„Tr. T Tly»ijirjpr C_\OUTQfït iuliiU.lVJ.ul vUiUiii 1W6, f post u, L Troepen weg uit Aden en zuiden van Afrika HET WEER SER wil niet 10, maar 12 pet meer AOW Bouw gaat een periode zonder CAO tegemoet UST Verzet verwacht na Soekarno's besluit Doodstraf TNO-IJmuiden wordt belangrijk uitgebreid Watersnood in Roemenië Generaal Nasoetion ontslagen als minister van Defensie voor Njono Scherpe reactie in avondbeurs op emissie van Hoogovens tot veertien cent per pakje duurder Koffie van acht Kosten geraamd op 2.500.000 Peking-China heeft raket-onderzeeër Dhani in gewijzigd Indonesisch kabinet opgenomen NV V-bond akkoord met Haven-CAO Radio-activiteit bij de Lappen Lof 51e JAARGANG NUMMER 94 DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 Tel. redactie 5389. „a kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau 20 eert. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOK VELSEN-U MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Girorekening Umuider Courant no. 129288. Brits defensie-witboek Kans op buien Het woord is aan TEL. 8166 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Dhani Persconferentie president De Gaulle pagina 3 KRANT IN Weerrapporten 1, 2 Agenda van Hmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Topsy3 Radio en tv 10 Kunst10 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 12 Scheepsberichten 12 Beurs 12 Sport 13 Ferdinand14 Luidsprekers 6 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mqa Het Instituut voor visserijprodukten te IJmuiden zal belangrijk worden uitge breid. De uitbreiding, die binnen drie jaar zal zijn voltooid, is onder meer noodzakelijk door de overplaatsing van het Nederlands visserijproefstation en la boratorium voor materialenonderzoek te Utrecht naar IJmuiden. Het nieuwe ge bouw komt naast en voor het nog maar enkele jaren oude TNO-laboratorium aan de Dokweg in IJmuiden. Het acht meter hoge tweeverdiepingsgebouw, met de uit voering waarvan zo spoedig mogelijk een aanvang zal worden gemaakt, is ontwor pen door de architect Wiedijk te Wage- ningen. De kosten, exclusief de appara tuur, worden geraamd op tweeëneenhalf- miljoen gulden. TNO-IJmuiden wordt overstroomd door aanvrafen van regeringen en particulie ren uit alle werelddelen om deskundigen te sturen. De lijst is thans groter dan dan ooit. Het is onmogelijk aan alle aan vragen te voldoen. Voorkeur hebben dit jaar Suriname, de Nederlandse Antillen en Tanzania, waar de hulpverlening het meest urgent wordt geacht. complimenteren. Intussen is het werkprogramma in IJmuiden zelf eveneens belangrijk uitge breid. Door de particuliere industrieën worden onder meer het onderzoek betref fende de vervaardiging van eiwitconcen traten uit visafval, de nieuwe conserve ringsmethoden van met name haring (on der andere groene haring), emballage van verse vis aan boord uit nieuwe ma terialen en het onderzoek voor de viscon- servenindustrie, gesteund. Meer hierover kan men lezen op pagi na 7. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië zal zijn militaire basis in Aden omstreeks 1968 opheffen en de troepencontingenten op Cyprus en Malta verminderen. Dat deelt de Britse regering mee in haar jaarlijkse witboek over de defensie, dat vandaag werd gepubliceerd. Tevens zul len de garnizoenen in Brits Guyana en de Britse gebieden in het zuiden van Afrika niet al te lang meer gehandhaafd worden. In het witboek wordt voorts bekendge maakt dat Groot-Brittannië van de V.S. vijftig supersonische bommenwerpers van het type F-lll A zal kopen. Eerst zullen tien van deze toestellen worden besteld. Tegen april 1967 zal nog een order voor veertig van zulke vliegtuigen worden ge plaatst. De regering bevestigde in haar witboek dat Groot-Brittannië het aantal vliegdek schepen zal verminderen. Dit heeft reeds geleid tot de ontslagname van de minis ter van