Nieuw vijfjarenplan Sovjet-Unie werkt jaarlijkse 129 bekend toe naar van staalproduktie miljoen ton Scherp protest van kompels uit de Ruhr Gasspuiter bij Sleen door NAM getemd De Beurs Vordering van een huis ten behoeve van „eigen gebruik' Personeel Raden van Arbeid krijgt wachtgeld Onveranderde winst Kas-Associatie Hoesch stelt weer 10 dividend voor Lufthansa praat over aankoop van luchtbussen Hogere uitkeringen provinciefonds SCHEEPVAARTBERICHTEN NEGEN MUZEN Dronken autorijder reed fietser dood Verdrag met VS over bronbelasting op dividenden Forse daling van autoverkopen in januari Recht, wet en praktijk MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 Critiek 84 hoger electrische schrijfmachines HARTOG Balanstotaal steeg tot 262.6 min MOSKOU (DPA en Reuter). Het nieuwe Russische vijfjarenplan, dat zaterdag op een bijeenkomst van het Centrale Comité van de Russische Communistische Partij werd goedge keurd en op 29 maart aan het partij congres zal worden voorgelegd, heeft als voornaamste doel het verzekeren van „een verdere aanzienlijke indu striële expansie, een snelle, stabiele ontwikkeling van de landbouw en een belangrijke verhoging van de levens standaard van de bevolking". In de richtlijnen voor het plan wordt gewezen op de noodzaak, het nationale inkomen in die periode van vijf jaren met 38 tot 41 percent te verhogen. Het inko men per hoofd van de bevolking zal met ongeveer dertig percent moeten stijgen. Tegelijkertijd wil men het verschil in levensstandaard tussen de bewoners van het platteland en van de steden verklei nen. De industriële produktie moet met ongeveer vijftig percent stijgen. Het vijfjarenplan beoogt ook een ver dere versterking van de defensiecapaci teit. „De allerbelangrijkste taak is, het niet tot een nieuwe wereldoorlog te laten komen", zo wordt gezegd. In het plan wordt de nadruk gelegd op het belang van een snellere ontwikkeling op wetenschappelijk en technisch gebied. Men wil zich ook meer dan voorheen concentreren op de stroomlijning van de industriële produktie. In 1970 hopen de Kussen 124 a 129 miljoen ton staal te produceren. In 1965 produceerden zij 91 miljoen ton. Wat het onderwijs betreft, wil men te gen 1970 de invoering van de 10-jarige middelbare opleiding, die een universeel karakter zal hebben, in grote lijnen vol tooid hebben. Voorts wil men in de vijf jaar die het plan bestrijkt, ongeveer 7 miljoen specialisten opleiden ofwel 65 per cent meer dan in de periode 1961-1965. Het plan om het verschil in levensstan daard tussen de bewoners van het platte land en die van de steden te verkleinen, is een vraagstuk waarmee men in de Sovjet-Unie al jaren bezig is. In de afge lopen jaren is de trek van het platteland naar de steden toegenomen en hier zou een van de oorzaken liggen van de ach terstand op het gebied van de landbouw- produktie. Een nieuwigheidje in het plan is het gegarandeerde maandloon dat men de arbeiders op de collectieve boerderijen wil geven. Dit loon zou min of meer over eenkomen met dat wat op de staatsboer derijen wordt gegeven. In de richtlijnen voor het 23ste partij congres oefent het centrale comité cri tiek uit op de resultaten van het zeven jarenplan, dat betrekking heeft op de ja ren 1959-1965. Bij de uitvoering van het plan, aldus het centrale comité, zijn ern stige tekorten aan het licht getreden. Op het gebied van de landbouw waren de beoogde doelen niet bereikt en dat had gevolgen gehad voor de economische ont wikkeling van het land. Ook het produk- De regering blijft bezwaar maken tegen de uitkeringsregeling die de sociale ver zekeringsraad heeft voorgesteld voor het personeel van de Raden van Arbeid en de Sociale Verzekeringsbank, dat in ver band met de liquidatie van de Invali- diteits- en