Fransman Jean Marty Europees kampioen na zege op Scholte cuco, heerlijke HOOIJ achille 7 april uit rottendam fiotta lauro R.C.H.Hermes D.V.S. Full Speed heeft kleine kans op behoud in de eerste klas Engelands A ngela Bairstow zegt: beste badmintonster „Ik ben gekomen om te winnen spelen niet voor de beker ZENUWEN SPEELDEN GROTE ROL IN EEN TELEURSTELLENDE FINALE COGNAC HOBEC j het fijnproevers wijnhuis Geesink gaat weer naar Tokio Okker versloeg Hajer in Tilburg Mildere straffen voor handbalclub Achilles DWS en PSV Tonnie Schrauwen won in Den Bosch coupe Rode Leeuw VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 17 Eindhovenaar gaf Marty acquitstoot BWwÊ Warme winter weldaden, 'n warme kamer, 'n fijne stoel èn Post-Pfenninger ronde achter in zesdaagse Essen Onder de ogen van zijn commandanten A.S. ZONDAG - AANVANG 2 UUR - HEEMSTEEDS SPORTPARK de zeer belangrijke wedstrijd Competitie zaalhandbal loopt ten einde Discipline 99 Vrijdag 11 februari 1966 571ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE Roomer fluit op Wembley op 19 of 20 februari (Van een speciale verslaggever Na zijn overwinning in het toernooi om de Europese titel 47/1 in Zwanen burg, heeft de veertigjarige Franse ex-professional Jean Marty donder dag in de Egyptische hoofdstad Cairo ook beslag gelegd op het Europese kampioenschap libre. In een hijzonder „zenuwachtige" finale nam de Parijse biljarter de titel over van onze land genoot Henk Scholte, die vorig jaar in Valencia Europees libre-kampioen werd. Marty, die in dit toernooi drie maal een serie van vijfhonderd caram boles maakte, eindigde met een al gemeen gemiddelde van 194,44, waar mee hij aanmerkelijk beneden de voorspelling van zijn Franse vrienden bleef. Voor een groot gedeelte kan men dit „falen" wijten aan de slechte banden van de Amerikaanse biljarts, die in de Egyptische hoofdstad wer den gebruikt. Een tweede oorzaak was dat zelfs een grootmeester als Marty last had van zenuwen. Dit kwam vooral duidelijk tot uiting in de finale tegen Scholte, die door zijn nederlaag tegen Marty op de tweede plaats ein digde met een algemeen gemiddelde van 105,27, het laagste gemiddelde dat Scholte ooit speelde. Volgens Scholte zou de finale een „lo terij" zijn geworden. De Eindhovenaar was namelijk de mening toegedaan dat degene, die het eerst van acquit zou gaan de partij zou winnen. Later bleek echter het tegendeel. De finale in de overvolle en zeer war me biljartzaal van het luxueuze hotel Se- miramis begon met het uitmaken wie van acquit zou gaan. Scholte won, maar op advies van de Belg Jos Vervest „laat hem beginnen, hij is hypernerveus en bovendien is het beter om de nastoot te hebben" liet hij Marty van acquit gaan. Advertentie franse import 13,50 per fles. en voor U, mevrouw: J cognaclikeur 9,55 per fles. Haarlem-centrum: Ged. O. Gr, hoek KI. Houtstraat 57, tel. 13676 Leidsevaart 132 hoek Leidsestr., tel. 17993/ Schalk wijk: Italiëlaan 202 tel. 20657 /oost: Amsterdamstr. 64, tel. 12612 noord en Kleverpark: Kleverparkweg 24,tel.60997 Rijksstr.w. 8 bij Soendapl., tel. 51481 Rijksstr.w.242 bij J.Gijzenbrug tel.56757/ Marsmanpl. 35, tel. 63301 Overveen Bloemend.w. 337 bij Zijlweg, tel. 15123 Zandvoort: Potgieterstr. 