dag] J Britse premier Wilson poogt in Moskou begrip te wekken Driedaags bezoek zal niet veel resultaten hebben ASPIRIN GOLD SPUR Scheepsbotsing bij Helgoland Mayhews aftreden luidt debat over de Britse defensie in Arrestaties in Hongarije r GRIEP! Van dag tot Vrije keuze Brand in ziekenhuis in Denemarken Njono beschuldigt generaal Nasoetion „Ongehoord" nieuw Russisch wapen voor gebruik klaar Twee kinderen in Frankrijk ontvoerd Britse minister van Marine vindt halve oplossing" voor zijn land gevaarlijk Zware storm bij Spanje eist zeventien levens nen telegrammen telegra MAANDAG 21 FEBRUARI 19 66 3 Strafexpeditie van Egyptenaren in Jemen Zware straffen voor samenzweerders tegen president De Gaulle daar staat BAYFR. achter Handel V«^| maar niet om, zoals toen, Rome plat te branden. Geef hem gerust 'n vuurtje aan zijn Gold-Spur en Nero taalt niet meer naar Rome. Steek ook eens een Gold-Spur aan... Geen brandje dat zo'n voldoening geeft... onbegrijpelijk goed! Kwetsbaar De Amerikaanse parlementariërs oefe nen een steeds sterker pressie op hun regering uit om zich bereid te tonen naar een compromis te zoeken in de kwestie Vietnam. Die pressie kreeg dit weekeinde belangrijke steun van senator Robert Kennedy. Op een persconferentie pleitte hij er voor de Vietcong te laten deelnemen aan een Zuidvietnamese compromis-regering, die het resultaat zou zijn van vreedzaam over leg. De senator van New York vond dat Washington tot werkelijke concessies be reid moet zijn, als het werkelijk wil on derhandelen en als het niet uit is op ca pitulatie van een tegenstander die nim mer zal capituleren. Kennedy zei dat men bij elke vreedzame regeling het feit moet aanvaarden dat er ontevreden ele menten zijn in Zuid-Vietnam, communis tische zowel als niet-communistische, die het bestaande politieke en economische systeem van het land willen veranderen. Met deze verklaringen trof Kennedy het hart van Amerika's diplomatieke positie, die ondanks alle nadruk op bereidheid tot onderhandelen onverzettelijk en hard is. Dat heeft senator Fulbright dan ook tot de uitspraak gebracht dat Washington volgens hem helemaal niet streeft naar een compromisoplossing maar naar een militaire overwinning. Hoe onbuigzaam de regering staat te genover de Vietnamese communisten, die volgens variërende schattingen tussen een kwart en drie kwart van het Zuidvietna mese territoir beheersen, bleek gisteren opnieuw, toen zowel vice-president Hum phrey als de presidentiële adviseur voor vraagstukken van internationale veiligheid Bundy, het standpunt van Kennedy na drukkelijk verwierp. Volgens hen zou het optreden van de Vietcong in een coalitie regering betekenen, dat de communisten binnen enkele dagen, weken of maanden het heft alleen in handen zouden nemen en een dergelijk risico- wil Washington niet lopen. Bundy zei zelfs, dat de interim-regering in Saigon, die na vreedzaam overleg, ver kiezingen zou moeten voorbereiden de huidige regering van premier Ky zou moeten zijn. Dat is een standpunt dat even onvruchtbaar voor onderhandelingen lijkt, als de recente harde verklaringen uit Hanoi, dat de Vietcong zou moeten worden beschouwd als de enige waarach tige vertegenwoordiging van het Zuid vietnamese volk. - Bij dit alles lijken beide partijen volko men te vergeten dat er van een zuivere vertegenwoordiging der Vietnamese bevol king geen sprake kan zijn, voordat de po litieke formaties in het land zich in vrij heid en vrede hebben kunnen organiseren en geen militaire macht zich meer, van welke kant ook, als een dwangmiddel doet gelden om die politieke keuze-formaties te beïnvloeden. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse Premier, Harold Wilson, is vandaag voor een driedaagse bezoek naar Moskou vertrokken. Sommi ge Britse commentatoren stellen het voor alsof hij met het oog op de eventuele spoe dige algemene verkiezingen in Groot Brit- tannië naar de Russische hoofdstad is ge gaan, in de hoop daar wonderen te kun nen verrichten. Wanneer hij straks met lege handen thuiskomt, zullen zij hem waarschijnlijk verwijten dat zijn tocht een mislukking is geworden. De werkelijkheid is echter anders. De tijd van MacMillans „zegetocht" naar Moskou met zijn flatteuze grijze bontmuts en alle super- macreclame is voorbij. Wilson zelf heeft destijds afgerekend met sensationele, magische topontmoetingen en wil in plaats daarvan periodieke routinegesprek- ken houden, waarvan men geen wonde ren moet verwachten. De illusie dat Grot-Brittannië als be middelaar tussen Oost en West zou kun nen optreden ging de weg van zovele Britse mythen en legenden. Vooral na Tasjkent, toen het de Sovjet-Unie en niet Londen was die met succes tussen twee Britse gemenebestlanden, India en Pakis tan, bemiddelde. Maar Londen voelt zich ondanks alles gevleid dat het door Mos kou nog steeds als nuttig instrument wordt beschouwd om bij een Russisch-Ameri- kaanse impasse de verbindingen met het Westen open te houden. Het is echter de vraag of het Krem lin in dit verband nog zoveel interesse toont voor een Britse premier, omdat pre sident De Gaulle thans als een belangrij ke mededinger naar de Russische gunst op het toneel is verschenen. Wilson heeft moeten aandringen om naar Moskou te kunnen komen. Doch het Kremlin heeft De Gaulle, die in juni deze reis zal ma ken, daartoe moeten overhalen. Hij zal met zijn anti-Amerikanisme en zijn jongste verklaring over Vietnam een geziener gast zijn dan Wilson die op cri- tiek zal worden onthaald voor zijn slaaf- lnnnnfwwMvwwwvwyw,l'*****Mt**""l>lllt<l<M>ll<lll<>>MW ROSKILDE (Denemarken) (AP) - Zes endertig oude en zieke mensen, van wie een aantal bedlegerig is, zijn zaterdag middag uit een brandend ziekenhuis ge haald in de Deense stad Roskilde. Het ziekenhuis behoort bij een nonnen klooster. De brandweer heeft verklaard dat negentien nonnen „op heldhaftige wij ze" de patiënten hebben gered. Sommige patiënten konden zonder hulp niet kon patiënten konden zonder hulp niet lopen. Niemand is bij de brand gewond geraakt. DJEDDAH (AFP) Voor de eerste maal sinds het sluiten van een bestand is het in Jemen weer tot een gevecht ge komen. Een Egyptische patrouille werd door leden van de Beni-Hoesjesje-stam aangevallen, waarop het Egyptische le ger ingreep en de dorpen van de stam met brandbommen en mortieren plat leg de, voordat de bestandscommissie het vu ren kon doen staken. Twintig mensen werden gewond. Een lid van de be «tandscommissie verklaarde dat,, het in Jemen over het algemeen rustig is. PARIJS (Reuter) Het Franse Hof voor de Staatsveiligheid heeft drie ver dachten bij verstek ter dood veroordeeld voor een poging president De Gaulle in augustus 1964 te vermoorden. Het zijn Jean-Jacques Susini, die als de leider van het komplot wordt beschouwd, Samuel Lehmann, een Zwitser die in het vreem delingenlegioen heefl gediend en André Rosfelder. Susini wordt ook in Spanje ge zocht in verband met de moord op de Portugese oppositieleider Delgado. Gilles Buscia, tegen wie eveneens de doodstraf was geëist, kreeg levenslang. Hij zat wel in de beklaagdenbank. Een vijfde be klaagde werd bij verstek veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Acht ver dachten kregen drie tot tien jaar gevan genisstraf. Twee beklaagden