Tien miljoen voor in 1963 door vorst gedupeerde oesterkwekers en WD-Kamerlid gelooft minister Suurhoff niet Liberiaans schip brandt bij lichtschip „Goeree M net met bloemen EN DA VOOR HAARLEM EN DE IJMON KIP INT PANNETjE ,Zeg Minister Suurhoff: Schade houdt geen verband met Deltawerken Een ton voor Vietnam op giro 777 Nekkramp in Nijmegen Storing aardgasnet in Delfzijl Man voerde vogels om ze dood te schieten Conducteur valt uit I rijdende trein Spoorwegman redtl Haarlem knaap het leven W. F. van Tilburg in ziekenhuis „Geen dwang bij de marechaussee," zegt commandant Bemanning is veilig Kamerlid protesteert tegen Duitse enclave aan Tjeukemeer IJzel catastrofaal voor de vogels Lonen sociale werkplaatsen 6 pet hoger PROMOTIE? VRAAG EEN MEUBELCHEQUE! Doden in het verkeer In hele land vorst li Reeds vanaf 10 galden bij de goede woninginrichter. Opvarenden Oranjepolder in Marseille 14 februari: Valentijndag Laat uw vriendschap een bloemrijke taal spreken... Velsen-I J muiden Beverwijk ^ecialiteitenrestaurants HET HOGE DUIN WIJK AAN ZEE DIRCK DIRCKZ AMSTERDAM-W as Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Suurhoff wil de vergoeding van tien miljoen gulden aan de gedupeerde oesterkwekers in Ier- seke niet verhogen. De bewindsman keer de zich gisteren in de Tweede Kamer te gen de amendementen van mr Kolfscho ten (K.V.P.) en de heer Van der Pijl (C.H.) waarin wordt voorgesteld de ver goeding" met twee en vier miljoen gul den te verhogen. Minister Suurhoff was van oordeel dat de vorstschade, die in de winter 1962- 1963 aan de voorraden van de oesterkwe kers werd aangericht, niet samenhangt met de bouw van de Deltadammen. Een deel van de Kamer hield staande dat zulks wel het geval is. Door de bouw van de Grevelingendam zou het water zoeter zijn geworden, waardoor de schade gro ter werd. De minister zei dat er geen en kei bewijs voor deze stelling is. Hij zei dat de houding van een deel van de Kamer hem deed denken aan het geen de vroeger bekende komiek Nap de la Mar in dergelijke situaties placht te zeggen: „Welja, Nappie heeft het weer gedaan!" De minister noemde de door hem voor gestelde vergoeding vijftig percent van de waarde van de voorraad bevroren oesters in alle opzichten redelijk en billijk. Over de vergoeding van de bedrijfsscha de bestond tussen de minister en de Ka mer weinig verschil van mening. Hij be streed echter dat niet alleen de kwekers maar ook de werknemers in het oester- bedrijf van de regeling moeten profiteren. Deze groep van gedupeerden hoort vol gens hem thuis in de meer algemene schadevergoedingsregeling die dit voor jaar bij het parlement zal worden inge diend. De enige concessie die de minister wil de doen, was de rentevergoeding voor het verloren gegane kapitaal op vijf per cent, in plaats van op vier-en-een half percent te brengen. Over het moeilijke punt van de belasting- schade dieh et gevolg is van de gedwon gen likwidatie van vele oesterkwekerijen konden de kamer, minister Suurhoff en staatssecretaris Hoefnagels het gisteren nog niet eens worden. De minister wilde eerst nog overleg plegen met enkele ambt genoten. De stemming over de amendemen ten en over de schadevergoedingsregeling zal pas volgende week worden gehouden. Voor de hulp aan de burgerbevolking van V ietnam is tot heden op het gironum mer 777 van het Nederlandse Rode Kruis 100.000 binnengekomen. Na de zendin gen goederen, medicamenten en bloed - plasma heeft het Nederlandse Rode Kruis gisteren een belangrijk bedrag aan het Internationale Rode Kruis in Genève overgemaakt, eveneens voor de slacht offers van de oorlog in Vietnam. Voor leningen van de hongersnood in India heeft het Nederlandse Rode Kruis het gironummer 22.000 opengesteld. Het gironummer van de NOVIB-anti- hongeractie India is 100200. Het Franse vrachtschip Yangtse is in Marseille gearriveerd met negen beman ningsleden van de Nederlandse kustvaar der Oranjepolder, die dinsdag bij een bot sing van de twee schepen bij de Spaanse kust gezonken is. De botsing