Verwarmen met aardgas wordt een flink stuk goedkoper NVV en NKV zien geen heil meer in centraal overleg over de vakbondsfondsen HET WEER A m A. van Acker informateur in België President Johnson besprak actuele kwesties met minister Luns UST Centrale verwarming: 150 7 ct per m3; Blokverwarming: 150 5 ct per m3 Drie man van de „Zeehond" in arrest Dr. Blake bevreesd voor overwinning van VS in Vietnam Claus von Amsberg in IJmuiden „Goede heertje" uit Zwijndrecht weer in arrest Internationale conferentie over hulp aan India en Pakistan? Kladderaars richtten voor vele duizenden guldens schade aan 51e JAARGANG NUMMER 88 DINSDAG 15 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije In Gibraltar De moord op Delgado pagina 7 Loonachterstand bij streekvervoer pagina 11 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 8 Kunst 8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Topsy 14 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Meer wind Staking Het woord is aan Patrouilleboot van VS tot zinken gebracht MRBppPR In Haarlems centrum Gewonde betoger in Zuid-Borneo overleden TEL. 8166 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M 1D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK iiMWiwiwwnwuwAftnnAwwwuwwwAiiwwiiwiiww nn/imwvAftft/wwwwwwmmwiiwwwwwwwwwwwwwwwwii (Van onze correspondent) De Engelse politie in Gibraltar heeft drie opvarenden van de Nederlandse on derzeeër „Zeehond" gearresteerd. Het zijn een matroos uit Schaesberg, een elektro- monteur uit Wijk aan Zee en een ma chinist uit Harderwijk. Zij worden ervan beschuldigd wederrechtelijk een huis bin nengedrongen te zijn. Met welk doel zij dat gedaan hebben is niet bekend. De „Zeehond" blijft tot vanavond in de ha ven van Gibraltar. Als de drie schepelin gen dan niet zijn vrijgelaten vertrekt de onderzeeër. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De aardgasprijs voor individuele centrale verwarming en blokverwarming gaat drastisch omlaag. Naar wij vernemen zal hij voor centrale verwarming worden vastgesteld op 150 jaarlijks vastrecht plus 7 cent per kubieke meter. Voor blokverwarming dus voor groepen hui zen met één centraal ketelhuis wordt de prijs 150 vastrecht plus 5 cent per kubieke meter. Het huidige tarief is voor centrale-verwarming-per-huis 108 vastrecht per jaar plus 9 cent per kubieke meter. De prijs van aardgas voor blokverwarming is voor kleine woningblokken (tot circa 30 huizen) eveneens 108 vastrecht plus negen cent per kubieke meter. Voor grotere blokken geldt het grootverbruik-tarief van 4.800 vastrecht plus 4,75 cent per kubieke meter. De nieuwe" verwarmingstarieven, die on langs door minister Den Uyl (Economi sche Zaken) werden aangekondigd, zijn bedoeld om het aardgas te kunnen laten concurreren tegen olie. Uit prijscalculaties was telkens weer gebleken dat het gas dit bij de geldende prijzen niet kon: olie bleef met zijn lage prijzen de markt be heersen. Aardgas was zelfs te duur in verband met het kostenplafond voor wo- ningwetbouw. Er moest een moeizame weg van studie en onderhandelingen worden afgelegd om tot concurrerende gasprijzen te komen. Thans nog zijn besprekingen gaande tus- Het Verhondsbestuur van het NKV kunnen doen aan even. Daar- als voorbeeld kunnen nemen. Het gaat dan heeft besloten geen verdere mede werking meer te verlenen aan po gingen om door een centraal overleg te komen tot afspraken inzake het vraagstuk georganiseerden-ongeorga- niseerden. Het NKV meent dat de op lossing van dit probleem gevonden moet worden in de bedrijfstakken en de ondernemingen. Ook het NVV is van oordeel dat er geen sprake meer kan zijn van een centrale regeling van deze kwestie. Het NKV-bestuur deelde gisteren na 'n vergadering in Utrecht mee dat het in dit stadium geen