In het bloembollenvak staat men voor grote problemen Er zijn te weinig bloemen om aan vraag te voldoen G. INIA Medische verzorging tijdens het weekeinde WAAROM A VERSTOOK 7 IK ZOVEEL J. v. K00TEN TAUNUS ZWIER A.R.deBoer „Europees denken" aldus dr. Verhage Filmprogramma's voor Beverwijk Mgr. Bekkers voor „plaatselijk concilie" Beverwijk verhoogt normen voor financiële bijstand Dr. Lucas treedt af als Tweede Kamerlid Havenberichten Telstar 2 ontvangt Feijenoord 2 DE VILDER 12 M vanaf 6335.- 17M vanaf 8585.- 20 M vanaf 9785.- VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 kontelenl WM ka,kri'ike S Veel mensen geloven echter niet meer in de mogelijkheden van de beslag genomen Westen, van het land- Al het goede land wordt in beslag genomen door wegen, huizen en fabrieken. Deze laatste zuigen voorzieningen" "ongelooflijke lonen krijgt en machtige sociale heriUfrA 7 vthi°CTemb(ï1fStre,ek 6en1 Stevi§ 0Pkikbertje nodig en dat Kon LVv S W6ken geleden in Bovenkarspel uitgedeeld. ?r,PnH« M 7 er op neer' dat men hoogstwaarschijnlijk niet vol doende bloemen en planten zal kunnen produceren in West-Eurona als een via moderne verkoopkanalen gerichte afzet van bloemen waar wordt. Buitenland reageert Europees denken 4 Vraag proefrit bij: LECTRISCHE DEKENS rres - Philips - Gen. Electric Ptttzelprijswimtaars Kantoorbouw in park „Scheybeeck" (Van een onzer verslaggevers) hniln6? L0UatS ^idS fjn lied "naar de bollen" schreef, was Hillegom een eemaïö' f" "boIlenmensen", zoals men kwekers en exporteurs gemakshalve noeml, met ontzag en vrees naar de Draka-fabrieken aan"de van dedutnen dÏTJ* d' ®ndenlaan Seheten. Eens lagen daar de uitlopers «mnen, die afgezand werden om ruimte te maken voor de teelt van In het bloembollenvak heeft men zich al tijd stoer voor ogen gehouden, dat het een aparte branche is, die heel andere moei lijkheden kent dan welke branche ter we reld ook. In feite was men trots op die zelfgeschapen unieke positie. Men kan nu die stelling nauwelijks vol houden na de berichten over sluitingen van bedrijven, fusies, in het nauw ge brachte middenstandszaken enz. Iedere ondernemer heeft last of voordeel van de vereanderingen in de maatschappelijke verhoudingen. Bloembollenbedrijven zijn over het algemeen middenstandsbedrij- ven, gespecialiseerd, zoals de groente man, de bakker, de kruidenier. Een dergelijke specialisatie maakt het produkt duur, er is een te zware belas ting op één produkt. Deze is in bedrijven of winkels met een ruim assortiment ver deeld over een aantal produkten. Men moet bloembollen als één produkt beschouwen. En dan nog wat ongelukkig groeiend ook, want het veroorzaakt een aantal arbeidspieken, die soms met ma chines kunnen worden afgevlakt, maar nog lang niet voldoende. Het gevolg daarvan is een te grote leegloop van mankracht in tijden, dat er weinig te doen is. Bij voorbeeld de win ter en de tijden tussen het opkomen van de neuzen, als het riet verwijderd moet worden, en de bloei. Bij de bloei heeft men soms handen tekort om alle bloe men op tijd te verwijderen. Daarbij komt dan nog het euvel dat het geld maar eén keer per jaar draait, van oogst tot oogst. De laatste jaren probeert men de win termaanden meer rendabel te maken door zelf bloembollen te gaan afbroeien, dus bloemen te trekken in kassen. Het is een heftige strijd geweest met afnemers van bloembollen in het buitenland, die het verwijt maakten, dat Nederland eerst de bloembollen verkocht en dan later de daaruit getrokken bloemen op de markten beconcurreerde met de Nederlandse bloe men. In Zwitserland heeft de Migros de ogen geopend. Dit concern verkocht met groot succes bloemen in haar levensmiddelen winkels. Dat systeem gaat men nu ook in andere landen proberen. Op deze ma nier krijgt de huisvrouw veel meer con tact met de bloemen, die ze zo maar kan meenemen, zonder speciaal een bloemen winkel in te gaan. Een straathandel als Nederland is nergens te vinden. de 38 grote consumentencoöperaties in hun winkels bloemen verkopen. In voor- I di achten en lezingen proberen vooraan staande