vond plaats in de mist, 90 mijl ten oosten van Gibral tar. De enige opvarende van het Neder landse schip die niet gered kon worden was de 22-jarige Spanjaard Teres. Bij de L.I.M.O.S. (luchtmacht instructie- en militaire opleidingschool) in Nijmegen zijn twee gevallen van nekkramp gecon stateerd. De patiënten zijn in het hospi taal opgenomen. Gisteravond even na acht uur heeft zich in het aardgasnet in Delfzijl een sto ring voorgedaan, waardoor de gastoevoer werd onderbroken. De storing duurde en kele minuten. Met geluidswagens trok de politie door de straten der stad om de zich van niets bewust zijnde bevolking te waarschuwen. Ook nadat de storing, die van lokale aard bleek te zijn, reeds lang was verholpen, was de politie nog in de weer om de men sen te waarschuwen de kranen van de gasapparaten na te kijken. De oorzaak van de storing is vermoede lijk hydraatvorming in een regulateur. De politie te Haren heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een 46-jarige inwo ner van Haren wegens dierenmishande ling en overtreding van de vogelwet. De man had in zijn tuin aan de Meerweg in Haren voor de hongerige vogels een voe derplaats ingericht. Met een luchtbuks schoot hij daarop de vogels die er neer streken dood. De politie haalde uit de vuilnisbak bij de woning drie lijsters en een spreeuw. Een van de dieren leefde nog. Postconducteur Bos uit Amsterdam is gisteravond rond half elf tussen Tilburg en Gilze-Rijen uit de rijdende trein van Eindhoven naar Amsterdam gevallen. De man werd een uur later dood langs de spoorbaan gevonden. Hoe hij uit de post- wagen is gevallen is nog niet bekend. De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., is donderdag opgenomen in een ziekenhuis in Menton. De heer Van Tilburg, die in die plaats een con ferentie bijwoonde van vaksbondsleiders uit de zes E.G.K.S.-landen, werd donder dagmiddag in het conferentiegebouw on wel en moest naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Inzake huwelijksgeschenk De commandant van het wapen der marechaussee, brigade-generaal H. J. Amelink, zegt na een onderzoek, dat hij zelf heeft geleid, dat in het marechausee- depot in Apeldoorn geen sprake is ge weest van enige dwang of drang bij de inzameling voor het huwelijksgeschenk. Dit zou mede worden aangetoond door het feit, dat enkele personeelsleden niet aan de inzameling hebben willen deelne men, terwijl enige anderen lagere bedra gen hebben gegeven dan door de com mandant koninklijke marechausse waren gesuggereerd. I UR de gesprekken die de commandant koninklijke marechausee persoonlijk voerde met een aantal personeelsleden is nochtans gebleken, dat sommigen, die mogelijkerwijze uit zichzelf niet zouden hebben meegedaan, aan de inzameling hebben bijgedragen, omdat anderen ook meededen en zij geen uitzonderingsposi tie wensten in te nemen". Vergetenhuwelijkspostzegel (Van onze correspondent) DEN HAAG Rond de „vergeten" bij zondere postzegel ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg dreigen politieke strubbe lingen te ontstaan. De onthulling, dat de P.T.T. reeds in september bij minister Suurhoff op bezoek is geweest om de eventuele uitgifte van een huwelijkszegel te bespreken heeft gisteren in de Twee de Kamer sterke bevreemding gewekt. Dit vroegtijdige overleg lijkt in regelrech te tegenspraak met de recente uitlating van de minister, dat hij zich „te laat had gerealiseerd, dat deze gebeurtenis speciale postzegel verdiende". Het liberale Tweede Kamerlid M. Vis ser is nu van mening dat het parlement door de minister onjuist is voorgelicht. Hij heeft aangekondigd, dat hij minister Suur hoff volgende week woensdag mondelinge vragen over deze kwestie zal stellen. Hij zou van de bewindsman precies willen we ten of inderdaad alleen de factor tijd een rol heeft gespeeld of dat andere mo tieven van doorslaggevend belang zijn ge weest. .Indien de minister is gebleken," zo luidt een van de zeven vragen die het Ka merlid zal stellen, „dat de tijd te kort was (op 28 