Skisport nabij Kraantje Lek Nog geen dooi in zicht Door sneeuwval vanmorgen weer verkeersstagnaties HET WEER Regenkleding Noordvietnamese veroordeling van VS-luchtaanval op school Soekarno pleit voor „Nasakom'' MORRIS 1 Spaar de vogels De heer Claus von Amsberg vanavond in IJmuiden Deurwaarder legt beslag op de Santa Kyriaki Neutralistische vredespogingen Koning raadpleegt vele politici 51e JAARGANG NUMMER 87 MAANDAG 14 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Gesprek AKU - bonden weer vastgelopen pagina 9 IN DEZE KRANT VJ eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton-7 Beeldverhalen7 Ferdinand8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy10 Sport 11,12,13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Enkele opklaringen Ilii Weer sneeuw SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Het woord is aan Per „Zeven Provinciën" Belgische regeringscrisis Zwarte lijst IJmixider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-U MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK - Het ziet er niet naar uit dat er de eerstkomende dagen verandering komt in de weersomstandigheden. Het hogedrukgebied boven Scandinavië, dat ons deze winterse verrassing bezorgt, verandert maar weinig van plaats en de noordoostelijke wind blaast de kou uit Denemarken en Zweden vooral naar onze noordelijke provincies, waar het nog steeds blijft vriezen. Naar het zuiden toe neemt de vorst af, waardoor in Limburg en zuidelijk Noord- Brabant het kwik tot het vriespunt kan stijgen. Door storingen in de hogere luchtlagen blijft de kans op sneeuw bestaan. Vooral in de noordelijke provincies is de sneeuwval van zaterdag een bijzonder onaangename verrassing geweest. Het verkeer, dat pas weer enigszins op gang was gekomen, werd opnieuw ontwricht en sommige dorpen zagen zich van de buitenwereld afgesneden doordat de felle oostenwind de sneeuw tot metershoge ber gen opeenblies en de wegen naar deze dorpen volkomen blokkeerde. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklaringen, maar plaatselijk ook enige neerslag en hier en daar mist. In het noor den van het land overwegend lichte vorst, in het zuiden tempe raturen om het vriespunt. Zwakke tot matige veranderlijke wind.. Vojlledige weerrapporten op pagina twee. Zelfs enkele treinen moesten de strijd opgeven; zij bleven in de sneeuwduinen op de baan steken. Militairen uit Assen, die door de garnizoenscommandant van Groningen te hulp waren geroepen kre gen een voorproefje van wat hun te wachten stond, want vlak bij het station strandde hun trein in de sneeuwmassa's. Zij konden pas verder na het ruimen van de baan en nadat enige treinstellen aan elkaar gekoppeld waren. Vanmorgen ondervond het bus verkeer in Groningen en Drente nog veel moei lijkheden van het winterse weer, al wa ren diverse lijnen, die gisteren uitvielen weer berijdbaar. Sommige plaatsen wor den via een omweg aangedaan. Toch zijn er nog heel wat plaatsen in Noordoost- Groningen van openbaar vervoer versto ken. Maar ook in overig Nederland waren de wegen gevaarlijk voor het verkeer, vooral toen er sneeuw viel op het door ijzel reeds spiegelgladde wegdek. Autorij den was onder die omstandigheden een hachelijke zaak. In Naaldwijk in het We3tland heeft de hevige sneeuwval catastrofale gevolgen gehad voor de pas nieuwe veilinghallen aan de Geestweg. De hallen, die volgen de week voor een tentoonstelling in ge bruik zouden worden genomen, stortten in onder een sneeuwlast van naar schat ting 300 ton. Onder dit gewicht bezweken de daken. Zelfs de ijzeren binten knap ten af. De schade bedraagt meer dan an derhalve ton. Tientallen wintersportenthousiasten konden in het voorbije weekeinde hun hart ophalen. De skiërs vonden bij de Blinkert, achter Kraantje Lek, bijzonder fraaie hellingen, die met een sneeuwkleed waren bedekt. Velen bonden de lange latten onder en gleden omlaag. De sneeuw was iets te rul, maar wie nam daar aan stoot aan, nu deze „buitenlandse" sport dicht bij huis kon worden be oefend. De gezamenlijke oppervlakte bedroeg 6.000 vierkante meter. Vanmorgen vroeg is begonnen met de opruimingswerkzaam heden. Men wil proberen de Westland- beurs, die maandag 21 februari haar deu ren moet openen, onder alle omstandighe