Velsen was pleisterplaats voor oorlogsgewonden Bezoek aan stadhuis en Hoogovens in IJmuiden journaal op excursie a Starfighter-piloten in Duitsland hebben onvoldoende ervaring Toestel geldt in ons land als veilig en betrouwbaar Octopus „vangt" Jacomina SlHHHHH Gezonken kotter bij forteiland op het strand gezet Nederlandse Slavisten protesteren tegen het proces te Moskou Eerste hulp voor de rode neus Zoete aardappelen niet weggooien De aanhouder wekt Aardgastarieven MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 Kerkelijk nieuws Neusbeentje gebroken - - j Geldkistje ontvreemd Auto tegen winkelpui Haas uit strik verlost Het district Haarlem van de landelijke Bond van MOVEO (Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden) heeft za terdag zijn leden, ondanks ongunstige weersomstandigheden, een prachtige dag bezorgd. De ontvangst op het nieuwe Velsense stadhuis geschiedde door wethouder J. van Leeuwen en gemeentesecretaris J. Veenstra, die namens het college de gas ten begroetten in de fraaie burgerzaal. De heer Van Leeuwen schetste hierbij de grote dankbaarheid die het Nederland se volk verschuldigd is aan hen, die in de kwade dagen van ruim twintig jaar geleden geholpen hebben om onze Neder landse samenleving te beschermen en al les daarvoor veil hebben gehad. Welis waar wordt de groep van MOVEO-men- sen telkens minder, maar zij blijft groot in zichzelf door een warme vriendschap. De wethouder illustreerde het gereed komen van het nieuwe stadhuis als de kroon op het wederopbouwwerk van vele jaren, dat nodig was omdat de bezetter zoveel schade had berokkend. Hij herin nerde voorts aan de opening van het stadhuis en de huidige nog bestaande gro te woningnood in Velsen, die nog nimmer zo sterk is aangevoeld. Met een mooie tocht in het vooruitzicht voor de MOVEO- vaüdewagen de stands langs gingen, de leden wenste hij de groep een genoeg lijke dag. Na een korte bezichtiging van het stad huis liet in de kantine van het stadhuis de koffie zich goed smaken. Hier verwelkomde districtscommissaris Bakker, nadat deze het gemeentebestuur van Velsen dank had gebracht voor de ontvangst, ir. J. V. Colijn uit Beverwijk, de scheidende commissaris. Wethouder Van Leeuwen kreeg voor het gemeentebestuur een MOVEO-map aangeboden; ook het personeel van het stadhuis ontving een attentie. Juist op het moment dat de klokken voor India luidden en de bussen hun eerste bedragen ontvingen, waarbij uiteraard de MOVEO'ers niet achterbleven, verlie ten de gasten het stadhuis en tegen half een werd de Westfriese Flora in Boven- karspel bereikt. Hier werden de deelne mers begroet door kolonel Van Wijk en door de voorzitter van de bloemententoon stelling. De dankbaarheid voor de gastvrije ontvangst kwam tot uiting in een harte lijk applaus, dat vergezeld ging van de aanbieding van het fraaie MOVEO-schild aan de voorzitter van de Flora. Na een voortreffelijke lunch hebben de MOVEO'ers, van wie sommigen in een in validewagen de stands langs gingen, prachtige, fleurige verzameling van bloe men kunnen bewonderen. Deze tentoon stelling liet een mooie indruk achter. Door mist en regen werd naar Velsen teruggereden, waar de gasten namens de Hoogovendirectie in het bedrijfsrestau rant werden ontvangen. Na een aperi tief volgde een uitstekend bereide maal tijd. Kolonel Van Wijk stond stil bij het feit, dat de ook voor MOVEO de kring van vrienden steeds kleiner wordt. Met spijt moest men nu ook afscheid nemen van de heer Colijn, die gedurende dertien jaar commissaris was en die in deze pe riode zich volledig voor de ontspanning van de MOVEO-leden heeft ingezet, waar bij hij vele voortreffelijke contacten heeft weten te leggen. Kolonel Van Wijk schets te, dat het in deze Haarlemse groep al tijd even prettig is toegegaan. Het volste vertrouwen heeft men in de nieuwe com missaris, de heer J. Bakker, die zeker het zijne zal bijdragen voor het zomerkamp te Wijk aan Zee, een initiatief van ir. Co lijn en dat wordt beheerd door de heer en mevrouw Schipper uit