Akkoord over een driejarige CAO Confectie vond oplossing voor geschil over vakbondsfondsen Scherpe aanval van voorzitter Houtbewerkers op het College HET WEER Belgische regering afgetreden Geen Duitse liederen in de Wester kerk op 10 maart SCHERK BONTMUTSEN Hoe blijft u aantrekkelijk? IJmuidenaar brak voor niets uit Burgemeester Bruinsma uit het ziekenhuis Haagse rechtbank verbiedt staking in aardewerkindustrie Dr. H. Voorzanger directeur GG en GD en streekziekenhuis IJmuider Harmonie naar Kerkrade Prinses Beatrix hoeft geen gehoorzaamheid te beloven fDE ROOT*) 'A KIP2.25 51e JAARGANG NUMMER 84 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mye PTT-tarieven blijven omhooggaan pagina 2 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 7 Topsy4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels5 Films 5 In de Vishal en op zee7 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton25 Beeldverhalen25 Economisch nieuws 27 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Sport 29 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Kans op sneeuw en ijzel Straf vrijwel gelijk aan voorarrest „Voor iedereen 7 Het woord is aan In Haarlemmermeer KOUDE TERUG M. KOELE MIJ Extra nieuws LOENDERSLOOT, IJmuider Courant De onderhandelingen tussen de werknemers- en werkgeversorganisa ties in de meubel- en de confectie- industrie hebben gisteren geleid tot overeenstemming over nieuwe CAO's. Bij de confectie werd ook een akkoord bereikt over het vraagstuk georgani- seerden-ongeorganiseerden, waarbij is afgesproken dat de bonden gedurende de looptijd van het driejarige contract een bedrag van 150.000 zullen ont vangen, dat zij moeten besteden aan vormings- en scholingsactiviteiten. Hieronder vallen ook jeugdwerk, kadervergaderingen en vakstudie. Voorts is het bedrag bestemd voor voorlichting, abonnementen op tijd schriften en bibliotheken etc. Advertentie Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal èn on misbaar! In flacons ƒ2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,' en 3,85en Scherk Gezichtsmelk flacons f5,40). Verwachting tot morgenavond: In het noorden van het land over wegend zwaarbewolkt met tijdelijk sneeuwval, lichte tot matige vorst en een matige tot krachtige ooste lijke wind. Elders zwaarbewolkt met enige regen, ijzel of sneeuw en plaatselijk mist. Tijdelijk lichte dooi en veranderlijke wind, later weer daling van temperatuur met een matige wind tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Uitdrukkelijk is afgesproken, dat de gelden die de bonden voor de jaarlijkse uitkering van de werkgevers thans kun nen besparen, niet mogen worden ge bruikt voor restitutie van contributies aan de vakbondsleden. Omtrent de uiteinde lijke bestemming van de vrijgekomen gel den kunnen de bonden niets zeggen. Zij gaan zich daarover binnenkort beraden. De werkgevers laten de bonden in deze bestemming vrij, mits wordt nagekomen dat geen restitutie van contributies plaats vindt. De nieuwe confectie CAO bevat onder meer de volgende punten: Looptijd is tot 1 januari 1969; Loonsverhogingen achtereenvolgens van 7 pet. per 1 januari '66, van 5 pet. per 1 januari '67 en eveneens van 5 pet. per 1 januari '68. Volgend jaar wordt de arbeidstijd te ruggebracht tot 43 94 uur. Vakantietoeslag wordt 6 percent en de kerstuitkering blijft 2 percent. Voor gemengde functies voor mannen en vrouwen komt gelijk loon (thans voor vrouwen nog 90 pet.). Het minimumloon van 120 zal ook voor vrouwen in ge mengde functies gelden. De vice-voorzitter van het NVV de heer A. de Boon zei als reactie op het CAO- akkoord Confectie, dat dit zeer goed kan dienen als grondslag voor een oplossing van het vraagstuk georganiseerden-onge- organiseerden in andere bedrijfstakken. Het „confectie" pak is een goede start, zo zei hij nog. De nieuwe CAO waarover gisteren in de Vakraad Meubel overeenstemming werd bereikt voor de 25.000 in die be- Een 27-jarige IJmuidenaar, één van de vijf gedetineerden, die vorige week don derdag uit het Haarlemse Huis van Bewa ring vluchtten, maar zich diezelfde avond nog bij de gevangenispoort meldde, zal binnenkort deze gevangenis normaal kun nen verlaten. De Haarlemse politierech ter veroordeelde hem gisteren tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had vijf maanden met aftrek geëist. De IJmuidenaar bekende dat hij in En schede de bromfiets voor een (oude) auto had geruild. De diefstal was pas ander half jaar later uitgekomen, omdat de ver dachte geen onderdak had. Hij had toen bij de politie een slaapplaats gevraagd. De volgende dag was hij weer op het bu reau gekomen om weer onderdak te vra gen. Toen hem dit werd geweigerd be kende hij indertijd