Actie „Eten voor India" komt overal op gang Stop op werving 11 HET WEER Beatrix en Claus zijn nu bruid en bruidegom Huwelijksaangifte was eenvoudige gebeurtenis in Baarns raadhuis i N buitenlanders bij Hoogovens Bericht in New York Times: „Noord-Vietnam bereid tot onderhandelingen" m de IJ mond aan de actie voor het hongerende India P. R. Bentz van den Berg gaat Hoogovens verlaten Vier jaar geëist wegens diefstal van auto's LOEMPIA'S 85 GENT 51e JAARGANG NUMMER 90 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1966 dl Om Haarlem dl bij gemeentehuizen en kerken een gift j j. j te storten. Gedurende deze periode zal er Opklaringen Geschenk Individuele acties Hongeronlusten in India Het woord is aan Haarlemse rechtbank Aandeelhouders E.M.S. achter Zwolsman Akkoord industrie over vakbondsfondsen pagina 9 I zijn: Aanbod M. KOELEMIJ VELSERDUINWEG 19 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-1J MUIDEN, S A N T P O O R T, D R IE H U IS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije QnnntonP rAtlptip« in I De organisatoren van „Eten voor In- opUlIldüC ICaCllC» 111 dia" hebben op iedereen een beroep ge- Odaan om zaterdag tussen elf en een uur over radio en televisie een speciale uit- In Haarlem, het IJmondgebied en zending worden gewijd, de bollenstreek beginnen acties op Een en ander betekent dat ook in Haar- gang te komen voor „Eten voor In- lem rond het middaguur (van elf tot een dia". Naast de grote geldinzamelings- het actie, die zaterdag in de gemeenten stadhuis te storten. Ook kerken doen aan wordt gehouden is er bij diverse be- deze actie mee. Tevens zullen zij op de drijven scholen en (overheids) instel- inzamelingsuren hun klokken luiden. Er is lingen sprake van spontane acties. De minister van Binnenlandse Zaken, de De collecte> die vorige week zondag in heer J. Smallenbroek, heeft er na- de rooms-katholieke kerken in Haarlem melijk in een brief aan burgemeesters voor India is gehouden, heeft per kerk be en wethouders van de Nederlandse Jagen opgebracht, vanerend van ƒ2000 gemeenten op aangedrongen mede- I Q0k de gemeentehuizen van Heemstede, werking te verlenen aan de landelijke Bloemendaal en Bennebroek zullen hun inzameling. In Velsen zijn zowel de kerken als het raadhuis zaterdag op de vastgestelde tij den opengesteld. Wat de scholen betreft hebben de leerlingen van de M.M.S. in Velsen plannen om over ongeveer een maand een bazar ten bate van de honger actie te organiseren. In Heemskerk was nog niets bekend, ook niet of kerken en raadhuis open zullen zijn. In Beverwijk is het Stadskantoor wel ge opend, waarnaast het aan de kerkbestu ren moet worden overgelaten of zij de kerken eveneens zullen openstellen. Claus von Amsberg zet historisch moment zijn handtekening onder de acte van huwelijksaangifte. Prinses Beatrix, zijn bruid, kijkt stralend toe. Dit is de postzegel die de Neder landse Antillen op 10 maart zullen uitgeven ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg: twee „lovebirds", parkieten, ieder met een trouwring waarin een monogram,. Volgens vogelkenners die de zegel in kleuren hebben gezien zijn de af gebeelde „liefdevogels" mannetjes. (Een vrouwtjesparkiet heeft een bruine neus dop, het mannetje een blauwe). W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels 7 Langs sluizen en havens 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Radio en tv 11 Kunst11 Topsy13 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Ferdinand14 Sport 13 Luidsprekers 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Over wegend matige noordoostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgenmiddag temperatuur om het vriespunt Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) BAARN. Sinds half twaalf vanmorgen zijn prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg bruid en bruidegom. Op dat tijdstip ondertekenden zij in het trouwzaaltje van het Baarnse gemeentehuis de acte van huwelijks aangifte, hun voorgelegd door burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen. Het was een sobere plechtigheid, waarvan Baarn eigenlijk niet zo heel veel heeft gemerkt. In winkels en bedrijven ging het werk normaal door. Het waren voornamelijk huisvrouwen die zich langs de route van het paleis naar het gemeentehuis hadden opgesteld. Hun gejuich bij het passeren van de hofauto werd overgenomen door enige duizenden schoolkinderen. Hun hartelijkheid begeleidde deze be scheiden plechtigheid, die een eenvoudig karakter droeg. Zo hadden de prinses en de heer Von Amsberg het gewenst en zo is het geweest. De hofauto met de prinses en haar ver loofde, die omstreeks elf uur, voorafge gaan door een auto van de Baarnse poli tie, van het paleis vertrok, was in weini ge seconden uit het gezicht van de hon derden nieuwsgierigen, die tegenover het paleis stonden. Tien minuten duurde de rit van paleis naar gemeentehuis. Gedu rende