Anderlecht verkoos het eigen terrein boven Heijzei-stadion Clay-T errell op televisie LEO VAN DER KAR „Iets terugdoen als dank voor een fijn sportleven 1 Oranje tegen Eintracht Fr. Post triomfeerde achter demy, Janssen versloeg Van Looy JEROEN GILTAY LILY TER METZ Dertien jeugdige sportmensen naar trainingskamp dankzij Leo van der Kar-sportfonds TOTOPROGNOSE J Voltallige familie van Mulder naar Brussel Gento voorspelt een zege voor Real Madrid: 0-1 Zij werden al uitgezonden Die Raeckse tegen Zaanstreek uit Zandvoort naar Frankrijk uit Haarlem naar Engeland WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 15 Schulte eerste in omnium oude garde Giltay Ter Metz fl H I 123231132123 Van een speciale verslaggever) „Feijenoord heeft van Real Madrid met 21 gewonnen en dat moet Anderlecht ook kunnenJan Mulder, de jonge Winschotense voet baller, die in één sprong van de ama teur eersteklasser WW naar de Bel gische sterrenploeg Anderlecht is ge gaan, zegt het vol vertrouwen. Met de andere spelers is Mulder naar het landgoed Huizingen gegaan, vijftien kilometer van Brussel en heeft zich in het mooie park daar voorbereid op de Europacupwedstrfjd van van avond tegen het befaamde Real Ma drid, alleen gisteren onderbroken door een training op het eigen Astrid- veld, waar Anderlecht zijn thuiswed strijden speelt. De club geeft aan dit veld de voorkeur boven het Heijzel- stadion, hoewel dat heel wat meer toeschouwers kan bevatten en juist daar ook Jef Jurion eens dezelfde tegenstander naar een nederlaag schoot en uit de cup-strijd van 1962 wipte. Jan Mulder weet dat alles ook wel, „maar", zegt hij, „de spelers kunnen de sfeer van het eigen terrein niet missen. Daar is het steeds gezellig,. Daar voelen ze de steun van het altijd enorm meelevende publiek, dat fana tiek is en graag zelfs met vuurwerk werkt". Voor Jan zelf zal echter waarschijn lijk meer nog dan dit, de aanwezigheid van veel familieleden inspirerend werken. Vader, moeder, verloofde, alsmede ne ven en nichten, zullen op de tribunes plaatsnemen woensdagavond. Veertien in totaal. Jan is, nu hij zoveel opgang maakt in Anderlecht, de trots van de familie en voor hem in de eerste plaats zijn ze gekomen. Evengoed als duizenden ande ren, want hij is er wat hij zel'f noemt „lekker tussen gerold" in Brussel. „Met veel genoegen ben ik naar mijn fanclub in St. Gillis Dendermonde, 30 ki lometer van Brussel, gegaan. De vorige week maandag ben ik er geïnstalleerd. Dat zou al eerder gebeurd zijn, maar het dodelijk ongeluk met Verbiest maak te uitstel noodzakelijk". Het ontbreken van Verbiest is volgens Jan Mulder wel voelbaar in de Anderlecht-verdediging. „De Kongolees Kialunda, die hem ver vangt, speelt technisch knap maar hij is wat langzamer", vindt hij. Mulder kan zich reeds het een en an der permitteren, want alleen reeds de overwinning op het Turkse Fenerbahce bracht 3000 gulden aan premies op. „Als we deze ronde tegen Real Madrid mogen overleven zal het nog wel iets meer worden", verwacht hij, en noemt een bedrag van 4000 gulden. Financieel is zijn positie dus vrij rooskleurig en wie weet haalt hij zijn verloofde Johanna nog dit jaar als zijn echtgenote naar Brussel, want al heeft hij het op zijn kamer best naar zijn zin, helemaal thuis voelen zal hij zich pas in Brussel wanneer hij er zijn eigen home heeft. Vervelen doet hij zich intussen zeker niet. De medaille van zijn zo snel geste gen roem heeft ook