IJmuiden voorgesteld als naam voor nieuwe IJmondgemeente Internationaal bekende klank Akkoord ziekenfondsen met tandartsen en apothekers HET WEER Nieuwe CAO voor 90.000 textielwerkers Zaterdag grootscheepse actie „Eten voor India" Raden moeten vóór 25 maart beslissen Vorst grens trekt langzaam terug Nederlander in Wenen bestolen voor 270.000 Honoraria ruim 13 hoger Ook overeenstemming met specialisten Aidit kreeg wenk van Chinese arts Drie uur in de ruimte wandelen |Loon 6.5 pet hoger Veertien dammers betwisten de nationale titel Amateurduikers zoeken mee naar de UK 58 ,4 51e JAARGANG NUMMER 89 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks WOENSDAG 16 FEBRUARI 1966 WestSriese Flora geopend pagina 4 Fors gedaalde winst van Amro-Bank pagina 11 Velsen: Beraad Burgemeester Heemskerk: enig juiste oplossing Niet om woningbouw Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het woord is aan Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Nog vorst Komende Geminivlucht AKU 9*- IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-1J MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ K ExN HEEMSKERK Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris Westerhout heeft de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk een toelichting doen toekomen met betrekking tot het aange kondigde wetsontwerp tot samenvoeging van genoemde drie ÏJmond- gemeenten. Hierin staat dat de staatssecretaris de nieuw te vormen ge meente de naam „IJmuiden" zou willen geven. Nationaal betekent deze naam een duidelijke plaatsbepaling en ook internationaal heeft „IJmuiden" een bekende klank. De drie gemeenten worden door de staatssecretaris uitgenodigd binnen zes weken hun opvatting kenbaar te maken bij Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. De staatssecretaris is van mening, dat elk der drie IJmondgemeenten al meer dan eens geconfronteerd zijn ge weest met de verschillende mogelijkhe den van een nieuwe bestuurlijke indeling in de IJmond. Daarom acht hij het ver antwoord niet nauwkeurig de procedure te volgen die in de Gemeentewet is om schreven. Velsen, Beverwijk en Heems kerk zullen nog eenmaal de gelegenheid hebben hun opvatting en standpunt ken baar te maken. Intussen is de staatssecretaris van me ning, dat de problemen welke zich in de IJmond voordoen zich zeker niet beperken tot genoemde drie gemeenten. Die pro blemen zijn van velerlei aard. Het gaat hier immers niet alleen om de woning bouw, maar om het scheppen van een ste delijk geheel. In dit geheel moet het sa menhangende woon- en werkgebied op harmonische wijze een eenheid vormen (Van onze weerkundige medewerker) In het noorden werd vanmorgen op het vliegveld Eelde nog tien graden vorst ge meten. In Hamburg vroor het -14 en in Denemarken -21 graden. Een front boven Engeland en West-Frankrijk met regen en zachtere lucht komt heel langzaam na derbij. De vorstgrens blijft zich langzaam terugtrekken in noordelijke richting. Toch zal deze tweede helft van de week ons nog niet geheel van de winter verlossen, zeker niet in Noord-Nederland, waar de laag sneeuw nog twintig tot dertig centi meter dik is. De vorstgrens zal zeker nog twee of drie dagen boven ons land blijven. Indien tot de samenvoeging wordt be sloten, dan zal er een nieuwe stad „IJmui den" komen van om en nabij 150.000 in woners; dit woongebied zal plaats moe ten bieden aan tweehonderdduizend inwo ners. Het Velsense college van burgemees meester en wethouders geeft er de voor keur aan zich in alle rust te beraden op zijn standpunt ten aanzien van het wets ontwerp. Maandag beginnen in het stad huis de begrotingsvergaderingen en het is niet te verwachten dat in het program ma veranderingen worden aangebracht. Aangenomen wordt, dat de zes raads fracties dezelfde mening zijn toegedaan, mede omdat binnen een periode van zes weken zeker een speciale gemeenteraads vergadering, die openbaar zal zijn, aan dit onderwerp zal worden gewijd. Burgemeester H. Nielen van Heems kerk acht, los van het wetsontwerp zelf, de naam „IJmuiden" voor de eventueel samen te voegen gemeenten de enige juiste oplossing. Hiermee immers wordt afgezien van de drie historisch gegroeide namen Beverwijk, Heemskerk