Marine, Christopher Mayhew en de chef van Marinestaf, admiraal Sir Da vid Luce. De Britse defensie zal in 1966- 1967 ruim 2100 miljoen gulden kosten. De F-lll toestellen kosten 21 miljoen gulden per stuk. Prinses Margriet en haar verloofde, de heer mr. Pieter van Vollen hoven, hebben gisteravond in de Stadsschouwburg te Tilburg de pre mière bijgewoond van Toon Her mans nieuwste one-man-show, te vens zijn jubileumshow „Tien Toon" genaamd. De komst van het ver loofde paar was een volkomen ver rassing. Met een hartelijk applaus werden de prinses en haar verloofde bij het betreden van hun loge ver welkomd. Zij hebben met de andere bezoekers kunnen genieten van een uitbundige show waarin Hermans oude succesnummers en nieuwe vondsten heeft verwerkt. Na drie ëneenhalf uur meesterschap in de kleinkunst kreeg de jubilerende ar tiest een ovatie terwijl vele bloe men en geschenken werden aange boden. Na afloop van de voorstelling kwamen prinses Margriet en haar verloofde Toon Hermans persoonlijk Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook enkele opklaringen. Aanvankelijk krachtige, later overwegend matige wind, ruimend naar zuidwest tot west. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met ingang van vandaag is de prijs van het pakje koffie van 250 gram met acht tot veertien cent verhoogd. Dit be tekent voor de meest verkochte soort een verhoging van acht cent per pakje. Zoals reeds eerder gemeld hebben de koffie- branders tot deze prijsverhoging moeten besluiten wegens stijging van de wereld marktprijzen. Bovendien moet het invoer recht op koffie van Benelux worden aan gepast aan de tarieven van de EEG. De Sociaal-Economische Raad SER) zal binnenkort minister Veld kamp adviseren de AOW-AWW-uit- keringen, de invaliditeitsrenten en de kinderbijslagen niet met 10 percent, maar met 12 percent op te trekken. Een krappe meerderheid, bestaande uit werknemers en enkele kroon- leden, wil namelijk de 2 percent ho gere vakantietoeslag, die algemeen in het bedrijfsleven wordt toegekend, ook in de sociale uitkeringen ver werken. Unaniem is de SER ontstemd over het veelvuldig gebruik van de mogelijkheid tot voor-indexering, dat wil zeggen het op de voorhand aanpassen van de uitkeringen aan de nog verwachte prijsstijgingen. De ze voor-indexering is aan de minister slechts in bijzondere gevallen bij de wet overgelaten. Het advies, dat vrijdag is opgesteld, meet nog worden uitgebracht. Het is een ver deeld advies geworden, dat in drie stand punten uiteen valt: een groep vóór het voorstel, een groep tegen het voorstel van de minister en een groep die akkoord gaat als de 2 percent, die vórig jaar als uit kering ineens is verstrekt, thans als ex tra vakantietoeslag in de uitkeringen wordt ingebouwd. Goethe: Wat gij hebt geërfd moet ge nog ver werven om het te bezitten. Het is zo goed als zeker, dat voor de 209.000 werkers in de bouw op 1 maart een contractloze periode in gaat. Gisteren is het hernieuwde over leg over de nieuwe CAO wederom vastgelopen, nadat de vakbonden hun laatste voorstellen door de werk gevers hadden zien afwijzen. De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende werknemersorgani saties zullen zich nu op korte termijn beraden over de nieuwe situatie. De raad van bestuur bouwbedrijf meent dat in het laatste stadium van het overleg de partijen elkaar al vrij aardig waren genaderd, maar volgens de werkgevers zou inwilliging van de eisen van de bouwvak kers hebben geleid tot een loonkostenstij ging van ongeveer 25 percent. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471, IJMUIDEN WENEN (AP) In Roemenië worden de te velde staande gewassen bedreigd door zware overstromingen, die het gevolg zijn van de dooi. Dit meldt het duitstalige Roemeense nieuwsblad Neuer Weg. De Banatvlakte staat onder water. Da akkers met wintertarwe en haver lopen gevaar, maar ook de akkers, die gereed gemaakt zijn voor de inzaai in het ko mende voorjaar hebben van de overstro mingen te lijden. NEW DELHI (AFP) Communistisch China heeft een onderzeeër gebouwd die raketten kan lanceren. Dat heeft de In dische minister van Defensie, Chavan, maandag in het parlement verklaard. Hij zei dat India daarom onderzeebootbe strijdingsmiddelen moet ontwikkelen. DJAKARTA (Reuter, AP en AFP) Voor de radio maakte president Soe- karno van Indonesië gisteren bekend dat generaal Nasoetion niet langer minister van Defensie is. Generaal-majoor Hadji Sarbini wordt de nieuwe minister van Defensie in het gewijzigde kabinet. Op het ontslag van generaal Nasoetion, die zich een fel tegenstander van de 30-sep- tember beweging heeft getoond, zou vol gens waarnemers, mogelijk verzet van het leger kunnen volgen. Volgens inlich tingen uit de Indonesische hoofdstad is er in de afgelopen dagen veel militaire ac tiviteit geweest in en om Djakarta. Ver wacht werd dat het verzet tegen Soekar no's besluit niet door Nasoetion zal wor den geleid maar door generaal Soeharto of door de commandant van de Siliwan- gidivisie, generaal Ibrahim Aji. Gene raal Nasoetion zou achter de schermen blijven. Soekarno heeft ook vice-admiraal Mar- tadinata laten vallen als minister van Marine. Evenals Nasoetion is deze tegen de communisten. Generaal-majoor Sarbini is tot minister van defensie benoemd. De staf van de strijdmacht, waarvan Nasoetion de lei ding had, is afgeschaft. Voor Soekarno de wijzigingen in het kabinet aankondigde, legde de nieuwe defensie-minister Sarbi ni, een door radio-Djakarta uitgezonden verklaring af, waarin hij zei dat „contra revolutionaire krachten binnen en buiten het land nu hun pogingen om het land naar rechts te laten zwenken intensive ren". „Deze krachten verspreiden kwaadaar dige leugens en voeren een psychologische oorlog tegen Indonesië en het Indonesi sche volk", aldus Sarbini. President Soekarno zei, dat hij al enige tijd een reorganisatie van het kabinet in overweging had, maar dat de omstan digheden tot nu toe niet gunstig waren geweest. De reorganisatie was niet het re sultaat van eisen of pressie van enigerlei organisatie, de communistische partij en de studentenbond incluis. Hij prees overi gens de communisten, omdat zij „de meeste offers voor het land hadden ge bracht". „De taak van het kabinet", zo zei hij, „is mij bij mijn werk te helpen. Ik ben de premier en ik ben de president." De president gaf in zijn radiotoespraak geen reden voor het laten vallen van generaal ce-premier dr. Soebrandio. tweede vice- premiers aanblijven. Dat zijn eerste vi ce-premier dr. Soebandrio, tweede vicie- premier dr. Johannes Leimena en derde vice-premier Tsaeroel Saleh. Kiai Khalid is benoemd als vierde vice-premier. De president zal zelf de portfeuille van Voor lichting onder zijn hoede nemen, hoewel minister van Voorlichting generaal Ach- madi minister zal blijven. De voormalige commandant van de luchtmacht Omar Dhani zal een functie krijgen in het nieuwe kabinet. Dhani is op het ogenblik in Europa nadat hij er van is beschuldigd een aandeel te heb ben gehad in de staatsgreep van vorig jaar. Generaal Nasoetion is al eens eerder met Soekarno, in conflict geweest. Dat was in 1952. Legereenheden met tanks en kanonnen trokken toen langs het Merde- ka-paleis terwijl Nasoetion en anderen van Soekarno eisten dat hij het parlement zou ontbinden. Soekarno's welsprekend heid was toen voldoende om het gevaar te bezweren. De generaal werd voor drie jaar op non-actief gesteld. In die tijd schreef hij drie boeken, waaronder één over guerrilla-tactiek. Bij de jongste staatsgreep wist Nasoe tion aan zijn belagers te ontkomen door over de muur te springen die om zijn huis in Djakarta is gebouwd. Zijn dochter Erma werd dodelijk door een kogel ge