Luchtverontreiniging werd te groot Nieuwe Gulf-raffinaderij in Europoort moet maand dicht Hulp voor India Eten voor India HET WEER Burgemeester Thomassen: „Ik werd misselijk van de geuren" SIR Amateurvoetbal afgelast Vrolijk bruiloftsfeest in Haagse Ridderzaal Haagse deftigheid was volkomen opzijgezet UST MORRIS Suede en Nappa kleding Reizen in kader experimentele visserij Winters weekeinde Demka Europees agent van Carpenter Steel Koffie duurder Dr. H. W. Tilanus overleden Overeenstemming CAO vleeswaren Doodstraf geëist tegen Njono GROTE BITTERK0EKER 51e JAARGANG NUMMER 91 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mfle Miljoenenlening van VS pagina 4 Ruim 40.000 huizen in Nederland leeg pagina 15 Weerrapporten 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 6, 7, 9 Medische verzorging4 Films 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Weg en Wiel 6 Schrijvende lezers7 Uitgaan in Haarlem9 Topsy10 Radio en tv 11 Kunst11 Ferdinand12 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 16, 17 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Vannacht weer nachtvorst Mobil Oil Exclusive MEN SHOP Anegang 8 tel. 18115 Ook geen hockey en korfbal Het woord is aan Oud C.H.U.-voorzitter SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN UPP'i'SPÜ, MMHI mum „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF Bij een heerlijk ORANJETAARTJE 3.00 BOTERKLONTEN, 250 gr. 1.50 HAZENBERG mmmheerlijk TEL. 8166 VAN BREUKELEN IJmuider Courant NEW DELHI, (AFP) Vice-president Humphrey van de Verenigde Staten heeft India een kortlopende lening van 350 mil joen gulden aangeboden om het land uit de huidige deviezennood te helpen. Dit is van Amerikaanse zijde vernomen nadat Humphrey met Indische leiders had ge sproken. Het bedrag is tweemaal zo hoog als eenzelfde soort aanbod van Humphrey aan Pakistan. Voor zijn vertrek uit New Delhi naar Canberra zei Humphrey op een perscon ferentie dat de V.S. deze lening willen verschaffen, om India te helpen de nodi ge industriële uitrusting te kopen. De in spanning ter versnelling van de econo mische en sociale vooruitgang in Azië zou volgens hem echter tevergeefs zijn wan neer men zich niet keert tegen de agres sie in Vietnam. De Australische regering heeft aan In dia voor acht miljoen Australische dollar aan voedsel, hoofdzakelijk graan, aan ge boden ter bestrijding van de hongersnood. De r.k.-Duitse bisschoppelijke hulpac tie „Misereor" wil uit de opbrengst van het vastenoffer van dit jaar twaalf mil joen D.M. ter beschikking stellen voor be strijding van honger en ziekte in India. Verwachting tot morgenavond: Voor het noorden van het land: Licht tot half bewolkt, overwegend droog weer met hier en daar mist. Vannacht matige, plaatselijk stren ge vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Voor het zuiden van het land: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar lichte neerslag. Vannacht lichte vorst, morgen overdag tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Burgemeester Thomassen van Botter dam heeft gisteren in de gemeenteraad bekend gemaakt dat de Gulf-raffinaderij in Europoort in mei tijdelijk buiten be drijf zal worden gesteld voor een alge mene onderhouds- en verbeteringsbeurt. De raffinaderij zal met behulp van des kundigen van bouw- en woningtoezicht van Rotterdam voorzieningen aanbrengen, die een einde moeten maken aan de vrij ern stige luchtverontreiniging die de raffinade rij veroorzaakt. De burgemeester merkte op dat Gulf door de raad als zondaar is aangemerkt en zijns inziens terecht. Bij een recent bezoek aan Hoek van Holland werd de burgemeester onderweg zelf mis selijk van de geuren van de Gulf. Het is duidelijk, aldus de burgemeester, dat het grenspunt is bereikt van