De wolken voorbij...." i Pierre kaas nithet vuistje TONEEL IN HAARLEM Leeuwenkooi bood onvoldoende bescherming aan Dave Berry Milly Scott naar Luxemburg met het liedje „Fernando Filippo" Het Berry-wezen in ons land Constant vertegen woordigt Nederland in Biennale Modernistische variant op „Koning Lear Het weekeinde MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 WÊÊÈÊÊÊÊÊm Prof. Donkersloot te Amsterdam herdacht De radio geeft dinsdag Hans Mulder exposeert in Helmond Televisie programma nabeschouwingen TONEELSCHRIJVER Francois Billetdoux (wiens „Tchin- tcmn hier zes jaar geleden werd gespeeld door het gezelschap dat nu Cen trum heet) heeft zich al eerder doen kennen als een auteur met onconven tionele ideeën, op zoek naar een eigen stijl. Met zijn drama „II faut passer par les nuagesdat hij een „burgerlijk epos" noemt, heeft hij zijn ideeën voor een keer een moralistische basis gegeven, terwijl hij zijn zoeken naar een eigen stijl naarstig heeft voortgezet. Maar die moralistische basis is tamelijk wankel en het stijlexperiment komt deze keer voornamelijk daarop neer dat de gesproken tekst van het stuk meer uit monologen dan uit dia logen bestaat; alle personages zijn namelijk om beurten geruime tijd aan het woord, terwijl een of meer andere mogen luisteren maar geen antwoord geven. Een stilistisch trucje dat een sterk litteraire bijsmaak heeft en op het toneel meer storend dan stimulerend werkt. (Van een speciale verslaggever) De populaire tienerster Dave Berry heeft zaterdagmiddag op het Museumplein in Amsterdam voor een sensationeel toneel gezorgd waarbij politiemannen te paard en op motoren de grootste moeite hadden een menigte van duizenden tieners, twenners en zelfs oudere Berry-aanbidders in bedwang te houden. Dave Berry was overigens goed beschermd: circusdirecteur Toni Boltini, die de artiest uit Engeland had laten overkomen om voor tienduizend gulden in twee voorstellingen in zijn „circusresidentie" te Soesterberg op te treden, had reeds zijn eigen maatregelen genomen door de jongeman op te sluiten achter de tralies van een vrachtauto, waarin hij anders zijn leeuwen transporteert. Dave Berry heeft het strijdtoneel ten slotte kunnen ontsnappen in de reportagewagen van de NTS-journaaldierst, waar door de zeer op publiciteit gestelde heer Boltini verzekerd kon zijn van een tele visie-interview met zijn held. DE INHOUD VAN HET stuk lijkt te zijn bedoeld als een moderne variant op Shakespeare's „King Lear". Hier geen koning maar een (zaken-) koningin, Clair Verduret-Balade, die geen drie dochters maar drie zoons heeft en die op haar oucje dag haar enorme bezittingen onder haar familieleden wil verdelen. Als zij „King Lear" ooit had gezien, had ztj kunnen we ten dat dit averechtse gevolgen voor haar zou hebben. Maar Claire heeft danook heel andere drijfveren dan Lear. Door de begrafenis van een jeugdvriend aan wie zij haar rijkdommen en haar „status" als grote dame te danken heeft (want zij is begonnen als straatkatje) komt zij plot seling tot het besef dat zij, ondanks al haar macht en haar fortuin, niets van haar leven terecht heeft gebracht omdat zij het belangrijkste heeft gemist: „Ik heb te hard gehold, maar nu weet ik dat ik nooit heb liefgehad." HET IS DANOOK EEN liefdeloos stel slappelingen dat haar omgeving vormt de drie zoons, van wie er één onder plak van zijn vrouw zit, de tweede een reli gieus-dweepzieke neurasthenicus is en de derde een nozemachtige, anarchistische leegloper, en haar tweede echtgenoot, een middelmatige hoogleraar. Gedreven door de tot vervelens toe verschijende „schim van de jeugdvriend besluit Clair, ieder van deze mannen „het zijne" te geven, behalve de nozem die zij een plezier meent te doen door hem tot een bezitloze gelijke van zijn proletarische vrienden te maken. Als niemand van het stel slap pelingen iets blijkt te kunnen beginnen met hetgeen hij heeft gekregen, verkoopt Claire alles wat er over is, om zo de mannen te dwingen een eigen, onafhan kelijk bestaan te gaan leiden. Maar ook dit mislukt; allen zoeken zij op hun eigen manier een weg van de minste weer stand. En alles wat Claire overblijft is haar kleinzoontje; hij