STRIJD TEGEN HONGERSNOOD Ian Smith is vol goede moed Voor een apart en stijlvol interieur ttlaranka meubelen Griep...? IEE r Renrffes^S Regeringscrisis in Italië lijkt oplosbaar Dertig-september-proc es begint deze maand in Djakarta Van dag tot dag Dr. E. Carson Blake gekozen tot S.-G. van Wereldraad -VS zal voedselproduktie verhogen - Gezamenlijke oproep van VN en FAO - Motie van christelijke kerken Arrestatie in de Ben Barka-affaire Britse eisen voor toetreding tot EEG HUWELIJK? GEEF EEN MEUBELCHEQUE! Etna vormt nieuwe kegelvormige krater ^^raatótccl telegrammen VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 3 Brandend maagzuur? helpen direkt! v|||f Voor het eerst Reeds vanaf 10 gulden bij de goede woninginrichter. Britse spoorwegstaking lijkt onvermijdelijk ANEGANG 39 HAARLEM - TEL. 16340 Geopend van 9 tot 6 uur 's maandags van 1 tot 6 uur Op de Floris Flaneur (ACVfooUUA Op Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering: óók voorkinderen! UeifooMiA (p Aan openbare diensten van gemeenten, provincie en rijk worden op dit moment hoge eisen gesteld, die inherent zijn aan de heersende klimatologische noodtoe stand. Spoorwegen, busdiensten en ander openbaar vervoer niet op de laatste plaats zieken- en gewondenvervoer, poli tie en brandweer worden ernstig be lemmerd en gehinderd. Op sommige plaatsen is een totale verlamming opge treden. Deze, gelukkig niet zo vaak voorkomen de calamiteit is in zeker opzicht een proef op de som van de functionering der apparatuur. Deze functionering hangt in vele gevallen af van een improvisatie kunst der verantwoordelijke instanties, maar toch ook grotendeels van de mate van coördinatie, die in normale omstan digheden reeds is bereikt. De noodzaak tot coördinatie is reeds meermalen be pleit en ook door betrokkenen ingezien. In andere gevallen echter is zij nog steeds achterwege gebleven. Regionaal en in agglomeratieverband kan op dit ge bied nog heel wat worden verbeterd. Hoe onaangenaam omstandigheden als de huidige ook zijn, misschien brengen zij schoksgewijze een snellere interlokale samenwerking aan de orde dan in de ge zapige tijd van normale aard zou zijn bereikt. Maar bij dit alles kan de burger niet werkeloos en critisch blijven toezien. Hoezeer het besef van actie in het alge meen belang nog ontbreekt, blijkt uit kleinigheden. De situatie op de wegen is op het ogenblik tamelijk gunstig, omdat maatregelen op gang zijn gekomen: er worden grote hoeveelheden zand en zout verspreid die de hoofdroutes berijdbaar houden. Maar de trottoirs zijn voor drie kwart onbegaanbaar. De moeite om het eigen stoepje te ontdooien of te bestrooien is klein. Maar niet iedereen doet het. Men kan gemakkelijk critiek hebben op falende overheidsdiensten, maar men laat medeburgers hun kostbare nek riskeren op de stoep. Dat wijst op een gebrek aan begrip voor een tamelijk eenvoudige bur gerplicht. Nogmaals wordt een dringend beroep gedaan op wijkbewoners, winkeliers en andere belendenden om hun eigen stoepje voortdurend schoon te vegen, althans in zodanige staat te brengen dat men er zonder gevaar over lopen kan. En passant moge ook nog de aandacht worden ge vestigd op de situatie van alleenwonende ouden van dagen of hulpbehoevenden, die bij dit weer zich niet buitenshuis kunnen wagen. Omwonenden kunnen een oogje in het zeil houden en zonodig een handje toesteken. Het weer heeft ons nu eenmaal de oorlog verklaard. De verdediging moet gezamenlijk worden ondernomen. Het eindeloze feuilleton over de oorlog in Vietnam heeft in ons land belangstel ling genoeg, maar van enige doeltreffen de actie vóór of tégen is geen sprake. Ofschoon het absurd zou zijn te pleiten voor een Nederlandse bijdrage aan de zijde van Amerika, is de halfslachtige houding van onze regering in dit conflict zo mogelijk nog absurder. Is Den Haag tegen de oorlog in Viet nam? Laat onze regering dat dan duide lijk zeggen en consequent daaraan alle stappen ondernemen om er een eind aan te helpen maken. Is onze regering van mening dat die oorlog met alle middelen moet worden voortgezet en gewonnen? Idem. Maar de heer Luns heeft ook blij kens een in dit nummer opgenomen ex clusief interview de voorkeur gegeven aan