Feest van de zotheid begon zaterdag al „The daughters of Orange" Kort en bondig Drs. A. Tilanus nieuwe voorzitter van de C.H.U. Autodiefstal bracht grote inbraak tot klaarheid Recordzanger Rob Robijn zong 12 uur 32 minuten Maatregel tegen nekkramp in Nijmegen Ravage door gasontploffing de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Burgemeester van De Rijp en Graft overleden Duitse inbrekers in Amsterdam ingerekend Op het nippertje uit brandend huis ontsnapt Wedren met trein Enkele buien i! MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 „Leut-express" Amerikaanse documentaire over ons vorstenhuis weinig geslaagd WASHINGTON. Een uur lang duurde gisteravond de televisie-docu mentaire die de National Broadcasting Company uitzond over ons konink lijk huis, onder de titel „The Daughters of Orange". De Nederlandse journa list Friso Endt was adviseur voor deze film geweest. De vraagstelling van de film luidde of het mogelijk is de kroon te dragen in deze moderne we reld, indien men, zoals koningin Juliana, positief en welbewust afstand heeft genomen van het vroegere goddelijke koningschap. Deel van hun buit lag in Haarlems hotel waar zij logeerden Haarlem Veisend J muiden Beverwijk Jules Zagwijn overleden .3 a f z Zondag zijn over Limburg en Noord- Brabant eerste vlagen van de bonte car- navalsstorm getrokken. In Weert, Venlo, Maastricht, Geleen en Sittard trokken de optochten zondagmiddag door de straten. Het zachte weer had overal duizenden kijkers de straat opgedreven. De slui ting van de mijnen en de komst van de DAF-fabriek naar Limburg waren hoofd thema's van deze stoeten. Vooral in Zuid- Limburg wordt carnaval gevierd onder het motto „Helpt de mijnwerker op een draf, koopt op staande voet een DAF". Het driedaagse feest van de zotheid be gon in veel plaatsen reeds zaterdag om dat alle prinsen en vorsten met hun Wij ze Raden van Elf zich hadden ingezet bij de actie „Eten voor India" en men hield de maskeradekostuums toen maar aan. De moeilijkheden van de Eindhoven- se pastoor en zijn kapelaan zijn ook niet aan de aandacht van de Limburgse car- navalisten ontsnapt. Op veel plaatsen liepen camavalvierders in pastoorskledij rond met opschriften die er niet om logen. In Roermond, waar dit soort kostumering verboden is, greep de politie enige keren in. Op een bal-avond van het bisschop pelijk college in Roermond ontsnapten enkele van dit soort maskers evenwel aan de aandacht van de politie. De leiding van het feest vond het niet nodig de vingers te leggen op dit soort minder fijngevoeli ge humor. De deken van Geleen stond za terdag prins carnaval en zijn Raad van Elf toe in vol ornaat in de kerk te collec teren voor de jeugdbeweging van Geleen. De deken besloot een toespraak waarin hij de collecte warm aanbeval, met een geestdriftig „Geleen alaaf!" Ook de Amsterdammers weten carnaval te vieren. Zij kozen zelfs een „Miss Carnaval", de 17-jarige Betty Hofstede („My Fair Lady"). Prins Justianus de 74ste bood haar een fraaie zilveren beker aan. De carnavalsverenigingen van Gennep Boxtel, Oeffeit, Haps. Schijndel, Mill, Veghel en Uden hebben zaterdag de „Leut-Express" laten rijden over een spoorlijntje waar normaal alleen goede renvervoer over plaats vindt. Zij deden dit ook om de N.S. te bewegen de lijn weer te gaan gebruiken voor personenver- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Unieraad van de Christelijk-Historische Unie heeft drs. A, D. W. Tilanus gekozen tot voorzitter van de C.H.U. als opvolger van mr. H. K. J. Beemink. Drs. Tilanus is een zoon van de woensdag overleden oud-voorzitter van de C.H.U. dr. H. W. Tilanus. Mr. Beemink had te kennen gegeven het voorzitterschap van de Unie niet lan ger te willen combineren met het voorzit terschap van de C.H.