FRED ANTON MAIER „Schenk en Matusevich zijn dé favorieten voor de wereldtitel" Noren zien in opvolger van Maier Moe Groko PSV en DWS spelen - onder protest - op zaterdagochtend Dokter rijders Lap treft in goede Nederlandse conditie aan TOTOPROGNOSE IVOROL TRIUMPH DEALER Als er één isdie mijn record op de 10.000 meter kan breken dan is het Verkerk J Jorritsma in schaatsploeg Manchester United had grote moeite met Rotherham Nationaal record voor Pennings op de 1000 m Australië hield Ashes in bezit SCHAATSERS MORGEN NAAR GÖTEBORG EDO ontvangt Blauw Wit op zondag 11.00 uur PRIMA DIEPVRIES IS VOOR U BETAALBAAR betaalbare diepvries! I WOENSDAG 16 FEBRUARI 1966 13 GFOVCO be^st Spinazie, fris als de lente 600 gram, slechts Q Q ct Andijvie, heerlijk vers 700 gram, slechts 99 ct Stomverbaasd Financieel HARRY OOMEN München '60 bij laatste acht jaarbeurstoernooi 123231132123 Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Altig-Kemper leiden in zesdaagse Essen ft tt CVan een speciale verslaggever) Een sneeuwjacht vlaagt door het Noorse stadje, waar de houten huizen hijna doorhuigen onder de witte last. De wegen in de rotsige omtrek zyn bijna onbegaanbaar, maar Fred Anton Maier komt toch, als Jan Chari- sius heeft opgebeld om een gesprek te arrangeren. Twaalf kilometer buiten Toensberg stapt dan Maier uit de garage naast zijn kleine villa ter waarde van 40.000 Noorse kronen en start zijn Mercedes lDOsl, type 1964. Hij wor stelt twee uur over die ene kilometer, die hem van een beter begaanbaar pad scheidt, maar verschijnt stipt op tijd in de hal van het hotel om aldaar een hijzonder fraaie Noorse trui te vertonen en eerst nog even vier hand tekeningen te zetten ten behoeve van de hotelhoudster, die tegenover vrienden en kennissen een mooi gebaar wil maken. De lange, schrale man, die sinds een week het idool aller Noren is, spreekt aarze lend, in moeizaam Engels, en komt pas tot wat langere zinnen als Ard Schenk zich bereid verklaart als tolk op te treden. Maar ook in het trage Noors blijft de vrien delijke bescheidenheid doorklinken. En ook een beetje de verrassing, alsof Fred Anton Maier zelf nog niet helemaal gelooft in de hoogte waarop hij in deze dagen staat. Vijf jaar lang was hij één van die bijna naamloze rijders in zijn uitgestrekte land. Eén van het groepje, dat in het winterseizoen van wedstrijd naar wedstrijd trekt. Nu is hij 27 jaar en drie jaar geleden pas begreep het Noorse volk, dat het in Fred A. Maier een stayer, een lange-baanrijder van grote allure had gekregen. Anno 1966 bezit de man met het scherpe gezicht en de wat buiten gangbare pro porties vallende neus een gevestigde naam, een klein gezin, een huis, een auto, een speedboat en twee wereldrecords. En zijn naam wordt door velen ingevuld op de bovenste plaats van de prognoses voor de wereld-titelstrijd 1966. Rond Kerstmis 1965 legt Fred Anton Maier de penhouder neer op het gemeen tehuis van het zeer uitgestrekte Notteroy, een buurgemeente van Toensberg. Voor het eerst in zijn schaatscarrière, die be gon op 10-jarige leeftijd, besluit de amb tenaar voor de komende maanden het bureau onbezet te laten. Maier, dan al wereldrecordhouder op de 5 kilometer, zal enkele weken trainen op kosten van de schaatsafdeling van de Toensbergse turnclub. De Noorse schaatsbond zal hem vergoeding verstrekken voor deelname en training aan en voor grote internationale toernooien en aldus blijven de inkomsten voor vrouw en anderhalfjarig zoontje ver zekerd. Maier heeft in de voorafgaande maanden als in elk jaar veel aan loop training gedaan en oogst ook wat beschei den succesjes in de in Noorwegen niet erg populaire wielersport. Hij bezet in augus tus de zesde plaats in het Noorse kam pioenschap over 50 kilometer en