de drie-aapjes-politiek van „horen, zien en zwijgen". Hij verklaart, dat de openbare mening in Nederland „natuur lijk" liever de oorlog in Vietnam beëin digd zou zijn, maar dat de regering haar steun aan het Amerikaanse beleid geeft omdat „in Vietnam het lot van heel Azië op het spel staat." Een merkwaardig verschil in opvatting tussen openbare mening en regering, of schoon men zou kunnen betogen dat deze twee nooit zo duidelijk zouden mogen ver schillen, in een democratie tenminste. Er is trouwens een overeenkomst in de tail: De openbare mening kan de gezon de opvatting huldigen, dat in Vietnam het lot van Azië op het spel staat, en dat zij daarom zo snel mogelijk een eind aan de oorlog wil zien. Zou dat niet eens de moeite van overweging waard kunnen zijn? WIAAnMWVUWVIMVVVWIfMMVWWWVMtMWWVWtfWVIMMM Advertentie GENèVE (AP) Het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken heeft dr. Eugene Carson Blake van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk van de Verenigde Staten gekozen tot nieuwe secretaris generaal. WASHINGTON (Reuter en AP). President Johnson heeft gisteren voorgesteld de voedselproduktie in de Verenigde Staten te vergroten, in het bijzonder de produktie van sojabonen en rijst, opdat de Verenigde Staten de wereld kunnen leiden in de oorlog tegen de honger. Hij heeft in een spe ciale boodschap aan het Congres ver klaard dat hij het ministerie van SALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gezegd dat zijn land bezig is de door Groot-Brittannië ontketende economische oorlog te winnen. Rhodesië heeft premier Wilson op het fi nanciële vlak verslagen en het deelt hem wat de boycot betreft elke dag klappen uit", aldus Smith, die een rede hield voor radio en televisie en daarin een overzicht gaf van de periode sinds hij Rhodesië eenzijdig onafhankelijk van Groot Brittannië maakte. Smith erkende, dat de strijd om hand having van de olietoevoer door de inter nationale boycot nog onbeslist was. Hij zei echter, dat er sprake is van een ver betering. De Rhodesiërs moeten zich zo zei hij, op moeilijke tijden voorbereiden. Wat een eventuele militaire actie tegen Rhodesië betreft zei Smith, dat Wilson de praatjes over dit onderwerp stimu leert om de Rhodesiërs te intimideren. De strijdkrachten van Rhodesië zijn goed bewapend en „verlangend naar een gelegenheid de spieren soepel te ma ken", aldus Smith. „De volslagen onrede lijke en onlogische bombast van de heer Wilson, gesteund door de communistische machten die zich met succes op het Afri kaanse continent verschansen, draagt slechts bij tot versteviging der banden tussen alle echte Rhodesiërs en smeedt ons samen tot een verenigde toegewij de natie", zo besloot de Rhodesische lei der. (Van onze correspondent) ROME Het zou best kunnen dat de Italiaanse regeringscrisis, die onoplos baar leek, toch op een uiterst correcte manier wordt opgelost. De Italianen zijn meesters in het opzetten van ingewikkel de constructies. Als alles loopt, zoals wij op het ogenblik vermoeden dat het zal lopen, komt er na alle opwinding tenslot te een ministerie terug dat als twee drup pels water zal gaan lijken op dat dat twintig januari werd ten val gebracht. President Saragat ontving opnieuw de hoofden van staat, ex-eerste ministers, partij-secretarissen, de voorzitters van de kamerfracties van alle partijen en als deze lange reeks van audiënties achter de rug is, dat is vanavond, zal hij zijn gevolgtrekkingen maken. Het resultaat staat reeds min of meer vast. De presi dent zal Aldo Moro verzoeken een kabi net te vormen. Er is namelijk eindelijk iemand zo wijs geweest om eens goed na te gaan wat de grondwet eigenlijk inhoudt. Die iemand was het kamerlid Gonella. Wat staat er in de grondwet? De pre sident der Republiek belast iemand met het vormen van het kabinet en benoemt op voordracht van deze de ministers. Daarmee is voor de scherpzinnige Ita liaanse geest, steeds gebrand op allerlei fijne kneepjes van de wet, de zaak reeds min of meer opgelost. Het is dus niet de kabinetsformateur die de ministers be noemt, maar de president. Dan treft Mo ro dus geen blaam als hij minister A. wel en meneer B. niet in zijn kabinet op neemt. Verder moet de