Geniale inval hoogleraar Zuurstof onder hoge druk blijkt een machtig wapen tegen bacteriële infecties als gasgangreen en tetanus A ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 Erbij 15 1TE BOEREMA, geboren 14 oktober 1902 te Uithuizen, studeerde medicijnen in Gro ningen waar hij in 1927 arts werd en in 1928 de doctors graad behaalde op een experi menteel embryologisch on derwerp. Hij was vervolgens assi stent in de chirurgie bij prof. Koch, prof. Michael, bij prof. Valentin en bij prof. Eerland (Groningen). Bij deze laatste was hij van 1937 tot 1946 chef de clinique. In 1946 werd hij benoemd tot hoogleraar in de chirurgie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij publiceerde vele origi nele onderzoekingen op alle gebieden van de chirurgie, waarvan de bekendste zijn: het transthoracaal ligeren van bloedende oesophagusvarices; de gastropexia anterior geni- culata bij hernia hiatus oeso phagi; de naadloze totale maagresectie; de langzame vaatligatuur, terwijl hij onaf hankelijk van en tegelijk met Bigelow/Toronto het nieuwe principe van de hypothermic in de chirurgie bracht. Ten slotte bracht hij voor de twee de maal een nieuw principe in de chirurgie door het invoe ren van de „hyperbaric oxy gen drenching" door middel van atmosferische hyperpres sie in een gesloten operatie kamer. Hij was verschillende malen voorzitter van de Nederland se chirurgische verenigingen en is corresponderend lid van vele buitenlandse chirurgi sche genootschappenhij is erelid van de Society of Thoracic Surgeons of Great Britain and Ireland en van het International College of Surgeons. Hij is officier van het Legion d'Honneur. U U.U *f ER BLIJVEN echter nog altijd enkele soorten bac teriën bekend waartegen geen kruid is gewassen; voor al de „anaerobe"-soorten, die deze naam ontlenen aan het feit dat zij, in tegenstelling met „gewone" bacteriën, bij voorkeur groeien in een zuurstof-arm milieu, zijn en blijven voor de mens uiterst gevaarlijk. De meest be ruchte onder hen zijn de Clostridium- en de tetanus- bacillen, waarvan de eerste 't gasgangreen en de laatste de bijna evenzeer gevreesde tetanuskramp veroorzaakt, Klassiek principe beide levensgevaarlijke aandoeningen. Gasgangreen kan ontstaan bij grote ongevals-verwondingen waarbij zowel de huid als de eronder gelegen weefsels de spieren, de bloedvaten, zenuwen, vet en pezen ern stig zijn beschadigd. Hierin ontwikkelt zich de Clostri dium bij voorkeur: er treedt een ontstekingsproces op dat gepaard gaat met afsterving dezer weefsels en circulatiestoornissen in dit gebied, zodat de voorziening met zuurstof slechts heel gering is... Chirurgen, assistenten en technici in actie in de overdruk kamer. Gedachtensprong Ingewikkeld apparaat Super-teamwork Snelle resultaten Tetanus Voorbereiding voor een operatie in de overdrukkamer. Daarbo ven: schematische voorstelling van de drukkamer met leidin gen, sluizen en ventielen. Bij andere ziekten Navolging DE OVERDRUKKAMER Nederlands Van onze medische medewerker) VAN DE BACTERIëLE INFECTIES die de mens bedreigen kunnen de meeste soorten herkend en bestreden worden zodra zij ziekte verschijnselen veroorzaken. De laatste decennia hebben sera en vaccins, chemotherapeutica en antibiotica een ware ommekeer in de voor koming en bestrijding der infectieziekten veroorzaakt, met tot dusver ongekende resultaten. Vooral de sulfamiddelen en daarna penicilline, spoedig gevolgd door een reeks van andere antibiotica, zijn zó werkzaam tegenover de bacteriële infecties, dat er nog slechts weinig soorten zijn overgebleven waartegen de moderne geneeskunde machteloos staat. Cholera, tyfus en pest, om slechts enkele ziekten te noemen die nog niet zo heel lang geleden ganse steden en landstreken ontvolkten, worden, wanneer zij in onze tijd de kop opsteken, snel en afdoende bedwongen; dit