en Velsen. De samenvoeging, zo zei de heer Nielen, beoogt immers in het gebied van de IJmond een grote economische eenheid te scheppen, onder welke omstandigheid ook de naam IJmuiden in de gemeente Vel sen is ontstaan. Mocht deze samenvoe ging eenmaal een feit zijn geworden, dan verwacht de heer Nielen toch wel, dat overal borden zullen worden aangebracht als „Beverwijk-gemeente IJmuiden", „Velsen-gemeente IJmuiden", „Heems kerk-gemeente IJmuiden", omdat deze namen nog tientallen jaren bekend zullen blijven. Het wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen en vorming van een nieuwe ge meente IJmuiden, dat staatssecretaris Westerhout van Binnenlandse Zaken t.z.t. ter goedkeuring aan de Staten-Generaal zal voorleggen is dezer dagen aan de leden van de gemeenteraden van Velsen, Bever wijk en Heemskerk toegezonden. Vóór 25 maart a.s. dienen de genoemde raden hun oordeel over het wetsontwerp aan het ministerie van Binnenlandse 'zaken kenbaar te maken. In zijn begeleidende brief bij het wets ontwerp stelt staatssecretaris Westerhout vast dat de samenhangende problematiek van de IJmond zich stellig niet tot de ge meenten Beverwijk en Heemskerk be perkt. Het wonen en werken, de recrea tie en het treffen van stedelijke voorzie ningen (scholen, winkelcentra enz.) ver tonen elk voor zich, uit het oogpunt van een evenwichtige ontwikkeling van het IJmondgebied, aspecten waarvan de reik wijdte over de onderlinge grenzen tussen de drie gemeenten heengrijpt. Het zou een te simpele voorstelling van zaken zijn, aldus de staatssecretaris, wanneer er van zou worden uitgegaan dat het hier uitsluitend om woning bouw gaat. Ware dat zo, dan zou een combinatie van Beverwijk en Heemskerk die elk voor zich tot woningbouw op ruime schaal in staat zijn gebleken bezwaarlijk een voor de hand liggende maatregel kunnen worden genoemd. Eerder zou dan moe ten worden gedacht aan de opneming in een groter gemeentelijk geheel van Vel sen, dat immers in nog slechts zeer be perkte mate ruimte voor woningbouw ter beschikking heeft. (Zie verder pagina 5) De Nederlandse diamanthandelaar A. Schaier uit Amstelveen is in Wenen het slachtoffer geworden van inbrekers, die uit zijn tijdelijke woning in de Weense bin nenstad voor 200.000 aan juwelen stalen en een bedrag van 70.000 aan Neder lands, Duits en Oostenrijks geld. W E i n a n d e r De taak van de journalistiek is niet, de mensen op te voeden, doch de men sen in staat te stellen zichzelf op te voeden. Twee Nederlandse helikoptervlie gers, sergeant I A. F. Manche (links) en sergeant I W. F. Hols- meyer, hebben namens de Sovjet- Russische regering een oorkonde ontvangen voor dapperheid, door zettingsvermogen en kundigheid. Zij hebben op 26 januari een Russische zeeman van het gestrande Russische vrachtschip „OKA" bij Terschelling gered. De organisaties van ziekenfondsen hebben met de organisaties van apo thekers, specialisten, tandartsen, vroedvrouwen, heilgymnasten/mas- seus en logopedisten overeenstem ming bereikt over een verhoging van de honoraria per 1 januari 1966. De W eerrapporten v. 1» 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Mongolië 3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 4, 5 Ferdinand6 Radio en tv - 7 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige oostelijke wind. In het noor den van het land vannacht plaatse lijk matige vorst, elders lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. JAKARTA (ANP) „Alarmerende berichten over de gezondheidstoestand van president Soekarno die de leider van de Indonesische communistische partij, Aidit, van een Chinese arts had gehoord, brachten Aidit ertoe als eerste te hande len." Dit verklaarde vanmorgen de com munist Peris Pardédé. een van de zes ge tuigen a charge in het proces tegen de voormalige vakbondsleider Njono. Pardé dé zei dit op de tweede dag van zijn verhoor voor het speciale militaire tribu naal in Djakarta inzake de mislukte 30- septemberstaatsgreep. Njono wordt verdedigd door de in Ne derland geboren mevrouw Trees Soenito. ziekenfondsraad heeft deze overeen komsten goedgekeurd. Met al deze groepen van medewerkers is overeen stemming bereikt op basis van een verhoging