is de enige die lief de voor haar voelt. En dat is dan het licht dat volgens een afgezaagd gezegde, ach ter de wolken schijnt en waarvoor Claire dus eerst „de wolken voorbij" moest. Uit dit goedkope slot blijkt wel duide lijk dat Billetdoux, hoe modernistisch hij zich ook voodoet, niet geschuwd heeft platgetreden paden te begaan. Zijn „bur gerlijke epos" in dan ook in wezen een klein burgerlijk familiedrama, dat de grote adem mist waardoor het een trage die had kunnen worden. De hoofdpersoon, Claire, klaagt enige keren over de leeg te om haar heen; maar dat is niet de tragische leegte rondom Koning Lear, het is een dramaturgische leegte die voort vloeit uit het feit dat er geen werkelijke onontkoombare conflicten zijn waarin Claire geconfronteerd wordt met tegen standers van gelijke allure. De mannen zijn stuk voor stuk karikaturen, ieder met maar één eigenschap, en dramatisch zijn zij dus geen portuur voor Claire. Veel menselijker zijn de vrouwen: het dienstmeisje (in wie Claire in enkele ge voelige scènes haar eigen jeugd herkent), de oude huishoudster en de verliefde se cretaresse van de bankdirecteur. Vooral in de eerste twee bedrijven lijdt het stuk sterk onder dit gebrek aan wezenlijke conflictstof; later wordt dat gemis gelei delijk minder voelbaar en komen er eni ge ontroerende momenten, zodat de eind indruk afgezien van de anticlimax met het kind toch nog meevalt. VEEL VAN DIE EINDINDRUK is ove rigens te danken aan de grote krachtsin spanning die het Nieuw Rotterdams To neel zich blijkens de zaterdagavond in Haarlem gegeven voorstelling getroost heeft om het stuk, onder toegewijde re gie van Robert de Vries, ten tonele te brengen. Een krachtsinspanning, omdat de spelers wel een bijzonder moeilijke taak hebben gehad om de grotendeels pa pieren toneelfiguren van Billetdoux tot ZO KON TV-KIJKEND Nederland za terdagavond minutenlang zien dat Toni Boltini een stunt maakte met Dave Berry. Die goodwill was op zichzelf al tien mille waard. Uit de entree-prijzen heeft het Circus Boltini de hoge onkosten van de heer Berry en de andere in het beat-pro- gramma optredende artiesten (onder wie Margie Ball) althans niet kunnen bestrij den. Het aan zijn bar-dancing vastge bouwde houten circus, dat op de van het circus Strassburger overgenomen zit-in richting 1800 toeschouwers kan bevatten, was in de middagvoorstelling slechts voor de helft gevuld. Maar de avondvoorstel ling was geheel uitverkocht met een enthousiast publiek, dat de uit de luid sprekers bulkende beat-kreten gulzig in- slurpte en reeds de grens van delirium had bereikt toen tv-fanclub-gastvrouwe Astrid Engels de komst van Dave Berry aankondigde. Midden in de piste tussen zijn met gitaren behangen begeleiders stond op een olifantenpostement de po pulaire Dave in een nauwsluitend, zwart- katoenen, met veters dichtgeregen kos tuum en aan de toejuichingen scheen geen einde te komen. Twintig agenten van het Soester politie korps zaten, schouder aan schouder rond de piste zo dicht opeen, dat geen muis in de piste zou kunnen komen. Een in een witte lakjas gehuld kind-vrouwtje, dat de brede schouder van een politieman ge bruikte als opstapje naar haar idool, werd vakkundig in de loge teruggekaatst, recht in de armen van haar begeleider. Aan dit sterke cordon waren nog toegevoegd twee van de zwaarste agenten die de motorbri gade van de Rijkspolitie had kunnen leve ren en tenslotte was het dan nog roofdie rendompteur Aad de Vries, die met ver vaarlijk rollende ogen het publiek in be dwang trachtte te houden zoals hij dat met zijn leeuwen pleegt te doen DE TOEHOORDERS waren zeker zo interessant om te bekijken als de ster zelf. Er waren talloze opgewonden kna pen die het ritme meeklapten of joelden, er waren er die stil voor zich uit geluid loos de tekst van de liedjes meezongen, oudere dames die ontroerd toekeken, meisjes die boven op de banken virtuoze beven te brengen. Als Claire speelde Caro I dansen uitvoerden, meisjes die onver van Eijck een van haar mooiste rollen moeibaar bleven gillen, meisjes die als van de laatste jaren, een tragische crea- gehypnotiseerd op hun plaats..zaten gena tie waarin met knappe toonschakeringen