Belgische regeringscrisis Voorzitter van Liberale Partij weigert informatie-opdracht Proces-Leibbrand OVER SNEL PIJNSTILLEN Raadselachtig beleid vam president Johnson r Van dag tot dag Gesprek Stockholms haven dichtgevroren Drie maal zoveel dienstplichtigen in VS als normaal Proces in Parijs tegen oud-OAS'ers Doodvonnissen in de Sovjet-Unie ^Praatótoel Dr. AConstandse telegrammen DINSDAG 15 FEBRUARI 1966 Actie in Italië levert voor India 5 miljoen op Openbaar aanklager wil aanklacht laten wijzigen Op de Elias De Amerikaanse president heeft de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken een uiteenzetting gegeven van de Amerikaans-Vietnamese plannen, zoals die in Honoloeloe zijn vastgelegd. Deze plannen behelzen de wederopbouw van Vietnam, gedeeltelijk nog in volle oorlogs tijd, voor de rest geprojecteerd op een toekomstige vredestoestand. Deze laatste projectie zal uiteraard enigszins vaag zijn, omdat ook Johnson geen omlijnd beeld kan hebben van hoe de situatie in Vietnam zal zijn als de oor log afgelopen is, noch van de wijze waar op de oorlog verlopen zal. Minister Luns heeft van de Amerikaan se president vreselijke feiten vernomen betreffende India, waar miljoenen levens in gevaar zijn. Georganiseerde hulp van de Westelijke wereld voor India is drin gend nodig en Johnson heeft er geen twij fel over laten bestaan, dat hij die hulp wil organiseren. De heer Luns zal hem wellicht hebben verteld, dat Nederland en ook andere landen al bezig zijn zich op die hulp te bezinnen, maar dat Ameri kaanse leiding bij de organisatie en coör dinatie van die bijstand voor een verhon gerend land het effect alleen maar zal be spoedigen. Het mededogen van Johnson met de mensen in India is alleen maar te prij zen, doch datzelfde mededogen met de be dreigde levens in Vietnam waarvoor Johnson medische hulp van Nederlandse kant heeft ingeroepen wekt uiteraard de vraag of daarbij geheel en al moet worden voorbijgegaan aan het grote ver schil tussen India en Vietnam: in India waart het spook van de honger rond, in Vietnam zijn het Amerikaanse bommen werpers, vlammenwerpers en granaten die de levens bedreigen. Het zou een kwestie van opzettelijk verzwijgen der feiten zijn, wanneer minister Luns voor beide catastrofale situaties hulp zou heb ben toegezegd zonder op dat verschil te wijzen. Intussen is niet gebleken dat president Johnson bijzondere nadruk heeft gelegd op zijn behoefte aan Nederlandse steun voor zijn politieke en militair-strategische plannen in Vietnam. Het mag ook niet worden aangenomen, dat de heer Luns bereid zou zijn in enigerlei vorm in een dergelijke steun toe te stemmen, zonder het parlement te hebben geraadpleegd. Evenmin is gebleken dat minister Luns heeft aangedrongen op een vreedzame regeling voor Vietnam en daarbij de opi nie in Nederland heeft geciteerd, die dui delijk tegen een voortzetting van de moor dende Amerikaanse strategie in Vietnam is gekant. Dat alles is niet gebleken maar de inhoud van het gesprek tussen de beide staatslieden is niet categorisch gepubli ceerd. Er zijn dus mogelijkheden, die niet meer dan veronderstellingen kunnen blij ven zolang minister Luns in de Kamer niet een rapport van zijn gesprek heeft uitgebracht. Het is te hopen dat het niet een eenzijdig gesprek is geweest, met Johnson als spreker en Luns als luiste raar. ^WWWIIWWWWMWWWWWIIWWWWWVWWWWWWWWWWW I MA/IAAWWWWVWWWWWWWMMWMMUWVIfWIWIIWWVWIWWUWIfV STOCKHOLM (Reuter) De haven I van Stockholm is maandag wegens de zware ijsgang gesloten voor alle scheep- vaart. Ongeveer ter hoogte van Stock holm