Proces-Njono „Stap af van de stereotiepe huizen in saaie wijken" Nieuwe ruimtelijke visie nodig voor stedebouw Noviteiten op Utrechtse V oor j aarsbeurs Beverwijkse raad begon met behandeling begroting 1966 Uiteenlopende reacties op fusie van IJmondgemeenten BOUWMEESTER PROF. J. B. BAKEMA: Van poetswant tot oranjevlaggetjes DINSDAG 15 FEBRUARI 1966 4 Benzine in de tunnel Geen keus Aanval op K.V.P. Datum van actie was negen leiders bekend Pennings eerste op de Jaap Eden-baan j lanceerbasis-aggregaat ONZE HUMDEN EN KATTEN IN DE WINTER Wangedrocht W esterhoutweg Jarenlang gemodder Namens de Protestants-Christelijke fractie zei de heer M. A. de Ruiter over de voorgenomen fusie van Velsen, Beverwijk en Heemskerk eerst de motie ven van de staatssecretaris te willen af- In de oostbuis van de Velser tunnel reed maandagavond een man uit Maarsbergen met zulk een hoge snelheid, dat hij zijn personenauto niet tijdig meer bij de voor hem rijdende file kon invoègen. Hij kwam daardoor in botsing met een lesauto, die onder toezicht van een 36-jarige rij-in- structeur uit Beverwijk door een 43-jari- ge analist werd bestuurd. De lesauto werd aan de achterzijde zwaar beschadigd, en doordat daarbij ook de benzinetank openscheurde, vloeide er ongeveer veertig liter benzine door de tunnel. Deze moest geheel voor het ver keer worden afgesloten, tot de brandweer na een kwartier de benzine had verwij derd. De lesauto moet weggesleept worden, sleept worden. OAS-proces. In Parijs is een proces be gonnen tegen vijftien voormalige leden van de Franse organisatie van het ge heime leger (OAS). Ze worden ervan beschuldigd een aanslag op het leven van president De Gaulle te hebben be raamd. Vier van de vijftien beklaag den, onder wie de gewezen OAS-leider Jean Jacques Susini, worden bij ver stek berecht. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, heeft maan dag het Rode-Kruisziekenhuis, na daar langdurig te zijn verpleegd, verlaten. Op de foto, rechtsme vrouw Bruinsma. wachten alvorens een oordeel hierover te vormen. Te betreuren is dat een 'feitelij ke beslissing opnieuw wordt uitgesteld omdat de gehele procedure gemeente raad Staten-Generaal weer moet worden gevolgd. „Hoeveel jaren modderen we nu al voort. Wat een verkwisting van tijd, geld en woorden", verzuchtte de heer De Ruiter, die samenvoeging van Bever wijk en Heemskerk de beste oplossing bleef vinden. Hij was benieuwd wanneer een begin zal worden gemaakt met de sanering van de stadskern, de bouw van viaducten over of onder de Zeestraat i.v.m. de Hoogovenuitbreidingen, de ver keersverbetering in de binnenstad en het uitbreidingsplan Wijk aan Zee. De prot.- christelijke fractie wenst prinses Beatrix en de heer Von Amsberg op 10 maart een bijzonder prettige dag toe en hoopt dat deze het begin zal mogen zijn van een gelukkig huwelijk. De heer A. Klomp (V.V.D.) keerde zich tegen een samenvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Hij was ook tegen een verhoging van de straatbelas ting. De sanering van de binnenstad dient bespoedigd te worden en de voorlich ting aan de burgers over de gemeentelij ke activiteiten verbeterd. J. de Weijer (K.V.P.) „versluierde begroting" De heer N. F. H. Bol te (P.S.P.) was van mening dat de drie IJmondgemeen- ten de staatssecretaris nauwelijks een andere keus dan hun samenvoeging lie' ten. „De lijdensweg van IJmondraad en IJmond Adviescollege heeft de mogelijk heden voor een agglomeratiebestuur vrij wel afgesneden." Als positeve punten van een eventuele fusie der drie gemeenten noemde de heer Bolte de verbetering van het openbaar vervoer in het IJmondge- bied, een betere coördinatie van diverse gemeentelijke