organisatiemensen en weten schappelijke onderzoekers daar de bloe misten er van te overtuigen, dat deze ontwikkeling niet te stoppen is. Men moet voortgaan op deze weg. Dr. Verhage heeft voor bloembollen kwekers in Bovenkarspel gezegd, dat men niet meer moet denken in nationaliteiten maar m Europese ruimte. De Europese producenten van siergewassen hebben een zware taak op de schouders gekregen Zij moeten trachten een vermoedelijk snel toenemende vraag enigermate bij te hou den. In de bloembollensector en de broeierij zijn de moeilijkheden groot. Men zal veel moeten investeren en zich moeten instel len op afnemers, die men helemaal niet kent. Afnemers, die in grote heveelheden denken. Het is een bijna groteske toe stand m de bloembollen. Men vreest dit jaar weer een overproduktie van hyacin ten en tulpen. Men heeft echter te wei nig mogelijkheden om de overschotten te forceren, er zijn zo maar geen kassen uit de grond te stampen, ook al zou het geld er voor zijn. En daardoor kan men geen grote contracten afsluiten met giganten als supermarkets en wat er verder voor afzetkanalen zijn. Zo is het in feite met alle bloemen en planten hebben de bollenvelden hard nodig. Wij zullen echt nog vele jaren naar de bollen kunnen gaan. Voor de boIlenmen sen is de vraag, wie het vol kan houden tot de aanpassing aan de ontwikkelingen voltooid is. Advertentie Dealer voor gem. Velsen v/h „Kennemer Garage" N.V., Kennemerlaan 224226, IJMUIDEN Telefoon 02550 - 4324 snncaiDOD FAILLISSEMENTEN De rechtbank in Haarlem heeft dins dag 8 februari in staat van faillissement verklaard: Christiaan Pieter Klein, schil der, wonende in Beverwijk, Oranjestraat 15. Rechter-commissaris mr. H. J M Cokart; curator mr. A. A. M. Leesberg advocaat en procureur in Beverwijk. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, houdt op maandag 15 februari geen spreekuur. De wethouder voor onderwijs, de heer H de Boer houdt op woensdag 16 februari geen spreekuur. Advertentie Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Het gevaar van deze verkoop is met een enkel voorbeeld te illustreren. In Rijnsburg, het centrum van de broeierij van tulpen, worden ongeveer 90 miljoen tulpen voor het binnenland op de veiling gekocht. Op de 3 miljoen gezinnen in ons land betekent dit 30 tulpen per seizoen per gezin. Duitsland heeft meer dan 18 miljoen gezinnen. Als men daar net zo veel tulpebloemen zou kopen, betekent dat 540 miljoen stuks. De totale export van tulpebollen uit Nederland is iets meer dan een miljard stuks! Ondernemende mensen hebben al eens geprobeerd met grote warenhuisconcerns een verkoop van bloemen op te zetten. Toen men echter goed ging rekenen en de aantallen bloemen werden geschat, is men geschrokken. Die bloemen zijn ner gens bij elkaar te schrapen zonder ont stellend hoge kosten voor inkoop en trans port naar de distributiepunten. Maar intussen gaan de ontwikkelingen voort, bloemen blijken voor zelfbedie ningszaken, warenhuizen en supermarkets prettige trekpleisters te zijn. Wij lazen in Taspo, een Duits tuinbouwblad, dat 31 van Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN, daar kan ik kiezen uit praktisch alle mer. ken olie- en kolenhaarden Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel, 5433 IJMUIDEN BRUSSEL In een lezing voor meer dan tweeduizend Vlaamse studenten aan de katholieke universiteit van Leuven heeft mgr. Bekkers, bisschop van 's-Her- togenbosch, zijn „enthousiaste instem ming" betuigd met het denkbeeld van een „plaatselijk concilie" over gemeen schappelijke aangelegenheden van de Ne derlandse en Vlaamse bisdommen. 