„Woningnood in V eisen niet alleen hopeloos, maar wanhopig! Staatssecretaris zet ons het mes op de keel" Handhaving geëist van de wettelijke procedure Raad van Beverwijk kon toch lachen RAIFFEISENBANK IJMUIDEN WETHOUDER J. VAN LEEUWEN: Zeshonderd urgente gevallen bij drieduizend woningzoekenden GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK: Raad van Beverwijk ging akkoord met begroting voor 1966 L0ENDERSL00T, professoren, aannemers, veehouders.. POLITIERECHTER DONDERDAG 17 FEBRUARI 1966 5 Geen perspectief Oplossing „Zeewijk"een lichtpunt? Bejaardencentra roestvrij stalen pannen 99 Voor de Met auto gekanteld Slijmerd' 3 in 1 nooit officieel Nieuw stadium Omgezwaaid Wel begrip Ingrijpend Mes op de keel De heer J. van Leeuwen, die als wethouder van sociale zaken te Velsen vrijwel dagelijks met het woningprobleem wordt geconfronteerd, heeft met ontsteltenis kennis genomen van het nieuwste rapport van de chef van het huisvestingsbureau, de heer K. Bijl, uit welke nuchtere cijfers hij moest concluderen dat de huidige situatie in deze gemeente niet alleen hopeloos, maar zelfs wanhopig is geworden. Bedroeg het aantal ingeschreven woning zoekenden in 1960 immers nog „slechts" 1577, dan is dit getal op 1 januari 1966 al weer gestegen tot het schrikbarend hoge cijfer van 2788. Bij deze 2788 woningzoekenden welk getal aan het einde van dit jaar waarschijn lijk tot 3000 zal zijn gestegen bevinden zich ruim zeshonderd hoogst urgente gevallen, waarvoor eigenlijk a la minute zou moeten worden in gegrepen. Maar wethouder Van Leeuwen en het huisvestingsbureau staan met volkomen lege handen, er is geen enkele woning aan te bieden. Ook doorstroming van bejaarden is voorlopig uitgesloten, omdat voor hen even min een ander onderkomen beschikbaar is. Een van de oorzaken van dit huisves tingsprobleem is de bekende geboorte golf van 1946-'47, welke generatie thans de huwbare leeftijd nadert. Een groot aan tal van deze jonge mensen heeft zich in middels reeds als gegadigde voor een wo ning bij het huisvestingsbureau gemeld, of denkt hier binnenkort toe over te gaan. Hun vooruitzichten zijn echter meer dan ongunstig wanneer men weet, dat op de wachtlijst nog 85 trouwlustige en reeds gehuwde paren zijn opgenomen, die al in.1960 waren ingeschreven en er voorts sinds 1961 bijna 200 paren naar een woning smachten. Een en an der moet wel leiden tot lichamelijke en geestelijke kwalen, niet het minst voor de 26 wachtende paren, die de leeftijd van 35 al hebben bereikt of overschre den. Gehuwden en trouwlustigen dienen onder deze omstandigheden dan ook re kening te houden met een wachttijd van minstens vijf jaar. De oplossing van de noodsituatie is uiterst eenvoudig aan te geven: woningen bouwen en dan vooral woningen voor die groepen die van de woningnood het meest te lijden hebben: de lagere inko mensklassen. Dit betekent dat er een enorme behoefte bestaat aan nieuwbouw woningen in de woningwetsector, respec tievelijk aan goedkope huurwoningen, die vrijkomen doordat de bewoners „opschui ven" naar een duurder woningtype. Er is in de categorie van goedkopere huurwoningen in 1965 wel een aantal ge reed gekomen, doch dat heeft voor de woningverdeling slechts weinig gewicht in de schaal gelegd. Van het totaal aantal in het vorig jaar gebouwde woningen, dat 342 bedroeg, werden er 180 gebouwd in de premie- dan wel in de vrije sector en 162 in de woningwetsector. Mede gestimuleerd door subsidieregelin gen zoals die „van goedkopp naar duur" heeft de opschuiving wel enige ruimte gegeven. De woningwetwoningen echter zijn, vooral ook door de aanzienlijke con tingenten, die hiervan al van te voren bestemd zijn voor de industrie en in min dere mate ook voor het Rijk, nauwelijks van invloed geweest op de wachtlijst. Wat de bouw van woningwetwoningen be treft is het enige lichtpunt „Zeewijk". Hier begon in september 1965 de uitvoe ring van een groot plan van totaal 1008 woningen in de woningwetsector. De wo ningen worden uitgevoerd in 4 blokken van 12 en zes blokken van 6 woonlagen. De eerste woningen, in een blok van 12 woonlagen, aan de Orionweg, zullen, reke ning houdende met het naar meteorologi sche gegevens geschatte aantal werkbare dagen, zeker niet vóór het voorjaar 1967 beschikbaar komen. In Velsen Noord is een plan van 171 woningwetwoningen in volle uitvoering. 