26, tel. 3913. der slaagde er slechts in twee carambo les te maken en moest toen weer, op van de zenuwen, zijn stoel opzoeken. Opnieuw kregen beide spelers twee beurten waar na Marty op 20 en Scholte op 52 stond. Toen Marty voor de vijfde maal aan de tafel kwam, lagen de ballen in een rede lijke positie en na negen caramboles slaagde de Parijzenaar er in de ballen bij elkaar te brengen. Scholte wist toen dat hij verloren was. Hoewel Marty na 110 caramboles enige moeilijkheden kreeg in de hoek van de lange naar de korte band, slaagde de Fransman er toch snel in de positie te herstellen. In een hoog tempo scoorde hij toen de benodigde 480 caramboles. Hij was daarmee zeker van de titel want ook wanneer Scholte een remise zou behalen dan kon onze landgenoot zijn concurrent toch het kampioenschap niet meer ontne men. Het betere algemene gemiddelde van Marty zou dan de doorslag geven. Toch wilde Scholte graag een remise bereiken want in dat geval zou hij on geslagen afstand moeten doen van zijn titel. De eerste stoot was raak maar toen maakte een ketsstoot een einde aan de illusies van de Eindhovenaar. 1. Marty 14 3500 18 500 194,44 2. Scholte 12 3053 29 500 105,27 3. Vervest 8 2148 26 500 83,38 4. Aguilera 8 2103 45 441 46,73 5. Burwig 6 1835 53 499 34,62 6. Weingartner 4 1337 29 500 46,17 7. Diab 4 1336 56 373 23,86 8. Tawzik 0 775 63 165 12,30 Advertentie Naar Australië en Nieuw-Zeeland op een modern schip rechtstreeks vanuit Rotterdam 7 april - 17 juni - 23 augustus - 29 oktober o.o.v. Een geheel nieuwe dienst van de Flotta Lauro (Lauro Lines) Deze Italiaanse rederij heeft daarvoor twee geheel op comfort verbouwde passagiersschepen ingezet: de "Achille Lauro" (vertrekhaven Rotterdam) en de "Angelina Lauro" (vertrekhaven Bremerhaven - met afvaarten op 6 maart, 15 mei, 21 juli, 27 september en 4 december o.o.v.) Met de "Achille Lauro" (enig Nederlands personeel aan boord) ontmoet u een oude bekende in de Rotterdamse haven, n.l. de vroegere "Willem Ruys". De "Angelina Lauro" is evenmin een onbekende. Haar oude naam is "Oranje". Een (hernieuwde) kennismaking met deze snelle, 23000 ton metende luxueuze schepen zal voor u onvergetelijk zijn. Een maand lang wordt u omringd door verfijnd comfort dat de Italianen aan deze prachtige schepen hebben aange bracht. Beide zijn ze geheel "airconditioned" en voorzien van stabilisatievinnen. U vindt er zwembaden en Napolitaanse nachtclubs, schoonheidssalons en een vermaarde internationale keuken. U wordt aan boord een overvloed van vermaak geboden, kortom: geen moeite is teveel om u met gezonde teugen te laten genieten van een stijlvolle zeereis - al in maart (Bremerhaven) en in april (Rotterdam). Luxe op zee Uw reisbureau licht u gaarne nader in. (Van onze correspondent) Anton Geesink gaat weer eens naar Japan. De „Japan Airlines" heeft de we reldkampioen judo uitgenodigd om enke le weken naar het land van de rijzende zon te komen. Deze Japanse luchtvaartmaatschappij, die in de toekomst de enige zal zijn naast de KLM, die via de Noordpool direct van Amsterdam naar Tokio vliegt, hoopt Gee sink als een van zijn eregasten te begroe ten op de eerste dienst Amsterdam- Stockholm-Anchorage-Tokio op 3 april De Utrechtse reus zal deze reis naar Japan benutten om zijn kennis op judo- gebied nog meer te vergroten. Zo zal hij enkele nieuwe kata's bestuderen, ge sprekken voeren met Risei Kano, de pre sident van de Kodokan, over het interna tionale judo en met de coach van het Ja panse team, Matsumoto. Marty weer een titel. Het was een uitermate moeilijke be slissing voor de donkere Eindhovenaar. Wanneer Marty inderdaad zou falen en Scholte er in slaagde de partij in één beurt uit te maken, dan was onze land genoot zeker van de prolongatie van zijn titel. De andere mogelijkheid, zelf begin nen en in een serie 500 caramboles sco ren, gaf echter eveneens weinig houvast. Marty zou namelijk in de nastoot er ook in kunnen slagen 500 punten te scoren en in dat geval was de Fransman door een beter algemeen