Beverwijk, be ter bekend als oom Jo en tante Catrien. Ir. en mevrouw Colijn kregen een mooi cadeau aangeboden in de vorm van een deel van een open haard, waarna me vrouw Colijn bovendien een fraaie plant kreeg. Dank ging uit naar de automobilisten, die altijd klaar staan voor MOVEO. De heer Colijn dankte voor alle ervaren vriendschap, nadat hij namens de lande lijke Bond van de kolonel de bronzen MOVEO-penning had ontvangen. Dank werd ook gebracht aan de Hoog ovendirectie voor de bijzonder hartelijke ontvangst: de heer Bakker en het perso neel kregen een attentie. Moe, maar zeer voldaan werd toen de aftocht geblazen. Men hoopt elkaar weer tè ontmoeten in het najaar, als Velsen weer pleisterplaats wordt tijdens een ex cursie. Winterhanden en -voeten zfjn een overtuigend bewijs dat er iets niet hele maal klopt met de bloedsomloop. Nog erger is het als ook de neus een ver dacht-rode kleur gaat vertonen, wat bovendien niet zo'n flatteus gezicht is. Afgezien van het feit, dat U er in elk geval verstandig aan doet met één (of meer) der zoëvengenoemde euvelen naar de huisdokter te gaan, bent U misschien toch ook wel gediend met de volgende tips: Wees voorzichtig met tè hete of tè koude spijzen en dranken. Ze drijven het bloed te veel naar het hoofd, waardoor de neus het nóg meer te verduren krijgt. Aangezien ook alcohol de bloedsom loop sterk aktiveert, moet U derge lijke drankjes liever „Uw neus voor bij laten gaan." Probeer het eens met een paar diepe ademhalingsoefeningen, elke ochtend 10 keer voor het wijdopen raam. Ze zullen de bloedsomloop meer in even wicht brengen (en houden). Wisselcompressen, bestaande uit een dubbelgevouwen papieren zakdoekje, afwisselend gedrenkt in hete en kou de kamillenthee, moeten drie keer per week worden toegepast. Na af loop de neus goed invetten. Vette crème moet er ook op de neus vóór U de kou in gaat. Denkt U daar vooral aan. Tijdens een zonnebad in de wintersport of onder de hoog- tezon plakt U bovendien met wat crème een stuk tissue op de neus. Zodoende kunnen de schadelijke stralen Uw neus niet bereiken. En ten slotte nog een goede raad: U kunt de wat opvallende neuskleur heel goed verdoezelen door wat lichtbeige gekleurde foundation (al of niet vloei bare make-up crème) op de bewuste plek te verdelen. Let U er bij aankoop vooral goed op, dat de crème ook goed „dekt", anders helpt het niet. Ook de couperose-adertjes, die veel op de wan gen voorkomen, kunnen op deze manier prachtig gecamoufleerd worden. Over de foundation brengt U dan een tikkel tje groene poeder aan, waardoor de rode kleur praktisch onzichtbaar wordt. Als u onverhoeds te koude (onder 4° C. boven nul) aardappelen in huis heeft, hetgeen in dit seizoen best moge lijk is, dan zullen ze zoet van smaak zijn. U hoeft deze aardappelen dan niet weg te gooien. Zonder moeite zal de zoe te smaak verdwijnen, als u ze een week in een warmere ruimte zet. Overi gens: in het algemeen geldt, dat u ook j in de winter lekkere aardappelen kunt eten, als u ze een weekje in een war- me ruimte laat voorverwarmen. Op het stuk van wekkers worden wij tegenwoordig verwend. Er is nu ook j een voor de typische langslaper, die na gewekt te zijn met een zeer melodieus geluid, het ding afzet en.dan toch weer doorslaapt. Misschien maakt hij zich daarna wijs, dat de wekker niet j is afgegaan. Dat zal hem niet lukken j met onze speciale wekker: die begint j na tien minuten opnieuw met zijn ca- rillon. Als de slaper niet begrijpt dat het nu heus ernst is, moet hij gere- kend worden onder de ongeneeslijke j gevallen en kan hij de wekker beter aan een goede vriend of vriendin ca- deau geven. Vorig jaar gaf de Consumentenbond een overzicht van de aardgastarieven die de verschillende bedrijven in re kening brengen. Vele bleken toen meer te berekenen dan het zgn. SROG-tarief het tarief dat door het samenwerkings orgaan van de gasleverende bedrijven wordt geadviseerd. Omdat er onder tussen nogal wat wijzigingen in de ta rieven werden aangebracht en omdat er in meer gemeenten aardgas kwam, wordt dit overzicht in het februari nummer van de Consumentengids her haald. Enkele bedrijven die in de vorige pu- blikatie met zeer hoge tarieven uit de bus kwamen blijken deze te hebben verlaagd. Bij andere is men nog duur uit. De Consumentenbond vraagt zich af of de hoge tarieven niet mede ver band houden met de geringe omvang van vele gasleverende bedrijven ons land telt er niet minder dan tweehon derdvijftig! en of een zekere sane ring hier niet gewenst zou zijn. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-N. C. Wisse te Elspeet; te Kruiningen H. van Gilst te Tricht. Geref. Kerken Beroepen te Pernis (vak. H. C. Voorne- veld) E. A. van Es te Dubbeldam; te Utrecht (vak. wijlen L. W. Muns) H. Schut te Bussum. Bedankt voor Wassenaar-Zuid mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Examens. Kand. E. van Wieren te Gro ningen is praeparatoir geëxamineerd maar i.v.m. verdere studie nog niet beroepbaar. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen (3e pred.pl.) G. Broere te Dinteloord, idem (vak. J. R. Cuperus) W. Chr. Hovius te Nieuw Lek ker land; te Barneveld P. M. Breugem te Achterberg; te Nunspeet (4e pred.pl.) (toez.) H. Jongerden te Schoonhoven; te Uitwijk-Waardhuizen E. Bouman, kand. te Katwijk aan Zee; te Soesterberg F. J. Th. van Boven te Muntendam. Aangeno men naar Amsterdam (vak. dr. E. J. Beker) mr. C. B. Posthumus Meyes te Winsum. Bedankt voor Jutrijp-Hommerts M. Ruster te Anjum; voor Papendrecht (vak. H. C. Bultman) A. Gooijer te Wezep. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Laren (Gld.) (toez.) B. W. Okma te Westerbroek-Kropswolde. Aan genomen naar Okkenbroek W. P. J. Osinga te Ilpendam; naar Nieuwerkerk aan den IJssel J. van Wier te Putten, die bedankte voor Wierden. Bedankt voor Voorthuizen P. Poot, pred. Kerk en Wereld te Drie bergen. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Delft L. Vroegindewey, aldaar. Zaterdagmiddag om half drie werd op de Plesmanweg in Beverwijk een 45-jarig voetgangster aangereden door een motor bakfiets, op het moment dat zij zich had gebukt om haar schoenveters vast te ma ken. Zij moest zich wegens een gebroken neusbeentje onder doktersbehandeling stellen. 'êX; K- Van onze correspondent) VLIEGBASIS TWENTHE. West- Duitsland maakt zich zorgen om de Star- fighter. Van de zevenhonderd jachtvlieg tuigen van dit type die daar de laatste jaren in gebruik werden genomen zijn er 45 neergestort. Alleen al in 1965 veron gelukten er 26 en het nieuwe jaar was nog geen veertien dagen oud, of er ging er weer een. Verlies in geld: 270 miljoen Duitse marken. Verlies aan mensenle vens: vijftien. Verlies aan moreel: niet meer bij benadering te schatten. In de Bondsrepubliek heet de F-04 G niet Starfighter, maar „vliegende dood kist", „Witwenmacher" en „mooie dood". Hoofdartikelschrijvers en opiniebladen ageren heftig en zeggen dat het toestel een miskoop is geweest. Het zou zo in gewikkeld zijn dat het niet door mensen handen te besturen is. Is dat waar? Nederland heeft precies dezelfde, tege lijk met de Duitse bij Fokker vervaar digde Starfighter, maar de Koninklijke Luchtmacht had nog zelden zo'n veilig jaar als 1965. Slechts twee F-104's gingen verloren en dat dan nog doordat zij tij dens een formatievlucht met elkaar in botsing kwamen. Geen technische oorzaak dus, maar een vliegfout zoals die nooit helemaal uit het vliegbedrijf te elemine ren zal zijn. Alle Starfihterpiloten binnen onze Koninklijke Luchtmacht, van de hoogst ervaren in vlieger majoor M. A „matje" Janssen tot aan de jonge ser geant die nog maar nauwelijks met het pijlpuntige potlood heeft kennis gemaakt, zijn dan ook enthousiast over het toestel Zij noemen het een „pilots airplane", een heerlijk vliegtuig, dat uitstekende vlieg kwaliteiten paart aan een goede wend baarheid en gemakkelijke manoeuvreer baarheid. Ook in de vele andere landen waar de Starfighter in gebruik is, zijn de Na maandenlange bergingspogingen is het de „Octopus" van Bureau Wijsmuller zondag gelukt