Ongevallenwetten moet afvloei en. Zij heeft besloten de 1700 ambtenaren, waarom het gaat, normaal wachtgeld toe te kennen, met dien verstande dat afhan kelijk van leeftijd en aantal dienstjaren gedurende een periode van 1 tot 3 jaar een wachtgeld wordt toegekend van 100 percent van het laatst genoten salaris. De sociale verzekeringsraad had voor gesteld het personeel ouder dan 60 jaar, het volledige salaris door te betalen tot dat de pensioengerechtigde leeftijd zou zijn bereikt. Deze regeling gaat de regering echter te ver, zei minister Veldkamp gis teren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de wetten op de arbeidsonge schiktheidsverzekering. De minister liet blijken dat voor degenen, die bij de af vloeiing ouder zijn dan 62 jaar, niet de plicht zal gelden om elders passende ar beid te aanvaarden. Minister Veldkamp deelde mee dat hij de zienswijze van de regering ter kennis van de sociale verzekeringsraad heeft ge bracht. De raad heeft begrip getoond voor de bezwaren van de regering, maar meent dat de regeling, zoals de regering die wil treffen, moeilijkheden zal oproepen. Gelet op de repercussies die uit de voor stellen van de sociale verzekeringsraad zouden ontstaan, kan de regering echter de voorstellen van de raad niet onverkort volgen, aldus minister Veldkamp. (Van onze correspondent) GELSENKIRCHEN Duizenden mijn werkers zijn zaterdag in Eire, een voor stadje van Gelsenkirchen, met zwarte vaandels en spandoeken de straat op ge gaan om te protesteren tegen de onver wachte sluiting van de kolenmijn „Graf Bismarck" van het Krupp-concern. De ontevredenheid onder de Duitse mijnwerkers in het Ruhr-gebied is groot. De toestand is er uiterst gespannen en er is niet veel nodig om te komen tot situaties zoals zich die enige weken geleden in de zwarte driehoek van het Belgisch-Lim burgse kolenbekken hebben voorgedaan. De mijnwerkers droegen op hun spandoe ken leuzen mee als: „Gelsenkirchen, geen armenhuis" en „Meer nieuwe arbeids plaatsen", „Weg met de kapitalisten" en het van vroeger nog zo bekende „Duits land ontwaakt". Zaterdag gingen in Gelsenkirchen hard nekkige berichten rond dat behalve de „Bismarck" nog 19 andere mijnen, die tot nu toe niet op de lijst van voorgenomen sluitingen voorkwamen, de poort zullen moeten sluiten. Bijna 200.000 mijnwerkers worden daardoor met werkloosheid be dreigd. De regering in Düsseldorf en de bondsregering in Bonn willen de Duitse kolenproduktie zo spoedig mogelijk dras tisch verminderen. De tot nu toe doorge voerde mijnsluitingen hebben weinig effect opgeleverd. Door rationalisatie en mechanisatie zijn de onverkoopbare kolen- voorraden nog steeds groter geworden. tieplan voor bepaalde takken van de zware industrie was niet verwezenlijkt. Nieuwe industriële centra ontwikkelden zich te langzaam. Voorts leverden vele industrieën technisch verouderde produk- ten die bovendien nog van slechte kwali teit waren. Toch was het „economische potentieel van de Sovjet-Unie tussen 1959 en 1965 belangrijk groter geworden". Zo was de totale industriële produktie in die perio de liefst maar met 84 percent geste gen. In die zeven jaar waren er 21 miljoen arbeiders en employés bijgekomen en bij na net zoveel woningen gebouwd als tus sen 1917 en 1958. In de laatste jaren van dit plan was ook de internationale spanning toegeno men en hieraan was het Amerikaanse imperialisme debet, dat „militaire aanval len in diverse delen van de wereld had ontketend". Met het oog hierop had men geld moeten uittrekken voor de verdedi ging van de Sovjet-Unie. Advertentie KANTOORMACHINEHANDEL Schoterweg 122-Haarlem Tel. 5 01 30 y.-.v. -/.-.v.-.