helpt de wielervereniging Toensberg aan een vier de plaats in de 100 kilometer tijdrace voor ploegen. Advertentie Grbko n.v. di«pvn«* - Zundert - Tel. (01696) 3t SI De Nederlandse schaatsploeg, die zater dag en zondag te Göteborg zal deelnemen aan het wereldkampioenschap hardrijden bestaat uit de Europese kampioen Ard Schenk, de nummer twee van Deventer, Cees Verkerk, Rudi Liebregts, Peter Not tet en Jorrit Jorritsma. De ploeg wijkt op twee plaatsen af van die, welke in het Europese kampioenschap uitkwam. Frits Bartling, die te Deven ter in het eind-klassement de veertiende plaats bezette, en Eddy Verheyen zijn vervangen door Peter Nottet, die in De venter reserve was, en de Rotterdammer Jorrit Jorritsma. Als Maier half-november op het ijs stapt, zal het een seizoen als alle andere wor den. Uitkomen in kampioenschappen, na tuurlijk, en dan vooral op de lange af stand imponeren in een vloeiende cirkel gang over vele ronden. Weer zal de Noorse pers hem hartelijk bejegenen als een betrouwbaar lid van de nationale for matie op de lange afstand, maar weer zal eerder Per Ivar Moe, de grillige vechter, aller aandacht opeisen. Maar in 1966 wordt het allemaal anders. Op de vijf landen- wedstrijd in Oslo's beroemde Bislet-sta- dion zien 30.000 uitzinnige supporters Mai er op zondag 6 februari twee uitzonder lijke dingen verwezenlijken: hij wint de 1500 meter zonder ooit op de middenaf stand te hebben uitgeblonken en grist ver volgens rijdend tegen de Zweed, Jonny Nillson, het zeer scherpe wereldrecord op de 10 kilometer uit handen. Op slag zijn Schenk en Verkerk in Oslo vergeten. De tot dan toe zeer favoriete Nederlanders moeten in de voorspellingen wijken voor Fred Anton Maier (vijfde in Deventer zon der één opvallende prestatie). Hij zal in Göteborg Per Ivar Moe kunnen opvolgen. Maier zelf haalt de schouders op. Hij glimlacht over de tafel als Ard Schenk hem vraagt wie wereldkampioen zal wor den: „Jij", beduidt Maier, „jij. Of Matu sevich. Ik niet, want dan zou ik weer zo'n 1500 meter moeten rijden als in Oslo. En dat zal ik niet kunnen. Ik was in Bislet stomverbaasd over mezelf". Ard Schenk vertaalt zijn woorden zonder commen taar: „hij denkt dat ik het word". Maier begrijpt het Nederlands en knikt instem mend. ,Een Jonny Nillson komt nog wel terug. Houdt in Gothenburg ernstig rekening met hem. Hij rijdt voor eigen publiek". Ard Schenk knikt instemmend bij die woorden Zoals de blonde Hollander ook instem mend mededeelt wat Maier, tellend op de vingers van één hand, aan Kanshebbers voor de wereldtitel opsomt: „Schenk, Ver kerk, Matusevich, Nillson, Per Ivar Moe en ach.misschien toch ook wel ik' zelf". Cees Verkerk dus ook. Fred Anton Maier zag in Deventer vrijwel uitsluitend de rug van Verkerk op diens geruchtma kende „wanhoopsrit" over de 10 kilome ter. Nu kan hij van de kleine Cees zeg gen: „als er één is, die mijn record op de tien kilometer kan breken, is hij het". Is Per Ivar Moe ook nog favoriet? Maier: „ik kan geen hoogte van die jon gen krijgen. Altijd is er wat. Maar het gekke is: als het wereldkampioenschap eenmaal gaande is, kan hij iedereen zo maar verslaan. Je weet het nooit met hem, al zit ik in dezelfde ploeg. Hij heeft net als Nillson een speciale stijl. Hij „glijdt" niet zo als wij. Maar elke slag is zo effectief als het maar zijn kan. En als hij topvorm is, kan hij in de bui tenbocht net zo hard gaan als wie dan ook aan de binnenkant". dat huis, die auto, die boot toch wel ge had. Kijk, als ik naar de bioscoop wil en die is uitverkocht, dan is er voor Fred Anton Maier natuurlijk wel een plaatsje. Maar wat ik nu heb, verdiende ik meest al niet met schaatsenrijden". Misschien Maier niet helemaal oprecht, als hij dat vertelt. Hij ziet over het hoofd, be