Nog één gevecht, als afscheid Afscheid van de boksring in Amsterdam of Rotterdam Egyptenaar Tawzik groot obstakel voor furieuze Scholte Tweestrijd Rusland-Nederland TOTOPRQGNOSE Stien Kaiser maakte grote indruk bij oefenwedstrijden WIM SNOEK STOPT OP 38-JARIGE LEEFTIJD MET HET BOKSEN BOKSEN IS NIET GEVAAR LIJK De man van de flitsende linkse hoek op de lever heeft een „rijk leven" door de bokssport Vraagtekens rond nieuwe prof ploeg Miel Pijs reserve bij „voorlopigen" Angela Bairstow Engelse troef in badmintonstrijd Zesdaagse Milaan voor Post-Motta WERELDKAMPIOENSCHAPPEN —SCHAATSEN VOOR DAMES— Russen niet snel in schaatsduels te Drammen WOENSDAG 9 FEBRUARI 1966 13 ff 99 Duitsland Miss Theo Reitsma Servette en München 1860 kregen ieder een punt 123231132123 Boksen is niet gevaarlijk meent Wim Snoek, die regelmatig in Veisen Noord de huisarts Rolink bezocht. Als bewijs heeft hij er zijn lijstje van verwondin gen over 15 jaar voor. Een maal een hersenschudding na een knock out in zijn twaalfde gevecht als prof. Drie maal een gebroken hand. Eén maal een gebroken neus. „Blauwe ogen", die heel snel ver dwenen. En dan is er nog dat gewricht boven in de linkerarm, daar waar vroeger de felle linker op de lever vandaan flitste. „Dat is zoiets als een tennisarm", zegt Snoek, die onder Groothuis vele jaren en onder Ter Meulen en Kneppers kor te tijd trainde en Ruhling als agent had. Die schade aan het gewricht zou kunnen dienen om dokter Van Swols mening te onderschrijven, dat „iedere beoefenaar van topsport, blijvende schade ondervindt aan zijn gewrich ten". Dokter Van Swol zelf liet al in het midden of dat letsel niet opweegt tegen 't enorme plezier, dat de topsport veroorzaakt, ook dikwijls blijvend. Wim Snoek (Van onze sportredactie) „De bokssport heeft me een rijk leven gebracht", gemakkelijk zittend met slechts zo nu en dan een ondersteuning van zijn woorden door hand gebaren, vertelt Wim Snoek met rustige, Amsterdams getinte stem waar om. De blauwe kring achter zijn bril rondom zijn rechteroog is een zicht bare herinnering aan zijn voorlaatste gevecht als beroepsbokser. „Ik had altijd zo een blauw oog, maar ik ben het ook zo weer kwijt", is een als terloops gedane reactie, die een onderdeel vormt van een verklaring, dat boksen niet gevaarlijk is. Het had wel gevaarlijk kunnen worden, beseft 38-jarige Amsterdammer Snoek. De autohandel en zjjn verpachte snackbar gaven zorgen, die een beroepsbokser als belemmering gaat voelen bij zijn voorbereiding op gevechten. Die krachtmetingen in de ring zijn daarom in de laatste drie jaar niet meer zo'n succes geworden. Het is nu afgelopen, althans bijna. Snoek wil geen risico's lopen door vermoeid in de ring te komen en te worden gehavend. Nog één gevecht moet er komen, na een goede voorbereiding, in Amsterdam of Rotterdam, als besluit van een car rière, die als hoogtepunt een krap verloren gevecht om de Europese titel, in 1954, en een achtste plaats op de wereldranglijst heeft gebracht. Over twee maanden wil zwaarge wicht. Wim Snoek zijn af scheidsge vecht boksen. Zijn vrienden, „ik heb er velen door de sport gekregen", heb ben op dat afscheid aangedrongen. Zij willen het vertrek van Snoek, een sportman waardig. „Het rijke leven", dat de bokssport de Amsterdammer heeft gebracht, wordt niet alleen gevormd door de vrienden. Het bestaat ook uit de ervaringen, die Snoek kon opdoen in Zuid-Amerika, Zuid- Afrika en grote delen van Europa. Er is ook het financieel gunstige resultaat, dat