Beverwijks wethouder van onderwijs hekelt gemeentebestuur van Velsen OOOGO I Voornaamste inhoud van wetsontwerp samenvoeging Ingrijpende maatregelen ter verbetering van het verkeer in Velsen-Noord ZWANENBURG OLIEHANDEL f IJmuiden voorgesteld als naam voor IJmondgemeente F0T0L0EK ANDERSON San balm Velsen zou geen cent bijdragen aan kosten gemeentelijk lyceum Namen noemen Vrachtwagen uit Haringhaven Herindeling van kracht drie maanden nadat wet in werking treedt Autobestuurder - onder invloed - schept bromfietser Route buslijn 75 in Velsen-Noord weer normaal In de vishal en op zee J. Snel koninklijk onderscheiden JONG EN OUD Voor goedkope PETROLEUM naar WOENSDAG 16 FEBRUARI 1966 5 Loco-burgemeester W. J. Vessies „zware pijp over herindeling van de Umond." Niet primair Wethouder A. J. Hermes „geen rooie cent van Velsen" kiezen VENCO DROP Cultuul centrum Kort nieuws fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Temporisering Mens centraal 17 JAAR LANG hebben we onze prijzen niet verhoogd OOK NU NIET Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O Telefoon 5404 Einde uitbreidingen OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WASAUTOMATEN VOOR GOEDE PASFOTO'S KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 RUWE HANOEttii „Ondanks het op 14 oktober 1959 door de gemeenteraad van Velsen genomen be sluit om mee te werken aan de oprichting van een gemeentelijk lyceum in Bever wijk en ondanks het feit dat leerlingen uit de gemeente Velsen dit lyceum be zoeken moeten wij de eerste rooie cent van Velsen als bijdrage in de kosten nog ontvangen. Het is zeer de vraag of van de gemeente Velsen ook maar enige steun valt te verwachten bij de oprichting van een openbare lagere technische school in Heemskerk." Deze kritiek aan het adres van het ge meentebestuur van Velsen werd dinsdag middag geuit door de Beverwij kse wet houder van onderwijs, de heer A. J. Her mes tijdens de behandeling van de ge meentebegroting voor 1966. De heer Her mes zei dat het gemeentelijke lyceum in Beverwijk alle sombere voorspellingen en tegenwerking ten spijt zijn bestaansrecht ten volle heeft bewezen. In antwoord op vragen, gesteld door de raadsleden in hun algemene beschouwin gen op de begroting, wees de wethouder van financiën, de heer E. Gerritse er op dat het college van B. en W. een slui tende begroting niet primair stelt. Ver- zorgingspeil, noodzakelijke voorzieningen en inkomsten worden nauwkeurig tegen elkaar afgewogen. Tussen 1958 en '60 wa- ren de tekorten op de gemeentebegroting opgelopen tot ruim 1,6 miljoen. Dankzij gestegen inkomsten kon dit tekort over de jaren 1961 tot en met 1964 ingelopen worden. Door de uitkeringen uit het ge meentefonds is Beverwijk er 228.000 be ter op geworden, zei de heer Gerritse. Tussen gemeenten met 40.000 tot 50.000 Advertentie Door de zó-open zó-dicht Venco- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- vrij, hóe vaak U ook presenteertEr is volop keus in allerlei heerlijke drop soorten. En alles verpakt in die handige zakjes voor 50 cent. inwoners is op het ogenblik overleg gaan de om te trachten hogere uitkeringen uit het gemeentefonds te verkrijgen. Wethouder Gerritse deelde voorts mee dat het plan voor de bejaardenflat Huis Terwijck binnen afzienbare tijd tot uit voering zal komen. Wethouder Hermes voorspelde dat in de komende jaren op onderwijsgebied een temporisering van uitgaven nodig zal zijn. Met de inwerkingtreding van de mammoet wet in september 1968 in het vooruitzicht zal op korte termijn nauw overleg worden gepleegd met de hoofden van de openbare scholen, met inbegrip van die in Heems kerk, Castricum en Uitgeest. Ten aanzien van een Technische Hoge school in Beverwijk merkte wethouder Hermes op dat Gedeputeerde Staten hier over nog geen concrete uitspraak hebben gedaan, hoewel blijkbaar de voorkeur wordt gegeven aan Alkmaar als plaats van vestiging. In afwachting van de uitslag van de gerechtelijke procedure over het K.S.A.