Bewoners van Beverwijkse flats krijgen hun woning niet warm Met laarzen en jassen aan bij centrale verwarming - Verkeer in Velsen glibberde over beijzelde wegen Carillon van Beverwijk wordt nu gedeeltelijk het zwijgen opgelegd William Wyler, als regisseur ongrijpbaar Monteur stal boortol in PEN-centrale Eis van zes jaar voor dodelijk schot Biewenga gaat weg bij het Landbouwschap Open TBC bij hoogleraar Voor wapendiefstal uit kazerne gestraft Zandstrooiauto gleed in IJmuidense vissershaven Boete voor dertien jongens uit Staphorst VRIJDAG 11 FEBRUARI 19 66 5 Kans geven Burgers schoten overal met emmers zand te hulp Ongevallen Arbeider dook vóór wagen in het water Genomen' STOFZUIGERS DE VILDER Veelzijdig filmer verrast nu met verfilmde roman „The Collector" Charles Boost Van een onzer verslaggevers) Een aantal bewoners van flats aan de Plesmanweg, de Uiverhof en de Pelikaan hof in Beverwijk is ontstemd over de centrale verwarming waarmee hun won ningen is uitgerust. Ze hebben zich met een klaagschrift tot het bestuur van de woningstichting „Pro Omnibus", de eige naresse van de flats, gewend. Volgens de ondertekenaars van het rekest functio neert de centrale verwarming niet vol doende. Vooral bij stevige vorst is daar door de temperatuur in de woningen ver re van aangenaam. De klachten komen voornamelijk van de bewoners van de flats op de hoogste verdiepingen. De bewoonster van Pelikaanhof 44, een hoekflat op de achtste verdieping, ver telde ops: „Ik kan de hele dag wel met een dikke jas en laarzen aan in huis be zig zijn. De temperatuur komt bijna niet boven de achttien graden. Alleen in de keuken is het vrij redelijk, 's Avonds gaan mijn man en ik vaak bij kennissen op visite omdat het daar warmer is". Ook door andere bewoners van het flat gebouw zijn bij het bestuur van „Pro Om nibus" over het tekortschieten van de centrale verwarming aanmerkingen ge maakt. Tot dusver is er echter geen ver betering in de toestand gekomen. Wijzend op de latten die langs het kozijn van de deur naar het balkon zijn getimmerd zegt ze: „Dat hebben ze gedaan omdat daar grote kieren tussen het houtwerk en de muren waren ontstaan. Als de wind er op stond was het hier in de woonka mer niet te harden door de tocht". Volgens onze zegsvrouwe hebben onge veer zestig bewoners het rekest gete kend. De huur van de nog geen twee jaar Zo troffen we een van de bewoon sters van het flatgebouw aan de Pelikaanhof in Beverwijk aan. Dicht tegen de radiateur van de centrale verwarming cm in deze koude dagen een beetje warm te worden. Overal bood Velsen donderdagmiddag hetzelfde verkeersbeeld. Uiterst voorzich tig, vaak meer glijdend dan rijdend pro beerden ..auto's, bussen en fietsers zoveel mogelijk hun rechte koers te houden op de door bevriezende regen aalglad gewor den wegen. Legio was het aantal wegge bruikers dat liever de kant opzocht dan een aanrijding te riskeren. De politie kwam handen te kort om daar waar het verkeer volkomen vast zat het weer op gang te brengen. Op vele plaatsen schoten ook burgers te hulp om met zand het wegdek enigszins berijdbaar te maken. Kort na vier uur gistermiddag toen de lj zei het verkeer totaal verraste deed zich op de hellingen van de Velser tunnel een aanzienlijke opeenhoping van auto's voor. Vooral zware vrachtauto's konden door het spiegelgladde wegdek niet meer weg komen. Een surveillancewagen van de po litie die langs de kant van de weg stond werd door een slippende tankauto aange- den. Ook andere wagens liepen „blik schade" op. Met behulp van kraanwagens werden de gestrande auto's weer in het rechte spoor gezet. Omstreeks zes uur gis