SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSS Rath Doodeheefver ASPIRIN GRIEP! Van vroegere baas 30.000 gestolen N.S. wil spoorlijn Hoorn-Medemblik sluiten Dertig jaar! Nog 5 weken en het is lente Mi VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 9 Zwarte burgers van Portugal Achtergrond Georganiseerden- ongeorganiseerden (3) Georganiseerden- ongeorganiseerden (4) Nazi-verschijnselen bij het leger Melklevering Melklevering 2 Dierenbescherming en advertenties Duits recreatieplan bij Tjeukemeer (1) Duits recreatieplan bij Tjeukemeer (2) Georganiseerd? Zware verantwoordelijkheid Siamo Olandesi ■W ■■■gr if iiip ontwerpers en fabrikanten van behang Een bok geschoten Socialisme, met of zonder Hier is uw naaste Dubbeltjeswerk 2 daar staat BAYF/Z achter Met belangstelling las ik in uw krant van 29 januari het artikel over de situa tie in Mozambique (en Angola). Uw me dewerker heeft ongetwijfeld gepoogd een objectieve voorstelling van zaken te ge ven. Toch zou ik graag enkele dingen aanvullen. De Portugezen treden in hun koloniën niet zonder rassendiscriminatie en be schaving, of cultuur brengend op. For meel bestond er geen rasvooroordeel, in de praktijk wel. De Afrikanen moesten „assimilado" zijn, d.w.z. vloeiend Portu gees spreken en schrijven, katholiek zijn geworden, een bepaalde hoeveelheid be lasting betalen. Portugal, zelf het meest achterlijke land van Europa met een groot percentage analfabeten, heeft meest ongeletterden naar zijn koloniën gespuid en de onderwijsmogelijkheden waren er voor de Afrikanen uiterst ge ring. Tussen de assimiladowet van 1917 en 1961 is aan minder van 0,1 percent van de Afrikanen in Mozambique het staatsburgerschap verleend. Er heerste op Mozambique, evenals in Angola, in hoge mate een stelsel van dwangarbeid. Deze arbeidskrachten, shi- balos, werden door het bestuur ingere kend, en zowel de regering als particulie ren konden via het bestuur arbeidskrach ten betrekken. Dit shibalostelsel is immer uit de Portugese wetgeving geweerd. De wet heeft altijd betoogd dat de „inlan ders" vrij waren in de keuze van hun ar beid. In 1925 heeft Professor Ross van Wisconsin over deze dwangarbeid in de Portugese koloniën een rapport ingediend bij de Tijdelijke Commissie voor de Sla vernij van de Volkenbond. Dat „alles goed leek te gaan tot 1961" geldt alleen voor al degenen die er on kundig van zijn gebleven, dat zowel De Figueiredo als de Amerikaan Duffy en de Engelsman Davidson (o.a.) er in geslaagd zijn zich van de situatie terdege op de hoogte te stellen en dat zij hun bevindin gen in boekvorm hebben gepubliceerd. Uw medewerker maakt geen melding van de zg. trekkersarbeid, waarvan ook door de Zuidafrikaanse overheid meestal een scheve voorstelling van zaken wordt gege ven. Er bestaat namelijk een overeen komst tussen de Portugese regering en de Transvaalse Kamer van de Mijnen dat jaarlijks gemiddeld 100.000 arbeidskrach ten aan Zuid-Afrika worden geleverd uit Mozambique in ruil voor de toezegging dat 47,5 percent van de Zuidafrikaanse import over Laurenco Marques loopt. Dat men buiten Afrika weinig merkte van wat er zich afspeelde in Mozambique kwam mede voort uit het feit dat opstan dige elementen worden gedeporteerd naar het eiland San Tomé, strafkolonie voor dwangarbeiders. Dat Salazar in 1961 de Afrikanen in „de Portugese provincies" volledige burgerrechten verleende, vereist enige toelichting. De naam kolonie werd toen veranderd in Overzees Gebiedsdeel om de situatie in de Portugese koloniën, waarop steeds meer critiek kwam, te kunnen onderbren gen onder „binnenlandse aangelegenhe den", zodat Portugal zich voortaan kon onttrekken aan de toepassing van de arti kelen 55 en 56 van het