den te laten doorgaan. Hoewel er vooral in het westen en noor den van het land nog een dikke sneeuw- pap op de weg lag, konden zondagavond de grote doorgaande routes in Nederland vrij redelijk bereden worden. De binnen wegen waren glad door vastgereden sneeuw. Verder hing er in een groot deel van het land mist; het zicht was plaat selijk slechts 50 tot 100 meter. Het treinverkeer kwam zondagavond weer op dreef. Ook in het noorden en oosten van het land reden de treinen vrij wel normaal. Vanmorgen kwamen vooral in Gelder land zeer gladde weggedeelten voor door hernieuwde ijzelregens en sneeuwval. Verder sneeuwde het opnieuw in de noordelijke provincies en in het westen van het land. Vooral op de wegen naar en van Amsterdam had het verkeer hin der van gladde weggedeelten, ontstaan ten gevolge van opvriezing. In het midden en oosten van de provin cie Noord-Brabant was vanmorgen door mist het zicht beperkt van 100 tot 200 meter. Vanmorgen hebben zich moeilijkheden op de rijkswegen Amsterdam-Utrecht en Amsterdam-Hoevelaken voorgedaan. De filevorming, veroorzaakt door langzaam rijden in verband met het gladde wegdek, heeft het verkeer van half acht tot kwart over tien volkomen lamgelegd. Er deden zich een aantal kettingbotsin gen voor. In Ouderamstel reed een per sonenauto onder een truck. In Hoevelaken sloeg een auto over de kop. Een der in zittenden liep ernstig letsel op. Veel vogels komen naar sneeuwvrije plaatsen om voedsel te vinden. Zij ko men af op de sneeuwvrij gemaakte wegen, maar vinden de dood onder de autowielen. Mede namens het comité „Wintervoedering van Vogels" doet de Wegeninformatiedienst een beroep op automobilisten, om zowel in het be lang van henzelf als van de vogels, met veel omzichtigheid te rijden. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Tussen Coevorden en Gramsbergen is ongeveer duizend hectare land overstroomd. Ongeveer 350 hectaren behoort tot Nederlands grondgebied, de rest is Duits gebied. Op sommige plaatsen staat in de ondergelopen weilanden meer dan een meter wa ter. De gehele oppervlakte is bedekt met een decimeters dikke korst ijs, dat nog steeds door water uit de Vecht wordt overspoeld. De zes ge- isoleerde boerderijen, die op Neder lands grondgebied staan, zijn slechts met een roeiboot te bereiken. Daar toe moeten de landbouwers eerst de zeer snélstromende Vecht oversteken en zich dan een weg banen door de in een ijszee veranderde polder. De duinhellingen in de gemeente Bloemendaal trokken zondag vele honderden sleeërs en andere winter sportbeoefenaars. Zowel op het Kopje in Aerdenhout als op de hel lingen bij de Brouwerskolk genoten vooral de kinderen van de sneeuw. Met van pret twinkelende ogen suisden zij langs de hellingen naar beneden. W. E. Channing: De taak van regeringen is niet, de mensen gelukkig te maken, doch de mensen in staat te stellen hun eigen geluk te verwerven. De heer Claus von Amsberg is heden middag te half een in Den Helder aan boord van H. M. Kruiser „Zeven Pro vinciën" gegaan voor een korte reis naar IJmuiden, waar het oorlogsschip heden avond te zes uur wordt verwacht. Het zal van verschillende omstandighe den, onder andere van het weer afhangen, op welke wijze het debarkement zal plaats hebben. Waarschijnlijk zal de „Ze ven Provinciën" de pieren binnenlopen, waarna de heer Von Amsberg per sloep van de kruiser dan wel met een loods boot naar de wal zal worden gebracht. Van de zijde van het gemeentebestuur kon men ons over de aankomst van do heer Von Amsberg geen inlichtingen ver schaffen. Op last van de president van de Haar lemse rechtbank heeft de Zandvoortse ge rechtsdeurwaarder, de heer K. C. van der Mije Pzn zaterdagmorgen beslag gelegd op het Liberiaanse schip „Santa Kyriaki" dat nu al bijna drie maanden op het IJmui- dense zuiderstrand ligt. Het stuurrad van de Liberiaan werd met een ketting vast gezet. Een Nederlandse firma had de president van de Haarlemse rechtbank verzocht het schip aan de ketting te leggen nadat de eigenaar van de „Santa Kyriaki" in ge breke was gebleven een vordering van enige duizenden guldens te voldoen. Het schip is eigendom van een Liberiaanse reder. SAIGON (Reuter, AP en AFP). Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een scherpe veroordeling uitgesproken over het bombardement dat 9 februari door Amerikaanse vliegtuigen op een school in de provincie Na-Tinh zou zijn uitgevoerd, waarbij volgens het ministerie zevenenvijftig kinderen gedood of gewond werden. De Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zijn dit weekeinde voortgezet, maar wegens de bewolkte lucht was het moeilijk te zien, of er schade is aangericht. Alle toestellen zouden veilig zijn teruggekeerd. Ook in het zuiden zijn bommenwerpers in actie geweest. Het Egyptische dagblad „Al Ahram" meldt vandaag dat president Kwame Nkroemah van Ghana en president Nas ser van de Verenigde Arabische Repu bliek volgende week maandag in Cairo zullen bijeenkomen voor een nieuw initia tief van neutrale landen om de partijen in Vietnam aan de conferentietafel te brengen. Het bezoek van Nkroemah aan Cairo (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft zaterdag en zondag een groot aantal Belgische politici geraadpleegd over de kabinetscrisis. Men verwacht dat hij spoedig een informateur zal aanwijzen om hem rapport uit te brengen over de mogelijkheden van een nieuwe regerings coalitie. In dit verband wordt veelvuldig de naam van de voorzitter van de kamer, oud-premier Achiel van Acker, genoemd. Hij is socialist en geldt als de vader van de ziekte- en invaliditeitsverzekering in België. Vooral in verband met het pro bleem ziekenfondsen contra artsen zou hij de aangewezen figuur zijn om het staatshoofd in te lichten over de mogelijk heden van een oplossing van de regerings crisis. Uit de uitgebreide consultaties van de koning blijkt dat hij er van overtuigd is dat het niet alleen gaat om het vraag stuk van de ziekenfondsen, maar beseft dat er allerlei andere vraagstukken moe ten worden opgelost, zoals de grondwets herziening en de financiële en economische lijn die België moet gaan volgen. zal de eerste etappe zijn van een reis die hem naar andere grote hoofdsteden zal brengen voor meer kontakten over de Vietnamese kwestie. Nkroemah blijft een dag in Cairo en gaat vervolgens naar Ran goon, Peking, Hanoi en Moskou. Cambodja zal zijn leger uitbreiden „om het hoofd te kunnen bieden aan vrijwel dagelijkse agressiedaden van de Ameri- kaans-Vietnamese en Thailandse troepen en Cambodjaanse opstandelingen". Door toevoeging van 1.500 man zal het le ger in totaal 33.500 man tellen. De Cam bodjaanse regering heeft gisteren hiertoe besloten. Het persbureau „Nieuw China" heeft gemeld dat Amerikaanse B-52 bommen werpers over Laos hebben gevlogen om stellingen van de Pathet Lao te bombar deren. Dit zou meegedeeld zijn door prin» Souphanouvang, de voorzitter van de po litieke afdeling van de communistische Pathet Lao. President Johnson heeft goedkeuring ge hecht aan de uitgave van een zwarte lijst, waarop de namen voorkomen van weste lijke en Poolse schepen die goederen naar Noord-Vietnam hebben vervoerd. De schepen, die voorkomen op de lijst, zullen uit Amerikaanse havens worden geweerd. Op de lijst staan tot dusver vijf schepen: een Griek, een Cyprioot, twee uit Hong Kong afkomstige schepen die de Britse vlag voeren en een Brits schip dat Londen als thuishaven heeft. SINGAPORE (Reuter en ANP) Pre sident Soekarno heeft gisteren in een rede tijdens een massabijeenkomst in het Boung Karno-stadion gezegd, dat Indone sië zijn confrontatiepolitiek tegenover Ma leisië zal doorzetten, zelfs wanneer de Philippijnen de federatie zouden erken nen. Dit zou volgens hem dan een schen ding van de in 1963 gesloten overeenkomst van Manilla betekenen, die door Malak- ka, Indonesië en de Philippijnen werd on dertekend. Indonesië zal deze overeen komst trouw blijven, zelfs wanneer de Philippijnen ons zouden verlaten, aldus het Indonesische staatshoofd. Tijdens toespraak verdedigde de presi dent zijn oude ideaal van samenwerking tussen nationalisten, religieuze partijen en communisten (Nasakom). Op de massabijeenkomst waren ook naar schatting tweeduizend anti-commu nistische studenten, die voortdurend spreekkoren aanhieven terwijl Soekarno sprak. Zij riepen onder meer „ontbind de P.K.I." en „Verlaag de prijzen". Na de bijeenkomst trokken de studenten, met spandoeken zwaaiend en leuzen roepend, door Djakarta.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1