heil meer ziet in een her nieuwd overleg tussen de centrale werk gevers- en werknemersorganisaties. Ook zal het NKV niet deelnemen aan eventu eel te voeren onderhandelingen op cen traal niveau over dit punt in de Stich ting van d? Arbeid. Zoals gemeld zou de kwestie van de vakbondsfondsen mor gen aan de orde worden gesteld in de Stichting van de Arbeid. Een woordvoerder van het NVV zei hiervan dat er evenwel in het standpunt van het NKV „ruimte" is opengebleven voor een soort nabeschouwing van de Stichting van de Arbeid en voor de be reidheid onder ogen te zien of de Stich ting niet een of andere aanbeveling zou Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk en kele opklaringen en vannacht hier en daar mist. Op de meeste plaat sen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige zuidoostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. om een advies en niet om een binden de regeling, zodat het gesprek in de Stich ting een volkomen „vrijblijvend" karak ter kan hebben. Inmiddels staat in het gisteren versche nen kaderblad van het NKV „Ruim Zicht" dat minister Samkalden een voor ontwerp van wet ter regeling van het stakingsrecht bij het kabinet heeft inge diend. Het NKV vraagt in een artikel de minister het SER-advies over deze kwes tie niet af te wachten, maar bij de op stelling van het wetsontwerp het advies van de Stichting van de Arbeid te hante ren. „Over het stakingsrecht is de afgelopen jaren zoveel gepraat en er is zo weinig aan gedaan", aldus Ruim Zicht, „dat men zich gaat afvragen of er krachten werk zaam zijn die van Nederland een eiland willen maken binnen de EEG waar de werknemers aan banden worden gelegd door rechters die ieder op hun eigen ma nier het „recht" van staken interprete ren." De partijen bij de CAO voor de stro- kartonbedrijven (3500 werknemers) heb ben gisteren besloten de gemaakte afspra ken voor '65 te zullen uitvoeren. De werk gevers zullen de voor dat jaar toegezegde 125.000 overmaken aan de bonden. Voor 1966 zijn döor de werkgevers voorstellen gedaan, die volgens de bonden een op lossing voor de toekomst mogelijk maken. sen Gasunie en SROG (de distributiebe drijven). Het ziet er echter naar uit dat het tarief dat wij hierboven hebben ge noemd binnen afzienbare tijd als defini tief uit de bus zal komen. Voor een vergelijking van oud en nieuw tarief voor centrale verwarming hebben zij een praktijk-geval nagerekend. Bij een jaarverbruik van 3000 kubieke meter blijkt de nieuwe prijs een voordeel te geven van circa 24 per jaar op de huidige jaarlijk se kosten van 384 inclusief koken. Het voordeel bij blokverwarming hangt af van de grootte van de huizenblokken. Wel is duidelijk dat men bij blokken tot ongeveer honderd huizen heel wat goedko per gaat uitkomen: bij 50 huizen circa 90 per huis en bij 100 huizen 40 per huis, gerekend op de huidige „schone" stook kosten van een paar honderd gulden. Hiermee is kennelijk gekozen voor een toekomst met blokverwarming ondanks de pleidooien van verwarmingsexperts, die bij de herziening van de tarieven juist in dividuele centrale verwarming ook bij de woningwetbouw aantrekkelijk wil den maken. GENèVE (AP) De Amerikaan dr. E. C. Blake, opvolger van dr Visser 't Hooft als secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, heeft verklaard van oordeel te zijn dat een Amerikaanse over winning in Vietnam voor lange tijd moei lijkheden in dat land zal veroorzaken. „Welke overwinning in Vietnam ook mogelijk is", aldus dr. Blake, „ze zal al tijd een radicaal stempel krijgen. Het zal altijd de overwinning zijn van een over heersend blanke macht die een Aziatisch land doodt." Dr. Blake deed een beroep op de We reldraad zich uit te spreken tegen de oor log in Vietnam. „Hoe geslaagder de Ame rikaanse