een keerzijde. „Te gen Standard was het spel gruwelijk hard. Zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Steeds had ik een paar tegenstanders op mijn rug en zondag hebben wij het te gen Tilleur ook niet gemakkelijk gehad. In de vorige competitie verloren we van De AVRO-televisie heeft de rechten ver worven voor de uitzending in Nederland van de ontmoeting om de wereldtitel in het zwaargewicht boksen tussen Cassius Clay en Ernie Terrell, die zal plaatsvin den op dinsdag 29 maart. Het is de be doeling dat de reportage op de beeldband wordt vastgelegd en uitgezonden wordt in het AVRO-programma van woensdag 30 maart via Nederland 1. 99 (Van onze sportredactie) Op 4 april 1960 blikte Leo van der Kar tevreden rond in een grote kring van sportvrienden en -vriendinnen. Een bij eenkomt in het Carlton-hotel moest op die dag de afsluiting vormen van een pe riode met nauwe sportverbintenissen. De man, die tafeltennis en basketbal speelde, atletiek beoefende, na zijn eigen actieve periode vele sportmensen masseerde en atleten begeleidde, waarbij vooral de be geleiding van Wim Slijkhuis een in het oog springende verhouding was, en ook voet ballers (DWS A) trainde, trok zich terug. Terug uit het sportleven, als een dank baar, tevreden mens. Leo van der Kar voelde toen aan, dat hü iets terug wilde doen voor de sportwereld. Op 4 april 1960 legde hij zijn ideeën voor aan de mensen, die hij door de sport zo goed had Ier enkennen. Daar werd de idee van het Leo van der Kar-sportfonds geboren. Voor de zesde achtereenvolgende maal hebben nu de heren Bal, Blankers, Van Swol, Duinker en De Troye als keuze commissie van dat sportfonds, dat jonge mensen wil uitsturen naar plaatsen waar kennis wordt vergroot, geselecteerd „Van af de oprichting heb ik er ieder jaar 5000 ingestoken. Met behulp van vele andere organisaties en bedrijven (vorig jaar voor re reis van Rob Kerkhoven naar Ame rika ook de KNVB-totopot) is er ongeveer een halve ton in totaal gegeven. Er zijn ook bedrijven, die mee willen doen wan neer hun naam dan als reclame genoemd wordt. Dat geeft aan, dat ze niet weten, wat er bedoelt wordt met het sportfonds. Het is er niet voor reclame, zeer zeker niet voor het sporthuis Perry-Van de Kar". (De zes jaar gecombineerde eenheid van twee sporthuizen Perry en Van der Kar, (Van onze sportredactie) In de vijf voorgaande jaren zond het Leo van der Karsportfonds de volgende sportmensen uit: Judith en Thea du Pon, schoonspringsters, Jan van Uden, atleet, en Herman Beidschat, honkbal ler. 1962: Evert Schneider, tennisspeler, Jan Jiskoot en Bert Sitters, zwemmers en Wim Crouwel, honkballer. 1963: Peter Bakker, cricketer, Max Dwinger, schermer, Ingrid Heidenrijk, schermster, Boudewijn Maat, honkbal ler, Lita Kuiler, schoonspringster, Leo van Oudheusden schoonspringer en zijn trainer Meelhuizen. 1964: Tiemen Groen, wielrenner, Frans Luitjes, atleet, Jenny Westen brink, basketbalspeelster, Anita Smith en Eljo Kuiler, schoonspringsters, Pierhagen, cricketspeler en Tom Ok- ker tennisspeler. 