Handvest van de V.N.: „Alle leden verbinden zich plech tig om elk voor zich in samenwerking met de Organisatie maatregelen te treffen tot het respecteren en in acht nemen van de menselijke rechten en de fundamentele vrijheden voor allen zonder onderscheid van ras, geslacht, taal of godsdienst." Het assimiladostelsel werd afgeschaft, maar de status van de „inlander" werd door de nieuwe wetgeving vrijwel niet ge wijzigd. De arbeidswetgeving bleef gere geld door de Wet op de Arbeid van In heemsen en de onderwijsmogelijkheden blijven uitermate beperkt. Opdat de Por tugezen vaste voet in hun overzeese ge bieden zullen houden, wordt de immigra tie van veelal ongeletterde Portuge zen sterk bevorderd, terwijl de 70.000 in Mozambique gelegerde soldaten wordt aangeraden zich aldaar blijvend te „ves tigen" opdat, zoals Salazar het 'reeft ge formuleerd „de Portugezen zich in Afrika zullen kunnen handhaven met de ploeg in de ene hand en het zwaard in de ande re.' MARGRIT DE SABLONIèRE, Leiden Er was een tijd, waarin romanschrij vende dames de nog niet in ons volksle ven geïntegreerde joden met een nu in onbruik geraakt scheldwoord aanduidden (zie Sara Burgerhart). Er was een tijd, dat een romanschrij ver, naar een komische figuur zoekend, tegenover een deftig jong heertje een schamel joods koopmannetje nodig had, om die dan in zijn verondersteld taal eigen te laten zeggen: „Daarom zal je toch gezond blijven, meneer Hijk". Er was een tijd, dat men gedachteloos het woord jood verbond met allerlei min of meer ongunstige eigenschappen. Die tijd is voorbij. Wie dit nu doet, heeft „De Ondergang" niet gelezen, de ondergang niet mee beleefd. Dat is, meen ik, de achtergrond van de verontwaardiging, die bij verschillende Kamerleden tot uiting kwam. D. SCHEFFENER, Heemstede Op Schiphol is een 24-jarige Utrechter aangehouden, die van zijn vroegere baas een caféhouder in Utrecht, 30.000 heeft gestolen. Hij heeft een bekentenis afge legd. De jongeman was enkele jaren bij de caféhouder' in dienst geweest. Af en toe bezocht hij zijn ex-patroon. Hij wist waar het geldkistje stond en slaagde erin, er steeds een forse greep in te doen. De caféhouder miste wel steeds het geld maar koesterde aanvankelijk geen ver denking tegen zijn ex-bediende. Laat ik beginnen met te zeggen, dat ik 75 jaar oud ben en nog aan een vakorga nisatie bijdraag. Toch kan ik onder de gegeven omstandigheden volkomen begrip opbrengen voor het standpunt van onge organiseerden; in het bijzonder van de jongeren onder hen. De overspannen ar beidsmarkt heeft er immers voor ge zorgd, dat een werknemer zonder bij stand van enige organisatie zijn eigen boontjes kan doppen. Is het niet zo, dat in menig bedrijf, zwarte lonen nog niet geheel van de baan zijn? Ik geef gaarne toe, dat een werknemer niet altijd buiten een organisatie kan, maar het past de vakbondbestuurders op het ogenblik niet een hoge borst op te zetten alsof alle sociale verbeteringen en kel en alleen aan hen te danken zijn. Laten we eens denken aaji de strijders van 1905-1915, die er na een werktijd van soms zestig uur per week pro deo voor de vakvereniging op uittrokken. Het wa ren meestal de bekwaamste vaklieden, want anders gingen zij onherroepelijk de poort uit. En mag ik u eens wijzen op de besturen der organisaties in de jaren 1935-1940. In die tijd kreeg geen enkele organisatie een voet aan de grond. Niet dat er niet gestreden werd maar de tijds omstandigheden waren anders. Ditzelfde lot kan de tegenwoordige bestuurders treffen zodra een werkelijke malaise in treedt. Men moet niet verlangen dat de contri butie aan de vakvereniging in enigerlei vorm door de werkgevers betaald wordt. Een vakvereniging behoort geheel onaf