108 van deze woningen zijn al toegewe zen, maar 70 pet. van het totale aantal is voor Hoogoven-personeel, 10 pet. voor personeel van Rijksdiensten. Van groot belang voor de woningverde ling is voorts de bouw van centra voor huisvesting van bejaarden. Door opschui ving kunnen hierdoor woningen in de ge wenste huurklasse beschikbaar komen. Op het ogenblik is een flatgebouw voor 102 bejaardenwoningen in Santpoort Noord in aanbouw. Voor de bouw van te huizen in IJmuiden, Driehuis en Sant Wethouder J. van Leeuwen poort wordt door verschillende instellin gen nog een vijftal plannen voorbereid. Een beschouwing van de bevolkings cijfers leert, dat Velsen momenteel slechts groeit door het geboorteoverschot en dat het vestigingscijfer hier in de gemeente negatief is, wat dus wil zeggen, dat er meer mensen vertrekken dan komen Vooral gezien het feit, dat het hier in be langrijke mate jonge gezinnen betreft, blijkt hieruit wel, dat op een langere ter mijn gezien, de woningbehoefte in Velsen op een normaler peil zal komen. Dat alles is echter een schrale troost voor hen, wier naam nu al enige jaren voorkomt op de wachtlijst voor woningzoe kenden. Het is alleszins begrijpelijk ui» xjj'j .o,-rjooooooooox>c>oooooooooooooooo3ooracooeoooocqi Advertentie ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Telefoon 4654 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE dat deze mensen het begrip voor de moei lijkheden, die met het oplossen van de huisvestingsproblematiek gepaard gaan, niet steeds kunnen opbrengen. Dit komt dan op sterk emotionele wijze tot uiting bij de herhaalde bezoeken aan het huis vestingbureau. De woningsituatie in Velsen is momen teel dus verre van gunstig en wethouder Van Leeuwen ziet ook de toekomst met zorg tegemoet. Toch zouden enige tiental len woningzoekenden nog aan onderdak kunnen worden geholpen, indien in de grote huizen, die door echtparen of al leenstaanden worden bewoond, enige ka mers voor hen beschikbaar werden ge steld. Maar de praktijk heeft bewezen dat slechts weinigen hiertoe zijn bereid. Advertentie Zij hebben een safeloket bij onze bank. Al hun waardepapieren en kostbare bezit tingen weten zij doorlopend beschermd tegen inbraak, brand en verlies. Zij zitten safe met een safe. Voor slechts enkele guldens per jaar. Doe net als de profes soren, metselaars, veehouders en vele anderen. Huur een safeloket bij onze bank. u De Spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 De raad van Beverwijk heeft als eerste van de drie IJmond-gemeenten gereageerd op de brief van staatssecretaris van Binnenlandse Zaken drs. Th. J. Westerhout en zijn wetsontwerp, waarin voorgesteld wordt de ge meenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk op te heffen en een nieuwe ge meente IJmuiden te vormen. Anders dan de staatssecretaris, die in het belang van een spoedige oplossing van het probleem der gemeentelijke indeling van het IJmondgebied een volledige procedure zoals in de ge meentewet is omschreven niet nodig acht, wil de Beverwijkse gemeente raad vasthouden aan een onverkorte procedure. De raad is namelijk van oordeel dat de door de staatssecretaris gestelde termijn van zes weken, waarin de betrokken gemeenteraden zich over het wetsontwerp moeten uit spreken, niet toereikend is om tot een verantwoorde beslissing te komen. Bovendien is de raad van Beverwijk van mening dat het ontwerp van wet door de staatssecretaris niet voldoende is toegelicht en gemotiveerd, vooral omdat het hier een geheel nieuw wetsontwerp betreft dat sterk afwijkt van het vorige wetsontwerp-Toxopeus dat alleen de samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk beoogt. De bezwaren van Beverwijk zijn in een brief aan drs. Th. J. Westerhout uiteengezet. De raad van Beverwijk deelt de-me- de wettelijke procedure en binnen 'n ter- ning van de staatssecretaris, dat het de hoogste tijd is dat een oplossing wordt gevonden voor een probleem dat nu al ja renlang de gewone gemeentelijke arbeid gedeeltelijk onmogelijk heeft gemaakt. Beverwijk wijst de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van het feit dat het vraagstuk van de gemeentelijke indeling van de IJmond nog steeds niet is opge lost, af. De raad van Beverwijk is ech ter niet bereid met terzijdestelling van „Wat een mentaliteit, wat een smerige mentaliteit", zei de Haarlemse politie rechter gisteren tegen een 35-jarige kel ner uit Haarlem. Op 8 november van het vorig jaar ontmoette de kelner tijdens een „kroegentocht" een inwoner van Zandvoort. Toen de kelner te laat was om nog naar Haarlem terug te kunnen gaan bood de Zandvoortenaar hem onderdak aan. 