teravond was het ergste leed geleden. Hier en daar in de gemeente moesten geparkeerde auto's hun tol aan de glad heid betalen omdat ze geraakt werden door wegglijdende wagens. Onder meer was zulks het geval in de Radarstraat in IJmuiden en de Kerkerinklaan in Sant poort. In de afgelopen nacht omstreeks drie uur raakte een vrachtwagen bij het viaduct nabij het Pontplein in IJmuiden van de weg. Met veel moeite kon de auto weer wegkomen. Door de gladheid is op de Wenckebach- straat in Velsen-Noord donderdagmiddag een vrouw zo ongelukkig gevallen dat zij in het Rode Kruisziekenhuis moest wor den opgenomen. Op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie in IJmuiden gleed een hoofd agent onderuit. Hij moest zich voor een hoofdwond onder behandeling van een arts stellen. De politie in Rotterdam heeft een aldaar wonende 22-jarige monteur aangehouden die verdacht wordt van diefstal van een elektrische boortol ten nadele van een Vlaardingse firma die werk uitvoert in de nieuwe PEN-centrale in Velsen-Noord. De boortol werd in de woning van de monteur teruggevonden. De man is in het hoofdbureau van politie in IJmuiden ingesloten. oude flats bedraagt 167,- per maand, waarin 20 voor de centrale verwarming is begrepen. Een bewoonster van een flat aan de Uiverhof wilde, hoewel ook zij het rekest ondertekende, tegenover ons liever niet op haar klachten ingaan. „Ik vind dat we het bestuur van Pro Omni bus eerst de kans moeten geven iets aan de centrale verwarming te doen waar door we het behagelijker in huis krijgen", zei ze. „Ze hebben me verteld dat het technisch niet zo moeilijk moet zijn om ook de flats op de hoogste verdieping meer warmte te geven." De heer P. van Duijn, eveneens een flat aan de Uiverhof bewonend, was de initiatiefnemer van het rekest aan de wo ningstichting. Hij zei: „Zolang ik geen antwoord van het bestuur heb vind ik het beter geen commentaar te leveren. Ik verwacht spoedig bericht. Er is trouwens al enige verbetering in de verwarming in getreden. Bij mij wijst de thermometer nu 22 graden aan." De officier van justitie bij de rechtbank in 's Hertogenbosch heeft wegens dood slag zes jaar gevangenisstraf geëist te gen een 23-jarige kraanmachinist uit Eindhoven, die in de nacht van 24 op 25 juli een inwoner van Eindhoven in diens woning door een schot uit een geweer om het leven gebracht. Tussen de kraanmachinist en zijn slachtoffer bestond een jarenlange vij andschap, die zich herhaaldelijk ontlaad de in vechtpartijen in cafés. Dat ge beurde ook op 24 juli. De machinist haal de een geweer van huis, ging naar de woning van zijn tegenstander en schoot hem dood. De heer A. Biewenga heeft aan het bestuur van het Landbouwschap laten weten dat hij niet het plan heeft zich per 1 mei opnieuw beschikbaar te stellen voor de functie van voorzitter van het Landbouwschap. De heer Biewenga deelde ons desge vraagd mee, dat niet een bepaalde aan leiding, maar een complex van omstan digheden hem tot zijn besluit hebben ge bracht. De heer Biewenga die thans 62 jaar is werd zes jaar geleden benoemd tot voorzitter. (Van onze redacteur in Amsterdam) Bij een aan de economische faculteit van de universiteit van Amsterdam ver bonden hoogleraar is open tuberculose ge constateerd. De professor is voorlopig voor vier maanden in het sanatorium op genomen. De ontdekking werd veertien dagen ge leden gedaan. Inmiddels zijn alle perso nen met wie de hoogleraar in aanraking kwam, onder wie een groot aantal stu denten, onderzocht. Hierbij zijn geen ge vallen van besmetting aan het licht geko men. Hoogleraren zijn niet zoals bijvoorbeeld onderwijzers, wettelijk