Loena-9 maakte panoramische maanfoto De mogelijkheid van oorlog tussen Griekenland en Turkije bestaat" Frans-Duits overleg in weinig hartelijke sfeer Minister Vondeling republikein.... in beginsel r Griekse leraren gemobiliseerd VN-fonds voor Zuid-Afrika Van dag tot dag Formeel en Turkse minister van Buitenlandse ZakenCaglayangil Weer Starfighter in West-Duitsland neergestort Critiek van Wilson op vakbonden Verloren kernbom gevonden? <~Praatótoel Zondagsrust telegrammen DINSDAG 8 FEBRUARI 1966 3 99 -*■4^ CHOCOLADE-MINTS In Italië denkt men aan interim-regering Weinig loslippig xxxxxioooooxexxxxxxxxxxxxaosoxxxsasaxxxx^^ Dr. E. van Raalte Op clc M. Mok De Amerikaanse Senaat heeft, in tegen stelling met „Eerste Kamers" in andere politieke structuren, grote zeggenschap over de buitenlandse politiek en vormt «en zeer belangrijk college waar het gaat om de praktijk van een uitgestippeld be leid. Men mag de actie van de Ameri kaanse Senaat tegen de politiek van pre sident Johnson inzake Vietnam niet on derschatten, waarbij grote waarde moet worden gehecht aan de „coming man" senator Fulbright, die de oppositie leidt. Terwijl Johnson in Hawaii een verwa terd gesprek voert over wederopbouwpro- blemen van het Vietnamese platteland problemen die moeilijk aan de orde kun nen komen zolang Amerikaanse bom menwerpers dat platteland verwoesten vormt zich in Washington een duidelijk front tegen de politiek van Johnson. Daar bij gaat het nog niet eens in de eerste plaats om beëindiging van de militaire activiteit in Vietnam, maar om een dui delijk antwoord op de vraag: wat wil Amerika eigenlijk? Want Johnson hinkt voortdurend op twee volkomen tegenstrij dige gedachten: oorlog en vrede. Hij wil een strenge militaire lijn met gebruikma king van zware wapenen, maar aan de andere kant een pacificatie door onder handelingen. Zijn zogenaamd „vredesof fensief" heeft bewezen dat deze twee mogelijkheden elkander uitsluiten. In Washington wil men nu in de eerste plaats van Johnson een categorisch ant woord op de vraag, of hij een zo krach tig mogelijk militair offensief dan wel een politiek van vrede wil voeren. Het front van senatoren is dan ook verdeeld in twee kampen, die erkenning van de Viet- cong en onderhandelingen aan de ene kant en een allesvernietigend militair offensief aan de andere kant voorstaan. Fulbright is de leider van de vredelievende groep. Zijn stem klinkt het luidst, waardoor zijn denkbeelden een steeds grotere aanhang in Amerika vinden. De oorlogszuchtige groep wordt steeds kleiner, omdat zij ner gens aanknopingspunten voor een succes volle verwachting vindt, behalve bij de Zuidvietnamese regering, die op haar beurt ontstemd is over de aarzelingen van Johnson om Hanoi en andere Noord - vietnamese sleutelstellingen te bombarde ren. De senaatscommissie voor Buitenland se Zaken gaat nu haar gevreesde wapen van de verhoren gebruiken, waarbij de topfiguren zullen worden onderworpen aan genadeloze ondervragingen. Weigering van bepaalde kant om voor deze commissie te verschijnen zou bijzonder hoog worden opgenomen. Ondanks de verklaringen van mr. Kra nenburg namens Gedeputeerde Staten van Noord-Holland inzake een Amster damse woningkwestie verklaringen die tijdens een persconferentie in Haarlem werden afgelegd en waarin werd ontkend dat Gedeputeerde Staten zich hebben la ten leiden door „status"-overwegingen blijft twijfel bestaan over de vraag of het recht volledig is gediend. De vordering van de gemeente Amster dam van een woning ten behoeve van een gezin dat voor 130,- per maand op twee zolderkamertjes huist, is door Gedeputeer de Staten vernietigd. Dat betekent, dat het gezin opnieuw een kans op een goede betaalbare en beschikbare woning voor bij ziet gaan. Het argument van G.S. is, dat Amsterdam de wettelijke eisen niet voldoende in acht heeft