7,50: S. Lindeboom, Kanaalstraat 216 zw IJmuiden; ƒ5,—: F. Stroethoff, De Noostraat 34, IJmuiden; 2,50: Sj. Brach- ter, Groeneweg 33, IJmuiden-Oost. Burgemeester en Wethouders van Beverwijk hebben de normen voor de periodieke financiële bijstand in gevolge de Algemene Bijstandswet met ingang van 1 januari 1966 ver hoogd. Dit is eveneens het geval met de zakgeld- en kledingtoelage van de genen, die financiële bijstand ont vangen wegens verzorging of ver pleging in een bejaardentehuis o.d. Om te voorkomen, dat vooral bejaarde mensen door onbekendheid met de moge lijkheden tot hulpverlening in moeilijk heden geraken, is in de afgelopen week bij hen nog weer een folder bezorgd be treffende de Algemene Bijstandswet eenzelfde folder is vorig jaar huis aan huis verspreid waarbij is ingesloten een mededeling dat het aanbeveling ver dient zich in verbinding te stellen met de Gemeentelijke Sociale Dienst, indien er van het eigen inkomen, na aftrek van de huishuur, ongeveer 325 per maand of minder voor gehuwden, dan wel 230 per maand of minder voor alleenwonen- den, overblijft. Voor gezinnen met kinderen liggen de uitkeringen hoger, aangezien per kind gezinsledenbijslag wordt verleend en voor kinderen, die studeren of voortgezet dag onderwijs volgen, extra toeslagen worden gegeven. Renten en pensioenen (zoals bv. A.O.W., A.W.W., I.W.) kinderbijslagen e.d. worden op de berekende uitkering in mindering gebracht. De Gemeentelijke Bijstandsregeling kent ook nog andere mogelijkheden van financiële hijstand (b.v. voor kosten dure diëten, hulp in de huishouding, enz.) Iede re inwoner van Beverwijk kan desge wenst nadere inlichtingen verkrijgen bij de Gemeentelijke Sociale Dienst, Wester houtplein 1 te Beverwijk. I HAAG Dr. A. M. Lucas, lid van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. en voorzitter van de Vaste Commissie voor Financiën, zal in september aftreden als Kamerlid. Hij is sinds 1946 lid van de Kamer en stelde zich in 1963 op 70-jarige leeftijd nogmaals kandidaat om zijn bij drage aan de behandeling van diverse 1 wetsontwerpen tot belastingherziening af te ronden. De filmprogramma's voor Velsen werden reeds in ons blad van donder dag aangekondigd. (Luxor). Richard Lester, de nu 33- jarige Amerikaans-Engelse filmma ker, die na „A hard day's night" ook de tweede Beatle-film „Help!" heeft geregisseerd, dankt niettemin zijn reputatie als filmvernieuwer vooral aan „The knack", de verfilming van het gelijknamige toneelstuk van Ann Jellicoe, welke nog onlangs in Cannes werd onderscheiden. Na dit hoogte punt in Lesters nog korte carrière, be tekent „Help!" voor de filmliefheb bers wellicht een stap terug, maar niettemin zal ook de toeschouwer zonder directe bindingen met de vier popmuzikanten uit Liverpool, zich uitstekend kunnen amuseren met de dwaze, snel van actie en lokatie ver springende kleurenklucht, dïe onder de ook ditmaal bijzonder nerveuze regie van Lester is tot stand gekomen. HET HEEFT WEINIG ZIN diep in te gaan op het kolderieke verhaal, dat rond de Beatles is opgebouwd. Het bestaat uit een serie verwikkelingen, op gang ge bracht door enige hogepriesters van een mysterieuze Oosterse secte, die naar Londen komen op zoek naar een verdwe nen off erring, welke in het bezit blijkt te zijn gekomen van Beatle Ringo. Belang stelling voor de ring, waar Ringo zich vergeefs van tracht te ontdoen, hebben ook de geleerde Foot en zijn assistent, die aan het sieraad bijzondere eigen schappen toekennen, verband houdend met het verwerven van de wereldmacht eveneens doen besluiten een jacht op het ding te ontketenen. Een en ander veroor zaakt een gecompliceerde achtervolging op de ongelukkige bezitter van de rine waardoor de handeling zich ongelimi teerd kan verplaatsen en zich dan ook af speelt in Londen, de Oostenrijkse Alpen en op de Bahama-eilanden. ONDERWIJL KRIJGEN DE zangers toch nog kans een zevental nieuwe num mers te lanceren, waaronder de inmid dels al weer bijzonder populair geworden titelsong en verder „You're gonna lose th.at„ Sir.1 -J need you" en „Ticket to F?de B'chard Lester blijkt onuitputte lijk in het larderen van zijn film met al lerlei soorten grapjes: grapjes met woor den, grapjes met kleuren en grapjes in het beeld via de montage, in één woord, hij heeft er een levendig en kleurig ge heel van gemaakt, dat muzikaal en vi sueel een gevarieerd soort amusement heeft te bieden, dat ook door niet-fans van de Beatles bijzonder zal worden ge waardeerd. Voorlopig wordt deze film in Luxor tot