geldt vrijwel ook voor tuberculose, voor poliomyelitis en andere ern stige besmettelijke ziekten, al vormen zij nog altijd een bedreiging van de mens die niet moet worden onderschat. De jongste „explosie" van tuber culose in Arnhem is hiervan een sprekend voorbeeld en de talrijke „po- lio"-patiënten evenzeer. DIT IS het ideale milieu waarin de elostridiumbacil snel kan groeien, zo dat al na een incubatietijd van onge veer 48 uur (wat kan variëren van 6 uur tot 5 dagen) de verschijnselen van gasgangreen optreden. Een toenemen de roodbruine verkleuring en zwelling, gepaard aan steeds heftiger wordende pijn in dat gebied, hoge koorts en ver slechtering der algemene toestand van de patiënt, soms verwardheidstoestan den en shockverschijnselen vormen de voornaamste bijverschijnselen van het zich ontwikkelende gas, dat al vroeg door röntgenonderzoek kan worden ge constateerd. De bacterioloog vindt dan tevens in de wondafscheiding de zo ge vreesde bacteriën, waarvan een hele reeks soorten bestaan. De uitbreiding vordert enorm snei, zodat men tot in grijpende chirurgische maatregelen moet overgaan teneinde het leven van de patiënt te redden. Hierbij konden de laatste jaren nog een aantal hulpmid delen worden aangevoerd zoals het te gen gasgangreen gevonden serum, de toediening van penicilline, die beide nog steeds worden gebruikt. Ook na abor tus provocatus, met zijn grote risico van infectie, en bij andere aandoenin gen treedt wel gasgangreen op, maar het overgrote deel wordt toch gevon den bij grote ongevalsletsels, gecom pliceerde beenbreuken en niet te ver geten bij oorlogsverwondingen. In de Tweede Wereldoorlog kwam bij de ge allieerde troepen in het Midden-Oosten bij de gewonden regelmatig gasgan green voor, met een zeer hoog sterfte cijfer: vijftig percent! In Europa be droeg dit vierentwintig percent, bij het Duitse leger was de sterfte nog groter. IN DE GRIEKSE Oudheid wist men al dat zuurstoftoediening de ontwikke ling van gasgangreen tegenhoudt, het geen ook in latere tijden steeds werd toegepast, meestal plaatselijk als een „zuurstof-kussen" in de omgeving der verwonding, of met behulp van pero- xyde, dat gemakkelijk zuurstof los laat. Ook bij dierproeven werd ge poogd door systematische zuurstoftoe diening opzettelijk verwekt gas gangreen te genezen. Toch waren de resultaten meestal slecht, ook bij het plaatselijk inspuiten van zuurstof. Af gezien van het feit dat dit niet kon worden toegepast wanneer de aandoe ning in het hoofd of in de buik zetelde, bracht deze methode andere gevaren met zich mede, want om de clostri- dium-bacillen te doden moet de zuur stof onder een druk van 90 mm kwik worden toegediend, wat op zichzelf al heel moeilijk en gevaarlijks is. Gasgangreen bleef dus een levensge vaarlijke complicatie. GROTE ONTDEKKINGEN berusten vaak op een geniale gedachtensprong. Dat is ook het geval met het gebruik van de hogedrukkamer bij de behan deling van gasgangreen en, zoals later in dit artikel zal worden vermeld, van de tetanus-infectie en andere ziekten. Omdat de auctor dezer nieuwe methode geen prijs stelt op openbare hulde, moet hier worden volstaan met de ver melding dat dit alles werd ontwikkeld in de chirurgische kliniek van het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam door professor Boerema en zijn medewer kers. Sinds 1956 werkten zij met hoge atmosferische druk bij hartoperaties en hieruit werd de gedachte geboren om te trachten, clostridiumbacillen on der overdruk bloot te stellen aan zuur stof, die hen zou moeten doden. De weefsels die met Clostridium waren be smet, zouden zo als het ware met zuur stof doordrenkt worden. In voorberei dende dierproeven met verschillende soorten Clostridium werd zuurstof on der drie atmosferen druk aan de be smette dieren toegevoerd. Dit gebeur de in een bij de Marine