„Goed drinkwater tot jaar 2000 eist bedrag van 10 miljard'' Radicale ommezwaai van het gezondheidsbeleid Vorst heeft bijna het gehele land weer in haar greep HET WEER Zes nieuwe CAO's zijn te hoog Haaieneus Politiespel van blanke jongens in Johannesburg India ontkent ontvangst van Ho Tsji Minhs brief Bewindslieden Sociale Zaken in nota Chaos in noorden blijft: verkeer vrijwel overal lamgelegd Gesprek artsen met ziekenfondsen had geen resultaat Engeland houdt vast aan vijf voorwaarden Eerste prijs in toto gedeeld door 23 man Op 10 maart vrijaf met behoud van loon Valeri Tarsis is in Londen Wilson: „In Azië dreigt gevaar diepvries Coupe Courrèges VVO^c) A r~\ PRIMA IS VOOR U BETAALBAAR betaalbare diepvries! W. A. VERWOERD en ZONEN 51e JAARGANG NUMMER 83 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 9 FEBRUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6 Achtergrond: Genève-1954 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst7 Radio en tv 7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Weer vorst Suurhoff komt naar vuil havenwater kijken pagina 5 Davo balanceert langs de afgrond pagina 11 College waarschuwt Toetreding tot EEG Advies van Stichting Het woord is aan Tanks WATERBOLK KOLEN- en OLIEHAARDEN iisilliilliil GroVco bevist.. KOLEN IJmuider Courant Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het regelen van een goede voorziening met drinkwater zal in de naaste toekomst een bedrag vergen even groot als nodig is voor het financieren van twee Delta plannen. Alleen al om tot het jaar 2000 goed drinkwater te houden zal een bedrag van rond de tien miljard gulden moeten worden besteed. Dit staat onder meer in een niet minder dan 344 pagina's tellende Volksgezondheidsnota-1966 die minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels van Sociale Zaken en Volksgezondheid gis teren bij de Tweede Kamer hebben ingediend, waarin het gezondheidsbeleid van de komende jaren wordt uiteengezet. De nota komt in feite neer op een totale ommezwaai in het beleid, waarbij er door de bewindslieden met name van uit is gegaan dat de Nederlandse bevolking in een „betrekkelijk gunstige" gezondheid verkeert, maar dat tal van andere voorzieningen nodig zijn om situaties die de gezondheid kunnen gaan bedreigen vóór te zijn. Enkele beleidsplannen uit de nota waarover wij elders in deze editie uitvoerig berichten zijn de volgende: Er komt binnenkort een landelijk meetnet, dat overal de vervuiling van de lucht zal registreren. Regels voor doelmatig beheer van het oppervlaktewater. Wettelijke voorzieningen ter bescherming van het grondwater tegen veront reiniging uit de bodem. Scherpere controle op de voedingswaren. Grotere verantwoordelijkheid van de caféhouders als gevolg van de drank- en horecawet, die dit jaar in werking treedt en die de gemeenten grotere bevoegd heid geven om op te treden tegen drankmisbruik. Binnenkort wordt ingediend een aantal wetsontwerpen op de hygiëne op kam peerplaatsen en zwembaden. Veel meer verdovende middelen dan tot nu toe worden onder de werking van de opiumwet gebracht. Crematie wordt gelijkgesteld aan begraven. Instellen van een bestuurslichaam voor de volksgezondheid. Zie verder pagina zes. inMAMVWVtfMIMIMMfVVWVIfin/WWVIAfWWWWVtAfl/tfWtAMAfHWUVWWVtAA/VWWtAAWWVVUUtfWUVVWVVUVVWWVMAMfVWIft De zachte lucht heeft de strijd tegen de van het noorden uit opdrin gende kou verloren. De vorst heeft vrijwel het gehele land weer in haar greep en zal de komende dagen ge leidelijk wat toenemen. Zij kan in ge bieden waar sneeuw komt te liggen zelfs nog streng worden. In