- gebouw zullen B. en W. de hoogste ur gentie verlenen aan de vestiging van een cultureel centrum. Wethouder F. R. W. Kaebisch beloofde in antwoord op een desbetreffende vraag een nota over het gemeentelijk woning bedrijf op tafel te brengen. B. en W. zullen.zich beraden over een door de N.V.S.H. aangevraagde subsidie en de planologische dienst zal een nota op stellen over sportaccomodaties in Bever wijk. 75.000. In het telefoondistrict Maastricht, dat het grootste deel van de provincie Limburg omvat, is de 75.000e telefoon aansluiting tot stand gekomen bij het echtpaar Lemmers te Beek, dat de aan sluitkosten kwijtgescholden kreeg en diverse cadeaus ontving. In dit telefoon district wachten nog 7000 personen op een telefoonaansluiting. Advertentie Loco-Burgemeester W. J. Vessies sprak nogmaals zijn teleurstelling uit over het aangekondigde wetsontwerp tot samen voeging van de gemeenten Heemskerk, Beverwijk en Velsen. Beverwijk heeft, zei de heer Vessies, bij zijn studies over de bestuurlijke indeling van de IJmond, steeds de mens centraal gesteld. De afstand tussen bestuurden en be stuurders mag vooral niet te groot wor den. Hoe zal 't straks worden wanneer de drie gemeenten verenigd zullen zijn? De heer Vessies was ervan overtuigd dat de mens dan op het tweede plan zal worden geschoven en de economische belangen volledig op de voorgrond zullen staan. Van de toekomstige meest noodzakelijke verkeersvoorzieningen noemde hij de ver betering van de Westerhoutweg en de aan leg van de westelijke randweg. Ook de verkeerssituatie aan de Zeestraat naar Wijk aan Zee zal met het oog op de uit breiding van Hoogovens veel aandacht en zorg vereisen. Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting voor 1966, gistermid dag in het Beverwijkse Stadskantoor, werd de raadsleden een exemplaar van het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk aangeboden. De lunchpauze werd gretig aangegrepen om het „gees teskind" van staatssecretaris Wester hout van alle kapten te bekijken. Een complete verrassing was de naam die de bewindsman de nieuw te vormen IJmondgemeente heeft toegedacht: IJmuiden. We vroegen hier en daar een lid van het Beverwijkse college van B. en W. naar zijn mening over die bewindsmannelijke naamgeving. Hun reacties waren als volgt: Wethouder E. Gerritse; „Nee, ik vind die naam niet eens het slechtste deel van het wetsvoorstel." Wethouder A. J. Hermes: „Wat zegt nou een naam? 't Gaat toch niet om de naam? Die naam zegt niks. 't Gaat om de inhoud van het wetsvoor stel. Meer wil ik er nog niet over zeg gen." Gemeentesecretaris W. C. Huisman: „Om eerlijk te zijn vind ik 't nog zo'n gekke naam niet voor de nieuwe ge meente die de staatssecretaris op het oog heeft." Loco-burgemeester W. J. Vessies, wij zend op het sardientje dat op zijn slaa tje prijkte: ,In ieder geval heeft de kok die dit klaar gemaakt heeft ge voel voor humor." Advertentie (Vervolg van pagina 1) Volgens drs. Westerhout gaat het aan de IJmond er niet alleen om, dat vol doende woningen moeten worden gebouwd doch dat een stedelijk geheel tot stand komt waarin het samenhangende woon- en werkgebied op harmonische wijze een eenheid zal vormen. Wanneer in de toekomst aan de mon ding van het Noordzeekanaal een aantal personen woonachtig zal zijn, ongeveer vergelijkbaar met het huidige aantal in woners van een gemeente als Haarlem, zal daarvoor een rijk geschakeerd stede lijk voorzieningspatroon nodig zijn, dat al leen binnen het kader van een het gehele gebied omvattende gemeente kan worden tot stand gebracht. Om die reden moeten naar de mening van de staatssecretaris de drie gemeenten worden samengevoegd. Het is minder het heden, zo voegt hij er aan toe, dan het toekomstbeeld, dat tot die vereniging noopt. Weldra zal immers volgens de bewinds man het tijdstip aanbreken waarop ener zijds de