verplicht zich re gelmatig op TBC te laten onderzoeken. De Haagse rechtbank heeft een 34-jari- ge timmerman uit Den Haag tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens dief stal van twee pistoolmitrailleurs uit de Kromhoutkazerne te Utrecht. Zijn mede plichtige, een 22-jarige gasfitter uit Den Haag, kreeg negen maanden gevan genisstraf. Het tweetal had een militair uniform aangetrokken en was over de prikkel draadafzetting van de kazerne geklom men. Zij hadden geprobeerd de wapens aan een woonwagenbewoner te verkopen, hetgeen mislukte. Zij hadden ook enkele inbraken gepleegd o.m. in het laborato rium van de Kodak-fabrieken te Rijswijk. Donderdagavond omstreeks zes uur is tijdens het strooien rond de Haringhaven in IJmuiden een zandauto met strooier van de firma R. van der Hout door de gladheid geslipt en te water geraakt. De 63-jarige A. Vos kwam hierbij eveneens in het ijskoude water terecht, maar om dat de drenkeling erin slaagde zich aan een der vaartuigen vast te klemmen, kon hij met behulp van een hem toegestoken meertouw en ladder weer op het droge worden gebracht. Het ongeval gebeurde doordat de vrachtwagen op de kade begon te slippen en naar de waterkant gleed. De heer Vos trachtte de wagen nog tot stilstand te brengen door zand voor de glijdende wie len te strooien. Kort voordat de zwaar- geladen auto van de kade stortte dook de heer Vos in het water en voorkwam daarmee dat hij onder de vrachtauto werd bedolven. Na uit het water te zijn gehaald werd de drenkeling in een fabriek van droge kleren voorzien. In het Anto- niusziekenhuis bleek hij geen nadelige ge volgen van het ongeval te hebben onder vonden. De kantonrechter in Zwolle heeft 13 jonge Staphorsters veroordeeld tot een boete van 100 omdat zij tijdens de re cente ongeregeldheden in Staphorst geen onmiddellijk gevolg hadden gegeven aan het bevel van de politie zich te verwijde ren. Zij werden opgepakt en in Zwolle op gesloten. Nadat zij een dag en een nacht in de cel hadden gezeten werden de jon gelui op borgtocht vrijgelaten. De officier van justitie had 150 boete geëist. Om enigszins tegemoet te komen aan de bezwaren van ongeveer 170 om wonenden zal het klokkenspel van het Kennedvplein in Beverwijk 's avonds om zeven uur worden stopgezet en zullen de speeltijden voorts tussen de halve en hele uren worden verkort. Dit werd donderdagavond tijdens de vergadering van de Beverwijkse gemeenteraad meegedeeld door loco- burgemeester W. Vessies, in antwoord op enige vragen bij de behandeling van het voorstel inzake beheer, onderhoud en bediening van het carillon. De heer Koger (prot.chr.) was van me ning dat het carillon door de omwonen den niet bijster enthousiast is ontvangen, zodat moet worden getracht de hinder zo veel mogelijk te beperken. Ook mevrouw Schmohl (P.v.d.A.) voel de zich een beetje „genomen", omdat zij eigenlijk een vleugje romantiek had ver wacht. Met andere woorden een bespeel baar carillon en niet het een of andere mechaniekje. Loco-burgemeester Vessies moest dan ook stellen dat een stokkenklavier niet in de speelcabine kan worden geplaatst en dat voor een wel aan te brengen pianokla vier de middelen vooralsnog zullen ont breken. Ook de heer Bolte (PSP) die van me ning was dat de speelcabine (hij verge leek deze met een vogelkooi) er eigenlijk best af zou kunnen, kreeg te horen dat deze cabine architectonisch zeer belang rijk is. De heer Menist (P.v.d.A.) gaf in de tweede ronde te kennen dat het geluid van het carillon volkomen zuiver is, zo dat hij niet begreep dat er over de versto ring van de zondagsrust moest worden ge klaagd. Hij meende dan ook dat het