's Morgens werd de kelner wakker en inspecteerde de logeerkamer op zoek naar een sigaret. Hij vond geen rookge rei, maar wel een sleuteltje dat op een kistje met elfhonderd gulden paste. De elfhonderd gulden stopte de Haarlemmer als dank voor de gastvrijheid in zijn zak. Hij maakte er die dag tweehonderd gul den van op en bracht 's avonds de rest terug. Toen had de eigenaar al een aanklacht ingediend bij de politie. De officier van justitie eiste vier maanden gevangenis straf, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De politierechter maakte er drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk van. Vier jongelui uit Haarlem en Sant poort konden in oktober vorig jaar niet uitstaan dat er in een autobox achter een huis in Haarlem feest werd gevierd. Zij vonden dat zij best aan de pret deel kon den hebben, maar natuurlijk werd hun de toegang geweigerd. De ongewenste feest gangers, ze kwamen uit een café, be gonnen toen de ruiten van de deuren van de autobox in te slaan. Het glas vloog naar binnen en verwondde enkele gasten. Daarmee waren twee van het viertal voor de politierechter gisteren nog niet klaar. Het bleek dat zij in de zomer ook al rui ten stukgegooid hadden, ondermeer van een school en een garage. Voor openlijke geweldpleging en vernie ling eiste de officier van justitie tegen een van hen, een 24-jarige machine bankwerker uit Haarlem een boete van 150 en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. Het minst bij de zaak betrokken vond hij een 20-jarige militair, daartegen eiste hij vijftig gulden boete. Tegen een 20-jarige tegelzetter uit Santpoort en een 18-jarige betonijzervlechter uit Haarlem eiste hij twee weken voorwaardelijke straf en res pectievelijk 75 en 50 boete. De politierechter verbond aan zijn straf de voorwaarde dat de aangerichte schade door de jongelui samen werd betaald. Hij veroordeelde allen conform de eis, behal ve de militair. Deze kreeg een boete van 35 inplaats van 50. „Je stinkt naar de jenever, als je hulp wilt hebben ga je maar naar de politie" zeiden op 8 november voorbijgangers te gen een 20-jarige magazijnbediende uit Haarlem die met een auto was gekan teld. Er klonken zelfs kreten als „Moor denaar" op. De magazijnbediende was met de auto op het Tesselschadeplein in Haarlem uit de bocht gevlogen en ge kanteld. Bij een bloedproef bleek het al coholpromillage 1.25 te zijn. De verbali sant kwam als getuige verklaren dat hij echter niets abnormaals aan de maga zijnbediende had kunnen ontdekken. Van waggelende gang, wartaal en rooddoorlo- pen ogen was in het proces-verbaal geen sprake. Alleen het onvermijdelijke „rie ken naar alcoholhoudende drank" werd vermeld. De officier van justitie achtte rijden on der invloed bewezen en eiste twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, wees erop dat de jonge man gewend was met zware auto's te rij den en dat hij in de lichte personenauto van zijn vader, waarmee het ongeluk ge beurde, niet zo thuis was. De politierechter twijfelde eraan of er van onder invloed van alcohol gesproken kon worden en sprak de jongeman daar van vrij. Hij veroordeelde hem voor de verkeersfout tot een boete van 250 en een half jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Een 45-jarige vertegenwoordiger uit Heemstede was niet verschenen voor de politierechter. Hij werd bij verstek ver oordeeld tot twee weken gevangenistraf omdat hij bij zijn aanhouding in Zand voort „slijmerd" tegen de politie had ge zegd. Hij werd aangehouden na het drin ken van elf glazen bier. „Schoppen, slaan, harentrekken", dat zag een 18-jarige krantenbezorger op 1 no vember in de Tugelastraat in Haarlem Noord toen twee buurvrouwen elkaar let terlijk in de haren vlogen. Zoals altijd wa ren de kinderen weer de oorzaak van de gramschap. Na door haar