Honoloeloe-conferentie: pacificatie Sociaal en economisch plan opgesteld voor Zuid-Vietnam HET^WEER Index-bureau opgeheven Recreatieplan van Duitsers bij Tjeukemeer Scholieren gaan hongeren ten bate van India Harmei vandaag in parlement Bouw centraal postkantoor begint in maart UST Verkeer in het noorden door sneeuw en ijzel ontwricht Strijd tussen koude en zachte lucht Beschuldiging tegen in België gearresteerde Nederlanders Man van 71 jaar pleegt aanslag op zijn vrouw Fokker-Friendship van Schreiner in India neergestort Brand eist zesde slachtoffer 51e JAARGANG NUMMER 82 DINSDAG 8 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mtfe S W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Ferdinand8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Topsy12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Regen en veel wind Sparen Ook Amerikanen vingen Loenafoto's op Het woord is aan Initiatief van onderwijzer in Rheden ;f§ In IJ maiden C. BOERSMA BEDRIJFSKOELING TEL. 8166 IJmuider Courant HONOLOELOE (Reuter, AP en AFPJ. „De bombardementen op Noord-Vietnam kunnen geen eind maken aan het conflict in Vietnam, of schoon ze wel de bevoorrading van de guerrilla's in het zuiden bemoei lijken". Dit hebben hoge Amerikaanse functionarissen gisteren gezegd in Honoloeloe, waar besprekingen tussen Amerikaanse en Zuidvietnamese regeringsleiders aan de gang zijn. Hoewel de Zuidvietnamezen aandringen op verscherping van de oorlog, wordt van Amerikaanse zijde de nadruk gelegd op het pacificatieprogramma voor Zuid-Vietnam. Dit programma beoogt de oprichting van een wederopbouwkorps van dertig- tot veertig duizend Vietnamezen, die in de dorpen de basis moeten leggen voor een goed bestuursapparaat en voor sociale en economische verbeteringen. Daar bij worden drie fasen onderscheiden: zuivering van de Vietcong-gebieden door Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen; verbetering van de openbare veiligheid door politietroepen; uitvoering van projecten ter verbetering van de sociale en economische omstandigheden in deze gebieden. President Johnson en een aantal van zijn voornaamste adviseurs confe reren op het ogenblik in Honoloeloe met Vietnamese leiders over allerlei aspecten van de situatie in Vietnam. De conferentie wordt ook bijge woond door de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid oost-Azië, generaal Westmoreland. De Amerikaanse president had, met hem een oriënterend, gesprek in zijn hotel. (Telefoto). fWWWWWWVWW\A/MWWWMWWWWWWVW\AA^/VWWftfWlj\/W%*l] Denemarken is opnieuw in opschud ding. In Kopenhagen is weer een baby gestolen. Het kindje is drieën eenhalve maand. Het lag in een kinderwagen en verdween, toen de moeder de 24-jarige Anna Bürgel boodschappen deed. Enige weken geleden werd in Kopenhagen onder vrijwel dezelfde omstandigheden eveneens een baby gestolen. Enige dagen later werd dat kindje onge deerd teruggevonden. (Telefoto). Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind en zacht weer, maar in het uiterste noordoosten van het land nog geruime tijd oostelijke wind met sneeuw of regen en temperatuur om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. De besprekingen in de hotelkamers van Johnson op de derde verdieping van het „Royal Hawaiian Hotel" werden vanoch tend verstoord door het uitvallen van de elektrische stroom waardoor men in 't don ker kwam te zitten. Maar de conferentie werd spoedig bij kaarslicht voortgezet. De Zuidvietnamese minister van Eco nomie en Financiën, Troeong Thai Ton, bracht verschillende plannen naar voren om de inflatie in Zuid-Vietnam in toom te houden. Hij opperde ook het plan een serie ruilhandelwinkels in te richten om de „onnodige tussenhandel" uit te scha kelen. Deze tussenhandel is voor een groot deel in handen van Chinezen. Van Amerikaanse zijde zal worden getracht de militairen in Zuid-Vietnam een groter deel van hun soldij te laten sparen in de Het trein- en wegverkeer in het noor den des lands is vanmorgen danig in de war gelopen. Zware sneeuwval maakte vele wegen onberijdbaar en ijzelafzetting op de electrische leidingen