diensten o.a. brandweer en ziekenvervoer en een gemeenschappelijk beleid inzake de wegenstructuur van de IJmond. Hij bepleitte met klem dat bij de grondslagen voor de bijstand aan be jaarden ook een bedrag zal worden opge nomen voor vervanging en aanvulling van huisraad. Ook de huisvesting van be jaarden kan in Beverwijk aanmerkelijk verbeterd worden. De heer C. Berghuis (C.P.N.) deed in zijn algemene beschouwing een scher pe aanval op de politiek van de K.V.P. in Beverwijk, die naar hij zei „van top tot teen conservatief is." Om de belang stelling van de jongeren voor de politiek te stimuleren zou in Beverwijk een „jon geren-parlement" ingesteld kunnen wor den. Ook zouden de voorzitters van de raadsfracties zogenoemde „teach-ins" kunnen houden waarin zij allerlei zaken Reusachtige ijsmonumenten trekken ieder jaar miljoenen bezoekers naar het „sneeuw-festival" in Sapporo, de hoofdstad van Hokkaido in Japan. Twee van de mooiste beelden, uit ijs gehouwen, zijn die van Kaga- mijiohi en zijn zoon, twee figuren uit de Japanse mythologie. aangaande de gemeentepolitiek aan de orde kunnen stellen. De heer Berghuis zei tegen de verhoging van legesgelden en straatbelasting te zullen stemmen. De verkoop van gemeentewoningen achtte hij verwerpelijk. Nadat de fractievoorzitters het woord hadden gevoerd kwamen de andere raads leden stuk voor stuk aan bod met hun bespiegelingen die echter weinig nieuwe gezichtspunten opleverden. DJAKARTA Tijdens de maandag avondzitting van het proces tegen de voor malige voorzitter van de Indonesische communistische partij, Njono, heeft deze bijzonderheden gegeven over de bijeen komsten van het politieke bureau van de Indonesische communistische partij. De voorzitter ervan, Aidit, had het initiatief genomen tot de vorming van een „30- september-beweging", toen bekend onder de naam „revolutionaire raad" Njono, de vakbondsleider, kreeg de taak toegewezen om voor reservetroepen te zorgen. De datum waarop men tot actie zou overgaan was volgens Njono slechts aan de negen leden van 't politieke bureau bekend. De voormalige „Sobsi"-leider zei herhaaldelijk, dat op een van de bijeen komsten besloten was president Soekamo over het bestaan van een „raad van ge neraals" in te lichten. Het politieke bu reau beschouwde de politieke aspecten van de operatie als veel belangrijker dan de militaire. Men had daarom besloten de president te verzoeken preventieve maat regelen te nemen en vervolgens zijn in structies af te wachten. Gisteren zijn op de Jaap Eden-baan in Amsterdam de afdelingskampioenschap pen voor de jeugd (16 tot en met 19 jaar) van de NVBHS gehouden. Eerste in het individuele kampioenschap werd Marcel Pennings uit Aalsmeer. Aalsmeer won het afdelingskampioenschap. Er namen 70 rijders deel. Zij werden afgevaardigd door 24 afdelingen. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Marcel Pennings (Aals meer) 45.7, 2/3. Tijssen (Amsterdam) en H. Eeckelboom (Epe) beiden 46.2, 1500 meter: 1. J. L. Pronk (Wieringen) 2.28.6, 2. M. Pennings 2.28.8, 3. H. Eeckel boom 2.29.4, Eindklassement: 1. Pennings 95.300, 2. H. Eeckelboom 96.000 en G. Hazen 96.667. Afdelingskampioenschap: 1. Aalsmeer, 2. Amsterdam en 3. Gouda. (Van onze correspondent) Amsterdam „Het is volkomen fout om in de komende tijd woningtypen te herhalen die alle reeds op een afstand duidelijk maken, hoe de tafel en de stoelen daar binnen staan. Bovendien wordt de mogelijkheid tot ruimtelijk avonturieren door op weekeinden te vluchten, geblokkeerd door een ontoe reikbare verkeerstoestand" Dit zei de bouwkundige prof. J. B. Bakema in de conferentie „De komende twintig jaar" die door de Dr. Wiardi Beckman-stich