een diefstal te hebben begaan, waarna de zaak werd uitgezocht. De raadsman van de IJmuidenaar schetste de moeilijke omstandigheden waarin hij had verkeerd. „Ieder mens heeft toch een vast punt in zijn leven no dig", zo zei hij. En dat kon de verdachte nu vinden bij zijn zuster, die hem on derdak zou verschaffen. drijfstak betrokken werkers is afgesloten voor één jaar. De loonstijging bedraagt ongeveer acht percent, inclusief de huur- compensatie en een inhaalachterstand. De kwestie van de georganiseerden-on- georganiseerden werd van dit CAO-ge- sprek losgekoppeld. Een reëel overleg over deze kwestie is pas mogelijk als de werkgevers (verdeeld over duizenden be drijven) onderling met elkaar hebben ge sproken. Verder werd nog besloten de vakantietoeslag te brengen op 6 percent, het minimumloon op te trekken tot 120 en de derde gemeenteklasse af te schaf fen. Inmiddels heeft de voorzitter van de Katholieke Bond voor Houtbewerkers etc. scherp gereageerd op het verzoek van het College van Rijksbemiddelaars een gesprek te voeren met de Stichting van de Arbeid over de zes CAO's die met hun loonstijging m de gevarenzone zitten. Hij noemde het ingrijpen van de Rijksbe middelaars in strijd met de vrijere loon politiek. Er gaat weer beknibbeld wor den. Van de bedrijfstakvrijheid blijft op deze wijze niets maar dan ook niets over. Het is duidelijk zo besloot hij dat er gewoon weer een algemene loonronde komt: iedereen zeven per cent en geen cent meer. Burgemeester J G. S. Bruinsma van Beverwijk, die sedert 1 januari in het Roode Kruisziekenhuis te Beverijk ver pleegd wordt, is thans weer zover her steld, dat hij maandag 14 februari, des morgens om half tien het ziekenhuis kan verlaten. Burgemeester Bruinsma zal dan echter niet onmiddellijk zijn functie her vatten, omdat hem door de artsen nog een periode van rust is voorgeschreven. BRUSSEL (AP). De Belgische coalitie-regering is afgetreden. Dat heeft minister-president Pierre Har mei vanochtend tegen twaalf uur meegedeeld. Hij zal koning Boudewijn het ontslag van zijn kabinet aanbie den als de vorst vrijdag terugkeert in de Belgische hoofdstad van zijn staats bezoek aan Denemarken. De president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft de industriële vakbonden A.B.C. en Sint Willibrordus bevolen hun leden instructie te geven zich te onthouden van stakingsacties bij de aardewerk fabrieken „Sphinx" en „Mosa" in Maastricht. De vakbonden mogen evenmin tot stakingen oproepen of hun leden daarbij financieel steunen. Houden zij zich hieraan niet, dan moeten zij voor elke dag dat zjj de opdracht van de Haagse rechtbank president niet nakomen 100.000 aan dwangsom betalen aan die fabriek waar de acties worden gevoerd. fecIHlpl! Het Liberiaanse vrachtschip „Roek- port", dat al lang door de bemanning was verlaten, zonk in het afgelopen weekeinde in de golven van de Stille Oceaan. De opnamen van de ondergang van de „Rockport" ge maakt door een Amerikaanse zee man werden gisteren beschikbaar gesteld. Telefoto Smiles: Ontspanning moet zijn: verandering van inspanning. Door het gemeentebestuur van Haar lemmermeer en door het bestuur van de stichting Streekziekenhuis in de Haarlem mermeer is dr. H. Voorzanger, die zeven tien jaar deel uitmaakte van de medische staf der Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken in IJmuiden, be noemd tot respectievelijk hoofd van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst en tot directeur-geneesheei van het in Hoofddorp te bouwen streek ziekenhuis. „Twee aparte functies, die niettemin een zekere relatie hebben" vertelde ons dr. Voorzanger, die voorts mededeelde dat hij beide functies per 1 juni van dit jaar zal aanvaarden. Dat houdt in, dat hij bij de verdere verwezenlijking'van het streekziekenhuis betrokken zal worden. In 1970 hoopt men dit ziekenhuis in gebruik te nemen. Het zal in eerste instantie 150 bedden omvatten met mogelijkheid tot uitbreiding. Wanneer met de bouw kan worden be gonnen valt nog niet te zeggen, daar de plannen momenteel in Den Haag zijn. Vijf jaar geleden echter was men reeds in het bezit van de ministeriële goedkeu ring. Het ziekenhuiscomplex dat zal verrijzen in het Bosplan op het terrein van de gemeentelijke fruittuin in Hoofd dorp, waarvan de stichting streekzieken huis 6 ha in bezit heeft omvat een beddenhuis van vijf verdiepingen, een be- handelhuis van drie verdiepingen, een apart zusterhuis van vier woonlagen en een polikliniek in laagbouw uit te voeren. Dr. Voorzanger, die 49 jaar is, werd ge boren in Haarlem. Hij studeerde aan da gemeentelijke universiteit in Amsterdam, waarna hij zeven jaar huisarts was in Oosthuizen (N.H.). De laatste