genomen. Als dat zo is, betekent dat nog eens temeer dat het gezin van de chauffeur daar het slachtoffer van is geworden en dat dit gezin nog eens temeer recht op snelle hulp kan doen gelden. Men kan dan toch moeilijk stellen dat een te trage hulp van de gemeente Amsterdam in dit geval moet worden bestraft met een vernietiging van de (te elfder ure) verleende hulp? Het ar gument van de huiseigenaar was, dat de chauffeur een te lage status had. Maar de huurprijs van het pand was relatief bizon der laag. De eigenaar wil er kennelijk een gezin met een „hoge status" in, wat dat dan ook wezen moge. Het betekent, dat een woning van minder dan 100,- per maand zal worden betrokken door een gezin dat relatief hoge inkomsten heeft. En de chauffeur moet weer wach ten. Gedeputeerde Staten hebben formeel en wettelijk waarschijnlijk volkomen juist ge handeld. Maar er zijn in deze aangele genheid factoren van belangrijker allu re: een daarvan is ongetwijfeld, dat hier •en kans lag om een geval van urgente woningnood op aanvaardbare wijze op te lossen, nadat de gemeente Amsterdam in gebreke was gebleven zulks te eerder te doen. Men zou kunnen veronderstellen dat een hoger bestuurscollege dan gemeente lijke autoriteiten de plicht heeft, fouten van die gemeente goed te maken aan degene die er het slachtoffer van was. Maar dat blijkt in de praktijk anders te liggen. En dat is en blijft een betreu renswaardige constatering. MWMWIAAAAAAfMWMIHJmMMWMWMWWUMWWUMWIAWfWWWMMMMM ANKARA (Reuter en AP). De Turkse minister van Buitenlandse Za ken, Sabri Caglayangil, heeft gister avond in het parlement gezegd dat de mogelijkheid van een oorlog tussen Turkije en Griekenland bestaat en dat Turkije alle voorzorgsmaatregelen heeft getroffen. De minister zei bij de behandeling bfj de begroting van zijn ministerie dat deze toestand was ont staan door het in Athene uitgegeven ATHENE (AP) De Griekse regering heeft de algemene mobilisatie bevolen van leraren achtduizend van mid delbare scholen. Ze staken reeds vier da gen omdat ze hogere salarissen willen hebben. De minister van Onderwijs, Stellios Ala- manis, tekende het bevel en zei, dat het de plicht van de regering is tegenover de 350.000 leerlingen die nu geen les krijgen, te zorgen dat het onderwijs doorgaat. De staking treft ruim 1100 middelbare scho len. BONN De Westduitse luchtmacht heeft maandag opnieuw een Amerikaanse Starfighter F-104-G verloren. De piloot kon zich met een valscherm in veiligheid brengen. Tijdens een oefening deed zich bij een der toestellen een storing voor. De piloot, die dit aan zijn instructeur meldde, kreeg opdracht de Starfighter boven onbewoond gebied te brengen en het toestel daar te verlaten, omdat niet met zekerheid vast stond, dat er veilig mee geland kon wor den. Het straalvliegtuig stortte in een bos neer. Sinds begin vorig jaar heeft de West duitse luchtmacht achtentwintig Starfigh- ters verloren. Zestien piloten kwamen daarbij om het leven. De defensiecom missie van de Bondsdag zet woensdag haar onderzoek naar de oorzaken van de talrijke Starfighter-ongevallen voort. LONDEN (AP) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft de arbeiders en vakbonden in het land ernstig gewaar schuwd dat ze hun strijdmethoden moeten veranderen als ze willen dat Groot-Brit tannië in de wereld kan blijven concurre ren. Het was de scherpste critiek die een lid van de Labour-regering heeft gele verd op dit gebied in de tijd dat Labour aan het bewind is. communiqué van president Makarios van Cyprus en de Griekse regering. „Maar Turkije wenst een dergelijke ontwikkeling niet", zo voegde minis ter Caglayangil er aan toe. In het vorige week woensdag uitgegeven communiqué wordt gezegd dat Grieken land en Cyprus het erover eens zijn dat de „Enosis" de aansluiting van Cy prus bij Griekenland de enige oplos sing voor de Cyprische kwestie is. Een Griekse regerings-woordvoerder zei gisteravond in Athene dat minister van NEW HORK (AP) De secretaris ge neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant heeft de namen van de leden bekend ge maakt van de Beheerschapscommissie voor het V.N.