gemiddelde zeker van de titel. Marty nam tijd voor de acquitstoot. Lang keek de Fransman. Zijn nauwkeu righeid werd echter beloond. De begin- stoot was raak. Hij kreeg een goede po sitie voor een trekstoot \yaama de ballen aan de kbrte band kwamen te liggen. Een stoot over één band zou hem de ideale positie voor een serie a l'americai- ne brengen. Marty faalde echter. De Fransman werd lijkbleek omdat hij ver wachtte dat Scholte de partij nu in een ruk zou uitmaken. De Eindhovenaar kreeg de ballen echter in de verkeerde richting, een positie waarin de Nederlan der normaal zou draaien. Scholte begon zeer voorzichtig en maakte dertig ca ramboles. „Waarom draait hij toch niet?", vroeg een vertwijfelde Jos Ver- vest, die niet meer geloofde in de over winning van onze landgenoot, zich af. Scholte wilde achter geen enkel risico ne men en langzaam haalde hij de ballen uit de hoek in de richting van de lange band. Toen nam de Nederlander ondanks het feit dat het voortreffelijk ging het be sluit van richting te veranderen. Door deze manoeuvre liepen de ballen echter weg van de band. Desondanks slaagde Scholte er met enkele stoten toch in het ivoor weer aan de korte band te bren gen, waar zij echter door een „klots" tien centimeter van elkaar kwamen te liggen. Met een één bandstoot trachtte hij de po sitie te herstellen doch de Nederlandse kampioen faalde. Toen gingen de zenuwen bij beide spe lers een grote rol spelen. Het spel werd defensief. Marty scoorde acht carambo les en miste toen. Scholte kreeg de bal len ver uiteen op de tafel. De Nederlan- Na de eerste nacht van de zesdaagse van Essen heeft het Duitse koppel Bug- dahl-Renz de leiding. Onze landgenoot Peter Post, ditmaal weer gekoppeld aan de Zwitser Fritz Pfenninger, bezet met een ronde achterstand de derde plaats. De stand luidt: 1. Bugdahl-Renz (Did.) 53 p., 2. (op één ronde) Van Steenbergen-Sercu (Belg.) 93 p., 3. Post-Pfenninger (Ned.-Zwits.) 77 p 4. Rudi Altig-Kemper (Did.) 63 p., 5. (op twee ronden) Junkermann-Roggendorf (Did.) 12 punten. (Van onze sportredacteur) In de Pellikaan-hal te Tilburg zijn gis teravond onder auspiciën van de tech nische commissie van de KNLTB oefen wedstrijden gespeeld door de tennissers Okker, Hajer, Van Gelder en Fleury. Recruut Okker won onder de ogen van zijn kazernecommandant overste De Luw en zijn campagniescommandant majoor Tulleman, die hem alle faciliteiten geven, van Hajer met 6-3, 6-2. Okker en Hajer waren in het dubbel duidelijk sterker dan Van Gelder-Fleury (6-3, 6-2). In het laatste weekeinde van februari is er in Tilburg een toernooi tussen de beste tien spelers van Nederland. Advertentie (Van onze handbalmedewerker) De zaalhandbalcompetitie begint haar einde te naderen. De meeste beslissingen zijn nog niet gevallen en daarom kan men nog spannende wedstrijden verwachten. Zo spelen b.v. in de sporthal te Heems kerk zondagmiddag om twee uur de he- renploegen van De Blinkert en Achilles. Door de nederlaag van de Haarlemmers tegen IJmond is De Blinkert nu weer af hankelijk van eventuele misstappen van UD, dat de leiding heeft. Evenals de eerste ontmoeting verwach ten we weinig krachtsverschil en de groen-witten moeten winnen om een kans je op de titel te behouden. Behalve deze ontmoeting worden er nog vijf districts wedstrijden in Heemskerk gespeeld, zodat het een ware zaalhandbalmarathon wordt. De IJmond-dames openen de reeks met een ontmoeting tegen AVA uit Alkmaar, dat zelf nog een kleine kampioenskans heeft. De halve winst betekent voor IJmond behoud van het eerste klasser- (Van onze sportredactie) Als het aan Angela Bairstow ligt kunnen de