wust of onbewust, dat organisatoren van wedstrijden zich verdringen om de lange gestalte van Maier op hun ijs te brengen. Die strijd zal niet zonder geldelijk ge win voor de rijder gevoerd worden. Trou wens, in Noorwegen zijn die zaken alle maal zo anders geregeld dan in Holland. Maier bekijkt Ard Schenk wat meewarig als de Europese kampioen vertelt van welke dagvergoeding de Nederlandse ploeg in Noorwegen rondkomt. „Dat zou je", zegt hij, „niet kunnen doen als je getrouwd was en een vrouw thuis had". „Nee" zegt Schenk, „dat kan ook niet. Niemand van ons is trouwens getrouwd". Maier lacht, trekt zijn jas aan en stapt in de auto. Hij gaat weer naar zijn eigen huis op de rotsige Noor se kust. Hij zegt nog: „ik heb daarom ook zoveel bewondering voor wat jullie, Hol landers, bereiken". Fred Anton Maier denkt vervolgens diep na als hem wordt gevraagd of een beju belde Noorse schaatsenrijder wellicht ook financieel goede zaken doet. „Nee" zegt hij dan. „Misschien een beetje. Maar als ik geen schaatser was geweest, had ik Manchester United, de grote favoriet voor de Engelse beker is er gisteren in Rotherham pas in de verlenging in ge slaagd de replay tegen Rotherham United met 1-0 te winnen. Zaterdag jl. hadden de Mancunians op eigen veld een gelijkspel (0-0) moeten toestaan. Carlisle United en Shrewsbury Town kwamen een 1-1 gelijk spel overeen. Na verlenging kwam er geen wijziging in de stand zodat een der de duel noodzakelijk geworden is om uit te maken wie er naar de vijfde ronde overgaat. De zeventienjarige Marcel Pennings uit Aalsmeer heeft gisteravond op de kunstijsbaan Jaap Eden te Amsterdam tijdens wedstrijden van de gewesten Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht met een tijd van 1 min 30.1 sec een nieuw Nederlands record gevestigd op de 1000 meter. Het oude record stond met 1.30.7 op naam van Henk van der Grift en Frits Bartling. Van der Grift reed als eerste deze tijd op 6 november 1963 te Deventer. Op de 500m. maakte Pennings een tijd van 44.4 sec. Cowper twaalf uur aan wicket Australië heeft de legendarische „Ashes" behouden, doordat de vijfde en laatste testmatch tussen Australië en En geland, in Melbourne gespeeld, vandaag in een draw is geëindigd. Beide landen wonnen één wedstrijd, de overige drie ontmoetingen leverden „onbeslist" op. Bob Cowper toonde ook op de slotdag geen respect voor de Engelse bowlers. Hij voerde zijn score van 159 op tot 307, het hoogste totaal dat ooit in een testmatch in Australië is bereikt. Daardoor konden de „Aussies" hun eerste innings afsluiten op 543 voor acht, zodat ze 58 runs voor sprong hadden op de Engelsen die eerder tot 485 voor negen kwamen. In de tweede innings er restten de spelers slechts 75 minuten vergaarden de Engelsen nog 69 punten voor het ver lies van drie wickets. Cowper stond 12 uur en 7 minuten aan het wicket. Hij gaf geen kans weg en sloeg 20 vieren. Advertentie Fred Anton Maier in actie voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 De besturen van de eredivisieclubs PSV en DWS hebben dinsdagavond aan de KNVB naar aanleiding van het door de voetbalbond gestelde ultimatum inzake het spelen van de bekerwedstrijd tussen beide clubs, het volgende telegram ge stuurd „Naar aanleiding van uw ultimatum van 14 dezer delen wij u mede, dat wij ons protest tegen uw wijze van behande ling van deze zaak ten volle handhaven. Eveneens handhaven wij onze beslissing op zaterdagmiddag of -avond, of op zon dag niet te spelen, zulks om u bekende redenen. Alleen en uitsluitend om de be langen van onze spelers niet ernstig te schaden, hebben onze besturen besloten de bekerwedstrijd PSVDWS te spelen op zaterdag 19 februari om elf uur voor middag. Zulks ondanks onze wetenschap, dat dit eveneens