vijftien profjaren, waarin tachtig gevech ten, opleverde. „Ik heb het niet altijd even goed belegd, maar mijn huis ziet er nu goed uit, ik heb een snackbar ver pacht, die goed loopt, en zit goed in de autohandel". Wim Snoek zegt het niet als een man, die met louter trots is vervuld, veel meer integendeel als man, die zich gelukkig voelt met zulke resultaten, die „dat naaimachinemonteurtje" van de na oorlogse jaren heeft bereikt. In Nederland zelf heeft de roem en het geld voor Snoek niet voor het grijpen ge legen. „Ik heb een keer 2200 gulden met een gevecht verdiend, nog een keer 1700 en daarna veel en veel minder." In het buitenland is dat anders, vooral Duits land biedt de profboksers een reële be staansmogelijkheid. In een overpeinzing over de verdiensten van prof-boksers re kent Snoek waarschijnlijk daarom in marken. De Europese kampioen in het zwaargewicht Mildenberger verdiende vorige week met zijn gevecht tegen de Amerikaan Machen nog ruim 80.000 mark. De gedachten aan het geld spelen bij een beroepsbokser uiteraard een grote rol. Het is zijn werk en de arbeid moet goed beloond worden. Eerzucht is echter een factor, die vooral in het begin ook in ruime mate meespeelt. „Dat wordt minder", zegt Snoek, „je gaat er op laatst ook wel eens naar toe om wat centjes te verdienen." Snoeks roem is vooral voortgekomen uit „een linkse hoek op de lever. Ze za gen hem vroeger niet, die linkse vloog er uit". Het was in zijn grote tijd, waarin (Van een speciale verslaggever) Henk Scholte, de Europese kampioen libre, zal de 38-jarige Egyptenaar Taw zik voor de rest van zijn leven niet meer aankijken. In de kleedkamer zei Tawzik tegen de Nederlander: „ik denk dat je de partij wel in één heurt zal uitmaken." Toen de partij was begonnen en Scholte de beginstoot miste, toonde de Egypte naar op het groene laken echter zijn wa re aard. In een bijzonder laag tempo scoorde hij een aantal punten en telkens wanneer een steeds woedender wordende Scholte aan de beurt was, lag er een dus danige positie dat het voor de Nederlan der bijna uitgesloten was om tot een se rie a l'Américaine te komen. Scholte had na tien beurten slechts 45 caramboles. De Nederlander had het geluk, dat toen Tawzik op een bepaald moment zijn ijze ren defensie liet varen er voor Scholte een goede positie op de tafel achter bleef. Onze landgenoot greep deze kans met beide handen. Hij bracht de ballen in de begeerde positie en scoorde in één rush de 455 caramboles, die hem van de finish scheidden. Tawzik, teleurgesteld omdat zijn tac tiek niet het gewenste resultaat had ge bracht, weigerde zeer onsportief zijn te genstander de hand te schudden. Een paar uur later verontschuldigde de Egypte naar, die ook bij zijn landgenoten weinig geliefd is, zich op zodanige wijze dat Scholte zich zelf bijna schuldig voelde. Door het defensieve spel van Tawzik, dat Scholte volledig uit zijn evenwicht had gebracht, kon de Fransman Marty op de tweede dag door twee overwinningen in twee beurten tegen resp. Diab en Wein- gartner de leiding overnemen. Scholte, die in de vierde ronde in drie beurten van de Westduitser Burwig won, staat nu tweede, omdat hij voor de 2000 caram boles acht beurten meer nodig had dan de Franse ex-prof. Het slachtoffer van Scholte's wraak werd gisteravond de Duitser Burwig, die op twee bleef staan, toen de Nederlander in drie beurten de partij uitmaakte. Scholte, die behoort tot het leidende drietal, had zijn zinnen gezet op een serie van 500 caramboles. Hij had