kinder spel O Even de branding aanzetten Kunstgeluid kalmeert de geteisterde zenuwen PANDA EN DE GRUBBEL M POLLE, PELLI EN PINGO BRAMMETJE FOK AL 1000 JAREN E 13 Ons vervolgverhaal WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 DOOR AGATHA CHRISTIE PSYCHOLOGEN zeggen dat een 'zekere hoeveelheid geluid nood zakelijk is voor onze geestelijke ge zondheid. In een milieu van abso lute stilte (overigens een ondenk baarheid zou de mens op den duur zenuwziek, en uiteindelijk gek worden, beweren zij. Dat moge theoretisch juist zijn, in de praktijk van de moderne sa menleving zijn 't juist de geluiden die onze zenuwen bedreigen. Een loeiende koe in de verte produ ceert kalmerende geluiden; het ge ratel van schrijfmachines en tele foons harde radio- en tv-muziék, verkeerslawaai, luide stemmen, krijsende baby's en gierende machi nes irriteren en storen onze ge moedsrust. Dat soort geluiden be moeilijkt in kantoor of fabriek ons dagelijks werk en kan ons zelfs thuis nog vervolgen. Flatneurosen en slapeloosheid zijn in meerder heid aan een overgrote dosis lawaai te wijten. A CENTRALE VERWARMING BH lil Cri Stéllweg 33 wees Nier verdriet, potte - we VINDEN HERA HEUS WEU oe-oe-o/ der! dat kan ^oe-OE-Of. -,oe-oe-oe1 moord 17 wat was het hoeden- „En verf?" „Ja. Oxaalvergiftiging noemden zij het. De fles was ongeveer van dezelfde grootte als die met de hoest- drank. De laatste stond op haar wastafel en die met de hoedenverf bij haar bed. Zij moet de verkeerde fles hebben gepakt, en bij zich heb ben neergezet in het donker, om het drankje in te nemen als zij zich niet lekker voelde. Dat was de theo rie bij de lijkschouwing." Juffrouw Waynflete zweeg. Haar intelligente geiteogen keken hem aan, en hij was zich ervan bewust dat er een bijzondere bedoeling in lag. Hij had het gevoel dat zij een deel van het verhaal niet verteld had en een nog sterker gevoel dat zij hem dat om de een of andere reden aan het verstand wilde brengen. Er heerste stilzwijgen een lang en vrij onbehaaglijk silzwijgen. Luke voelde zich als een toneelspeler die zijn rol niet goed kent. Hij zei een beetje zwakjes: „En u gelooft niet dat het zelf moord was?" Juffrouw Waynflete zei meteen: „Beslist niet. Als dat meisje beslo ten had de hand aan zich zelf te slaan, dan zou zij er waarschijnlijk iets voor hebben gekocht. Dit was een oude fles met spul dat zij al jaren moet hebben gehad. En boven dien zoals ik u al gezegd heb, was zij daar helemaal niet het type voor". „Dus wat vindt u er eigenlijk van?" vroeg Luke botweg. Juffrouw Waynflete zei: „Ik vind dat het een zeer ongelukkig toeval was". Zij klemde haar lippen opeen en keek hem ernstig aan. Juist toen Luke voelde dat hij een wanhopige poging moest doen om iets gewoons te zeggen, deed zich iets voor dat hen afleidde. Er werd aan de deur gekrabd, en een klagend gemiauw weerklonk. Juffrouw Waynflete sprong op en ging de deur opendoen, waarop een prachtige Perzische kat naar binnen kwam wandelen. Hij bleef even staan, naam de bezoekers met een af keurende blik op, en sprong op de leuning van juffrouw Waynfletes stoel. Juffrouw Waynflete sprak hem aan op de toon waarop men zich gewoon lijk tot kleine kinderen of dieren richt. „Zo,Wonky Pooh waar heeft mijn Wonky Pooh toch de hele morgen gezeten?" De naam herinnerde Luke ergens aan. Waar had hij gehoord van een Perzische kat die Wonky Pooh heet te? Hij zei: „Dat is een heel mooi kat. Hebt u die al lang?" Juffrouw Waynflete schudde het hoofd. „O, nee, hij was van een oude vriendin van mij, juffrouw Pinker- ton. Zij is overreden door zo'n af schuwelijke auto, en ik kon natuur lijk Wonky Pooh niet naar vreem den laten gaan. Dat zou Lavinia ver schrikkelijk hebben gevonden. Zij was gewoon dol op hem en hij is ook erg mooi, nietwaar?" Luke bewonderde