ongunstige tijdstip een week gelijk 1-1. nieuwe financiële slag voor onze vereni gingen betekent. Wij behouden ons daar om het recht voor bij de bevoegde in stanties de door uw beleid veroorzaakte schade te claimen." Was getekend: de besturen van DWS-Amsterdam en PSV- Eindhoven. München 1860 heeft zich als eerste club bij de laatste acht van het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden geschaard. De Duitsers wonnen op eigen terrein met 4-1 van het Zwitserse Servet- te dat bij rust al met 2-1 achter stond De eerste ontmoeting eindigde vorige (Van onze sportredactie) De bijna 25-jarige Bert Jacobs kan eind juni een jeugdige bezitter van het KNVB-oefenmeesterdiploma A zijn. Hij, inwoner van Zandvoort, assistent van Lesly Talbot bij DWS, is een van de twaalf kandidaten, die zich in juni aan het bijzonder zware examen zullen onderwerpen. Dat de opleiding en exa menmaatstaven van de KNVB bijzon der zwaar zijn wordt onder meer be wezen door het feit, dat vorig jaar al leen Cor van der Hart het diploma in één keer behaalde. Met Jacobs span nen zich momenteel onder meer Bar ry Hughes, Piet Kraak en Frans de Munck in voor het grote trainersdiplo- a. Drieëntwintig ipas Jacobs, toen nog voetballer van Haarlem met drie sei zoenen wisselende kansen op een plaats in het eerste als binnenspeler, op het moment, dat hij definitief voor een loopbaan als trainer koos. De ac tieve wedstrijdjaren, waarvan het voornaamste deel bij Zandvoortmeeu- (Van een speciale verslaggever) „Het lijkt wel of we in een ziekenhuis leven", zei Anton Huiskes een beetje nij dig, toen hij het zoveelste telefoontje uit Nederland had moeten beantwoorden. Het feit dat sportarts C. Lap uit Rotterdam, zich bij de schaatsploeg had gevoegd, gaf kennelijk aanleiding tot allerlei sombere speculaties omtrent de lichamelijke wel stand van de oranje-rijders. Een Noorse krant meende bijvoorbeeld al met ze kerheid te weten, dat driekwart van de ploeg ziek was. Niets van dat al: dok ter Lap bevond de rijders vooralsnog in goede conditie. Charisius en Huiskes hebben besloten donderdag naar Göteborg te reizen. De ploeg zal om vijf uur in de namiddag ar riveren; volgens rijders en leiders vroeg genoeg om te kunnen acclimatiseren. De keuze van Toensberg als verblijfplaats vóór de wereldstrijd bleek een goede te zijn. Dat leerden de weerberichten uit Göteborg, die van dezelfde omstandighe den spraken als in de kleine Noorse stad heersen: vorst, sneeuw, wind. De Russi sche ploeg, die maandag al onmiddellijk naar Göteborg vertrok, zal van dat ini tiatief dan ook nauwelijks profijt kun nen trekken. De Russen kunnen in de Zweedse stad slechts onder dezelfde om standigheden hun schaatsen onderbinden voor de noodzakelijke trainingsronden. Die training brengt overigens haar pro blemen met zich. Op de maandag na de wedstrijden in Toensberg, was de plaat selijke ijsbaan voor de Nederlanders en de Duitsers, die ook achterbleven, ta boe. Een vinnige wind joeg sneeuwvlokken over de ijzige, witte vlakte. Reden waar om Huiskes de beschikking vroeg en kreeg over de plaatselijke sportzaal, waar de ploeg in de namiddag een fikse conditietraining onderging, om over te gaan tot een uitputtende partij zaalvoet bal. Op dinsdagmorgen was het weer iets beter. Ijverige Noren veegden welwillend en bij voortduring de ijspiste aan, om Huiskes de gelegenheid te geven zijn mannen de noodzakelijke ijstraining te laten ondergaan. Bijzondere aandacht richtte daarbij de coach op Rudi Liebrechts. De man uit Vlaardingen was zaterdag na vier dagen ziekzijn in de wedstrijd gestapt om on middellijk te bevinden, dat een aantal da gen bedrust niet bepaald bevorderlijk is voor de conditie en vooral voor de menta liteit. „We moeten eens even