-fonds voor Zuid-Afrika. Het zijn: Javier Illanes (Chili), Dey Ould Siti Baba (Marokko), J. P. F. Iyal- la (Nigeria), Ahmed Ali (Pakistan) en Sherker C. Astrom (Zweden). Het fonds werd ingesteld door de Al gemene Vergadering van de V.N. en de gelden ervan zijn bestemd voor hulp aan mensen „die door de regering van Zuid- Afrika vervolgd worden voor openlijke oppositie tegen de apartheidspolitiek." Advertentie trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! trim Buitenlandse Zaken Tsirmokos een in scherpe bewoordingen gestelde Turkse no ta bestudeert, die zaterdag is overhandigd. Verondersteld wordt dat de nota een pro test tegen het Grieks-Cyprische communi qué bevat. Gewapende Turkse Cyprioten hebben gisteren een Griekse Cyprioot bij een Turkse post in de omgeving van het dorp Sysklipos aangevallen en ernstig gewond, zo is bekend gemaakt door de Cyprische regering te Nicosia. Het Russische blad Izvestia heeft maandag een panoramische foto van de maan gepubliceerd, die is samengesteld uit de van het Russische maanstation Loena-9 ontvangen beelden. Hieruit blijkt duidelijk, dat de Loena in een betrekke lijk vlak maar „pokdalig" gebied te rechtkwam. Op de voorgrond van de foto montage ziet men een tot twee millime ter grote deeltjes, doch aan de horizon zijn alleen voorwerpen van minstens enke le meters grootte zichtbaar. Doordat bij gebrek aan een dampkring het uitspansel een diep zwarte kleur heeft tekent de lijn van de horizon zich scherp op de foto's af. De hoogste steenachtige formaties in de buurt van de camera schat men op tien tot twintig centimeter. Het gebied is getekend door enkele centimeters brede, doch ook twee tot drie meter brede scheuren. Op de voorgrond ziet men ge deelten van het ruimtestation, waaronder antennes en spiegels, die stukken van het maanoppervlak weerkaatsen. Op de foto staat voorts een afgeworpen onderdeel van de maanraket. (Van onze correspondent) PARIJS Rond het Elysée en de de partementen in Parijs waar zich giste ren de eerste ronde van de twee dagen du rende Frans-Duitse topconferentie af speelde, waren, op bevel van president De Gaulle, de geluidsdichte gordijnen weer neergelaten. Over alle besprekingen die gisteren onder vier en meer ogen aan lunch- diner-, en rooktafels werden ge voerd, is bitter weinig uitgelekt. Maar vermoedelijk zijn er ook maar bitter weinig spijkers met koppen geslagen. Uit kleine uiterlijkheden lijkt men af te mogen leiden, dat althans de gasthe ren bij deze eerste ontmoeting aan de Frans-Duitse top maar een zeer beschei den dosis geestdrift en hartelijkheid aan de dag hebben gelegd. Vroeger haalde president De Gaulle zijn vriend Adenau er altijd zelf van het station of de lucht- ALMERIA (Reuter) Opsporingsploe gen van de Amerikaanse marine hebben naar men gelooft het verloren kernwa pen gevonden dat voor de kust van Alme- ria (Zuidoost-Spanje) gezocht werd. Vol gens een welingelichte zegsman zal de vestzakonderzeeër „Alvin", die speciaal uit de VS naar Spanje werd gebracht, naar verwachting binnen 24 uur de bom kunnen oppikken. Het wapen wordt vermist sinds het neerstorten van een B-52 bommenwerper die vorige maand tijdens bevoorrading met brandstof in botsing kwam met het tankvliegtuig. Beide toestellen stortten toen brandend neer. ROME (AP) De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Paolo Emilio Taviani, zal misschien een interim-rege ring gaan vormen in afwachting van een definitieve oplossing van de slepende Ita liaanse regeringscrisis. Die oplossing zal mogelijk