in de Oostzee zijn drie veerboten, een met 245 passagiers, ingesloten door muren van ijs. Een Fins vervoerbedrijf heeft de auto- I riteiten toestemming gevraagd, een dienst te mogen openen over de dichtgevroren Botnische Golf. Deze zou lopen van de Vaasa-archipel aan de Finse westkust naar Holmsund aan de Zweedse oostkust, een afstand van ongeveer 75 kilometer. De felle kou heeft in Zweden het oliever - bruik met veertig percent doen stijgen. I Van diverse kanten is aangedrongen op het aanspreken van de oliereserves. Langs de Noorse kust zitten eentwintig tal kustvaarders in het ijs vast. IJsbrekers pogen ze te bevrijden. Een sneeuwstorm van ongekende om- I vang woedde maandag in Moskou. Na af loop lag er een pak sneeuw van zeventig om. ROME (AP) Een actie in Italië voor hulp aan de slachtoffers van de hon gersnood in India heeft in drie dagen ruim 5 miljoen gulden opgeleverd. Bij de Italiaanse radio is ruim vier miljoen gulden binnengekomen. Bij het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano 300.000 gulden. Kleinere bedragen worden gemeld door de andere Italiaanse kranten en de banken die de radio hebben ge holpen bij het inzamelen van gelden. Een studentenvereniging in Rome heeft haar 60.000 leden opgeroepen een dag het roken te laten en de kosten van de an- der gerookte sigaretten bij te dragen aan het fonds. De vakbonden hebben de leden opgewekt een uur loon af te staan. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat hij in vier dagen ongeveer 25 politici van alle partijen met uitzondering van de communisten had ontvangen, heeft koning Boudewijn gisteravond aan de heer Omer Vanauden- hove, voorzitter van de Belgische Liberale Partij voor Vrede en Vooruitgang, ge vraagd als informateur op te treden. Dit verzoek is afgewezen. Men achtte het vanochtend in Brussel waarschijnlijk dat de vorst thans tot oud minister P. W. Segers, lid van de C.V.P., een zelfde verzoek zal richten. Deze zal dat zeker aannemen. Het bestuur van de Belgische Socialis tische Partij heeft inmiddels besloten dat de partij slechts zal overwegen aan een regering deel te nemen, wanneer er van te voren een regeringsprogramma zal worden bekendgemaakt. Dat moet dan door het congres van de partij worden geodgekeurd. De leden van de regering Harmei die belast zijn met het afhandelen van de lo pende zaken, hebben gisteren allen een brief ontvangen, getekend door de aftre dende minister-president en door zijn mi nister van Financiën, Eyskens. In die brief wordt er de aandacht op gevestigd dat de ministeries in de huidige omstan digheden en tot er een nieuwe regering zal zijn gevormd, blijk moeten geven van de grootste zuinigheid in het gebruik van de begrotingskredieten voor 1966. „Er kan geen sprake zijn", zo heet het in die brief, „dat als de ministers van de nieuwe regering in functie treden, zij tegenover een begroting komen te staan, waarvan sommige kredieten reeds in een te grote mate zouden zijn gebruikt". WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) Het totaal aantal dienstplichtigen in de Verenigde Staten dat in de periode van 1 juli vorig jaar tot eind juni dit jaar onder de wapens wordt geroepen zal 360.000 man, in plaats van het gebruike lijke aantal 125.000, bedragen. President Johnson heeft in verband hiermee het Congres om een extra toewijzing vi ruim 43 miljoen gulden gevraagd. President Johnson beschikt over een analyse waarin staat dat het Zuidvietna- mese nationale bevrijdingsfront zonder twijfel door Hanoi in het leven is geroe pen en door Hanoi wordt beheerst. John son