BEGROTING GEMEENTE VELSEN Tweede ronde vrijwel geheel voor Burgemeester en Wethouders rjn sisaltapijt 90 derïïyter Nederland dreigt één grote vuilnisbelt te worden" zaanlandsche FOTOLOEK ANDERSON Havenberichten Aan de pompen Turkse arbeider in IJmuiden door auto geschept Minister Suurhoff in IJmuiden: Vlotte verkoopster gevraagd flF mum WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 5 schoenhandel IJMUIDEN Wijze reactie Financiën Inrichting raadzaal intermeubel marktplein OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Auto in Santpoort ontdaan van wieldoppen Hektrawler Gornelis Vrolijk door brand bedreigd WASAUTOMATEN VOOR GOEDE PASFOTO's Bekeuringen bij de vleet op de sluizen van IJmuiden Bedenkelijk Huisvesting bejaarden Openhartiger V mu -V* v r ."V". V X - 5 'y "^Y. s .S-- •- 'H' - Bij de voortzetting van de behandeling van de Velsense gemeentebegro ting zijn dinsdagavond volgens de regels van dit spel eerst Burgemeester en Wethouders aan het woord geweest, om uitvoerig in te gaan op hetgeen de vorige avond door de verschillende fractieleiders in hun algemene beschou wingen was geponeerd. Daarna kregen deze leden weer gelegenheid tot het wederwoord, waarvan nog slechts mevrouw Hoek-Feenstra en de heren Schotman en Van Os van den Abeelen gebruik hebben kunnen maken, om dat na laatstgenoemde spreker de vergadering wegens het bereiken van het middernachtelijk uur tot woensdag moest worden geschorst. Heden avond om half acht is het dus weer de beurs aan de heer T. Kruisman van de C.P.N. Het college van B. en W., zonder de afwezige wethouder H. de Boer. V.l.n.r.: Wethouder C. Ockeloen, burgemeester mr. J. C. Bührmann, gemeentesecretaris J. Veenstra en de wethouders J. van Leeuwen en J. G. Kolkman. De voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann begon als eerste spreker met in te gaan, op hetgeen enkele leden de vorige avond wenselijk hebben genoemd om het contact tussen gemeentebestuur en burgerij te stimuleren. Volgens de burgemeester is dit contact jngetwijfeld groter dan misschien zou worden ver wacht omdat, gelet op de steeds druk bezochte spreekuren van burgemeester, wethouders en ambtenaren, de ingezete nen wanneer dit nodig is, het gemeente bestuur heus wel weten te vinden. Daar naast is er, in overleg met de Velser Gemeenschap een contactavond in voor bereiding, die geheel voor de jonge kie zers zal zijn bestemd. En tenslotte meende spreker dat de leden het zelf ook in hun macht hebben de raadsvergaderingen aantrekkelijker te maken, door te stre ven naar levendiger debatten. Wat de petrochemische industrie betreft onthulde de burgemeester, dat het Velsen se college onlangs op bezoek is geweest bij het college van Gedeputeerde Sta ten, waar men volkomen content bleek over de manier, waarop Velsen en Am sterdam thans met elkaar samenwerken. Overigens heeft deze kwestie zich de Advertentie KENNEMERLAAN 63 Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Bonte koning, van Rotterdam, IJmuiden; Hontestroom, Sheerness; Diogenes, Rotterdam; Rijnstroom, Shoreham.. La Chacra, New Orleans; Hathor, Bremen; Thea, Londen, IJmuiden; Noblesse, Londen; Birkenstein, Bremen; Kruszwica, Ham burg; Proton, Londen; Nieder Rhein, Kopen hagen; Errol, Londen; Togokust, Rotterdam; Nogat, Gdansk, IJmuiden; Bonn, Rotterdam, IJ muiden; Gruno, Southampton; Jason, Antwer pen; Nina, Hamburg; Ibis, Delfzijl; Batavier, Mercuriushaven; Gerda-K., Hamburg. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Alcetas, van Rotterdam; Karin Wither, Bilbao, IJmuiden; Pamir, Hull; Mittel Rhein, Stettin; Labotas, Rotterdam; Heltermaa, Antwerpen; Grada Wes ters, Bremen; Ivoorkust, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Prinsen gracht, naar Stockholm; HKS De Hoop, Rotter dam; Majo, Londen, IJmuiden; Draco, Aarhus; Amazone, Esbjerg; Spaarnestroom, Huil; Ali, Rotterdam, Zaandam; Leisa, Rocheford; Antarc tica. Ipswich; Antje, Stavanger, Buitenhuizen; Bleichen, Antwerpen; Audacia, Waterford; Buka, Londen; Agamemnon, Hamburg; Hada 2, Vlaar- dingen; Pickhuben, Rotterdam; Navigare, Goole; Sinon, Hamburg; Amyntas, Algiers; Viscount, Londen; IJstroom, Leith; Hoe Vinces, Londen; Berkelstroom, Goole; Romandie, Jamaica, IJ muiden; Pergo, Perth, IJmuiden; Palamedes, Bremen; Rijnstroom, Shoreham; Noblesse, Lon den; Eira, Avilez, IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Res Nova, naar Rochester, Zaandam; Aria, Helsinki; Fivel- borg, Boston, IJmuiden; Dania, Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). laatste tijd zodanig ontwikkeld dat, nu de verontreiniging aan wettelijke regelingen onderhevig zal zijn, de planologie waar schijnlijk belangrijker wordt dan de luchtverontreiniging. Voorts wilde ook de burgemeester niet meer dan slechts enkele woorden wijden aan de bestuurlijke indeling van de IJmond, waarbij hij van mening was dat de voorgestelde samenvoeging van de drie gemeenten door de inwoners daarvan la- konieker wordt bekeken, dan men hier en daar veronderstelt. Voor de burgerij gaat het dagelijks leven hier immers volko men normaal door. Spreker verwachtte dan ook een wijze reactie van de staats secretaris op de brief, die hem dezer dagen door het gemeentebestuur van Be verwijk is toegezonden. Tenslotte maakte de burgemeester be kend dat de havenplannen thans worden voorbereid door een werkgroep, bestaan de uit zeven ingenieurs, onder meer af komstig uit Amsterdam, Velsen en van de Regionale Waterstaat. En wat de gesigna leerde uitlatingen van de Beverwij kse wethouder van onderwijs, de heer Her mes betreft merkte spreker nog op, dat naar zijn mening tussen Velsen en Be verwijk niet meer over en weer behoeft te worden betaald. De heer J. G. Kolkman, die als wethou der van financiën deze avond de tweede spreker was, had er naar gestreefd de moeilijke materie, welke hij als beheer der van deze portefeuille kreeg te behan delen, enigszins begrijpelijk te maken en gemakkelijker te beluisteren, door zijn dorre cijfermateriaal zoveel mogelijk door het gesproken woord te vervangen. Een poging, waar de heer Kolkman voortref felijk in is geslaagd en waarvoor hij la ter diverse complimenten mocht beluis teren. Op deze wijze bracht de heer Kolkman er de raad van op de hoogte, dat hij het niet noodzakelijk achtte een somber' en uitzichtloos betoog te houden. Dit zou volgens hem namelijk onredelijk en on dankbaar zijn. Maar toch vertoont de lucht enige wolken, omdat de reserves weigeren aan te groeien en de over schotten het veld moesten ruimen voor tekorten. Mede als gevolg van 'n stijging der kosten, welke niet door een navenan te stijging der inkomsten wordt gevolgd en voorts omdat de taken, welke beslist noodzakelijk zijn en vele investeringen vragen, moeten worden uitgebreid. de tot hem gerichte vragen, waarbij hij er onder meer mr. Van Roozendaal op wees dat het gemeentebestuur er naar streeft, de burgerij zo uitvoerig mogelijk over alle problemen rond de begroting voor te lichten. Dit geschiedt reeds via de pers, terwijl voorts wordt overwogen in de toekomst het publiek ook met zorg vuldig gestelde advertenties te informe ren. En tegen de heer Lips onthulde spre ker geen principiële