het wrak van het Katwijk- se vissersvaartuig „Jaco Mina", die in de morgen van zaterdag 24 juli 1965 op zes mijl ten noordwesten van IJmuiden kap seisde en zonk, in haar vangarmen te krij gen en aan de oppervlakte van de Noord zee te brengen. De „Octopus" heeft het wrak van de „Jaco Mina" zondagavond tot voor de pie ren van IJmuiden gesleept. De rijksha venmeester kon toen echter geen toestem ming geven om het met de kiel naar bo ven liggende wrak naar binnen te bren gen. Vanmorgen werd het onderzoek voor eventueel binnenslepen voortgezet. Bij de ramp van de Katwijker zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De raad voor de Scheepvaart te Amsterdam sprak de schipper en stuurman van het ramp schip vrij van alle schuld aan het ten onder gaan van hun schip. De ramp moet Als een gevangen walvis hangt de gelichte Katwijkse kotter „Jaco- mine" ondersteboven in de (ten)- takels van het bergingsvaartuig „Oc topus". De kotter, die zeven maan den geleden op de Noordzee on geveer zes mijl noordwest van IJ muiden kapseisde en zonk, is van middag omstreeks een uur binnen de IJmuidense havenmond gebracht en op het strand van het forteiland gezet. worden toegeschreven aan de onstabili teit van de „Jaco Mina". vliegers er heel tevreden mee. Van een catastrofale reeks ongelukken is nergens sprake. Behalve dan in de Bondsrepu bliek. Zodat de vraag rijst: waarom daar wel en elders niet? Voor het vinden van een antwoord is een vergelijking met Nederland het zui verst, omdat wij precies hetzelfde F-104 type G gebruiken. De toestellen zijn door elkaar op dezelfde produktielijn tot stand gekomen en ongebouwd met onderdelen van dezelfde toeleveringsbedrijven. Ook klimaatsverschillen kunnen het beeld nauwelijks vertroebelen. Bij zo'n verge lijking springen dan de volgende verschil len in het oog: de Luftwaffe beschikt niet over vol doende ervaren vliegers. In West- Duitsland ontbreekt een generatie van met de straaljagers meege groeide piloten, omdat men pas in 1961 met de opbouw van een lucht' wapen begonnen is; hetzelfde geldt voor het grondpersO' neel. Na de propellorvliegtuigen van de tweede wereldoorlog heeft Duits land vijftien jaar geen jachtvliegtui gen gekend. De technici die nog over waren, werkten elders en werden bi;i hun indiensttreding onverhoeds ge confronteerd met de technische voor uitgang die in andere landen geleide lijk aan verwerkt was; op de, toch al kleine, groep beschik bare deskundigen werd vóór de her oprichting van de Luftwaffe een zwaar beroep gedaan door de burger luchtvaart. De meeste piloten vonden een baan bij de Lufthansa, een char termaatschappij of in de industrie; nog steeds heeft een goede vliegtuig monteur in Duitsland veel meer mo gelijkheden om het uniform te ver wisselen voor het burgerpak dan bij ons; door de overvloedige en gevarieerde werkgelegenheid in de Bondsrepu bliek, de gemiddeld hoge salariëring en een aversie onder de jeugd tegen het militaire gedoe, krijgt de Luft waffe te weinig uitblinkers als vrij williger voor de vliegeropleiding; de Starfighter is in een te groot kwantum te snel op de nog zwakke en in opbouw verkerende luchtmacht losgelaten. 700 supersonische jagers thuisbezorgd te krijgen als men nog bezig is een organisatie op te zetten is hetzelfde als de man die gisteren zijn rijbewijs verwierf en vandaag in een Lotus de racebaan opgaat; t gedwongen door gebrek aan instruc- terus moet de Bondsrepubliek haar jachtvliegers laten opleiden in de Verenigde Staten. Daar, in de goed- ardige zon van Arizone, leren de jon gelui hun jettrainer keurig beheersen, maar bij Europese weercondities een op alle oorlogstaken voorbereide jachtbommenwerper de baas te kun nen is nog wel iets anders; 1 tenslotte de niet aflaten reeks van ongelukken met de verontwaardigde en bezorgde publiciteit die daar een gevolg van is heeft een „Starfigh- ter-psychose" veroorzaakt. Een vlie ger die 's ochtends nog van zijn vrouw te horen heeft gekregen „schei er toch mee uit" zit niet in de best denkba re conditie