heeft de analyse laten opstellen na zijn conferentie in Honoloeloe met Zuid Vietnamese leiders, waar de kwestie van deelname van het front aan mogelijke vre desbesprekingen tot een zekere mate van onenigheid heeft geleid. De Verenigde Staten hebben zich op het standpunt gesteld dat de stem van de Vietcong gehoord moet kunnen worden op een mogelijke conferentie. De Zuidvietna mese premier Ngoeyen Cao Ky nam het standpunt in dat hij niet wilde onderhan delen met de Vietcong. Cambodja heeft bij secretaris-generaal Oe Thant een klacht ingediend over zes invasies van Thailandse zijde, waarbij een aantal Combodjanen gedood zou zijn De incidenten zouden hebben plaatsge vonden tussen 30 januari en 7 februari. De Britse minister voor de bewape ning, Gerry Reynolds, wilde wel eens aan den lijve ervaren, hoe de vijftig-tons Chieftaintank reed. Hij ging vol verwachting achter het stuur zitten. Brommend en grom mend schoof Engelands grootste en nieuwste tank over het terrein. Plotseling dook het gevaarte in een kuil vol modder. De tank kon het hebben. De minister ook. hoewel hij het modderbad niet al te vrolijk onderging. De rit was snel afge lopen. Zijne excellentie stak zijn be - smeurde hoofd uit de koepel en de sergeant-instructeur had kennelijk heel wat plezier in het geval. H^/IH/|imimH/ymAIW\/WWWWWWWVWI/lflfWtfW\AAAfWWIAft< STUTTGART (Reuter en DPA) De openbare aanklager in het proces tegen de internationaal bekende verkeersdes- kundige professor Kurt Leibbrand heeft gisteren de rechtbank in Stuttgart ver zocht de aanklacht te wijzigen van moord in doodslag. De 52-jarige Leibbrand was beschuldigd van moord op 26 Italiaanse arbeiders tijdens de oorlog in Frankrijk. Doodslag in de oorlog begaan is in de Bondsrepubliek verjaard, zodat vrij spraak moet volgen, als het verzoek wordt ingewilligd. Leibbrand heeft aange voerd dat het bevel om de burgerarbei ders dood te schieten afkomstig was van zijn meerdere, de Oostenrijkse kolonel Paul Dernesch. Deze spreekt dat tegen Enkele voormalige officieren die onder Leibbrand hebben gediend zeggen zich niets meer van de terechtstelling te kun nen herinneren. PARIJS (Reuter) Een van de vijftien verdachten in het proces tegen voormali ge OAS-leden die van een aanslag op pre sident De Gaulle worden beschuldigd, An- toine Luciani, heeft maandag ontkend iets met de aanslag te maken gehad te heb ben. Hij zei dat de aanslag door de politie in elkaar was gezet. Een andere beklaagde, Gilles Buscia, zei niet aan de aanslag te hebben deelge nomen. Door de arrestatie van Buscia in april vorig jaar, kreeg de politie de eer ste aanwijzing over de beraamde aanslag. Bij hem werd een lijst gevonden van de personen die deel uitmaakten van het komplot. De rechter las een verklaring voor van een van de vijf verdachten die bij verstek terecht staan, Samuel Lehman, waarin de ze bekent dat nog zeven bommen waren gemaakt voor nieuwe moordaanslagen op De Gaulle, wanneer de aanslag in Tou lon zou falen. Lehman bekent in zijn ver klaring de bom in een bloempot te heb ben gelegd. Het proces wordt voortgezet. MINERALNJE VOD Y(Tass) Een Russische krijgsraad te Mineralnje Vo dy in de noordelijke Kaukasus heeft vier Russen wegens samenwerking met de Duitsers en deelneming aan het op grote schaal doden van landgenoten ter dood veroordeeld. Een vijfde beklaagde kreeg vijftien jaar gevangenisstraf. Advertentie Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Branden. Vorig jaar zijn bij branden in de Verenigde Staten 12.000 mensen om het leven gekomen, onder wie 3500 kin deren, de schade