de rit door het vlaggende Baarn speelde het carillon van de toren van de Pauluskerk. Burgemeester Van Beeck Maandag 21 februari a.s. zal de heer P. R. Bentz van den Berg, coördinator van de raad van bestuur van Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. de leeftijd van 65 jaar bereiken. In 1924 kwam de heer Bentz van den Berg bij Hoogovens, waar hij in 1946 werd benoemd tot lid van de directie. Begin 1965 volgde hij ir. P. van Delden op als woordvoerder en coördinator van de di rectie, thans raad van bestuur genaamd De heer Bentz van den Berg zal zijn functie tot eind 1966 blijven uitoefenen. Calkoen stond op het bordes zijn hoge gasten op te wachten. En niet zonder trots, want het Baarnse gemeentebestuur had de huwelijksaangifte aangegrepen om de hal van het gemeentehuis eerder te restaureren dan het plan was. Uit de be wonderende blikken van prinses Beatrix bij het betreden van de hal bleek wel dat deze verfraaiing haar niet ontging. De gemeente Baarn had diep in de buidel getast, want ook de twee boden waren in een nieuw uniform gestoken. De sobere bloemversiering in de trouw zaal bestond uit fraaie orchideeën, af komstig uit de kwekerij van het Baarnse Cantonspark, de Hortus Botanicus van de Utrechtse universiteit. Kort na de plech tigheid werden deze bloemstukken zorg vuldig vervoerd naar de kassen waaruit zij gekomen waren. Na voorlezing van de akte verzocht de burgemeester het bruidspaar de handtekeningen te plaatsen. Als eerste tekende de heer Von Amsberg, daarna volgde de bruid en tenslotte tekende de burgemeester als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. De ondertrouw was een feit geworden. Als eerste wenste de burgemeester bruid en bruidegom geluk met hun voor genomen huwelijk. Hij bood namens de gemeente Baarn een geschenk aan: een paar antiek zilveren zoutvaatjes Louis XIV, in Amsterdam door zilversmid Daniël Rethmeijer in 1806 vervaardigd. De burgemeester zei, dat de inwoners van Baarn de bruid hebben zien opgroei en. Zij heeft sinds enige jaren nu ook haar eigen huis temidden van de bossen van de Lage Vuursche. Bij het kiezen van een geschenk heeft de gemeenteraad gedacht aan het huiselijk leven in dat huis en als resultaat van die gedachte iets uitgeko zen, dat op geen tafel mag ontbreken, maar dat tevens een sieraad is. Nadat de wethouders, de gemeentese cretaris en de raadsleden aan het bruids paar waren voorgesteld, verliet dit door een haag van gemeentepersoneel het raadhuis. Bij het verlaten van het gebouw poseer den bruid en bruidegom op het bordes voor binnen- en buitenlandse persfotogra fen. Tijdens de korte rijtoer door Baarn, kreeg de hofauto een escorte van vier rui ters van de rijkspolitie. De route ging o.m. langs het Incrementum van het Baarns lyceum, waar prinses Beatrix van 1950 tot 1956 op school ging en waar zij haar einddiploma gymnasium-alpha behaalde. Degenen die bij de paleishekken waren blijven wachten zagen het bruidspaar om kwart over twaalf terugkeren. deuren open laten staan zodat voorbijgan gers een gift kunnen storten. In Vijfhuizen is eveneens sprake van de actie. Rond het middaguur zullen de klok van de Nederlands hervormde kerk worden geluid. In 't portaal van deze kerk aan de Vijfhuizerweg staat een bus, waar in geld kan worden gedeponeerd. Woensdag heeft op het Haarlemse stad huis een contactcommissie door een spon tane actie een bedrag van 1000 bijeen weten te brengen. De Lagere Technische School in Hoofd dorp verkoopt baarden van leraren voor 'n flink bedrag en streeft naar een opbrengst van 2000. De actie loopt een maand. Ook de Lieven de Keyschool in Haar lem heeft zich niet onbetuigd gelaten. Zij begint maandag met een speldjesactie on der de naam: „In plaats van patat, geef India wat". Het speldje, dat de volgende week door leerlingen van de school aan de man wordt gebracht kost een kwartje (de oude prijs van een zakje frites). Het stelt een zakje patat voor, waar de leu ze van de actie op staat vermeld. Deze school heeft voor haar anti-honger actie eveneens contact gezocht met de Gemeentelijke Huishoudschool in Velsen de Zeewijkschool in Velsen en de Kete laarschóol in Haarlem. Ook zijn er reac ties op uit Amsterdam, Den Haag en Maastricht. Zaterdagmiddag om twee uur gaan zoals al is gemeld Haarlemse zeeverkenners van „Dorus Rijkers" in het centrum van Haarlem collecteren. Ons blad doet hierbij tevens een be roep op scholen, bedrijven enzovoort, die van plan zijn spontane acties voor „Eten voor India" te organiseren, deze ons te melden. Wij zullen dan hierover berich ten. CALCUTTA (AP) Vijftig mensen wer den gisteren gewond toen de politie op een menigte van tweeduizend demon stranten schoot die het gerechtsgebouw in Basirhat, zestig kilometer van Calcut ta, bestormde. Zij eisten een extra rant soen eten. Ook onder de politie en de ambtenaren van het gebouw vielen ge wonden. In Calcutta