Voorzieningen water en lucht gaan vele miljarden kosten QGOGO „Brittenburg" was een Romeinse graanschuur Bonn voelt heel weinig voor militaire hulp aan Vietnam i TRIUMPH DEALER "1 u Streven naar politieke unie gaat door Min. Suurhoff wijst Lelystadplan- van Eesteren af Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Deltaplanvoor het drinkwater meetnet tegen luchtvervuiling Senaat heeft weinig bezwaren tegen Bijlmermeerplan Boltini biedt tienersterren kwart miljoen gulden R. Barzel kandidaat CDU-voorzitterschap Wapensmokkel naar Latijns Amerika Weer aardbeving in Pakistan Conclusie na onderzoekingen over geschiedenis van Katwijkse ruïne Die Zeit: Niets hachelijkers te bedenken Kandidaat voor Nobel-vredesprijs Staking in België afgelast Lopende kat WOENSDAG 9 FEBRUARI 1966 HARRY OOMEN B^J b! bi CENTRALE VERWARMING I W J» W J NIEUW DROP IN SNELSLUITVERPAKKING DROP Frans-Duits topoverleg Agressiedrang Kort nieuws (Van onze parlementaire redactie) Voorzieningen om in het jaar 2000 over voldoende goed drinkwater te beschikken zullen in dertig jaar tijd een investering vergen van tien miljard gulden. Honder den miljoenen guldens zullen eveneens nodig zijn om de vervuiling van de lucht en de oppervlaktewateren de baas te blijven. Een speciale commissie zal wor den gevormd om de behoeften op dit ge bied te programmeren, zo blijkt uit de volksgezondheidsnota, die minister Veld kamp en staatssecretaris Bartels (Sociale Zaken) hebben uitgebracht. Aan drinkwater en industriewater zal in de komende dertig jaar vier keer zoveel nodig zijn als thans wordt gebruikt, na melijk vier miljard kubieke meter waar van 2,5 miljard uit het oppervlaktewater moeten komen. De voorzieningen op dit terrein zullen gerealiseerd moeten wor den in een soort deltaplan voor het drink water. Blijkens de nota staat voor de jaren 1967-1970 een regeling tot beheer van het oppervlaktewater op stapel, terwijl voor de jaren na 1970 een speciale wet tegen de bodemverontreiniging op het program ma staat. De bedoeling van deze wet is de drinkwatervoorziening te beschermen door bodemverontreiniging met planologi sche maatregelen tegen te gaan. Ook de hygiëne van het milieu zal na 1970, wanneer de overheid weer enige financiële armslag krijgt om nieuwe voor zieningen te treffen, centraal staan. De te verwerken hoeveelheden industrie-afval len en stadsvuil zullen in de komende 35 jaar oplopen van vier tot tien miljoen ton. Op het ogenblik wordt het huisvuil van 25 percent der bevolking verbrand en van 25 tot compost verwerkt. De regering wil deze cijfers opvoeren tot veertig res pectievelijk dertig percent door een plan matige benadering van de nodige voor zieningen. Die voorzieningen zijn in het bijzonder nodig voor afvoer, transport en lozing van giftige of radio-actieve stof fen. Op het gebied van de luchtvervuiling zal op korte termijn een meetnet over het gehele land tot stand worden ge bracht. Deze metingen zullen onmiddel lijk geïntensiveerd worden zodra in be paalde zones de toelaatbare normen wor den overschreden. Voor deze normen zal niet alleen de gezondheidstoestand van de mens mogen gelden, aldus de nota. Ook voor dieren en planten zijn er normen van toelaatbaarheid. Nog dit jaar zal de hinderwet worden gewijzigd om een greep te krijgen op de industriële luchtveront reiniging. In de jaren 1967-70 zal voorts een aparte wet worden ingediend, waarin Advertentie voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Uit het Voorlopig Verslag van de Eer ste Kamer over de wetsontwerpen tot op