politiek in Vietnam zal zijn, des te moeilijker zullen de resultaten op lan ge termijn worden", aldus dr. Blake in zijn verklaring. Het ziet er naar uit dat het negen tien jaar oude Libertyschip South America", dat brandend ongeveer vijf mijl uit de kust bij Hoek van Holland ligt, niet behouden zal kun nen worden. Het vuur, dat aan vankelijk alleen in de lading vis meel in het achterschip woedde, heeft zich tot het gehele schip uit gebreid, ondanks de enorme water massa's, die drie sleepboten dagen lang in de vuurzee hebben gespoten. Chesterfield: Hoe irriterend is het voor degene, die de wereld kent, te zien hoe velen in een systeem gevangen blijven zonder daarbuiten te willen treden en de wereld te leren kennen. Verdacht-van verduistering ten nadele van diverse personen in Zuid-Limburg tot een bedrag van 130.000 is door de Ge- leense gemeentepolitie aangehouden een 37-jarige inwoner van Geleen, die enke le jaren geleden in het nieuws kwam als „het goede heertje van Zwijndrecht". In 1958 verdween hij uit Zwijndrecht met achterlating van schulden die bijna tot een half miljoen waren opgelopen. De man, die een meubelhandel had, ver dween naar het buitenland. Toen hij zon der een cent op zak terugkeerde in Ne derland, werd hij korte tijd later veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar. Na zijn vrijlating pleeg de hij opnieuw verduistering en belandde weer in de cel. Na zijn vrijlating vestig de hij zich in Geleen waar hij in dienst kwam van een radio- en televisiehandel. Hier verduisterde hij vrij grote bedragen ten nadele van zijn werkgever. Ook wist hij grote bedragen bij verschillende per sonen te „lenen" voor overneming van een radiozaak. De geldschieters zagen hun geld echter niet terug en deden tenslot te aangifte bij de politie. SAIGON (Reuter) De Vietcong heeft voor de kust van Zuid-Vietnam een pa trouilleboot van de Amerikaanse marine tot zinken gebracht, zo is door een Ame rikaanse woordvoerder in Saigon meege deeld. Het vaartuig had zes opvarenden. Door een Vietnamese jonk zijn een aan tal opgepikt. Zij zijn in een ziekenhuis op genomen. De heer Claus von Amsberg betreedt in gezelschap van de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, de aanlegsteiger bij de kleine sluizen van IJmuiden, nadat hij door de burgemeester met een loodsboot van „De Zeven Provinciën" was afge haald. Zie verder pagina 5. BRUSSEL. De 68-jarige socialist A. van Acker heeft een informatieopdracht van koning Boudewijn aanvaard in de Belgische regeringscrisis. Na de weigering van de informatie-op dracht door de liberale partijvoorzitter O. Vanoudenhove wordt aangenomen, dat Van Acker zal streven naar het herstel van de rooms-rode coalitie. De Christelij ke Volkspartij heeft 77 zetels in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers, der tien meer dan de Socialistische Partij. Ze vormt de grootste groep. Achille van Acker heeft na de oorlog een grote rol gespeeld in de Belgische politiek. Hij was het ook, die het initia tief nam tot beëindiging van de socialis tische stakingen tegen de Eenheidswet van het katholiek-liberale kabinet van professor Eyskens in de winter van 1960- 1961 en tot de vorming van het katholiek- socialistische kabinet van Lefèvre-Spaak. (Zie ook pag. 3.) r v- (Van onze correspondent) WASHINGTON President Johnson heeft gisteren in een vijf kwartier du rend gesprek met minister Luns gezegd, dat de Amerikaanse belangstelling voor de Kennedy-ronde niet verminderd is en dat berichten uit Parijs waarin het te gendeel werd beweerd volmaakt onge grond zijn. Verder zei de president een internationale conferentie over de bestrij ding van India's voedselprobleem en ver dere economische hulp aan dat land en Pakistan nuttig te achten, een suggestie die