- m mk De Kas-Associatie N.V. heeft in 1965, blijkens het verslag, de kostenstijgingen (waarvan de loonstijging veruit de groot ste factor uitmaakt) niet kunnen opvan gen door een stijging van de provisieba ten. Dank zij een toeneming van de haar toevertrouwde gelden waren de netto ren tebaten in totaal hoger, zodat het winst saldo vrijwel gelijk is aan dat over 1964. Een permanente veldslag tussen de fi nanciële instellingen om gelden aan te trekken dreef de depositorente op en ver oorzaakte een kleine teruggang van de rentemarge. Deze margedaling werd in absolute cijfers meer dan gecompenseerd door de toegenomen totaalbedragen. Vol gens de winst- en verliesrekening stegen de provisie-inkomsten tot 4,48 (v.j. ƒ4,14) min en de rentebaten tot ƒ4,16 (ƒ3,81) min. De onkosten stegen tot 6,08 (ƒ5,41) min. Na een bijdrage aan het pen sionfonds ad. 447.400 433.900) en een reservering voor belastingen ad 1,1 min (onv.), resteert een winstsaldo van 1,02 1,01) min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van acht percent over het kapitaal van 10 min. Het balanstotaal nam toe tot 321,3 (ƒ262,6) min. Hoesch zal aan de op 7 april te houden algemene vergadering voorstellen over het boekjaar 1964-1965 een onveranderd dividend uit te keren van 10 percent. Te vens zal een voorstel tot verhoging van het maatschappelijk kapitaal met DM 195 min. tot DM 570 min. in behandeling worden genomen. In tegenstelling tot de eerste helft van het afgelopen boekjaar, zijn de resultaten van het concern over de tweede helft aan zienlijk lager uitgevallen. Een mogelijke verhoging van het uit te keren dividend kon dan ook niet worden verwezenlijkt. Aan de vergadering zal eveneens wor den voorgesteld aandeelhouders Dort- mund-Hörder Hüttenunion in de gelegen heid te stellen 10 aandelen om te wisse len in 7 aandelen Hoesch. Om afrondin gen bij de omruil mogelijk te maken zal tot uitgifte van aandelen van nominaal DM 50 worden overgegaan. HAMBURG (AFP) De Westduitse „Lufthansa" is met de Amerikaanse vlieg tuigfabrieken Douglas en Boeing onder handelingen begonnen over de aankoop van zogenaamde „luchtbussen" die aan ongeveer 450 personen plaats zouden bie den. Het ging om de Douglas „DC 10" en de „Boeing B 747" die in 1972 of 1973 ter beschikking zouden moeten komen. De Lufthansa hoopt als eerste Europese maat schappij één van deze luchtreuzen te zul len krijgen. (Van onze correspondent) GRONINGEN Van zaterdag op zon dag is de gaskrater in Sleen tot rust gekomen. Eenendertig dagen nadat de spuiter losbrak, en een complete boorin stallatie verdween in een baaierd van modder, gas en water, is de Nederlandse Aardolie Maatschappij erin geslaagd de ontspoorde boorput te temmen. Vanmor gen zei de NAM dat de operatie geslaagd was, dat er erupties zijn afgelopen en dat er geen gevaar lijkt te bestaan voor her nieuwde uitbarstingen. Ter compensatie van de hogere finan ciële lasten, die voor de provincies voort vloeien uit de inwerkingtreding met in gang van 1 januari 1966 van de Algemene Burgerlijke Pensioenwet, is het aandeel, dat de provincies ontvangen uit de op brengst van de daarvoor aangewezen rijksbelastingen, verhoogd met 0,014 per cent. Voor 1966 zullen als gevolg hiervan de middelen van het provinciefonds stij gen met 2.388,820. De minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten de voorschotten, welke de provincies op hun uitkering uit het pro vinciefonds ontvangen, met eenzelfde be drag te verhogen. Als gevolg hiervan wordt het voorschot aan de provincie Noord-Holland verhoogd met 278.896 tot 16.514.602. Zuid-Holland krijgt 329.057 meer of wel 19.484.893. Abbekerk 21 te Aden. Acmaea 21 te Curasao. Alblasserdijk 21 te Charleston. Algol 19 te Le Havre. Alkmaar 20 te Porta Cardon. Amerskerk 19 v. Rostock p. Rotterdam. Amstelmeer 20 te Buenos Aires. Andijk 19 v. Le Hvre n. Antwerpen. Ares 21 te