Morgen vuurproef voor de Belgische regering SPAANSE SINAASAPPELEN SAPPIGER DAN OOIT Humphrey naar Zuidoost Azië Genève-1954 „regelde" Indo-China Ruimteschepen naderen Venus i r Van dag tot dag Zoontje van Franse arbeider ontvoerd? Russische kranten melden kernramp in Zuidoost-Spanje Uren zijn geteld'1 van kabinet-Harmel Turkse president gaat achteruit „Grote toekomst voor vredelievend Indonesië" QJkGUUVAUQ UE.VWER MMS moutbrood 3 ISP®8 I telegrammen WOENSDAG 9 FEBRUARI 1966 1966, een buitengewoon jaar! Ons bracht de zomer bar veel regen - maar in Spanje Spaanse sinaasappelen zijn met een paar uur in Neder- rijpen de sinaasappelen in de brandende zon. Pluk- land. Goed besluit: deze winter iedere dag een sinaas- vers, vol vitamine C krijgt u ze nu thuis. Want u weetappel uit Spanje - lekker en gezond de winter door! mm 8 W aardering Achttien februari 1954 eindigde in Berlijn de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de „grote vier". Ze was 25 januari begonnen. Er werd aan deelgenomen door: J. Foster Dulles (V.S.), W. Molotov (S.U.), A. Eden (Gr. Br.) en G. Bidault (Fr.). Op die bijeen komst werd, onder andere, besloten 26 april in Genève onderhandelingen te beginnen over Korea én het vraagstuk van het herstel van de vrede in Indochina. Het was in feite het enige positieve resultaat van de Ber- lijnse conferentie. Mode-term Distantie Bestand Afwijzing Debat in Lagerhuis Ofschoon op dit moment de resultaten van motie-stemmingen in de Kamer nog niet bekend zijn, is het wel duidelijk dat de regering eindelijk een sterke opposi tie in de volksvertegenwoordiging ont moet bij haar plannen om door tariefs verhogingen van de P.T.T. het bedrijfsle ven op bijna ongeremde manier steeds verder te belasten. Terecht is in de Ka mer de aanmerking gemaakt, dat de re gering een uiterst slecht voorbeeld geeft op het hoofdstuk van prijsbeleid, waarbij rij de beheersing die het bedrijfsleven wordt opgelegd, zelf niet beoefent. De P.T.T. is geen verlieslijdend bedrijf, als men de totale uitkomsten beschouwt. Het is gemakkelijk om een dergelijke overheidsdienst tot een soort belastings instituut te maken, door de postzegel steeds maar in prijs te verhogen. Een overheidsdienst met een sterk mo nopolistisch karakter is volkomen wille keurig hanteerbaar als hefboom voor staatsinkomsten, maar het is de taak van de volksvertegenwoordiging om een drei gend misbruik van deze gemakkelijke hef' boom te voorkomen. Vandaar dat een meerderheid der Kamer de aangekondig de verhoging der posttarieven niet wenst te slikken. Een zeer onlogische factor in de voorgenomen verhogingen is bijvoor' beeld, dat geen enkel overleg met het be drijfsleven heeft plaatsgevonden. Als er in een of andere sector van belastingver hoging sprake is, gaan daar uiteraard uitvoerige besprekingen aan vooraf, maar een belastingverhoging via de duurdere postzegel wordt eenvoudig afgekondigd zonder meer. Het is goed dat de volksvertegenwoor diging deze gang van zaken eindelijk eens tot onderwerp van discussie heeft gesteld. Natuurlijk is er van regeringswege een argument te vinden in de noodzakelijke investeringen, die vooral op het terrein van de telefoondienst dienen te gebeuren. Maar de noodzaak tot hoge investeringen is niet alleen een overheidskwaal. Er zijn particuliere bedrijven die de last van hun noodzakelijke investeringen niet meer of nauwelijks kunnen dragen. Ook deze echter worden door hogere P.T.T.