ting ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van De Partij van de Arbeid gis teren in het RAI-gebouw in Amsterdam is gehouden. Prof. Bakema sprak over de stedebouw in de komende twintig jaar. Hij vond dat onze steden onvoldoende zijn inge richt voor het moderne verkeer en dat de nieuwe woonwijken vaak zó saai zijn dat men ze op weekeinden op massale wijze ontvlucht. De maatregelen, die wor den voorbereid ter verbetering, zijn niet van principiële aard en leiden slechts tot een verplaatsing van de moeilijkheden, „Ons huidige beleid is gebaseerd op het ontwerpen van woontypen, waarin de bewoner steeds minder vrijheid heeft voor het plaatsen van meubels. Verder ont dekt men in de woonruimte ondanks het vele glas een soort afweer tegen of zelfs angst voor de natuur. Prof. Bakema meende dat er een ver schraling van ons ruimtebeeld ontstaat doordat de verstedelijking zich voltrekt door het steeds groter worden van de be staande steden. De ruimtelijke ordening wordt gehanteerd als een soort bewa kingsdienst van nog open gebieden. Daar door verwordt het natuurlijke verschil tussen stedelijk en agrarisch gebied tot een geforceerde scheiding van stad en land. Ook wordt daardoor de druk op de bestaande stedelijke centra te groot. Zij verstikken op piekuren en verstillen daar buiten tot verlaten onveilige gebieden. Als oplossing voor deze problemen schetste prof. Bakema een „ruimtestad", waarin elke plaats gelijktijdig zowel pro- duktief als recreatief is. De zich ontwik kelende agglomeratie- en randstadge dachte kan zijns inziens een aanduiding zijn van een ruimtelijke zienswijze, die echter te laat effectief zal worden indien in het beleid van ruimtelijke ordening en bouwnijverheid deze zienswijze niet duidelijk als basis voor het toekomstig beleid wordt gesteld. In plaats van het rangschikken van gebouwen langs straten moet een ruimtelijk netwerk ontstaan dat met gecoördineerde middelen industrieel wordt gebouwd langs wegen die worden bepaald door totaal-ruimtelijke ordening. Prof. Bakema pleitte voor proefobjec ten voor het ontwikkelen van in de toe komst nodige bouwvormen. Hij trok van leer tegen de huidige bouwvoorschriften, waarbij de goedkope oplossing altijd be ter wordt verklaard. Voor de architecten zag hij de taak weggelegd, de gebrui kers van ruimte „ruimtekwaliteit-bewust" te maken. „De komende samenlevingsstructuur met zijn geautomatiseerde, onpersoonlij ker en korter wordende arbeidsdagen, toenemende communicatiemogeli j kheden en de steeds groter wordende vrije tijd kan niet alleen worden opgevangen door het maken van meer recreatiegebieden. Men moet de mens in zijn vrije tijd meer kansen geven om bij het maken van zijn directe woonomgeving zelf mee te doen en te beslissen over voor deze omgeving specifieke omstandigheden, die voor an deren moeilijk te beoordelen zijn. *i f Een Italiaanse „poetswant" is een van de noviteiten die volgende maand op de internationale voorjaarsbeurs in Utrecht (van 7 tot en met 16 maart) te zien zal zijn. De want is van textiel met een langharige nylon-bontlaag. He materiaal trekt stof aan; al poetsende worden meubels, zilverwerk, spiegels en auto's te gelijkertijd stofvrij gemaakt. De want kan worden gewassen en als men daar na de lange haren even uitkamt, is hi; weer klaar voor gebruik. Liefhebbers kunnen kiezen uit negen kleuren. Levenslang licht met levenslange ga rantie" beloven de Amerikanen die op de beurs verschijnen met „de kleinste zaklantaarn ter wereld". Het lantaarntje, dat maar acht gram weegt, heeft als lichtbron een zilver-energiecel; er is geen batterij voor nodig. Een Amsterdamse firma exposeert on der andere tassen van