gebracht moeten worden door algemene verkiezingen. haven af. Erhard vond gisterochtend al leen premier Pompidou om hem te ver welkomen. In tegenstelling met vorige ke ren heeft de Franse president zich giste ren niet verwaardigd zijn omvangrijke gast op de stoepen van zijn paleis te be groeten. Erhard werd door de che'f van het Franse protocol ontvangen en ver volgens naar het kabinet van de presi dent gebracht. Die begroette de kanselier echter wel in diens eigen taal met een „herzlich willkommen". Tijdens het onderhoud van maandag morgen dat twee uur duurde en dat van ochtend door een tweede gesprek werd gevolgd, moeten vooral wel vraagstukken van Europa op het tapijt zijn gebracht. Het schijnt dat de kanselier na alle te leurstellingen in dat verband uit het ver leden, toch nog steeds enige hoop koes tert de president mee te kunnen tronen in de richting van een „relance" voor de politieke eenheid van het Europa der zes. Het Europese klimaat is zeker wat verbeterd sedert in Luxemburg Frankrijk zijn plaats naast de vijf overige le den van de euromarkt weer heeft inge nomen. Maar Erhards poging lijkt tot mislukken gedoemd. Of de Franse president de nieuwsgie righeid van de Duitse kanselier over de achtergronden en geheime bedoelingen van zijn komende bezoek aan Moskou heeft willen bevredigen, lijkt al even hypothetisch. De Gaulle is nooit zo bij zonder loslippig geweest. En in dit geval heeft hij er bovendien duidelijk belang bij de onzekerheden van de Duitsers te laten bestaan. In de gaullistische Europa-strategie zijn Bonn en Moskou de twee voornaamste pionnen die de presi dent juist tegen elkander wenst uit te blijven spelen. Naar verluidt zou de kanselier zich van zijn kant discreet hebben uitgelaten over zijn ambities bij de westelijke kernstra tegie te worden betrokken. Een discretie waarmee hij tenminste niet onnodig op de gevoelige tenen van de president is gaan staan. Tenslotte zal het Franse staatshoofd zich wel weer op de vlakte hebben gehouden toen professor Erhard informeerde naar zijn plannen voor de re-organisatie van de NAVO. De Gaulle is van oordeel dat over die reorganisatie in de eerste plaats wel met de Ameri kanen moet worden overlegd. Onlangs heeft minister Von deling, toen hij als spreker voor een studentengezel schap optrad, op een desbe treffende vraag geantwoord, dat hij in beginsel republi kein is. Ongetwijfeld zijn er lieden, die het verschrikkelijk vin den, zo iets te moeten horen uit de mond van een van Harer Majesteits ministers, nota bene plaatsvervangend minister-president. Op zich zelf is dat al heel dwaas, want niets in de grondwet be let deze zo te wijzigen, dat de bestaande staatsvorm, die van een monarchie, plaats zou moeten maken voor een republiek. Maar bovendien liet genoemde minister op zijn zoëven weergegeven ver klaring terstond twee opmer kingen volgen, welke toch waarlijk zelfs de vurigste ko- ningsgezinden hadden kun nen geruststellen! In de eerste plaats wees hij erop, dat op het ogenblik het vraagstuk van vervan ging van het koningschap door een republiek helemaal niet aan de orde is. In zover re had hij daarin gelijk, dat een poging om langs de weg van grondwetsherziening het door de heer Vondeling aan gehangen beginsel tot werke lijkheid te maken, geen schijn van een kans zou heb ben: de daarvoor in elk van de beide Kamers onontbeer lijke meerderheid van twee derden is niet alleen nu, doch stellig ook niet na de in 1967 te houden Tweede-Kamerver kiezing voor handen. Het kan niet anders of mi nister Vondeling doelde daar op, toen hij zeide, dat de vraag monarchie of republiek hier te lande niet actueel is. Blijkbaar achtte hij het ech ter gewenst voor nog een beetje meer geruststelling zorg te dragen. Dat trachtte hij te bereiken door te ver kondigen, dat indien al op een gegeven ogenblik