1965: Bram Breur, wielrenner, Cas- pari de Geus, atleet, Frits Bartling, schaatser, Imre Rietveld en Agnes Geene, badmintonspeelsters, Fred Be ringen, honkballer, Ronnie Verroen, zwemmer en trainer Rob Kerkhoven, Bert van der Helm, tafeltennisspeler en Kramer, cricketer. Leo van der Kar die deel uitmaakt van het Bijenkorïcon- cern). De 53-jarige directeur van de sportza ken Van der Kar is een verontwaardigd man, wanneer de reclame als oogmerk wordt gebruikt bij deelneming aan een fonds als dat wat naar hem is genoemd. Die verontwaardiging sluit dan echter niet uit dat hij positief denkt over recla me door steun aan topsport. Het Leo van der Karsportfonds is er echter niet voor de topsportmensen. „Ik schep plezier in het uitzenden van jonge mensen, die beloften inhouden, maar die misschien nooit zullen inlossen." Het is misschien daarom dat Van der Kar het meeste plezier beleeft aan momenten, waarop jonge sportmensen een klein be drag aan geld komen terugbrengen, om dat zij dat overhouden aan een reis en aan ogenblikken, waarop hij kaarten en brie ven ontvangt uit vele delen van de we reld en zo op de hoogte blijft van ver richtingen (zoals Tom Okker nog altijd doet). Nuttig acht hij, dat de jonge sportmen sen die voorgedragen worden door de sportorganisaties hun belevenissen in een rapport samenvatten. Dergelijke rapporten worden gebruikt en vertaald (van Jiskoot en Sitters) en van Kerkhoven en blinken uit door informatie: van Jetty Siebenlist, Boudewijn Maat en Herman Beidschat. Niet iedere jonge sportman beschikt over eigenschappen, die het maken van een goed rapport mogelijk maken. Het is ook geen dwingende eis van het Van der Kar- fonds. Het fonds is er als mogelijkheid voor jonge sportmensen om te leren, door kennis hoger te reiken in de sport, waar in Van der Kar zelf zo'n grote voldoe ning vond. De rapporten zijn dan dikwijls bijzonder prettige bijkomstigheden. deze club en nu weer. Maar de wedstrijd was wèl een goede voorbereiding voor de ontmoeting tegen Real Madrid". Anderlecht komt met ervaring op het veld, want het is de zesde keer dat de club aan de cup-strijd deelneemt. 40.000 toeschouwers zullen het elftal hartstoch telijk toejuichen. Gento intussen, de be faamde linksbuiten van Real Madrid, meent toch dat zijn ploeg met 1-0 zal win nen. Het elftal van de Spanjaarden is maandag wat verfromfraaid in Brussel aangekomen. Zondag heeft het in Elche een wedstrijd gespeeld (met 1-0 verloren) en daarna is het per slaapwagen naar Madrid gegaan waar maandagmorgen licht werd getraind. Vervolgens is de ploeg naar Brussel vertrokken. Gento verzekerde dat „wij met 1-0 winnen. Ons jong elftal is veel dynamischer dan dat van 1964 toen wij de finale in Wenen ver loren. Dit elftal komt verder dan dat waarin Di Stefano en Puskas hebben ge speeld". Hij zei dit blijkbaar omdat het publiek in Madrid bij elke thuiswed strijd nog steeds schreeuwt om Pus kas Vanavond om acht uur speelt de da- mesploeg van die Raecske in het Krela- gehuis in Haarlem tegen Zaanstreek '65. De Zaanse dames nemen de tweede plaats in zonder een directe bedreiging voor de roodwitten te vormen. Wint die Raeckse dit duel en we mogen een overwinning verwachten dan is de marge met alle rivalen vergroot tot acht punten. Heren: die Raeckse-Rapide 21.00 uur; FES-HVS 3. VCM-HBC, Energie 2-HSVC 3, Energie-WIK, Gios 4-DES, Alliance 6- Gios 3, Velox-Gios, PWN 2-Triumph. Dames: die Raeckse-Zaanstreek 20.00 uur, Velox-Gios, De Blinkert 2-Alliance 2, JBS-die Raeckse 3, Gios 4-DSS 3, Gios 2-Triumph, VCM 2-Alliance 5, die Raeck se a-DSS a, Alliance a-DSS c, OVRA b- DSS d. Eintracht Frankfort, de club van Elek Schwartz, zal woensdag 2 maart in het Olympisch Stadion tegenstander zijn van het voorlopig Nederlands elftal. Deze oefenwedstrijd voor de ontmoeting Ne derland-West