de kat met een ernstig gezicht. Juffrouw Waynflete zei: „Wees voorzichtig met zijn oren. Die zijn de laatste tijd nogal pijnlijk". Luke streelde het dier behoed zaam. Bridget stond op. „Wij moeten weg", zei ze. Juffrouw Waynflete schudde Luke de hand. „Misschien", zei ze, „zie ik u wel gauw weer terug." Luke zei opgewekt: „Laten wij dat hopen". Hij vond da zij een beetje ver baasd en teleurgesteld keek. Zij richtte haar ogen op Bridget een snelle blik met iets vragends erin. Luke had het gevoel dat er een ver standhouding tussen de beide vrou wen bestond waarvan hij was uitge sloten. Dit ergerde hem, maar hij nam zich voor er gauw achter te komen. Juffrouw Waynflete liep met hen mee naar buiten. Luke bleef even op de stoep staan, en keek goedkeurend naar de onbedorven netheid van de dorpsbrink en de eendenvijver. „Merkwaardig onbedorven, dit plaatsje", zei hij. Juffrouw Waynflete keek opgeto gen. „Ja, nietwaar", zei zij enthou siast. „Het is echt nog precies zoals het was toen ik een kind was. Wij hebben vroeger in de Hall gewoond, weet u. Maar toen mijn broer het huis erfde, had hij geen zin erin te gaan wonen hij kon zich dat ook niet veroorloven en het huis werd te koop aangeboden. Een aannemer had er een bod op gedaan, en zou, geloof ik, „het terrein tot ontwikke ling brengen", ik meen dat hij het zo uitdrukte. Gelukkig is toen Lord Whitfield tussenbeiden gekomen, en heeft het landgoed aangekocht, zo is het gespaard gebleven. Hij heeft een bibliotheek en een museum in het huis gevestigd er is eigenlijk zo goed als niets aan verbouwd. Ik treed daar tweemaal per week op als bi bliothecaresse onbezolgigd, van zelfsprekend en ik kan u niet zeg gen wat een genoegen het voor mij is in dat oude huis te komen en te weten dat het niet in de handen van vandalen zal vallen. En het vormt echt een volmaakte achtergrond u moet ons kleine museum eens ko men bezoeken, meneer Fitzwilliam. Er staan een paar zeer interessante plaatselijke inzendingen". „Dat zal ik zeker niet nalaten, juf frouw Waynflete". „Lord Whitfield is een groot weldoe ner geweest voor Wychwood", zei juffrouw Waynflete. „Het doet mij leed dat er mensen zijn die er he lemaal niet dankbaar voor zijn". Zij klemde haar lippen opeen. Luke was zo kies geen verdere vragen te stellen. Hij nam opnieuw afscheid van haar. Toen zij buiten het hekje stonden, zei Bridget: „Wil je je onderzoekingen nog voortzetten of zullen wij naar huis lo pen langs de rivier? Het is een pret tige wandeling". Luke gaf meteen antwoord. Hij had er helemaal geen zin in met zijn on derzoekingen verder te gaan terwijl Bridget Conway erbij stond te luiste ren. Hij zei: „O ja, zeker, laten wij langs de rivier gaan". (Wordt vervolgd) - i m&fflSSRSBEgmm In Amerika is nu een apparaat ont wikkeld, dat precies die geluiden kan produceren, die onze geplaagde oren en zenuwen tot rust kunnen brengen. Het is een elektronische „sound con ditioner", niet groter dan een klein radiotoestel, dat op transistors werkt en door een zaklantaarnbatterij ge voed wordt. Vier knoppen bieden de gebruiker keus uit evenveel soorten synthetisch geluid, wetenschappelijk uitgekiend tot op de laatste halve decibel. Knop 1 levert het liefelijke ruisen van een malse regenbui op een imaginair bladerdak sinds lang een gerenom meerde „tranquilizer". Knop nummer s toegepast, is de kalmerende werking het grootst en kan men er zelfs bij in slaap gesust worden. Grootspraak? Blijkbaar toch niet, want de Sound- sleeper wordt al enige tijd gebruikt in diverse Amerikaanse ziekenhuizen, waar men het apparaat met name toe past bij ernstige zieken die veel rust nodig hebben. Vele artsen bevonden dat hun patiënten bij deze geluidsbe geleiding veel sneller kalmeerden en insliepen dan bij de gebruikelijke stil te, of het