Maarschalk Tsjoeikov wijst Russen op kernoorloggevaar Britse kabinet moet zware defensie beslissing nemen Nederland, Amerika en kwestie Vietnam K£:U* steeds m verkoopster Riemens Van dag tot dag Bloedende harten Minister wil een rechter straffen Grensincident bij Meer van Galilea raatótoel Ontsnappingspoging uit Parkhurst öp de WIE KOMT ONS HELPEN VERKOOPSTER amm MAANDAG 14 FEBRUARI 1966 Paus vervangt speciale studie-commissie voor geboorteregeling i „„I congres in audiëntie ontving, bekendge- Transportvliegtuig van de VS in Spanje vermist Ben Barka-affaire ISRAE Vrijdag is George Wheater, de eerste doe I AanköÖp Van Amerikaanse in verband met de grote Britse tremroof I F-lll bommenwerper lil Djakarta OC§^On TSR-2 heeft opgegeven, al of niet de _T Amerikaanse F-lll, de bommenwer- Proces-JN ojono per met de als een schaar bewegende vleugels, zal moeten aanschaffen. Krachtige ondergrondse kernproef in Kazakstan Gevolgen Sporry leerling- Tweede tunnel onder Schelde in 1968 klaar trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE- MI NTS De Britse Marine, wier glorie niet al- MOSKOU (AP) „Behalve raketbases en andere militaire doelen kan een even tuele vijand ook grote Russische steden, spoorwegknooppunten, havens, en burger vliegvelden aanvallen. Evenmin mag ver geten worden dat kernexplosies verwoes- V ATIC A AN STAD (AP en Reuter) Paus Paulus heeft zaterdag, toen hij een afvaardiging van een Italiaans vrouwen- dat het kapitalisme in een kernoorlog zou IJ h- vol de week de iale worden vernietigd, maar dat het commu-1 commissie die sinds twee jaar het vraag. leen steunt op grote daden en namen uit tingen en verliezen aan arbeidskrachten de oude Britse historie, maar zeker ook op onvergankelijke roem die zij in de| twee Wereldoorlogen heeft vergaard, heeft blijkbaar moeite met het heden. Het heden dat moderne opvattingen en me thoden heeft gebracht in het gehele de fensie-apparaat en dat drastische hervor mingen vereist in de techniek van de be wapening. Oude roem en nieuwe militaire eisen verdragen elkander moeilijk, blijkbaar vooral bij het onderdeel dat in Engeland altijd de traditionele macht der Britten op de wereldzeeën heeft geschraagd. Een conflict over de vraag, hoe de toekomst er voor de „Navy" zal uitzien, heeft de Britse minister van Defensie Healy ge confronteerd met een „dienstweigering en bloc" van de Marinestaf. Want Healy vindt dat de aanschaffing van drie nieu we vliegdekschepen die de Britse be groting zou belasten met tien miljard gul den onverantwoord is, omdat de bete kenis van vliegdekschepen bij de huidige ontwikkeling der strategie snel afneemt en zeker in het jaar 1972, als de oude vliegdekschepen moeten worden vervan gen, niet meer in verhouding zou staan met de gigantische kosten. De Marine verwisselt blijkbaar doel en middel. Een trotse vloot met indrukwek kende vaartuigen voor machts- en vlagver-1 toon moet, nuchter bezien, een toppunt van strijdkracht en oorlogsbruikbaarheid bezitten, wil zij verantwoord zijn. Maar nuchterheid en logica worden omwille van de „liefde voor het wapen" en „het roem volle verleden" nogal eens uit het oog verloren. De „Navy" is geen doel, maar een middel. De Britse minister van Defen sie wil het middel zo bruikbaar en effi- tengevolge zullen hebben in gebieden die niet rechtstreeks worden aangevallen". Dit zei gisteren maarschalk Wasly Tsjoei kov, hoofd van de Russische organisatie voor de verdediging van de burgerbevol king. „Vrijwel de gehele Russische bevol king van de Sovjet-Unie zal betrokken worden bij een kernoorlog als deze zou uitbreken", aldus Tsjoeikov. De verklaring van de maarschalk is een van de openhartigste die ooit is ge daan om de Russen te waarschuwen voor het gevaar van een kernoorlog. Tien jaar geleden zei de Russische regering nog nisme zo'n oorlog zou overleven. Pas