heffing van Ankeveen, 's-Graveland en Kortenhoef, vorming van een nieuwe ge meente 's-Graveland, wijziging van de grenzen van Hilversum, Naarden, Weesp en opheffing van Weesperkarspel (welke gemeente met een deel van Ouder-Am- stel voorlopig tot 1978 aan Amsterdam wordt toegevoegd) blijkt, dat in de senaat vrijwel geen tegenstand bestaat tegen dit „Bijlmermeer-compromis". Sommige le den hadden liever de nieuwe gemeente 's-Graveland aan Hilversum toegevoegd gezien. Het noordelijk deel van het Naar- dermeer, dat thans onder Muiden valt, hadden zij graag bij Naarden onderge bracht gezien. Naar het oordeel van vele leden heeft de bestuurlijke onzekerheid, die geruime tijd heeft bestaan over de gemeentelijke indeling van de Bijlmermeer, verlam mend gewerkt op velerlei initiatieven. Vele andere leden schrijven de lange tijd, die sinds het indienen van het oorspron kelijke wetsontwerp in april 1958 is ver lopen, voornamelijk toe aan het beleid van de vroegere minister van Binnen landse Zaken mr. Toxopeus. Johnny Lion en Rob de Nijs (Van onze correspondent) SOESTERBERG. Johnny Lion en Rob de Nijs zijn door circusdirecteur Toni Boltini uitgenodigd om op te treden in het circusprogramma, waarmee Bolti- Boltini heeft zich bereid verklaard voor gaat. De onderhandelingen met de mana ger van de beide tienersterren, de heer Herman Batelaan, zijn gaande. De heer Biltini heeft zich bereid verklaard voor de beide artiesten en een bijbehorende beatgroep een honorarium te betalen van 250.000. Het circus Toni Boltini brengt het zo- merprogramma op 7 april in première in een nieuwe circustent op het Malieveld te Den Haag. Na een speeltijd van drie we ken in de hofstad zal het circus het land bereizen, waarbij iedere dag in een an dere stad of dorp wordt opgetreden. Vo rig jaar bracht Toni Boltini als noviteit Johnny Lion en de Jumping Jewels in de piste tussen de nummers van het klassie ke circusprogramma. zowel de. bestrijding van de industriële luchtvervuiling als die veroorzaakt door het verkeer en huisbrand, wordt geregeld. Voor 1966 staat verder een wijziging van de opiumwet op het programma waar bij het gebruik van verdovende middelen aan banden wordt gelegd. Voorts wordt de medische tuchtwet aangepast, terwijl de kwaliteit van geneesmiddelen en me dische hulpmiddelen (instrumentaria, brillen, hoogtezonnen, gehoorapparaten e.d.) aan toezicht wordt onderworpen. Voor de jarer. 1967-70 komen er nadere wettelijke regelingen op het gebied van het ambulance-vervoer, de bestrijding van besmettelijke ziekten, de vleeskeu ring, de destructie van dieren, enzo voorts. Het is wenselijk, aldus de nota, de anti conceptiva in het belang van de volksge zondheid aan een wettelijk toezicht te on derwerpen. Nagegaan wordt hoe de be palingen in het Wetboek van Strafrecht, die op anti-conceptionele middelen be trekking hebben, kunnen worden gewij zigd. Aan de nationale organisaties op het ge bied van de geestelijke gezondheidszorg en aan de nationale Kruisverenigingen zal subsidie worden verleend voor een speci fiek op de geboorteregeling gerichte voor lichting. Voor het onderzoek op het ter rein van de sexualiteit en geboorteregeling zullen eveneens financiële mogelijkheden worden geboden. Het ligt in het voorne men een studiecentrum hiervoor op te richten. BO Advertentie OM BONN (DPA) De leider van de CDU/CSU-fractie in de Westduitse Bonds dag, de 42-jarige Rainer Barzel, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van de CDU van Adenauer over te nemen Een mogelijke kandidaat, minister van