het gehele noorden van het land blijft de chaotische toestand door vorst, sneeuwstormen en ijzel. Vrijwel overal is het verkeer lamgelegd. Het grootste deel van Friesland zit zonder stroom doordat de bovengrondse hoog- Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. In het zuiden nog temperatuur om het vriespunt, el ders lichte tot matige vorst, bij een matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. spanningsleidingen onder de zware last van ijzelafzetting zijn gebroken. De mees te bedrijven liggen stil, ook omdat de personeelsleden niet op hun werk konden verschijnen. Het treinverkeer functioneert zeer gebrekkig, daar ook de diesellocomo tieven vaak door bevroren wissels blijven steken. Het barre winterweer heeft reeds een slachtoffer geëist. Een wielrijder, de heer J. van der Meulen uit Jelsum, die tegen een sneeuwstorm optornde, botste tegen een autobus. Hij werd zwaar gewond en overleed korte tijd later. De autobus gleed door het sterke remmen van de weg en belandde in een bermsloot. Vanmorgen duurden in het noorden de sneeuwstormen nog voort bij een tempe ratuur van 6 graden onder nul. De sneeuw is hier en daar opgewaaid tot bergen van één tot twee meter hoogte. Behalve door sneeuw zijn de wegen ook versperd door boomtakken en lantaarnpalen, die onder de zware sneeuw- en ijzellast zijn bezwe ken. Het verwijderen ervan wordt zeer bemoeilijkt door de gladheid. De koudegrens verplaatst zich nog steeds naar het zuiden en boven de grote rivieren kreeg men vanmorgen al hin der door sneeuwval en gladde wegen. Ook werkten de treinvertragingen in het noorden door op het gehele spoorwegnet. Op de lijn Amersfoort-Zwolle waren van morgen bij Harderwijk wissels vastgevro ren, hetgeen extra stagnatie veroorzaak te. De wegeninformatiedienst KNAC-ANWB deelde vanmorgen mee dat de toestand van de wegen in de kop van Noord- Holland, in de provincie Utrecht en be noorden de lijn Nijkerk-Apeldoorn-En- schede zeer slecht is. In het westen van Zuid-Holland en in het zuidwesten van Noord-Holland begon het vanmorgen te sneeuwen. De sneeuwval was echter nog van weinig betekenis voor het verkeer. AMSTERDAM De onderhandelingen tussen de huisartsen en de ziekenfondsen over het nieuwe honorarium dat de zie kenfondsen per verzekerde aan de artsen zullen gaan betalen hebben gisteravond in Utrecht nog niet tot resultaten geleid. In de loop van deze maand zal er verder worden gesproken. Zes nieuwe CAO's dreigen te hoge loon stijgingen met zich mee te brengen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een waarschuwende vinger opgestoken dat men met deze CAO's in de gevarenzone (meer dan 7 percent loonstijging) zou ko men. Het gaat om de CAO's voor de houtindustrie, de glazenwassers, de schoonmaakbedrijven en drie kleinere on dernemingen, waaronder de Twentsche Kabelfabriek. In totaal zijn hierbij zo'n 22.000 werknemers betrokken. De loonstijgingen waar het in deze CAO's om gaat schommelen tussen de 10 en 11 percent, terwijl de regering de stij gingen boven de zes tot zeven percent als gevaarlijk voor de economie heeft geken merkt. Bovendien hebben deze CAO's nog de mogelijkheid nog eens met 2 percent te stijgen als de prijzen verder zouden stijgen. Dan zouden de werknemers in deze bedrijven en bedrijfstakken het dub bele krijgen van de stijging die de rege ring toelaatbaar acht. Nu de Rijksbemid delaars bezwaren hebben, zal de Stichting van de Arbeid zich met deze CAO's be zig gaan houden. Tot nu toe is nog geen enkele CAO het college gepasseerd. LONDEN (AFP) Engeland kan geen onderhandelingen met de