minister Luns na zijn ontmoeting met Johnson tegenover de pers wereld kundig maakte. Andere onderwerpen die ter sprake kwamen, waren Vietnam, de N.A.V.O. en De laatste weken is in de binnenstad van Haarlem voor vele duizenden guldens schade aangericht door kladderaars, die op een laakbare manier reclame willen maken voor beatgroepjes dan wel hun vi sitekaartje op enige andere wijze willen achterlaten. Al geruime tijd leest men op gevels en borden woorden als „Uni ted 5", „Art 2000" en „Image". Tal van winkels in de binnenstad zijn besmeurd met deze en andere opschrif ten. Bovendien heeft het er de schijn van dat de kladderaars bij voorkeur pas ge moderniseerde puien opzoeken. Met rode en blauwe viltstiften blijkt het meren deel van deze woorden aangebracht te zijn. Deze met viltstift geschreven woorden blijken niet of nauwelijks te verwijderen. Men kan er wel een gedeelte van wegha len, maar steeds blijkt dat er nog een zwakke tint achterblijft. Om de teksten geheel weg te halen kan men vaak niet anders dan het betrokken deel van de pui vernieuwen. Hiermee zijn bedragen ge moeid die volgens een architect die ter zake kundig geacht moet worden en con tact heeft gehad met schoonmaakbedrij ven variëren van 1000 tot 3000 gulden. De architect heeft gisteren de Haar lemse politie op de hoogte gesteld van zijn ervaringen. Hij taxeert de in de Grote Houtstraat aangebrachte schade op ten minste ƒ10.000. De politie kan weinig te gen deze gang van zaken doen, omdat de kladderaars slechts op heterdaad betrapt kunnen worden en zich wel wachten hun kladderwerk te doen als er politie in de buurt is. Er zal echter scherper toezicht worden gehouden. de nucleaire samenwerking binnen dit bondgenootschap. President Johnson bleek te hopen op een spoedige en flin ke medische hulp van Nederland in Viet nam. Hij toonde zich vooral geïnteres seerd in een Nederlandse analyse van Frankrijks houding tegenover de E.E.G. en de N.A.V.O. Dit is waarschijnlijk de belangrijkste reden waarom president Johnson tegen zijn gewoonte in zoveel tijd gaf aan een minister van Buitenland se Zaken. Een andere reden was zeker Washing- tons voortdurende belangstelling voor de vorm van de nucleaire samenwerking bin nen de N.A.V.O., waarbij de Amerikanen hopen dat Nederland wellicht de weinig coöperatieve Britten een zetje zouden kunnen geven in de richting van een multilaterale kernstrijdmacht. Over dezelfde onderwerpen, evenals over de Kennedy-ronde en de toekomst van de E.E.G., sprak minister Luns la ter op de dag met zijn Amerikaanse col lega Dean Rusk en onderminister George Ball. Tijdens een lunch was ook de mi nister van Defensie, MacNamara, aanwe zig. Vandaag bezoekt minister Luns in Oma ha, Nebraska, het Strategie Aircom- mand, waar hij zich zal kunnen verdie pen in de commandostructuur van een kernstrijdmacht, hetgeen van meer dan zijdelings belang lijkt voor het opzetten van de multilaterale kernmacht. Na zijn bezoek aan Omaha keert mi nister Luns naar Washington terug, van waar hij waarschijnlijk morgen naar New York zal vliegen. De volgende week gaat hij naar Paramaribo voor de ambassa deursconferentie. De minister wordt begeleid door de di recteur-generaal voor Politieke Zaken, jhr. mr. J. A. de Ranitz, die een dag langer in Washington blijft dan mr. Luns voor besprekingen op het State Depart ment. DJAKARTA Een van de vier studen ten die bij betogingen van vorige week voor het Chinese consulaat in Bandjer- masin op Zuid-Borneo werden gewond, is overleden. De drie anderen liggen nog in een ziekenhuis. Bewakers openden het vuur toen de betoging uit de hand liep omdat de Chinezen een delegatie niet wil den ontvangen. Advertentie Ook voor U het juiste adres TT DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1