in de laatste jaren is openlijk erkend, dat beide partijen zullen lijden. De maarschalk deed zijn uitlatingen in een interview „Sovjetskaja Rossja" (Sov jet-Rusland): „Wij, het Russische volk, zijn er volledig van overtuigd dat als de heethoofden in het imperialistische kamp een vernietigende oorlog ontketenen, zij verslagen zullen worden". Maar de maar schalk waarschuwde het Russische pu bliek dat „vertrouwen alleen niet genoeg i j I uaua £uu nu ccii tuiimuooxc van diö- is. Wij moeten ook volledig erei j p sch0ppen wiHen vormen, die meer gezag MADRID (AP) Een zwaar Ameri kaans transportvliegtuig van het type C-124 wordt sinds zondagochtend in Spanje vermist. Het toestel vloog van de Spaanse luchtmachtbasis Moron (bij Se- villa) naar het militaire vliegveld San Javier in de buurt van de plaats waar op 17 januari een Amerikaanse bommen werper met kernbommen aan boord is neergestort. Het viermotorige vliegtuig voerde een vlucht uit in verband met de opsporings actie naar de vermiste kernbom. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Justitie, Foyer, heeft bekend gemaakt dat in verband met de Ben Barka-affai- re een van de hoogste magistraten, zal worden gestraft, rechter Serge Fuster, die lid is van het Hof van Appel van Parijs. De aard van de straf is niet zou hebben en concrete voorstellen zou kunnen doen. De leden van de oude com missie zouden als adviseurs van de bis schoppen gaan optreden. De paus zou niet ontevreden zijn over het werk van de oude commissie, doch de tijd rijp ach ten voor een onderzoek op concretere ba sis. Van de oude commissie verwachtte men geen eenstemmigheid. het behalen van de overwinning. Daarom is de burgerverdediging van bijzonder groot belang". Tsjoeikov, een held van de slag om Stalingrad, werd in 1960 onderminister van Defensie en opperbevelhebber van de troepen te land. Gisteren werd hij al leen aangeduid als „hoofd van de burger verdediging". Als zodanig werd hij voor het eerst in maart 1965 genoemd in een artikel waaruit bleek, dat er een nieuw* I wyor£U Tavlor Cl A-leider? nationale organisatie is gevormd voor del w ui ui i ayiui iciuti burgerbevolking. Hij zei in het vraagge- WASHINGTON (Reuter). President sprek dat bij alle ondernemingen, indus- Johnson is van plan generaal Maxwell triële centra, steden en plattelandsgebie- Taylor, voormalig Amerikaans ambassa- den organisaties voor de burgerverdedi- deur in Zuid-Vietnam, te benoemen tot hoofd van de Centrale Inlichtingendienst (CIA), zo meldde de „Washington Star" I gisteren. Op de werkwijze van admiraal William Rabor, die sinds midden-1965 de leiding van het CIA heeft, is de laatste maanden veel kritiek geleverd. Johnson zou nu zoeken naar een man met groot prestige als hoofd van de geheime dienst, ciënt mogelijk maken, de Marinemannen bekend gemaakt, maar vermoedelijk zal beschouwen hun w.pen ,ls b levend we- «fd' «en, dat onrecht wordt aangedaan. niet definitief uit zijn ambt worden ■r- ontzet. De beslissing zal pas worden ge Ofschoon zelfs een mimster van Deten- nomeïlj ajs door de minister advies van «ie niet altijd zeker kan weten onder wel- een zevental magistraten, staatsraden, en ke omstandigheden een militair apparaat professoren in het staatsrecht is inge- over tien jaar zal komen te verkeren, is W^"tek0mt vrijwel nooit voor dat door de zijn eerste opdracht toch ongetwijfeld zo regering maatregelen worden genomen te- ver mogelijk vooruit te zien en moderne gen leden van het Hof van Appel, die in opvattingen zo snel mogelijk te verwezen- beginsel grondwettelijk onaantastbaar zijn r I en voor hun leven worden benoemd. Dat lijken. Ook m andere landen zullen de L minister deze uitzonderlijke stap over- „ijzervreters" in de militaire gelederen weegt .vindt zijn verklaring in een artikel vaak met bloedend hart afstand moeten dat rechter Fuster vorige week in ,.Le doen van tradities, die achterhaald zijn. Monde" heeft geschreven om zijn ver- 0TAT,0 wondering uit te spreken over de snelheid Er is waarschijnlijk indertijd ook al spra- waarmee door de procureur van de repu- ke van bloedende harten geweest, toen de kBek nog voor de lijkschouwing, werd ver vliegdekschepen in de mode kwamen. De klaard dat de kroongetuige in de Ben ontwikkeling gaat vooral op militair ge- Barka-affaire, de gangster George Fh?on, ,.