zeventien jaar was hij werkzaam in de medische staf van Hoogovens. Het bestuur van de IJmuider Harmonie heeft gedurende de laatste tijd een groot aantal vererende uitnodigingen ontvangen om in het buitenland te komen deelnemen aan optochten, taptoe's en muzikale shows. Deze invitaties hebben het korps onder meer bereikt uit Parijs, Valencien nes, Armentières, Maubeuge, Besangon, Brussel, Namen, Blankenberge, Keulen, Bad Ems en Düsseldorf. Het bestuur heeft echter aan het grootste deel van deze uit nodigingen geen gevolg kunnen geven, omdat het korps tot juli geheel in beslag zal worden genomen door de voorberei dingen voor het „wereldmuziekfestival 1966" in Kerkrade. Zondag 17 juli zal de IJmuider Harmo nie namelijk weer deelnemen aan dit grootste muziekevenement ter wereld, dat eenmaal in de vier jaar in Kerkrade wordt gehouden. (Zie verder pagina 7). Zelfs de meest ervaren vrachtauto chauffeurs stranden af en toe met hun wagens op de spiegelgladde en met een dikke sneeuwlaag bedekte binnenwegen in de noordelijke pro vincies. Collegiaal komen zij elkaar te hulp om weer beweging te krijgen in hun vastgelopen wagens. gg$ -- V-. Tijdens de huwelijksdienst voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in de Westerkerk te Amsterdam zullen Nederlandse, Engelse en Franse liederen worden gezongen. De dienst krijgt een enigszins oecumenisch karakter doordat het koor het slotgedeelte van Vivaldi's „Gloria", een gedeelte van een mis, ten gehore zal brengen. De sopraan Annette de la Bije zal na de preek de aria „Ich will dir mein Herze schenken" uit de Matthaus-Passion van Bach zingen. Als het bruidspaar de kerk betreedt zingt de gemeente op verzoek van prinses Beatrix het Franse „A toi la Gloire" dat ook is gezongen bij de begrafenis van koningin Wilhelmina. Eveneens op spe ciaal verzoek van de prinses zal de ge meente de Engelse versie zingen van ,,Wat de toekomst brengen moge", om dat de prinses door dit lied bijzonder is getroffen bij haar bezoek aan de Metho- distenkerk op Sint Maarten. De tekst voor de preek van ds. Sillevis Smitt is nog niet bekend. Wel staat vast dat hij niet op de kansel zal staan maar voor de avondmaalstafel omdat hij dan niet zo ver van het bruidspaar afstaat tijdens zijn toespraak. Bij de eigenlijke inzegening van het hu welijk zal ds. Kater bruid en bruidegom alleen bij hun voornamen aanspreken en elke titulatuur achterwege laten. Hij zal van de bruid geen „gehoorzaamheid" aan haar echtgenoot vragen. Dat doet hij nooit, heeft hij verklaard, omdat hij dat „de man niet kan aandoen". Prinses Beatrix zal beloven dat zij haar man zal liefhebben en terzijde zal staan, de heer von Amsberg belooft dat hij zijn vrouw zal liefhebben en beschermen. De Westerkerk zal op 10 maart zitge legenheid bieden voor 1946 personen. Er zal een speciaal voor de gelegenheid ver vaardigd groen tapijt worden gelegd van 42 meter lengte, dat na 10 maart niet in de Westerkerk zal blijven. Het wordt eigendom van de Rijksgebouwendienst. Huwelijks geschenk Inmiddels zijn er weer moeilijkheden over het geschenk voor het bruidspaar. De commandant van de Koninklijke Ma rechaussee laat een onderzoek instellen naar de wijze waarop in het depot in Apeldoorn gelden zijn ingezameld. Naar verluidt heeft men hier geen rekening gehouden met het element van vrijwillig heid en zouden de bijdragen van de soldij zijn afgehouden. De minister van Defensie heeft begin dezer week een brief geschreven aan al het militair en burgerpersoneel van zijn departement inzake het huwelijksge schenk voor prinses Beatrix. Nadrukkelijk wijst de minister er in deze circulaire op, dat het bijdragen aan de inzameling van gelden voor dit geschenk op strikt vrijwillige basis moet plaatsvinden. Elke schijn van dwang of drang, bij voorbeeld doordat de militairen zouden moeten op geven of zij al of niet wensen bij te dra gen, dient vermeden te worden. Advertentie Wij brengen een uitgelezen kollektie reeds vanaf 15,— Met bijpassende BONTSHAWL, reeds v.a. 39.— BONT MODES PLEIN 1945 no. 3 - TELEFOON 4074 in roomboter gebraden. KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Nieuw straat - Telefoon 8402 Naar wij vernemen gaat Zwanenburg's Zelf bediening de prijzen van diverse gebruiks artikelen drastisch verlagenGevraagd hoe dit mogelijk is vernamen wij dat dit alleen kan door vlotte doorstroming naar de consument. Dus omzetsnelheid. Wij ver wijzen naar de advertentie elders in dit blad CANDY vol-automatische wasmachine kost nu 598.- EDY centrifuge 98.- met 1 jaar garantie; met 100 echte service. Kom hem eens bewonderen bij Lange Nieuwstraat - Telefoon 4654

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1