Rijnstaal tracht Hoogovens voor haar moeilijkheden te interesseren Onder ontslagenen veel Turken en Italianen Regering - Moro lijkt zeker in Italië Malawi breekt met Ghana VS-regering verwerpt voorstel van Kennedy HET WEER m. Staalfusie in Frankrijk Oranje boven in Götebo Geldstroom houdt nog voor India steeds aan Organisatoren van de actie verwachten een totaal vare boven de 24 miljoen Regenkleding MORRIS Geen Vietcong in Zuidvietnamees coalitie-kabinet Staatsburgerschap aan Tarsis ontnomen Drie Nederlanders in Hamburg m arrest 51e JAARGANG NUMMER 93 MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjjo Regeling Octopus „vangt" Jacomina pagina IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 14 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Topsy8 Sport 913 Ferdinand14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Wisselvallig Uitgeput Het woord is aan Amerikaanse admiraal Nimitz overleden Voorlopig bedrag Zij boden narcotica te koop aan Kunstveiling SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN T elstar— Ned. Militair Elftal ALLE RANGEN 1,50 JONGENSK AARTEN ƒ0,50 IJmuider Courant Het in ernstige moeilijkheden ver kerende bedrijf van Rijnstaal in Arn hem, dat zoals wjj zaterdag reeds meldden de afdelingen warmwalserij en staalgieterij zal moeten sluiten waardoor ruim 560 van de 900 werk nemers zonder werk komen heeft de steun gevraagd van de Hoogovens in IJmuiden. Naar wij vernemen heeft de raad van bestuur van het IJmui- dense concern zich bereid verklaard om op korte termijn antwoord te geven op de door Rijnstaal te stellen vragen. Het zou hier voornamelijk gaan om kredietfaciliteiten, over neming van personeel etc. Hoogovens schijnt echter geen belangstelling te hebben voor de door Rijnstaal ge produceerde naadloze stalen buizen. Door de ontslagen worden vooral de bui tenlandse werknemers getroffen. Bij Rijn staal zijn 200 Turken en een honderdtal Italianen werkzaam. Van de 260 Neder landse uurloners die op straat komen te staan kunnen er echter zo'n negentig weer bij andere afdelingen van Rijnstaal wor den geplaatst. De 90 werkers moeten vóór 2 maart beslissen of zij blijven of weggaan. Het ontslag voor de weekloners gaat vrijdag al in. De 74 beambten krij gen hun ontslag per 28 februari. Het word in Arnhem zeer waarschijnlijk geacht dat de ontslagenen onmiddellijk werk zullen vinden. Overigens is met de vakbonden volledige overeenstemming bereikt over de voorzieningen die als gevolg van de sluiting voor betrokken werknemers van toepassing zullen zijn. De financiële regeling voor de ontslagen werknemers is volgens de vakbonden niet onbevredigend. Mensen, die vijf jaar of langer bij Rijnstaal hebben gewerkt, krijgen bij noodzakelijke verhuizing de verhuis- en inrichtingskosten vergoed. ROME (AP) Kabinetsformateur Aldo Moro heeft zondag zijn besprekingen met de vier partijen van een te vormen cen- traal-linkse Italiaanse coalitieregering af gesloten. De Christen-Democraten, de Socialis ten, de Sociaal-Democraten de Republi keinen waren zonder uitzondering tevre den over het resultaat van de besprekin gen. Een sociaal-democratische partijlei der heeft voorspeld dat de nieuwe rege- ring-Moro het tot de parlementsverkie zingen van 1968 zal uithouden. ZOMBA MALAWI (AFP) Dr. Has tings Banda, de premier van Malawi, heeft opdracht gegeven tot sluiting van het hoge commissariaat van zijn land in Ghana. Aan de regering van Ghana heeft hij verzocht haar hoge commissaris uit Malawi terug te roepen. Dr. Hastings Banda zegt dat Malawi te weinig perso neel heeft dat geschikt is functies in het buitenland te bekleden. 99 WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht enige regen. Morgen overdag veranderlijke be wolking met opklaringen en af en toe een bui. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. George Ball, en president Johnsons speciale adviseur, McGeorge Bundy, hebben zondag het voorstel van sena tor Robert Kennedy om de Vietcong op te nemen in een Zuidvietnamese coalitieregering verworpen. Kennedy had op een persconferentie verklaard dat als men tot een door onderhande lingen bereikte regeling wil komen, elke partij in de kwestie-Vietnam concessies zal moeten doen. Hij waar schuwde dat de Verenigde Staten niet de doelstellingen van Noord-Vietnam kan vernietigen, zonder in strijd te raken met China. Het commentaar van onderminister Ball hierop was: „We gaan het Zuid vietnamese volk niet aan een commu nistisch regime overleveren. Daarom wordt deze oorlog juist gevoerd". China heeft gisteren scherpe critiek ge uit op de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk. „Chinese troepen staan klaar om aan de Vietname se oorlog mee te doen," aldus de verkla ring uit Peking. Ook de Russische regering heeft over Vietnam een waarschuwing gegeven. Te gen premier Harold Wilson van Groot- Brittannië, die vandaag zijn bezoek aan de Russische hoofdstad Moskou begint, werd gezegd „geen verdere steun te ver lenen aan de V.S. in Vietnam, omdat de Brits-Russische betrekkingen hierdoor toch al in aanzienlijke mate zijn vergiftigd." „De Amerikaanse strijdkrachten hebben hun parate troepen nu bijna geheel uit geput. Alle beschikbare strijdkrachten zijn gevaarlijk dun verspreid over Zuid- Vietnam en andere delen van de we reld." Dit schreef vandaag de militaire deskundige van de New York Times Han son Baldwin. Victor Moore, Canadees gedelegeerde bij de internationale bestandscommissie in Vietnam, heeft contact gehad met Noordvietnamese functionarissen in Ha noi. Het betrof vermoedelijk een nieuwe poging om een begin te maken met vre desbesprekingen in Genève. De resultaten van de besprekingen tussen Moore en de Noordvietnamezen zijn niet bekendge maakt. Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Viet- nam heeft vandaag wijzigingen in zijn re gering aangekondigd om de economische en sociale vraagstukken op te lossen. Guerrillastrijders van de Vietcong heb ben in het noorden van Zuid-Vietnam, tus sen Da Nang en Hoe-e vijf Druggen op geblazen waardoor het spoorverkeer in de noordelijke provincies is lamgelegd. Er wordt bovendien een uitkering ineens gegeven, die kan variëren van ca. 50 gul den voor zeer jonge werknemers tot ca. 2.200 gulden voor de oude getrouwen. Werknemers van 40 tot 60 jaar en ge huwde arbeiders vanaf 30 jaar kunnen in plaats daarvan ook kiezen voor een rege ling, die garandeert, dat zij nog geruime tijd na de ontslagdatum 100 percent van hun netto-salaris ontvangen. Ook een re geling voor de ziektekostenverzekering en enkele andere details is vastgesteld. Het ontslag gaat met inachtneming van de op zegtermijn in op resp. 25 februari voor handarbeiders en op 28 februari voor be ambten. De ontslagen kwamen ondanks de pessimistische geruchten toch nog zeer onverwacht. Vrijdagavond deed de direc teur, mr. J. W. D. Oonk, hierover mede delingen en zaterdagmorgen hadden de werknemers hun ontslagbrief in de bus. Bij Rijnstaal gaat het zoals al herhaal delijk in deze kolommen gemeld bijzonder slecht. Onlangs werd nog bekend dat het bedrijf in de periode mei '65 tot en met eind januari 1966 een totaal verlies had geleden van drie miljoen gulden. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door stroppen met de naadloze buizen. Op de jongste aandeelhoudersvergadering werd besloten een commissie van vijf aandeelhouders te benoemen, die binnen drie maanden uit spraak zal doen over het beleid van de huidige directie, waarvan één lid inmid dels al ontslag heeft genomen. Bij besluit van het presidium van de Opperste Sovjet (het Russische parle ment) is de Russische schrijver Valeri Tarsis, die twee weken geleden in Enge land aankwam voor een reeks voordrach ten aan de universiteit van Leicester, het Russische staatsburgerschap ontnomen. Naar het Russische partijblad Pravda maandagmorgen