hankelijk van een werkgever te staan wil zij effectief kunnen functioneren. Ik krijg echter wel eens de indruk, dat het leden tal van de vakbonden te klein is om de tegenwoordige staat op te houden en dat nu geprobeerd wordt langs een omweg de ongeorganiseerden te dwingen toe te tre den. Hier zou zich dan een geval voor doen, dat in een tijd dat we de mond vol hebben van democratie de minderheid de wil oplegt aan de meerderheid. Dat is wel erg fraai. Neen, laten de vakbonden overwegen of de contributies niet omlaag kunnen. Velen passen er voor, zoals de zaken nu staan, 100 voor een organisatie neer te tellen. C. P. OOMS, Haarlem. Dat de ongeorganiseerden in het ge weer komen om hun deel (welk, waar om?) op te eisen is moeilijk waar te ma ken. Dat alle verworven sociale voorzienin gen door de vakorganisaties letterlijk af gedwongen moesten worden schrijft hij niet, hij suggereert het alleen. Hij weet best dat er zonder geld geen voorzienin gen mogelijk zijn en dat de huidige voor zieningen er komen konden dank zij de technische vooruitgang die de produktie allerwegen aanzienlijk heeft vergroot en dank zij ook de veranderde inzichten van hen die er uiteindelijk voor hebben wil len zorgen dat de benodigde gelden ter tafel komen: de werkgevers. Natuurlijk hebben de vakbondsbestuur ders, al dan niet daadwerkelijk en/of mo reel daarin gesteund door meerdere le den, voor een duwtje in de goede richting gezorgd, doch het is irreëel te veronder stellen dat alle georganiseerden daaraan debet zijn. Zeer vele leden doen hele maal niets en zijn zelfs soms verplicht lid (Grafisch Bedrijf). Er is geen enkele reden zulke passieve leden ook maar één cent te betalen. De genen, die het dan wel verdiend hebben zijn betrekkelijk gering in getal en uit de vele duizenden guldens van de contribu- tiebetalenden kan voor hen wel wat af. Het is onlogisch om de al dan niet vrij willige contributies aan de vakorganisa ties te laten betalen en de werkzaamhe den van de bonden te laten subsidiëren door degenen, die ook al het geld op ta fel moeten leggen voor de gerealiseerde idealen (sociale voorzieningen). Dit door te drijven is misbruik maken van macht en riekt sterk naar afdreiging. De werkgevers, die voor dit machts middel door de knieën moeten gaan, zou den de ongeorganiseerden eigenlijk de zelfde of zo mogelijk een iets hogere be loning in het vooruitzicht moeten stellen als dank voor het feit dat zij aan dit spel letje niet wensen mee te doen. A. J. TER BEEST, Haarlem. Het was te verwachten, dat de „vrij" denkende Nederlander in een tijd van zware belastingdruk en hongersnood niet uitsluitend zijn aandacht zou besteden aan de bedelpartijen voor het „huwelijks geschenk" van prinses Beatrix en haar aanstaande gemaal en het is danook mede tengevolge van politieke gevoelens niet zo verwonderlijk dat de beoogde miljoenen niet zo gemakkelijk op tafel ko men. Er wordt een ernstige blaam geworpen op onze democratie wanneer een paar in keurslijf gewrongen beroepsofficieren zich, door machtwellust gedreven, geroe pen gevoelen de ondergeschikte militairen van het Garde regiment prinses Irene tot een bijdrage te verplichten. Goede Nederlanders weigerden tijdens de bezettingsjaren mede te werken aan de Duitse Winterhulpactie. Deze schande lijke maatregel kan men moeilijk anders bestempelen dan een uitvloeisel van het giftige nazisme. ERIK W. BOSDIJK, Haarlem. Naar aanleiding van het schrijven van de heer Richters in uw blad van 5 fe bruari 1966 moet ik berichten, dat in de ze een onjuiste voorstelling is gegeven van de gang van zaken. De Vertrouwenscommissie is niet in haar taak te kort geschoten. Integendeel, hier is alles gedaan om een goede oplos sing te