tegenstander te zijn van afschaffing van de vermakelijkheids belasting. Op zijn beurt gaf wethouder J. van Leeuwen te kennen er verheugd over te zijn slechts weinig kritiek op sociale za ken te hebben beluisterd, waar hij uit meende te mogen concluderen dat de raad het beleid van het college op dit terrein wel heeft gewaardeerd. Spreker onrechte", meende spreker „want wet houder De Boer heeft hierbij toch maar „verrekt" dikwijls gelijk gekregen". Voorts bracht wethouder Ockeloen de leden onder het oog zeker niet overge- van verschillende zijden op de inrichting van de raadzaal kenbaar is gemaakt. Spreker vestigde er echter de aandacht op dat het gebouw nog altijd niet officieel is opgeleverd, waarna pas kan worden onderzocht voor wiens rekening de even tuele verbeteringen kunnen worden uitge voerd. Te zijner tijd zal de wethouder echter gaarne een bijeenkomst beleggen, waarop een ieder in de gelegenheid wordt gesteld de diverse problemen in alle open hartigheid te bespreken. „Had u dit maar eerder gezegd", inter rumpeerde de heer Van Os van den Abeelen, „dan was ik direct als een lam geweest". „Weet ik veel hoe ik van een os een lam moet maken", repliceerde wethouder Ockeloen daarop onder daverend gelach. Zijn betoog weer vervolgend spreker te kennen er evenals de burgemeester van te zijn overtuigd, dat ten opzichte van de Mobil Oil het voornaamste probleem uit de ruimtelijke ordening bestaat. Ove rigens neemt de industrie haar beslissin gen nu eenmaal niet in het openbaar, doch binnenskamers, zodat een gemeente bestuur hierdoor wel eens voor verrassin gen komt te staan. En wat de overige opmerkingen betreft vestigde de wethou der er nog de aandacht op dat het An- toniusziekenhuis voor elke ingezetene openstaat, terwijl hij wat de erfpacht be treft aan grondverkoop de voorkeur bleef geven. Zoals reeds in de aanhef vermeld, kwa men daarop nog slechts drie sprekers aan hun tweede ronde toe, waarvan de heer Lips erop Dleef aandringen, dat ook het protestants-christelijke volksdeel er recht op heeft met een ziekenhuis aan zijn trekken te komen. Voorts legde wet houder Van Leeuwen enige gevallen voor, waarbij het huisvestingsbureau enige voor hen onbegrijpelijke beslissingen heeft ge nomen. De heer Lips zou deze dan ook gaarne nader door de wethouder zien toe gelicht. Welnu, misschien geschiedt dit van avond. Advertentie du ied per meter Kamerbreed 3.80 m breed woninginrichting Advertentie KONINGSPLEIN 1« TELEFOON 4886 Een 69-jarige autohandelaar uit Sant poort heeft aangifte gedaan dat van zijn personenauto die hij in de Suriname- straat in zijn woonplaats had geparkeerd de vier wieldoppen met sierrand waren ontvreemd. De diefstal is in de afgelopen nacht gepleegd. De nieuwe hektrawler „Cornelis Vro lijk" SCH. 171 is dinsdag in de vissers haven van IJmuiden door brand bedreigd. Werklieden wisten met schuimblussers nog tijdig het gevaar af te wenden. Tij dens laswerkzaamheden op het schip wa ren vonken gevallen op de olie die op het water dreef. Dankzij het snelle in grijpen van de werklieden was het vuur spoedig in bet schuim gesmoord. De uit gerukte brandweer hoefde niet op te tre den. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN IJMUIDEN - TEL. 4262 Vandaag is men begonnen de „Jaco- mina" leeg te pompen. Vooral aan de brug bleek het schip nogal wat schade opgelopen te hebben. Het is nog niet bekend wat er verder met de „Jacomina" gaat gebeuren. Advertentie oa KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 Zonder op het verkeer te letten stak dinsdagmorgen op de Haringkade in IJmuiden een 28-jarige Turkse arbeider onverwacht de rijbaan over. Hij werd aangereden door een personenauto, be stuurd door een 47-jarige IJmuidenaar. De Turk werd via de motorkap en het dak van de auto op de weg geslingerd. Met een zware hersenschudding, een ge broken been en ernstig hoofdletsel is hij in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De politie heeft dinsdag 26 personen be keurd die zich niets hadden aangetrokken van de verkeerslichten op de sluizen van IJmuiden. Een deel van de P.v.d.A.-fractie tijdens de begrotingsbehandeling. Nog bedenkelijker was het echter vol gens de wethouder, dat het percentage van hetgeen aan uitkeringen wordt te rugontvangen niet is gestegen, maar ge daald en wel van 78 percent in 1960 tot 76 percent in 1966. Of omgerekend in klinkende munt: voor 1966 een bedrag van min 610.000,-. Desondanks was de heer Kolkman dankbaar dat de raad thans in staat is een begroting te behandelen, wel ke op een volkomen verantwoorde wijze sluitend is gemaakt. Toch moet spreker zich voortdurend be zighouden met de vraag, op welke ma nier tussen uitgaven en inkomsten een re delijk evenwicht kan worden verkregen en waar de dekkingsmiddelen voor noodza kelijk investeringen vandaan moeten worden gehaald. Hij wist hiervoor wel enige theoretische mogelijkheden, zoals een aanvullende bijdrage en de zoge noemde „verfijningen" op grond van de financiële verhoudingswet, met als derde mogelijkheid het verbeteren van de ge meentefonds- en doeluitkeringen. Vandaar dat de wethouder op de vraag „Hoe komen we er uit?", een antwoord meende te kunnen vinden in het zoeken van een oplossing in het veld van de vol gende mogelijkheden: 1 een in gunstige zin herziening van de gemeentefonds uitkeringen; 2 een meer aan de speciale behoeften van gemeenten als Velsen aan gepaste uitkering en 3 een herziening in gunstige zin van de zogenoemde „doeluit keringen". Na op dezelfde wijze de investeringen te hebben besproken, ging wethouder Kolkman over tot het beantwoorden van ging dan ook direct over tot het beant woorden van de verschillende vragen, waarbij hij de heer Kruisman erop wees dat de salariëring van het gemeenteper- soneel in feite geheel door Den Haag wordt bepaald. Ook zag hij geen enkel nut in het uitgeven van een personeels blad. Vervolgens verzekerde spreker de raad, dat er hard aan de huisvesting voor bejaarden wordt gewerkt en er sprake is van een goed samenspel tussen de over heid en het particulier initiatief. Even stellig was de wethouder in zijn verzeke ring, dat het in Velsen straks uitgeslo ten moet worden geacht dat een bejaarde niet zal worden opgenomen, indien hier toe is geadviseerd en er een plaats voor hem beschikbaar is. Er zijn in deze ge meente immers altijd wegen te vinden voor een gunstige financiële regeling. Over het woonruimtebeleid meende spreker thans kort te kunnen zijn, omdat raad en burgerij over de wanhopige wo ningpositie in deze gemeente reeds uit voerig via de pers zijn ingelicht. Spre ker moest dan ook bekennen bij het ver nemen van de uitbreiding van de T.N.O. het hart te hebben vastgehouden bij de gedachte, dat hierdoor weer nieuwe inwo ners zuilen worden aangetrokken, die zich bij het huisvestingsbureau om een woning moeten vervoegen. Voorts onemde de wethouder de samen werking met Hoogovens met betrekking tot het beschikbaar stellen van woningen voorbeeldig. Er is zelfs sprake van een soort rekening-courant, waarbij spreker niet hoopte dat de nota hiervan nog eens door Hoogovens zal worden gepresenteerd omdat Velsen dan niet in staat zal zijn deze te honoreren. Tenslotte