Binnenlandse Zaken Paul Lücke, die de steun had van Adenauer, trok zich' terug. Nu komen nog slechts Barzel en bonds kanselier Ludwig Erhard voor het voor zitterschap in aanmerking. De kanse lier heeft echter tot dusver nog niet offi cieel meegedeeld, of hij zich kandidaat stelt of niet. Door de vereniging van de functies van fractieleider èn partijvoorzit ter zou Barzel de machtigste man in de CDU en „kroonprins" van deze partij voor het kanselierschap worden. EL PASO (Reuter) In El Paso Texas zijn vijf Amerikanen gearresteerd verdacht van pogingen om illegaal wapens uit te voeren naar Latijns-Amerikaanse landen. De Amerikaanse douane heeft meege deeld dat de verdachten onwettig vlieg tuigen. tanks, kanonnen, onderzeeërs, torpedoboot jagers en ander oorlogstuig '/erkochten. Er werden zelfs Amerikaan se wapens aangeboden waarvan de ont wikkeling nog in het experimentele sta dium verkeerde, zoals raketten en vol automatische geweren die nog niet in ge bruik zijn bij "het Amerikaanse leger. Advertentie Door de zó-open zó-dicht Venco- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- vrij, hóe vaak U ook presenteertEr is volop keus in allerlei heerlijke drop soorten. En alles verpakt in die handige zakjes voor 50 cent. PARIJS (DPA) De Westduitse rege ringswoordvoerder Von Hase heeft dins dag in Parijs de resultaten van de twee daagse conferentie van Erhard met De Gaulle als volgt samengevat: Duitsland en Frankrijk zijn van me ning dat de Europese politieke sa menwerking van de zes EEG-landen nieuw leven moet worden ingeblazen; het programma waartoe in Luxem burg besloten is, moet met voorrang worden uitgevoerd; de reis van president De Gaulle naar Moskou zal gelegenheid bieden ook het Europese standpunt, in het bij zonder de Franse houding ten op zichte van de Duitse hereniging, uit een te zetten; het Frans-Duitse vriendschapsver drag zal verder worden uitgewerkt wat betreft de raadpleging over de speciale samenwerking op het ge bied van de wetenschappelijke onder zoekingen; beide verdragspartners zijn van me ning dat het Duits-Franse verdrag succsvol is geweest en ook in de toe komst vruchten zal afwerpen. Voor hij naar Bonn terugkeerde zei bondskanselier Erhard op een persconfe rentie dat hij zijn besprekingen in Parijs als zeer geslaagd beschouwde en dat die mening aan Franse zijde ten volle wordt gedeeld. Hij antwoordde ontkennend op de vraag, of men voorlopig afziet van de vorming van een Europese politieke unie. In het algemeen had men van gedachten gewisseld over de vraag, hoe men tot een grotere samenwerking in Europa zou kunnen komen. Uitgebreid zijn de betrek kingen van de „zes' met het Oosteurope- se blok en China in discussie geweest. QUETTA (Reuter) Voor de tweede maal in 48 uur is de Pakistaanse plaats Barkham, 145 kilometer ten oosten van Quetta bij de grens met Afghanistan, door een zware aardbeving getroffen. Elf mensen verloren het leven. Het aantal ge wonden bedroeg veertig. Barkhan was dinsdag over de weg, noch telefonisch te bereiken. Eerder op de dag was Bahawalpoer, bijna tweehonderd kilometer ten oosten van Barkhan, door een lichte aardschok getroffen. Er werd echter geen melding van schade of slachtoffers gemaakt. Quetta werd in 1935 door een enorme aardbeving verwoest. Toen verloren on geveer 60.000 mensen het leven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat vindt het plan van de stedebouwkundige prof. Van Eesteren voor de ontwikkeling van Lelystad onuit voerbaar. Het plan, ontworpen voor de bouw van een stad met