„a door zelfmoord om het leven was geko- bied zo razend snel, dat volledige aanpas- j Imen. «ing van nuchtere denkbeelden al bijna j}e rechter, die zijn artikel onder een onmogelijk is, maar dat de sentimenten schuilnaam publiceerde, gaf tussen de re- zéker niet meer aan hun trekken komen, gels te verstaan dat de procureur van de j - republiek, die ongebruikelijke snelheid Begrippen als roemrucht verleden en his- w£leens door de m5nister van Justitie, of torische wapenfeiten hebben meestal even van Binnenlandse Zaken, kon zijn inge veel of even weinig betekenis voor de mo- geven. Tegen deze verdekte critiek op zijn derne praktijk als parades, wapperende beleid heeft de minister van Justitie me- n« „ummi nen te moeten reageren door zijn voorne vaandels en gala-uniformen. De grimmi- men tg kennen te geven de rechter te ge realiteit van de oorlog eist onvoor- bestraffen. Rechter Fuster, die zich door waardelijk voorrang. I zijn geschriften als een progressieve ka' tholiek deed kennen, geniet een hoog ge iwwwwwywwwwwuwvwwwvwwvwwwwww/wiA/* g d„ rjpj-.pl 0 rechterlijke macht. Daar heeft het ministeriele voornemen dan ook grote verontrusting teweeg gebracht. Advertentie stuk van de geboorteregeling bestudeert, zal reorganiseren. Naar uit de omgeving van de commissie wordt vernomen, zou het werk worden belemmerd door de omvang van de com missie, die ruim vijftig leden telt, onder wie theologen, artsen en echtparen. Ook zouden de meningen van de leden sterk uiteenlopen. De commissie was ook een raadgevend orgaan zonder de bevoegd heid tot het nemen van besluiten. De paus zou nu een commissie van bis- MIDDELLANDSE ZEE ACR JEN. NABLUS I^PTIQVA I ^ALT RAMALLAH Q JERUSALEM TEL AVIV JAFFA 5AMRA •She 1UVRIN ode zee QATRANI BEERSHEBA EL KERAK TEL AVIV, (AFP) Gisteren is het tot een treffen gekomen in het gebied van Hoele, ten noorden van het meer van Galilea, tussen Syrische en Israëlische troepen. Met tanks en mortieren werd deelgenomen aan de strijd. Volgens een Israëlische woordvoerder beschoten de Syriërs Israëlische landbouwers die in het Israëlische gedeelte van de gedemilitari- Weinig verandering Teruggekeerd van een lange reis ple gen we altijd een stapel tijdschriften en kranten aan te treffen, die als een rijs tebrijberg klaarligt om geestelijk gecon sumeerd te worden, opdat wij er het nieuws en de dingen uit kunnen peuren die het waard zijn in een archief te wor den ondergebracht. Iedere keer weer wer pen wij er ons grimmig op om tot de droeve ontdekking te komen, dat het eind resultaat van al die vlijt maar een pierig dun hoopje Belangrijke Dingen oplevert. En voor de zoveelste keer merken we op, dat we rustig maanden kunnen ver trekken en de wereld nagenoeg gelijk terugvinden. Nee, erg veel verandering is er niet. Allerlei kwesties zijn allang weer ver geten; veel opgestoken veren zijn weer gladgestreken; boosdoeners zijn op pas sende wijze gestraft: tienersterren zijn met kometenvaart opgestegen en nog veel sneller weer neergestort; politici zijn uitgescholden en weer liefderijk getroost; ging zijn opgericht. (Van onze correspondent) LONDEN. Zondag hebben drie ge vangenen een poging gedaan uit de van de laatste elektronische beveiligingssnuf jes voorziene gevangenis van Parkhurst op het eiland Wight te ontsnappen. De vier treinrovers die vorige week naar die ge vangenis werden