Duitsland, die voor 23 maart is vastgesteld, wordt bij kunstlicht ge speeld. Eintracht bezet thans met 23 punten uit 22 wedstrijden de achtste plaats op de ranglijst van de Duitse Bundesliga. (Van onze sportredactie) Het favoriete koppel Post-Janssen-Pfen- ninger heeft in de Antwerpse zesdaagse ook gisteravond weer zijn grote kracht laten zien. Van Steenbergen en Lykke hadden weliswaar Post en Pfenninger in een koppelrit over een uur verslagen, maar de revanches kwamen al heel snel en duidelijk. Vooral voor Van Steen bergen kwam dat hard aan. want Post reed weer zo genadeloos, achter de der- ny, dat Van Steenbergen moest afhaken en de strijd staken. Post won de dernyrit. En nog had Post er niet genoeg van. Want nog had Post er niet genoeg van. Want ook in de dernyrace van half twaalf spurtte hij naar de zege. Na tien minu ten al pakte de Amstelvener zijn eerste ronde. Proost kon hem nog het langst vol gen, maar ook deze Belg moest een ron de prijs geven. Lykke finishte als derde. Een afvalrit werd met machtsvertoon door Jan Janssen gewonnen. Nadat Van Dongen, derde, een goede prestatie er „afgereden" was bleven Janssen en Van Looy op de baan over. Janssen spurtte van kop af en kon niet meer door Van Looy teruggehaald worden. De Roo-Karstens-Zoet bleven op de ne gende plaats staan. Van der Lans-Van Dongen-Lambrechts figureerden ook nu weer op de laatste plaats. (Van onze sportredactie) Jeroen Giltay uit Zandvoort en Lily ter Metz uit Haarlem behoren by de dertien sportmensen, die door het Leo van der Karsportfonds in 1966 worden uitgezonden. Jeroen Giltay is een 18-jarige schermer, die bij de Haarlemse school Van der Valk traint en Lily ter Metz maakt deel uit van Haarlems rijke arsenaal aan jonge badmintonsterren. Met hen komen dit jaar voor uitzending naar een trai ningskamp in aanmerking: Ruud en Huub van Ginneken, badmintonspe- lers, Frans Spits, cricketspeler, Cor- nelis Bosman, worstelaar, Elly van den Brom, schaatsenrydster, Arnoud Hendriks, kunstrijder op de schaats, Wim Koopman, wielrenner, Carel De ken, tafeltennisser, Els van Noorduyn, atlete en Thea van Peltenburg en Han Feis schoonspringster en schoon springer. In totaal worden dus dit jaar dertien sportmensen, jong van leeftijd en rijk aan talenten, die tien verschillende spor ten vertegenwoordigen, uitgezonden naar plaatsen, waar zij een dusdanige erva ring kunnen opdoen, dat hun kracht wordt vergroot. Schaatsenrijdster Elly van den Brom is de enige van hen, die de uit zending al achter de rug heeft. Zij maakte deel uit van de ploeg Nederland se schaatsenrijdsters, die in Fagemees verbleef en onder leiding van Piet Zwa- renburg trainde. Elly van den Brom maakte daar haar vooruitgang dankzij het Leo van der Karsportfonds duidelijk door de volgende prestatieverbeteringen: 500 meter van 51.4 naar 48.6; 1500 meter van 2.45.6 naar 2.43.6; 1000 meter van 1.47.0 naar 1.41.2 en 3.000 meter van 6.02 naar 5.31.