de verontreini ging van de lucht. De maatregelen om een beter evenwicht te bereiken tussen welvaart en welzijn zullen strenger moe ten worden. De Rotterdamse raad besprak de lucht verontreiniging in het Europoortgebied in een voorstel tot het verhuren van een ter rein in de Europoort aan de British Pe trol Company (B.P.), de vijfde raffinaderij in het Rijnmondgebied. De raad ging ak koord met de verhuur van 330 ha. in dustrieterrein, volgens de burgemeester „het allerbeste industrieterrein van West- Europa", voor een prijs van 1,10 per vierkante meter. De heer Thomassen wilde bij deze ge legenheid de legende uit de wereld helpen dat Rotterdam geringere eisen zou stellen aan de B.P. Raffinaderij en ook aan de Gulf dan Amsterdam aan de raffinaderij van Mobil Oil heeft gesteld. Hij heeft In het kader van de structuurmaatre- gelen 1966 ten behoeve van de visserij heeft de directeur-generaal van de voed selvoorziening en de visserijen besloten voor trawlers de gelegenheid open te stel len tot het ondernemen van een beperkt aantal visreizen binnen het raam van de volgende projecten: robvisserij bij IJsland, haringtrawlvisserij in en buiten de Noordzee, makreelvisserij op en in de omge ving van de Jones-bank. Als aan de voor elke reis afzonderlijk te stellen voorschrif ten wordt voldaan, kan een overheidsbij drage worden uitgekeerd, waarvan de hoogte mede aan de hand van de vol gende formule wordt bepaald: O A een vaste toelage ten bedrage van 15 percent van een gemiddelde dagbe somming van naar type, afmeting en mo torvermogen gelijkwaardige schepen in een overeenkomstige periode van de voor afgaande twee jaren, B bedraagt de werkelijke besomming vermeerderd met vorengenoemde vaste toelage nog geen 85 percent van de on der A. bedoelde aangepaste gemiddelde dagbesomming, dan heeft aanvulling plaats tot 85 percent. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) In het grootste deel van Nederland was de afgelopen nacht de koudste van deze winter met in het noord-oosten 16, Schip hol en Twente 12, De Bilt 11 en Ypenburg 10 graden Celsius onder nul. In Zuid- Limburg werd 3 graden vorst gemeten. Alleen in Limburg en Oost-Brabant daal de op 17 en 18 januari het kwik ook tot 15 en 16 graden onder nul. In het noordelijke deel van Duitsland was het ook zeer koud. In Hamburg vroor het 17 graden. De luchtdruk is weer gaan stijgen en de depressies zien voorlopig geen kans de bakens te verzet ten. Hierdoor zal ook het weekeinde in ons land winters blijven, overdag met zon en 's nachts in de meeste provincies kans op strenge vorst. geen enkel bezwaar om de Rotterdamse voorwaarden mettertijd te publiceren, maar hij vreest wel dat deze voor niet- insiders bijzonder moeilijk te lezen zijn. Officieus is burgemeester Thomassen op de hoogte van de voorwaarden, gesteld aan Mobil Oil in Amsterdam en hij ver klaarde dat de publikatie ervan op grond van de gecompliceerdheid van de eisen een teleurstelling zou zijn. De motie, ingediend door de zes fractie leiders waarin verontrusting wordt uitge sproken over luchtverontreiniging door de Gulf-raffinaderij, kreeg de algemene instemming van de raad. De motie, die als steun voor het beleid van B. en W. is bedoeld, vraagt aan het college om al die maatregelen te nemen of te bevor deren, die luchtverontreiniging kunnen voorkomen of beëindigen. De toezegging van de Gulf-raffinaderij- en, dat het bedrijf in mei zal worden stil gelegd voor een totale revisie, was gedaan in een gesprek tussen directie en de bur gemeester. De raffinaderij heeft veel pech gehad en er zijn in de inloopperiode vele gebreken aan het licht gekomen. Als straks alle voorzieningen zijn aangebracht die de technische deskundigen noodzake lijk achten, is het mogelijk om voorwaar