werd gisteren een rustige demonstratie gehouden door 10.000 men sen. Zij vroegen voedsel tegen geredu j ceerde prijzen. O v i d i u s Men is liefst niet voor niemendal braaf. De werving van buitenlandse werkne mers voor Hoogovens IJmuiden is voor lopig stopgezet. Een sterke uitbreiding van het totaal aantal personeelsleden op kort» termijn wordt niet gewenst geacht, aldu» is van directiezijde medegedeeld op de jongste vergadering van de ondernemings raad. Op 1 februari werd de produktie van hoogoven 5 voor ca. elf dagen onderbro ken wegens reparatiewerkzaamheden. Van deze gelegenheid werd gebruik ge maakt de grote klok (het apparaat dat de hoogoven aan de bovenzijde afsluit) t« vervangen. Tegen het einde van 1965 is de voordien geconstateerde daling van de prijzen van walserijprodukten tot staan gekomen en er is thans weer sprake van een zij het geringe verbetering van het prijs niveau. Tegen een 38-jarige Haarlemse auto monteur heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Haarlem vanmorgen vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist wegens het plegen van auto diefstallen. De auto's werden in het eerste deel van vorig jaar weggenomen in Haarlem, Drie huis, Beverwijk en Wijk aan Zee. In een werkplaats aan de Bakenessergracht in Haarlem werden de motoren van gekoch te kneusjes in de gestolen wagens gezet waarbij met de nummers werd geknoeid. Tegen een 52-jarige transportonderne mer uit Heemskerk, die in deze zaak on der meer te maken zou hebben gehad met het verwisselen van kentekens, eiste de officier van Justitie wegens opzet en schuldheling negen maanden gevangenis straf. v De rechtbank doet uitspraak op donder dag 3 maart. Kostschoolmeisjes uit Clermont, een stad in de Amerikaanse staat In diana, hebben woensdagavond met bijlen, knuppels en messen slag ge leverd tegen ongeveer honderd po litiemannen. Zes meisjes werden ge wond. Ze moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De meisjes waren het niet eens met nieuwe disciplinaire maatregelen van de di rectie van de kostschool. Ze begon nen ruiten van de school in te slaan en meubilair te vernietigen. De po litie werd te hulp geroepen. Vijf leerlingen stalen toen een politie auto. Die moesten ze in de steek laten, toen de politie de banden lek schoot. Daarna ontstond een soort veldslag tussen woedende meisjes en de politie, waarbij de agenten de grootste moeite hadden de jonge dames in toom te houden. NEW YORK (Reuter, AFP en AP). I Drie fundamentele eisen heeft Noord-Vietnam gesteld als voorwaar den om onderhandelingen te beginnen over de vrede in Vietnam. Dat meldt de „New York Times" vandaag. Dit werd onthuld na pogingen van V.N.- secretaris-generaal Oe Thant om de regering in Hanoi aan de conferentie tafel te krijgen. Deze eisen zouden een nieuwe pauze in de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam; geen verdere uitbreiding van de Amerikaanse troepen in Vietnam; de verzekering dat vertegenwoor digers van de Vietcong op de vredesconferentie aanwezig mogen zijn. „Hooggeplaatste zegslieden", aldus de New York Times, „zijn ervan over tuigd dat in de top van de Noordviet- namese regering voorstanders van vrede zitten". Oe Thant heeft gisteren verklaard dat hij het standpunt van president De Gaul le van Frankrijk deelt inzake vrede in Vietnam. Hij ziet eveneens neutraliteit, onafhankelijkheid en niet-inmenging in de Vietnamese aangelegenheden als de eni ge oplossing om tot vrede in Vietnam te komen. Deze drie punten werden door de Franse president in een brief aan de Noordvietnamese president, Ho Tsji Minh twee dagen geleden, genoemd. Waarnemers bij de Verenigde Naties vragen zich af of de secretaris-generaal er wel verstandig aan heeft gedaan deze verklaring uit te geven, terwijl de behan deling van de kwestie-Vietnam nog door leden van de Veiligheidsraad wordt over wogen. De leider van de Russische dele gatie bij de Verenigde Naties, Fedorenko, heeft na een gesprek tegen verslaggever» gezegd, dat de Sovjet-Unie gekant is te gen een debat van de veiligheidsraad over de kwestie-Vietnam. President Johnson heeft gisteren in At lantic City gezegd dat de communis tische „terreurstrategie" in Zuid-Vietnam niet met succes bekroond mag worden, omdat ze anders naar andere landen zal overslaan. Premier Ian Smith van Rhode- sië heeft de Verenigde Staten steun aan geboden in de strijd „tegen het commu nisme in Zuid-Vietnam". Smith zou troe pen willen sturen. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft la ten weten dat de VS niet kunnen ingaan op het aanbod van Smith. De wereldraad van kerken heeft giste ren een beroep op de VS gedaan om de bombardementen op Noord-Vietnam te staken en te helpen de vredJe in Zuidoost- Azië te herstellen. Advertentie ONZE SPECIALITEIT KENNEMER AUTOMATIEK hoek Lange Nieuwstraat - Tel. 8402.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1