van 13,28 percent van de netto-honoraria. De op de kosten be trekking hebbende onderdelen van de honoraria zijn met verschillende per centages verhoogd. Zo betalen de fondsen de apothekers vanaf 1 januari 6 per jaar voor iedere ten name van de apotheker ingeschreven verzekerde, een kostenvergoeding voor el ke aflevering van geneesmidelen, inclusief verpakking, van 73,12 cent, plus de prijs van de genees- en verbandmiddelen. De De Oostzee zit potdicht. De ijsmuren zijn op sommige plaatsen twaalf meter hoog. De scheepvaart is daar door vrijwel lamgelegd. Talloze schepen zijn ingevroren. Ze kunnen alleen maar door ijsbrekers worden ontzet. Zweedse ijsbrekers werken met man en macht om vaargeulen open te maken voor schepen die door de ijsmassa's vaak in een hachelijke positie zijn komen te ver keren. (Telefoto) WASHINGTON (AFP) Tijdens de vlucht van de Amerikaanse Gemini-8, die vijftien maart moet beginnen, zal de ruimtevaarder Dave Scott de cabine ver laten. Hij moet drie uur lang in de ruim- te zweven. De Gemini-8 met de ruimtevaarders Neil Armstrong en Dave Scott zal drie dagen om de aarde draaien. Tijdens de vijfde omwenteling zal men trachten een rendez-vous met een Agena-raket te be werkstelligen. Scott moet tijdens de dertiende omwen teüng zijn cabine verlaten, waarmee hij De 90.000 werknemers in de textiel- I industrie krijgen als gevolg van een gisteren in Arnhem bereikt akkoord over een driejarige CAO per 1 januari 1966 een loonsverhoging van (A/% per cent. In het vijfde gesprek dat de par- I tijen gisteren voerden werd ook over eenstemming bereikt over de fonds vorming. Tot en met 1968 zullen de textielwerkgevers elk jaar drie ton beschikbaar stellen voor het algemene vormings- en scholingswerk van de vakbonden. De textiel CAO is de eer ste grote CAO in ons land waarover I dit jaar overeenstemming is bereikt. De belangrijkste punten van de CAO zijn de volgende: Per 1 januari '66 6Vz percent, in 1967 en 1968 vijf percent meer loon; De bestaande loonachterstand wordt geleidelijk gecorrigeerd. Hiervoor komen beschikbaar op 1 januari '66 4 percent, op 1 september 1966 drie percent en op 1 september 1967 twee percent van de basisuurlonen; De werktijd wordt in 1968 verlaagd tot 43uur per week; Vrouwen in gemengde functies krijgen een gelijk loon; hierdoor hoopt men bo vendien wat gemakkelijker vrouwen te kunnen aantrekken; De vakbonden krijgen 300.000 per jaar voor vormings- en scholingswerk. Het be drag komt neer op 10 per lid. van de genees- en verDanammueira. "c icuu6 tussen de ziekenfondsen en specialisten aanvankelijk met een draad van 7% me- i xi-^v^r.4 v.<-»nri+ in Hat in I vprhonHen bluft. De cabine zal dan gesloten overeenkomst houdt in, dat in vergelijking met 1965 de door de fondsen te betalen tarieven in het algemeen zijn gestegen met 12 percent. De voor tandheelkundige hulp geldende tarieven zijn voor wat enkele onderdelen betreft, vrij aanzienlijk verhoogd (trek ken van tand of kies 3,95, vulling bij gesaneerde patiënt f 7:50, zenuwbehande ling 24,05, halfjaarlijks onderzoek 2,15 en tandsteenverwijdering 4,60). Het tarief voor een volledig kunstgebit is gebracht op 162. Hiervan neemt het ziekenfonds 65 voor zijn rekening, zo dat de patiënt 97 moet bijbetalen. Voor de door de vroedvrouwen aan zie ken'fondsverzekerden te verlenen hulp gaan de fondsen 108 per bevalling be talen. Ook de honoraria voor heilgymnas ten-masseurs en voor logopedisten zijn verhoogd. Voor wat de ziekenhuizen betreft hou den de ziekenfondsen dit jaar eveneens re kening met aanmerkelijk hogere uitgaven dan voorheen. Vrijwel alle ziekenhuizen hebben hun tarieven sterk verhoogd. Zo als bekend, hebben de ziekenfondsorga nisaties met de landelijke huisartsenver eniging nog geen overeenstemming be reikt over de verhoging van de honora ria. ter verbonden blijft. De cabine zal dan aan de Agena worden vastgemaakt. Neil Armstrong moet daarna weer los maken, terwijl Scott zich aan de achter kant van de Gemini-8 vasthoudt. Arm strong zal dan de Gemini op vijftien me ter afstand van de Agena-raket brengen, waarbij Scott zijn draad tot 22% meter zal afrollen. Hij verplaatst zich daarna met zijn stuwpistool in de richting van de