-ta rieven nog eens extra belast. Een uitvoeriger gedachtenwisseling en een sterkere zelfbeheersing ten aanzien van de overheidstarieven blijken noodza kelijk, wil men niet een situatie krijgen dat de regering aan de ene kant facilitei ten toestaat die aan de andere kant weer dubber~èn~3wars moeten worden betaald. De verlaging van omzetbelasting op krantepapier bijvoorbeeld zou door ver hoging van de verzendkosten van druk werk slechts een schijnbare verlichting betekenen. -V W-W *^W TROYES (AP) De zevenjarige Jean Patrice Kaminski uit de Franse stad Troyes zou zijn ontvoerd. Hij wordt sinds vrijdag vermist. Men nam aan dat hij in de Seine was verdronken. De brand weer had er gedregd. Dinsdag kreeg vader Kaminski, een eenvoudige arbeider, echter een brief, waarin van hem een losgeld van 10.000 francs werd geëist. In de brief stond dat Jean Patrice was ontvoerd. Kaminski heeft de hulp van de politie ingeroepen. MOSKOU (AFP) „De Spaanse auto riteiten en de bevelhebbers van de Ame rikaanse luchtmacht in Spanje hebben de waarheid verdoezeld." Dat schrijven „De Rode Ster" en de „Pravda". „Er is een grote ramp in Spanje gebeurd. Ruim dui zend mensen hebben verwondingen opge lopen door radioactieve straling, vrijge komen door ontploffing van het ontste kingsmechanisme van een kernbom". Enige weken geleden is een Ameri kaanse bommenwerper boven of bij zuid- oost-Spanje neergestort. Het toestel had vier kernbommen a?n boord. Drie zou den er teruggevonden zijn. Naar de vierde wordt nog steeds gezocht. 9» BRUSSEL (ANP en AP). „De dagen en zelfs de uren van de re gering-Harmei zijn vermoedelijk ge teld". Tot deze uitspraak kwam gisteravond de Belgische radio in een parlementair overzicht. De regeringsverklaring, die premier Harmei 's middags in Kamer en Se naat over de achtergronden van de politieke crisis aflegde, bleek er niet toe bij te dragen de sfeer rondom de katholiek-socialistische coalitierege ring te verbeteren. De reactie op de regeringsbanken was zacht gezegd koel. De katholieke en socialistische Kamerfracties konden het zelfs uren lang niet eens worden over de vraag, wanneer het debat over de regerings verklaring zou moeten worden ge houden. De Christelijke Volkspartij wenste uitstel tot de volgende week. De socialisten wilden niet langer wachten dan tot morgen. Met 139 tegen 44 stemmen en twee onthou dingen werd na vier uur onderling overleg tijdens schorsingen van het openbare debat, donderdag als datum aanvaard. Het is nog niet zeker of morgen een motie van vertrouwen in stemming wordt MOSKOU (AFP) De twee Russische ruimteschepen, Venus-2 en Venus-3, die in oktober vorig jaar werden gelanceerd, zetten hun reis naar de planeet Venus' voort via een baan die niet veel afwijkt van de vooraf berekende. De ruimte schepen moeten eind februari of begin maart op Venus aankomen. De instru menten aan boord werken normaal en de radioverbinding is constant. Het is mogelijk geworden kernenergie te gebruiken voor de energievoorziening van de apparatuur aan boord van ruim teschepen. Het is nu mogelijk laborato ria in de ruimte te vervaardigen, waar van het personeel op gezette tijden wordt afgelost. Deze laboratoria zijn nodig om de talloze vraagstukken op astronomisch, radio-fysisch en fysisch gebied op te los sen. Dat schrijft Sedoo, een ruimtevaart deskundige, in het blad „Sovjetskaja Ros- Sia." pV.-'rr-r .w, gebracht. Premier Harmei, die het parle ment, net zoals de Belgische artsen, om een „bestand" heeft verzocht om alsnog een oplossing te kunnen vinden voor het conflict over de ziekte- en invaliditeitswet onderstreepte echter dat de regering in stemt met het debat op donderdag, maar dan slechts over de strekking van de re geringsverklaring. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, die op het laatste ogenblik moest afzien van het vergezellen van koning Boudewijn bij diens officiële bezoek aan Denemarken, heeft verklaard dat waarschijnlijk ook zijn bezoek aan de Sovjet-Unie niet zal doorgaan. Hij was door de Russische regeringsleiders voor overleg uitgenodigd en zou morgen naar de Russische hoofdstad vertrekken. WASHINGTON (Reuter) President Cemal Goersel van Turkije, die vorige week in het Walter Reed-ziekenhuis in Washington is opgenomen, heeft een nieu we inzinking gehad. Dat is dinsdagavond in een medisch bulletin meegedeeld. De gedeeltelijke verlamming, waaraan de zeventigjarige president lijdt, heeft zich uitgebreid. Advertentie