gaf de heer Van Leeuwen nog als zijn stellige over tuiging te kennen, dat men voor de toe komst ook in Velsen wel degelijk met hogere huren rekening zal moeten hou den. Als vierde spreker van deze avond heeft wethouder C. Ockeloen het onder meer opgenomen voor zijn wegens ziek te verhinderde collega H. de Boer, aan wiens adres de vorige avond door mr. Van Roozendaal het lichte verwijt was gericht, zich soms van een profetenman tel te hebben voorzien. „Niet geheel ten „Willen we ons land over een jaar of tien niet tot één vieze, ontoegankelijke vuilnisbelt maken dan dienen we daar tegen nu al met kracht onze maatrege len te nemen. Deze strikt noodzakelijke voorzieningen tegen de steeds groter wordende verkeerschaos en de toene mende lucht- en watervervuiling kosten geld, veel geld. Maar het is onze enige kans om Nederland leefbaar en bewoon baar te houden. Wij hebben het zelf in de hand er voor te zorgen dat ook in het jaar 2000, wanneer Nederland 20 miljoen zielen zal tellen, in ons land een mens waardig bestaan mogelijk is". Deze behartigenswaardige woorden sprak dinsdagavond de heer J. G. Suur hoff, minister van Verkeer en Water staat, in het Hervormd Jeugdgebouw in IJmuiden waar de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid het twintig jarig bestaan vierde. Minister Suurhoff wees er met grote na druk op dat in Nederland met zijn snel groeiende bevolking en klein grondgebied de strijd om het bestaan steeds scher pere vormen zal aannemen. In hoog tem po zullen op velerlei terrein voorzienin gen moeten worden getroffen opdat Ne derland niet alleen zijn eigen huishouding op peil zal kunnen houden maar ook in ternationaal kan blijven meetellen. De Deltawerken, het droogmaken van de IJsselmeerpolders, de uitbreiding van de havens van Rotterdam en Amsterdam en de ontzagwekkende groei van ons onder wijs, met name aan de universiteiten, brengen grote financiële offers met zich mee. „Er zal nauwelijks aan te ontkomen zijn dat hierdoor de overheidsuitgaven hoger zullen stijgen dan ons nationale in komen. En dat betekent dat we voorlo pig niet op een drastische verlaging van de belastingen hoeven te rekenen. Het voorstel dat de V.V.D. onlangs aan de re gering heeft gedaan, waardoor de rijks uitgaven met een miljard gulden vermin derd zouden kunnen worden, hoeven we dan ook gerust niet als serieus bedoeld te beschouwen", zei de heer Suurhoff. Met betrekking tot de komende verkie zingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden merkte de bewindsman op dat de uitslagen hiervan van grote invloed kunnen zijn op de te voeren landspolitiek. Hij toonde dit met enkele voorbeelden uit het recente verleden aan. Verder wees hij er op dat men vandaag de dag ten aanzien van de bevolkingspo litiek gelukkig steeds vrijer en openhar tiger over een onderwerp als geboortere geling spreekt. Ook dat beschouwde de heer Suurhoff als een der gevolgen van de doorbraakgedachte die de oprichters van de Partij van de Arbeid twintig jaar geleden heeft bezield. Afdelingsvoorzitter Th. Mooy dankte de heer Suurhoff voor zijn toespraak. De Stem des Volks afdeling Santpoort en een volksdansgroep onder leiding van Klaas Groot verleenden aan de avond een feestelijk tintje. Het was jammer dat de dansers op het kleine toneel nauwelijks uit de voeten konden komen. Vooral in hun Israëlische dansen hadden ze meer bewegingsvrijheid verdiend. De heer J. G. Suurhoff, minister van Verkeer en Waterstaat, tijdens zijn toespraak in het Hervormd Jeugd gebouw te IJmuiden. i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5