zachte muziekje, in de zie- kamer. OOK IN kantoren en werkplaatsen heeft het apparaat zijn intrede gedaan. Het volume regen- of golfgeluid moet twee stelt een kunstmatige branding in werking: een ritmische patroon van brekende golven en lispelende eb- stroompjes. De beide overige knoppen leveren respectievelijk „wit geluid" (een mengsel van alle mogelijk „da gelijkse" geluiden van gelijke intensi teit) en „gemodificeerd geluid", dat is: gewoon wit geluid, waarvan de hoge frequenties gesmoord zijn. DE SOUND CONDITIONER moet volgens de fabrikant niet bewust be luisterd worden gelijk een radio. Zij dient als „achtergrondvulling". Zo dan natuurlijk opgevoerd worden om de andere, storende geluiden „weg te drukken". Proeven hebben al aange toond, dat deze soundconditioning de arbeidsvreugde, en dus de produktivi- teit ten goede komt, evenals dat met airconditioning het geval is. Bij ons weten wordt de Soundslee- per nog niet in Europa ingevoerd. In Amerika kost het kastje (kleinhan delsprijs) 90 dollar ofwel 324. Voor dat bedrag kan men heel wat slaappil len of tranquilizers kopen, maar aan de andere kant bespaart men zich wel licht een peperdure psychiatrische be handeling BO Advertentie OM Van Eindhoven loopt de grote autoweg over Weert naar Roermond, 't Is een mooie weg. Niet dat op aan te merken. Je kunt er best op blijven, maar het mooie is dat je er ook af kunt. Niemand die je tegenhoudt als het stuur je in de handen gaat jeuken wanneer een pijltje opzij je de weg belooft te zullen wijzen naar Leuken. Of wanneer er rechts ineens Swartbroek staat en je dat per se zelf even wilt onderzoeken. Maar t is na tuurlijk weer sterk overdreven, er zijn genoeg witte en andersgekleurde bij. Én dan rolt de weg alweer weg uit dat Swart broek want dat is zomaar gebeurd in deze Westbrabantse (of zijn 't al Limburgse) vlekjes, de huizen zijn met té weinige, dat ze een weg lang vast kunnen hou den. Er komt wat weiland, een toef bo men waaraan niemand iets aanstootge vends heeft kunnen vinden, óók en zélfs Rijkswaterstaat niet en die er daarom nog mogen staan, een ongevaarlijke min derheid. En dan ben je ook zó in Ell. Wat is Ell? Ell is een dorp. Twaalf daken en alle godsvrucht die daaronder woont moet des zondags de kathedraalachtige kerk vullen. Of dat lukt? Je zou des zon dags terug moeten komen en te dien tij de zal ook die éne bakker met de bleek zuchtige eierkoeken op een stapeltje, de beenhouwer met drie osselapjes in het venster en de smidse gesloten zijn. Van Ell kun je naar Tungelroy en ook naar Stramproy en ik geef toe, de verlei ding is groot maar we moeten nu conse- kwent zijn en doorgaan op de ingeslagen weg... die naar Hunsel voert, zonder grap jes en vlug naar Hunsel. Wat we moeten in Hunsel? Niets. Constateren dat er 21 huizen staan, dat de weg zich zo smal mogelijk maakt om daar tussendoor te kunnen zonder iemand te bezeren en dat dat niet meevalt. Daarna staan we weer buiten en voor een kippenfarm die in fiere letters op de daakjes heeft geschreven Heemels Voer Voor Kippen. Alsjeblieft. Daar staat U van te kijken. Niet de firma Sluys maar de aartsengel Gabriël zelf is hier leverancier, met manna voor hoen ders. Een eitje zou in dit geval best sma ken, maar we moeten voort want Itter- voort wacht en daarna Thorn. Thorn wacht trouwens al duizend jaar en langer. Het heeft de tijd en alle rust die toebehoort aan wie de tijd al zolang hebben meegemaakt dat ze haar betrek kelijkheid hebben leren doorzien. Thorn is dus zo ene. Het is wit en alle witte huis je liggen geknield aan de voeten van de abdij die hun moeder, draagster en voort brengster is, de oorsprong van hun be staan ligt in het hare. Dus liggen ze alle als gehoorzame kindertjes aan haar rokzoom, sommige wat hoger, tegen haar schoot geleund, en