I geld en meisjes die op velerlei wijzen de de overheersende somberheid werd gere- aandacht van Berry praheerdeu te trek- lativeerd door lichte humoristische toets- I ken om later te kunnen zeggen: „hij heeft jes. Johan Schmitz gaf een heel fijn ge- naar gelachen", nuanceerde uitbeelding van de gedweeë I hooggeleerde echtgenoot. Pim Dikkers, als OPEENS WAS HET afgelopen. Voor de getrouwde zoon, excelleerde in de slot- het publiek van de roes was bekomen scène waarin hij zijn zelfmoordplannen was Dave Berry tussen de beide „lede voelbaar maakt. Steye van Brandenberg en Bas ten Batenburg, als de andere zoons, gaven wel wat overbodige nadruk aan hun typeringen, die overigens heel geloofwaardig waren. Uit de rol van de schim-van-de-jeugdvriend, die zelfs bij de beste vertolking moeilijk aanvaardbaar is, haalde Eric Schneider alles wat er uit te halen valt. In bijrollen gaven vooral Simone Roos- kens, Elly van Stekelenburg, Leo de Har- togh, Rie Gilhuys en Robert Sobels goed spel te zien. Manon Al ving en Christine de Gier verdienen bijzondere vermelding voor hun vertolking van rollen die zij op heel korte termijn hadden overgenomen van collega's die bij een verkeersongeval lichte verwondingen hadden opgelopen! Thera Verheugen en Willeke van Ammel- rooy. Nicolaas Wijnberg had gezorgd voor een open en bijna decorloze speelruimte den' 9 40 Schoolradl°- 10 00 Lichte gram waarin de handeline 71>h vnnrW mofoonmuziek. 10.50 Lichtbaken, gods- Johan Schmitz en Caro van Eyck in „De wolken voorbij". ren" motoragenten naar buiten gebracht en via het circusterrein naar de boven verdieping van de bar-dancing geloodst, waar hij even later in de slaapkamer van het echtpaar Boltini het glas hief en zich liet toedrinken door zijn getrouwen ter gelegenheid van zijn verjaardag die juist was aangebroken. Tussen de beide voor stellingen was deze kamer van de Bolti- ni's eveneens de verblijkplaats geweest van het Berry-wezen, dat behalve uit Da ve zelf bestond uit een met hem uit En geland meegekomen gezelschap jonge mannen met onduidelijke functies, op hun beurt vergezeld van eveneens uit Enge land meegebracht meisjes. Van tijd tot tijd werd de deur opengebroken door Bol- tini's perchef, die werd omringd door ver tegenwoordigers van tiener- en schoolbla den. Niet allen slaagden erin hun begeer de interview te krijgen. Een troost voor hen is: Berry heeft geen antwoorden ge geven die zij niet zelf tevoren hadden kunnen bedenken. -v De Nederlandse PEN-Club en de Ver eniging van letterkundigen hebben zater dagmiddag een bijeenkomst belegd ter herdenking van prof. dr. N. A. Donker sloot (Anthonie Donker). De plechtigheid werd geopend met een toespraak door dr. V. E. van Vriesland, die vooral het werk memoreerde dat prof. Donkersloot voor het PEN-Centrum heeft verricht. Prof. dr. Karei Meeuwisse her dacht Anthonie Donker als dichter, criti cus en essayist. Dr. O. Noordenbos schonk uitvoerige aandacht aan de levensloop van prof. Donkersloot, aan diens politieke engagement en sociale bewogenheid. Dave Berry in zijn kooi. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) AMSTERDAM Dit keer, wonderlijk genoeg, zijn er geen schandalen geweest rondom het Nederlandse Songfestival. In alle rust en vrede heeft Milly Scott de eerste prijs gekregen voor haar liedje .Fernando Filippo" (52 punten). Zij was verbijsterd: „Ik heb er helemaal niet op gerekend, ik ben gewoon ondersteboven. Ik vind het een bijzonder grote eer en dat realiseer ik me eigenlijk nu pas, nu de uitslag bekend geivorden is". Wal Milly Scott misschien de uitslag heeft be zorgd, is het feit, dat zij in de eerste plaats bijzonder plezierige bewegingen bij haar liedje had ingestudeerd en in de tweede plaats dat haar liedje van inter nationale allur was: het is een plezierig meezingertje en de woorden die daarin gebruikt worden (Fernando, Filippo, Sint Antonio,) spreken gemakkelijk aan, ook bij degenen die geen Nederlands verstaan. ,Pas woenedwgmideieg bem ik -ijegiwuwn met de bij het liedje passende bewegin- geni Helen Leclerq heeft me daarbij—ge holpen. Ik wou dat ik haar eerder had ontmoet. En ik ben dan ook vastbesloten om verder te gaan