creëren. Het is echter een besluit van de overige gezinsleden de melk te blijven halen. V ertrouwenscommissie voor de melksanering L. KOMDUUR Secretaris Kenaustraat 3a, Haarlem Wat wil de heer C. H. W. H. Richters uit Haarlem met zijn ingezonden stuk? Iedereen is vrij te kopen waar hij wil! Hij kan naar iedere kar of winkel gaan! Men zal hem graag leveren! Maar een bezorger wil verdienen! Dat kan alleen als hij veel klanten per uur doet! Vandaar saneren. Slagers en groen teboeren venten bijna niet meer. Bezor gers vinden geen bestaan als zij losse klanten her en der hebben. Zij zoeken dan een veel beter betaalde baan in de in dustrie. Men saneert en verdeelt de wij ken. Is een wijk niet lonend omdat men niet bij hem koopt, wordt zijn wijk her verdeeld. Nu is er nog broodbezorging. Maar zonder bijprodukten gaat dat allang niet meer! Ook de melkboer moet het hebben van de bijprodukten. Per klant moet met een flinke omzet het bezorgen lonend worden. De tijdschriften en lees portefeuilles doen dit met boekenverkoop en soms afbetalingsleveringen voor ande re zaken. Incasso is ook niet meer lonend voor kleine bedragen, men doet dit per maand om grotere bedragen per incasso te doen. Dienstboden en werksters zijn ook alleen tegen flinke beloning te krij gen. Bezorgers en incasseerders willen ook flink verdienen. Zelfbedieningszaken nemen de distributie over. Geen bezor ging meer, geen hulp, maar zelf doen. De melkboer is een uitstervende figuur. Men kan geen bezorging afdwingen! Dat is een gunst. HARRY SERVAAS, IJmuiden. Volledig stemmen wij in met het inge zonden stuk Dierenbescherming van de heer Grootegoed, in deze rubriek van za terdag 5 februari. Al eerder mochten wij via deze rubriek de aandacht vestigen op de zo zeer af te keuren handel in die ren. Wij schreven op 26 maart 1965 naar aanleiding van „De Nijmeegse Univer siteit vraagt proefdieren per advertentie" en waarschuwden toen ernstig tegen deze wrede handel. De afdeling Haarlem van de Nederland se Bond tot Bestrijding van de Vivisectie prijst zich gelukkig dat velen van haar leden iedere dag weer de dagbla den op advertenties met aangeboden die ren controleren en al velen hebben kun nen wijzen op deze dierenhandel en de ellendige toekomst welke hond of kat te gemoet gaat. Toch blijken er nog steeds mensen te zijn die nimmer van een der gelijke handel hebben gehoord, noch over enig vivisectie werk in laboratoria in Ne derland of buitenland. De veelbesproken handelaar Vieten uit Duitsland, is nu per 31 december 1965 zijn vergunning ontno men door B. en W. van Den Haag. Maar er blijven nog vele duistere wegen over. Laat een ieder die een advertentie wil plaatsen, zich nu ervan overtuigen dat hun dieren toch goed terecht komen. Vraag een schriftelijke verklaring dat men kan blijven controleren, of het dier wel op het opgegeven adres is aangeko men en ook gebleven. Nu met het voorjaar komen er weer jonge honden en katten. Men vindt het jonge goed erg leuk, maar bedenk: de dieren worden groot en wat dan? In het beste geval naar de dierenarts of asiel, maar hoeveel verdwijnen er per adver tentie naar onbekende verten? Binnenkort hoopt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond haar jaarlijkse ledenvergadering te houden en door mid del van 'n advertentie zal ze een ieder aan sporen deze bijeenkomst te bezoeken. Nadere inlichtingen kunt u vragen bij het afdelingssecretariaat te Heemstede, H. Dreef 91 en dan ontvangt u de nodige voorlichting over doel en streven van de N.B.B.V. Laten wij allen mee werken dat aan ge noemde handel nu snel en radicaal een einde wordt gemaakt. Afdeling Haarlem bestuur NBBV ■- f t. smSM - -y- "XX Zeilers op de Friese meren. In uw editie van 