overgebracht, waren niet bij de ontvluchtingspoging betrokken. De vluchtpoging mislukte. werd veroordeeld, vrijgelaten uit de open seerde zone werkzaam waren. lf I grote namen zijn gekraakt en weer ge- De schietpartij heeft twee en een hal maakt En tenslotte ligt de balans der uur geduurd. VanLanden keurig net geordend vóór je. gedeeld, dat de Syners twee tanks he jn de were[d van het openbaar ver- deling van de Verenigde Naties is het vu ren tijdelijk gestaakt. In december 1964 is in dit gebied al een Israëlische landbouwer bij een incident om het leven gekomen. De bestandscom missie heeft bij die gelegenheid bepaald, dat de Israëliërs het recht hebben het stuk land te bebouwen. De Arabieren zijn het daar niet mee eens. gevangenis in Ford in het graafschap Sussex. Wheater had zijn diensten ver leend bij het kopen door de treinrovers van de boerderij, waarin zij hun hoofd kwartier vestigden. Zoals de regel is bij (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag vergadert het Britse kabinet over de toekomstige goed gedrag, werd hem eenderde van defensiepolitiek. De voornaamste zijn straftijd kwijtgescholden. kwestie is of Groot-Brittannië, dat de T produktie van de Britse supersonische DJAKARTA (Reuter) Voor een bij- I p, hpslissincf zal moeten worden zondere militaire rechtbank in Djakarta Ueze beslissing zal moeten women is vandaag het proces begonnen tegen genomen, voordat de Britse minister Ndjono, gewezen voorzitter van het onder van Defensie, Denis Healy, deze week communistische leiding staande Indone- naar Washington vertrekt. Wanneer sische verbond van vakverenigingen, k t Amerikaanse toestel Sobsi. Hij werd twee oktober 1965 gevan- de keuze op net Amerikaanse toestel gen genomen en zou een van de leiders valt, zal de eerste order vermoedelijk van de mislukte staatsgreep zijn. Het pro- vijftig stuks bedragen. Een F-lll kost ces is niet openbaar. met reserve-onderdelen veertig mil- Het proces tegen kolonel Oentoeng, an TH ert voormalig commandant van een van de Joen guiueu. bataljons van de paleisgarde die de staats- Een ander brandend probleem is of de greep begon, is nog niet begonnen. Ndjono werd een half uur voor het begin van het proces uit de gevangenis naar de rechtzaal overgebracht. Er waren vele veiligheidsmaatregelen getroffen. Alleen enkele Indonesische journalisten mogen de rechtszitting bijwonen. Buiten landse journalisten en Indonesiërs in dienst van buitenlandse bladen en pers bureaus worden niet toegelaten. De Indonesische regering heeft de ju riste en lid van de Indonesische commu nistische partij, mevrouw Tien Soenito, aangewezen om de verdediging van Ndjono te voeren nadat verscheidene ad Britse marine, dan wel de luchtmacht met luchtaanvallen zal moeten worden belast. In het laatste geval kan dit het einde betekenen van de Britse vliegdek- UPPSALA, (AFP en Reuter) Het seismologisch instituut van Uppsala, in Zweden, heeft zondagochtend een zeer krachtige ondergrondse ontploffing gere gistreerd. De haard van de explosie, ver- moedelijk een van de krachtigste kernex- vocaten hadden geweigerd Ndjono te ver- plosies uit de geschiedenis, ligt in 't gebied dedigen. van Semipalatinsk (Kazakstan). President Soekamo heeft de militaire Volgens dr. Baath, hoofd van het seis- rechtbank erop gewezen, dat Indonesië mologisch instituut van Uppsala, is ver- erop een rechtstaat is en dat persoonlijke ge voelens bij de berechting geen rol mogen spelen. moedelijk een Russische kernbom van tussen de zeven en acht megaton tot ont ploffing gebracht. liedjes als de zangers; zowel het publiek als de orkesten. En „fijn" is ook alles bij de forums, de teevee en de radio. De mode is alleen nog een tikkeltje le lijker geworden wat niet mogelijk leek.en graatmagere schepseltjes met hongerogen en spillepootjes zijn meer in dan ooit. We hebben