flink aan de gang", was het parool dat Huiskes Liebrechts gaf, en aldus reed Neder lands stijlvolste schaatser vele trainings ronden met daar tussendoor korte sprint jes. „Ruud moet in Göteborg in ieder geval bij de eerste twaalf zijn", zei Huis kes. „We moeten er namelijk voor wa ken, dat we onder Ard en Cees voldoen de rijders houden die aansluiting met de top hebben. Ik ben niet tevreden met top prestaties alleen. Dat is prachtig, natuurlijk, maar we moeten in Neder land voortdurend aan de opbouw in de breedte denken. Vier man bij de eerste zestien in Göteborg dat moet kunnen. Dat is ook noodzakelijk .willen we steeds nieu we rijders in de toekomst een kans kunnen geven om in de grote toernooien uit te komen". Nogmaals waarschuwt Huiskes in deze stille dagen vóór het kampioenschap voor een te groot optimisme in Nederland. „Noren en Russen zijn er nu óók. Wij hebben in 'n stijgende lijn naar dit kam pioenschap toegewerkt. Wij hadden onze top veel eerder te pakken en we probe ren die positie te handhaven. In Göteborg zullen de krachten botsen. Dan moet blij ken wat het beste is geweest. Het moei lijke in deze dagen is: de morele conditie op peil houden. We leven in afwach ting. We moeten zorgen dat de verveling niet toeslaat. Dat de angst, de zenuwen voor de grote strijd geen kans krijgen om de rijders aan te vallen". wen, werden afgesloten. ClOS-jaren en het ClOS-diploma met voetbal als spe daliteit, waren basis voor het trainer schap, dat hem bij ADO, vorig seizoen en DWS, dit seizoen, bracht als leider van de betaalde jeugdformatie en as sistent respectievelijk van Happel en Talbot. Theoretisch is het mogelijk dat hij Talbot, die weg gaat bij DWS opvolgt aan het eind van het seizoen (als DWS dat wil en Jacobs zijn A licentie haalt). Een A-licentie, die de laatste jaren aanmerkelijk aan zwaarte heeft gewonnen. „Dat diploma geeft een belangrijke kennis aan. Nederlan ders kunnen met zo'n diploma rustig Nederlandse top-clubs trainen". Ja cobs mikt zelf op zo'n topclub, een vereniging, die behoort bij de tien (naar hij aanneemt)die in staat zijn volledig betaald voetbal te spelen („in Benélux-verband"). Hij voelt zich „als een Nederlander, die goed in staat is de mentaliteit van de Neder landse voetballer aan te voelen. In die mentaliteit gaat een voorliefde schuil voor een combinatie voor het lange (Engelse) spel en het korte (Midden Europese)". De prognoses van Jacobs, „ik weet niet wat Talbot gaat doen aan het eind van dit seizoen" en „ik weet niet wie Talbot gaat opvolgen", voor de toto wedstrijden van deze week zijn: PSV—DWS Go AheadFeijenoord AjaxVeendam TelstarMVV Den BoschSparta XerxesDe Graafschap DOS—ADO GVAV—Elinkwijk CambuurRBC NoadExcelsior DFCHaarlem Fortuna VLWilhelmina H V CAGO W (Van onze sportredactie) In poule negen van de bekercompetitie voor het betaalde voetbal van de KNVB speelt EDO zijn nu onbelangrijk gewor den wedstrijd tegen Blauw Wit op zon dagmorgen 11.00 uur. Dit in verband met de wereldkampioenschappen op de schaats in Göteborg, die geheel op de televisie zullen worden uitgezonden en beginnen om 13.00 uur. EDO en Blauw Wit staan samen onderaan in hun poule en hebben ieder één punt. Haarlem staat tweede met drie punten en DWS dat als eerste is geëindigd heeft vijf punten. Advertentie Na de laatste nacht van de zesdaagse van Essen heeft de Duitse combinatie Ru di Altig-Kemper de leiding. Het Neder lands-Zwitserse koppel Peter Post-Fritz Pfenninger bezet de derde plaats. Van ochtend vroeg luidde de stand: 1. Altig- Kemper (W.-Dld.) 694 pnt., 2. Bugdahl- Renz (West-Dld.) 353 pnt. Op één ronde: 3. Post-Pfenninger (Ned.-Zwits.) 788 pnt., 4. Van Steenbergen-Sercu (Belg.) 393 pnt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13