luisteren naar haar stem die eens in het uur spreekt maar 's zondags wat vaker; naar de bomen die op aansporing van de noordenwind het verhaal vertellen van hoe het is oud te zijn en bomen rond een stiftskerk... die zeggen dat eeuw in eeuw uit vrouwen woonden en werkten in de witte huizen, vrouwen die ieder op haar beurt naar de kerk en dan in de grond daarachter ge bracht werden... dat zij soms brede, zwa re rokken droegen, rokken als kerkklok ken, tot op de grond, dan halflange, kleu rige, glanzende, zwierige, dan weer ko- kemauwe en lang, met knoopjes, dan weer hele korte wijde en nu weer even broeken als de mannen... en dat 't allemaal niet zoveel uitmaakt... dat 't allemaal wel weer over gaat... kaas maken in het klompenkot in een houten tobbetje met ijzeren banden eromheen of om een lunch- blokje in luchtdichte plastic verpakking gaan bij de kruidenier op de Klooster- berg, of, eerdaags misschien, een pilletje kaasextract halen, wat maakt 't uit? Voor mij veel, voor U, voor Thorn en in Thorn niets. Als duizendjarige heeft het af stand leren nemen van heel het driftig menselijk gedrag en gedoe, weet 't dat uiteindelijk maar één ding belangrijk is: dat er een mensheid is. 82. „Help help", jammerde Joris Goedbloed in zijn be nauwenis. „Kan dan niemand deze gedrochtjes tot de orde roepen? Loop henen, gebroed wat wilt ge toch met mijn dure geld? Weet ge dan nog niet dat het slecht voor de spijsvertering is? „Gragra.centepret!" joelden de Grubbeltjes; en Joris kwam tot de erken ning dat zijn welbespraaktheid tegenover deze Umbu- liaanse volksstam tot niets diende. „Aimie!" kreet hij, voordat hij onder ging; en om zichzelf te redden wierp hij de geldzak van zich af.Laat dit een les zijn voor wie tien miljoen van de regering had willen stelen. Nu, met het geld liep het, dank zij Panda's behendigheid, goed af zoals we zien. „Alstublieft, minister" zei hij eenvoudig tot de heer Brokkeloos, terwijl hij hem de buidel toereikte. Natuurlijk protesteerden de Grubbels heftig, want daarvoor hadden ze nu niet zo hard gelo pen. maar Panda riep hun toe: „Ga nu maar liever slapen! Er zijn hier oude auto's genoeg, en dat is beter voor jullie dan geld; want geld bederft het karakter, terwijl arbeid adelt!" V HUI t TOCH Niet 20 HARD -ALS PIN60 OM HUtPROEPT,KUNNEN we HEM NIET EENS HOREN \j-s HOOR, HET HURT VER 6E6N ECHO 214 I '7=ï - 0 WAT IS HUILT DAAR EEN 2024-(1. JU idioot! dat is dé goedkops cop/eoie we feriAi ma Keu. je Heer De eenre ster vann06oora weeoesMereu i 6eeFHIEB, Y WEWNBRIN tióeooretj.AiAN DIT IS DE ST6R MHN06O0M WAT IS DAT KIOPTNIETAIAM ik weer zexeR dat ik pe stenen VERWlSSBlfDe OPZIJ, meneer -WE GAAN empji weer u GE NOEG, MENEER MAKIM 2 J...JA, MAAR IK,, IK KAN HÉT niet 66- uuen Sam Lef f AlllWiUW 461. Schreeuwend en druktemakend sto ven de Plexicanen uiteen, toen de zwarte stier met onrustbarend geweld was losge broken. Niemand deed een poging om het woe dende dier tegen te houden. Integendeel, de Plexicanen trapten elkaar op de hielen bij hun pogingen om te vluchten, en de laatste krijste het hardste. „Redde zich, wie kan! El toro zal iedereen verpletteren! De gevolgen van dit uitbreken waren niet te overzien. Overal op straat speel den Plexicaanse kindertjes, die niet zo snel uit de voeten zouden kunnen komen. En de stier zag er niet naar uit, dat hij kindertjes zou sparen. Diep boog het machtige dier de kop met de scherpe horens. Nog even, en de eer sten zouden reeds door het dolle monster omhoog worden geworpen. Toen.leek het eensklaps, alsof er een rem werd aan gezet. De stier stond zo plotseling stil, dat hij door de poten zwikte. Juist op tijd had Tutu, de sterkste pa pegaai ter wereld, het dier bij de staart gegrepen en tegengehouden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13