Callao. Atys 19 v. Thameshaven n. Stanlow. Calamares 19 te Baltimore. Caltex Rotterdam 20 te Suez. Cartago 20 te Seattle. Ceres 19 v. Callao n. Guayaquil. Chiron 21 te Barbados. Daphnis 20 te Bermuda. Diemerdijk 18 v. Los Angeles n. San Francisco. Dinteldijk 19 v. Antwerpen n. Londen. Duivendrecht 19 v. Antwerpen n. Baton Rouge. Eenhoorn 19 v. Saloniki n. Istanbul. Eos 21 te Genua. Gaasterkerk 20 te Beira. Giessenkerk 20 te Brisbane. Gulf Italian 19 v. Port Said n. Antwerpen. Hathor 19 v. Hamburg n. Bremen. Hercules 21 te Port of Spain. Ivoorkust 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Japara 19 v. Bremen n. Antwerpen. Kalydon pass. 21 Messina n. Piraeus. Kamperdijk 19 v. Antwerpen n. Boston. Karachi 19 v. Bangkok n. Singapore. Karimun 19 v. Bremen n. Hamburg. Kelletia 19 te Saltend. Kopionella 18 v. Calcutta n. Bombay. Kosicia 19 v. Balik Papan n. Singapore. Koudekerk 20 v. Suez n. Fremantle. Langkoeas 19 v. Timaru n. Bluff. Ladon 20 v. Bonaire n. Nassau. Loppersum 19 v. Galveston n. Brownsville. Lycaon 19 v. Hamburg n. Amsterdam. Main Lloyd 21 te Mount Maunganui verw. Marathon 19 v. New Orleans n. Willemstad. Meerdrecht 20 te Avonmouth. Mersey Lloyd 20 te Singapore. Moerdijk 19 v. Los Angeles n. Cristobal. Neder Elbe 19 v. Chittagong n. Chalna. Neder Waal 19 v. Barcelona n. Rotterdam. Neder Weser 20 te Damman. Nieuw Amsterdam 19 v. New York n. St. Thomas. Oberon 20 te Malta. Ondina 19 v. Ummsaid n. Rotterdam. P. G. Thulin 18 v. Balboa n. Quintero. Polydorus 19 v. Tandjung Priok n. Surabaja. Prins Casimir 20 te Haifa. Riouw 19 v. Khorramshar n. Suez. Roebiah 18 v. New Orleans n. Norfolk. Roggeveen 20 te Zanzibar. Schiekerk 19 v. IJmuiden n. Bremerhaven. Senegalkust 20 te Bordeaux. Sepia 19 te Mena al Ahmadi. Sinoutskerk 19 te Port Said. Sloterkerk 20 v. Port Said n. Antwerpen. Socrates 20 te Paramaribo. Soestdijk 19 v. Antwerpen n. Hamburg. Statendam 19 te Antigua. Straat Chatham 20 te Monrovia. Straat Fushimi 20 te Nagaura. Straat Futami 19 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Sumatra 19 v. Penang n. Singapore. Tegelberg 19 v. Okinawa n. Hongkong. Thuredrecht 19 v. Mississippi River n. Tarragona. Tjiwangi 19 v. Brisbane n. Yokkaichi. Viana 20 te Miri. Vitrea 19 te Curasao. Waterland 20 v. Montevideo n. Rio de Janeiro. Wieldrecht 20 te Birkenhead. Witmarsum 19 v. New Orleans n. Le Havre. Woltersum 19 v. Le Havre n. Nassau. Wonosari 21 ten anker rede Karachi. Zaankerk 21 te Hamburg. Zuiderkerk 19 te Antwerpen. Zwijndrecht 19 v. Bahia Blanca n. Durban. SLEEPVAART Cycloop en Junior. 20 febr. werkzaam te Marsa el Brega, Libië. Friesland, 15 febr. vertrokken van Balboa, Panamaknanaal. Gelderland, 19 febr. vertrokken van IJmuiden. Groningen, 20 febr. 400 mijl NNO Recife, met zuiger naar Buenos Aires. z Hector. 20 febr.. nog in dok te Amsterdam. Help, 16 febr. vertrokken van Malta. Jacob van Heemskerck, 20 febr. 50 mijl ten Noorden van Borkum bij brandende Noorse tanker Anne Mildred Brovig. Noord-Holland, 20 febr. 50 mijl ten Oosten van Masirah Island, met baggermateriaal naar Koeweit. Octopus, 20 febr. 6 mijl NW IJmuiden kotter KW 219 gelicht, onderweg naar IJmuiden. Simson, 20 febr. met Octopus en gelichte KW 219 Jaco Mina onderweg naar IJmuiden. Utrecht, 20 febr. station Landsend. Titan, 12 febr. vertrokken van IJmuiden. Willem Barendsz, 20 febr. 500 mijl West van San Francisco, met twee bakken onderweg naar Manilla. Op 16 december werd begonnen met een ontlastingsboring op 600 meter af stand van de oude boorput die was her schapen in een vulkaan. Er werd een ver binding tot stand gebracht tussen de „Wil de put" en de ontlastingsput en vrijdag is men de hele dag bezig geweest om langs deze weg cement in de borrelende laag te spuiten. De NAM