Europese Eco nomische Gemeenschap aangaan alvo rens de hinderpalen die zijn toetreding tot deze organisatie tot dusver in de weg hebben gestaan zijn verwijderd. Dit zei de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Stewart, gisteren in het Lagerhuis op vragen van conservatieve zijde. Hij zei dat zijn land bereid is zich bij de gemeenschap aan te sluiten, op voor waarde dat de Britse belangen zullen worden gewaarborgd. Minister Stewart voegde hier aan toe dat de Britse rege ring zal vasthouden aan de door haar ge stelde vijf voorwaarden voor toetreding tot de EEG. Tegemoetkoming aan deze voorwaar den zou naar zijn mening onder de hui dige omstandigheden gemakkelijker kun nen worden gerealiseerd. Verscheidene afgevaardigden van de conservatieve par tij wezen op het belang van dit vraag stuk en nodigden de regering uit haar be doelingen ten aanzien van de EEG dui- Sporttoto no. 22 van het afgelopen week einde heeft de verschillende prijswin naars maar weinig opgeleverd. De 23 van 696.760 deelnemers die dertien uitslagen juist voorspelden, delen de eerste prijs van 178.532,75. Zij ontvangen een bedrag van ƒ7762. Voor de tweede prijs 97.381,50) zijn 507 gegadigden. Zij krijgen 190,40. De derde prijs 48.690,75 wordt gedeeld door 6677 deelnemers, die de eerste acht uitslagen goed voorspelden. Per kolom wordt 7,05 uitbetaald. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in zijn vandaag gehouden vergadering onder meer een aanbeveling opgesteld voor de werkgevers om de werknemers op 10 maart, de dag van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer von Amsberg, vrijaf te geven met behoud van loon. Reeds eerder had het stichtingsbestuur aan het kabinet meege deeld dat het akkoord ging met het voorstel op 10 maart vrijaf te geven; het kabinet heeft daarna bepaald, dat de tien de maart een vrije dag zal zijn. Jouberts: Snijdt niet door wat ge kunt ont knopen. Piloten stappen in hun straaljagers, een foto die weinig betekenis zou hebben als hij niet van achter het ijzeren gordijn kwam. De plaat werd onlangs gemaakt tijdens een oefe ning met deze nieuwe Russische onderscheppingstoestellen. Opval lend is de vormgeving van de haai- achtige luchtinlaat aan de neus. Moskou gaf de foto vrij ter gelegen heid van de komende viering van de leger- en vlootdag (23 februari aanstaande) De 60-jarige Rus Valeri Tarsis, auteur van het naar het Westen gesmokkelde boek „Zaal 7" waarin de communistische gemeenschap wordt beschreven als een groot gekkenhuis, is gisteravond uit War schau in Londen aangekomen met een vliegtuig van de Poolse luchtvaartmaat schappij. Tarsis zal lezingen houden aan de universiteit van Leicester. Tarsis, die een bontmuts droeg, zei toen hij de foyer van London Airport binnen- hinkte: „Ik ben erg moe". In de Komso- molskaja Prawda, het orgaan van de jeugdbeweging van de communistische partij in de Sovjet-Unie, werd dinsdag ge schreven dat Tarsis een krankzinnige is. Tarsis heeft jaren geleden in een ge sticht gezeten. De ervaringen die hij daar heeft opgedaan zijn de basis geweest voor „Zaal Zeven". De schrijver heeft steeds beweerd dat de opname in het krankzin nigengesticht bedoeld is geweest om hem te straffen en hem te beletten vrijelijk zijn mening uit te spreken. Tarsis zei tot een menigte journalisten op Londen Air- port in gebroken Engels: „ik woon nu hier." Toen hem werd gevraagd of hij bedoelde dat hij asiel in Engeland wilde vragen, antwoordde Tarsis: „Zoiets kunt u toch niet vragen". Valeri Tarsis werd na aankomst te Londen door verslaggevers omringd. JOHANNESBURG (AP). Vier