Duikschool in Den Helder geconstrueerde „kamer", waarin de reeds eerder overdrukon- derzoekingen waren verricht. IN FEITE heeft men al eeuwen ge leden geëxperimenteerd met dergelij ke overdruk-ruimten. Vèr voor onze jaartelling beschreef Aristoteles hoe reeds in de tijd van Alexander de Gro te een soort klok gebruikt werd, waar mee men in zee kon afdalen. De En gelse arts Henshaw gebruikte in 1662 een luchtkamer waarin hij lijders aan bepaalde ziekten behandelde en in 1782 loofde de Nederlandse Academie voor Wetenschappen een geldprijs uit om soortgelijke onderzoekingen te stimule ren, pogingen die door Franse en tal loze andere onderzoekers werden na gevolgd, alle zonder tastbare resulta ten. DE AMSTERDAMSE hogedrukka mer is in een cilindrisch vat gebouwd met een binnendiameter van 4.63 me ter. Zij kan via een sluis worden be treden. In beide ruimten kan een ma ximale druk van 4 atmosfeer worden bereikt. Het is een zeer ingewikkeld toestel, dat in samenwerking van Werkspoor met de technische afdeling der gemeentelijke Publieke Werken ontworpen en geconstrueerd werd. In de wanden zijn 45 openingen voor de controle-ramen en allerlei buizen. In de ruimte bevindt zich een volle dig ingerichte operatiekamer op een aluminium vloer, waaronder zich de pijpleidingen bevinden. Er moesten heel wat ingewikkelde technische pro blemen worden opgelost om de sluis en de toegangsdeuren goed te laten func tioneren terwijl de druk toe- of af neemt, om instrumenten en andere in grediënten in de tank te brengen, om de ventilatie en de temperatuur nauw keurig te kunnen regelen en om de lucht in de ruimte vrij van olie- en andere dampen te houden. De binnen stromende lucht moet gezuiverd, ver warmd of zo nodig afgekoeld worden en de afgewerkte gassen van de nar cose worden afgevoerd. Verder moet de vochtigheidsgraad op peil worden gehouden. Voor dit alles zijn een aan tal motoren, filters, kleppen, koelinstal laties, drukregelaars en een toevoer systeem van bronwater (dat de afkoe ling verzorgt) nodig, het is een ware fabrieksinstallatie, die door speciaal ge trainde technici bediend wordt. VOORAL DE regeling der drukver- laging voordat men de kamer weer verlaten kan is een heel nauwkeurige opgave. De Technische Hogeschool te Delft construeerde vijf geluiddempers die elk lawaai in de tank helpen on derdrukken. De brandbeveiliging en de maatregelen om een mogelijke explo sie in de kamer te voorkomen vorm den een apart probleem. Tenslotte zijn er dan de controle van en op alles, het oefenen van ieder die bij de werking van de overdrukkamer betrokken is, de systematische samenwerking van het gehele team chirurgen, bacterioloog, anaesthesist, keel- neus- en oorarts (die moet nagaan of de patiënt de ver hoogde druk goed verdraagt), de labo ranten die allerlei bepalingen moeten verrichten en de belangrijke taak van het technisch personeel dat moet zor gen voor de zuurstofvoorziening en de regeling van de druk, en nog is deze op somming lang niet volledig. Maar het resultaat is een kostelijke (en ongetwijfeld kostbare) installatie, waarmee men mensen kan redden die zonder de overdrukkamer onherroepe lijk zouden zijn gestorven. De „tank" betekent een enorme vooruitgang in de behandeling van gasgangreen en teta nus, de twee infectie-ziekten waarbij tot nu toe de beste resultaten zijn ge boekt. De ontgiftiging der aangetaste weefsels kan reeds binnen 24 uur tot stand komen, zodat de anders vaak on vermijdelijke amputatie van getroffen ledematen niet hoeft te geschieden. Bo vendien verkrijgt men door de zuurstof- toediening-onder-overdruk, samen met de andere maatregelen zoals anti-se rum, penicilline, bloedtransfusies en de geneesmiddelen de algemene toestand, bij leiders aan gasgangreen moeten op voeren een veel beter resultaat; de werking van al deze middelen is er effectiever