-Tweede Kamer fractie. Mr. Beemink is sinds 1958 voor zitter van de C.H.U. en sinds 1963 boven dien voorzitter van de Tweede Kamer fractie geweest. In beide functies volgde hij wijlen dr. Tilanus op. De nieuwe voorzitter is geruime tijd als huisarts werkzaam geweest in Voorburg. Ook was hij directeur van de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk werk, Hij is voorzitter van de Generale Diako- nale Raad van de Ned. Hervormde Kerk en voorzitter van de Nederlandse Fede ratie voor Bejaardenzorg. Hij is 55 jaar. Sinds 1963 is hij lid van de Tweede Kamer. In de vergadering van het hoofdbestuur van de C.H.U. heeft mr. Beemink dr. Ti lanus herdacht. Hij zei, dat de C.H.U. als politieke organisatie zou zijn verdwe nen, als dr. Tilanus na de bevrijding, toen velen wankelden en weifelden, niet een krachtige stoot had gegeven tot het herstel van de Unie. Door een toevallige arrestatie wegens autodiefstal van een 18-jarige leerling monteur heeft de Amsterdamse politie de grote inbraak in een villa aan de Her man Gorterstraat opgelost. Bij deze in braak werd ongeveer drie weken geleden voor 150.000 gulden aan kleding, sieraden en schilderijen gestolen. Tijdens een huis zoeking bij de leerlingmonteur werd een radiotoestel aangetroffen dat bij de in braak gestolen was. Daarna werden een 17-jarige collega W.G. en een 28-jarige cafetariahouder als de daders van de in braak ontmaskerd. Van de gestolen goe deren is voor ongeveer 100.000 gulden achterhaald. Met de arrestatie van het drietal zijn ook tien autodiefstallen en twee kleinere inbraken in Amsterdam op gelost. Op het Thorbeckeplein te Amster dam heeft de 33-jarige zanger Robert Robijn gedurende een deel van de za terdag en in de vroege zondagoch tend het wereldrecord continu-zingen gevestigd: niet minder dan 12 uur en 32 minuten heeft deze met zijn wel luidende Willy Alberti-stem onafgebro ken een repertoire van ruim 300 lied jes staan zingen. En als zijn manager, Kees Manders, niet had gedreigd de stekker van zijn elektrische gitaar uit het stopcontact te trekken zou hij mis schien nog uren zijn doorgegaan. Ter wijl de leden van het begeleidende orkestje vechtend tegen de slaap in stoelen lagen, bleef Robert Robijn na zijn marathon-zangprestatie onder een glaasje cognac nog drie kwartier over zijn vak praten. „Ik had op mijn slofjes de 15 uur kunnen halen. Vooral het laatste half uur voelde ik me weer lekker fit". voer. Met een gangetje van 30 kilometer werd de reis gemaakt, die dertig keer werd onderbroken om het spoorpersoneel de gelegenheid te geven de onbewaakte overwegen te beveiligen. Op de terugweg werd de trein bij het kerkdorp Mariaheide tot stoppen gebracht door een enorme papieren barricade op de rails. De inwoners van het drop voel den zich namelijk gepasseerd bij de or ganisatie van dit evenement. Een beschie ting vanuit de weilanden door een elftal kanonnen zette kracht bij aan dit protest. In het luchtmachtgarnizoen Nijmegen zijn maatregelen getroffen tegen nekkramp. Alle 2.000 militairen en het bij de lucht macht in dienst zijnde burgerpersoneel hebben penicilline gekregen. In Nijmeegse kazernes hebben zich sinds november vijf gevallen van nekkramp voorgedaan. Bo vendien is deze ziekte gesignaleerd bij een meisje in Arnhem en een meisje in Doe- tinchem, dat een broer in Nijmegen in dienst heeft. In een damesconfectiezaak in Nijmegen is een grote ravage ontstaan door een gas- explosie. Vijf mensen werden gewond. De ontploffing wordt toegeschreven aan een lek in een niet gebruikte butagasfles. Het ontsnappende gas kwam tot explosie in het atelier van de zaak, toen daar een andere butagasbrander werd aangestoken. Drie leden van Jiet personeel werden ge wond. Twee voorbijgangers werden op straat gewond door wegspattende glas scherven. In het bedrijf werd grote schade aange bracht, ook aan de voorraad dameskleding. Advertentie KlNGFABRlW In het ziekenhuis in Alkmaar is op 61- jarige leeftijd onverwacht overleden de heer J. J. Dalenberg, burgemeester van De Rijp en Graft, van welke plaatsen hij voorheen gemeente-secretaris was. De heer Dalenberg werd zaterdagmiddag in het raadhuis onwel tijdens de actie „eten voor India". Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Alkmaar waar hij is overleden. (Van onze correspondent) Na een historisch overzicht van het le ven van koningin Wilhelmina werd de aandacht bijna uitsluitend gericht op de z.g. crises in het koningshuis. Meer dan tien minuten werden gewijd aan de pro blemen rond Greet Hofman; haar huis, gewoontes en pacifistische overtuigingen kwamen ruimschoots aan bod. Vandaar wipte de documentaire meteen over naar de controverse rond het huwelijk van prinses Irene. Nadrukkelijk werd gesteld dat het carlisme onaanvaardbare, onde mocratische trekken heeft. Verder werden bijzonderheden naar voren gebracht zo als het feit, dat prinses Irene en prins Hugo Carlos hun romance lange tijd ge heim hadden weten te houden door zich in Spaanse hotels te laten registreren onder de namen signora Meyer en signor Martinez. Ook werd aandacht besteed aan het ver mogen van de Nederlandse koninklijke familie. Volgens NBC bezit hét Huis van Oranje naast de juwelenschat en drie gouden serviezen een fortuin van 600.000.000 dollar, waarvan 49.000.000 in Amerikaanse aandelen zijn belegd. Deze mededeling moet met veel zout worden genomen (zelfs de K.L.M. werd bij deze fondsen genoemd!). Het laatste gedeelte van de documen taire was gewijd aan prinses Beatrix. Zij werd gepresenteerd met de bijnaam „Prinses Zonneschijn". Haar aanstaande huwelijk met een Duitser werd verklaard met het argument dat de kroonprinses tijdens de oorlog in Canada woonde, waar door zij niet zelf de Duitse bezetting en de daaruit voortvloeiende anti-Duitse ge voelens had ondergaan... Kasteel Drakesteyn werd in Noord-Ne derland gelokaliseerd. De prinses zelf werd beschreven als „minder aan het volk toebehorend dan aan zichzelf", en dit was dan een parafrase op een zinsne de van koningin Wilhelmina dat het volk niet aan de koningin, maar de koningin aan het volk toebehoort. De t.v.-medewerkster van Associated Press, Gynthia Lowry, heeft geen goed woord over voor de documentaire; „Het sappigste deel was het verhaal over de gezins- en bestuurscrisis die ontstond door de banden tussen de koningin en een my- stica. De verhalen over de twee koninklij- De Amsterdamse politie heeft zaterdag avond op het Thorbeckeplein in Amster dam twee beruchte Duitse inbrekers ge arresteerd. De mannen, 27 en 23 jaar, hadden een deel van de buit van een in braak in Eschweiler in Amsterdam ver kocht. Zij kwamen in een gestolen auto naar ons land en logeerden in een hotel in Haarlem. Zaterdag was de commissaris van poli tie uit Eschweiler bij Aken naar Amster dam gekomen nadat twee beruchte Duit se misdadigers na 'n grote inbraak in een magazijn in Eschweiler met hun buit in een gestolen auto naar Amsterdam waren uitgeweken. Het bleek de Amsterdamse recherche al spoedig dat de mannen in Amsterdam 'n deel van de buit, bestaande uit bandrecorders, electrische apparatuur, lasbranders en ook kledij en dergelijke zaken, hadden weten te verkopen. De politie kwam het nummer van de gestolen auto aan de weet. Toen de Duit sers van de opbrengst van hun buit de bloemetjes buiten zetten in het Amster damse vermaakscentrum, vond de politie de auto op het Thorbeckeplein. Geduldig wachtende rechercheurs zagen rond het middernachtelijk uur het tweetal ver schijnen, dat daarop door acht politie mannen werd ingerekend. In de auto la gen eén gaspistool, een alarmpistool en twee ploertendoders. De buit, voorzover nog niet verkocht en opgespoord door de politie, werd teruggevonden in een Haar lems hotel, waar de heren hun intrek had den genomen. Nagegaan wordt nu of de mannen, die in Duitsland al vele malen voor diefstal zijn veroordeeld, zich ook in Nederland aan misdrijven hebben schuldig gemaakt. Hun leeftijden zijn 23 en 26 jaar. I Mond- en klauwzeer. In Diepenheim heeft zich opnieuw mond- en klauwzeer on der varkens voorgedaan. Vijfentwintig varkens zijn afgemaakt. Dit is dit jaar reeds het zesde geval van mond- en klauwzeer in Diepenheim. Amerikaanse onderscheiding. Aan vice- admiraal H. M. v. d. Wall Bake, vlag officier materieel van de Koninklijke Marine, is de Amerikaanse onderschei ding van 't Legioen van Verdienste uit gereikt wegens zijn verdienste bij de uitvoering van zijn taak als marine-atta ché aan de Nederlandse ambassade in Washington van april 1963 tot juli 1965. Goudgraven hervat. Er is de laatste da gen 's middags weer wat gespit op de „goudakker" van Serooskerke. Er kwa men weer enkele mooi gaaf gebleven zeer oude munten naar boven. Hier door is de totaalstand gekomen op 739 exemplaren. Verdovende middelen. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen een 31-jarige Japanner we gens het in voorraad hebben van ver dovende middelen en verduistering in dienstbetrekking van 850 gram goud twee jaar en drie maanden gevangenis- nisstraf geëist. De man was pas veroor deeld voor het in voorraad hebben van verdovende middelen. De officier noem de hem een profiteur van verslaafden, die louter op winstbejag uit is. Op hoogste punt. Het hoogste punt if thans bereikt van het nieuwe gebouw voor de hoofdbank van de Nederlandsch Bank aan het Frederiksplein te Amster dam. Met de bouw is een begin ge maakt in 1961, de eerste paal is op 6 november 1961 door burgemeester Van Hall geslagen. Het hoogste punt ligt 63,5 meter boven het straatniveau. ke romances werden verteld in de beste traditie van films zoals „De Gevangene van Zenda". Dit alles en nog meer werd voor het overgrote deel geïllustreerd door de meest platvloerse journaalfilms. Een deel van het interessantere werk was dertig tot veertig jaar oud. Het programma toonde aan waar het grote probleem ligt voor de makers van documentaires in een tijd waarin kleurentelevisie praktisch voorgeschreven is. Alle oude journaalop namen zijn in zwart-wit. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Haagse Comedie met „Cactusbloem" van Barillet l Grédy. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De man van Istanboel", 14 j. Frans Hals, geen voorstellingen. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „G-man Jerry Cotton", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.30 u.: „Mary Pop- pins", a.l. In Utrecht heeft zich zaterdagmiddag het gezin van de 32-jarige opperman H. Quakemaat ternauwernood uit de als een fakkel brandende etagewoning aan de Dijkstraat kunnen redden. De woning brandde geheel uit. De vrouw van de bewoner had de kachel met hout en spiritus aangemaakt. Zij liet het onderste deurtje voor de trek openstaan. Toen zij n later terugkwam stond de kamer in lichter laaie. De heer Quakemaat pro beerde vergeefs met een emmer water het vuur te blussen. Hij moest daarna alle moeite doen om zichzelf, zijn vrouw en de kinderen van 7,3 en 1 jaar uit huis te redden. Behalve de complete inboedel gingen ook drie koffers van Marokkanen, die juist in het huis hun intrek hadden genomen verloren. In Den Haag heeft een 11-jarige jongen zaterdagmiddag op de spoorbaan bij de Viaductweg gelopen voor zijn leven. De ongen was bij het spoorwegviaduct naar boven gekomen en liep tussen de rails toen een trein naderde. De bestuurder remde wat hij remmen kon en de jongen holde in paniek voor de trein uit. Even vóór de trein geheel tot stilstand kwam raakte de eerste wagen de jongen aan de arm. De jongen rende door, maar werd onder aan de spoordijk door een automobilist opgevangen. Die bracht de jongen naar 't ziekenhuis Zuid wal, waar bleek dat de linkerelleboog gebroken was. In Hazerswoude heeft een 17-jarige jon gen uit Alphen aan de Rijn een derge lijke onvoorzichtigheid met de'dood moe ten bekopen. Hij was tijdens een dichte mist op de spoorbaan gaan lopen en werd door een trein overreden. Het slachtof fer is de 17-jarige P. A. E. Boer. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Voor wie de klok luidt", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „The sand piper", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Genghis Khan", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Un prin- temps en Hollande", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Expositie van werk van Hannes Postma. Dagelijks van 10 tot 17 u. en 's zondags van 13 tot 17 u. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62); Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' mees terwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Prentenkabinet; keuze uit eigen verza meling. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20 ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zondag van 13 tot 16 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 10-12.30 u. van 13.30-17 u.; zon- en feest dagen van 14-17 u. Artificia (Heemstede): expositie van gra fiek van Rob Clous en keramiek van Otto Heuvelink. Dagelijks van 9.30 tot 18 u. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags geslo ten. Expositie van schilderijen en wand kleden van Gerrit van Dijk, Dirk Müller, Berend Pasman en Fred v. d. Wal. Tot 26 februari. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum van Looy: De expositie „P. C. Kloes-70 jaar". Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Tot 28 februari. Open Deur (Gierstraat 14): Expositie van werk van Jacques Benoit t.b.v. „Eten voor India". Dagelijks (behalve zondag) van 10 tot 12 uur en van 16 tot 20 uur. Tot 5 maart. DIVERSEN Raadhuis Zandvoort, Dinsdag 20 Uur: Gemeenteraadsvergadering. Minerva Theater (Heemstede), dinsdag 20.15 u.: „Onder de clochards van Parijs" door H. van Leeuwen. (Zie verder in „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 18 februari). MAANDAG 21 FEBRUARI Heden geen filmvoorstellingen in de bioscopen. Stadhuis, Plein 1945, 14.30 u.: openbare behandeling begrotingen der gemeente Velsen. Stadsschouwburg, 14 u.: Toneelvoor stelling door Proloog voor de schooljeugd opgevoerd wordt „Wie is wie". Cultureel Centrum, 20 u.: Jaarvergade ring Fauna Felisena. Brulboei, Kanaalstraat 228, van 19 tot 22.30 u.: Ruilbeurs voor iedereen. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. DINSDAG 22 FEBRUARI City, 19 en 21.30 u.: „Von Ryan's expres- trein". Stadsschouwburg, 14 u.: Toneelvoorstel ling door Proloog voor de schooljeugd op gevoerd wordt „Wie is wie". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan 45, 20 u.: Feestelijke vergadering ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de Partij van de Arbeid; spreker de heer J. G. Suurhoff, minister van Verkeer en Waterstaat. Stadhuis, 19.30 u.: voorzetting Openbare begrotingen der gemeente Velsen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21.15 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstr. 102 te IJmui den, telefoon 02550-7715. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden, spreekuren: IJmui den en omgeving, van 9 tot 10 u. in het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, tel. 02550-5010; Velsen-Noord, van 11 tot 12 u. in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Smidt van Gelderstraat 5, tel. 02510- 2550; Santpoort, van 15 tot 16 u. in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort- Noord, tel. 02580-8014; verder volgens af spraak; secretariaat: Hoofdstraat 117, Sant poort-Noord. MAANDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De naakte wereld." Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie slaat ze door de ruiten". W. B. Theater, 20 u.: „Betaald gevaar". De opgang, Florastraat, 20 u.: Lezing door J. H. Haukes voor N. Chr. Vr. Bond. Huize Scheybeeck, 20 u.: Toneelcursus voor jongeren o.l.v. Saskia Verwayen. Sportfondsenbad, Kuikenweg 84, ge opend van 7-17.30 uur; 18-21.30 uur. Galerie Boumans, Breestraat 122;Expo- sitie collages en wandkleden door Lies Guntenaar. Kennemer Oudheidkamer, ing. Stum phiusstraat, te bezichtigen van 19.30-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstr. 70, geopend van 15-17.30 u. en van 19-21 u. R.-k. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 u. en van 19-21 u. Oosterwijk, openbare leeszaal, geopend van 14-16 u.; r.k. leeszaal geopend van 14-16 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 14-17 u.; r.k. leeszaal geopend van 14-17 uur. DINSDAG 22 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De naakte wereld." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Eddie slaat ze door de ruiten." Stichting voor huishoudelijke en gezins voorlichting, Akerendamlaan 16, tel. 24267, spreekuur elke dinsdagmorgen van 10-11 uur. De Opgang, 20 uur: Films, samengesteld door de filmotheek v. d. Internationale or ganisatie van amateurfilmers. De Grenspost, Van Riemsdijklaan, 20 u.: Vastenavond m.m.v. Black Ventures, door sociëteit „Avanti." I.O.O.F.-gebouw, Prinsessenlaan, 14 uur: Lezing, mevrouw L. J. van Nie-Zinkweg over „Hoe kunnen wij zedendelicten voor komen bij kinderen." Voor Nederl. Ver. v. Huisvrouwen. Huize Scheybeeck, 19.30 uur: Cursus creatief spel voor jongeren van 13 t.m. 15 jaar, door Saskia Verwayen. Greatief Centrum, Hoflanderweg 104, 16.30 uur: Jeugdcursus boetseren en beeld houwen: 20 uur: Idem voor ouderen, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20-21.30. Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie collages en wandkleden door Lies Guntenaar, geopend van 9-13 uur. Kennemer Oudheidkamer, ing. Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en van 19-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 14-16 uur; r.k. leeszaal geopend van 14-16 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 14-17 uur; r.k. leeszaal geopend van 14-17 uur. De componist Jules Zagwijn, een der oprichters van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest in 1918, is op 91-jarige leeftijd in Rotterdam overleden. J. A. Zagwijn was initiatiefnemer en de eerste voorzitter van het Genootschap van Beroepsmusici tot Onderlinge Muziek beoefening, dat ongeveer na een jaar wend omgedoopt tot Rotterdams Philhar- monisch Orkest. Zagwijn, zelf eerste vio list in het orkest, heeft tal van symfoni sche werken gecomponeerd. Enige jaren geleden zijn een aantal uitgevoerd door het Rotterdams (amateur)orkest „Sym- phonia". De componist trad toen als diri gent op. Het K.N.M.I. deelt mee: In het zeegebied bij Ierland bevindt zich het centrum van een zeer omvang rijke depressie, waarvan de invloed tot diep in Europa reikt. De vorstgrens is teruggedrongen tot Midden-Zweden en Centraal Rusland. Aan de flank van het depressiegebied stroomt met overwegend zuidelijke stroming voortdurend zachte lucht uit de Golf van Biscaye en Zuid- Frankrijk naar onze omgeving. Hierbij veroorzaken randstoringen van tijd tot tijd regen, maar er komen ook perioden met opklaringen voor. Eén van deze storingen naderde maan dagmorgen Parijs en omstreken. Deze sto ring zal maandagavond ons land passe ren. Daarna stroomt onstabiele lucht bin nen met nu en dan enkele buien, afge wisseld door opklaringen. Het blijft zacht voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen |S 9 I'S 6 d es binnen- en buitenland B 9 Den Helder zw. bew. z 7 5 Ypenburg zw. bew. zzw 10 8 Vlissingen zw. bew. zzo 9 5 Eelde regen zzw 6 4 De Bilt half bew. z 9 6 Twente licht bew. zzw 12 8 Eindhoven zw. bew. zzo 11 6 Z.-Limburg zw. bew. z 12 7 Helsinki geh. bew. O -7 -7 Stockholm geh. bew. O -2 -4 Oslo sneeuw nnw -5 -8 Kopenhagen regen zo 2 1 Aberdeen geh. bew. windst. 4 2 Londen regen zzo 13 5 Amsterdam geh. bew. 8 6 Brussel half bew. zzo 11 7 Luxemburg half bew. ozo 10 5 Parijs geh, bew. zo 16 7 Bordeaux regen zo 15 10 Grenoble regenbui z 19 13 Nice regen n 14 10 Berlijn geh. bew. zo 12 5 Frankfort half bew. nno 13 4 München zw. bew. ozo 14 5 Ziirich mist no 10 1 Genève half bew. n 10 3 Locarno regen nw 7 15 Wenen zw. bew. verand. 15 2 Innsbruck zw. bew. zo 13 6 Belgrado half bew. zo 18 7 Athene onbewolkt ono 18 Rome geh. bew. zo 17 11 Barcelona motregen zw 14 9 Madrid half bew. z 12 4 Mallorca geh. bew. zzw 19 9 Lissabon regenbui w 14 3 Dinsdag 22 februari Zon- op 07.42 uur; onder 18.06 uur. Maan op 08.52 uur; onder 20.14 uur. Maanstanden Eerste kwartier 28 februari 11.16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 februari Hoog water 4.42 uur en 16.50 uur. Laag water 0.27 uur en 12.46 uur. Dinsdag 22 februari Hoog water 5.11 uur en 17.18 uur. Laag water 1.00 uur en 13.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2