den te stellen, onder meer tegen lucht verontreiniging. Daarna kunnen krachtens de Hinderwet nog nadere voorwaarden worden opgelegd en het is zeker de be doeling om dit te doen als het nodig is, zo zei de heer Thomassen nog. In verband met de slechte toestand van de terreinen zal ook het komende week einde het programma voor de veldsporten voor het grootste gedeelte niet kunnen worden afgewerkt. Het gehele amateur-voetbalprogramma is afgelast. Dit betreft zowel de KNVB- competitie al die in de afdelingen. Voor het betaalde voetbal wordt de keuring van de terreinen overgelaten aan consuls en scheidsrechters. Dit geldt ook voor de wedstrijden van morgen voor betaalde jeugd en reserve-elftallen. Inmiddels zijn door de respectieve con suls de voor morgen geplande competitie wedstrijd GVAVElinkwijk en de beker wedstrijd Go AheadFeijenoord reeds af gelast. De gehele korfbalprogramma voor mor gen en zondag is ook afgelast. Verder staat reeds vast, dat het hockeyprogram- ma in de afdelingen noord, oost en west niet door zal gaan. De Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v. heeft van een aantal speciaalstaal- produkten van de Amerikaanse Carpen ter Steel Company de vertegenwoordiging verworven voor de landen van de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) en de Europese Vrij handels-Associatie (EVA). Deze overeenkomst past geheel in het totale programma van DEMKA, dat steeds meer in de richting van speciaal- staal gaat en in de sinds 1961 bestaande technische samenwerking tussen DEMKA en Carpenter. DEMKA, een volledige dochteronderneming van Hoogovens in IJmuiden, is o.m. licentiehoudster van Carpenter. Stijgende prijzen van grondstoffen en verhoging van het buitentarief van de E.E.G. zijn de oorzaak van een spoe dige verhoging van de koffieprijs. Hoe veel deze verhoging zal bedragen moet nog nader worden berekend. De koffie- branders denken aan enkele centen per pond. Of de prijsstijging ineens dan wel geleidelijk zal plaatsvinden is nog niet bekend. Schiller: Met de domheid strijden zelfs de goden tevergeefs. Er waren gistermiddag ondanks de snijdende oostenwind en de tele- visie-concurrentie heel wat Hage naars op de been om het bruidspaar in de open calèche tijdens de rijtoer door de stad toe te juichen. In de nacht van dinsdag op woensdag is in zijn woning in Den Haag op 81-jari- ge leeftijd overleden dr. H. W. Tilanus, oud-voorzitter van de C.H.U. De heer Tilanus werd in 1884 in Deven ter geboren en doorliep de Cadetten school te Alkmaar en de Koninklijke Mi litaire Academie te Breda. Van 1913-1919 was hij leraar aan de K.M.A. In 1922 werd hij lid van de Tweede Ka mer. Tot 1958 was hij voorzitter van de C.H.U. en van de Tweede Kamerfractie van deze partij. Van 1940 tot oktober 1944 heeft hij als gijzelaar gevangen gezeten in Buchenwald, Haren, Vught en St. Mi chielsgestel. Na de oorlog maakte hij reizen naar het hoofdkwartier van de NAVO in Pa rijs, naar Indonesië (vóór de tweede po litiële actie) en naar Berlijn, waar hij besprekingen voerde over het vluchtelin genvraagstuk. De heer Tilanus was ere-doctor van de Vrije Universiteit te Amsterdam, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot-officier in de orde van Oranje-Nas- sau. De begrafenis is vandaag in stilte ge schied. Tussen werkgevers en werknemers in de vleeswarenindustrie is in principe over eenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. Partijen werden het eens over een loonsverhoging van 7 percent, een verho ging van de vakantietoeslag tot 6 per cent, afschaffing van de derde gemeente klasse en een minimumloon van 120. Verder zal een stuk van de oververdien- sten in de basisionen worden opgenomen. Aan de C.A.O. is een protocol toege voegd, waarin werkgevers