dames die morgen aan de open internationale badmintonkam pioenschappen van Nederland begin nen, beter thuis blijven. „Ik ben ge komen om te winnen", zegt de 23- jarige Engelse badmintonster no 1 met pretlichtjes in de ogen maar te gelijkertijd verbluffend vastberaden. Gistermiddag arriveerde zij op het mistige en met ijzel, hagel en sneeuw bedekte Schiphol, ging m Amsterdam „wat een heerlijke stad" win kelen en vertrok in de namiddag naar de familie Aapkes in Haarlem waar zij de dagen tijdens het toernooi gast vrij is ondergebracht. Hier was het, aan de vooravond van een van de be langrijkste internationale toernooien van het seizoen voor de Nederlandse Advertentie Prijzen van 20 zijn gevallen op nummers 50 zijn gevallen op nummers 100 zijn gevallen op nummers 200 zijn gevallen op nummers 400 zijn gevallen op nummers 1000 zijn gevallen op nummers 2000 zijn gevallen op nummers Een prijs van 5000 is gevallen Een prijs van f 5000 is gevallen Een prijs van 5000 is gevallen Een prijs van f 5000 is gevallen Een prijs van 5000 is gevallen eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende hef het het het het op op op op op op op nummer nummer nummer nummer nummer De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer De prijs van f 25.000 is gevallen op het nummer De prijs van 50.000 is gevallen op het nummer De prijs van 100.000 is gevallen op het nummer 7 16 84 15 655 785 8345 018391 007548 036274 026931 021295 045703 003456 039542 079954 049565 speelsters, dat Angela Bairstow die welhaast zakelijk aandoende uit spraak op niet mis te verstane wijze naar voren bracht. „Ik ben voor nie mand bang", voegde zij er nog vrije lijk aan toe. Zij is een ietwat gedrongen en mollig meisje uit het landelijke Surrey, tien mij len ten noordoosten van Londen. Werken is voor haar, in deze periode van het jaaf, uit den boze want „ik reis van het ene toernooi naar het andere. En welke baas wil je hebben als tenminste drie van de vijf werkdagen niet aanwezig kunt zijn", zégt zij. „Als al die toernooien ach ter de rug zijn wil ik wel weer werk gaan zoeken. Wanneer dat zal zijn kan ik bij benadering niet zeggen". Ook vorig jaar is er van werken van Angela Bair stow bijzonder weinig gekomen. Na het seizoen genoot zij van enkele maanden puur nietsdoen om weer geheel fit en be laden met energie aan een nieuw bad- mintonseizoen te beginnen. Een wereld- toernee als ouverture stond voor de deur. Een toernee bovendien die Angela gewel dig veel ervaring op zou leveren. En dat is nu eenmaal voor een topster zoals zij, onontbeerlijk. In het najaar vloog zij naar het zich in de warme lentezon koesterende Zuid- Afrika. Negen weken van niets anders dan badminton spelen deden haar talent rijpen en haar spelkennis vermeerderen. Angela Bairstow beschouwde zich toen min of meer als een professional als wa re zij een (prof)tennister uit het circus van Jack Kramer, zo deze zich vrouwe lijke artiesten zou aanschaffen, maar moest de profijtelijke financiën echter ont beren. Geld heeft Angela dan ook beslist niet voor het oprapen en als je met haar over de toekomst praat lacht ze verlegen en wuift ze een eventuele profcarrière als badmintonspeelster luchthartig van de hand. Na Zuid-Afrika, dat Angela veel succes sen bracht, reisde zij voor een vijf-weke lijkse periode naar India, het voorportaal van de immense badmintonhal die Malak- ka heet, het land waar badminton zo po pulair is als bij ons voetbal. Het was hier dat zij fysiek ineen stortte. Een indrin gende vermoeidheid overmande en ver lamde haar en vrat aan haar reserves. Dat was in november 1965. Slechts één maand