m-" PfaKmrm "t -1 li *v- JASasgH V-'"d fc1 "i -I -'hJï? (Van onze correspondent WASHINGTON. „De oorlog in Vietnam moet op twee fronten ge wonnen worden. Ten eerste militair, maar daarnaast ook op het front van sociaal onrecht, honger, ziekte en politieke apathie", zo begon president Johnson gisteravond een korte ver klaring, die hij aflegde in een hangar van het vliegveld van Los Angeles, één uur, nadat hij daar was aange komen uit Honoloeloe. Johnson noem de zijn conferentie in Hawaii met Zuidvietnamese leiders een groot succes. De Amerikaanse president kondig de verder aan dat vice-president Humphrey zal worden vergezeld door de nationale veiligheidsadviseur Mc- George Bundy en ambassadeur Harri- man op een reis via Honoloeloe naar Zuid-Vietnam, waar Humphrey erop toe zal zien dat het werk aan de nieuwe Zuidvietnamese projecten meteen ter hand wordt genomen. Ook de ministers van Landbouw en On derwijs, Freeman en Gardner, zullen naar Vietnam gaan. Humphrey en zijn gezel schap zullen na Saigon nog een aantal niet nader genoemde Aziatische staten bezoeken om de Amerikaanse plannen voor sociale vooruitgang in Vietnam dui delijk te maken. Men meent in Washing ton dat het gaat om India, Australië, Thailand, Maleisië en Japan. Johnson besloot zijn verklaring met een bijna dramatische nadruk op de noodzaak van eenheid in het Amerikaanse volk. „Wij zullen vechten voor de vrijheid en sociale opbouw en vrede, en wij zullen succes hebben," aldus de president. In Washington tracht iedereen te analy seren wat Honoloeloe voor de nabije toe komst zal betekenen. De algemene indruk was dat de zogenaamde pacificatiepro gramma's drastisch zullen worden uitge voerd, maar dat de militaire acties zeker niet verder op de achtergrond zullen raken. Een interessant aspect van de Hono- loeloe-conferentie vindt iedereen dat de Zuidvietnameze leiders, weliswaar als echte marionetten door Johnson naar Ha waii werden ontboden, maar dat ze daar door de conferentie enorm aan prestige hebben gewonnen. Ky liet trouwens niet na de Amerikaan se pers duidelijk te maken dat hij geen marionet is, maar een premier met eigen denkbeelden. In tegenstelling met wat steeds door Washington de laatste tijd wordt gezegd, verklaarde hij nimmer met de Vietcong, die hij als misdadigers zei te beschouwen aan een tafel te wil len zitten. Verder bepleitte hij meer bombarde menten op Noord-Vietnam, ook op de ha ven Haiphong, die hij bovendien zou wil len blokkeren. Aan de conferentietafel zou hij president Johnson om een uitbrei ding van de Amerikaanse troepen tot 600.000 man hebben gevraagd 200.000 meer dan generaal Westmoreland zou willen hebben. In de Amerikaanse hoofdstad zelf heeft de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Senaat, onder leiding van senator Ful- bright gisteren gesproken over de uitbrei ding van Amerikaanse troepen en een eventuele oorlog met China als gevolg daarvan. De gepensioneerde generaal Ga vin, was getuige voor de commissie en pleitte met nadruk tegen verdere troepen versterkingen in Zuid-Vietnam, „niet al leen omdat dit onvermijdelijk tot een con flict met China zal leiden, aldus Gavin, maar ook omdat dit de wereldwijde mi litaire verplichtingen van de Verenigde Staten in gevaar zouden kunnen brengen. (Van onze redactie buitenland) Het overleg in Genève werd ingeleid door langdurige en moeizame bespre kingen over de samenstelling van de agenda. Op 7 mei moest de Franse rege ring wereldkundig maken dat Dien Bien Phoe door de guerrilla's van de Viet- minh-generaal Giap was veroverd. De wereld van het Westen stond versteld. Ze besefte plotseling dat het Franse imperium in Zuidoost-Azië was ineen gestort. Acht mei begon het eigenlijke over leg. Er werd aan deelgenomen door: Frankrijk, Groot-Brittanië, de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, en als gasten de Volksrepubliek China, Cambodja, Laos, Vietnam en vertegen woordigers van de