duizend kisten gelost, met welke vangst niet gemakkelijk een redelijke besom ming kan worden gemaakt, evenmin als deze voor de rederij revenuen zou kunnen afwerpen. Met het in gebruik nemen van de SCH 171 is de Nederlandse 'vissers vloot thans met een twaalfde hek- trawler uitgebreid. Bij de kotter- vloot waren echter reeds verschei dene hekkotters in de vaart. Op deze foto is de GO 9 afgebeeld, welke 310 pk sterke hekkotter in 1964 bij Ton Bodewes te Franeker werd ge bouwd, voor rekening van de schipper-eigenaar G. Groenendijk. Het schip heeft een inhoud van 49 reg. ton. Oorspronkelijk waren deze schepen gewoon in Rotterdam te lossen, welke mogelijkheid des tijds wegens de geringe bedrijfs resultaten door het gemeentebestuur werd beëindigd. Vandaar dat zij, evenals verscheidene Ouddorpse, Stellendamse en andere Goerese schepen naar Scheveningen of IJ muiden zijn uitgeweken, omdat hier hogere besommingen kunnen wor den gemaakt. GROTE KOOLVIS, weinig aangevoerd, was daardoor nogal duur, zodat de klein ste soort („badschoenen") werd verkocht voor 17,- tot 15,-. Platvis werd weer ruim voldoende aangevoerd, hetgeen da exporteurs naar Engeland hadden vol werk verschafte om alles tijdig voor ver zending gereed te hebben. Ook werden er deze week veel extra uren gemaakt om het fileren van schol te kunnen bijhouden. Voorts werden er ongeveer 250.000 kg. tongen verhandeld. DEZE WEEK was het ook veertig jaar geleden dat Jan Borst, thans meester knecht bij de firma G. Prins en Zn„ bij deze zaak zijn intrede heeft gedaan. Met het oog op de structuur van deze firma mag rustig worden gesteld, dat Jan Borst van deze veertig jaar het grootste deel tussen de tongen heeft vertoefd. De Land- en Tuinbouwbond te Bever wijk, die vijftig jaar bestaat, heeft dit jubileum zondag gevierd. Zondagmorgen werd in de Sint Agathakerk aan de Bree- straat een heilige mis opgedragen door kapelaan Willems, geestelijk adviseur, waarna het afdelingsbestuur werd ont vangen door deken B. G. Bosman. De viering van het gouden jubileum wordt woensdagmiddag voortgezet met een receptie in Paviljoen Adrichem. Woensdagavond volgt een feestbijeen- komst in de kantine van bloemenveiling Het Centrum.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5