SPAANSE SINAASAPPELEN SAPPIGER DAN OOIT Moro krijgt twee dagen respijt Mongolië bindt zich aan Moskou McNamara: „Geen plannen voor ternwapengebruik in Vietnam" Dr. Scharf volgt dr. Dibelius op Minister Frey werdverhoord' cfiter GRIEP! Van dag tot dag Grote brand in Rangoon verwoest duizend huizen Britse beslissing dinsdag bekend Topgesprek over de Boeingongelukken Ben Barka-affaire iSf Levenslang voor oorlogsmisdadiger Kurt Jericho KINDER- ASPIRIN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1966 3 Zware straffen voor Britse neo-nazi's Hartelijk over F'lll vliegtuigen 1966, een buitengewoon jaar Mongolië ruim 75 maal de oppervlakte van Nederland, tien miljoen inwoners heeft in het ideologisch geschil tussen Moskou en Peking gekozen voor het Kremlin. Een keuze die van betekenis is, niet in de laatste plaats, omdat het land een strategische positie inneemt tussen de landmassieven van China en de Aziatische Sovjet-Unie. Vijftien ja nuari tekenden de Russische partijleider Brezjnev en premier Kosygin een verdrag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse hulp. Dat gebeurde in de Mongoolse hoofdstad Oelan Bator. De overeenkomst heeft een looptijd van twintig jaar. V oorbeeld Opmerkelijk SOVJET COMMUNISTISCH T /V Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. amm Na Zweden, Denemarken en Noorwegen krijgt ook Engeland een „ombudsman", een parlementair klachtenbureau, waar van de opdracht en functie te maken hebben met de rechtsbescherming van de burger tegenover de overheid. Na de oor log heeft dit instituut een nieuwe belang stelling ondervonden in tal van democra tieën, ook in Nederland, en de reden daar van is niet ver te zoeken: de burger on dervindt in toenemende mate onzekerheid en onrecht, niet tengevolge van moedwil lige rechtsverkrachting door de overheid, maar tengevolge van de ingewikkelde, bu reaucratische procedure van talrijke over heidsinstanties. WASHINGTON (Reuter en AP). De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert McNamara, heeft in de Senaat verklaard, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn de oorlog in Vietnam uit te breiden door te pro beren het regime van Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam te verpletteren. McNamara zei ook, dat hij zich niet kan voorstellen dat de Verenigde Staten kernwapens in Zuid-Vietnam zullen gaan gebruiken. „Het is niet onze bedoeling de mili taire operaties te verplaatsen naar Noord-Vietnam, waardoor het gebruik van kernwapens vereist zou zijn". Het begrip is allerminst nieuw. Zweden had al in 1810 een „ombudsman" en het Is ongetwijfeld aan deze Zweedse progres siviteit te danken, dat het instituut ook elders de Zweedse naamgeving (ombuds man-ambtsboodschapper) kreeg. In Nederland heeft in 1963 een deskun dige commissie, ingesteld door de Vereni ging voor Administratief Recht, een lijvig en diepgaand rapport uitgebracht over de vraag, of voor ons land een „ombuds man" mogelijk en wenselijk zou zijn. Het rapport heeft beamend geconcludeerd, voorlopig echter nog slechts aan de hand van onderzoekingen die haar lid dr. J. G. Steenbeek van de Groningse universi teit heeft ingesteld in de Scandinavische landen. Een studie over de verwezenlij king van een Nederlandse „ombudsman" en diens bevoegdheden is naar ons beste weten nog onvoltooid. Niettemin kan wor den aangenomen dat de behoefte aan een dergelijke instelling ten onzent steeds sterker zal worden gevoeld, vooral onder dwang van de zich ontwikkelende politie ke en sociale omstandigheden in ons land, die de mogelijkheid van onrechtmatig heden en onregelmatigheden voortdurend doen toenemen. De „ombudsman" is, dat zij nadrukke lijk vooropgesteld, een parlementair or gaan. Het vormt dus een verlengstuk van de parlementaire controle op de overheid en staat als zodanig los van beïnvloeding door of ondergeschiktheid aan de regering en de rijksinstellingen. Dat is de grote betekenis van de „ombudsman", waar door hij tegelijkertijd een betrekkelijke objectiviteit tussen de partijen bezit. De partijen, burger en overheid, heb ben uiteraard in het parlement al hun on afhankelijk raakpunt, maar het is wel duidelijk dat het logge