Agena, voordat hij naar de Gemini-8 te rugkeert. Scott zal aan de buitenkant van de Gemini-8 een bout vast- en losschroeven met een speciaal instrument, waarmee gewerkt kan worden bij afwezigheid van de zwaartekracht. In deze omstandighe den zou een monteur met een gewone Engelse sleutel zichzelf rond draaien. De bij de AKU-CAO betrokken vak bonden hebben hun vertegenwoordiger» die zitting hebben in ondernemingsraden en andere overlegorganen geadviseerd om voorlopig hun werkzaamheden in deze or ganen te staken als protest tegen de houding van de AKU-directie. Op de tot nu toe gehouden ledenvergaderingen van de bij de AKU-CAO betrokken bonden heb ben de leden unaniem het beleid van hun bonden bij de AKU-onderhandelingen goedgekeurd. De vergaderingen hebben als hun mening uitgesproken dat met al le beschikbare middelen gestreefd moet worden naar een oplossing van het vraag stuk georganiseerden - ongeorganiseerden. De vergaderingen waren voorts van oor deel dat de vakbonds-vertegenwoordiger» in ondernemingsraden en andere overleg organen hun werk voorlopig moesten neer leggen. De vergaderingen hebben ook vastge steld dat het huidige stakingsrecht de vak bonden feitelijk vleugellam maakt, daar om dringen zij er bij de hoofdbesturen, vakcentralen en regering op aan, op zo kort mogelijke termijn alle stappen te doen ter verkrijging van een wettelijke regeling van het recht tot staken. Unicef, Unesco-Nederland, de stich- ting Oecumenische Hulp aan Kerken l en Vluchtelingen, de r.-k. stichting „Mensen in Nood" en de NOVIB hou- den met medewerking van radio, televisie, kerken en gemeentebesturen zaterdag een gezamenlijke actie voor de leniging van de hongersnood in I India. Van elf uur 's morgens tot één uur I 'smiddags worden over drie radiozenders en één televisienet de Nederlanders aan gespoord om geld te brengen naar de verzamelbussen, die worden geplaatst in lalle kerken en gemeentehuizen. Dit ge- Het toernooi om het Nederlands kam pioenschap dammen 1966 zal van 19 maart tot en met 16 april worden gehou den. De eerste zeven ronden vinden plaats in Utrecht, de volgende zes in Apeldoorn. Vier spelers verwierven zich het recht tot deelneming door in het voorgaande toernooi beslag te leggen op de eerste tot en met vierde plaats (Roo- zenburg, Van Dijk, Okrogelnik en Van der Sluis). Verder plaatsten zich: Sy- brands (Amsterdam) en De Boer (Boven- karspel) in gewest 1, Van der Staay (Den Haag) en Varkevisser (Katwijk) in gewest 2, Van Aalten (Huissen, Gld) in gewest 3, Hoekstra (Leeuwarden) in ge west 4, Bom (IJsselstein) in gewest 5, De Jong (Groningen) in gewest 6 en Lere (Vlissingen) in gewest 7. Palmer (jeugd kampioen van Nederland 1965) werd door het bondsbestuur aangewezen. zamenlijk programma wordt door alle om roeporganisaties gevoerd. De voor 11 tot 13 uur vastgestelde programma's komen te vervallen. De radio en de televisie werken nauw samen. De radio heeft re porters van alle omroeporganisaties be trokken bij de actie „Eten voor India". Klokslag elf uur zullen de kerkklokken gaan luiden en begint de inzameling. Een dergelijke actie heeft in het afge lopen weekkeinde in Italië twee miljoen gulden opgebracht. De verwachting is dat in Nederland het dubbele zal worden in gezameld. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een bedrag geschonken aan de ac tie „Eten voor India." De leerlingen van de prof. Kohnstamm- school in Wormerveer, hebben het ge meentebestuur van Wormerveer gevraagd het voor feestelijkheden op 10 maart be stemde geld te schenken aan de actie „Eten voor India". De gemeenteraad stelde totaal 3500 voor de festiviteiten op 10 maart beschikbaar. De leerlingen wekken alle Nederlandse scholen op, hun voorbeeld te volgen. Er zijn opnieuw zes Urker kotters uit gevaren om naar de vermiste UK 58 te zoeken. Aan boord van de zes schepen bevinden zich amateurduikers die, zodra de Urkers op een wrak stuiten, naar be neden zullen gaan om een onderzoek in te stellen. De zes kotters zijn speciaal uit gerust voor deze zoekactie. Er wordt niet gevist. Ook het hospitaalkerkschip „De Hoop" neemt aan deze nieuwe zoekactie naar de UK 58 deel.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1