nog steeds onze zuilen maar o vreugde, er is een piepklein zuil tje bijgekomen. Moge Trossy een wolk van een kind worden tot vreugde van haar scheppers. Nog steeds wensen we minder werk, meer vrij, minder belasting en meer loon. Bovendien regent het nog steeds, pre cies als toen we weggingen en dat zal het wel blijven doen. Wie verwacht er anders? Nog steeds zijn ziekelijke breinen van mening, dat het nodig is mensen-met-een naam op te schrikken met dreigbrieven en -telefoontjes als ze iets wel of niet doen voor teevee of radio, of indien ze een wedstrijd zouden winnen of verliezen. Denken ze nu heiLS dat het helpt? Nog steeds toont men ongezonde en zeer indringende „belangstelling" indien een of ander vorstelijk persoon als ieder normaal mens naar een dokter gaat. Nog steeds meent men „dat het volk er recht op heeft" om te weten wat hen nu precies mankeert! Nog steeds waart het examenspook bij het begin van het nieuwe jaar door tal- De eventuele aanschaf van de F-lll I loze huisgezinnen waar ouders en kinde kan voor het economisch wankele Groot- ren bleek, moe en verbeten zich buigen Brittannië tot ernstige gevolgen leiden, over monsterlijke vertalingen en nog Het zou betekenen dat de lang geleden monsterlijke vraagstukken, want hun he- begonnen en in Londen zo luid bezongen le toekomst zal van die ellende afhangen. schepen. De hoogste marinechef heeft al gedreigd ontslag te nemen. Wilson had eerder verklaard dat er wat de reorga nisatie van de Britse defensie betreft, geen heilige huisjes bestaan. Het doel van de nieuwe Britse defen sie-opzet is, tegen de periode 1969/1970 een financieel plafond te bereiken. De jaarlijkse defensiekosten zullen dan de twintig miljard gulden op basis van de prijzen van 1964 niet mogen overschrij den. Brits-Franse gezamenlijke luchtvaart technische projecten ten einde dreigen te komen. Deze Brits-Franse technologische samenwerking vormt voor Groot-Brittan nië bovendien een aanloop om naar het hoopt te zijnertijd door president De Gaulleals. volwaardig lid van de EEG aan hét hart te worden "gedrukt. Groot- En nog steeds verkonden de leerkrachten met sombere stemmen en onheilspellen de blikken, dat er dit laatste jaar van geen pretjes, geen feestjes en geen sport kan sprake zijn wil men niet gaan beho ren tot het walglijk uitschot der gezak- ten. Nog steeds zijn de straten volmaakt Brittannië werd drie jaar geleden, buiten leeg als er iets belangrijks op de teevee de EEG gehouden wegens het nauwe en is en nog steeds geeft men „niet thuis" onverbrekelijke Brits-Amerikaanse sa- bij dergelijke gebeurtenissen indien mengaan op defensiegebied. iemand het ongehoorde idee zou ontwik- Een aankoop van de F-lll door Groot- kelen om juist óp zo'n avond even een Brittannië in plaats van de iets goedkope- babbeltje (uiteraard zonder teevee) te ko- re Brits-Franse Spey-Mirage (te bouwen men maken. door de British Aircraft Corp. en Das- Van één ding hebben we opgekeken: sault in Frankrijk) zou door president De onze voetballers dragen vleeskleurige Gaulle waarschijnlijk als een herhaling maillootjes. Wel wel wel! Die kokette worden beschouwd van de situatie die diertjes toch! Er zou er zelfs één zijn die destijds ontstond, toen premier MacMil- een zwarte had en als dat geen nieuws lan en president Kennedy in Nassau op is dan weet ik het niet. Ze zijn in het de Bahama-eilanden de Polaris-overeen- archief gedoken met zijn allen, voor la- komst sloten. Verder zouden bij het op drogen van militaire luchtvaartorders in Groot-Brittannië nog meer Britse tech nisch-wetenschappelijke onderzoekers en ingenieurs hun biezen pakken naar de Verenigde Staten. Tenslotte zou de bestelling een nadeli ge invloed uitoefenen op de uit zijn even wicht geslagen Britse betalingsbalans. ter, om eens een stukje over te schrijven. j Ach ja, we zitten weer