8 dezer wordt melding gemaakt van een aantal recreatieprojec ten die een Duits concern wil stichten. De Duitse ondernemning zal zulks echt niet voor Nederland creëren en zal daarvoor dan ook in Duitsland wel propaganda gaan maken. De burgemeester van Haskerland is volgens bericht zéér verheugd vanwege de financiën en ook WV is blij. Daarentegen leest men dagelijks in de pers van bezwaren tegen het huwelijk van onze kroonprinses met een Duitser. Als het echter om geld gaat blijken al le principes te vervallen en zijn we „verheugd" en „blij". Pecunia nin olet. J. ALBERTI, Haarlem. Hoe groot was onze blijdschap toen we in 1945 de enorme troepen van onze be zetters naar hun vaderland zagen terug keren! Ach, deze plaatsen hadden zich hierover niet zo druk hoeven te maken! Holland annexeert immers wel zich zelf? Slechts twintig jaar later zijn er plannen om grote stukken van onze toch al te schaarse recreatieterreinen aan de vroe gere bezetters te verkopen! Blijkbaar is de „Lebensraum" 'in hun eigen uitge strekte land hun nog altijd te eng. En wat moeten wij nu met recreatieterrei nen!? Voor ons tellen immers alléén de centen? H. F. CALKOEN VAN THIENEN, Velsen. Omdat het goederenvervoer tussen Hoorn en Medemblik de laatste tien jaar met meer dan vijftig percent is terug gelopen hebben de Nederlandse Spoorwe gen de minister van Verkeer en Water staat toestemming gevraagd voor het sluiten van de spoorlijn tussen beide plaatsen. Bij de modernisering van de inrich ting voor zenuwzieken van de Argen tijnse stad La Plata kwam de nieuwbe noemde directeur tot de ontdekking, dat van de verpleegde Alejandro No- voa geen enkel dossier bestond. „Wat doe je hier", vroeg hij de man. „Dat weet ik ook niet", was het antwoord. Novoa vertelde dat hij in 1935 op een vage verdenking met enkele vrienden was gearresteerd. Allen werden enkele dagen later vrijgelaten, behalve hijzelf. Een arts wiens naam men niet meer kon achterhalen, verklaarde dat hij geestelijk gestoord was. Hij werd in de inrichting opgenomen. Hij was er al geruime tijd mee opgehouden pro testen in te dienen. De uit de inrichting ontslagen Novoa had donderdag als enige wens spoedig naar zijn vrouw te mogen terugkeren, die hem de afgelopen dertig jaar trouw elke week had bezocht. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent aUerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Het antwoord op de vraag: „Waarom ben je niet georganiseerd?" lijkt mij niet zo moeilijk te geven. Er was een tijd, de eerste decennia van deze eeuw, waar in het grote voldoening schonk, lid te zijn van de S.D.A.P. en het N.V.V. Strijders voor het socialisme! Met weemoed denk ik eraan, hoe de strijdbaarheid van de S.D.A.P. omgezet in P.v.d.A. en het N.V.V. verworden is tot de duffe en zelf voldane houding van thans, noch socialis tisch, noch democratisch, terend op de successen van die glorieuze dagen. En wat is dan wel bereikt? De P.v.d.A. is een regeringspartij geworden ja wel! Maar de beginselen zijn, met de oude leuzen, overboord gegooid. Verkocht voor een schotel linzen. In de tijd, dat de P.v.d.A. de grootste partij was in de 2de Kamer, werden 2 oorlogen gevoerd in Indonesië. (Niet met de waap'nen der barbaren, met kruit noch degen kampen wij!) Het stakingsrecht is, mede door toe doen van de P.v.d.A., praktisch opgehe ven; de lonen zijn de laagste in vergelij king met de meeste Westeuropese landen en de winsten en tantièmes van kapitalis ten ongelimiteerd, terwijl de kosten voor het militaire apparaat met de mede werking van de P.v.d.A. welhaast on draaglijk worden. Toch worden nog wel eens mooie suc cessen geboekt. Maar dan bij z.g. „wil de" stakingen, waarbij het N.V.V. zich dan haast te