Vietminh, de Franse tegenstander in Indo-China. Foster Dul les had in de weken tussen Berlijn en Genève vergeefs geprobeerd het Wes ten te bewegen tot eensgezind even tueel gewapend optreden in Zuid oost-Azië. Hij noemde in die tijd Indo- China „de kurk op de fles." Als die kurk door de communistische militaire acties uit de flessehals zou worden ge haald, zou geheel Zuid-Azië door hen overspoeld worden, zo stelde hij. Zijn pogingen mislukten. De Fran sen, volkomen gedesillusioneerd oor logsmoe waren besluiteloos. Hun regering was uiterst verdeeld. De Brit ten staken hun afkeer van een inter ventie in het wespennest Indo-China niet onder stoelen of banken. Dulles en Eisenhower hadden bovendien door het afleggen van tegenstrijdige ver klaringen de onderhandelingspositie van de Westelijke landen sterk onder mijnd. De sfeer in die tijd wordt goed ge kenmerkt door het feit dat in het Wes ten toen de term „vreedzame coëxis tentie" het vreedzaam naast elkaar leven van staten met uiteenlopende ideologische systemen sterk in de mode kwam. De leuze was ontsproten aan het brein van Lenin en door Sta lin en Malenkov herhaaldelijk gebruikt. In de communistische dialectiek had ze een heel andere betekenis dan die wel ke het Westen eraan toekende. Eden, Brits minister van Buiten landse Zaken de man die eens uit de regering-Chamberlain trad, omdat hij 't akkoord van München verwierp beijverde zich in Genève de gedachte van het vreedzaam naast elkaar be staan ingang te doen vinden. Hij had geen oor voor de waarschuwingen, vooral uit de Verenigde Staten, dat hij in feite een nieuw München voorbereid de in Zuidoost-Azië. Aanvankelijk leek een akkoord niet te bereiken. Edens bemiddelingspogin gen ten spijt. Negentien juni kwam het keerpunt. Tsjoe en-Lai, de domineren de figuur in het communistische kamp, erkende onverwacht de koninkrijken Laos en Cambodja. Hun regeringen moesten in ruil daarvoor de verzetsbe wegingen, de Pathet Lao (Laos) en de Khmer (Cambodja), erkennen en zich verplichten geen militaire bases van de VS op hun grondgebied toe te laten. Ze mochten wel Amerikaanse wapens voor hun verdediging kopen. 23 juni ontmoette Frankrijks nieuwe premier, Pierre Mendès-France, in Bern Tsjoe en-Lai. Wat zij precies bespraken is niet bekend geworden. Mendès-France heeft later beweerd dat hij over Viet nam vele slagen om de arm heeft ge houden. „internationale commissie" Ca nada, India en Polen en een „gemengde commissie". De internationale commissie moest toezicht houden op het naleven van de bepalingen van het akkoord. De ge mengde commissie moest een beroep doen op de internationale commissie, telkens als er onenigheid was tussen de betrokken partijen over de uitvoering van het bestandsakkoord. De Amerikaanse regering heeft zich vrijwel van het begin van de bespre kingen in Genève af gedistantieerd van de richting waarin deze zich bewogen. Ze heeft de bestandsovereenkomst niet verworpen, doch haar niet getekend. Toen duidelijk werd dat Frankrijk en Groot-Brittannië tot vergaande conces sies neigden om Indo-China te neutra liseren, bleef de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in Washington. Hij stuurde zijn onder-minister, Bedell Smith, naar Genève. De Amerikanen legden toen reeds de meeste nadruk op de strategische betekenis van „de fles", Zuidoost-Azië, waarvan Vietnam de kurk was (en is). Een poging om de standpunten van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten op een topconfe rentie in Washington 25 tot 28 juni tot elkaar te brengen mislukte. Na bijna drie maanden bereikte men in Genève een wapenstilstandsovereen komst. Die omvatte onder andere: vaststelling van de demarcatielijn, waardoor Vietnam in twee delen werd verdeeld, met de demarcatie lijn te* hoogte van de zeventiende breedtegraad; de hergroepering voorafgaande aan de terugtrekking van de Franse en Vietminh-troepen; het staken van de vijandelijkheden op 27 juli; het