werden vrij gesproken. De aanslag op de president had ge pleegd moeten worden, toen deze vijftien augustus 1964 een monument bij Toulon onthulde. De samenzweerders hadden in een bloembak bij het monument een la ding springstof verborgen, die via een radiosignaal tot ontploffing moest worden gebracht. De lading ontplofte niet. Twee weken later vond een tuinman de bom in de bloembak. Premier Harold Wilson se steun aan de Verenigde Staten. Door het conflict met China kunnen de Russen echter niet al te onvriendelijk zijn tegen een westelijke staatsman. Wat Vietnam betreft zullen zij Wilsons argument te ho ren krijgen dat hij de Verenigde Staten steunt, omdat dit Noord-Vietnam tot vre de wil dwingen en dat hij zelf niet karig is geweest met vredespogingen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesl sche communistische vakbondsleider Njo no, die in Djakarta terechtstaat voor land verraad, heeft in het weekeinde verklaard dat .een „raad van generaals" onder lei ding van de minister van Defensie, gene raal Nasoetion, van plan was de regering omver te werpen. Njono beweerde dat de B.P.I., de centrale inlichtingendienst, en de generale staf van het leger afwisten van het bestaan van de raad. De kern werd volgens Njono gevormd door zeven man, generaal Nasoetion, ge neraal Achmad Yani, opperbevelhebber van het leger, en de generaals Soeprapto, Soetojo, Soeparman, Harjono en Soeken- dro. Behalve Nasoetion en generaal Soe- kendro werden deze bij de staatsgreep vermoord. Het militaire tribunaal -zal vanavond acht uur (plaatselijke tijd) vonnis wijzen. Wordt Njono ter dood veroordeeld, zoals de eis luidde, dan heeft de verdedigster, de in Nederland geboren mevrouw Soeni- toHeyligers, een week de tijd om presi dent Soekarno om gratie te vragen. Me vrouw Soenito ontkende zaterdag met klem dat zij lid is van de C.P.N. Advertentie MOSKOU (AFP) - „De Sovjet-Unie be zit een nieuw wapen van ongehoorde kracht" heeft maarschalk Zacharov, staf chef van de Russische strijdkrachten ver klaard. „Onze strijdkrachten zijn zo sterk dat elke vijand in korte tijd van de aardbodem kan worden weggevaagd. De grondslag van deze fantastische kracht wordt gevormd door een nieuw wapen van ongehoorde kracht. Dit wapen staat doorlopend klaar voor gebruik". De adjudant van maarschalk Zacharov, generaal Batitzki, had onlangs gezegd dat „de raketten met kernwapens die op ze ven november 1965 zijn getoond in het militaire défilé op het Rode Plein, niet door de tegenstander kunnen worden waargenomen, noch in de atmosfeer noch in de kosmische ruimte". Oud-premier Kroesjtsjev heeft veertien januari 1961 gesproken van een „onge looflijk" wapen dat nog maar pas op pa pier stond. Juist door de wrijving met China zal het Kremlin er weinig voor voelen samen met Groot-Brittannië, op grond van hun gezamenlijk voorzitterschap in de in 1954 gehouden conferentie over Indo-China, het initiatief tot een Geneefse Vietnam-confe- rentie te nemen, al staat Kosygin waar schijnlijk minder negatief dan Kroesjtsjev tegenover dit vredesapparaat dat een overblijfsel is uit de tijd van de Franse nederlaag in Indo-China. Zijn hoop is vooral echter iets te berei ken op het gebied van het tegengaan van de spreiding van kernwapens en een ver bod van ondergrondse kernbomproeven, voor welk doel hij vergezeld wordt door Lord Chalfont, de Britse minister van Ont wapening. Wilson die een expert is op het gebied van de Brits-Russische handel hoopt de Russen ertoe te brengen meer in Groot- Brittannië te kopen om de Brits-Russische handelsbalans in evenwicht te brengen. Groot-Brittannië mist een