verklaren, dat het niet ach ter die stakingen staat. Zo b.v. de staking van de trammensen en de staking van de vissers in Scheveningen waarbij het N.V.V. boos was op de reders, die de eeisen van de stakers inwilligden. De heer Van Veldhuysen vraagt de on georganiseerden of zij „er wel eens aan hebben gedacht dat regering en werkge vers er groot belang bij hebben, dat ruim 500.000 werknemers aangesloten zijn bij het N.V.V. en op deze wijze in de hand worden gehouden" Sic! Nu, daarvan zijn de ongeorganiseerden zeer wel overtuigd! Ook de werkgevers. Het zou dus alleszins te begrijpen zijn, wanneer deze hun bona fide werknemers eens een douceurtje gaven. Maar dank baarheid is 'n zeldzame deugd in deze wereld. H. D. v. MOORSELAAR, Santpoort. In uw blad van vorige week las ik een zéér merkwaardig verhaal. Een 78-jarige directeur uit Heemstede krijgt twee boe tes van ƒ250 elk en een half jaar ont zegging van de rijbevoegdheid omdat hij bij Schiphol tegen een slagboom was ge reden met zijn auto nadat hij iets gedron ken had. Uit het verdere bericht bleek dat hij is: le hardhorend 2e slechtziend 3e last van evenwichtsstoornissen heeft. Nu begrijp ik niet waarom het gerecht "hem zijn rijbewijs niet voorgoed heeft af genomen. Die man is een gevaar op de weg voor zichzelf en voor anderen en als hij niet zoveel hersens heeft om dat in te zien moet hij tegen zichzelf in bescher ming genomen worden. Waarom dóét de rechtbank dat dan niet? Wellicht denken ze zelf op die leeftijd óók nog rond te rijden en vinden het daarom niet fair een ander te ontnemen wat ze later zelf ho pen te hebben. De consequentie van zulk rechterlijk begrip is: per jaar 2900 doden en tienduizenden gewonden. Daar kunt u óók bij zijn, lezer!! Het spreekwoord zegt niet voor niets dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. De overheid neemt wel een zware ver antwoordelijkheid op zich. A. P. BRANDES, Haarlem Men kan zich tegenwoordig over veel „geschrijf" verbazen doch het kolomme tje onder bovenvermeld opschrift (Uw nummer „Wegwijs" van 2 dezer) spant stellig de kroon waar het „domme bur germanspraat" betreft! Was het alleen maar dat! Het geeft echter een geheel scheef getrokken beeld van de feiten! Ieder die lange jaren in het buitenland is geweest, weet, dat geen enkele groep men sen zich daar zo belabberd kan aanstellen als juist een bepaald slag Nederlanders! Ieder die dit weet, zal er zich dan ook wel voor wachten, daar met zijn nationa liteit te koop te lopen „met alle gevol gen van dien". „Discriminatie" heet niet meer van deze tijd. Gaat het echter om „de Duitsers", dan is nog altijd al les geoorloofd. S. J. TEUNISSE, Haarlem. Advertentie Daarom is nu het ogenblik gekomen om de nieuwe r d staalboeken ter inzage te vragen. De complete collectie 1966 is al uit. Vraag erom bij de vakman. Hij heeft nu nog alle tijd voor u „Het zou treurig zijn als dit mijn ver kiezing kost", dat waren de woorden van Leo Horn, aan de pers na zijn debacle bij de wedstrijd Leeds UnitedValencia. Ik neem het de heer Hom zeer kwalijk dat hij nu zijn collega, de scheidsrechter Galba, een trap in zijn rug geeft, en nu gaat vertellen dat Galba zeer zwak was bij de wedstrijd Feijenoord-Real Madrid. Dat vind ik minderwaardig van een col lega. Horn is zeker zijn eigen wedstrijd ook tegen Real Madrid in Rotterdam ver geten, toen Stefano zich liet vallen voor een strafschop, en daartegen bij Leo protesteerde. Hij kreeg toen een gooi, om dat Horn kwaad werd, en zich niet meer kon beheersen. Het is mij als scheids rechter altijd voor ogen gehouden, dat je je handen thuis moet houden, en je je altijd boven de spelers moet plaatsen. Nu hij zelf een bok heeft geschoten bij de wedstrijd Leeds UnitedValencia, moet hij zelf maar de consequentie aanvaar den, en niet een collega, die daar niets mee te maken heeft, in de laagte willen trappen. Het is te hopen dat de scheids- rechterscommissie van de FIFA op 17 februari Leo Hom geen aanstelling geeft, laat staan de finale. Dat heeft de heer Leo Hom aan zich zelf te wijten. E. CASSEE, Haarlem-N. een collega. Ook in deze krant werd aandacht be steed aan de P.S.P.