honderdduizend inwoners, is te kostbaar en houdt geen rekening met de praktische eisen. Het rijk zal nu zelf een plan ontwerpen waarin al leen de hoofdlijnen van het plan-Van Ees teren verwerkt zullen worden. In verder overleg met prof. Van Eesteren ziet de minister geen heil. Deze mededeling van minister Suurhoff verwekte gisteren in de Tweede Kamer nogal wat sensatie. Hij zette uiteen dat het plan alleen bruikbaar is als het in een betrekkelijk kort aantal jaren in zijn geheel wordt uitgevoerd. Dat is echter praktisch en financieel onuitvoerbaar. De minister wees er uitdrukkelijk op dat niet het rijk maar de (nog niet ge vormde) gemeente Lelystad de volgende fasen van het plan zal moeten uitvoeren. Daarom zal het rijk nu ook niet beslissen over de volgende fasen. Zoiets zou een slag in de lucht zijn. Minister Suurhoff achtte het de vraag of de uitgangspunten van het plan-Van Eesteren, die nog uit 1960 dateren, wel juist zijn. Die moeten nog eens critisch worden bekeken, zei hij. Allereerst moet de ministerraad echter beslissen of bij de toekomstige ontwikkeling van Lelystad het plan-Van Eesteren nog te pas zal komen. Het nieuwe Lelystad hoeft voorlopig niet op een spoorlijn te rekenen. De eer ste jaren zijn er niet voldoende passa giers te verwachten. Het tracé voor een spoorweg zal overigens wel worden uitge spaard. De „Brittenburg", het bouwwerk waarvan de resten voor de kust van Katwijk in zee moeten liggen, is in oorsprong een dubbele Romeinse graanschuur geweest, die deel uit' maakte van een castellum uit de tweede of het begin van de derde eeuw. Later, vermoedelijk in de vier de eeuw, werd op dezelfde plaats een kleine sterkte aangelegd, omgeven door een ommuring met torens op de hoeken en in het midden van de zij den. Het is mogelijk, dat een eeuw of zes later de ruïne ervan weer ge' bruikt is tot zij door de opdringende zee werd verzwolgen. Dit is de verrassende conclusie, die de 24-jarige Amsterdamse student H. Dijk stra heeft getrokken uit een langdurig en diepgaand onderzoek, dat de leden van de Nederlandse jeugdbond ter bestu dering van de geschiedenis hebben inge' steld naar de legendarische ruïne, die in 1520 voor het eerst bij lage waterstand zichtbaar werd en daarna in de zestien de en zeventiende eeuw een aantal ma len heeft blootgelegen. In 1960 heeft de ze bond, samen met de Onderwaterja- gersclub „Amsterdam" een stuk van de zeebodem voor Katwijk afgezocht zonder evenwel iets van de fundamenten van de Brittenburg" te kunnen terugvinden. Niettemin meent de heer Dijkstra de plaats waar deze resten zich moeten be vinden bij benadering te kunnen aange ven. Zijn conclusies zijn gegrond op een on derzoek van alles wat er in de loop der eeuwen over de „Brittenburg" is gepubli ceerd in woord en beeld. Er schuilen nog meer verrassingen in. Zo moeten er bij de resten van het Romeinse castellum (Van onze correspondent) BONN De oorlog in Vietnam heeft ook voor de Westduitsers be paalde gevolgen. Achter de schermen oefenen de Verenigde Staten namelijk discrete druk op de Duitsers uit, om zich wat daadwerkelijker voor de jungle-oorlog in Zuidoost-Azië te gaan interesseren. Vlak voor Kerstmis besprak president Johnson dit punt met kanselier Erhard. En enkele da gen geleden oefende de voorzitter van de senaatscommissie voor militaire aangelegenheden, senator Stennis, zware critiek op Bonn. Hij vond het zorgwekkend, dat de Bondsrepubliek nog geen troepen naar het strijdtoneel in Vietnam had gezonden. En dat, ter wijl er 250.000 man Amerikaanse troepen op Westduitse