het geluk, nadat Burwig de acquitstoot had gemist, de ballen in een ideale positie op het laken te krijgen. Zijn rondgang om de tafel duurde tot de 359ste carambole. De ballen raakten uit positie en met de grootste moeite kon de Eindhovenaar nog zes punten scoren. De uitslagen van de tweede dag waren: Derde ronde: Vervest (Belg.) 500 3 500 166.66 Weingartner (Oost.) 12 3 9 4.00 Scholte (Ned.) 500 11 455 45.45 Tawzik (Egypte) 121 11 89 11.00 Aguilera (Sp.) 500 8 340 62.50 Burwig (Did.) 316 8 258 39.50 Marty (Fr.) 500 2 480 250.00 Diab (Egypte) 12 2 12 6.00 Vierde ronde: Marty 500 2 492 250.00 Weingartner 3 2 3 1.50 Vervest 500 5 270 100.00 Diab 13 5 9 2.60 Scholte 500 3 365 166.66 Burwig 2 3 2 0.66 Aguilera 500 7 441 71.42 Tawzik 131 7 118 18.71 De stand na de tweede dag luidt: Marty 8 2000 10 500 200.00 Scholte 8 2000 18 498 111.11 Aguilera 8 2000 35 441 62.86 Vervest 6 1518 17 500 89.29 Diab 2 528 29 195 18.21 Burwig 0 335 17 258 19.71 Weingartner 0 222 19 151 11.68 Tawzik 0 372 39 118 9.53 (Van onze sportredacteur) Morgenavond wordt de profrennersploeg van V.R.P. (Verenigde Reclame Pers) in Breda voorgesteld. De promotor van deze ploeg is de heer Gademans te Utrecht, uitgever van enkele periodieken. De op zet van dit team is diverse wedstrijden te rijden met één hoofdsponsor (V.R.P.) en een onder-sponsor, waardoor de ploeg iets van een uitzendbureau voor reclame doeleinden krijgt. De UCI is hier op te gen, maar de heer Gademans meent hier voor een oplossing te hebben gevonden. Er zijn nogal wat vraagtekens rond de formatie van deze ploeg. De renners, die voorgesteld worden, zijn: Hugens, Snep vangers, Van Ginniken, Groeneweg, Van der Klundert, Van Kemenade, Beckers, Tummers, Schroder, Coremans, Hermes en Mesters. Vraagtekens zijn er rond Hu- ges, die een contract heeft bij Ford in Frankrijk (wellicht mag hij wel in Neder land voor een ander merk rijden, hoewel dat niet waarschijnlijk is). Snepvangers zegt nog geen contract getekend te heb ben voor dit soort ploegsysteem en wil ook morgen niet komen. Jef Jansen uit Elsloo is als ploegleider genoemd, maar de Limburger ontkende gisteren iets hier van te weten. Verzorger wordt de Bos schenaar Stolzenbach en mecaniciën de Belg Lulofs. De ploeg gaat een blauw-oranje shirt dragen, waarop V.R.P. prijkt en ruimte is overgelaten voor de „sponsor van de dag". Volgens de heer Gademans hebben ook enkele Belgische firma's belangstel ling voor zijn ploeg. Dit zou betekenen, dat er ook Belgen worden gecontracteerd. behalve het gevecht tegen Hecht om de Europese titel, in 1954, meer hoogtepun ten voorkwamen. Het was begonnen met zijn Nederlands kampioenschap door een zege op Willy Schagen in 1953. Het was een onderdeel van een reeks van elf over winningen van een neo-prof met vijf ama teurjaren, van 1945-1950, als voorgeschie denis. De nederlaag tegen Hecht schaad de de snel rijzende reputatie van Snoek niet. Het was een nederlaag met ere, met klein puntenverschil. Snoek stootte door naar een achtste plaats op de wereld ranglijst, voor Nederland een glorieuze positie. „Want, een bokser wordt in Ne derland niet gebouwd. Hij moet het heb ben van zijn buitenlandse gevechten." En in die gevechten in andere omgeving ko men momenten voor, zoals na het gevecht tegen Randolph Turpin. Op eigen Bir minghamse grond had Turpin het canvas vele malen als reddend rustpunt gevon den. Snoeks overdadige kracht was geble ken. De puntenoverwinning leek zo zeker, maar „Turpin werd winnaar." Een jaar in Zuid-Amerika, in 1957, be hoorde ook tot de voortreffelijke tijd van Snoek. Hij raakte er door afwezigheid in Nederland zijn nationale titel kwijt, maar heroverde die in 1960 door een k.o.