kabinetsformateur de personen uitkiezen en voordragen. Dat is dus niet het werk van de partijleider. Dan kan er ook geen sprake van zijn dat de socialisten of anderen zich mengen in de inwendige aangelegenheden van de Chris ten-Democratische Partij. Moro is dus nu vrij zijn mannen te kiezen. En daar het hem in de eerste plaats om te doen is de politiek van centrum links voort te zet ten, zal hij beslist geen figuren kiezen die daar tegen zijn. Vandaar dat de drie partijen, die steeds trouw zijn gebleven aan Moro en hem als de ideale eerste-minister beschouwen, on middellijk hebben te kennen gegeven dat zij aan president Saragat de naam van Moro zullen noemen als meest geschikte kabinetsformateur. De Christen-Democra ten vinden dat nu ook, overtuigd als ze zijn dat het principe gered is en dat wan neer Moro eventueel Scelba zou willen aanwijzen als een van de ministers, dit ook zou gebeuren. OARU (Reuter) Marcel Leroy, alias Finville, een hoge functionaris bij de Franse contra-spionage, is donderdag in arrest gesteld in verband met de zaak Ben Barka. Hem wordt verzwijging van een misdadig plan verweten. Begin deze week heeft hij toegegeven tevoren van de ontvoering van de Marokkaanse opposi tieleider te hebben geweten. Zijn onderge schikte, Lopez, had hem ingelicht, maar Leroy heeft niets gedaan om de ontvoe ring te voorkomen. Ook lichtte hij zijn su perieuren niet in. Vorige maand is Leroy al in zijn functie geschorst. Landbouw opdracht heeft gegeven dit jaar het rijstareaal te vergroten met tien percent, beperkte hoeveelheden Amerikaanse zuivelprodukten te ko pen en de binnenlandse produktie van sojabonen te vergroten. Volgens de president mogen de Ameri kaanse hulpprogramma's niet langer worden bepaald door de overschotten. De Verenigde Staten moeten genoeg voedsel produceren voor de binnenlandse behoef ten. Als voorbeeld noemde Johnson: „Wij zullen een aanzienlijk grotere krachtsin spanning leveren om te helpen bij de ont- der ontwikkelde landen, waar rijst het wikkeling van de rijstvelden in de min- hoofdvoedsel is, als onderdeel van onze samenwerking met de FAO (de Voedsel en Landbouworganisatie van de V.N.), tijdens dit internationale rijstjaar". Secretaris-generaal Oe Thant en de In dische directeur-generaal van de FAO, Binay Ranjansen, hebben vandaag in een gezamenlijke oproep om internationale hulp gevraagd om de voedselcrisis in In dia het hoofd te bieden. In hun oproep zeggen zij dat de toe stand in India eerst aan het eind van het jaar kan verbeteren en dan nog al leen als de oogst goed is. Volgens Oe Thant en Sen worden de behoeften op het ogenblik op elf tot veer tien miljoen ton graan en 130.000 ton melkpoeder geraamd. De Voedsel- en Landbouworganisatie en andere V.N.-in- stellingen stellen alles in het werk „maar er is behoefte aan veel méér", aldus de oproep. Ook het centraal comité van de wereld raad van kerken en de rooms-katholieke kerk deden gisteravond een dringende oproep om maatregelen te treffen in ver band met de hongersnood in India en Afrika. Voor het eerst zijn alle christelijek stro mingen verenigd in een verzoek aan alle volgelingen. Deze eensgezindheid kon worden bereikt door de arbeid van de ge mengde werkgroep, waarin katholieken, orthodoxen en protestanten zitting heb ben. Het comité dringt aan op bundeling van krachten van alle kerken om te ko men tot een doelmatiger hulpverlening en een intensiever onderzoek naar de middelen die herhaling van dergelijke rampen moeten voorkomen. LONDEN (AP) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft gezegd dat de vijf voorwaarden van de Labour partij voor de toetreding tot de EEG ook de basis van zijn regeringsbeleid zijn. Hij verklaarde opnieuw dat Groot-Brit tannië tot de EEG wil toetreden, indien aan deze volgende voorwaarden voldaan wordt: de bescherming van de belangen van de Britse landbouw, het handhaven van de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en het geme nebest; het treffen van speciale regelingen ter bescherming van de belangen van de andere landen van de Europese Vrijhandelsassociatie; het handhaven van het recht voor de Britse regering om te beslissen over haar economisch beleid; het handhaven van het