bodem zijn ge stationeerd, aldus de Amerikaanse senator. Die vergelijking gaat natuurlijk in het geheel niet op en de Westduitse pers heeft de senator van Mississippi nogal scherp aangevallen. De Bondsregering voelt bitter weinig voor militaire hulp aan Zuid-Vietnam. De Duitsers proberen te laveren tussen hun oprechte wens om zien als loyale partner van Amerika te gedragen, en hun categorische weigering om ook maar één Duitse soldaat naar de Mekong-delta te zenden. Om niet hele maal aan de kant te blijven staan, heeft Bonn besloten om een hospitaalschip naar Vietnam te zenden. Maar verder wensen de Westduitsers niet te gaan. DEZE GERESERVEERDE houding be hoeft niet in de eerste plaats op egoïs tische motieven te worden teruggevoerd. In Bonn hoopt men, dat ook de Ameri kanen er begrip voor kunnen opbrengen dat de Bondsrepubliek met het zenden van Duitse troepen naar Vietnam, veel kan verliezen en maar weinig kan winnen. Het blad „Die Zeit" schrijft deze week: „Germans to the front er zou niets hachelijkers te bedenken zijn". Volgens velen zou Duitse militaire hulp zowel Bonn als Washington schaden. De Duitsers zouden onmiddellijk door de com munisten van misdadige agressiedrang worden beschuldigd. En de Amerikanen zouden nog voor de voeten geworpen krij gen dat zij zich in een zaak, die toch al omstreden is, hebben geassocieerd met een volk dat zich in een recent verleden aan alle vormen van agressie heeft schul dig gemaakt. Ook zou het inzetten van Duitse troepen in Vietnam elke kans op verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek te niet doen. Ge zien het feit dat de sleutel voor de Duitse hereniging in Moskou ligt, heeft Bonn met een verslechtering van de Duits- Russische betrekkingen niets te winnen. Tenslotte kan Bonn op zijn vingers natel len, dat het Ulbricht-regime Noord-Viet- nam zal gaan steunen, als er Bundeswehr- soldaten door de straten van Saigon lopen. De diamant die de heer Asscher hier laat zien aan president Soekarno van Indonesië is één miljoen gulden waard. De steen 53 karaats is gevonden op Borneo. In Amsterdam werd de diamant gespleten en ge slepen. De steen die Soekarno wordt getoond is een gedeelte van de Borneo-diamant, die 116 karaats was. (Telefoto). overblijfselen liggen van nog twee bouw werken: een villa en een niet nader te definiëren constructie, beide eveneens uit I de tijd der Romeinen. En de plaats Lugdunum, die voorkomt I op de Tabula Peutingeriana een mid deleeuwse kopie van een landkaart uit de Romeinse tijd maar waarvan nooit iets is teruggevonden, moet hebben gelegen waar nu Katwijk is. Tussen deze plaats en het castellum moet een nauw verband hebben bestaan. Raadsels „Brittenburg, raadsel rond een verdron ken ruïne" is de titel van het boek, waar in dit alles wordt gepubliceerd en dat deze week zal verschijnen. Het is een deeltje in de Fibula-reeks, dat onder auspiciën van de Jeugdbond wordt uitge geven door C. A. J. van Dishoeck in Bus- sum, en waarvan de heer Dijkstra hoofd redacteur is. Als co-auteur staat de heer F. C. J. Ketelaar vermeld en het boekje kreeg een inleiding mee van prof. dr. J. E. Bogaers uit Amersfoort, een van de beste kenners van Romeins-Nederland. Deze schrijft, dat tijdens het onderzoek talrijke vondsten zijn gedaan, maar dat de definitieve oplossing van enige van de belangrijkste problemen desondanks niet is geleverd. Er is nu eenmaal gebrek aan feiten en bewijzen. Het is een uiterst moeilijk en gecompli ceerd probleem, die „Brittenburg" ver zucht de heer Dijkstra „Maar ik