- Elly van den Brom is een ze ventienjarig meisje, dat de „Bartling on der de schaatsenrijdsters" wordt genoemd dit om haar overeenkomst met het 18-ja- rige schaatstalent Frits Bartling aan te duiden. Vandecrone in Chamonix gaan oefenen. Amoud Hendriks doet dat in zijn zomer vakantie gedurende zeven weken. Het Leo van der Karfonds schonk aan Wim Koopmans voorts de gelegenheid van 1 mei tot eind augustus te trainen onder leiding van Jan Derksen. Dat gaat ge beuren op de wielerbaan van het Olympisch Stadion. Wim Koopman, een Rotterdam mer, die achttien jaar oud is, heeft vol gens sprintleermeester Derksen „een uit zonderlijke aanleg voor de sprint", Koop man versloeg vorig jaar al enkele malen de Nederlands kampioen sprint bij de amateurs, Jan Jansen. De tafeltennis bond kan dit jaar dankzij het Leo van der Karsportfonds opnieuw een speler uitzenden naar Zweden. Dit maal is dat Carel Deken, die in Boson in een trainingskamp zal verblijven. Dat ge beurt in de maand juli en zei zijn geduren de veertien dagen. Deken, die in Amster dam woont, is lid van Smash. Hij is twin tig jaar oud. Een jaar jonger is Els van Noorduyn, een lid van de atletiekver eniging Sagitta uit Amsterdam, aan wie de mogelijkheid wordt geboden circa drie weken een stage te lopen in een Oostduits trainingskamp. Els van Noorduyn is een talent voor wat betreft speerwerpen en kogelstoten. Thea van Peltenburg en Han Feis, beiden actief in het schoonspringen. gaan met V.l.n.r. Elly van den Brom, Lily ter Metz en Thea van Peltenburg en daarachter v.l.n.r. Han Feis, Frans Spits, Comelis Bosman, Jeroen Gil tay, Arnoud Hendriks, Carel Deken en Wim Koopman, tien van de jonge sportmensen, die door het Leo van der Karfonds worden uitgezonden naar trainingskampen. Zij waren gisteren aanwezig op een bijeen komst in het Apollopaviljoen in Amsterdam, waar bekend werd ge maakt wie dit jaar werd uitge zonden. Jeroen Giltay, die achttien jaar oud is, gaat in mei een maand naar maitre Revenue in Melun om zijn schermkennis te vergroten. De jeugdige inwoner van Zandvoort, die leerling is van de scherm school Van der Valk, verdiende zijn uit verkiezing door het Leo van der Kar fonds door een reeks van beloftevolle prestaties, waarin onder meer een vierde plaats bij de laatste nationale kampioen schappen thuishoorde. Jeroen Giltay heeft vijf jaar schermles. De student in de kunstgeschiedenis heeft als wapen het floret. Lily ter Metz is een van de badminton- uitverkorenen, die in de Wimbledon bad mintonclub verder gaat schaven aan een vooruitgang in spelkwaliteit. Veertien da gen lang zal zij in deze club haar kennis vergroten. Met haar zijn uitverkoren de 18 en 17 jarige broers Ruud en Huub van Ginneken uit Tilburg. De cricketbond profiteert vrijwel ieder jaar van de mo gelijkheden, die net Leo van der Karfonds biedt. Dit maal gaat Frans Spits, een 19- jarig lid van VRA uit Amstelveen naai Engeland om daar in de Alf Govers school veertien dagen te trainen. Teneinde de kunstrijderij in Nederland te bevorderen is de keuze gemaakt van Arnoud Hendriks. Deze zeventienjarige Haagse jongen zal dit jaar bij madame Vanochtend was de stand: 1. Post/Janssen/Pfenninger (Ned./Ned./ Zwits.) 766 punten; 2. Sercu/Merckx/ Bugdahl (Belg./Belg./Dld.) 645 punten; 3. Van Steenbergen/Lykke/Van Looy (Belg./Den./Belg.) 436 punten; op 2 ron den: 4. Proost/Baensch/Verachtert (Belg./ Austr./Belg.) 569 punten; 5. Kemper/Ol- denburg/Van Clooster (Dld./Dld./Belg.) 447 punten; op 12 ronden: 9. De Roo/Kar- stens/Zoet (Ned.) 253 punten; op 37 ron den: 13. Van der Lans/Van Dongen/Lam- brechts (Ned./Ned./Belg.). In de „nacht van de naastenliefde" kon een koppelrit tussen Schulte-Peters en Bruneel-Platner geen doorgang vinden, omdat Platner niet kon rijden. Er stond nu een omnium op het programma tus sen Schulte, Bruneel en Gé Peters. Schul te, die keihard getraind had voor deze „voorstelling" werd eerste. De uitslagen waren: eerste klassement: 1. Bruneel, 2. Schulte, 3. Peters, tweede klassement: 1. Peters, 2. Schulte, 3. Bruneel, derde klas sement: 1. Schulte, 2. Bruneel, 3. Peters. Rit achter dernies: 1. Schulte. 