door geworden. Er komen natuurlijk ook mislukkin gen voor, wanneer het gasgangreen al te ver is voortgeschreden en de ver wondingen te uitgebreid zijn. Dan blijft de enorme inspanning die gedu rende dagen en nachten door het gehe le team wordt aangewend onbeloond. Toch kon de chef-de-clinique aan de chirurgische kliniek van het Wilhelmi- na Gasthuis, dr. W. Brummelkamp in zijn uitnemende monografie over de behandeling van Clostridium Welchii, de in ons land meest voorkomende soort, indrukwekkende gegevens ver melden. Voor zijn werk werd hem de Tilanusprijs toegekend. WONDEN DIE met straatvuil of aar de verontreinigd zijn (waarin de teta- nusbacil gedijt), komen nog altijd veelvuldig voor, en door de steeds toe nemende verkeersongelukken neemt hun aantal zelfs toe. In onze tijd wor den de meeste baby's mede tegen te tanus gevaccineerd, wat echter niet voor het gehele verdere leven bescher ming biedt. Bij verwondingen wordt als routine anti-tetanusserum ingespo ten, maar desondanks ontwikkelt zich toch nu en dan een tetanusinfectie die de bekende gevreesde spierkram pen ten gevolge heeft. Ondanks penicil- line-toediening en andere maatregelen sterven 30-50 percent dezer patiënten. Ook tegen de tetanusbacil is de be handeling in de overdrukkamer met zuurstof een nieuw machtig wapen. Het door deze bacillen afgescheiden gif, wordt door deze wijze van zuur stoftoediening onschadelijk gemaakt. Tezamen met de overige behandeling zijn nu veel betere resultaten bereikt dan ooit tevoren, hoewel het nog niet altijd gelukt om het leven van de pa tiënt te redden. DE MOGELIJKHEDEN van de zuur stof-toediening onder overdruk voor de geneeskunde zijn hiermee uitgeput. Er zijn talrijke aandoeningen waarbij een absoluut of een relatief tekort aan zuurstof ontstaat, zoals het geval is bij hartziekten, bij longaandoeningen, ter wijl bij hersenbeschadigingen de adem haling en de bloedsomloop indirect min der goed functioneren. Bovendien kan bij ernstig schedelletsel een stoornis in de eiwitstofwisseling optreden, met dientengevolge een verstoring van de water- en zout-„huishouding" van het lichaam. Ook in deze gevallen kan tijdelijke behandeling in de overdruk- tank veel nut hebben. Ernstige geval len van koolmonoxyde (kolendamp) vergiftiging worden ook met zuurstof- overdruk in de tank behandeld wan neer de toestand zulks vereist, wat het voordeel heeft dat het nog niet vergif tigde deel der rode bloedlichaampjes vollediger dan in gewone lucht voor de zuurstofvoorziening van het lichaam kan zorgen. Ook bij de afsluiting van een slag ader in een extremiteit en bij de tegen woordig zo dikwijls voorkomende aan doeningen der hartvaten wordt ge tracht de tank in te schakelen. Het zijn nog slechts pogingen die met de grootste voorzichtigheid worden ge daan, terwijl de resultaten zeer nauvj- keurig worden beoordeeld. Dit is ook 't geval met de behandeling van sommige kankergezwellen door gelijktijdige be straling en zuurstof overdruk, waarme de onderzoekingen worden verricht. De resultaten die bij al deze ziekten tot dusver werden verkregen zijn belang rijk genoeg om ze hier te memoreren. Maar er zal nog veel moeten worden onderzocht voordat met zekerheid kan worden gezegd dat deze methode ook voor die ziekten een werkelijke aan winst is. IN ALLE GROTE medische centra ter wereld is men bezig met het in voeren van de overdrukkamer. Won derlijk genoeg ging deze Nederlandse vinding de wetenschappelijke wereld pas werkelijk interesseren nadat het weekblad Time er in 1962 over schreef. Nadat in Amsterdam in 1963 een con gres was gehouden, waar artsen uit de gehele wereld kennis konden nemen van het nut der overdrukkamer, zijn zij de tank zelf gaan gebruiken. (Aan dit boekje zijn vele gegevens in dit artikel ontleend.)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15