lichaam van de volksvertegenwoordiging al evenzeer als de regering aan de bureaucratie haar tol betaalt. Bovendien vormt het parle ment een meerderheidsinstrument, waar door kleinere partijen en bevolkingsgroe pen evenzeer als het individu slechts tot betrekkelijke hoogte op parlementaire ar bitrage kunnen rekenen. Merkwaardig genoeg is West-Duitsland ons in het opzicht van „ombudsman' voorgegaan, zij het dan op het beperkte terrein van de militaire zaken. De Bonds dag heeft namelijk al sinds enkele jaren zijn „Wehrmachts Beauftragte", een on afhankelijke niet-militaire figuur die be middelt in geschillen tussen militairen en hun overheden. Iedere recruut in het Westduitse leger heeft het recht en de mogelijkheid, een beroep op de „Beauf tragte" te doen wanneer hij zich onrecht matig behandeld acht. De bemiddelaar behandelt zijn klacht in opdracht van de Bondsdag over de hoofden der militaire hiërarchie heen, desnoods zelfs over het hoofd van de minister van Defensie. En de belangrijkheid van de klacht doet er niets toe. De bezwaarde soldaat mag hem opbellen zonder daartoe wie dan ook ver lof te hebben gevraagd. Dat is een grote stap vooruit, vergele ken bij de nog zeer archaïsche toestanden die ons leger kenmerken, dat zelfs nog een eigen rechtsprekend college heeft en ook overigens volkomen binnenskamers kan oordelen, straffen en handelen. Een ombudsman kan men zich ook den ken tegenover lagere overheidskringen dan die der regering: in provincies en gemeenten. Vele gemeenten in Nederland beschikken over een voorlichtingsambte naar, speciaal ten behoeve van de „infor matie", maar in de praktijk volkomen ondergeschikt aan het gemeentebestuur, Onlangs hebben wij in dit blad onze af keer van een dergelijke instelling uitge sproken, vooral op grond van de factor der eenzijdige afhankelijkheid. Een an dere figuur zou het zijn, indien zo'n voorlichtingsman door de gemeenteraad (als „parlementair orgaan") zou worden „beauftragt" en uitsluitend verantwoor delijkheid aan dit orgaan schuldig zou zijn. Dan zou hij in feite een gemeente lijke „ombudsman" zijn, die ook voor de „alleenstaande" burger een steun, toe verlaat en adviseur zou kunnen vormen, Eerlang zal onze volksvertegenwoordi ging ertoe moeten overgaan, een „om budsman" aan te stellen. Vooral voor een kleine gemeenschap als de Nederlandse is zo'n instituut functioneel denkbaar en zou het een weldadige vereenvoudiging kunnen betekenen in de goede betrekkin gen tussen burger en regering, die door allerlei rompslomp en complicaties veel te wensen overlaten. Generaal Wheeler, voorzitter van de ge- gezamenlijke Amerikaanse stafchefs zei over de oorlog: „Ik twijfel er niet aan dat we op de lange duur een militaire overwinning kunnen bereiken. Maar het zal geen korte oorlog worden". De Verenigde Staten hebben Zuid-Ko- rea verzocht nog twee divisies gevechts troepen naar Zuid-Vietnam te zenden ter versterking van de Zuidkoreaanse divisie HHH<tlWII|IWIfWIAIWIIWMWWWWWWWWIIIH<IW/WWWWWWWW> LONDEN (AP) Gevangenisstraffen tot vijf jaar zijn dinsdag opgelegd aan zes mannen die brand gesticht hebben in Londense synagoges. De vonnissen kwamen aan net eind van een proces waarin de openbare aanklager meedeelde, dat de leuzen „heil Hitier" en wij zullen Engeland bevrijden van joodse overheersing" gesmeerd waren op de mu ren van synagoges in Clapton en Ilford, voordat deze in brand gestoken werden, op 31 juli. Een van de mannen zei, dat hij bijeen komsten had bijgewoond van de Britse nazipartij, hoewel hij het standpunt van de partij niet deelde. Twee andere werd vrijlating op borg geweigerd, nadat de politie had ver klaard, dat een ervan misschien door een niet genoemde politieke organisatie het land uit geholpen zou worden. RANGOON (Birma) (AP) Een brand die vanmorgen in Rangoon heeft gewoed, heeft vijfduizend mensen dak loos gemaakt. De brand is waarschijnlijk begonnen in een broedmachine. Het vuur breidde zich snel uit over de van matten en bamboe opgetrokken huizen in de buurt. Voordat de brand bedwongen was, wa ren duizend woningen in de as gelegd. De brandweer schat de materiële schade op een miljoen gulden. Enkele volwassenen en kinderen zijn gewond