in een kort berichtje op de achterpagina meldde was de maat regel genomen omdat de 59-jarige auteur, die bitter-satirische werken de Sovjet- Unie uitsmokkelde en na zijn aankomst in Engeland op een persconferentie de Kremlin-leiders als fascisten brandmerk te, zich schuldig had gemaakt aan „wan gedrag, een burger van de Sovjet-Unie onwaardig." Het ontnemen van het staatsburgerschap aan iemand is een on gebruikelijke maatregel in Rusland. In een exclusief interview dat de New York Times dit weekeinde publiceerde, voorspelde Tarsis de val van het Russi sche bewind binnen vijf of zes jaar. Naar zijn zeggen waren hooggeplaatste perso nen „tegen wie de autoriteiten nooit ver denking zouden opvatten", betrokken bij plannen tot omverwerping van het be wind en de daaraan verbonden opleiding en bewapening. Wanneer het zover was zou er, naar hij geloofde, geen sprake kunnen zijn van herstel van een extreem bewind als het tsaristische, maar zou be gonnen worden met „een soort over gangsstelsel als dat van Tito, een meng sel van collectivisme en particulier initia tief". Het doel zou zijn „een republiek, als de Verenigde Staten." Juvenalis: Hoe hoger in aanzien, hoe groter het vergrijp. SAN FRANCIS CO (Reuter) Admiraal Chester Nimitz, tijdens de tweede wereld oorlog bevelheb ber van de Ame rikaanse vloot in de Stille Oceaan, is vandaag in zijn woning op het ei land Yerba Buena aan een beroerte bezweken. Hij was tachtig jaar. Als bevelhebber I over alle strijd krachten in de Stille Oceaan tij dens de tweede wereldoorlog strekte zijn gezag zich uit over ruim honderd miljoen vierkante kilometers zee en eilanden. Hij werd van actieve dienst ontheven op 15 december 1947. Nimitz was in 1885 geboren. Hij vol tooide in 1905 zijn officiersopleiding bij de marine en diende als eerste op een onderzeeër. In 1938 werd hij bevorderd tot schout-bij-nacht. Drie jaar later kreeg hij het bevel over de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. Op 2 september 1945 on dertekende admiraal Nimitz voor zijn land de Japanse overgave. Menig spaarpotje werd met liefde geledigd in een van de twee enorme bussen die in Velsens stadhuis waren opgesteld voor de inzameling welke zaterdag ten behoeve van hongerend India werd gehouden. PARIJS (AP) De grootste Franse staalproducent Usinor gaat fuseren met Lorraine-Escaut, de op vier na grootste staalfabriek in Frankrijk. Na de fusie zal een staalreus ontstaan met een jaarpro- duktie van om en nabij de acht miljoen ton staal per jaar. In totaal werken bij de twee concerns 50.000 man. De fusie is het resultaat van de plan nen in Frankrijk om de staalindustrie te reorganiseren. Verwacht wordt dat in de toekomst zich nog een aantal samenvoe gingen zullen voordoen. De Franse staalindustrie pleit bij de re gering al jaren voor leningen tegen gun stige voorwaarden. De verliezen van de staalindustrie over de afgelopen 15 jaar worden geschat op 700 miljoen dollar. De onlangs gevormde combinatie tus sen Dortmund Hörder/Hoesch en Hoog ovens heeft een jaarproduktie van 10 mil joen ton, de Duitse Thyssen groep 8.5 mil joen ton en de Italiaanse Finsider 8 mil joen ton. IVIAfWIfWWWWWWWWWWWWWWWWIfWWW (Van onze sportredactie) Het zijn zaterdag en zondag Nederland se dagen geweest in de Zweedse stad Gö teborg. Op het ijs van het Ullevi-stadion dicteerden Nederlanders met oppermach tige kracht, souplesse, talent en wils kracht de wetten in de schaatsstrijd om de wereldtitel. De kampioen werd Cees Verkerk (op de foto in de armen van coach Anton Huiskes als een vermoeid maar zo gelukkig man na een schit terende 10.000 meter). Tweede werd Ard Schenk. Maar dat was nog niet alles in Göte borg. Nederland bezat in rijders als Lie- brechts en Nottet figuren, die dan wel niet aan de top, maar toch wel zeer in- Cees Verkerk zocht ook in de vreugdevolle uren van Göteborg zijn toevlucht tot coach Anton Huis kes. Het was allemaal