gemeente Velsen het einde van haar uitbreidingsmogelijkheden zal heb ben bereikt en anderzijds Beverwijk en Heemskerk niet langer zullen voortgaan zich uit te breiden op een wijze, welke ten nadele van de toekomstige bewoners de creatie van één stedelijk geheel voor eens en voor altijd onmogelijk maakt. Voorts zijn de drie gemeenten, naar het oordeel van de staatssecretaris, zo zeer door gelijkgerichte belangen verbonden en Advertentie KONINGSPLEIN M TELEFOON 4886 Wat behelst het wetsontwerp van drs. Th. J. Westerhout, de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, dat de ophef fing van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen en de vorming van een nieuwe gemeente IJmuiden beoogt? Hieronder geven we een samenvatting van de voornaamste artikelen van het ontwerp, waarover hopelijk over niet te lange tijd de Staten-Generaal zich zullen uitspreken. Het verkeersonderzoek in de IJmond- noord, waartoe vorig jaar gezamenlijk werd besloten door de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, zal onder meer leiden tot het spoedig treffen van maat regelen voor min of meer acuut geworden situaties met betrekking tot het verkeer Velsen-noord. De door de gemeente Velsen te verrichten werken gaan volgens raming 12 000 kosten, waarvoor burge meester en wethouders de gemeenteraad krediet hebben gevraagd. Om en nabij het kruispunt van de ver bindingen Wijkerstraatweg-Velserweg en Schulp weg-Velsertraverse doen zich re gelmatig ernstige verkeerscongesties voor. Vooral in de Schulpweg, tussen de Beecksanglaan en de Wijkerstraatweg, is de rijbaan te smal om de, vooral op de spitstijden zeer omvangrijke, verkeers stromen in twee richtingen te verwerken. Het is noodzakelijk, dat dit weggedeelte minder verkeer krijgt te verwerken. Het is duidelijk, dat elke voorziening zoveel mogelijk moet passen in het toekomstige definitieve wegenstelsel voor de IJmond- noord. De voorgestelde maatregelen in Velsen- Noord zijn de volgende. Er zal een weggedeelte worden aange legd, vanaf het punt waar het Raccor dementsspoor naar de Breedbandinstalla- ties de Schulpweg kruist naar het punt waar de Schulpweg aansluit op de Wijker straatweg. Op het gedeelte van de Schulpweg tus sen de Wijkerstraatweg en de Beeck- sanghlaan komt eenrichtingsverkeer. Over dit weggedeelte zal dan het verkeer ko mende van Beverwijk en uit de Velser- tunnel gaande in de richting yan het Hoogovencomplex worden geleid. Een richtingsverkeer zal ook gelden op het nieuwe weggedeelte dat dan het van het Hoogovencomplex komende verkeer, dat in de richting van Beverwijk en de Vel- sertunnel gaat, te verwerken zal krijgen. Er moet vervolgens een ruimere opstel gelegenheid komen voor het verkeer dat moet wachten indien de bomen van de overweg in de Wijkerstraatweg zijn ge sloten. Aan de Rijkswaterstaat zal medewer king worden verzocht voor het verbreden van de Velsertraverse en aan de gemeen te Beverwijk zal medewerking worden verzocht voor het verruimen van de Vel- serweg. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 De herindeling van de drie gemeenten wordt van kracht op de eerste dag van de vierde kalendermaand na de datum waarop de wet in werking treedt. Rechten en plichten Op de datum van de herindeling gaan alle rechten, lasten, verplichtingen en be zittingen van de op te heffen gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen, met inbegrip van de desbetreffende wettelijke procedures dan wel rechtsgedingen, waar bij die gemeenten betrokken zijn, over op de nieuwe gemeente IJmuiden zonder dat daarvoor een nadere akte wordt gevor derd. Verkiezing raadsleden De kandidaatstelling en de eventuele stemming voor de verkiezing van de le den van de raad der nieuwe gemeente IJmuiden geschieden op de dagen, door Gedeputeerde Staten vastgesteld, met dien verstande dat de stemming uiterlijk op de 30ste dag vóór de datum van her indeling plaatsvindt. Het