en met woensdag vertoond (Kennemer theater). Er blijkt ook in Beverwijk zoveel animo te zijn geweest om de waarheid van de slogan „Gezellig samen naar de film, lekker flauwvallen1" te onderzoeken, dat de onthullende docu- I mentaire „De naakte wereld" nog een week in het Kennemer theater moet wor den geprolongeerd. De zenuwen van het publiek worden zelfs in de voorstelling van zaterdagnacht niet met rust gelaten want hiervoor is de griezelfilm „De maagd van Neurenberg" gereserveerd. Het is een zich weliswaar in deze tijd af spelende film die, doordat een middel- I eeuws Duits kasteel als plaats van hande ling werd gekozen, alle mogelijkheden voor het oproepen van angst en lugubere taferelen intact heeft gelaten. EEN JONG ECHTPAAR wordt name lijk in deze spookachtige omgeving bijna net slachtoffer van een waanzinnige, die in de kelders van het kasteel een com plete martelkamer heeft ingericht, waar hij bij voorkeur „De maagd van Neuren berg hanteert, een ingenieus bedacht en dodelijk foiterwerktuig. „Voor mensen met sterke zenuwen" adviseert de direc tie, hetgeen als een goede raadgeving kan worden beschouwd. In ieder geval gaat het er hier zondagmiddag aanzienlijk ge noeglijker aan toe, want dan wordt „Nik- ki, de wilde hond van het Noorden" ver toond, een van de charmante produkten van Walt Disney. (W.B.-theater). Vrijdag en zaterdag treedt men in dit theater enigszins bui ten de sensationale orde met het verto nen van „De prostitutie" een film van Maurice Boutel, waarin een twintigjarig meisje uit de provincie zich naar Parijs begeeft voor een betrekking om hier ar geloos in de handen te vallen van een doortrapte souteneur, die haar via Rotter dam, Antwerpen, Hamburg, Veracruz en Hongkong langzaarp maar zeker naar haar totale ondergang voert. Een krachtige waarschuwing dus voor alle meisjes die voor een eenvoudig baantje naar de Lichtstad willen. Zondag en maandag volgt dan de vertoning van „Moord in de slaapwagen", een spannende politiefilm met Yves Mountain en Simone Signoret, zondagmiddag eenmaal onderbroken voor de ?oetgevooisde stem van Elvis Presley in „Wilde Haren". IJMUIDEN: Artsen: (met ingang van zaterdagmiddag 13 uur): J. Noorda, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652; H. Paleari, Dolfijnstraat 176, tel. 8085; P. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79, tel. 4507. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. Tandartsendienst voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk, alleen voor spoedgevallen, zaterdag en zondag van 17 tot 17.30: cï M. Scherpenhuysen, Prinsesselaan 29 Beverwijk, tel. 02510-24244. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mevrouw e! Kuijk-Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7849; mej. A. C. van Saase, Rijn- str. 92, tel. 8969; mej. C. v. Zandvoort, Poolstraat 18, tel. 2070. Wijkverpleging: Groene Kruis voor IJmuiden en IJmuiden-O. zuster M. v d Meulen, Kanaaldijk 229, IJmuiden, tel. 02550-4378; voor Velsen-noord en Velsen- zuid zuster L. Maris, Stolstraat 4. IJmui den, tel. 02550-4183; voor Driehuis, Sant poort-noord en Santpoort-zuid zuster G. Kolkman, Delftlaan 739, Haarlem-noord, tel. 02560-62044. Voor het Wit-Gele Kruis zuster P. de Graaf, Broekbergenlaan 4, Santpoort, tel 2560-8809. Dierenarts: de dienst voor zieke huis dieren in de IJmond wordt dit weekeinde waargenomen door de dierenarts N. Win kel. van Tuyllweg 17, Velsen-zuid, tel. 02550-8236. SANTPOORT: Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort-Station, tel. 02560-8410. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid tel. 02560-8249. Advertentie Maak uw geld rentegevend Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Advertentie personenautomobielen Alle gewenste inlichtingen bij official Ford dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - tel. 4208 Donderdag aangekomen te IJmuiden: Wal- traud Behrmann, van Aalborg. voor IJmuiden' Draco, Rotterdam: Mithras, Rotterdam; Nerlan- dia, Gothenburg; Rheinland, Antwerpen; Bar- lind, Moss. Velsen; Saint André, Hamburg; Edison. Swansea: Norfolk Trader, Londen' Spiekeroog, Oxelosund; Poolster, Kopenhagen; Vliestroom, Huil; Hinde, Londen; Thuroklint Rotterdam, IJmuiden; Lydia. Oldenburg: Skau- mor, Monrovia, IJmuiden; Jell, Brake; Drenthe Londen; Cimbria, Odense, IJmuiden: Penen- munde. Rostock; Kathe Marie, Stockholm; Els Teekman, Rotterdam, IJmuiden; Staffan. Stock holm; Benguela, Rotterdam; Panormitis, New- burg Herlot. Grangemouth; Tilla Doris, Ham- Donderdag vertrokken uit IJmuiden: British Vine, naar Rochester; Donata. Boston, van Zaandam; Djna. Scarborough. IJmuiden: Axel Goole IJmuiden; Zingst. Gent; Mare Liberum Dagenham; Texelstroom. Rotterdam; Plover Felixtowe; Alcor, Hamburg; Diogenes, Rotter dam: Dinslaken, Neustad, IJmuiden; Astarte. Oxelosund, IJmuiden; Jason. Rotterdam, IJ- muiden. Vrijdag aangekomen te IJmuiden; Bertha Beck, van Antwerpen; Bruse, Drammen; Spes Swinemunde; Dinkelstroom, Goole; Pulp Trader Kerm, Velsen; Emsland, Goole; Mynias, Ham- Arktow RiVer' LaS Palmas; «eest, Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Carl Meent zen, naar Piombino. van IJmuiden; Wibold Boehmer, Rotterdam: Wolanda, Huil, Zaandam' Margrit Angelika, Gdynia; Maine, Le Havre- Shropshire, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). I BEVERWIJK: Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fier stra jr., Lange, Plantinga, Reddingirs, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur J. G. Lange, Dreef 3, Beverwijk, tel. 02510- 24234; zondag van 9 tot 24 uur G. K. Fierstra, Wijkerstraatweg 194, Velsen- noord, tel. 02510-24987. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, .Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeijlmans; van zaterdag 12 uur tot zon dag 24 uur F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, Beverwijk, tel. 02510-24169. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen-noord en Heemskerk, zaterdag en zondag tus sen 17 en 17.30 uur (uitsluitend voor spoedgevallen) C. M. Scherpenhuysen, Prinsesselaan 29. Beverwijk, tel. 02510- 24244. Apotheek: Voor Beverwijk, Velsen-noord en Heemskerk, vanaf zaterdag 12.30 uur tot zaterdag 19 februari 12.30 uur (ook nachtdienst); Apotheek Duinwijk, Popu lierenlaan 44 te Beverwijk, tel. 02510- 23388. Voor Heemskerk is Apotheek De Heemskerkse, Kerkweg 11, tel. 02510- 32490, niet de keeends, wel alle avonden in die week geopend. De wedstrijd van Telstar 2 tegen Twen te 2 vond zondag jl. geen doorgang en achteraf bekeken zullen de Telstar-reser ves er geen spijt van hebben gehad, om dat ze met een verre van sterk team naar het oosten zouden zijn vertrokken. Met dit al raken de Velsenaren aardig achter met de afwerking van hun pro gramma: Met Velox 2 vormen zij de eni ge clubs, die nog slechts 13 wedstrijden gespeeld hebben. De volgende tegenpartij van de IJmui- denaren is Feyenoord 2. Deze Rotterdam mers hebben al heel wat betere seizoenen achter de rug dan het huidige. Hun begin was al héél „aarzelend": 5 gespeeld, 4 winstpunten. Ook hierna bleef het nog eni ge tijd „vallen en opstaan", maar in hun laatste 5 wedstrijden waren ze toch wat beter op dreef met als resultaat 7 winst punten, zodat ze thans met 15 punten uit 14 wedstrijden de achtste plaats innemen. In Rotterdam won Telstar, destijds met 0-2. maar toen waren het nog „de vette jaren" van de „whites". Nu deze ge tuige de 4 punten uit de laatste 7 wed strijden voorbij schijnen te zijn, kun nen we hooguit een gelijk spel verwach ten. Ajax ADO Volendam Go Ahead DWS Sparta Heracles Feijenoord 25 21 PSV 15 15 16 21 Telstar 13 13 15 19 Velox 13 13 14 18 MVV 14 13 15 18 Twente 14 11 15 17 GVAV 15 9 14 16 Excelsior 15 7 14 15 SVV 15 6 Het aannemingsbedrijf n.v. Van Hat- tum en Blankevoort gaat zijn kan toor aan de Velserweg in Beverwijk uitbreiden. Aan het bestaande ge bouw in het park „Scheybeeck" zal een vleugel worden gebouwd. Op het ogenblik is men op het bouw terrein bezig met de bronbemaling. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 sma TELEF. 6321 m

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4