buurvrouw voor een zeer onfatsoenlijke vrouw en nalati ge moeder te zijn uitgemaakt kon een 43- jarige huisvrouw zich niet langer inhou den en rende juist toen voor de kran tenbezorger bij de buurvrouw de deur was geopend op haar af. „Ik zag ze al lebei schoppen, slaan en haren trekken", merkte de jongen lakoniek als getuige op. Het verdere uitzicht op de vechtpartij werd hem benomen, want de buurvrou wen verdwenen al vechtend in de gang en de deur sloeg dicht. De officier van jus titie eiste veertig gulden boete tegen de huisvrouw, de politierechter maakte er 25 van. Ook kreeg de huisvrouw goede raad van beide magistraten hoe zij op haar beurt weer een aanklacht tegen de buurvrouw in kon dienen. mijn, die z.i. een nauwgezette overwe ging uit sluit, zijn mening te geven over een maatregel van zo ingrijpende beteke nis als door de staatssecretaris aan de orde is gesteld. „Hoewel de mógelijkheid van samen voeging van de drie IJmondgemeenten steeds heeft opengestaan en ook haar verdedigers had is," aldus de brief van de raad van Beverwijk, „deze bij de gedachtenwisseling niet anders dan zijde lings ter sprake gekomen en ook nooit of ficieel aan de orde geweest. De enige of ficiële uitspraken, dienaangaande gedaan, zijn die van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van de gemeenteraad van Velsen. In beide uitspraken werd de samenvoeging van de drie gemeenten af gewezen. De raad van Beverwijk is van mening dat met het initiatief van de staatssecre taris 't vraagstuk van de bestuurlijke in deling van het IJmondgebied in een nieuw stadium is gekomen. De staat kundige organisatie van de plaatselijke samenleving is voor de bevolking van het grootste belang. En omdat het in dit ge val gaat om een bevolking, die reeds nu bijna 134.000 zielen telt, welk aantal in de nabije toekomst nog sterk zal toene men, is het, naar het oordeel van de raad, niet verantwoord bij een te ne men beslissing de in de wet neergelegde procedure terzijde te stellen. De nadruk wordt erop gelegd, dat deze procedure nauwkeurig in de wet is om schreven om zelfs de schijn te vermij den, dat niet in alle objectiviteit recht wordt gedaan. De grote waarde van de democratische rechtstaat ligt o.m. hierin, dat wanneer het om de essentiële rechten van de burgerij gaat, óók de overheid bij haar handelen aan een objectieve, voor af bij de wet geregelde rechtsgang is ge bonden. inhoud van de brief aan de staatssecre taris in. De heer De Weijer (K.V.P.) noemde het onvoorstelbaar in het Nederland van 1966 dat drie gemeenten met tezamen bijna 140.000 inwoners met één penne- streek van de kaart zouden worden ge veegd. „Het is ergerlijk dat de staatsse cretaris hier de gemeentewet buiten wer king wil stellen. Door het stellen van een termijn van zes weken waarin we zullen moeten beslissen zet hij ons het mes op de keel", aldus de voorzitter van de K.V.P.-fractie. In dezelfde zin liet de heer Koger (Prot. Chr.) zich uit. Hij zei het onbegrijpelijk te vinden dat de staatssecretaris, nadat jaren aan het wetsontwerp tot samen voeging van Beverwijk en Heemskerk is gewerkt, nu is omgezwaaid naar een fu sie van de drie IJmondgemeenten. De heer Koger had ernstige bedenkingen te gen het niet volgen van de wettelijke pro cedure. Mevrouw Schmohl-Heijnes (Pv.d.A.) en Berghuis (C.P.N.) vonden eveneens dat een termijn van zes weken om tot een beslissing te komen veel te kort was. De heer Bolte (P.S.P.) zei begrip te hebben voor het standpunt van de staats secretaris om in het belang van een snel le afwikkeling van deze slepende kwestie niet volgens de gehele procedure krach tens de gemeentewet te werk te gaan. Hij meende dat de drie gemeenteraden ge noeg de gelegenheid hebben gehad de mogelijkheid van een samenvoeging van Velsen-, Beverwijk en Heemskerk te be studeren. Het zou, naar de mening van de Be verwijkse raad, een moeilijk te aanvaar den en te billijken feit zijn wanneer de overheid nu zij staat voor een zo ingrij pende beslissing waarbij een zó groot aantal ingezetenen is betrokken, de wet telijke procedure terzijde stelt, eenvoudig omdat het haar voorkomt dat naleving van deze procedure haar teveel tijd kost, De raad kan vooralsnog niet aannemen dat zoiets in Nederland mogelijk zou zijn De raad van Beverwijk schrijft ver der, voor het voeren van een eventueel verweer, er recht op te hebben te weten op welke gronden het door de staatsse cretaris ingenomen standpunt berust. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat, indien de raad alle gegevens die aan het oordeel van de staatssecretaris ten grondslag liggen, bekend worden ge maakt, de raad de juistheid daarvan zal erkennen en van het voeren van verweer zal afzien. Vóór alles echter wenst de raad van Beverwijk een procedure, waarbij aan al le belangen recht wordt gedaan. Bij na leving daarvan zal de raad geen dag langer tijd vragen'dan nodig is en bin nen de perken van de wet is toegestaan Met uitzondering van de heer Bolte (P.S.P.) stemden alle raadsleden met de Wethouder Hermes zei het zeer te be treuren dat de staatssecretaris tevoren niet de onderscheiden colleges van B. en W. van zijn standpunt op de hoogte had gebracht. Beverwijk heeft steeds aange drongen op een snelle beslissing in de be stuurlijke indeling van de IJmond. Het mocht er op vertrouwen dat die beslis sing het al of niet samenvoegen van Be verwijk en Heemskerk zou betreffen. Het streekplan IJmond-Noord is ook van deze fusie uitgegaan. Nu komt de staatssecre taris met een geheel nieuw ontwerp en vraagt hij de betrokken gemeenteraden „maar eventjes" hun mening hierover te geven. Volgens wethouder Hermes dient de nor male procedure die in de gemeentewet is voorgeschreven te worden gehand haafd, zo niet dan handelt men in strijd met die wet. Na bijna drie dagen vergaderen heeft de raad van Beverwijk woensdagavond de gemeentebegrotingen voor 1966 met alge mene stemmen goedgekeurd. Ondanks dat wethouders en raadsleden in de voorgaande twee dagen reeds uit voerig en gedetailleerd op tal van pun ten van de gemeentelijke huishouding waren ingegaan had men gisteren nog bijna de gehele middag en een deel van de avond nodig voordat iedere vragenstel ler tevreden was gesteld en de voorzitter, loco-burgemeester J. J. Vessies met de laatste hamertik de discussie kon sluiten. Voor zijn prettige en soepele leiding tijdens de begrotingsbehandeling mocht de heer Vessies bij monde van de frac tie-voorzitter van de K.V.P. de heer De Weijer een welgemeend compliment in ontvangst nemen. Ook de door ziekte afwezige burgemees ter Bruinsma en het raadslid D. Jaape (P.v.d.A.) werden niet vergeten. Hun zal een bloemstukje met de beste wensen voor een algeheel herstel worden be zorgd. De gemeenteraad van Beverwijk heeft woensdag met hittere ernst van gedachten gewisseld over het wetsontwerp van staatssecretaris drs. Th. J. Westerhout de drie gemeente Velsen, Beverwijk en Heemskerk te verenigen tot een gemeente IJmuiden. De raadsleden men kan elders op deze pagina er meer over lezen braken zich het hoofd over de motieven die de bewindsman tot zijn voorstel van wet hebben geleid. Daarom was het misschien ivel zo goed dat het optreden (overigens buiten de stemmige raadszaal) van een van hen voor wat vrolijke afwisseling zorgde. De heer J. P. Schoos van de V.V.D.-fractie namelijk ontpopte zich als een beoefenaar van de satire die mogelijk in het teeveeprogramma „Zo is 't.niet zou hebben misstaan. Onderwerp van zijn spotvers (op de wijs van Mijn ideaal) was o.a. de heren staatssecretaris' fusieplan. Als burgervader van „Papie- renstad IJmuiden" had de heer Schoos zich getooid met een ambtsketen van paperclips waaraan bevestigd waren de „symbolen" van de drie IJmondge meenten t.w. een vis en een lam (meer een wolf in schaapskleren volgens de heer Schoos) voor IJmuiden, een aardbei voor Beverwijk en een ezel voor Heemskerk (vroeger haalden de Heemskerkers de aardbeien per ezelskar uit Beverwijk). Tussen zijn gerijm over allerlei „toestanden" door, die volgens hem in de nieuwe gemeente IJmuiden ideaal zouden kunnen zijn, vergat hij ook niet enkele Beverwijkse raadsleden in het ootje te nemen. Het ging er vrolijk toe daar in de kantine van het Stadskantoor. Maar even later in de raadszaal was iedereen weer vervuld van verontwaardiging over de kool die ene heer Westerhout de Beverwijkse vroede vaderen zo onverwacht heeft gestoofd Hoofdbode J. Pel hangt „burgemeester" Schoos het teken van zijn waar digheid om.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5