recht van Groot-Bittannië zelf zijn buitenlandse beleid te bepalen. Britse minister van Koloniën, graaf Longford, verklaarde dat Groot-Brittannië bereid is te onderhandelen over toetre ding tot de EEG, mits de Britse belangen worden gegarandeerd, zoals ook die van de zes EEG-landen veilig zijn gesteld bij de opstelling van het verdrag van Rome. Advertentie (Van onze correspondent) DJAKARTA Voor de „Mahmiloeb", het Indonesische militaire Hooggerechts hof, zal volgens de laatste berichten veertien februari het proces beginnen tegen de samenzweerders van de dertig-septem- berbeweging. President Soekarno zal de leden van dit bijzondere tribunaal, dat 29 januari met zijn voorbereidende werk zaamheden is begonnen, nog moeten be- ëndigen. Hoe het tijdens het grote proces zal toe gaan, is nog altijd niet bekend. Men weet dat er ernstig verschil van mening heeft bestaan, toen op 29 januari de dossiers van de belangrijke verdachten, Njono, lid lid van het polit-bureau van de P.K.I. en voorzitter van dé vakcentrale SOBSI, en overste Oentoeng van het Tjakrabirawa- lijfgarderegiment, door generaal-majoor Soeharto aan overste mr. Ali Said, voor zitter van het tribunaal, werden overhan digd. Bij die gelegenheid kondigde generaal Soeharto aan dat de zittingen van het tri bunaal openbaar zouden zijn. Deze mede deling was echter een week later onder werp van gesprek tussen president Soe karno en een aantal van zijn adviseurs. Dr. Chairoel Salah, die van dit gesprek aan de pers verslag uitbracht, wees erop dat de processen tegen de Daroel Islam- leider Kartosoewirjo en tegen dr Soemo- kil achter gesloten deuren hebben plaats gevonden. Uitsluitsel kreeg men bij die explicatie nog niet. Voorts is niets bekend over de verdedi ging van de verdachten. Naar verluidt zou Njono hebben verzocht zelf zijn ver- CATNIA (SICILIë) (AP) Na vijf da gen van uitbarstingen van de vulkaan de Etna is een nieuwe kegelvormige krater ontstaan op de noordoostelijke helling. Vulcanologen hebben verklaard dat de nieuwe kegel tientallen meters hoog is. Tijdens de uitbarstingen zijn voortdu rend ontploffingen gehoord, aanvankelijk om de twee a drie minuten, maar later in een tempo van vijftien tot twintig per mi nuut. Honderden tonnen steen en lava zijn tot een hoogte van 350 meter de lucht ingeslingerd. Er vloeit een zware lavastroom uit de krater, maar er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor de dorpen lager op de hel ling. De temperatuur van de lava die uit de nieuwe krater stroomt wordt geschat op duizend graden Celsius. De stroom is drie kilometer lang en vloeit in een dal, dat wordt omsloten door dijken van ge stolde lava van vroegere erupties. dediging te mogen voeren. Een Indone sische Dimitrov? In dit soort processen traden tot nu toe inderdaad toegewezen verdedigers op, zoals in het proces tegen de daders van de Tjikiniaanslag op de president, onder meer mr. Hassiboean en in het proces-Soemokil, mr. Blogg. Veel liefhebberij om de heren Njono en Oen toeng te verdedigen, zal er zeker niet zijn. Hieraan dient toegevoegd te worden, dat generaal Nasoetion er de nadruk op heeft gelegd, dat de Mahmiloeb juist is ingesteld om het recht hoog te houden. Voorts hoort men tot nu toe niet het ge schreeuw om de doodstraf, een geliefde methode van de communisten, die zij bijvoorbeeld toepasten tijdens het pro ces-Jungschlaeger-Schmidt. Bij anti-Amerikaanse demonstraties in de Dominicaanse hoofdstad Santo Domingo, is het tot een vunrgevecht gekomen tussen studenten en politie. Een politieman werd bewusteloos geslagen en levend verbrand. Een tweede politieman en twee studen ten verloren eveneens het leven, terwijl ongeveer veertig betogers werden gewond. (Telefoto). LONDEN (AP) Het hoofdbestuur van de grootste vakbond van Brits spoor wegpersoneel heeft donderdag het laatste loon-voorstel van de regering afgewezen en opgeroepen tot een landelijke spoor wegstaking met ingang van maandag. Het bestuur besloot hiertoe tegen het advies van zijn eigen secretaris, Sidney Greene. De staking zal de zwaarste krachtme ting worden waarvoor de Labour-regering komt te staan bij haar pogingen de prij zen en lonen onder controle te houdem Advertentie Teken