in Ne derland de republiek zou wor den uitgeroepen, dan stellig tot president met zeker wel 85 percent van de stemmen gekozen zou worden ko ningin Juliana! Een zo scherpzinnig man als de heer Vondeling is, had mijns inziens echter bepaald wijzer gedaan met zijn stu- dentengehoor niet op zulk een dwaze en volslagen onlogi sche uitlating te onthalen. Im mers, als hier eenmaal de re publikeinse staatsvorm zijn intree zou hebben gedaan, mag men het voor geheel en al uitgesloten houden, dat dan de ex-koningin ook maar één ogenblik bereid zou zijn zich kandidaat te laten stellen voor verkiezing tot president, nog daargelaten dat in zulk een geval al bijkans even on denkbaar zou zijn, dat enige partij of groep van betekenis ertoe zou willen overgaan de vroegere koningin uit te no digen om kandidate te wor den voor het presidentschap! Kortom, wel beschouwd was minister Vondeling er stellig met die tweede toevoe ging glad naast. Waaraan zou het begaan van die dwaasheid zijn toe te schrij ven? Nu de, overigens slechts vier van de honderdvijftig zetels in de Tweede Kamer innemende Pacifistisch So cialistische Partij zich open lijk voor de republiek heeft verklaard en er ook verder nog wel iets van neigingen in republikeinse richting aan de dag is gaan treden zij het dan ook, dat voorlopig het groepje van actieve republi keinen nog buitengewoon klein is vond de P.v.d.A'er Vondeling het wellicht toch onprettig om op de hem ge stelde vraag niet ronduit te erkennen, dat hij in beginsel republikein is. Tegelijkertijd zal hij er zich rekenschap van gegeven hebben, dat het misschien in niet-socialisti- sche kring al te veel veront rusting zou veroorzaken, in dien hij niet meteen duidelijk in het licht zou hebben ge steld, dat er tussen hetgeen hij in beginsel voorstaat en wat er werkelijk voorlopig zal gebeuren, nog een heel grote afstand is. In hoeverre 's heren Vondelings uitlatin gen mogelijk nog samenge hangen mogen hebben met enig besef, dat in ons land weliswaar de monarchie on der Oranje nog geenszins in onmiddellijk gevaar is, maar wel een beetje minder sterk staat dan tot ruim tien jaar geleden het geval was, dien ik in het midden te laten. <WWUWWWWyWUWVWI,WUVI'l'UUVWMI'wvl,l,l'MUW'"'W*'WW»'*'*~*A'M«««"^^ Aan de deur Misschien bestaan ze nog wel, maar ik heb ze al een hele tijd niet meer gezien. Die bordjes achter een ruitje van de voordeur: „Aan de deur wordt niet ge kocht". Het was een bondige, om niet te zeggen bitse tekst. Wie het las, kon het zich voor gezegd houden en als hij de illusie had iets te kunnen verkopen, de deur wel meteen weer de rug toekeren. Er waren altijd nog vriendelijke deuren, zonder bordje, wat overigens niet wilde zeggen dat de ambulante kooplieden er meer van hadden te verwachten. Er kon van achter zo'n deur een gezicht opdoe men dat tenminste zo bits was als een bordje. Een gezicht van hout, van steen, in ieder geval van een materie die de trekkende koopman of koopvrouw niet kon vermurwen. Nu denkt men misschien dat ik het voor dat leurende volk opneem. Ik zou niet durven. Er waren lastige portretten bij, brutale bliksems, leeglopers en dron kelappen die het alleen om een paar dubbeltjes voor een borrel te doen was, leugenaars die hele noodlijdende families in hun stem legden, terwijl ze in werke lijkheid ongesanctioneerd samenhokten met een morsige vriendin. Natuurlijk wa ren er ook eerzame elementen onder. Die werden in latere tijden op het bordje onderscheiden met een speciaal tekstaan hangsel: „Voorzien van radio en stofzui ger". In nog latere tijden had men eraan kunnen toevoegen: „Voorzien van t.v., koelkast, bromfiets, auto" maar ik weet niet of er werkelijk met al die za ken gelopen is. Hoe dan ook, we zijn er in ruime mate van voorzien, waarschijn lijk de vroegere leurders ook, want ze zijn bijna uit het