zestienjarige blanke jon gens hebben in Johannesburg hun eigen „politiemacht" ge maakt. Enkele maanden lang hebben ze negers gearresteerd en ondervraagd in een aantal wijken waar de misdaad welig tiert. Ze maakten honderden „slachtoffers". De vier jongens zijn lid van de detectiveclub van een jeugd blad. Ze waren uitgerust met klappertjespistolen, gummi stokken, politiefluitjes en handboeien. Tijdens de school vakanties arresteerden ze vijftien Afrikanen per dag, voor namelijk voor kleine vergrijpen. Sommige van de arrestanten hadden echter vuurwapens of verboden messen bij zich. De jongens leverden hun arrestanten over aan de echte politie. Toen het hoofd van de recherche in Johannesburg van de zaak hoorde, gaf hij de jongens opdracht onmiddellijk hun spel te staken. Weliswaar hebben ze net als iedere andere blanke burger het recht arrestaties te verrichten, maar hij kon niet tolereren dat ze zich met behulp van een lidmaat schapspenning van de detectiveclub voor politiebeambten uitgaven. De jongens waren teleurgesteld. Ze waren juist van plan om walkie-talkies aan te schaffen om hun actieradius te ver groten. yy NEW DELHI (Reuter en AP). De regering van India heeft geen brief van de Noord Vietnamese presi dent Ho Tsji Minh ontvangen. Dit heeft een officiële woordvoerder in New Delhi meegedeeld na de bekend making van de Noord Vietnamese consul-generaal in de Indische hoofd stad, dat Ho Tsji Minh aan president Radjakrisjnan gevraagd zou hebben om te helpen de vrede in Vietnam te herstellen. India is voorzitter van de Internationale Controlecommissie voor Vietnam. Volgens het Noordvietnamese consulaat zou de brief ruim twee weken geleden geschreven zijn, maar India zou nog niet gereageerd hebben. Leiders van de Indische Congrespartij verklaarden: „Wij hebben reden om aan te nemen dat Ho Tsji Minh zich meer zorgen maakt over de pressie van Peking dan over de Amerikaanse bombardemen ten." „De oorlog in Vietnam verkeert in een ernstige impasse", verklaarde premier Wilson gisteravond in het Britse Lager huis. „Er dreigt ernstig gevaar dat deze zich zal uitbreiden tot een grote Aziatische oorlog te land of misschien zelfs erger." De Britse premier werd door de linker vleugel van zijn partij toegejuicht. Vol gens Wilson is het conflict een economi sche oorlog, met aan de ene kant China en pro-Westerse of neutrale landen aan de andere kant. „De toekomst van de gehele wereld hangt af van de uitslag van deze strijd. Er kunnen geen neutra len zijn", aldus Wilson. Op de Ho Tsji Minh-weg naar Zuid- Vietnam zijn voor het eerst tanks gezien, aldus een verklaring van het Amerikaan se ministerie van Defensie. Thavieng, een kleine stad in de Vlakte der Kruiken in de buurt van deze aanvoerroute naar het zuiden, die ook over het gebied van Laos loopt, is in handen gevallen van de com munistische Pathet Lao. „De toestand in dit gebied is zeer critiek", aldus de ver klaring. Op een rivier ten zuiden van Saigon zijn vorige week bij vergissing twee bo ten gebombardeerd, waarbij 45 mensen om het leven zijn gekomen. Bij de Cam bodjaanse grens bracht de Vietcong van daag de Zuidvietnamese tegenstander zware verliezen toe. De regeringstroepen vielen in een hinderlaag. Advertentie voor Kleine Houtstraat 3032 - Haarlem Telefoon 10906 en exclusivité 1 la nouvelle 1 1 Coiffure Création Wagenweg 29, Haarlem - Telefoon 20518 Spinazie, fris als de lente 600 gram, slechts 99 ct Andijvie, heerlijk vers 700 gram, slechts 99 ct 'Gfbko n.v. diepvries - Zunderl - Tel. (01696) 31 51 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1