-uitspraken over de republiek en het huwelijk van de kroon prinses. Op het openbaar verkiezingscon gres van de P.S.P., zaterdag 5 februari 1966, werden nog enkele uitspraken ge daan over deze kwestie. Daar ik geen ver slag van bovengenoemd congres in deze krant aantrof, zal het de volledigheid ten goede komen, een klein gedeelte van de rede van de partijvoorzitter H. Wiebenga weer te geven. Sprekende over de Neder landse staatsvorm zei de heer Wiebenga dat de P.S.P. er geen twijfel heeft over laten bestaan dat haar voorkeur uitgaat naar een republiek. „Die republiek zal er wel komen en wij zullen onze bijdrage aan die komst zeker niet onthouden. De P.S.P. heeft echter geen behoefte aan verdere demonstraties tegen het door het parlement aanvaarde huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Uit de berichtgeving van de laatste maanden zou men wel eens de indruk hebben kunnen krijgen, dat de P.S.P. niet meer de partij is van het socialisme zonder atoombom, maar van het socialisme zonder Claus. Welnu, wij vinden, om het zo maar eens uit te druk ken, de atoombom aanmerkelijk belang rijker dan de heer Von Amsberg. B. G. HARMS-MATSER, Velsen-N. Gaarne wil ik de aandacht vestigen op een groep personen die niet zo in de be langstelling staan. Namelijk de doof-blin- den; zeer eenzame mensen, want lezen kunnen zij ook niet. Er is gevraagd klei ne comités te vormen, die zich hun lot willen aantrekken. Het is de bedoeling zo iemand te adopteren, met bijvoorbeeld zes mensen samen. We hebben het tegen woordig zo druk, dat het wenselijk is dat er verscheidene personen beschikbaar zijn voor één mens, ook al omdat de aan dacht van dc een hiernaar uitgaat en de andere weer wat anders te vertellen heeft. Spreken is te doen met een soort mechaniekje waarmee men even moet oefenen. Ook de patiënten zelf moet ermee vertrouwd zijn of raken. Er wordt zoveel over eenzaamheid ge schreven, maar zijn er eenzamer mensen te bedenken als dezen? Ik roep alle goed willende mensen op zowel mannen als vrouwen, van wat voor godsdienst ook hun medemens te helpen en wat verlich ting te geven in hun bittere eenzaam heid. Geef u dus op met zoveel mogelijk gegevens omtrent u zelf, zeker met gods dienst, leeftijd en beroep. We hebben voor iedereen wat te doen en stellen ons voor een soort buurtcommité te vormen voor noodgevallen, als met ziekte bood schappen doen, bericht geven aan familie of wat ook. Ik wacht op uw reacties. A. DE HAAS VAN DORSSER- HERTSTEIN Zonnekade 5, Haarlem (Zd.) Telefoon: 80664 Ja heer Schuytvlot, al verscheidene ke ren heeft men kunnen lezen dat de brui loft enige miljoenen gaat kosten. Even zo vele keren is er op gezinspeeld waar die hoge kosten vandaan komen. Of ze het zelf betalen? vraagt u: volgens be richten Amsterdam 1 miljoen, verder ko ningin en staat. Misbaar behoeft er niet over gemaakt te worden, daar dit geld toch in ons eigen land besteed wordt. Het bedoelde dubbeltjeswerk in bioscopen ten behoeve ener instelling is toch niet af te keuren. Een kwestie van volhouden, dan komt dat miljoentje er ook wel. Er zal wel niets tegen zijn dat iemand in een gulle bui er een briefje van 25 of 100 in stopt, dan gaat 't wel vlugger. J. E. HEILOO, Haarlem Advertentie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9