-zege op Al Cramp. In Zuid-Amerika bokste Snoek regelmatig en met groot succes. Hij trouwde er ook. Zijn Amsterdamse verloofde vloog naar Montevideo, werd uitgeroepen in een miss-verkiezing tot miss Montevideo, en werd er mevrouw Snoek. De goede jaren van Snoek zetten zich voort totdat drie jaar geleden de negatie ve resultaten gingen overheersen. Snoek (van tachtig gevechten ging ongeveer dertig percent verloren) moest te vaak een nederlaag erkennen. Een gevecht in Kiel, zaterdagavond knock out in de eer ste ronde tegen Weiland, is het voorlaat ste in zijn carrière geweest. Zo heeft de momenteel en tijdens zijn gevecht zater dag grieperige Snoek. 87 kilo zwaar en 1.83 lang, deze week besloten. Nog één maal wil hij in de ring. Als een afscheid van de sport, die hij waardeerde en die hij straks als scheidsrechter of jurylid nog graag wil dienen. De PSV-speler Miel Pijs, die in de laat ste interland tegen Zwitserland in Bern zijn interlanddebuut maakte, is door bondscoach Georg Kessler toegevoegd als reserve voor het voorlopig Nederlands elf tal, dat vanavond op het ADO-terrein in Den Haag tegen Strasbourg oefent. (Van onze badmintonmedewerker) De Engelsen komen weer met een ster ke ploeg naar de internationale badmin tonkampioenschappen, die zaterdag en zondag in de badmintouhal in Haarlem worden gehouden. Ook Angela Bairstow, de 25-jarige secretaresse uit Surrey, vorig jaar de grote troef van de Engelsen en aansprakelijk voor het drievoudige suc ces, is weer van de partij. Zij zal het weekeinde een voorname rol spelen, al verwachten we dat de Engelsen dit jaar door de Denen zullen worden overtroefd. De Engelse ploeg wordt geformeerd door de dubbelspel specialisten Dave Horton en John Havers, Whetnall en Ray Sharp en dames Judy Charles, Jennifer Horton en Heather Nielsen-Ward. Mevr. Nielsen, beter bekend als Heather Ward, heeft een reputatie verkregen door de over winning die zij in 1959 op de veelvoudige ex-wereldkampioene Judy Hashman boek te. Wedstrijdleider Verhoef verwacht veel van deze „nieuwelinge" voor Haarlem. Schotland zendt weer Robert McCoig en Muriel Ferguson, die vorig jaar tot grote daden kwamen. McCoig bracht toen in de halve-finale de Deense titel houder Tom Bacher tot het uiterste en Muriel Ferguson bereikte zelfs de finale in het enkelspel. Malakka, een badmin- tonland bij uitstek, wordt vertegenwoor digd door Gunalan, Lee Kin Tat, Lim Kok Kah en Oon Chong Hau, een jongere broer van de vroegere deelnemers Teik en Jin. De Nederlandse-Italiaanse combinatie Peter Post-Gianni Motta heeft de zes daagse van Milaan gewonnen. De uitslag was: 1. Post-Motta (Nederland/Italië) 567 pnt, 2. Lykke-Eugen (Denemarken) 223 punten. Op een ronde: 3. Faggin-Sercu (Italië/België) 487 pnt., 4. Beghetto-Pfenninger (Italië/Zwitser land) 397 pnt, 5. Bugdahl-Schulze (West- Duitsl.) 