zo moeilijk te verwerken voor de kleine Neder landse wereldkampioen. drukwekkend konden meekomen. Lie- brechts werd achtste, Nottet twaalfde in de eindrangschikking. Vijfduizend Neder landers waren door het Nederlandse suc ces overgelukkige supporters in Zweden, die zich luidkeels ook de overhand in het stadion veroverden. Voor meer nieuws over de schaatswedstrijden in Göteborg om de wereldtitel, zie onze sportpagina's. Op het Unesco Centrum Nederland in Amsterdam was men vanmorgen nog druk doende de ontvangen gelden te tellen voor de actie „Eten voor India". Er kwamen nog voortdurend mensen binnen die nieuwe acties willen ontketenen of zware koffers torsten vol dubbeltjes, kwartjes, gul dens en rijksdaalders. Hoewel op het ogenblik nog met geen mogelijkheid te overzien is wat het eindbedrag zal zijn acht men het bij de organisaties van de actie niet uitgesloten dat het eindbedrag dat van de actie voor „Het Dorp", 24 miljoen gulden, zal worden overschreden. In Haarlem is 252.337,27 opgebracht. Maar dit bedrag moest vanmorgen al weer worden verhoogd, toen verscheidene mensen op het stadhuis nog geld kwa men brengen. De actie, die via de officiële instanties en de kerken liep en die provinciegewijs door de griffies der Provinciale Staten werd afgehandeld, bracht 17.134.000 op. Daarnaast werd aan bijzondere giften nog eens f 404.000 genoteerd, waardoor het totaal van 18.100.000 werd bereikt. De brandweer van Amsterdam, om maar één voorbeeld te noemen, organi seerde een eigen actie, die twee grote em mers met geld, totaal 13.000, een doos met levensmiddelen en een doos met rookwaren opbracht. Op Urk (6500 inwo ners), werd 51.000 opgehaald, in Am sterdam ƒ850.000, in Rotterdam f 859.000, in Den Haag 73.000, in Utrecht 360.000, en in Amstelveen f 100.000. De kerkge meente Fleringen bij Tubbergen, met honderd gezinnen, bracht 2.800 op, Blokzijl met 1350 inwoners 5.100. Het bedrag van 18,1 miljoen is ruim zes miljoen méér dan de opbrengst, die indertijd tijdens een marathonactie van 24 uur voor radio en t.v. voor Open het Dorp werd gehouden. Bij dit voorlopige eindbedrag dient nog 3,6 miljoen te worden geteld. Dit geld heeft namelijk de Nederlandse regering beschikbaar gesteld. Daarbij komen ook nog giften van ko ningin Juliana, prins Bemhard, prinses Beatrix en haar verloofde, alsmede van In de nacht van zondag op maandag zijn in de Hamburgse uitgaanswijk Sankt Pauli drie Nederlanders gearresteerd, die volgens de politie ongeveer twee kilo ver dovende middelen in de reserveband van him personenauto verstopt hadden. Zij werden betrapt door twee rechercheurs in burger, toen ze het verdovende middel aan de man wilden brengen. In de auto werd bovendien een gaspistool aange troffen. De drie mannen hadden de nar cotica voor 8000 Mark 7200) te koop aangeboden. de prinsessen Margriet en Christina. Er zijn voorts ook nog particulieren en be drijven, die alsnog een bedrag ter be schikking zullen stellen, zodat pas tegen het einde van de maand de definitieve cijfers kunnen worden verwacht. Het voedselcomité in Rome zal uitein delijk advies moeten uitbrengen hoe de Nederlandse bijdrage het beste kan wor den gebruikt. Behalve de overvloedige financiële bij dragen waren er ook giften in natura, zo als een gift van tien ton rijst en peul vruchten in een tropenverpakking ter waarde van 12.000. Een aantal Amsterdamse beeldende kunstenaars, verzameld in groep Rolatie '65 heeft zondag in het museum Fodor in Amsterdam een veiling gehouden van kunstwerken. De opbrengst ervan is be stemd voor de actie voor hongerend In dia. Deze veiling, die nu reeds 11.000 gul den heeft opgebracht zal vanavond om acht uur in het museum Fodor worden voortgezet. (Zie ook pagina 5) Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Sportpark Schoortenberg IJ m u i d e n DINSDAGMIDDAG 22 FEBRUARI AANVANG 3 UUR

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1