hinderde het treinverkeer. De spoorwegen moesten dieseltreinen inzetten, wat gepaard ging met grote vertragingen. Op sommige plaatsen in Groningen en Friesland waai de de sneeuw op tot ware duinlandschap pen. Later ging de sneeuwval over in ijsre- gen, waardoor de hinder voor het wegver keer nog groter werd. De autobusdiensten van de Noordoost- Friese Autobusonderneming in Dokkum werden wegens de gladheid van de we gen alle gestaakt. De overige autobus maatschappijen in het noorden van de provincie hadden met grote vertragingen te kampen. De vorstgrens trekt zich onder invloed van warmere zuidelijke luchtstromingen verder naar het noorden terug, maar van avond en vannacht wordt toch nog vorst in het uiterste noorden verwacht. (Van onze weerkundige medewerker) Koude lucht uit Scandinavië begon gis termiddag door te dringen tot Noordoost- Nederland en in de loop van de nacht ging het sneeuwen bij een harde zuidoos telijke wind met als gevolg, dat er van morgen ten noorden van de lijn Afsluit- dijk-Lemmer-Meppel-Emmen niet alleen lichte vorst voorkwam maar ook een sneeuwstorm. Er ontstonden plaatselijk sneeuwduinen van een halve meter hoog. Elders in ons land is het met 7 a 8 graden vrij zacht en valt er veel regen. Deze zachte lucht kan vanmiddag de vorst uit het noorden langzaam terugdrij ven. De depressie bij Ierland, die naar het oosten trekt, zal morgen kunnen be slissen welke kant het uitgaat. Trekt de ze depressie over of heel dicht langs ons land naar het oosten, dan zal aan de achterzijde hiervan de koude lucht over het hele land kunnen uitstromen. De ko mende 24 uur zal de verdere ontwikke ling nog een vraagteken blijven, nu zo wel zachte als koude lucht proberen bo ven ons land de slag voor zich te win nen. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft de afdeling van de curie opgeheven, die bepaalt oï geschriften op de index van verboden boeken van de r.k. kerk geplaatst zullen worden. Het bureau, dat bekend staat als de af deling voor de censuur van boeken wordt niet vermeld in het pauselijke jaar boek voor 1966 dat vandaag is uitgeko men. Vernigde Staten om de inflatoire druk te verminderen. De Verenigde Staten zullen hun econo mische hulp aan Zuid-Vietnam dit jaar verdubbelen en trachten het land opnieuw tot een belangrijk exportland te maken. Volgens Amerikaanse autoriteiten zijn de bombardementen op Noord- en Zuid- Vietnam die op het ogenblik worden uit- De groep fotografen in de Vereniging van Beoefenaars van Gebonden Kunsten heeft de Belgische minister van justitie telegrafisch verzocht de Amsterdamse fotojournalist K. Wessing vrij te laten. De groep verklaart dat hij als beroeps fotograaf in functie was bij de ongere geldheden in Genk en dat hij ten onrech te in arrest is genomen. Het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" schrijft dat de heer Wessing en zijn eveneens gearresteerde vriend wor den beschuldigd van „een zeer zwaar vergrijp". Als buitenlanders zouden zij hebben deelgenomen aan ongeregeldhe den en hebben aangestookt tot opstand te gen de openbare macht, aldus het blad. „Zij verklaarden foto's te maken voor een Amsterdamse krant en hadden welis waar een fototoestel bij zich, maar kon den noch het telefoonnummer, noch de naam van de redactiesecretaris noemen". Volgens „La Libre Belgique" had één van de Nederlandse arrestanten valse pas poorten bij zich. De beide Nederlanders zouden volgens dit blad reeds eerder we gens subversieve handelingen zijn ge zocht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft de Nederlandse am bassade in Brussel verzocht zich ervan op de hoogte te stellen waarom de beide Nederlanders zijn aangehouden. gevoerd veel zwaarder dan tijdens de Koreaanse oorlog. Het tonnage van de tijdens deze maand volgens plan uit te werpen bom men is tweeëneenhalf maal zo groot als dat tijdens enige maand in de Ko reaanse oorlog is geweest. Het aantal vluchten zal anderhalf maal zo groot zijn. Het Egyptische dagblad „Al Ahram" meldt vandaag dat de Egyptische rege ring de contacten heeft hernieuwd met de niet-gebonden landen en met de