maatschappelijke beeld verdwenen. Bijna, niet hélemaal. Er komt soms nog iemand met een blaadje of een ander geschrift, maar dan niet meer ten eigen bate, maar uitsluitend ten bate van mij, de adspirant-koper die er nieuwe, vooral geestelijke, kracht uit moet opdoen. Daar ik het nooit tot zo'n afwerend bordje heb gebracht en er van mijzelf blijkbaar niet veel afwerends uitgaat, val ik steeds weer ten prooi aan zo'n goedbedoelde benade ring. Ten prooi is wat te sterk uitgedrukt, want al vind ik er niet de baat bij die mij zo welsprekend wordt voorgehouden, ik heb er ook nog nooit nadeel van onder vonden, behalve een gering gewichtsver lies van mijn toch al lichte beurs. In de omgeving waarin ik mij op het ogenblik ophoud, is het vooral de jeugd die het oude leurdersvak nog beoefent. Slechts een paar uur geleden stonden er weer een paar kinderen voor mijn wel willende deur. Ze hielden een boekje om hoog met loten voor een doel dat mij niet duidelijk was. Nu het lot voor mij ligt, zie ik dat het een zaak moet steunen die mij tamelijk vreemd is en waarvoor ik zeker geen spontaan gebaar zou maken. Toch voel ik geen spijt. Ik ben voor ver draagzaamheid en dit was nu eens een mooie gelegenheid om die deugd te be trachten. Bovendien heb ik een paar kin deren een kleine triomf bezorgd die hen wellicht tot nog nuttiger leden der maat schappij zal maken dan ze zonder die triomf geworden zouden zijn. En tenslotte heb ik kans op een prijs die kan variëren van tien mille tot een handdoek. Mocht ik dus als nederigste prijswinnaar eindi gen, dan kan ik me altijd nog afdrogen. Waaraan men kan zien hoe goed, het is aan de deur te kopen. Op het Kanaaleiland Sark dat be stuurd wordt door de 82-jarige Dame van Sark, is het reeds lang verboden zondags in auto's of koetsen te rijden. Om de zondagrust nog meer te be vorderen is een verordening aangeno men waarbij het voortaan op zondag verboden zal zijn tractoren te gebruii- ken. Er zijn er 35 op het eiland. Het schijnt dat eilandbewoners en gasten de zondagse stilte nogal eens verstoorden door plezierritjes met landbouwtrekkers te maken. Bromfiet sen zijn onbekend op het eiland. J ESRO. De Europese Organisatie voor ruimteonderzoek (ESRO), zal binnen de poolcirkel een aantal raketten lanceren voor het verkrijgen van gegevens over het noorderlicht. Gemengd. De tot nog toe uitsluitend voor gekleurden toegankelijke „Birdland Club" in Londen is drie weken na de opening ook voor blanken opengesteld. Louis Brown, de directeur, zegt dat hij niet genoeg leden kreeg. Volgens hem worden gekleurde mensen bij voor keur lid van clubs van blanken. Brand. Een zware brand heeft in de ijzer smelterij van de „Wabush Mines Coln- pany" in Wabusch in Labrador voor naar schatting 25 tot 30 miljoen dollar schade aangericht. Slaan. Het Amerikaanse ministerie van Justitie zal drie politiemannen uit de staat Mississippi vervolgen voor het slaan van ijveraars voor gelijke bur gerechten. Jalouzie. Een 29-jarige chauffeur van de Franse P.T.T. in Pau heeft bekend een 25-jarig meisje, dat niets van hem wil de weten, en haar verloofde, met opzet te hebben aangereden. Het meisje kwam om het leven en haar verloofde werd ernstig gewond. Demonstratie. Bij een betoging van 500 stakende textielarbeiders zijn in de Turkse stad Izmir zesendertig mensen gewond geraakt, van wie zestien poli tiemannen. Tientallen demonstranten zijn aangehouden. Gevangenis-studenten. De Amerikaanse Ford-stichting heeft aan de universiteit van Californië in Berkeley een bedrag van ruim 350.000 gulden geschonken om in het nabijgelegen San Quentin leer gangen op universitair niveau te organi seren. Loena-postzegel. De Moskouse posterijen hebben postzegels uitgegeven met de overdruk „Loena-9 op de maan - 3 fe bruari 1966".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3