in de cockpit. Misschien zijn dit niet alle redenen. Waarschijnlijk zijn er meer. De speciale Bondsdagcommissie die de Starfighteraf- faire in onderzoek heeft, kreeg te ho ren dat de salariëring van het personeel in de Luftwaffe niet voldoende zou zijn. Verder gaan er geruchten over competen tiekwesties tussen nieuwbakken generaals. Maar ook als daar niets van waar zou zijn, zijn er al problemen genoeg. Feite lijk zijn ze alle terug te voeren op één begrip: gebrek aan ervaring. De aandacht van talloze voorbij gangers werd zaterdag getrokken door het winterse beeld dat deze woning aan de IJmuidense Zeeweg bood. Maar de dooi zette in en zon dagmorgen was van de winter niet veel meer te zien. Voor velen die alleen maar narigheid hadden ondervonden van de spekgladde wegen en aan wie de schoonheid van het winterse landschap bij al die ellende geheel is ontgaan, hoe ven sneeuw en vorst niet meer terug te komen. Nederlandse hoogleraren In de Russi sche taal, letterkunde, geschiedenis en het Russische recht hebben heden een tele gram gezonden aan de heer I. I. Toega- rinov, ambassadeur der U.S.S.R. te Den Haag. De hoogleraren zijn dr. B. Becker, dr. J. W. Bezemer, dr. C. L. Ebeling, dr. J. van der Eng, dr. A. H. Kuipers, dr. mr. J. M. Meijer, dr. Karei van het Reve en dr. Z. Szirmai. Zij zeggen te betreuren dat bij het proces tegen Sinjavski en Da niel, noch de akte van beschuldiging, noch de uitspraak openbaar gemaakt is, dat het proces slechts mocht worden bij gewoond door hen, die door de overheid daartoe waren uitgenodigd, en dat aan buitenlandse correspondenten inzonder heid aan de correspondenten van de Ne derlandse dagbladen „Het Parool" en „De Waarheid" de toegang tot de rechtszaal werd geweigerd." Voorts achten de hoogleraren het een grove onrechtvaardigheid, dat genoemde auteurs tot zware straffen veroordeeld zijn op grond van de beschuldiging, dat zij propaganda zouden hebben gemaakt tegen de in hun land bestaande orde. De ondertekenaars zijn van mening, dat het in woord en geschrift uiten van de eigen overtuiging een grondrecht behoort te zijn van de burgers van ieder land, ook wanneer die overtuiging tegen de in dat land bestaande orde ingaat. Ook menen zij, dat het in het buitenland publiceren van de eigen regering niet welgeval lige geschriften niet strafbaar behoort te zijn. Het komt hun verder voor, dat dit proces en de tegen de beklaagden ge voegde perscampagne meer schade doet aan de reputatie van Rusland dan de ver halen en novellen, die Sinajvski en Daniel in het buitenland hebben gepubliceerd. Bij de Velsense politie is aangifte ge daan van diefstal van een geldkistje, dat is ontvreemd uit een niet afgesloten kan toortje van een zelfbedieningszaak in IJmuiden-O. De inhoud bestond uit bank papier en pasmunt, ter waarde van twaalfhonderd gulden. Men vermoedt dat de diefstal in de loop van zaterdagmorgen is gepleegd. Zaterdagmiddag omstreeks half drie moest een 56-jarige inwoner van Bever wijk als bestuurder van een personenauto op de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord plotseling afremmen, om het van het Stratingplantsoen komend verkeer voor rang te verlenen. De wagen slipte echter door en kwam tegen een winkelpui tot stilstand. Hierbij werd de auto aan de voorzijde zwaar beschadigd, terwijl bo vendien de winkelpui werd ontzet en de etalageruit en een zijruit werden vernield. De bestuurder liep een letsel op. Tijdens een controle op het naleven van de jachtwet trof de politie op „Rooswijk" in Velsen-Noord enige strikken aan, waar bij zich in een daarvan een nog levende haas bevond. Het dier werd door de po litie prompt uit zijn benarde positie ver lost en weer in vrijheid gesteld, waarbij de overige strikken onbruikbaar werden gemaakt. Voorts werd in de Herendui nen een 33-jarige visser uit IJmuiden aan gehouden, die zijn wandeling hier zag ge honoreerd met een procesverbaal inzake stropen, verboden wapenbezit en 't lopen op verboden terrein.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4