september), met welk doel heeft de centrale directie van het P.T.T - bedrijf deze vraag dan toch aan de mi mster gesteld, in aanmerking genomen dat deze zelfde directie de minister dient te adviseren over de tijd die nodig wordt geoordeeld om tot uitgifte van een specia le postzegel te geraken?" Het Tweede-Kamerlid Vellenga (P.v.d.A.) heeft bij de ministers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening schriftelijk aangedrongen op maatregelen, opdat wordt voorkomen, dat het door een Duitse beleggingsmaat schappij te bouwen recreatiecentrum aan de zuidelijke oever van het Tjeukemeer uitsluitend aan Duitsers ten goede komt Hij spreekt zich uit tegen buitenlandse enclaves, die voor anderen beperking van de recreatiemogelijkheden inhouden. Door de sterke ijzelafzetting zijn thans I tienduizenden vogels van hun voedselbron nen afgesneden. Een laagje sneeuw kun nen de vogels vaak nog wel wegkrabben, maar tegen de harde ijslaag kunnen ze niets beginnen. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels doet dan ook een drin gend beroep op iedereen om in tuinen en parken en op balkons voedsel te strooien komen. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND - Vijfentwintig berooide zeelieden, een gemengd gezel schap van Hondurezen en Peruanen, kwa men vanmorgen om lialf acht over de gangway van de Harwichboot „Avalon". Er waren er onder, die zo uit de machine kamer waren weggelopen toen kapitein Stanislaus Colombus het bevel gaf „schip veriaten". Dat schip was het Liberiaanse s.s. .South America", dat sinds middernacht met een fel brandend achterschip rond drijft op tien mij] ten westen van het lichtschip „Goeree". Om twee uur had de gezagvoerder de brand gemeld en hulp verzocht. Om De Westerkerk in Amsterdam wordt grondig onderhanden genomen. De kerkbanken zijn eruit gehaald, de grote luchters worden grondig ge reinigd. Op 10 maartals prinses Beatrix en Claus van Amsberg trouwen, moet alles klaar zijn. kwart over drie, toen de toestand blijk baar onhoudbaar werd, gaf hij het inter nationale noodsein SOS. Van vier kanten kwamen schepen op de „South America" aanvaren.het van Hoek van Holland naar Harwich op weg zijnde stoomschip „Amsterdam", de Harwichboot „Avalon" die naar de Hoek op weg was, een Zweeds schip en de sleepboot „Maas- bank". Het was tenslotte de „Maasbank" die de opvarenden aan boord nam, toen het achterschip van de Liberiaan één grote brandende fakkel leek. Vijfentwintig stapten over op de Avalon, de vijf ande ren bleven op de Maasbank. Het achterdek van de „South America" brandt nog als een fakkel. Met de „Maas bank" aan stuurboord en de „Schouwen- bank" aan bakboord wordt uit alle macht geprobeerd de brand onder controle te krijgen. De blussingswerkzaamheden wor den echter ernstig bemoeilijkt door het onverwacht exploderen van flessen acyte- leen en vaten gasolie. De brand woedt voornamelijk in de boordevol vismeel ge laden ruimen 4 en 5. De bemanning van de slepers kunnen het vuur niet met schuim te lijf gaan omdat de luiken van de ruimen open staan. Men probeert het daarom maar met water. Onderzoek naar zwakzinnigheid. Op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels de wetenschappe lijke begeleidingscommissie geïnstal leerd voor een proefonderzoek in Am sterdam naar de omvang van de zwak zinnigheid en naar de begeleidingsbe hoefte. Voor dit onderzoek is een bedrag van 450.000 uitgetrokken. De minister van sociale zaken en volks gezondheid dr. G. M. J. Veldkamp heeft besloten met ingang van 3 januari 1966 de lonen voor de werknemers in de so ciale werkvoorziening te verhogen met 6 percent, waarin begrepen de huurcom- pensatie per 1 januari 1966. De vakan tietoeslag is verhoogd met 2 percent. Verder zijn deze lonen gecorrigeerd in verband met de loonontwikkeling in 1965, terwijl alle tot nog toe in de vorm van een bijslag gegeven huurcompensa- ties in de lonen zijn verwerkt. Advertentie Advertentie Maak een gebaar naar hem of haar, die u na aan het hart ligt. Geef of stuur bloemen - een attentie die altijd op prijs wordt gesteld, zeker op Valentijndag. Door snel ingrijpen heeft de NS'er P. H. Bartelomeus, werkzaam bij de dienst Weg en Werken, gistermiddag het leven gered van de achttienjarige J. Maassen uit Geleen. De jongeman werd even voor Sittard door een reizigerstrein aangereden. Hij werd daarbij zwaar gewond en liep on der meer een slagaderlijke bloeding aan het been op. Door het bloed snel te stel pen redde de spoorwegman de jongen het leven, aldus het oordeel van de arts die de knaap later in het ziekenhuis be handelde. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in de Kamperfoeliestraat in Den Haag de vijfjarige Roelof Wynants bij een aanrij ding omgekomen. Het kind stak plotseling de weg over en werd toen aangereden door een personenauto. Tengevolge van een ongeval tussen twee bromfietsers, dat dinsdagmiddag plaats vond, is in het ziekenhuis in Zeist over leden de 69-jarige H. A. van Marwijk uit Driebergen. Op de provinciale weg bij Vinkeveen is donderdagmiddag omstreeks half negen de 27-jarige heer H. van der Ham uit Venlo om het leven gekomen, toen hij met zijn personenauto in botsing kwam met een vrachtauto. Op de oude rijksweg Elst-Amhem is de negentienjarige bromfietser P. G. Wil- lemse uit Eist bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets in volle vaart op een juist ge parkeerde en goed verlichte vrachtauto. Nieuwe Kerk, vandaag 20.15 u.: Concert door Die Haerlemsche Museyckcamer o.l.v. André Kaart. Solisten Bouw Lemkes en Jeanne Vos (vioolduo) en Kees Boeke (blok fluit). Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Toneel groep Theater met „Het verhaal van een dierentuin" en „De dood van Bessie Smith" van Edward Albee. Regie: Hans Tiemeijer en Elise Hoomans. Vandaag 20 u.: De Ne derlandse Comedie met „Het onderzoek" van Peter Weiss. Regie: Peter Palitzsch. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De man van Istamboel", 14 j. Frans Hals, geen voorstellingen. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De man die ver dwijnen moest", 14 j.; zaterdag 23.30 u.: ,De gluurder", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.30 u.: „Mary Poppins", alle leeftijden. Minerva, vandaag 20,15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: Agent OSS 117 en het myste rie van de verdwenen duiker", 18 j.; zater dag 14.30 u.: „A c C op glad ijs" a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Genghis Khan", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: d'Artagnan tegen de 3 musketiers", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Huwelijk in Italiaanse stijl", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' mees terwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen verza meling. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20 ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zondag van 13 tot 16 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 10-12.30 u. van 13.30-17 u.; zon- en feest- dagenvan 14-17 u. Artificia (Heemstede)expositie van gra fiek van Rob Clous en keramiek van Otto Heuvelink. Dagelijks van 9.30 tot 18 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat) Ex positie van grafiek van Loes van Goor. (Tot 1 maart). Dagelijks van 10-19 u. en van 20-22 u. en zondags van 14-17 u. en van 20-22 u. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags geslo ten. Expositie van schilderijen en wand kleden van Gerrit van Dijk, Dirk Müller, Berend Pasman en Fred v. d. Wal. Tot 26 februari. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum van Looy: De expositie „P. C Kloes-70 jaar". Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Tot 28 februari. Galerie De Kastanjeloot (Wüstelaan 32, Santpoort)Expositie van houtsneden van Aimée Crince le Roy. Dagelijks van 9 tot 17 en 19 tot 21 u. Tot 20 februari. DIVERSEN Waagtaveerne, vandaag en zaterdag 21-2 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gast: Rick Nocross. (Zie verder in „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). Concertgebouw, vandaag 19.45 u.: Jeugd- concert door het N. Ph. O o.l.v. Henri Arends. Solist: Jan Wijn. VRIJDAG 11 FEBRUARI City, 20 u.: „Spel met vuur". Galerie ,,De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Z., dagelijks van 9 tot 17 u. en van 19 tot 21 u.: Expositie houtsneden vervaardigd door Aimée Crince Le Roy; de tentoonstelling is tot 20 februari. ZATERDAG 12 FEBRUARI City, 19 en 21.30 u.: „Spel met vuur". Stadsschouwburg, 20 u.: „Het geheim van de gesloten kamer". Zomerlust, Santpoort, 20 u.: Concert door „Soli deo Gloria". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Z„ dagelijks van 9 tot 17 u. en van 19 tot 21 u.: Expositie houtsneden, vervaardigd door Aimée Crince Le Roy; de tentoonstelling is tot 20 februari. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 10-12.30 u.; filiaal Velsen-N.: 10-12.30 u.; filiaal „Spaarnberg", Sant poort (ook voor r.-k. bibliotheek): 10- 12.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10-12.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10-12.30 uur. VRIJDAG 11 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De naakte wereld" (tweede week). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Help". W.B. Theater, 20 u.: „Prostitutie". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en van 20-21.30 uur. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie collages en wandkleden door Lies Guntenaar. Kennemer Theater, 20 u.: Concert door Beverwij kse Harmoniekapel. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: Beverwij kse Amateurfotografen. Kennemer Oudheidkamer, ing. Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 17.30 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur en van 19-21 uur. Oosterwük, openbare leeszaal geopend van 1416 uur; r.k. leeszaal geopend van 1416 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1417 uur; r.k. leeszaal geopend van 1417 uur. ZATERDAG 12 FEBRUARI Luxor: 19 en 21.15 uur: „Help." Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De naakte wereld", 23 uur: „De maagd van Neurenberg". W.B.-theater, 20 uur: „De prostitutie." Advertentie IWUMtA<tlut*<t"""",1PrtflAfWVtftfWWVWWVWVWVAniDU|| Het K.N.M.I. deelt mee: Een lagedrukgebied boven West-Europa verplaatst zich de komende 24 uur naar Midden-Europa en het Middellandse Zee gebied. Als gevolg daarvan zal met een noordoostelijke wind de koude lucht zich naar het zuiden uitbreiden en het gehe le land weer in de greep van de vorst zal komen. Met het wegtrekken van het depressie-gebied neemt de kans op neer slag af. Later zijn plaatselijke opklaringen waarschijnlijk. Hier en daar zal echter ook mist ontstaan. WERKRAPPORTEN Mudmum- er. minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder geh. bew. Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Belgrado Barcelona Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. motregen regen ij zei half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt regen motregen ij zei geh. bew. zw. bew. geh. bew. regen regen regen sneeuw mist zw. bew. mist zw. bew. regen mist zw. bew. geh. bew. motregen zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. A-S i 6. S is E 15 O -4 -4 ono -0 -1 z 4 4 ono -7 -7 no -1 -1 ono -4 -5 ozo 2 1 z 10 3 nno -15 -28 windst .-7 -23 windst .-13 -24 ono -3 -7 O 0 -3 nno 7 1 ono -1 -2 z 11 5 nno 8 2 n 12 5 wnw 14 7 windst. 14 7 n 15 10 0 -7 -8 0 6 1 zo 11 1 n 10 -0 wzw 13 4 0 9 3 windst. 8 2 wzw 8 -1 zzo 18 zo 16 13 zo 14 17 w 19 11 w 13 3 w 22 13 w 17 12 Zaterdag 12 februari Zon op 08.02 uur; onder 17.48 uur. Maan op 01.51 uur; onder 10.58 uur. Maanstanden Laatste kwartier 12 februari 09.53 uur Nieuwe maan 20 februari 11.50 uur Eerste kwartier 28 februari 11.16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 februari Hoog water 7.58 uur en 20.18 uur. Laag water 3.39 uur en 16.06 uur. Zaterdag 12 februari Hoog water 8.40 uur en 21.07 uur. Laag water 4.18 uur en 16.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2