bevredigende handelsovereenkomst met de Sovjet-Unie, zoals, bijvoorbeeld, Frankrijk, Finland en Japan die bezitten. De Britse minister van Technologie, Frank Cousin, die ook naar Moskou gaat zal streven naar een grotere Brits-Russische technologische sa menwerking. Advertentie öeefffero een Zondag is in vele steden en dorpen van Frankrijk het feit herdacht dat 21 februari 1916 vijftig jaar ge leden de slag om Verdun begon. In Parijs droeg kardinaal Feltin een plechtige mis op. Vele oud-gedien- den woonden die bij. Zij hadden, evenals deze twee mannen die de slag overleefden, al hun onderschei dingen op en droegen de gehavende vaandels die getuigen zijn geweest Van de bloedigste slag in de geschie denis van de mensheid. (Telefoto). (Van onze correspondent) PARRIJS Van het vijfjarige Franse jongetje Kaminsky, dat drie weken gele den uit zijn woonstad Troyes is verdwe nen, is nog geen spoor gevonden. Intus sen zijn in Frankrijk sinds einde vorige week opnieuw twee kinderen ontvoerd. Het 9-jarige jongetje Charles Houdet, verdween vrijdag in Versailles en werd zaterdagmorgen met zware hoofdwonden in de buurt van Rambouillet langs de weg teruggevonden. Met een ernstige her senschudding is hij naar een ziekenhuis overgebracht. Voor zijn leven wordt ge vreesd. De politie vermoedt dat hij door een sadist werd ontvoerd. De jongen ver telde, dat een jongeman hem in een auto had meegenomen. Een derde geval van kinderroof werd gisteren in Parijs bekend, waar een acht jarig meisje, op weg van haar huis naar een kinderbewaarplaats, is verdwenen. Tot dusver is van de dader(s) van deze ontvoering geen spoor ontdekt. Alle na speuringen naar het slachtoffertje zijn tot dusver vruchteloos gebleven. BREMEN (ANP en DPA) In de bocht van Helgoland zijn zondagochtend in een dichte mist de Noorse tankboot „Anne Mildred Broevig" en het Britse motorschip „Pentland" met elkaar in aanvaring gekomen. Op beide schepen brak brand uit. Al spoedig bleek dat de 42 opvarenden van de tanker van boord moesten, om dat een explosie dreigde. Volgens de laat ste berichten was de „Broevgi" bijna ge> heel onder water verdwenen. Deskundigen vermoedden dat de tankboot, mede als ge> volg van de grote hoeveelheid bluswater, spoedig zou zinken. Pas vanmorgen vroeg is men er in geslaagd de brand te blussen. De dertien opvarenden van de 876 ton metende „Pentland" slaagden er na en kele uren in, de brand aan boord van hun schip te blussen. De gezagvoerder meldde dat er voor het vaartuig en de beman ning geen gevaar meer bestond. Men zou trachten op eigen kracht Hamburg te be reiken voor het laten uitvoeren van her stelwerkzaamheden. De noodseinen van de twee schepen hadden een dertigtal schepen naar de plaats van de aanvaring 35 mijl ten westen van Helgoland gebracht. Daar onder bevonden zich het Belgische vrachtschip „Roodebeek", de Finse „He rakles" en het Duitse hulpvaartuig „Fl- 10" die de opvarenden van de „Anne Mil dred Broevig" aan boord namen. (Van onze correspondent) LONDEN Het aftreden zaterdag van de Britse minister van Marine, Christo pher Mayhew, die zal worden opgevolgd door zijn assistent Mallalieu, luidt een ernstige crisis in over de Britse defen sie. Die kan diepgaande politieke gevol gen hebben. Mayhew is niet alleen maar afgetreden over het conflict over het niet kopen van nieuwe vliegdekschepen, maar uit protest tegen de gehele nieuwe defensiepolitiek, die hij een „gevaarlijk misverstand" noemt. Mayhew trad af voordat in een witboek de Britse defen sieplannen officieel zullen worden ont huld. Dat witboek verschijnt dinsdag. Mayhew is tegen de halve oplossing, die de Britse