la waai uit de kijkkastjes in vele huiska mers meer hinder zal veroorzaken dan het omstreden carillon. Tenslotte kwam de raad tot overeenstemming over het reeds bovenvermelde besluit. Over het voorstel inzake herziening van de overeenkomst met enige strandexploi- tanten, werden zowel in eerste als in tweede instantie enige technische vragen gesteld. Hierbij brak de woordvoerster van de P.v.d.A. een lans voor het alsnog openblijven van het strand gedurende de nachtelijke uren, omdat zij de bezwaren van het college nu eenmaal niet kon de len. Ook de heer Berghuis van de CPN ondersteunde dit idee, maar loco burge meester Vessies bleef hier met afwijzend standpunt van B. en W. tegenover stellen. Voor het overige werden alle agenda punten, zoals het verlenen van een aantal onder wijskredieten, een krediet voor de aanschaf van een papier- en afvalzuiger, als ook de rekening en begroting 1964 van het gasthuis in Wijk aan Zee met een en kele opmerking afgewerkt en goedge keurd. Een aantal benoemingen en enige begrotingswijzigingen leverde daarna evenmin nog moeilijkheden op. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4408 HET IS NIET HELEMAAL duidelijk wat de veteraan William Wyler heeft aangetrokken in de psychologische „thriller" die John Fowles schreef onder de titel „The collector", een romandebuut dat weliswaar sterk de aandacht trok, maar ogenschijnlijk geen bijzondere attracties bevatte voor een regisseur die zich voornamelijk op het plan van populaire en spectacu laire produkties had bewogen. Want al heeft Wyler in zijn nu bijna veertig jarige carrière nagenoeg alle filmgenres onderhanden gehad, het kleine, intieme, tweepersoonsdrama dat zich in „The collector" afspeelt, komt er niet in voor. WILLIAM WYLER IS GEEN Ameri kaan van huis uit. Hij werd in Mulhouse in de Elzas geboren op 1 juli 1902, stu deerde muziek in Lausanne en Parijs, werd betrokken bij de publiciteitsafdeling van een Amerikaans filmverhuurkantoor in Parijs en vertrok in 1920 naar Holly wood. Hij was daar eerst werkzaam als assistent-regisseur, kreeg tussen 1925 en '28 gelegenheid zelfstandig op te treden bij het maken van een reeks korte films, over het algemeen „westerns" („Stolen ranch", „Hard fist", „Desert dust", „Thunder riders") en kwam in 1930 in de openbare belangstelling door zijn oorlogs film „Hell's heroes". Vijf jaar later ves tigde de critiek opnieuw de aandacht op hem toen hij een lieftallig modern sprook je „The good fairy" afleverde, gemaakt naar een populair toneelstuk van Ferenc Molnar, met in de hoofdrol zijn charman te echtgenote, Margaret Sullavan. WYLER'S VOLGENDE FILMS waren weer in volstrekte tegenstelling met dit poëtisch werkje en ontleenden hun stof respectievelijk aan een roman van Sin clair Lewis („Dodsworth"), een sociaal- getint toneelstuk („Dead end" van Sidney Kingsley) en een romantisch verhaal van Emily Brontë („Wuthering heights"). In „Dead end" maakte hij een groepje op- Advertentie geschoten jongens populair dat daarna als de „Dead-end kids" in verschillende films over jeugd-criminaliteit zou optre den en in „Wuthering heights" legde hij de nadruk op een succes-verzekerde rol bezetting door Laurence Olivier, Merle Oberon en David Niven voor de hoofdrol len te engageren. Dat was in '39 en vóór Wyler in de luchtmacht zou worden ge mobiliseerd om voorlichtingsfilms voor de militairen te vervaardigen, maakte hij nog in '41 „The little foxes" naar het bijtende toneelstuk van Lilian Hellman, van wie hij al in '36 „The childrens hour" had verfilmd, een onderwerp dat toen nog niet in alle openhartigheid kon worden behandeld, maar dat