TWEEWIELERS EN CARAVANS IN HET RAI-GEBOUW Nederland in Europa tweewielerkampioen Anderhalf miljoen brommers ontlasten het autoverkeer Caravan kopen een zaak van wikken en wegen JiJf 7 KOELBOXEN IN CARAVANS Primeurs WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 en de personenauto. - Tien versnellingen Meer zware motoren H: *"M138 m 1 MM I ÉSII Tien- tot twaalfduizend Nederlan ders zullen in de loop van dit jaar een nieuwe caravan kopen. Gezien de vrij lange levensduur een tien jaar vraagt zo'n aankoop een gedegen overleg. Wie naar de RAI komt om zich te oriënteren, doet er goed aan de deskundigen in de voorlichtings stand van de ANWB te raadplegen. In de eerste plaats zal een keuze moeten worden gemaakt tussen een „sta-caravan" en een „reiscaravan". Sta-caravans behoeven niet aan goede rij-eigenschappen te voldoen en des kundig advies is hier nauweJijks no dig. Wie met een caravan door Euro pa wil trekken heeft echter met een aantal factoren rekening te houden. Gewicht, gezin, geld w. 7/ Een op de twee Nederlanders bezit een fiets. Hij doet er lang mee: on geveer tien jaar. De rijwielindustrie vindt, dat een gebruiksduur van zes a zeven jaren mooi genoeg is, want aan onderhoud doen we niet zoveel aan onze fiets. Wie in het RAI-gebouw te Amsterdam de Tweewieler-RAI bezoekt (van donderdag 24 februari tot en met zon dag 6 maart) zal merken dat de tijd niet heeft stilgestaan sinds hij zijn fiets kocht. Want in de RAI staan vele honderden ras- paardjes van allure, met lichte frames, öe- railleurs, uitvalnaven, bijzondere stuurhoe- ken, moderne bevestigingen voor essentiële onderdelen, enzovoort. De fietsen maken in ons land nog steeds het grootste deel van het tweewielerpark uit: zes miljoen stuks. Daarnaast zijn er 1,6 miljoen bromfietsen en 150.000 motorrijwielen en scooters. In verhouding tot het aantal bewoners komt Nederland in West-Europa wel als twee wielerkampioen uit de bus. De rijwielver koop is de afgelopen jaren op een hoog niveau gekomen. Zowel in 1964 als in 1965 zijn meer dan 600.000 fietsen verkocht, wat dus betekent dat vijf percent van de bevolking zich jaarlijks een nieuwe fiets aanschaft. De ontwikkeling van de motorfiets en de scoo ter was niet opzienbarend; zij zitten een beetje knel tussen de bromfiets 24 FEBR.TM6 MRT AMSTERDAM Als alle bromfietsers van morgen af automobilisten zouden worden, be tekent dat ruim een verdubbeling van het huidige aantal personenauto's. Onze wegen zouden dat verkeer niet kunnen verwerken. Uitstapjes op vrije dagen zouden een kwelling zijn. Wat men op de brommer tegen zou kunnen hebben, er is alle reden om blij te zijn met die anderhalf miljoen bromfietsers. In ons dichtbevolkte land ontlast de brommer het openbaar vervoer en het particuliere autovervoer. Wan neer de brommer niet bestond, zou hij n u moeten worden uitgevonden. Bijna één miljoen bromfietsers gebrui ken hun vervoermiddel dagelijks voor woon-werkverkeer. Vorig jaar werden er in Nederland 285.000 bromfietsen ver kocht. Hiervan werd iets meer dan de helft geïmporteerd. In 1961 was 22 pet van de verkochte bromfietsen goedkoper dan 450 en 52 pet. duurder dan 700. In 1965 bedroegen deze percentages respec tievelijk 37 en 48. Er is dus een sterk toenemende belangstelling voor de laagge prijsde brommer. De wettelijk geregel de maximumsnelheid van 40 km/uur bui ten de bebouwde kom maakt het noch voor de fabrikant noch voor de gebruiker interessant zich uit te leven in een race naar meer pk's en hogere compressiever- houdingen. Men zoekt niettemin naar andere tech nische ontwikkelingen, zoals het vereen voudigen van de bediening (automatische koppeling), verhoging van de betrouw baarheid (remmen en banden) en het ver hogen van de optreksnelheden. De brom fiets vaart er wel bij. Het blijkt, dat de verkoop van de goed koop geprijsde utiliteitsbrommer vooral is gestegen door de belangstelling van de vrouw. Dit heeft de fabrikanten ertoe ge bracht nog meer aandacht te besteden aan het „vrouwelijk" gebruik door de bedie ning te vereenvoudigen en een gemakke lijke, lage instap mogelijk te maken. Voor menigeen zal de grote verschei denheid in fietsmodellen op de Tweewie ler-RAI een verrassing zijn: er zijn rij wielen voor alle leeftijdgroepen en in tal loze uitvoeringen. Er zijn modellen, die met een simpele ingreep van heren- tot damesfietsen kunnen worden veranderd en omgekeerd, zodat de jongere kinderen de fiets van de oudere kunnen overnemen. De oer-degelijke, zwartgemoffelde, Ne derlandse fiets is er nog steeds. De fiets met zijn statige zit, waarop men zelfs nog minister en kamerlid blijft. Stuur recht, zadel hoog, de bal van de voet juist op het pedaal als dit in de laagste stand staat. Nederland is het enige land ter wereld, waar de fietsers het ongemak kelijk balanceren in druk verkeer blij ven volhouden. Maar de sportfiets wordt meer en meer gevraagd: lichter in gewicht, ietwat opge bogen stuur, laag frame en dan is de lichtgewicht fiets in opmars, waarvan de prijzen omgekeerd evenredig zijn aan het gewicht en variëren tussen 500 en 1.000 gulden. Evenals in de autoindustrie blijkt ook hier de rensport baanbrekend werk te verrichten voor de technische ontwikke ling van de gewone toerfiets. Een voor beeld hiervan is de versnelling. Er zijn fietsen met tien versnellingen. Eveneens uit de rensport voortgekomen is de uit- valnaaf, waarbij voor- en achterwiel zon der gebruik van gereedschap uit de vor ken kunnen worden genomen. Twee jaar geleden was de meeneemfiets het snufje van de tweewielertentoonstel- ling. Thans rijden er al 10.000 in ons land. Zij zijn in trek bij automobilisten, watersporters en klein-behuisden. Het gebruik van de fiets wordt onder meer door de Stichting Fiets en de A.N.W.B. bevorderd. De A.N.W.B. zet toe ristische fietsroutes uit en wijst de kam pioen van het rij wiel toerisme aan; in 1965 Dina Wijhenke, een 34-jarige gezinsver zorgster uit Katwijk, die van 27 maart tot 16 oktober 7.000 officieel geregistreerde kilometers fietste. De motorfiets en scooter zitten in een moeilijke hoek en het is dan ook niet toevallig, dat de fabrikanten en impor teurs van deze vervoermiddelen zich op de Tweewieler RAI gezamenlijk in een speciaal paviljoen presenteren. Zij zijn toch niet pessimistisch gestemd, want uit Tot de vele nieuwe typen caravans, die in het RAI-gebouw zijn te zien, behoort de Victoria STN, een telg van de befaamde car avanfab riek. Sterckeman. f- WERELDPRIMEUR: Jetson's Kos mos Cycle van Simplex-Locomo tief n.v. .f/m I -if-:' Voor het eerst na de oorlog weer een tandem; een lichtgewicht pro- dukt van Gazelle, dat 25 kg weegt. Een koelbox of koelkast is beslist geen luxe en wie een caravan koopt zal er veel plezier van hebben als hij meteen een gas- of oliekacheltje laat monteren. De ervaring heeft geleerd, dat een tweedelige deur bijzonder plezierig is en een goede ventialtie toelaat zonder dat er teveel koude lucht in de wagen komt. Bij alles geldt echter: overleggen met de A.N.W.B.-deskundigen, wier ncuhtere adviezen veel onaangename verrassingen kunnen voorkomen. Er rijden in Nederland al 10.000 „meeneemfietsen". Dit is een nieuw type van de Magneet-fabrieken, de ABC. De fiets laat zich in enkele seconden monteren. FIETSEN Batavus: new fashion-vouwfiets Bas/Raleigh: gezins- en vouwfiets in moderne vormgeving. Gazelle: lichtgewicht tandem, Magneet: abc-gezinsfiets en vouw fiets met druksluiting. BROMFIETSEN: Batavus: Batavette, lichte brommer met JLO-mofamotor, Cyrus: royal met 50 cc-Sachsmotor, 4 versnellingen met voetschakeling. Magneet: Automatic met twee of vier versnellingen (50 cc Sachsmo- tor), Mobylette: Electrolic, crossbromfiets met transistor ontsteking. Motom: Nova lichtgewicht bromfiets, Paglianti: Christina lichtgewicht bromfiets, Vele Mosquito: lichtgewicht brom fiets met Mosquito-motor. MOTORRIJWIELEN: Batavus: Combi sport 50 s en tramp sport 50 s met Sachsmotor en vijf versnellingen, BSA: A 65 Spitfire Mark II, Cyrus: 