aan gebouwen en in ventaris beloopt 1.760 miljoen dollar, honderd miljoen dollar meer dan in 1964. De politiek der Verenigde Staten jegens Vietnam is vol komen duister als men afgaat op de diplomatieke stappen van president Johnson. Zeer duidelijk is echter hetgeen de Amerikaanse legerleiding wil: in Vietnam blijven totdat een militaire overwinning is be haald, en nog vele jaren daar na. Het is niet moeilijk dit af te leiden uit de gebeurte nissen en berichten van de laatste maand. Nadat op 24 december de bombardementen op Noord- Vietnam waren stopgezet trachtten de Amerikaanse am bassadeurs en boodschappers steun te vinden voor het uit oefenen van druk op Ho Tsji Minh, opdat deze bereid zou zijn „onvoorwaardelijk" te onderhandelen. Maar Noord- Vietnam is door Washington gebrandmerkt als agressor, wat het ontkent, en het stelt voorwaarden. Voor de rege ring Hanoi is de strijd in het Zuiden een revolutionaire guerrilla „van eigen bodem" en dus moeten de Amerika nen onderhandelen met de Vietcong. Dit is ook het stand punt van de secretaris-gene raal der V.N., Oe Thant, van de Amerikaanse senator Ful- bright en van zijn talloze aanhangers. Officieel is Noord-Vietnam alleen geïnteresseerd in de uitvoering van de overeen komsten van Genève van 1954. Deze behelzen, dat in de bei de delen van Vietnam ver kiezingen onder internatio naal toezicht moeten plaats vinden voor de vorming van de twee regeringen. En tevens een volksstemming over her eniging. Valt deze laatste po sitief uit, dan moeten de beide regeringen die hereniging voltrekken. Geen enkele bui tenlandse mogendheid mag daarbij interveniëren, geen enkele mag tijdens deze pro cedure troepen of bases in Vietnam handhaven. Ho Tsji Minh eist dus, dat na een bestand de Amerikaanse mi litairen vertrekken. Dit antwoord van Noord- Vietnam werd door Washing ton als negatief beschouwd. Op 18 januari vroeg Johnson 12.300 miljoen dollar (onge veer zoveel als het hele natio nale inkomen van het Neder landse volk in één jaar!) ex tra om de oorlog voort te zet ten. Op 31 januari werden de bombardementen op Noord- Vietnam hervat. Tijdens de „pauze" had Johnson gewei gerd, de zaak voor te leggen aan de Verenigde Naties, hoewel zijn land een (onver klaarde) oorlog voerde tegen Noord-Vietnam. Zijn ambas sadeur bij de V.N., Goldberg, had er op aangedrongen, de „pauze" te benutten voor overleg binnen de V.N. Dat was door Johnson geweigerd. Maar na hervatting der vij andelijkheden moest Goldberg de Veiligheidsraad laten bij eenroepen. Stomme verbazing in New York! Nog vreemder was de resolutie, die Gold berg moest indienen. Daarin werd geconstateerd, dat de akkoorden van Genève niet waren nageleefd, terwijl juist de Amerikanen die nooit hebben getekend en de daarin voorziene procedure al sinds 1954 hebben verijdeld. Tevens werd steun gevraagd voor „het stopzetten van vijan delijkheden". Men kon zijn ogen nauwelijks geloven om dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam juist weer wa ren begonnen. De toestand was zo zonderling, dat op 1 februari in de Veiligheidsraad niet eens de vereiste meerder heid (9 van de 15 stemmen) kon worden verkregen, om de resolutie op de agenda te plaatsen. Pas nadat de afge vaardigde van Jordanië door zijn regering was gedwongen vóór te stemmen werd dit ne gental bereikt. Men kan zich voorstellen welke druk Wash ington op Jordanië heeft uitgeoefend: dit kleine land is geheel afhankelijk van Amerikaanse subsidies en schaarde zich tenslotte naast de V.S., tot verbolgenheid van de pers in de Arabische wereld. Tegen