kiezersregister voor de raad van de nieuwe gemeente IJmuiden wordt geacht te zijn samenge steld uit het kiezersregister van de op te heffen gemeente Velsen en de uittreksels uit de kiezersregisters van Beverwijk en Heemskerk. Eervol ontslag De secretarissen en ontvangers der op te heffen gemeenten, alsmede de ambte naren van de burgerlijke stand dier ge meenten, voorzover zij tevens burgemees ter, secretaris of ontvanger zijn, worden geacht met ingang van de datum van de herindeling eervol uit hun ambt te zijn ontslagen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland benoemen met ingang van de datum van herindeling een tijdelijke secretaris en tijdelijke ontvanger voor de nieuwe ge meente IJmuiden. Deze benoemingen gel den tot de dag waarop de definitieve be noeming door die raad van een secreta ris en een ontvanger ingaat. Positie ambtenaren Ambtenaren en personen op arbeids overeenkomst komen van de datum van herindeling af in dezelfde rang en op de zelfde voet voorlopig in dienst van de nieuwe gemeente IJmuiden. Het gemeentebestuur Van de nieuwe ge meente is verplicht bipnen 6 maanden na de datum van herindeling ten aanzien van ieder van deze ambtenaren of persoon op arbeidscontract een der volgende beslis singen te nemen: a. dat, en in welke rang en op welke voet, hij in dienst van de nieuwe ge meente zal blijven; b. dat hij eervol wordt ontslagen. Onderwijzers De onderwijzers, werkzaam aan open bare lagere scholen in overgaand gebied, hebben zij zo zeer ten opzichte van elkaar een completerende functie te vervullen, dat zij, indien zij zelfstandig zouden blij ven, er niet in zouden slagen een naar op bouw, geleding en inhoud op de toekomst afgestemd stedelijk geheel van allure tot stand te brengen. Tenslotte deelt de staatssecretaris de betrokken gemeenteraden mee dat het niet de beodeling is dat ten aanzien van het wetsvoorstel de in de gemeentewet omschreven procedure in haar geheel zal worden gevolgd. De raden van de drie gemeenten zijn naar zijn mening reeds zo talrijke malen met de verschillende mogelijkheden voor oplossing, geheel of ten dele, van de IJmondproblematieh geconfronteerd, dat het verantwoord is te volstaan met de raden nog eenmaal de gelegenheid te bie den hun opvattingen naar voren te bren gen. De staatssecretaris vertrouwt er op, dat ook de raden in het belang van een spoedige oplossing, voor een volledige toe passing van de procedure ingevolge de gemeentewet, geer voldoende redenen zullen zien. Een zestienjarige jongeman uit Bever wijk liep gisteravond in zijn woonplaats met de bromfiets aan de hand over de Hoflanderweg, toen hij plotseling door een hem achterop komende bestelauto werd aangereden. Hij werd op het weg dek geslingerd en werd met een gekwet ste pols en rugklachten voor onderzoek in het Rodekruisziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de bestelauto, een 31-jarige inwoner van Beverwijk, bleek onder de invloed van sterke drank te ver keren. De politie heeft zijn rijbewijs in gevorderd. De route van buslijn 75, die gedurende enige weken was gewijzigd, in verband met werkzaamheden aan de weg in Vel sen-noord, is met ingang van heden weer als voorheen. Advertentie Ea gaan met ingang van de datum der herindeling over in dienst van de nieuwe gemeente IJmuiden op dezelfde voet als waarop zij in de gemeente, in welker dienst zij op de dag, voorafgaande aan de datum der herindeling, werkzaam waren. Wachtgeld Aan de burgemeesters en de ambtena ren in vaste en in tijdelijke dienst, die ten gevolge van deze wet worden ontsla gen dan wel geacht worden te zijn ont slagen, wordt, ten laste van het Rijk, wachtgeld toegekend overeenkomstig het Rijkswachtgeldbesluit 1959. Nieuw wegenplan B. en W. der nieuwe gemeente IJmui den zijn verplicht binnen twee jaar na datum der herindeling overeenkomstig de bepalingen van de Wegenwet een ontwerp voor een nieuwe legger der wegen op te maken en dit ter vaststelling aan Gede puteerde Staten te zenden. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de bok „Wijkeroog" van Rijkswaterstaat met een kikvorsman van Wijsmuller een vrachtauto uit de Umuidense Haringhaven naar boven gehaald. De auto, die vorige week donderdag zand strooide op de kade, raakt door de gladheid te water, waarbij ook een man in het water kwam, die echter weer spoe dig op het droge klauterde. Dinsdag In IJmuiden werden dinsdag 7170 kisten vis aangevoerd, waarvan 500 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 1535 schol, 25 schar, 35 bot, 22 haring, 16 makreel, 1185 schelvis, 595 wijting, 1555 kabeljauw en gul, 1680 koolvis en 19 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 6,10-6,—; gr. tong 5,17-5,—; grm. tong 6,47-6.19; kim. tong 6,78-6,34; kl. tong I 5,32-4,89; kl. tong II 4,50-4,07; tarbot 7,6,30. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 272-102; gr. koolvis zw. 118-60. Per 50 kilogram: gr. schol 34-29; grm. schol en kim. schol 38-32; kl. schol II 40-30; schar 35-25; bot 12-10; verse haring 39; makreel 49-48; gr. schelvis 66-60; grm. schelvis 62-56; kim. schelvis 41-34; kl. schelvis I 27-20; kl. schelvis II 22-13; wij ting 35-15; gr. gul 44-30; mid. gul 36-25; kl. gul 32-16; kleine zwarte koolvis 26-15. Dinsdag werden te IJmuiden de volgende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 117-12.870; 116-8610; 134-5460; 126-3590; 152-12.960; 196-13.150; 212-12.220; 194-8230; 51-7940; 8-12.190; 143-11.750; 162-7430; 59- 3050; 217-9650. Aanvoer van woensdag Zestien vaartuigen hebben woensdag morgen te IJmuiden aangevoerd: o292 kis ten vis, 6000 kilogram tong en 165 stijve kaveljauwen. Bij de aanvoer waren: 900 kisten schelvis, 280 wijting, 380 radio, 80 gul en kabeljauw, 400 koolvis, 650 torgul, 202 kleine kisten haring, 10 toters, 13 klei ne kisten makreel, 350 schol, 2 tarbot, 110 varia. Prijzen van woensdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6.20-4, tarbot 7.30-6.50, grote tong 5.36-5.24, groo middel tong 7.09-6.81, kleinmiddel tong 6.92-6.71, tong een 5.49-5.13, tong twee 4.3 4.18. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 154- 132, middel kabeljauw 104-88, grote koolvi 96-82, middel koolvis 72-60, grote leng 84- 72, grote wolf 90. Per tien stuks: grote kabeljauw 14-112, middel kabeljauw 67-43. Per 50 kilogram: grote schelvis 70-64, middel schelvis 66-60, kleinmiddel schelvis 51-45, schelvis een 45-15, schelvis twee 20- 15, schelvis drie 17-12, gul een 36-24, gul twee 27-22, gul drie 24-15, koolvis een 27- 22, koolvis twee 24-17, grote en middel schol 32-28, kleinmiddel schol 38-28, schol twee 36-30, schol drie 40-32, schar 40-28, poon 37-27, gestripte wijting 21-15, dichte wijting 22-15, kuit 50-8, kleine kuit 70, klei ne wolf 4, lever 30-18. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 20 kisten wijting, 40 schar 50 gul en kabeljauw, 320 schol, 700 haring. 7000 kilogram tong. Hedenmorgen heeft wethouder W'. J. Vessies als loco-burgemeester van Be verwijk de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau uit gereikt aan de heer J. Snel, voorman en ploegbaas bij de Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen N.V. in Vel sen-Noord. De heer Snel ontving deze koninklijke onderscheiding wegens veertigjarige trouwe dienst. Hedenmiddag werd de ju bilaris door de directie van het bedrijf ge huldigd. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, bete kende de bijeenkomst tevens zijn afscheid van het bedrijf. Ook op kerkelijk gebied heeft de heer Snel zich verdienstelijk gemaakt. Zo is hij vele jaren diaken van de gerefor meerde kerk te Beverwijk geweest. Voorts heeft hij de penningen beheerd van „Draagt elkanders lasten", een or ganisatie van het Christelijk Nationaal Verbond. Advertentie HANDCREAM deuitgedokterd»' HANDCREAM

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5