toezicht op de overeenkomst door twee commissies, namelijk een John Foster Dulles Churchill erkende de „internationale betekenis" van Vietnam, doch legde zo blijkt uit het slocommuniqué van die conferentie de nadruk op het bereiken van een akkoord en veel min der op de strategische betekenis van Vietnam als deel van Zuidoost-Azië. Premier Tsjoe en-Lai Bedell Smith deelde op de slotbijeen komst in Genève 21 juli 1954 mee dat de Amerikaanse regering niet bereid was de bestandovereenkomst te tekenen. Hij legde een verklaring af, waarin hij meedeelde dat zijn regering vastbesloten was de vrede in Indo-Chi na te versterken, „in overeenstemming met de beginselen van de Verenigde Naties". De Amerikaanse regering deelde voorts mee kennis te hebben genomen van de overeenkomst en die te zullen eerbiedigen. „Zij zal elke hervatting van de agressie in strijd met genoem de akkoorden met de meeste ernst beschouwen, als zijnde een ernstige bedreiging van de vrede en de inter nationale veiligheid". Voorts legde Smith er nog de na druk op dat ook voor Vietnam het traditionele standpunt van zijn rege ring gold, volgens hetwelk de volken het recht hebben zelf hun toekomst te bepalen, zonder dwang. (Van onze correspondent) LONDEN. In het gisteren gehouden Lagerhuisdebat over Zuidoost-Azië hebben de Britse politieke leiders met klem een beroep gedaan op Indonesië om de vruch teloze strijd tegen Maleisië en Singapore op te geven. Minister Stewart zei dat In donesië, wanneer het eieren voor zijn geld kiest, een belangrijke positieve rol zal kunnen spelen in een nieuwe grote groepering, die in Zuidoost-Azië tot stand zou kunnen komen. Premier Wilson opende het perspectief van een ingrijpende verandering in de verhouding tussen Indonesië en Groot- Brittannië na het herstel van de vrede. De Britse regering stelt Indonesië voor dat het, desnoods zonder formele verkla ring, een einde maakt aan de confron tatie. Indonesië zou, wanneer het dit on vruchtbare avontuur de rug toekeert, zeer veel hebben te winnen bij politieke samenwerking met zijn buren. Minister van Buitenlandse Zaken Stewart wilde Djakarta nogmaals duidelijk maken dat Groot-Brittannië Maleisië en Singüti'óre zal blijven steunen, zolang de Indonesi sche dreiging duurt. Advertentie J Reislustig. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" weet te melden dat president De Gaulle dit jaar niet alleen naar de Sovjet-Unie zal gaan ,maar ook naar Polen, Roemenië en Hongarije. Het Franse staatshoofd zou ook nog van plan zijn om het Midden-Oosten en de Frans-sprekende landen van Afrika te bezoeken. Evacuatie. Russische vliegers zijn begon nen met het overbrengen van de bezet ting van het drijvende station „Noord- pool-I4", dat moet worden verlaten, om dat de ijsschol waarop het staat, af brokkelt. Het station werd in de lente van vorig jaar ingericht op 600 kilome ter afstand van het eiland Wrangel. In oktober naderde het tot op tien kilome ter het eiland Jannet. Verkiezingsoverwinning. Professor José Joaquin Trejos, kandidaat voor drie op positiepartijen, is officieel tot winnaar van de presidentsverkiezing in Costa Ri ca uitgeroepen. Hij versloeg de kandi daat van de Nationale Bevrijdingspar tij, de regeringspartij. Hakenkruisen. Elf hakenkruisen, waarvan sommige meer dan een meter groot, zijn geschilderd op de muren van de Old Bailey, de centrale rechtbank van Londen. Weerkaatst. Een ruimtestation in de Krim (Sovjet-Unie) heeft een signaal gezonden naar Venus, dat daar weer kaatst is en in Jodrell Bank in Groot- Brittannië weer is opgevangen. Kernproef-conferentie. Zweden wil in mei een internationale conferentie houden over de mogelijkheden tot lokalisering van ondergrondse kernproeven. Twee Zweedse deskundigen die een bezoek aan Japan brengen, hebben gezegd te ver wachten dat mogelijk zeven niet-kern- mogendheden aan de conferentie zou den deelnemen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3