131 pnt. Geijssen Stenina Na de prachtige successen van de Ne derlandse schaatselite in Deventer, Da- vos en Inzeil, zal men zich afvragen of de Nederlandse dames de volgende week op 12 en 13 februari in Trondheim een kans maken wanneer de wedstrijden om het wereldkampioenschap worden gehou den. Experts zijn van mening dat de strijd hoofdzakelijk zaj gaan tussen de sterke Russische dames en de Nederland sen Stien Kaiser, Carry Geijssen, Wil van Wees en Willy Burgmeyer. Dat dit niet uit de lucht is gegrepen blijkt uit de magnifieke derde plaats tijdens het we reldkampioenschap van een jaar geleden in Aulo, toen Stien Kaiser achter de Russinnen Voronina en Stenina eindigde. Nog meer spreken de prestaties van dit seizoen, waarbij door de Nederlandse kunstijsbanen, die een veel grotere oefen gelegenheid schiepen, vele jonge talenten naar voren kwamen. De Russen den een enorm verlies door de dood van Inga Voronina, de wereldkampioene van 1965, terwijl de zesvoudige Ilympische en twee voudige wereldkampioene Lidia Skobliko- va door moederschap twee jaar niet meer op de smalle ijzers stond. Tijdens de onlangs gehouden Russische kampioen schappen bleek, dat de kracht van de Russische dames was teruggelopen, ter wijl die van de Nederlandse was toegeno men. Rusland heeft een aantal jonge, nieuwe krachten ingezet, zoals de 19-ja- rige Tatjana Rastopsjina e n Loedmilla Titova, terwijl Valentina Stenina op het ogenblik de sterkste rijdster kan worden genoemd. Trondheim, op 12 en 13 februari, zal uit maken of Nederland ook bij de dames een belangrijke rol zal spelen. Op het ogenblik trainen Stien Kaiser, Carry Geijssen, Wil van Wees, Willy Burg meyer en Wil Vel-de Beer in Fagemes. Vooral Carry Geijssen en Stien Kaiser De eerste wedstrijd tussen Servette (Genève) en München 1860 voor de acht ste finales van het voetbaltoernooi om de beker der jaarbeurssteden, die gister avond in Genève is gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 1-1. Bij de rust leidden de Duitsers met 1-0. De clubs komen 16 februari in München voor de tweede maal tegen elkaar uit. zijn in uitstekende vorm. Hoe de situa tie er in de tweestrijd tussen Rusland en Nederland er op papier uitziet tonen de dit seizoen gemaakte tijden over de af standen 500, 1000, 1500 en 3000 meter en daarnaast het puntentotaal. Rusland Stenina 47.0 1.37.9 2.29.2 5.13.8 197.816 Rastopshina 47.6 1.37.1 2.28.9 5.14.7 200.850 Yegorov 45.5 1.39.6 2.34.8 5.20.5 200.516 Kauniste 47.5 1.38.1 2.30.8 5.24.1 201.782 Titova 46.6 1.37.5 2.32.1 5.30.0 204.066 Skoblikova heeft het kampioenschap niet uitgereden. De Russische dames die zijn afgevaardigd naar de wereldkampi oenschappen zijn Valentina Stenina, Li- diya Skoblikova, Irina Jegorova, Tatjana Rastopshina en Ludmilla Titova. Nederland: Geijssen 47.6 1.38.9 2.33.8 5.15.7 200.934 Kaiser 48.2 1.40.5 2.30.7 5.14.4 201.083 Van Veen 46.8 1.42.4 2.34.4 5.17.5 202.384 Burgmeyer 48.2 1.44.2 2.39.1 5.18.3 206.383 (Van onze sportredactie) Op de RAI in Amsterdam laveert hij momenteel behendig door een overstelpende hoeveelheid glanzen de vrachtwagens en bussen. Op de plaats in zijn colbertjasje waar ge bruikelijk een pochet zit prijkt nu een plastic kaarjje. Daarop, zeer beknopt, de naam van een bekend Duits automerk. De heer Simon Cornelis Heemskerk „doet" in auto mobielen. Hij is een 30-jarige Haar lemmer en is vooral bekend door zijn optreden als keeper in het eer ste elftal van Schoten en als eerste honkman in de Haarlem Nicols. Iedereen (her)kende hem,'zeker vorig jaar. Immers Simon Cornelis droeg toen een authentieke „marechaus- see"-snor. Een met van die gewel dig lange uitlopers. Sinds dit jaar is die snor niet meer. riij is gesneu veld op het veld van eer. En die eer behaalde Simon niet alleen op de sportvelden. Ook in zijn beroep werd hij om zijn buitensporige be haardheid met enig wantrouwen te gemoet gezien. Vandaar. „Nu gaat het echter ook uitstekend", meent de heer Heemskerk. „Geen