troffen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche communistische vakbondsleider Njo no is door een militair tribunaal in Dja karta ter dood veroordeeld voor zijn aan deel in de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Hij werd door de rechters schuldig be vonden aan een poging om met geweld de macht te veroveren. Het besluit van het tribunaal werd door radio-Djakarta bekendgemaakt. Volgens radio-Djakarta heeft Njono pre sident Soekarno om gratie verzocht. Njo no is 43 jaar. Het proces mocht slechts door een aantal zorgvuldig geselecteerde Indonesische journalisten worden bijge woond. Het proces tegen de voornaamste leider van de mislukte staatsgreep in Indonesië, luitenant-kolonel Oentoeng, begint woens dagochtend in Djakarta. Oentoeng was commandant van een van de lijfwacht korpsen van president Soekarno. Op het gisteren nabeurs bekendge maakte bericht, dat Hoogovens in IJmuiden over zullen gaan tot de uit gifte van een 6Vz percents obligatie lening van 100 miljoen tegen de koers van 99 percent is gisteravond in het telefonisch verkeer een scherpe reactie gevolgd voor het aandeel Hoogovens. Er werd gehandeld van 438 tot 440 percent of wel ruim 10 punten lager dan het middagslot van 450. De lening, die als een volkomen verras sing voor de beurs kwam is bedoeld als gedeeltelijke financiering van het in De havenwerkers van de bij het NW aangesloten Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel (NBV) hebben bij referen dum hun bestuur gemachtigd de CAO ha venbedrijven te ondertekenen. Zoals ge meld verwierpen in eerste instantie de havenbonden de CAO uit vrees dat de 7 percent loonsverhoging niet voldoende zou zijn om aan prijsstijgingen het hoofd te kunnen bieden. Na een nader gesprek hebben de werkgevers zich akkoord ver klaard bij onverwachte prijsstijgingen in het eerste halfjaar van 1966 'n duurtetoe- slag te geven. De CAO voor de havenbe drijven heeft een looptijd van een jaar De NBV telt verreweg de meeste leden onder de havenarbeiders. november jongstleden bekendgemaakt investeringsprogramma, dat zoals gemeld, tot 1970 een investering vereist van niet minder dan anderhalf miljard gulden. Hiervan zou het concern 200 miljoen op de beurs moeten aantrekken. Dit geld zou echter volgens de directie voor het eind van 1968 niet nodig zijn. Het prospectus van de lening, waarin opgenomen de datum van inschrijving en de stortingsdatum zal vermoedelijk vrij dag al verschijnen. Voorlopig is alleen be kend dat de rentebetaling op de nieuwe obligaties jaarlijks zal geschieden. De af lossing vindt plaats in tien jaarlijkse ter mijnen in de jaren 1974 tot en met 1983. Vervroegde aflossing zal voor het eerst mogelijk zijn in 1976 met een koers van 101 percent. Op de voorbeurs werd vanmorgen in het aandeel Hoogovens gehandeld van 441 tot 444. Op deze laatste koers kwam het slot. Dit is dus zes punten beneden het slotniveau van gistermiddag. President Soekarno (rechts) en zijn ontslagen minister van Defensie, Na soetion (links), in een tijd dat de betrekkingen hartelijker waren. HELSINKI (AP) De Lappen, de no madenstam die in noordelijk Finland, Zweden en Noorwegen leeft, zijn twee tot driemaal zo radio-actief als de Finnen als gevolg van kernproeven. Dat is bij een Fins onderzoek komen vast te staan. Professor J. Miettinen heeft bij een we- tenschappenlijk genootschap in Ouloe noordelijk Finland, verslag uitgebracht over de resultaten van een onderzoek dat in 1960 is begonnen. „Maar de hoeveelheid radio-activiteit bij de Lappen is nog niet gevaarlijk voor mensen", aldus Miettinen die hoogleraar in de radiochemie is aan de universiteit van Helsinki. „De meest gevaarlijke vor men van radio-actieve neerslag" aldus de professor, „zijn strontium-90 en cesium- 137 die gemakkelijk door planten worden opgenomen".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1