plannen beogen. De rege ring wil namelijk ook na 1970, zij het op beperkter schaal, vasthouden aan Enge- lands militaire rol in de wereld, hoewel het geld daartoe ontbreekt. Daarom zul len voor de Britse defensieve taak ten oosten van Suez de Verenigde Staten bij springen, zowel door een betere taakver deling tussen Engeland en Amerika als door financiële bijstand. Mayhew is tegen overbelasting van de Britse strijdkrach ten en tegen deze nieuwe afhankelijkheid van de Verenigde Staten. Hij acht het voor de Britse defensie uitgaven vastgestelde jaarlijkse financiële maximum van twee miljard pond een on realistisch willekeurig getal. Hij meent dat, indien een land een militaire rol op het wereldtoneel wil blijven vervullen, het daarvoor het geld zal moeten over hebben. Zo niet, dan is er geen midden weg. Dan zal Groot-Brittannië zijn ver bintenissen ten oosten van Suez, behalve die binnen de Verenigde Naties, moeten beperken. Met andere woorden het zal zich hoofdzakelijk op Europa moeten con centreren. Natuurlijk spelen in deze kwestie, be halve zakelijke en strategische overwe gingen, ook emotionele motieven mee. Want de Royal Navy, hoe ook gekort wiekt, is voor vele Britten nog altijd een symbool van Engelands onvergankelijke glorie. Wilson heeft verklaard dat er wat bezuiniging op defensie betreft geen hei lige huisjes mogen zijn. Maar hij zelf was het die voor de verkiezingen beloofd LA CORUNA, (AP) Een zware storm, die de Spaanse Noordwest kust tei sterde heeft vermoedelijk zeventien le vens geeist. Zaterdagavond is de Spaanse vissers boot Oceano Atlantico vergaan. Van de veertien opvarenden heeft slechts één de kust weten te bereiken. Vier mensenle vens gingen verloren, toen de vissersboot Diego de Almargro in het noorden van Portugal op de rotsen liep. De storm woedde drie dagen. heeft de Britse marine zoveel mogelijk in ere te herstellen. Voor Mayhew ging het niet alleen om de keuze tussen vliegdekschepen en de F-111, het Amerikaanse aanvals- en ver kenningsvliegtuig. Hij is namelijk van me ning dat beide nodig zullen zijn. De vijftigjarige Mayhew is een be kwaam en rechtschapen man die de laat ste jaren op de achtergrond is gebleven. In de na-oorlogse Labourregeringen was hij onderminister van Buitenlandse Zaken onder Ernest Bevin, wiens kieskring, East Woolwich, hij vertegenwoordigt. Mayhew was destijds één van Labours jonge in tellectuelen, rechts van 't centrum staan de. Door dit aftreden heeft hij zijn po litieke loopbaan op het spel gezet. Zijn besluit maakt daarom des te meer in druk. Mayhew zal dinsdag in het La gerhuis zijn standpunt verdedigen. PARIJS (AFP) „Nepszabadsag", het officiële orgaan van de Hongaarse com munistische partij, heeft gemeld, dat „een aantal politieke gevangenen, die in 1963 amnestie hadden gekregen, weer zijn gearresteerd en veroordeeld tot zware ge vangenisstraffen". Tot de veroordeelden behoort „een groep samenzweerders", die vroeger deel had uitgemaakt van een kring rooms-katholieken, waaronder en kele geestelijken. Het is niet uitgesloten dat de nieuwe arrestaties en veroordelingen een poging inluiden om voorgoed af te rekenen met de „opstandige" geestelijkheid en de voormalige leden van de Hongaarse com munistische partij die voor „politieke misdrijven", na de opstand begaan, ver oordeeld werden en in 1963 amnestie kre gen. Deze communisten zijn er nu van be schuldigd dat zij hulp en aanmoediging uit het buitenland de Westelijke landen hebben gekregen met het doel een opposi tie in Hongarije in het leven te roepen, die met steun uit het buitenland, de macht had moeten grijpen. In de arrestaties en veroordelingen ziet men ook een waarschuwing aan het adres van hen, die min of meer openlijk, de jongste economische maatregelen van de Hongaarse regering bekritiseerd hebben. Deze maatregelen hebben geleid tot prijs verhogingen, die uitingen van ontevreden heid veroorzaakten. 