buffel- en bison- leer „waarop de hoornstoten en insekten beten nog zichtbaar zijn" Uit Japan komt een nieuw type came ra. De gebruikelijke mechanische onder delen zoals tandraderen en veren zijn ver vangen door transistors, magneten en condensators. De elektronische sluiter meet de hoeveelheid licht die via de lens binnenkomt en bepaalt de duur van de belichting. Als er voldoende licht op de gevoelige cel is gevallen gaat de sluiter dicht. De kortste belichtingstijd is 1/500 seconde, de langste 2 seconden. Op de camera zit een minuscuul rood lampje dat gaat branden als er teveel licht is zelfs bij een sluitertijd van 1/500. De fotograaf weet dan dat hij een kleinere lensopening moet gebruiken. Een geel lampje flikkert aan als de belichtings tijd te lang is om „uit de hand" te kun nen fotograferen en een statief moet wor den gebruikt. Eveneens van Japanse ma kelij is een filmapparaat met een aan- drukplaat, die „ademen" en onscherpte van de film voorkomt. Het apparaat heeft een terugwindmogelijkheid, zodat men overvloeiers" en trucopnamen kan ma ken. Helemaal Nederlands zijn de oranje vlaggetjes ter gelegenheid van het huwe lijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg. Er staat een afdruk op van de „officiële verlovingsfoto die prinses Beatrix hiervoor zelf heeft gereserveerd". In de sector kapitaalgoederen zijn tal loze nouveauté's die zeker de belangstel ling van de technische specialisten zullen trekken. Een van de bijzondere inzendin gen is een aggregaat voor de voeding van lanceerbases van geleide korte af- stands-projectielen. Het aggregaat is in opdracht van de NAVO door drie Neder landse bedrijven ontworpen en geconstru eerd. Bij de uitvoering ervan is rekening gehouden met de verschillende klimatolo gische omstandigheden die het aggregaat te verduren kan krijgen. Het kan worden gestart op een hoogte van 3000 meter bo ven zeeniveau in omgevingstemperaturen die variëren van +52 tot -32 graden Cel- cius, bij de hoogst mogelijke vochtigheids graad van de lucht en zelfs in regenbui en van 75 mm per uur onder een hoek van 45 graden. Het aggregaat voldoet ook aan de bijkomende eis dat bij opslag in zeer vochtige ruimten en bij tempera turen tussen de +69 en -54 graden Cel- cius geen beschadiging door roest, breuk bevriezing of schimmel mag optreden. Leer uw dieren aan om niet dicht bij de kachel te liggen Van het teveel bij de kachel liggen kunnen de dieren later rheu. x- matiek krijgenof stijf worden 'Vf Geeft mendedieren een vaste plaats in de kamer let dan op langs de grond lo pende koude luchtstromingen In de winter zijn de dieren meestal veel =b.' binnen. Geef ze dan vitamine D in het voed. sel. Goede levertraan bevat vitamine D Een kat heeft voldoen: de aan 1 theelepel levertraan per dag Honden hebben vol doende aan 1 paplepel levertraan per dag Mevrouw M. Schmohl-Heiines (P.v.d.A.) Bij afwezigheid van burgemeester J. G. S. Bruinsma gaf loco-burgemeester W. J. Vessies gistermiddag om twee uur het startsein voor de uitvoerige beraadslagin gen. De heer J. de W e ij e r nam als voor zitter van de KVP-fractie de kop met een betoog waarin hij naast waardering ook critiek aan het adres van B. en W. tot uiting bracht. Lof had hij voor de uitvoe righeid van de nota behorende bij de ge meentebegroting. Inzake de door de staatssecretaris voorgestelde samenvoe ging van de drie IJmondgemeenten wil de KVP-fractie haar standpunt nog niet de finitief bepalen omdat men zich hierover nog aan het beraden is. Overigens was de heer De Wijer per soonlijk van mening dat de samenvoe ging van de drie gemeenten als een „pla nologisch en sociologisch wangedrocht" moet worden gekwalificeerd. Hij