en werknemers uitspreken dat zij zich nog nader zullen beraden over fondsvorming voor de al gemene activiteiten van de vakbeweging. Daarbij zal niet worden gesproken over voordelen voor individuele vakbondsle den. SINGAPORE (AP) De openbare aan klager van de krijgsraad in Djakarta heeft de doodstraf geëist tegen de Indo nesische communistenleider Njono. Hij wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar. De aanklager heeft de krijgsraad van tien hoge officieren volgens radio-Djakar ta meegedeeld dat Njono in een bekente nis kort na zijn arrestatie heeft verklaard dat hij de opstand had georganiseerd om een greep naar de macht van de leger leiding te voorkomen. Van onze correspondent) DEN HAAG. Een hoogtepunt van de ondertrouwdag van prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg is ongetwijfeld het „Hollands bruilofts feest" geweest, dat de gemeente Den Haag gistermiddag het bruidspaar aanbood. Het was geen plechtstatig festijn met zwaarwichtige redevoe ringen en „nationale liederen" maar een onconventioneel samenzijn van bruiloftsgasten, die hebben geschaterd van het lachen om de vrijmoedige conference van Paul van Vliet en om een geestig dichtwerk van Jacob Cats, gepersonifieerd door Albert van Dalsum. Bij de bruiloftsgasten waren de koningin, prins Bernhard die evenals de bruide gom een grijs jacquet droeg de prin sessen Margriet en Christina en mr. Pieter van Vollenhoven, steunend op een stok, de voet nog steeds in het gips. Claus von Amsberg ontfermde zich over zijn moeder, mevrouw Gösta von Amsberg, geboren von dem Bussche Had- denhausen, die ietwat beduusd leek door al het eerbetoon. Beschermend hield hij zijn handen op haar schouder. Een echt Hollands bruilofsfeest moest 't worden. En om het even wat de orga nisatoren bij die gedachten precies voor ogen hebben gestaan, een feit is dat het feest voortreffelijk slaagde, 's Lands meest protocollaire ruimte, rijkelijk gevuld met dignitarissen, daverde herhaaldelijk van de lach. Koningin Juliana vooral had veel plezier om de gulle scheuten „Oranjebit ter" van conferencier Paul van Vliet. Claus von Amsberg, enigszins ongemak kelijk gevangen in de tamelijk kleine Louis XV-stoelen, die het geschenk van de gemeente Den Haag uitmaakten, bleek de Advertentie Sarteljorissir., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telet. (020) 22 35 96 - Amsterdam Een toestel van dit type, een Toepo- lev-144 van de Russische .Aeroflot", is gisteren nabij het vliegveld van Moskou neergestort. (Zie pag. 3). 1 XX s s conference heel goed te verstaan. Met kennelijk welbehagen keek hij rönd in de met bloemen en planten getooide „van het rijk afgehuurde lokaliteit". En allicht dat hij na Paul van Vliet's inleiding nog eens dacht aan wat hij achterlaat. Nu hij nog drie weken af is van het begin van een geheel nieuw leven, liet Vader Cats be lichaamd door Albert van Dalsum hem in die nabije toekomst: „En ghy, o bruy- degom, ghy meucht het wèl verstaen, eens soo haer heer te sijn als oock haer onder- daen. Soo is er het bestel van dese laghe landen: ghy suit in vrijheyt staen, maer met gebonden handen". (Zie verder pagina 2) Advertentie Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstij d. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem wederom een apart speldje Profiteer nog steeds van onze BOTERKOEK-aanbieding, per stuk 1.95 2-in-l verpakking 3.75 Het BOTERKOEKJE voor door de week MOPPEN 250 gram 1.40 Ook voor U het juiste adres ZjT DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471, IJMUIDEN ONZE SPECIALITEIT slechts 24 cent per stuk. le klas BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 Telefoon 5362 achter de De Noostraat

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1