met het dansen. Het gekke is: mijn werkster zei al tegen me dat het een erg commercieel liedje was en dat het er dik inzat dat Fernando Filippo zou winnen. Ik heb nog nooit van mijn leven aan een songfestival meege daan en ik heb me dan ook geen enkele illusie gemaakt. Ik dacht, als ik win dan is dat een mooi eind van mijn loopbaan. Maar nu, denk ik, ik geloof dat ik pas begin. Het is haast niet te geloven dat dit me op deze leeftijd overkomt. De makers van het winnende liedje zijn Gerrit den Braber wat de tekst betreft en Kees Bruyn wat de muziek betreft. Gerrit den Braber, die sinds 1 januari aan de n.v Phonogram verbonden is, heeft het liedj gemaakt op de 13e december; de slui tingsdatum was 15 december. Hij had eerst een andere tekst in het hoofd maar bij nader inzien beviel deze toch niet ge heel. Overigens: Gerrit heeft diverse lied jes voor dit festival ingestuurd; een van de prijsliedjes was onder andere „Over de Horizon", gezongen door Helen Shep herd. Er heerste, volgens de deelnemers een plezierige onderlinge verhouding. Ie dessen gunde de andere van harte de eerste prijs. En al waren er na afloop wat Jichtelijk bedroefde gezichten, de stemming bleef, ook na het bekend ma ken van de prijzen, opperbest. Bob Bou ber zei: „Ik heb het leuk gevonden maar ik ben toch wel blij dat alles achter de •rug is. En een ding kan ik zeggen: ik doe aan iets dergelijks nooit meer mee" Milly Scott met Kees Bruyn HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord: meditatie. 7.15 Lichte grammo- foonmuziek (Om 7.30-7.32 Nieuws. 7.45 KNAC/ANWB wegeninformatie) 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nieuws) 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan waarin de handeling zich zonder ongewen ste onderbrekingen kon voltrekken. Advertentie dienstige lezing (herhaling van zaterdag jl.) 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Lichte Simon Koster grammofoonmuziek. 11.50 Volaan.voor uit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Stereo: Licht ensemble. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Land- en tuinbouwmededelingen 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of gram mofoonmuziek. 12.50 Lichte grammofoon muziek. 13.35 Voor de plattelandsvrou- vrouwen. 13.45 Amusementsmuziek (opn.) 14.45 Zie, ik maak alles nieuw, cursus over geloofsleven en godsdienstige vor ming (herhaling van dinsdag jl.) 15.00 Licht orkest met zangsolisten (herhaling van zaterdag jl.) 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg, een programma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Kinderboekenbus. 17.50 Overheids voorlichting: Culturele ontmoetingen in Suriname en de Nederlandse Antillen. Vraaggesprek van Rudy Bedacht met Burney Every. 18.00 Internationale volks liederen. 18.20 Uitzending van de Chris gelijk Historische Unie: Politoeren. Nws., en commentaar van de Christelijk Histo rische Unie. 18.30 R.V.U.: Van twee In ternationale Psychoanalytische Congres sen in Nederland: Een speciaal onder werp, behandeld op het 24e congres 1965, door prof. dr. J. Bastiaans, m.m.v. mevrouw drs. P. van Dijck te Gent. 18.58 Nieuws van de wedstrijd Marathon. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Stereo: Metropole orkest. 20.00 Radio Kameror kest en solisten: klassieke muziek. 20.35 Christen-Democraten achter het IJzeren Gordijn (dl. I), documentaire. 21.15 He dendaagse kamermuziek (opn.) 21.45 Klas sieke orgelmuziek (gr.) 21.55 De zingen de kerk: een bloemlezing uit het grego riaanse repertoire. 22.15 Zie, ik maak al les nieuw: een cursus over geloofsleven en godsdienstige vorming (dl. 19). 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM. II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 grammofoonmuziek. Morgenwij In de kunstzaal ,,'t Meyhuis" in Hel mond wordt een expositie van tekeningen en gouaches gehouden van de Haarlemse kunstenaar Hans Mulder. Deze expositie heeft plaats onder auspi- I VPRO: 0_ ciën van de Stichting Beeldende Kunst Nieuws. 8.10 Lichte Helmond. Bij aankoop is de rijkssubsi- (8.25 De groenteman). 