stemden de twee communistische landen (Sovjet-Unie en Bulgarije) terwijl drie Afrikaanse Sta ten (Mali, Oeganda en Nige ria) en.Frankrijk zich ont hielden. Zij betoogden, dat in de V.N. niet vertegenwoor digd zijn: Peking, Noord- en Zuid-Vietnam (om van de Vietcong maar niet te spre ken!), zodat de Veiligheids raad niet het forum vormde voor onderhandelingen. Niettemin stond de kwestie op de agenda, en men ver wachtte dat (zoals gebruike lijk is) de debatten onmiddel lijk zouden beginnen, omdat volgens de resolutie „de internationale vrede en vei ligheid" in gevaar waren. Wat echter gebeurde? De Ameri kaan Goldberg zei, dat hij geen haast had, en de discus sie werd verdaagd tot Sint Juttemis. Vreemder kon het wel niet. Intussen hielden Johnson en zijn minister Rusk vol, dat in geen geval kon worden onderhandeld met de Vietcong. De president had in zijn „State of the Union-boodschap" (van 12 januari) al verklaard: „Wij zullen in Vietnam blijven op dezelfde manier waarop wij in andere plaatsen, waar moeilijkheden waren, zijn ge bleven. Wij zullen blijven, omdat een volk dat zijn leven en onafhankelijkheid heeft gebouwd op onze plechtige beloften, niet aan de wreed heid van zijn vijanden kan worden overgelaten." Dit volk wordt gevormd door de aanhangers der regering van generaal Ky (in feite een militaire dictatuur) die be staat en nog in de steden re geert dank zij de Amerikaan se hulp. De grote groep van Vietnamezen. die de Viet cong steunen, wordt tot vij and verkla De Ameri kaanse vice-»- or George Ball trok op 30 januari die lijn consequent door: hij zei dat de Vietcong „geen wor tels had in de bevolking" en dat deze „parasiet" eerst „geëlimineerd" moest worden. Men vraagt zich af hoe de Vietcong binnen vier jaar 80 percent van het land kon be heren en beheersen, met naar schatting slechts 100.000 par tizanen (tegenover 700.000 soldaten van Ky en de Ver enigde Staten) als zij het volk tegen zich heeft. Boven dien: indien Johnson eerst de Vietcong vernietigd wil zien, waarom en met wie wil hij dan onderhandelen? Zo raadselachtig de diplo matie van de president is, zo duidelijk spreekt het leger. Alle conclusies van correspon denten stemmen hierin over een: het Amerikaanse leger denkt er niet aan Vietnam te verlaten. Of men nu tele grammen van Associated Press, bijv. op 3 jan. beschou wingen van News and World Report (de laatste nummers) of de Franse Monde raad pleegt, de tendens van hun berichten is dezelfde. Het le ger wil niet verslagen wor- niet vertrekken zonder dat het regime van Ky onmiddel lijk in elkaar stort. Het plat teland is al geheel in handen van de Vietcong, en daar voor kan men niet capitule ren. In de Monde van 25 januari schrijft Guillain, een Azië-kenner bij uitstek: „De grootste militaire basis van Azië zal over zeven maanden bij Bien-Hoa, langs de rivier van Saigon, klaar zijn. Een prachtige marinebasis wordt gebouwd in de baai van Cam- Ranh. „Zij zal de grootste zijn van het Oosten, binnen vijf jaar, „zo zei mij een ver antwoordelijke Amerikaan." Wij zullen hier nog zijn over vijf jaar, over tien jaar, des noods over twintig jaar. Voordat Zuid-Vietnam in staat zal zijn zonder buiten landse inmenging zijn toe komst te bepalen zijn er ze ker tien jaar nodig." (Die „buitenlandse inmenging" komt niet van de Amerika nen, want die zijn „inheems", zij komt van de Vietcong). En een ander zei: „Eindelijk hebben wij nu in het Verre Oosten een marine-basis, die groot genoeg is voor onze Problematiek TWEE DAGEN thuis gebleven Dat is voor mij ongewoon. Ik kan het moeilijk