wees op het grote belang van een goede informa tie en communicatie tussen bestuurders en bestuurden. Wanneer wordt de beloof de gemeentelijke verkeerscommissie in gesteld? Het hinderlijk parkeren, vooral tijdens de weekends, wordt van kwaad tot erger. Dit euvel dient krachtig te worden bestreden. De propaganda voor het ge bruik van aardgas voor ruimte- en blok- verwarming zal door B. en W. krachtig ter hand moeten worden genomen. De heer De Weijer zei voorts dat zijn fractie niet met B. en W. kan meejuichen over de sluitende begroting. „Het doen verhui zen van werkelijk geleden verliezen naar de kapitaalsdienst verbergt grotendeels onze werkelijke armoede". Ten aanzien van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten vraagt de KVP-fractie zich af of de verdeelsleutel wel de juiste is en of het Rijk met zijn berekening van de bijdragen niet steeds achter loopt op de financieringsuitgaven van de gemeenten. Bovendien kunnen versluierde gemeente begrotingen Den Haag geen werkelijk beeld geven van de financiële toestand van de gemeenten. De heer De Wijer zei dat zijn fractie de door B. en W. voor gestelde verhoging van legesgelden en de straatbelasting zal steunen. Mevrouw M. Schmohl-Heij- n e s zei namens de fractie van de Partij van de Arbeid dat zij eveneens bedenkin gen had tegen de wijze waarop de begro ting voor 1966 sluitend was gemaakt. Zij drong aan op een spoedige verbetering van de Westerhoutweg, een van de voor naamste toevoerwegen naar Hoogovens. Mevrouw Schmohl wees op de wenselijk heid van een woningbedrijf als afzonder lijke tak van dienst. Zij nodigde B. en W. uit de raad hierover spoedig een nota aan te bieden. In principe staat de P.v.d.A.- fractie niet afwijzend tegenover de over dracht in eigendom van woningwetwonin gen aan de bewoners. De kansen daartoe moeten echter wel gelijk zijn. Ook min der financieel draagkrachtigen moeten zo'n woning kunnen aankopen. De ontrui ming van het K.S.A.-gebouw en de haas tige aankoop ervan door de gemeente ligt de gemeente, zei mevrouw Schmohl, zwaar op de maag. Zij vroeg of B. en W. over de verdere plannen met dit ge bouw meer opening van zaken willen ge ven. Ten aanzien de bestuurlijke inde ling van de IJmond blijft de P.v.d.A.- fractie bij haar steeds ingenomen stand punt dat het belang van de bevolking moet prevaleren. Zoals te verwachten was is de raad van Beverwijk tijdens de behandeling van de gemeentebegrotingen voor 1966 waarmee maandag een begin werd gemaakt niet geruisloos voorbijgegaan aan het aangekondigde wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. De meningen van de raads leden die zich hierover uitlieten varieerden van gematigd-afwachtend tot scherp- afkeurend. Niettemin bleek het vooruitzicht van een eventuele opheffing der ge meente allerminst een domper te hebben gezet op de algemene beschouwingen waarin de raad zich gisteren in de eerste etappe van de jaarlijkse vergadermara thon over tal van facetten van de gemeentelijke huishouding verdiepte. V an verscheidene zijden werd het college van B. en W. aangespoord meer spoed te betrachten met de realisering van belangrijke voorzieningen, zoals o.a. de sa nering van het stadscentrum, het wegenplan in verband met de op handen zijnde grote uitbreiding van het Hoogovencomplex in noordelijke richting, het nieuwe uitbreidingsplan voor Wijk aan Zee en de voorlichting aan de burgerij over allerlei gemeentelijke beleids- en bestuursaangelegenheden. Vanmiddag hebben B. en W. getracht een zo bevredigend mogelijk antwoord te geven op de veelheid van vragen die door de raad ten berde is gebracht. -

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4