8.45 dieregeling van toepassing. De expositie ding. 9.00 Voor de zieken 10 00 Voor de is geopend op dinsdag, vrijdag en zon- kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr(Om dag van 14 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 11.00 Nieuws). 12.00 Lichte orkestmuziek ^Len °P andere weekdagen van 14 tot (opn.) 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en 17.30 uur en duurt tot 1 maart. tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: berichten. Voor de landbouw. 12.40 Orgelspel: amu sementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Jour naal en beursberichten. 13.30 't Muzikan tenuur: 1. Fluit en piano: klassieke mu ziek; II. Amsterdams Strijkkwartet: klas sieke en moderne muziek; III. Gitaarspel 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw 15.40 Weens Filharmonisch orkest (opn.) amusementsmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Musette-orkest (gr.) 16.15 Voor de jeugd 17.15 New York calling, praatje 17.20 Lich te grammofoonmuziek voor de tieners 17.58 Nieuws van de wedstrijd Marathon 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualiteiten. 18.25 Be zegel hun vlucht: wekelijks journaal Na tionale Actie ICEM-vluchtelingenvervoer. 18.40 Lichte orkestmuziek (opn.) 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Gamelan: Indonesisch programma. 19.35 Sopraan, alt en instru mentale begeleiding: klassieke liederen 20.00 Nieuws. 20.05 Volksliedjes. 20.30 4 Sans: radiostrip. 21.00 Moet u 'ns ho ren: licht muziekprogramma. 21.45 Pro menade orkest en zangsolist: amuse mentsmuziek. 22.25 Ik geloof, dat. praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktualitei ten. 23.00 Jazz- en dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III 240 m en FM-kanalen NRU Gezamenlijk programma. 9.00-17.00 Voorbereid door NCRV. 17.00-18.00 Voorbereid door VARA. NRU/NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Instru mentaal allerlei (gr.) 10.00 Nieuws. 10.02 Licht platenprogramma. (Om 11.00 Nws). 12.00 Nieuws. 12.02 Volksmuziek (gr.) 12.30 De Top Tien van deze week (gr.). 13.00 Nieuws, eventueel aktualiteiten. 13.02 Elektronisch pianospel met rit mische begeleiding (opn.) 13.30 Klanken van eigen bodem (gr.) 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte vokale muziekjes (gr.) 15.00 Nws. 15.02 Licht platenprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Platenshow voor de tieners. NRU VARA: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Verzoek- platenprogramma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Nieuwe grammo foonplaten. 12.40 Weerbericht, mededelin gen programma-overzicht en SOS-berich- ten voor schippers. 12.48 Interludium. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws). 15.45 Geva rieerde muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs bericht. 16.09 Duitse les. 16.24 Praatje. 17.00 Nieuws weerbericht en mededelin gen. 17.15 Bandmuziek. 17.45 Russische volksliederen. 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Voor het voetlicht.Jacques Brei. 18.45 Sport. 18.52 Bill Coleman, trompet. 19.00 Nieuws en weerbericht. Daarna: kroniek. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.50 Syndica le kroniek. 20.00 Orkestmuziek. 20.30 Pools luisterspel. 21.20 Liederen. 22.00 Nieuws en VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De jacht, een comedy caper. 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.35 Flipper, TV-film. 20.00 Journaal en weer- overzicht. 20.20 Uitzending van de Anti- Revolutionaire Partij. 20.30 Deltawerken 3 periode februari 1965 februari 1966, documentaire film. 21.05 In naam van het onrecht, speelfilm. (Beide keurin gen 18 jaar). 22.40 Uitzending Socutera 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 20.01 De Antwoordman. 20.20 't Is zó bij de luchtmacht, TV-filmserie. NTS: 20.45 Hullabaloo: licht muziekprogramma NCRV: 21.25 Wijzer worden: populair wetenschappelijk programma. 21.50 At tentie. 22.05 Dagsluiting. NTS: 22.10-22.15 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT/NTS: 10.34-12.00 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoor gestoorden. 19.32 Engelse les. (Les 19 en herhaling les 18). 