50 cc, 75 cc en 100 cc Royal met Sachsmotoren. Honda: CB 45: met tweetaktmotor 44 cc inhoud twee cilinders, Lilac: 500 cc motorfiets. Motom: Sport 50 en Junior 100, MV Agusta: 250 cc Twin en vierci- linder 600 cc motorfiets, Puch: VZ 50 R-licht motorrijwiel, Simplex-Locomotief NV: Jetsons's Kosmos Cycle (wereldprimeur) Suzuki: 250 cc Super Sport met zes versnellingen, Yamaha: YL 1 (100 cc) en YM 1 (305 cc) met twee cilinders, tweetakt motor. Amerika komen berichten, dat de motor fiets daar snel populair aan het worden is. De verkoopcijfers hebben zich daar de afgelopen drie jaar vervijfvoudigd. Alom ziet men een streven om de mo toren van meer pk's te voorzien. Bij de lichte motoren is het vermogen met ge middeld 15 percent gestegen. Opvoeren van een motorvermogen tot een hoge waarde begrenst echter het nuttige toe rental. Bij sportieve seriemotoren zijn daarom vijf versnellingen geen uitzonde ring meer. De Suzuki 250 cc met 29 pk motor, een nieuweling in ons land, heeft zelfs zes versnellingen. De belangstelling voor de 50 cc motor fiets neemt toe en deze klasse is in de RAI goed vertegenwoordigd. Het zijn op een enkele uitzondering na allemaal twee- takten. De Britse motorenindustrie brengt tal van zware motoren met de BSA-Spitfire als krachtigste van de hele tentoonstel ling. De japanners brengen o.m. een 450 cc Honda-machine en Oost- en West-Duits- land zijn vertegenwoordigd met tal van typen. Bij de scooters is weinig nieuws. Wel wijzen wij op de nieuwe super-sprint van Vespa met een 88,5 cc motor, waarbij het reservewiel tussen de benen van de berijder is geplaatst en de open instap dus is opgeofferd. Voor de liefhebbers: de duurste motor fiets op de tweewielerexpositie is een 600 cc viercylinder van n.v. Agusta, voorzien van cardantransmissie en een dubbele schijfrem op het voorwiel. Prijs 8.250,-. Er zijn voor de aspirant-koper drie be langrijke uitgangspunten: het gewicht van de caravan, de gezinssamenstelling en de inhoud van de portemonnee. De A.N.W.B. verstrekt op aanvraag lijs ten, waarop van de diverse autotypen wordt aangegeven welke berghellingen met bepaalde gewichten kunnen worden gereden. De gezinssamenstelling is belangrijk voor het aantal slaapplaatsen in de cara van. In de praktijk komt het erop neer, dat met enig behelpen alle gezinsleden een slaapplaats in de kampeerwagen moeten kunnen vinden, doch dat als de weerom standigheden dat toelaten de kinderen buiten de caravan in een eigen tentje bi vakkeren. Men late zich bij de aankoop van een caravan niet verleiden door de kleur van de bekleding. Wel belangrijk is bij voorbeeld de dikte van de matrassen. Kan men er een kwartier op zitten zonder dat het onderste deel van de rug pijnlijk wordt? De breedte van de slaapplaatsen moet ten minste 60 cm bedragen (voor tweepersoonsbedden 120 cm) en de leng te dusdanig, dat deze zeker vijf centi meter langer is dan het langste gezins lid. Ditzelfde geldt voor de stahoogte, met name in de keuken. Een keuken in het midden van de wa gen is niet erg praktisch, maar in kleiner» caravans haast onvermijdelijk. De kop- keukens zijn bij grotere typen te prefere ren, vooral als met slecht weer iedereen binnen moet zitten. Onze ervaring met caravanning is, dat een toiletruimte haast onmisbaar is. Ook deze zal men in de kleinere wagens moeten missen. Tallozen zoeken in de vakantie de zon op. Aan de isolatie van de caravan moe ten daarom hoge eisen worden gesteld. Er zijn fabrikanten, die hun wagens dubbel wandig en met isolatie uitvoeren, maar om ruimte te winnen deze dubbele wand in de kasten en bergruimten vergeten. Isolatie van de vloer is noodzakelijk als men de caravan ook 's winters wil bewo nen (wintersport). Let voorts op de ven tilatie, ook in de kasten en bergruimten. Condensgoten onder de ramen zijn zeer belangrijk. Bij wintergebruik zal men veel plezier hebben van de mogelijkheid om de wagen van dubbele ramen te voor zien. - 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7