stellen zonder de stad, haar as falt, de mensen, het rollend materieel waarmee zij naar geheimzinnige doelen ijlen. Door een samenloop van, niet te uwer zake doende, omstandigheden was het nu thuis-blijven geblazen. Tourisme autour de mes quatre chambres en zo nu en dan op het balkon kijken naar de achterburen op het hunne. Aardige, rustige, stemge rechtigde, niet moordzuchtige of diefach tige burgers. Proper in de meubeltjes, goed verzorgde kamerplanten, kinderen en huisdieren. Oirbare, regelmatige le vens. Net als het mijne. Niets kwaads en nauwelijks iets geestdriftigs over te zeg- gen. Een wereld, waann een ieder de grenzen van eigen kennen en kunnen ken nende zich. vasthoudt aan wat hem het naast is: het beperkte begrip van de we reld en het leven, persoonlijke tradities, kennissen, vrienden, familieleden, gene genheden, voorkeuren. Wij moeten ertegen waken meegesleurd te worden in de draaikolken der mense lijke verwarringen; te verdwalen in de doolhof van de onbegrijpelijkheden rond om ons, geen hachelijk avontuur en alles binnen de perken van het voor anderen en ons verdragélijke en toelaatbare. De twee dagen gaven, naast de onrust om de gang naar het leven aan gene zijde van de huisdeur, enige geestelijke rust Dat wel. Ik overwoog dat ik, een paar dagen ge leden, onwijs was geweest, toen ik mij een hele avond had zitten opwinden over een man die de situatie en haar (even tuele) oplossing anders had gezien dan ik en die iets mooi vond dat ik lelijk vond. Het minste waar een mens recht op heeft (immers) is, er een eigen mening op na te mogen houden en zich tegen de opvattingen van anderen te verzetten. Niet al te luidkeels, doch niettemin. Overigens is zulk een verzet meestal nutteloos. Tenslotte kan niemand een an der leren lelijk te vinden wat hij, een uur geleden mooi vond of goed wat hij slecht vond. En al zou dat gelukken, dan is dat nog niet belangrijk. Ik zou geen politicus, zieleherder of kunstcriticus kunnen zijn. Doodjammer, maar het is nu eenmaal niet anders. Wij moeten ons daar maar bij neerleggen. Op het balkon, met alle ongekende rust van al die propere huizen aan weerszij den heb ik mij staan te verwonderen, dat er toch altijd nog zo veel mensen zijn, die menen dat zij er wél iets van begrijpen en dat zij er wel iets toe kunnen bijdragen de knopen te ontwarren. Zij behoeven deze pretentie niet met zo veel woorden uit te schreeuwen; de posi tie, die zij innemen staatsman, men senleider, opperhoofd van dit of dat houdt die pretentie reeds in. Wat denken zij 's avonds in bed of wan neer zij 's avonds met moeder-de-vrouw een kop thee zitten te drinken wat den ken zij dan van zich zelf? Een tweede vraag: wat van alles wat deze belangwekkende mannen doen, zou den zij niet doen en wat van alles wat zij niet doen, zouden zij wel doen indien zij in de toekomst konden zien? Het belangrijkste dat het leven leert is, dat de vragen die voor de tijdgenoot drin gend zijn, al geheel veranderd zijn voor ze zijn beantwoord en al lang daarvoor door andere vragen verdrongen zijn. Is er niet een geweldig systeem van na tuurlijke wetten die, ook zonder menselij ke inmenging, de loop van de beschaving bepalen en de toekomst vaststellen? Ook en zelfs zonder de bemoeiingen van de heren A, X en Z? Twee dagen thuis zijn leidt tot te veel nutteloze gedachten. Het is beter de stad in te gaan en de problematiek op het balkon te laten. vloot van de Stille Zuidzee. Wij zullen hier over twintig jaar nog zijn, gelooft u mij." En een derde chef: „Vertrek ken? Dat is nu ondenkbaar. Wij zullen alleen