in het gareel. Advertentie juinnnnnnnnnnni njmmmimmmiiiwiHiinwwimiimiiwwwiiwwwwwiiiWMwwwiiwwwwwiiwwwwwwwwwwwwwwwwiwAwiwwwwwiiW Wij krijgen in mei een fonkelnieuwe eerste etage; daarom zoeken wij nu een Tevens kunnen wij nog plaatsen een AANKOMEND VERKOPER Wij bieden een goed gehonoreerde functie met aantrekkelijke arbeids voorwaarden. Sollicitaties schriftelijk of telefonisch aan de firma BRUSSEL De tweede tunnel onder de Schelde in Antwerpen zal eind 1968 in ge bruik worden gesteld. Dit heeft de Ant werpse wethouder voor Openbare Wer ken, F. Tysmans meegedeeld. Hoewel hier en daar vertraging is ont staan in de uitvoering van het werk zal het in september 1968 zijn voltooid. De nieuwe tunnel is een belangrijke schakel in de E-3 weg, de nieuw aan te leggen noord-zuid verbinding in België. In de Verenigde Staten schijnt een toenemende onte vredenheid te bestaan over de ongeneigdheid van de Euro pese bondgenoten in de NAV om troepen te zenden naar Vietnam, ter ondersteuning van de acties welke de Ame rikaans en de Zuidvietnames legereenheden daar uitvoeren. Daarin schuilt op zichzelf niets verwonderlijks. Er is misschien nog wel nooit een strijd gevoerd door een land, dat daarbij niet streefde naar uitbreiding, aan zijn kant, van een aantal betrokkenen in die strijd. Dat ook het grote Ame rika dit doet, is evenmin zo heel merkwaardig want welis waar beschikt dit land over een veelvoud van de macht en de middelen van Vietcong en Noord-Vietnam, maar men krijgt toch niet de indruk dat het verdrijven van die vijan den uit het grondgebied van Zuid-Vietnam een eenvoudig zaak is waarin veel schot zit. En het gevaar van de uitbrei ding van de strijd tot andere belligerenten die dan niet aan de zijde van Amerika zit ten of de komst van com munistische vrijwilligers naar Noord-Vietnam is zeker niet denkbeeldig. De argumentering van de Amerikanen is ongeveer de volgende: wij bestrijden het communisme in Zuid-Vietnam en deden wij dat niet, dan rukte dit communsme verder op, naar geheel Indo-China, wellicht naar Thailand en wie weet nog verder. Gij, West europeanen, hebt er belang bij ons in die strijd te steunen, want d euitslag kan ook u niet onverschillig zijn. En zijn wij niet uw bondgenoten ingeval de communisten in Europa zouden trachten te overrompe len? Het lijkt misschien een slui tende redenering, maar het is het totaal niet. De NAVO stelt ons, Europese landen, inder daad voor zeer grote en in be paalde gevallen gevaarlijke verplichtingen verplichtin gen welke wij nakomen. Toen nu al weer vele jaren geleden, het pact werd gesloten als een waarborg tegen Russische agressie, moet dit Amerika evenveel waard geweest zijn als welke andere toetredend bondgenoot ook; het is dus fout om te stellen, dat de NAVO aan West-Europa eenzijdig voordelen bracht, ons door Amerika aangeboden. Er was ten tijde van de totstandko ming van de NAVO geen enke le sprake van een Noordame- rikaanse actie in Vietnam; de Fransen waren daar toen nog, en zij leden er grote nederla gen alvorens zich terug te trekken. Niemand dacht er in die dagen aan, met troepen uit NAVO-landen de Fransen te hulp te komen hoezeer ook zij streden tegen links-natio nalistische troepen. Maar er kón ook geen spra ke zijn van een NAVO-optre- den in Vietnam, omdat de NAVO haar terrein beperkt tot Europa. En om precies diezelfde reden kan er nu geen sprake zijn van enige verplichting voor de NAVO- landen in Europa om Ameri ka te steunen in zijn Vietna mese strijd. Bij iedere oorlog heeft men te maken met belligerenten èn met neutralen. De meest nuttige rol die de neutralen kunnen spelen, is meestal niet om hun neutraliteit op te geven en zich in het ge vecht te storten, maar om te trachten op het juiste ogen blik hun invloed aan te wen den om de strijd te helpen be ëindigen. In Amerika zelf zijn de beginselen