2 Bruneel, 3. Peters. Totaaleindstand: 1. Schulte, 2. Bruneel, 3. Peters. hun trainer J. Mussert, allen zijn zij af komstig uit Den Haag, een week naar Keulen om daar te trainen op het schoon springen vanaf de tien meter plank. Die training is in Nederland onmogelijk. Een bijzondere kans kreeg dit jaar ook de Nederlandse Krachtsportbond. Corne lls Bosman, een 20-jarige crack van de Utrechtse vereniging De Halter uit Utrecht, werd door deze bond voorgedra gen voor uitzending door het trainings fonds. De keuzecommissie van het Leo van der Karfonds ging met die voor dracht akkoord. Bosman zal veertien da gen doorbrengen in de Sporthochschule in Bad Hens. Deze Utrechter is lichtge wicht en worstelt in het Grieks Romeins. (Van onze sportredactie) In het 6000 zielen tellende provin ciestadje Schagen, waar geduren de de zomermaanden de folklore hoogtij viert, woont de secretaris competitieleider van het district west I van de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond, de heer Eef Pauw. Hij, een 43-jarige commies van de Inspectie der directe belas tingen, is een ras-Schagenaar. Zijn gehele leven heeft hij daar gewoond en gewerkt. In het sportleven van Schagen is hij een bekende figuur. Jarenlang is hij secretaris geweest van de voetbalvereniging Schagen die nu in de derde klasse uitkomt. Twee jaar geleden echter moest hij die functie neerleggen vanwege het feit dat hem werd gevraagd Jan Groet, de toenmalige wedstrijdlei der van het district west I, op te volgen. „Ik heb toen ik het aanbod aannam een gelukkige greep ge daan", zegt de heer Pauw. „Ik weet dat wat ik nu zeg ongelooflijk klinkt maar waar is het zeker: ik ben nu veel meer thuis dan dat ik na mijn werk ooit ben geweest. Als secretaris moest je steeds bezoeken afleggen, moest je veel bij trainin gen aanwezig zijn, was je voorzitter van de totocommissie, was je bij allerlei vergaderingen present. Nu kom ik thuis, heb de telefoon bij de hand en handel alles af. Voor mijn vrouw is het er nu dus beter op geworden. En ik vind het zelf ook heerlijk." „Wat de stagnatie in het voetbal programma betreft", zegt hij „ben ik niet ongerust. Het zal allemaal wel loslopen. Alleen zitten wij met de moeilijkheid dat veel clubs op gemeentevelden spelen. Zij kunnen daar tot mei op terecht en daarna worden die velden ingezaaid en her steld. De competitie voor amateurs dus. zal echter dan nog niet geëin digd zijn. Dat zal wel half mei wor den, denk ik. We moeten daarom wat medewerking krijgen van de desbetreffende gemeenten. Krijgen we die dan zie ik ook dit jaar de toekomst zonder zorgen tegemoet." Eef Pauw gaf de volgende tototips: Ajax—MVV i ElinkwijkPSV 3 FeijenoordTelstar 1 TwenteGo Ahead 3 Willem IIHeracles 1 GVAV—Sparta 1 ADO—DWS 3 Fortuna '54DOS 1 Blauw WitSittardia 2 AlkmaarDHC 1 PEC—HVC 3 WilhelminaNO AD 3 SVVHaarlem 1 VOETBAL. Het Israëlische voetbalteam van Hapoel, dat over enkele maanden een tournee door Europa zal maken, speelt op 23 juni tegen Veendam. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van Veendam van 13 tot 22 september 1966 een tegenbezoek te brengen. De Veendammers zullen dan spelen in Jeru zalem, Haifa en Tel Aviv.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15