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Stadhuis op stelten, TV-spel (deel 18) NTS: 20.55 „Een koninklijk Hervor mer", documentaire over de herziening van het grondbezit in Iran. KRO: 21.45 Prentjes plukken, licht programma. 22.10 Vanavond in Nieuwspoort. NTS: 22.35 Journaal. 22.40-23.10 Teleac: Samen leven nu en morgen (les 15). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Luipaard op schoot, TV-documentai- re film. 20.25 De lange hete zomer, speel film. 21.15 De laatste onderneming, TV- spel. NTS: 22.00 Journaal. CVK/IKOR: 22.05 Dichterbij, wekelijks religieus pro gramma. AVRO: 22.35-23.30 De Zesdaag se van Milaan, reportage. De commissie, belast met de samen stelling van de Nederlandse inzending voor de XXXIIIe Biennale te Venetië in 1966, bereidt als officiële inzending een over zicht voor van het oeuvre van de kunste naar Constant (Nieuwenhuys), bestaande uit schilderijen, grafiek, plastieken en ur- banistische constructies (Nieuw Babyion). Milly Scott werd met 52 punten de glo rieuze winnares met „Fernandel en Fi- lippo" (muziek Kees Bruin, tekst Gerrit den Braber), maar Bob Bouber eindigde met slechts 3 punten minder op de ge deelde derde plaats, samen met Helen Shepherd en haar liedje „Wereld". De tweede plaats was voor de Luckberries met „Dromen zijn bedrog". Op grond van deze uitspraak, waarbij aan het on nozele liedje en de mierzoete presentatie van de Luckberries de voorkeur werd gegeven boven zowel het aardigste liedje van allemaal („Nog wel bedankt", tekst Bob Bouber en muziek Joop Poortengen), als de grote meevaller van deze avond („Wereld", met veel overgave gezongen door Helen Shepherd, die bovendien een fraai uitgebalanceerd jurkje droeg), meen ik me de opmerking te mogen veroorlo ven dat er een steekje los zat bij deze jury. Wat overigens niet wegneemt dat de keus van Milly Scott heel aanvaard baar was, gezien de omstandigheden. Over naar de kampioenschappen kunst rijden op de schaats. De hoge puntenwaar dering die Nicole Hassler kreeg, ondanks het feit dat haar enige sprongen alle mislukten, stond in geen verhouding tot de puntenwaardering voor de anderen. Het Poolse jurylid honoreerde de kür van de Frangaise zelfs hoger dan die van Regi- na Heitzer. Als betrekkelijke leek raad pleeg ik in zulke gevallen onmiddellijk ons Nederlandse jurylid, mevrouw Bene- dikt uit Enschede, die eveneens naar da televisie had gekeken en die het vermoe den uitsprak dat Nicole Hassler, omdat ze al oud is en waarschijnlijk niet meer te rugkomt, zo hoog gewaardeerd werd bij wijze van afscheidscadeautje. Op Nederland 2 verzorgde de VARA een top-avondje, met eerst Tim Frazer, en daarna advocaat Dan O'Brien, een serie die voor mij, mèt Z-Cars, wel de topper van dit seizoen zal worden. In „Mies-en- scène" wekte Mies Bouwman de kijkers om tien uur op naar Nederland 1 over te schakelen, opdat zij het songfestival niet zouden missen. Wie niet naar Nederland 1 overschakelde, kon in de s-stoel de 65-jarige schrijver A. den Doolaard ontmoeten, die onder ande re vertelde dat zijn koninklijke onder scheiding per ongeluk met zijn pyjama in de was verloren was gegaan. De Amster damse heer en mevrouw Looy (niet deftig genoeg om een etage te betrekken), Leo Horn over zijn ervaringen in Leeds, de dramaturg Leo Derksen die zich terugtrok als scenarioschrijver van de film „10.32", taxi-chauffeur Cor Wilson die de Amster damse taxi's wil beveiligen, drs. Gille van het „Defence and Aid Fund" en de „Blue Diamonds" (pas terug uit Indonesië waar zij voor twee mevrouwen Soekarno had den gezongen nadat daar een half jaar ge leden hun platen nog verbrand werden) leverden de overige brandstof voor dit programma, dat wonder boven wonder precies op tijd eindigde. Zondagavond kwamen Pierre Janssen en Leen Timp met een boeiende uitzending over Egyptische opgravingen (het was de documentaristische inslag die het dit keer zo goed deed), waarna een korte hul diging van Johan Kaart vooraf ging aan een thriller die onderhoudend was, door de bank genomen goed gespeeld en goed geregisserd, maar die weinig verrassin gen bood en hier en daar te traag in de dialogen op het scherm kwam. Nico Scheepmaker

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6