heeft Angela Bairstow toen nog de gelegenheid gehad om voor de interland wedstrijd tegen Nederland op 29 decem ber voor de Uber-cup, nieuwe en verse krachten op te doen. Die tijd bleek echter te kort voor haar want tegen de toen schitterende parel uit Driehuis, Imre Rietveld, had zij geen schijn van kans. De sympathieke Engelse ex-secretares se heeft voor die vernietigende nederlaag en tevens voor die welke zij, opnieuw te gen Imre Rietveld, leed in de finale om het kampioenschap van Kent, twee weken geleden, geen enkel excuus. Angela Bair stow is er trouwens de vrouw niet naar óm er*een te zoeken. „Ik was de minde re van Imre", zegt zij oprecht. „Een Imre Rietveld in de huidige vorm is voor iedere tegenstandster gevaarlijk. Zij is echt heel goed". Dan lakoniek: „Misschien zie ik haar wel in de finale. Ik ben belust op revanche. Niet alleen voor mijzelf, maar ook voor het oog van de gehele badmintonwereld. Want reken maar dat de favoriet voor het officieuze wereld kampioenschap, dat in maart in Londen wordt gespeeld, Judy Hashman, mijn partijen in de gaten houdt. Ik moet daar om wel winnen". Angela Bairstow zegt het met klem. Zij is nog jong en kan nog vele jaren aan de top toeven. Dit seizoen, dat in mei af loopt wil zij ook wereldkampioene wor den. Die wil heeft zij gebaseerd op een ijzeren zelfdiscipline. Zij traint keihard „iedere dag minstens twee uur" en ontzegt zich vele geneugten van het le ven. Zij zal haar doel bereiken. Haar „boy-friend" moet het daarvoor maar ontgelden. „Hij weet het en begrijpt mij zegt Angela simpel. Angela Bairstow die binnen enkele jaren de ring van verbon denheid aan de vinger zal schuiven „wanneer weet ik nog niet", zal zo lang mogelijk blijven spelen. Badminton is haar op het lijf geschreven. Badminton is Angela Bairstow. Angela Bairstow is. De Raad van Beroep van het Neder lands Handbal Verbond, de hoogste in stantie in dit orgaan voor zover het straf zaken betreft, heeft de uitspraak van de straf- en protestcommissie in de zaak van de handbalvereniging Achilles uit Utrecht gewijzigd. De uitspraak van laatstgenoemde com missie betrof het schorsen van de doel man van de Utrechtse vereniging, De Bruin, voor de priode van één jaar, de schorsing van Meurs voor vier wedstrijden en vier wedstrijden onvoorwaardelijk en de boete opgelegd aan de vereniging Achilles van 25,- plus een officiële waarschuwing voor het gehele eerste team van Achilles, alles naar aanleiding van de ongeregeldheden die zich voorde den in de wedstrijd tegen IJmond. Achilles ging tegen deze uitspraak in hoger beroep. De zaak werd gisteren in hotel Polen in Amsterdam door de Raad van Beroep behandeld. De Raad van Be roep deed een nieuwe uitspraak en maak te de door de commissie van straf en protest gestelde straffen milder, De Bruin kreeg nu een voorwaar delijke schorsing van twee wedstrijden en een proeftijd tot 1 juli 1966. De vereni ging Achilles kreeg een berisping. De opgelegde straf aan Meurs kwam te ver vallen. De Nederlandse scheidsrechter Piet Roomer heeft de uitnodiging ontvangen woensdag 23 februari in het Londense Wemblev-stadion de voetbalinterland En- geland-West-Duitsland te leiden. Hij wordt daarbij geassisteerd door de grens rechters J. Goddingh (Zeist) en J. Regtop (Assen). schap. Full Speed zal om een uur trachten de laatste strohalm te grijpen door Am- stel een nederlaag toe te brengen. In dat geval kan Full Speed in theorie nog naast de gasten komen; de IJmuider dames moeten dan de laatste wedstrijd te gen SEW in winst omzetten, terwijl Amstel van IJmond moet verliezen. Ver speelt Full Speed echter een punt, dan