heengaan, als wij dit land voldoende hebben schoongemaakt, be schermd en hersteld, opdat voortaan beschut is tegen ge vaar." Dit is de theorie. Maar volgens de minister van defensie Mc- Namara worden er per maand voor 756 miljoen gulden aan bommen, brandbommen, gra naten en kogels afgeschoten op Noord- en Zuid-Vietnam, terwijl dit laatste gebied „be schut" zou moeten worden. In Der Spiegel van 7 febru ari kan men aan de hand van gegevens uit Amerikaan se bladen lezen hoe in het zuiden „de strategie van de verbrande aarde" wordt toe gepast. Elk van de gebieden, die onder controle staan van de Vietcong (en dat is vrij wel het gehele platteland) wordt eerst zwaar gebombar deerd. Dan komen de para chutisten, die alles vernieti gen wat nog is overgebleven. Een ooggetuige schreef: „Zij staken de hutten in brand, rookten onderaardse gangen uit met gas, dat wordt be schreven als niet-dodelijk, maar waarin toch een soldaat, ondanks zijn gasmasker, stik te. De Amerikanen verbran den de rij stvoorraden ver giftigden boom- en veldvruch ten met chemicaliën en dood den waterbuffels, runderen en varkens." Nadat echter president Johnson in Honoloeloe had vergaderd met generaal Ky kon men op 8 februari in het slotcommuniqué der bijeen komst lezen, dat zij beiden „hadden besloten te strijden tegen honger, onwetendheid en ziekten en zich te wijden aan het werk voor een sociale omwenteling, een vrij zelfbe stuur en aan de niet-eindigen- de worsteling voor de vrede". Als woorden nog enige zin hebben staat het menselijk verstand hierbij stil. Clandestien. In Libanon zijn veertien mensen, voormalige leden van de Baath-partij, gearresteerd, omdat zij een clandestiene partij hadden opge richt, die zich richtte op arbeiders- en studentenkringen. Ze probeerden arbei ders op te zetten tegen hun werkge vers. Aardverschuiving. Door een aardverschui ving zijn in het Peruaanse Andesdorp Huariaca zeker negen mensen om het leven gekomen en zeventien ernstig ge wond. Meer dan duizend mensen wer den dakloos. Hitte. Als gevolg van de hitte zijn in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro vijf kinderen overleden en 94 in ziekenhui zen opgenomen. Ontspoord. In Birma zijn door het ontspo ren van een trein zeker dertig mensen om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde bij Sjwenyaung in de staat Sjan. Revolutionair. Een „Portugese revolutio naire Commissie" heeft de leiding over genomen van het Portugese Nationale Bevrijdingsfront, waarvan de vorig jaar vermoorde generaal Delgado voorzitter was. In een verklaring van het front wordt gezegd dat een Marokkaanse af gevaardigde, Enrique Cerquiera, tot se cretaris-generaal is benoemd en dat vertegenwoordigers in Duitsland, Alge rije, België, Frankrijk, Nederland, Ita lië en Marokko leven. Melkslijters. De politie in Mexico heeft vijfentwintigduizend liter melk in de goot laten lopen, omdat deze met che mische middelen was verdund. Zij ar resteerde in verband daarmee veertien slijters. Begraven. Koningin Yoen, de laatste ko ningin van Korea en van de Yi-dynas- tie, is met koninklijke en boeddhistische riten begraven in de tombe van haar echtgenoot, koning Soenjong, in Koem- gok, vijftien kilometer ten oosten van Seoel. Neergestort. Een Franse Mirage IV kern bommenwerper is kort na het opstijgen van de vliegbasis Saint Jean Dillac bij Bordeuax neergestort en uitgebrand. Droogte. In Tokio heeft het al 41 dagen niet geregend of gesneeuwd. Het is de langste droogteperiode van de Japanse hoofdstad in 85 jaar. i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3