betrok ken partijen in het Vietnamese conflict met het doel een vreedzame oplossing te vinden. Een dag voor de scheiding Een dag voordat de rechter uitspraak zou doen over haar eis tot echtscheiding heeft een 71-jarige Amsterdamse slager vannacht zijn 58-jarige echtgenote met vier messteken ernstig verwond. Vervol gens probeerde hij door zich een mes steek in de hartstreek toe te brengen zelf moord te plegen. Beiden zijn in zorgwek kende toestand in een ziekenhuis opgeno men. Na jarenlange moeilijkheden had het echtpaar twee maanden geleden besloten uit elkaar te gaan. De vrouw diende de eis tot echtscheiding in, de man trok het huis uit om bij een zoon te gaan wonen. Vannacht omstreeks twaalf uur echter drong de slager de slaapkamer van zijn vrouw binnen. Bij een vechtpartij die hierop volgde stak hij haar enkele keren met een mes in de rug en borst. Een bovenbuurman, die gealarmeerd door het gegil van de vrouw de kamer binnen kwam, kon niet voorkomen dat de sla ger in een stoel gezeten een poging deed de hand aan zichzelf te slaan. Aan het Tjeukemeer bij Delfstrahui- zen komt het eerste van een aantal re creatieprojecten die door een groot Duits concern in Nederland zullen worden ge sticht. Deze projecten zullen stuk voor stuk in de miljoenen lopen. De vertegen woordiger van het concern, de heer H. Hoppe uit Keulen, wilde gisteren de naam van zijn opdrachtgevers niet noemen. Hij zei wel dat het concern met verschillen de gemeentebesturen in het land onder handelingen voert, maar dat over de plaatsen van vestiging verder nog geen beslissingen zijn genomen. Burgemeester Hoekstra van Haskerland toonde zich zeer verheugd over de Duitse plannen die de gemeente zullen ontheffen van een belangrijke financiële deelneming in de ontwikkeling van het toerisme en de recreatie in dit gebied. Ook de VVV is, er wel blij mee. Wel komt de vraag naar voren of dit er niet toe zou leiden dat er voornamelijk Duitse gasten naar het Tjeukemeer zullen komen. Hoe geheim- zinning men ook met de plannen doet, het lijkt er in ieder geval niet veel op dat het sociale toerisme er in de eerste plaats mee gebaat zal zijn. WASHINGTON (AP en AFP) Ook de Verenigde Staten hebben de door de Rus sische Loena-9 naar de aarde geseinde maanfoto's opgevangen. Dat heeft Ed ward Welsh, voorzitter van de Amerikaan se raad voor lucht- en ruimtevaart, dins dag meegedeeld. Welsh deelde mee, dat nog niet beslist is, of de Amerikaanse foto's gepubliceerd zullen worden. „Ik geloof, dat het belangrijk is voor het Amerikaanse publiek om te weten, dat wij niet geheel behoeven te vertrou wen op de Russische verklaringen of de Britse uitspraken om er achter te komen wat er aan de hand is". Gustav Le Bon: De meerderheid van het mensdom wenst niet te rebelleren, doch geleid te worden. SCHIPHOL Een van de twee Fokker- Friendship toestellen die „Schreiner Air ways" in eigendom heeft maar die voor de wintermaanden zonder bemanning aan „Indian Airlines" zijn verhuurd, is gis teren op een vlucht van 160 kilometer tussen Srinagar en Djammoe in Kasjmir neergestort. Dit werd door de Indische luchtvaart maatschappij bekendgemaakt toen het toestel al meer dan vier uren over tijd was. Volgens „Indian Airlines" bevonden zich behalve de vierkoppige bemanning 32 passagiers aan boord. Een Zweed (John Nilson van de Verenigde Naties) en een Duitser (Rücker) waren volgens de mededeling de enige buitenlanders on der hen. De F-27 Friendship is waarschijnlijk neergekomen in de buurt van de berg top Banihal, waar zich al verscheiden* vliegrampen hebben voorgedaan. Verze kering dekt de schade, maar een ernstig probleem vormt de vraag waar „Schrei ner" voor de aanvang van het toeristische seizoen een nieuw vliegtuig vandaan haalt. De brand in de Bethaniëndwarsstraat te Amsterdam, waarbij in de nacht van zaterdag op zondag vijf personen zijn om gekomen, heeft nog een zesde slachtoffer geëist. Het is de 29-jarige administrateur G. J. Cramer, die met zijn vrouw en zoon tje bij familie in het huis logeerde. Hij sprong aan de achterzijde van het huis op de binnenplaats en moest zwaar