is zeer gelukkig dat de voor Nederland unieke operatie is geslaagd. Er zijn de nodige tegenslagen geweest en mede door het slechte weer heeft de ope ratie ruim een maand langer geduurd dan was gepland. Er zullen nog wel produktie- proeven moeten worden gedaan en het af werken van de put zal nog veel tijd kos ten. Het zal nog een heidens karwei zijn om de enkele tientallen meters diepe modderpoel met een middellijn van circa 100 meter, te dempen. Dit werk zal waar schijnlijk worden uitgevoerd door de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij. Het boorterrein moet in de oorspron kelijke staat worden teruggebracht. De NAM acht het vrijwel uitgesloten dat aan de omliggende landerijen schade is toe gebracht door zout dat door de krater naar boven is gebracht. Laboratorium proeven zouden hebben uitgewezen dat het zoutgehalte zeer laag is. Nieuw Babylon. In het Provinciaal Mu seum te 's-Hertogenbosch wordt van 26 februari tot en met 24 maart de ten toonstelling van Constant „Van Cobraa naar New Babyion" gehouden. De ten toonstelling omvat het volledige New Babylon-project met maquettes, schet sen, foto's etc. Voorts zijn aanwezig een dertigtal schilderijen, een dertigtal gouaches, vooral uit de Cobra-periode, en een aantal plastieken. Het werk van Constant zal deze zomer worden uit gezonden naar de Biennale van Venetië. Sean Connery. De Britse acteur Sean Connery, voornamelijk bekend door zijn filmvertolking van geheim agent James Bond, zal tegen het einde van het jaar een toneelstuk regisseren in New York. Het stuk „The Secret of the World" van Ted Allan, is vier jaar geleden opge voerd in Londen. Het salaris dat Con nery zal krijgen is slechts een fractie van wat hij voor zijn films krijgt, zo heeft zijn agent in Londen meegedeeld Mondriaan tentoonstelling. Na twee jaar van voorbereidingen heeft het Kunst museum van Toronto een tentoonstel ling geopend van werken van Mpn- driaan, die in 1944 in New York is overleden. De tekeningen en schilde rijen, geleend van negen landen, om vat een werkperiode van 56 jaar van Mondriaan. Koningin Juliana heeft een aantal werken uit haar collectie ter beschikking gesteld. De tentoonstelling gaat op 20 maart naar Philadelphia en daarna naar het Gemeentemuseum in Den Haag. Muziekinteruniversitaire. De Muziekinter- universitaire voor Studenten wordt dit jaar in Utrecht gehouden. Op 14 april het pianistenconcours, 15 april het concours voor organisten, en op 16 april het ka mermuziekconcours. De juryleden voor het pianistenconcours zijn: Gerard Hen- geveld, George van Renesse en Hans Henkemans; voor de organisten zal de jury bestaan uit: Albert de Klerk, Louis Toebosch en Jaap Hillen; in de jury voor het kamermuziekconcours hebben Jaap Stotijn, Rutger Schoute en Johannes Röntgen zitting hebben genomen. Huizenhoog vliegen stof en stenen omhoog bij de ontploffing van een Vietcongmijn, die door regerings troepen onschadelijk wordt gemaakt in de Mekong-delta, 230 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Saigon (Telefoto). De 30-jarige ongehuwde P. J. Braspen ning uit Etten (NB) is, toen hij per fiets op weg naar huis was, aangereden door een auto, bestuurd door 'n 22-jarige jon geman uit Rijsbergen. De wielrijder over leed korte tijd later aan zijn verwondin gen. De bestuurder van de auto is door de rijkspolitie gearresteerd omdat hij dronken bleek te zijn. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 367 160-160.40 123-123.90 111.40-111.80 2de tijdv. 