1 Bevroren. Drie mannen, onder wie een verslaggever en een fotograaf, zijn met een auto over de bevroren Botni- sche Golf gereden. Zij maakten de tocht van de Alands-eilanden naar Zwe den, een traject van 55 kilometer, in vier en een kwart uur. Hongerstaking. In de gevangenis van Beiroet (Libanon) houden dertig ter dood veroordeelden een hongerstaking, waarbij zij hun lippen hebben dichtge naaid. Zij willen herziening van hun vonnis. Op 16 februari 1959 werd de doodstraf voor moord verplicht gesteld om een eind te maken aan de vele poli tieke moorden in het land. „Angstmeter." Bij Rusissche ruimteproe- ven wordt een „angstmeter" gebruikt om de nervositiet van de kosmonauten te meten. Het instrument werd het eerst gebruikt bij de vlucht van Popovitsj en Nikolajev in augustus 1962. Beiden wa ren vóór de lancering zenuwachtig, maar dit gevoel verdween geleidelijk toen de toestand van gewichtloosheid was ingetreden. Herdenking. In Frankrijk zijn zondag her denkingsplechtigheden gehouden ter ge legenheid van 't feit dat op 21 februari 1916 de slag van Verdun begon. Verdragen. Koeweit en Hongarije zullen een culturele, technische en weten schappelijke overeenkomst sluiten. De twee landen hebben ook een luchtvaart verdrag gesloten. Vrachtwagens. Het Vaticaan neeft negen tig vrachtwagens gekocht van Duitse, Franse en Italiaanse bedrijven om die aan India te schenken voor de distri butie van voedsel in afgelegen plaat sen. Verkiezingen. In Quito is bekendgemaakt dat er op zondag vijf juni in Ecuador presidents- parlements- en gemeente raadsverkiezingen gehouden zullen wor den. Telefoonverbindingen. Oost-Duitsland heeft 't republikeinse bewind in Jemen technische en financiële hulp toegezegd bij de aanleg van telefoonverbindingen tussen de voornaamste plaatsen die in republikeinse handen zijn. Schilderijen. Prins Alessandro Torlonia heeft van de Italiaanse politie acht van de vijftien waardevolle schilderijen te ruggekregen, die in september 1964 uit zijn verzameling in een Romeinse vil la gestolen werden. Men had de schil derijen, die van vocht te hjden hadden gehad, in een boerderij teruggevonden. Congres. Het bestuur van West-Berlijn zal zich er over uitspreken of het eerste congres van de „Socialistische Een heidspartij van West-Berlijn", dat van 25 tot en met 27 februari zal worden ge houden, mag doorgaan. De „Eenheids partij" is een communistische bewe ging. Nauwkeurig. Generaal Pavel Batisky, de eerste plaatsvervangende chef-staf van het Russische leger heeft op een pers conferentie gezegd dat de Sovjet-Unie over raketten beschikt die niet onder schept kunnen worden. Deze raketten die op elk doel in de wereld gericht kunnen worden, zouden buitengewoon nauwkeurig zijn. Perfect. Het Franse nationale centrum voor de bestudering van de ruimte heeft bekendgemaakt dat er op perfekte wij ze radioberichten binnenkomen van de satelliet die op de basis in Hammaguir in Algerije, is gelanceerd. Doodstraf. Tegen vier van de vijftien be klaagden die voor het Franse hof voor de Staatsveiligheid terechtstaan wegens het beramen van een bomaanslag op het leven van president De Gaulle, is de doodstraf geëist. Een van hen is Gilles Buscia, vroeger een belangrijke figuur in de Organisatie van het gehei me leger (O.A.S.).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3