gewond in het binnengasthuis worden op genomen, waar hij gisteren is overleden. De hongersnood van miljoenen mensen in India heeft de heer C. S. Schagem, onderwijzer aan de ULO in Rheden, op het idee gebracht ook de leerlingen in te schakelen bij het lenigen van de nood. Hij wil de leerlingen niet rechtstreeks een beroep op de portemonnee van hun ouders laten doen, maar he n aansporen zichzelf opofferringen te getroosten. In een stencil aan onderwijskrachten van lagere scholen en scholen voor voort gezet onderwijs schrijft hij: „Als we de leerlingen nu eens vragen zich één of twee dagen slechts met hoognodig voed sel tevreden te stellen. De kinderen vra gen dan aan hun ouders, wat de waarde is van het voedsel, dat ze die dag (en) hebben laten staan en brengen dit bedrag de volgende dag mee naar school. Ze kunnen, als bovenstaand op bezwaren nr-ib ■LL.-Ï stuit, ook een week zakgeld opofferen, of een dag of veertien geen snoep of koek gebruiken en de tegenwaarde mee naar school nemen". Over bovenstaande heeft de heer Scha- gen contact opgenomen met de wethouder van onderwijs, die hem toezegde alle me dewerking te verlenen. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling, alleen de scholen voor voortgezet onderwijs te benaderen. Na enige gesprekken met hoofden van lagere scholen bleek, dat ook zij veel voor het plan voelden. De heer Schagen wil zo snel mogelijk met de actie begin nen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Minister-president Har mei zou vanmiddag in het Belgische par lement een verklaring afleggen over de wijze waarop de regering naar een oplos sing zal zoeken voor het vraagstuk van de verhouding tussen ziekenfondsen en artsen. Hoe dat zal gebeuren wist men vanochtend nog niet. Het is mogelijk dat de regering een wetsontwerp indient tot het wijzigen van sommige bepalingen van de wet op de ziekteverzekeringen, maar het kan ook zijn dat zij bijzondere vol machten zal vragen om in besprekingen met de belanghebbenden tot een oplossing van het vraagstuk te kunnen komen. Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn maandagmiddag uit Brussel naar Denemarken vetrokken voor een statiebe- zoek dat drie dagen zal duren. Minister Spaak is niet meegegaan. Zijn adjunct minister, Fayat, zal vandaag per vlieg tuig naar Kopenhagen gaan om hem te vervangen. Spaak's aanwezigheid in Brussel is nodig, omdat de socialistisch* vicepremier en minister van Economi sche Zaken, Spinoy, ziek is. De reis van minister Spaak naar Mos kou zal, zo werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel verklaard, wel door gaan. Advertentie til..*», mummmmrnm» Het ligt in de bedoeling, dat met de bouw van het centraal postkantoor aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden begin maart van dit jaar wordt begonnen. Zoals men weet zou aanvankelijk een aantal gemeentelijke diensten onderdak krijgen in het aan de Lange Nieuwstraat, tegenover het Marktplein te IJmuiden, te bouwen centraal kantorengebouw. Velsen heeft later de voorkeur gegeven aan een nieuw stadhuis en liet PTT, die aanvan kelijk in het centraal kantorengebouw zou worden ondergebracht, zijn eigen weg gaan. De wijze waarop in de huisvesting van de gemeentelijke diensten, die voorheen in het centraal kantorengebouw zouden ko men, zal worden voorzien is nog een on derwerp van studie bij burgemeester en wethouders van Velsen. Wel is het linker gedeelte van het ge bouw reeds definitief voor de gemeente Velsen gereserveerd. De tekening geeft een beeld van de voorgevel met hoofdingang tegenover het kantoor van de VVV op het Marktplein, Rechts komt Scheveningen-radio, dat in verband met de werkzaamheden aan het Noordzeekanaal van het IJmuider sluis- eiland moet verdwijnen. Het ontwerp van het gebouw is van het architectenbureau K. L. Sijmons Dzn. te Amsterdam. Het gebouw zal worden ge bouwd door n.v. aannemingmaatschappij J. P. van Eesteren uit Rotterdam, die ook het nieuwe stadhuis van Velsen heeft gebouwd. Ged. Oude Gracht 70 - Haarlem Tel. 20903 - Service 0 2510-32115 Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1