flauwe en meestal naïeve opmerkingen meer." Er is respect voor de heer Heems kerk, een sportman door en door: Nog onlangs verbaasde de uitver kiezing, om deel te nemen aan de keeperstraining voor het nationale amateurelftal, hem buitengewoon. „Zo iets verwacht je op deze leef tijd niet meer", zegt hij eerlijk. „Ik zie me er ook niet zo maar in komen. Er zijn acht keepers voor die selectietraining te Zeist uitgeno digd. Toch is het voor mij wel een stimulans de zaken op dat gebied nog wat serieuzer aan te pakken." Toch nog voetbal dus voor Simon Heemskerk op het hoogste (ama teur) niveau. En dat niet alleen. De honkbalclub Haarlem Nicols heeft ook dit jaar zijn grootste aan dacht. „Er zit voor ons een tripje in de lucht", zegt hij hoopvol. „Als alles doorgaat, gaan wij naar de West. Alleen daarom zeg ik maar: honkbal gaat bij mij voor voetbal. Ik sta nu nog steeds in het eer ste team: eerste honkman ben ik. Heus niet zo gemakkelijk als me nigeen wel denkt. Ook van honk ballers wordt tegenwoordig een gro te conditie vereist. Ik moet er dan ook hard aan trekken om die op peil te houden. De toto vul ik altijd uit het hoofd in. Dus schrijf maar op: AjaxMVV 1 ElinkwijkPSV 2 FeijenoordTelstar3 TwenteGo Ahead 2 Willem IIHeracles 1 GVAVSparta 3 ADO—DWS 2 Fortuna '54DOS 1 Blauw WitSittardia 2 AlkmaarDHC 3 PEC—HVC 2 WilhelminaNoad 3 SWHaarlem 1 Stien Kaiser heeft gisteren bij de inter nationale dameswedstrijden in Oslo gro te indruk gemaakt op de Russinnen en Noorse deelneemsters. Er stonden vier afstanden op het programma: 500, 1000, 1500 en 3000 meter. Elk van de rijdsters kwam uit op twee afsanden. Stien Kai ser eindigde in 48,4 sec. als vierde op de 500 meter en werd op de 3000 meter eerste in 5.22.0. Zij had op deze afstand een voorsprong van bijna zeventien se conden op de Russin Kauniste, die als tweede eindigde. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Iri na Egorova (Rusl) 47.4; 2/3 Wil van Wees (Ned) en Tatjana Rastopsjina (Rus land) beiden 47.9; 4. Stien Kaiser (Ned) 48.4; 5. Elly van den Brom (Ned) 48.6; 6. Gerd Inger de Groot (Noorw.) 48.6; 7. Carry Geijssen (Ned) 48.7; 8. Willy Burgmeyer (Ned) 48.8. 1000 meter: 1. Titova (Rusl) 1.37.2; 2. Lasma Kauniste (Rusl) 1.37.7; 3. Wil Vel de Beer (Ned) 1.39.4; 4. Elly van den Brom (Ned.) 1.41.2; 6. Bep Geijssen (Ned) 1.47.1; 7. Cary Ruben (Ned) 1.47.7; 8. Joke Krone (Ned) 1.59.0. 3000 meter: 1. Stien Kaiser (Ned) 5.22.0; 2. Lasma Kauniste (Rusl) 5.38.9; 3. Lud milla Titova (Rusl) 5.39.7; 4. Martine Ivangine (Fr) 5.48.2, 1500 meter: 1. Irene Egorova (Rusl) 2.31.9; 2. Rastopsjina (Rusl) 2.33.4; 3. Carry Geijssen (Ned) 2.34.0; 4. Wil Vel- De Beer (Ned) 2.34 5; 5. Wil van Wees (Ned) 2.35.8; 6. Sigrid Sundby (Noorw) 2.36.2; 7. Lidia Skoblikova (Rusl) 2.36.3; 8. Wil Burgmeyer (Ned) 2.37.0. De leden van de Russische schaatsploeg leverden gisteren tijdens international® schaatswedstrijden in het Noorse stadje Drammen geen opvallende prestaties. Va- leri Kaplan was met 42,4 sec. de snelste op de 500 meter voor Eduard Matusevich (43,4) en Viktor Kositsjkin (43,8). Matuse vich won de 3000 meter in 4 nin. 41,8 sec. voor Ants Antsson (4.42,3) er Kaplan (4.43.3). De sprinters reden apart de 5:0 en 1500 meter. De eerste afstand was voor de rappe Japanner Keiichi Su zuki (41,7). die met deze tijd 0,4 sec. sneller was dan de Rus Boris Guljajev. Deze laatste eiste met een tijd van 2 min. en 17 sec. de 1500 meter voor zich op.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13