door rondvlie gende stukken brandende dakbedekking. Het leger heeft de wijk afgezet om plun dering te voorkomen. die daar al is. Volgens deze berichten zou dit het voornaamste doel zijn van het bezoek van vicepresident Humphrey op 21 en 22 februari aan Seoel. De sterkte van de Zuidkoreaanse troepen in Zuid- Vietnam zou tegen juni ongeveer 45.000 man moeten zijn. Het bijzonder hartelijke antwoord zo meldt onze Parij se correspondent dat pre sident De Gaulle kort nadat president Johnson de Zuidvietnamese regering op het hart had gebonden de strijd vooral niet te versagen de Noordvietnamese president Ho Tsji-Minh heeft gezonden op diens brief van 24 januari, zal in Washing ton ongetwijfeld kwaad bloed zetten. In zijn antwoord verzekert de Franse presi dent de communistische president dat ook hij een scherpe tegenstander blijft van iedere buitenlandse (lees Amerikaan se) gewapende interventie in het con flict tussen Noord- en Zuid-Vietnam. China heeft Noord-Vietnam aangeraden met de Sovjet-Unie te breken, omdat „dit land de Verenigde Staten helpt bij het doven van het revolutionaire vuur in Vietnam". BERLIJN (DPA) De 63-jarige dr. Kurt Scharf, sedert februari 1961 voor zitter van de raad der Evangelische Kerk in Duitsland, is dinsdag door de synodes van West- en Oost-Berlijn en Brandenburg gekozen, waarmee als wes telijk gebied alleen West-Berlijn behoort. Hij was door beide synodes als de enige kandidaat gesteld. Dr. Scharf, die sedert de bouw van de Berlijnse muur in augustus 1961 het oostelijke stadsdeel niet meer heeft mo gen betreden, is door Oostberlijnse poli tieke kringen als opvolger van de 85-jari- ge heengaande bisschop, dr. Otto Dibelius, afgewezen. LONDEN (AFP) Premier Wilson heeft gistermiddag geweigerd in het La gerhuis antwoord te geven op vragen over de eventuele aankoop van Amerikaanse supersonische vliegtuigen van het type F-lll. De beslissing van de regering over deze kwestie zal pas officieel bekend wor den gemaakt in het „witboek" over de landsverdediging, dat dinsdag zal worden gepubliceerd. Met de aankoop van de Amerikaanse toestellen, waartoe de Britse regering vermoedelijk al heeft besloten, zou 'n be drag van U/2 miljard gulden zijn gemoeid. Tegenstanders van deze aankoop hebben betoogd, dat een dergelijk besluit kan lei den tot inkrimping van het leger, het af zien van de bouw van nieuwe vliegdek schepen, 'n mogelijk opgeven van de Brit se basis bij Aden en tot moeilijkheden bi' de samenwerking met Frankrijk op het gebied van de vliegtuigbouw. Advertentie Ons bracht de zomer bar veel regen - maar in Spanje Spaanse sinaasappelen zijn met een paar uur in Neder- rijpen de sinaasappelen in de brandende zon. Pluk- land. Goed besluit: deze winter iedere dag een sinaas- vers, vol vitamine C krijgt u ze nu thuis. Want u weetappel uit Spanje - lekker en gezond de winter door ROME (AFP en Reuter) De Ita liaanse demissionaire premier Aldo Moro, door president Saragat aangewezen als kabinetsinformateur, heeft dinsdagavond het staatshoofd om twee dagen respijt ge vraagd voor het volbrengen van zijn taak. Het verzoek is ingewilligd. Saragat had Moro tot dinsdag de tijd gegeven, zijn in- formatieopdracht uit te voeren. De kabi netscrisis in Italië duurt nu 2V2 week. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse federale bureau voor de lucht vaart vergadert vandaag met vertegen woordigers van alle luchtvaartmaat schappijen die met straalvliegtuigen van het type Boeing-727 vliegen. Het bureau besloot daartoe, omdat in zes maanden vier van deze toestellen zijn verongelukt. Daarbij verloren 259 mensen het leven. Behalve vertegenwoordigers van bui tenlandse maatschappijen zijn ook afge vaardigden van de Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart en van de Boeing-fabrieken uitgenodigd. Een woord voerder van het Amerikaanse luchtvaart bureau deelde mee, dat alle aspecten van de functionering van het vliegtuig besproken zullen worden. (Van onze correspondent) PARIJS. Nadat de Franse pers al wekenlang op zijn verhoor had aange drongen, is dinsdag de minister van Bin nenlandse Zaken, Roger Frey, als getui ge verhoord in de Ben Barka-affaire. De minister hoefde