speelt het 't volgend seizoen een klasse la- ger. Voor de dames van Rapiditas staat er weinig meer op het spel. Zij zijn bevrijd van „kampioenszorgen" en kunnen op VZV om kwart over drie twee punten verove ren. De Rapiditas-heren leveren nog steeds een strijd met AOG om de onder ste plaats aan elkaar over te doen. Al ways Forward is een stevige tegenstan der en slechts na uiterste krachtsinspan ning zal Rapiditas om tien over vier iets van de winst in Heemskerk kunnen hou den. Hierna kunnen de zwart-witten met enig genoegen de nederlaag van AOG te gen Concordia aanschouwen. Het zou ons tenminste zeer teleurstellen, indien dat niet gebeurde. Rapiditas heeft in ieder ge val iets betere kansen, omdat AOG z'n laatste wedstrijd tegen Aalsmeer 2 wel zal verliezen, terwijl de Haarlemmers te gen Concordia iets gunstiger vooruitzich ten hebben. De damesploeg van De Blinkert ontmoet in Kwintsheul de ploeg van Quintus en zal indien het op volle sterkte kan ver schijnen de punten kunnen veroveren. Kampioenendoder IJmond speelt zater dagavond in Amsterdam tegen Blauw Wit en heeft de beste kans op de overwin ning. In de afdeling Haarlem zal de heren- ploeg van Zandvoortmeeuwen wel enige moeite hebben met Rapiditas 2, maar mag de punten toch niet verspelen. Het kampioenschap ligt dan voor het grijpen. De dames-junioren van Odin verloren van IJmond, dat nu de beste kansen heeft op deelname aan de districtskampioenschap pen. Bij de heren-junioren zal de strijd waarschijnlijk pos op 27 februari beslist worden, als Concordia en IJmond elkaar voor de tweede maal ontmoeten. DWS en PSV hebben het bestuur van de sectie betaald voetbal meegedeeld, dat zij de vastgestelde bekerwedstrijd PSV-DWS op 19 of 20 februari niet zullen spelen. Beide clubs wensen de wedstrijd te zien vastgesteld op vrijdag 18 februari 1966. Hoewel DWS en PSV menen, dat er geen acceptabele redenen zijn om de vast gestelde wedstrijddata te handhaven, heeft het sectiebestuur geweigerd op het ver zoek om eerder te mogen spelen in te gaan. Het vaststellen van een program ma is het uitsluitend recht van het sec tiebestuur. Reglementair hebben de clubs daaraan te voldoen. Om de clubs in het zuiden ter wille te zijn, met het oog op carnaval, is voor dat weekeinde slechts een beker- en inhaalpro- pramma vastgesteld, dat beduidend minder in omvang is dan een normaal competitie programma. De besturen van beide clubs hebben la ten weten, dat de beslissing niet op 19 of 20 februari tegen elkaar uit te komen niet automatisch inhoudt, dat zij zich terug trekken uit de competitie om de KNVB- beker. Wel kan het ingrijpende besluit, voornamelijk genomen uit financiële over wegingen, uiteraard tot gevolg hebben dat het KNVB-bestuur beide teams niet verder aan de bekerstrijd laat deelnemen. Zowel PSV als DWS, die beide aanspraak maken op de helft van de recette van de ontmoeting, acht 19 en 20 februari zeer ongunstige data in verband met de car navalviering in Eindhoven en de directe radio- en tv-reportages van het wereld kampioenschap hardrijden op de schaats in Göteburg. De Belg Tonnie Schrauwen is winnaar geworden van het internationale biljart- toernooi in het kader 47/2 om de Coupe Rode Leeuw, dat in Den Bosch is gehou den. Door overwinningen op zijn landge noot Boulanger en de Nederlander Wij nen stelde Schrauwen gisteren de trofee veilig. De eindstand is: 1. Schrauwen 2. Boulanger 3. Scherz 4. Ceulemans 5. Wijnen 6. Van Leur 7 6 6 5 4 2 1891 1759 1704 1341 1275 946 29 35 46 28 28 30 341 281 171 235 268 325 65.17 50.25 37.04 47.89 45.54 31.53

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17