369 160.90 124.20 112.40 INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. De op 30 december 1965 te Washington ondertekende overeenkomst met de Ver enigde Staten ter aanvulling van het be lastingverdrag met dat land is vandaag aan de staten-generaal ter goedkeuring voorgelegd. Eén van de voornaamste wij zigingen vormt de herziening van de be lastingheffing op dividenden. Volgens het nieuwe verdrag wordt Ne derland in staat gesteld een bronbelasting op dividenden te heffen naar dezelfde ta rieven als de Verenigde Staten. Momenteel heeft Nederland ingevol ge het bestaande verdrag in het geheel geen bronbelasting op dividenden, terwijl de Verenigde Staten 15 percent heffen op dividenden uit beleggingen in aandelen en 5 percent op dividenden die door een dochtermaatschappij aan haar moederven nootschap worden uitgedeeld. De wijzigingsovereenkomst voorziet voor moeder-dochter-verhoudingen in een verlaging van het vereiste percentage van het aandelenbezit van het ontvangen de lichaam van 95 percent tot 25 per cent. Voor een overgangsperiode van 2 jaar, te rekenen van de dag waarop de wijzigingsovereenkomst van kracht wordt, zal de bestaande vrijstelling van Neder landse dividendbelasting worden gehand haafd voor Amerikaanse charitatieve in stellingen zonder winstoogmerk en voor pensioenfondsen met betrekking tot Neder landse aandelen die zij op 30 april 1965 bezitten. De overeenkomst bevat tevens bepalin gen, betrekking hebbende op de belasting heffing van vermogenswinsten, vaste in richtingen, hoogleraren en studenten. Ver der zijn voorzieningen getroffen voor te gemoetkomingen die door de éne staat worden verleend voor belastingen die aan de andere staat zijn betaald. De dividend bepalingen van de aanvullende overeen komst treden in werking op de dag na die van de bekrachting; de overige bepalin gen met ingang van 1 januari daarop vol- gefid. De aanvullende overeenkomst heeft slechts gelding voor het rijk in Europa. De werking daarvan kan echter worden uitgebreid tot Suriname en de Nederland se Antillen. In januari van dit jaar zijn volgens voorlopige cijfers van de RAI in ons land 11.679 personenauto's verkocht. In januari 1965 lagen deze verkopen op 18.184. een nadelig verschil van niet minder dan 6.505. Hieruit blijkt duidelijk, dat de koop golf van de laatste maanden van 't afge lopen jaar ten gevolge van de verhoging van de prijzen door de maatregelen van de regering een bijzonder sterke invloed heeft gehad op de zaken in de auto branche. In december 1965 was de ver koop nog boven de 30.000 auto's. De internationale omzetten van General Elec tric Co. bereikten in 1965 een totaal van 6.214 miljoen dollar. Dat was 14 meer dan het totaal van 5.450 miljoen dollar, dat in 1964 werd be reikt. De omzet buiten de Verenigde Staten steeg tot 1,1 miljard dollar. De geconsolideerde nettowinst beliep voor 1965 355 miljoen dollar of 3,90 dollar per aandeel. Voor 1964 werd een geconsolideerde nettowinst van 294 miljoen dollar of 3,24 dollar per aandeel verantwoord. Op grond van dringen de benodigdheid voor eigen gebruik kan de eigenaar van een woning na be ëindiging van de huur overeenkomst ontrui ming vorderen. De Huur wet geeft definitie van het begrip „eigen gebruik". Algemeen wordt aangeno men, dat „eigen gebruik" niet beperkt is tot per soonlijk gebruik. Dat dit ook de bedoeling van de wetgever is geweest, blijkt uit de Memorie van Ant woord van de regering aan de Tweede Kamer, luiden de: „Tussen een verhuur der en een ander kan soms een zodanige betrekking bestaan, dat het gebruik van het goed door die an der tevens als eigen ge bruik van de verhuurder kan worden beschouwd". Hoever dit niet-persoon- lijke eigen gebruik kan gaan, is verder aan het oordeel van de rechter overgelaten. Zo heeft de Hoge Raad beslist, dat het eigen gebruik van de werk gever ook kan bestaan in het ter beschikking stel len van een woning aan een werknemer. Het komt herhaaldelijk voor, dat iemand een ver huurde woning in gebruik wil geven aan zijn zoon