aan de wand Als u onlangs op een avond naar het televisiejournaal hebt gekeken dan hebt u Curagao's oppositieleider meester doctor Moises Erumencio Da Costa Comez (de man die zoveel baard in zijn politiek doet) gezien en gehoord en heel duidelijk kunnen vernemen dat hij niet op de naam van 's gansen koninkrijks (in en buiten Europa) Cals kon komen. Biesheuvel wis- tiewel, maar met Cals moestie van terzij de gesouffleerd worden. De heer Da Costa Gomez is een oude vrind van me; ik ken hem al een kwart eeuw en weet dat hij eqn pienter persoon is, die zijn weetjes weet en een vlot-func- tionerend denkapparaat bezit. Hij is nog lang niet toe aan de milde vorm van de beginnende seniliteit, die zich openbaart in het nietopnamenkunnenkomen. Wanneer een politieke leider in een der Rijksdelen niet op de naam van de pre mier des Rijks kan komen en daaraan dan nog, zoals hij deed, toevoegt kam- menieschele", dan acht ik, als eenvoudig rijksburger, dit een veeg teken. Ik zou wel eens willen weten wat ik wel nooit te weten zal komen, wat er als de heer Cals voor de beeldbuis heeft ge zeten in diens hartje is omgegaan. Het is toch eigenlijk wel raar. Zoudt u zich kunnen voorstellen dat de Britse heer Heath, zou zeggen dat hij niet precies meer weet hoe de prime-minister heet? Of dat Willy Brandt voor de televisia zou stotteren: „Er.of Ar.of Or. nou, help me nu eris effe.hoe heet die dikke ook weer?" Of een Franse politicus: het is een lan ge man met een opvallend grote neus; ik zie hem zo voor me, maar zijn naam is me ontschoten." Ik maak mij grote zorgen over de ver houding tussen de Rijksdelen na wat ik die ene avondlijke beeldbuisminuut heb meegemaakt. Mijneheren Rijksbestierderen: er is something rotten in the State of the Netherlands. Tracht niet u ervan af te maken met een luchtig gebaar. Zeg niet: ach, zo iets overkomt iedereen wellerus want daarmee is de zaak niet gered. Een klein incidentje? Was het maar waar. Neen, mensen, een teken aan de wand. Niet alleen akelig voor de heer Cals persoonlijk. Maar zorgwekkend voor ons allen. En wat doe je d'r an? Ik zou het niet weten. Advertentie m i 1 Tovenarij. Verwacht wordt dat de Indo nesische regering binnenkort het uit oefenen van tovenarij in Indonesië zal verbieden. Minister van Justitie Soe- tardjo waarschuwde donderdag dat streng zal worden opgetreden tegen to venaars en elke beweging die zich te genover God en godsdienst stelt. Krediet. Zweden en de „Internationaal De velopment Association" een afdeling van de Wereldbank hebben overeen komsten goedgekeurd om gezamenlijk Pakistan kredieten te verlenen tot een bedrag van 24 miljoen dollar. Vrij. Zeventien Griekse politieke gevan genen zijn uit de gevangenis vrijgela ten. Zij zijn de eersten van een groep communisten die in de afgelopen tien jaar wegens spionage veroordeeld wer den. Chaos. Door een breuk in een kabel van het hoogspanningsnet heeft het verkeer in het centrum van Rio de Janeiro in Brazilië ernstige hinder ondervonden. De verkeerslichten vielen uit. Liften werkten niet meer, waardoor een aan tal mensen tussen twee verdiepingen werd opgesloten. Veroordeling. Het hoofdkwartier van het Internationaal Persinstituut in Zürich heeft donderdag een verklaring uitgege ven waarin de maatregelen van het Rhodesische bewind tegen de per» worden veroordeeld. Bezoek. Paus Paulus VI heeft een bezoek gebracht aan 800 Italiaanse bouwvak kers die in een communistisch-gezinde krottenwijk flatgebouwen bouwen be stemd voor gezinnen met lage inko mens. „Jullie komt mij niet bezoeken, daarom ben ik u komen opzoeken." zei de paus. Kernreactor. De Britse autoriteit voor kernenergie is van plan een kernreac tor te bouwen in Dounreay in noordoos telijk Schotland. De reactor zal 300 mil joen gulden gaan kosten. Overlijdensadvertentie. In Toronto is op 9 februari de 69-jarige mevrouw Jes sie Anderson door een auto aangereden en overleden. Toen de politie haar hand tasje doorkeek vond men daarin een uit een krant geknipte overlijdensadverten tie, (vermoedelijk als curiositeit), waar in de dood werd gemeld van een me vrouw Jessie Anderson. De datum van de krant was 9 februari 1965.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3