gelooï wel, dat we er uit gekomen zijn". Het is zo ingewikkeld doordat geen twee his torische bronnen gelijk zijn. Sommige ge lukkigen, die in vroeger eeuwen de res ten hebben gezien, hebben er tekeningen van gemaakt. Andere geïnteresseerden maakten plattegronden aan de hand van inlichtingen van derden. Nauwkeurig was niemand, soms tekende men elkaar klak keloos na. De heer Dijkstra heeft de afbeeldin gen van de „Brittenburg eens nauwkeurig vergeleken om te proberen punten van overeenkomst te vinden. Zulke punten waren er, en zij vorm den het uitgangspunt voor de reconstruc tie. Deze punten ook leverden de aanwij zingen voor het bestaan van de resten van drie gebouwen in plaats van een. Versterking De heer Dijkstra vindt het in het ge- I heel niet onwaarschijnlijk wat vroegere auteurs wel deden dat de Romeinen een versterking aanlegden op slechts en kele kilometers afstand van hun castel- I lum in Valkenburg. „Dit gebied waar vroeger de Rijn in I zee uitmondde was strategisch van zeer groot belang. Het stond bloot aan aanvallen van het noorden uit en aan overvallers uit zee. Bekend is, dat het castellum in Valkenburg eens door zee rovers is overvallen en totaal verwoest. De Romeinen was er dus alles aan ge legen om dit gebied, van waaruit onder meer hun vloot naar Engeland kon over steken, zo goed mogelijk te beveiligen. Tenslotte kwamen in Lugdunum ook twee grote Romeinse wegen samen, hetgeen beveiliging noodzakelijk maakte". Waar de naam „Brittenburg" vandaan I komt is nog altijd duister. Er zijn ma nuscripten uit het einde van de vijftien de eeuw, waarin sprake is van de „Borch te Brecten" en „Borch te Bretten". Mo gelijk is dit afgeleid van een familie- of plaatsnaam. Maar het is ook niet onmo gelijk, dat de naam tot in het zeer verre verleden teruggaat, tot in de tijd, dat de Romeinen van deze plaats af over staken naar Brittannië. De overlevering heeft nu eenmaal een taai leven. Advertentie Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra hel nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. HOEI (AP) Pater Dominique Pire, die in 1958 de Nobelprijs voor de vrede gewonnen heeft, heeft de Indische schrij ver Vinoba Bhave voorgesteld als kandi- daat voor de vredesprijs in 1966. Pater Pire noemt de schrijver de geestelijke op- j volger van Gandhi. BRUSSEL (Reuter) Een algemene staking bij de Belgische gas- en elektri citeitsbedrijven is vanochtend vroeg, twee uur voor ze zou beginnen, afgelast. De staking werd afgelast nadat overeenstem ming was bereikt over een loonsverho ging van gemiddeld 6 Vz percent. Het over leg vond plaats onder leiding van minis ter van Arbeid, Leon Servais. De zwarte kater van Clarence Dodds heeft meer dan 1600 kilometer gelopen, van Florida naar New Jersey. De kat, een pers die naar de naam Blackie luistert, was in november verdwenen uit het huis van Dodds in New Port Richey. Dezer dagen is de kat teruggekomen in het huis waar Dodds woonde voor dat hij naar Florida verhuisde. Kleurlingen. De Britse regering heeft de politie toestemming gegeven kleurlin gen aan te werven. Gestorven. In een Karmelietessenklooster Porto Alegre in Brazilië is op 91- jarige leeftijd een non gestorven, die sinds haar intrede op haar twaalfde jaar het klooster nooit heeft verlaten. Censuur. De regering van Rhodesië heeft de kranten verboden uit te komen met witte plekken waardoor men kan ien dat de censuur aan het werk is geweest. Ook mogen zij niet meer vermelden dat de inhoud is gecensureerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6