die trouwplannen heeft. Kan in zo'n geval de vader na huuropzegging ontruiming vorderen voor eigen gebruik? In de rechtspraak heeft als regel gegolden, dat gebruik door een zoon of dochter geen eigen gebruik van de va der of moeder kan opleve ren. Maar in Haarlem heeft de rechter een ander ge luid laten horen. Na huur opzegging vorderde de ei genaar van een woning in Overveen ontruiming voor eigen gebruik. Voor de kantonrechter te Haarlem betoogde hij, dat zijn bij hem inwonende zoon zo spoedig mogelijk in het huwelijk wenste te treden. De zoon had van zijn voor genomen huwelijk aangifte gedaan bij de Burgelijke Stand van de gemeente Bloemendaal; de huwe lijks-afkondiging had ook reeds plaats gehad. De vader verklaarde, dat onder „eigen gebruik" niet per sé verstaan behoeft te worden: bewoning door de verhuurder zelf. Onder „eigen gebruik" kan ook worden verstaan een be hoefte-bevrediging bij de verhuurder, doordat de woning betrokken zal wor den door een ander. In het onderhavige geval be stond er bij de vader een behoefte, die door bewo ning van het pand door zijn zoon bevredigd wordt. De behoefte aan woon ruimte en aan leefbare woonruimte is immers één van de primaire eisen, die men aan het leven stelt. Rechtgeaarde ouders be- schouwen de zorgen van hun, bij hen inwonende en van de ouderlijke woning uit huwende kinderen daarom terecht als hun eigen zorgen. Om deze re denen beschouwde de kan tonrechter het laten be wonen van het pand door de zoon als eigen gebruik van de vader. De gewezen huurder, die een beroep op huurbe- scherming deed, wees nog op de consequenties, wel ke uit de toewijzing van de ontruimingsvordering zou den kunnen voortvloeien. Enigzins vermogende ou ders zullen enige jaren, voordat een huwelijk van hun kinderen is te ver wachten, een bewoond en verhuurd huis tegen be leggingswaarden kopen om dit bij het sluiten van het huwelijk te doen ontrui men en ter beschikking van het jonge paar te stel len, aldus de gewezen huurder. Maar de kantonrechter was van mening, dat ieder geval op zich zelf beoor deeld diende te worden. De kantonrechter stelde overigens vast, dat de va der reeds ruim 18 jaren eigenaar van de woning was. Aldus werd de gewe zen huurder tot ontrui ming veroordeeld. Bij de behandeling van deze zaak in beroep over woog de rechtbank, dat de zoon gedwongen was bij zijn vader in te wonen. Dit heeft tot gevolg, dat er tus sen vader en zoon een zo danige betrekking bestaat, dat het gebruik van de woning door de zoon te vens als „eigen gebruik" van de vader beschouwd moet worden. Deze gevolg trekking dringt zich te meer op, omdat de Huur wet een afweging van be langen voorschrijft, name lijk enerzijds die van de verhuurder en anderzijds die van de gewezen huur der. Daarbij behoren al dus de rechtbank niet slechts de persoonlijke be langen van de partijen in aanmerking te worden ge nomen, maar ook de be langen van diegenen, die op grond van de onderlin ge familie-verhouding en de feitelijke toestand met één der partijen één gezin vormen. Met deze motive ring werd het vonnis van de kantonrechter bekrach tigd. Het vonnis van de recht bank werd evenwel op vordering van de advo caat-generaal door de Ho ge Raad in het belang der wet vernietigd. De Hoge Raad gaf toe, dat van „eigen gebruik" ook sprake kan zijn, als niet de verhuurder, doch een ander het persoonlijk gebruik van de woning krijgt. Maar dit kan slechts het geval zijn, als de ver huurder door de inge- bruikgeving aan die ander zijn eigen belang dient. In de onderhavige zaak is echter niet gebleken van enig eigen belang van de vader, doch uitsluitend van enig belang van de zoon zelf, aldus de Hoge Raad. Mr. C. A. baron Bentinck

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7