hij vijftien jaar later onder de titel „The loudest whisper" wat minder preuts zou overma ken. Na „The little foxes" kwam nog „Mrs Minniver" tot stand, een bijzonder popu laire oorlogsfilm over het leven in Londen tijdens de „blitz" die het duo Greer Garson-Walter Pidgeon tot het ideale filmechtpaar maakte. Van het na-oorlog- se werk moet in de eerste plaats „The best years of our lives" genoemd worden, een indrukwekkende en vaak bittere film over de aanpassingsmoeilijkheden van de afgedankte oorlogshelden in de burger maatschappij, en natuurlijk ook het be minnelijke „Roman holiday" met Audrey Hepburn dat in de sprookjessfeer van „The good fairy" kwam te liggen. In 1959 levert Wyler dan zijn meest opzichtige prestatie af met „Ben Hur", een niet onverdienstelijke poging om het bijbelse en historische genre van Cecil B. deMille aan een meer ontwikkelde smaak van het bioscooppubliek aan te passen. ZOALS GEZEGD, DIT van onderwerp en kwaliteit wisselende werk, waarin toch voortdurend een voorliefde voor een spec taculair drama en een sterke rolbezet ting merkbaar is, doet in niets vermoe den dat Wyler zich ooit eens aangetrokken zou voelen tot een psychopatisch gegeven als in „The collector" aan de orde wordt gesteld en dat zich bovendien tussen twee mensen in een vrijwel constante omge ving afspeelt. Hoofdpersoon in dit vest- LINKS Samantha Eggar als het gevangen meisje in „The Collector". RECHTS William Wyler met Gregory Peck in Rome tijdens de verfilming van „Roman Holiday". zakdrama is een wat linkse jongeman, Freddie Clegg, die niet boven een uit zijn jeugd overgehouden minderwaardigheids complex is weten uit te groeien en die geen andere mogelijkheid ziet om met de andere sexe in aanraking te komen dan door het meisje van zijn dromen geweld dadig te ontvoeren en gevangen te hou den in de hoop dat ze op die manier de gelegenheid krijgt verliefd op hem te wor den. Door het winnen van een grote prijs in de voetbal-toto is deze Freddie Clegg financieel onafhankelijk geworden, hij koopt een leegstaande villa, richt de kel derverdieping in als een luxueus gevan- genverblijf en kidnapt de studente Mi randa Grey die hij al enige tijd in het geheim gevolgd heeft op haar wandelin gen van de Londense kunstacademie naar haar ouderlijk huis. De inzet van de film, waarin de verzamelaar (Clegg is in zijn vrije tijd een verwoed vlindervanger) zijn plannen voorbereid en ten uitvoer brengt, is tegelijk het beste deel van „The col lector". DAARNA ONTWIKKELT zich een ge compliceerde verhouding tussen gevange ne en cipier, waarbij de nadruk vooral komt te liggen op de sensationale kanten van de ongewone situatie en Wyler wei nig moeite doet iets van de diepere gron den van Clegg's wonderlijk gedrag te ver duidelijken. Door deze aspecten, waar schijnlijk met opzet, te verwaarlozen, be perkt de filmer zich tot het maken van een over de gehele lijn wel spannende, maar tegelijk ook oppervlakkige film, daarmee binnen de beperktheden van zijn veelzijdig, maar door de industrie in toom gehouden talent blijvend. Het niet alledaagse gegeven, het suggestieve, zij het iets te opzettelijk pathologische spel van Terence Stamp als Freddie Clegg, de lieftallige aanwezigheid van Samantha Eg gar als het gevangen meisje en het on betwistbaar vakmanschap van Wyler zor gen niettemin voor een onderhoudende en bij vlagen spannende film die de tragiek en de menselijke kanten van het onder werp opoffert voor een op een groot pu bliek gericht drama van kille hartstoch ten, dat nu al enige weken in het Am sterdamse Calypso te zien is.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5