van de neutra liteit in een bijzondere wet, de Neutrality Act, uitgewerkt. Breekt ergens ter wereld een gewapend conflict uit en doet de Amerikaanse presi dent een beroep op deze wet, dan is allerlei hulp aan elk van de strijdende partijen verboden. Wij hebben een dergelijke wet niet, maar wij beschikken wel over een eeuwenlange praktijk als neutraal land. In het geval van het Vietnamese conflict zou het verhelderend werken ook ten aanzien van onze ver houding tot Amerika, wan neer van regeringszijde een uitdrukkelijke neutraliteit werd afgekondigd. Naast deze hoofdoverwe ging voor afzijdigheid in Viet nam staan enkele andere ar gumenten. Dat de Verenig de Staten ons geen enkele steun gaven in Nieuw-Guinea is, in onze ogen, het minst sterke van die argumenten. Immers er rustte op de Ver enigde Staten generlei ver plichting om ons die steun te geven en van hun kant had den zij dus volkomen gelijk niet een zaak te willen steu nen, die achteraf gezien toch uitzichtloos was. Maar men kan het argument wel om keren, en zeggen tot de Ame rikanen: evenmin als gij vijf jaren geleden enige verplich ting had ons te helpen op Nieuw-Guinea, evenmin heb ben wij een zodanige ver plichting om u te helpen in Vietnam. Een tweede argument, dat hout snijdt, is dat Nederland, door schade en schande wijs geworden, zich heeft terugge trokken uit Azië met zijn mi litairen; dat het dientengevol ge in de ogen van allerlei ont wikkelingslanden niet langer het koloniale land van vroeger is en dat het op die grondslag zich weer een plaats in de wereld heeft opgebouwd. Nu Nederlandse troepen te gaan sturen naar een Aziatisch land zou dwars ingaan tegen de Nederlandse politiek die is gevolgd op de soevereiniteits overdracht en de afstand van West-Irian. Men kan de zaak ook van een geheel andere kant bekij ken, en zich afvragen hoe de Amerikanen zouden staan te genover een hulp bij hun stre ven om op de Dominicaanse Republiek het communisme tegen te gaan. Het valt na tuurlijk geheel buiten de be staande mogelijkheden, maar gesteld eens dat de Neder landse regering had aangebo den om met een contingent mariniers uit Aruba te ko men assisteren? Onze indruk is, dat een dergelijk aanbod op forse wijze zou worden af geslagen! Maar welk wezen lijk verschil zou er bestaan tussen deze soort hulpverle ning en de troepen welke men van ons schijnt te verwachten voor Vietnam? Er zijn, ook in ons land, en kele schrijvers die wèl plei ten voor het sturen van een troepencontingent. Als argu ment geldt dan, dat wij im mers aan Amerika zoveel voor onze opbouw te danken hebben gehad, en dat het als het ware schuldige nalatigheid zou zijn om nu Amerika de militaire hulp te onthouden welke het zou wensen te ont vangen. Men zou dan van Ne derlandse kant een geheel an der gebaar kunnen maken, een gebaar dat ook meer in overeenstemming is met de soort hulp die wij, met het Marshallplan, hebben ontvan gen. De regering zou de wens te kennen kunnen geven om een deel van die ontvangen gelden te restitueren en daarbij tevens duidelijk ma ken dat zij, uit hoofde van haar neutraliteit in het Viet namees conflict, in Vietnam onmogelijk verder kan gaan dan het bieden van zuiver hu manitaire hulp. juuinnnniMinfinnm"-*--"—«mm———ww trim Kindermoord. Zaterdag is in een begroeid terrein in Crescent Hill in Californië het stoffelijk overschot gevonden van de elfjarige Myra Gerling. Zij had detrtig meswonden in haar lichaampje. Callgirls. De Hongaarse politie heeft zon dag de arrestatie bekendgemaakt van een aantal meisjes tussen de zestien en negentien jaar die deel uitmaakten van een bloeiende callgirl-organisatie. De organisatie was opgezet door drie man nen, die de meisjes aanwierven in ca fe's en die de helft van hun inkomsten voor de „bemiddeling" namen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3