niet op het matje te komen bij de rechter van instructie, Zol linger. Via de president van het Hof van Appèl, werd hem een vragenlijst over handigd. De ministeriële antwoorden zou den aan rechter Zollinger worden ge bracht. De belangrijkste vraag zal wel zijn ge weest, wanneer de minister van de ont voering van Ben Barka voor het eerst op de hoogte werd gesteld en waarom hij toen de justitie niet terstond heeft verwit tigd. Rechter Zollinger heeft gisteren de Pa- rijse politieprefect, Papon, bij zich ontbo den. Deze kon hem over de voorgeschie denis van de ontvoering van Ben Barka echter weinig opheldering geven. Hij zei, dat hij door zijn dienStéii slechts zeer ge brekkig was voorgelicht. Generaal De Gaulle heeft zich gisteren opnieuw zeer geïnteresseerd getoond voor het Ben Barka-schandaal. Hij heeft de procureur van de Republiek in audiëntie ontvangen. Deze heeft het staatshoofd over de stand van zaken in het onder 1 zoek op de hoogte gebracht. (Van onze redactie buitenland) Het Kremlin had een „sterke" dele gatie naar Mongolië gestuurd. Behal ve de twee genoemde Russische topfi guren maakten der deel van uit: Ma- linovsky, de minister van Oorlog, Gromyko, de minister van Buitenland se Zaken, en Mazoerov, een van de twee Russische vice-premiers. Men kan veilig aannemen dat de reis van de Russische leiders naar Mongo lië belangrijker achtergronden had dan uitsluitend de vernieuwing van een aantal, reeds jaren bestaande, verdra gen. Die had het Kremlin immers in een moderner versie eenvoudig via de gebruikelijke diplomatieke ka nalen kunnen verlengen. In 1956 de den de Russen in dit opzicht niets en werden de verdragen automatisch voor een nieuwe periode van kracht. Maar er is sindsdien in de commu nistische wereld heel wat gebeurd. De breuk Moskou-Peking lijkt definitief. Die breuk loopt door de keuze van Mongolië, zou men kunnen zeggen, vrij dicht bij de grens van communistisch China in het noorden van Azië. secretaris van de Mongoolse commu nistische partij, Tsedenbal, duidelijk uitgesproken dat Mongolië in het ideo logische geschil de zijde van Moskou heeft gekozen. Het opmerkelijke in het spel dat in Oelan Bator is gespeeld, is, dat de bewonderingen van het verdrag èn de toespraken steeds zo zijn geweest dat de mogelijkheid is opengelaten voor de Mongoolse communistische partij tus sen Peking en Moskou te bemiddelen als zich daartoe een redelijke gelegen heid zou voordoen. Maar desondanks is de keuze van de Mongoolse regering duidelijk. Vooral als men daarbij in het oog houdt dat de Chinezen in hun rij van territoriale eisen en verlangens ook het oog ge richt houden op delen van Mongolië zelf. Een militair opdringen van Pe king in die richting zou de Sovjet-Unie bepaald niet onverschillig laten. Het brengt de Chinezen dicht bij Kazak stan met de belangrijke kerninstal latie en Irkoetsk. Brezjnev heeft in Oelan Bator op de gebruikelijke wijze gefulmineerd tegen de „reactionaire krachten, vooral in de Het verdrag spreekt uit dat de part ners zich zullen beijveren ,,de vrede in Azië en de wereld te handhaven". Dat is ongeveer dezelfde formule die te vinden is in het verdrag dat Mongolië 31 mei 1960 sloot met de Volksrepu bliek China. Maar, alweer, er is sinds dien in de communistische wereld het een en ander gebeurd. Daarom staat in het verdrag van vijftien januari te vens dat de partners zich zullen beij veren „voortdurend de defensieve kracht van de socialistische gemeen schap te versterken". Bovendien heeft in de speeches die de ondertekening van het verdrag ver gezelden zowel Brezjnev als de eerste vm. g* Kb®»* Lüneburg (DPA) Een rechtbank in Lüneburg heeft gisteren de voormalige Duitse politieman Kurt Jericho tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan medeplich tigheid bij het vermoorden van vijftigdui zend joden in de Poolse stad Gzestochova tijdens de tweede wereldoorlog. Advertentie Verenigde Staten". Ze houden, zo zei hij, de „sociale verjonging" van de we reld tegen. Maar, en dat is van belang, hij veroordeelde het Amerikaanse vre desoffensief voor Vietnam niet. „Het zou een bewijs voor de oprechtheid van dat offensief zijn, indien de Ameri kaanse leiders zouden erkennen dat de verlangens van het Vietnamese volk rechtvaardig zijn waardoor de weg naar de vrede zou komen open te lig gen". Brezjnev doelde op de vier eisen van Hanoi die de Amerikanen zouden moe ten vervullen om tot een gesprek over vrede in Vietnam te komen. Hij vond de Mongolen daarbij aan zijn kant. Dat is heel wat minder onverzoenlijk dan de geluiden die tot nu toe uit Pe king zijn gekomen. Tsedenbal en Brezjnev verklaarden ook nog dat de partners van het verdrag van Oelan Bator de „vreedzame coëxistentie" in hun vaandels hebben geschreven. Maar die is niet te verwezenlijken, al dus Brezjnev „als we niet vechten te gen hen die haar willen torpederen èn tegen alle pogingen van imperialisti sche agressie of inmenging in de aan gelegenheden van andere landen". Dat is gericht tegen Peking èn Washing ton. In Mongolië heeft de Sovjet-Unie ge demonstreerd dat zij niet alleen een Europese, doch ook een Aziatische mo gendheid is. En, dat zij niet van plan is in Azië genoegen te nemen met het spelen van een rol die ondergeschikt is aan die van China of de Verenig de Staten. Via Mongolië wil zij demonstreren aan de achtergebleven landen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika dat er een weg is naar „het socialisme en de moderne industriële ontwikkeling die niet loopt van een kapitalistisch stel sel." Dat staat letterlijk in het nieu we vijfjarenplan van de communistische partij van Mongolië. Het verdrag van Oelan Bator bevat economische bepalingen die de Mon golen uitzicht geven op een aanzien lijke Russische hulp bij de industriali satie van hun land. Misschien is dat economische gedeelte van het nieuwe verdrag voor vele Aziatische landen een voorbeeld dat hun door de Russen via Mongolië wordt voorgehouden en dat hun de weg naar Moskou zal doen verkiezen boven de met vele klippen bezaaide route die naar Peking voert. IWMWWIWIlWWWIAIIftWVWWWIWWWMWWWWWWWMWWWWWMWIMWWWWWMWAftlWMMIIWIIWMWWWWWIftr Ruimte-memoires. De Russische kosmo naut Nikolajev, die met zijn collega Popovitsj de eerste dubbel bemande ruimtevlucht heeft gemaakt heeft zijn memoires voltooid die onder de titel „Wij zien elkaar wel in een baan om de aarde" zullen worden gepubliceerd. Toerisme. Ter bevordering van het toeris me zal de komende vier jaar in da Sovjet-Unie ongeveer driehonderd mil joen roebel worden besteed aan de bouw van hotels. Voorbereidingen. Dit jaar is aan de voor bereidingen van het vermaarde carna val in de Braziliaanse stad Rio de Ja neiro een bedrag van 1,37 miljoen gul den besteed. Postzakdief. Een tijdelijke beambte van de Zweedse PTT in Gotenburg heeft zich met een postzak waarin een half mil joen Zweedse kronen (342.000 gulden) zat, uit de voeten gemaakt. Het geld was bestemd voor uitbetaling van pen sioenen. Thuisblijven. Alle restaurants en cafés in Beiroet (Libanon) zijn voor onbepaal de tijd gesloten als protest tegen een nieuwe belasting. Vluchtelingen. Ruim 9.000 Cubaanse vluch telingen zijn vorig jaar in de Verenigde Staten opgenomen. Bijna 3.500 van hen reisden via de luchtbrug die vorig jaar december werd ingesteld. Tasjkent-akkoord. De Indische autoritei ten hebben aan Pakistan 619 Pakistani's overgedragen die sinds de onverklaar de oorlog tussen beide landen in sep tember in India waren geïnterneerd. Hiermede kwam het totale aantal door India vrijgelaten geïnterneerden op 1.565. Waarschuwing. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikanen die als toerist naar de Sov jet-Unie willen gaan, gewaarschuwd voor de risico's van zo'n bezoek onder de hui dige omstandigheden, „Amerikanen die in Rusland in moeilijkheden raken, wor den in perioden waarin de Russisch- Amerikaanse betrekkingen gespannen zijn duidelijk strenger behandeld dan an ders", aldus Mccloskey, woordvoerder voor het ministerie van Buitenlandse Zaken. Apenhuwelijk. In de direntuin van Balti more is een huwelijk met de hand schoen gesloten tussen de gorilla Sylvia en de Nederlandse soortgenoot Hercu les. Hercules had al in Baltimore moe ten zijn maar slecht weer heeft zijn ver trek vertraagd. Hij is geleverd door een Nederlandse dierenhandelaar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3