Duitse bommen naar Vietnam Syrië heeft nieuwe regering Nkroemah: „Ik ga terug naar Ghana" U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij u. Zijn we er dm vèr naast als we denim datuCQtyvmt rookt? India's probieem: voedseldistributie Wenneker op vrije voeten Van c/ag tot dag Vrijheid Zhdanov herdacht Driehonderd doden bij staatsgreep £3Mif»««wtfc2|sbet#»* telegrammen ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 - volgens Izvestia - wxooooooccoafxoxaxxxc^^ Arrestatie in Madrid Wmmm (Van onze correspondent) Rome is op verschillende wijze betrokken bij de pogingen die worden ondernomen om het voedseltekort in India zo efficient mogelijk te be strijden. Paus Paulus VI heeft, als eerste, geantwoord op de noodkreet van de Indische regering. Van Rome uit is een actie ontketend om de Italiaanen ertoe te brengen op grootscheepse wijze evenals de Neder landers te offeren, opdat India geholpen kan worden. Maar, in dit verband, is Rome voor alles de zetel van de Voedsel- en Landbouw organisatie FAO van de Verenigde Naties. Men zou kunnen stellen dat in het imposante gebouw van die FAO in de eeuwige stad het agrarische hartv an de wereld klopt. Objectief, niet zonder veel mede gevoel maar met koel vrstand, volgt men er de situatie in India. De in lichtingen die ik er kreeg verhelderen ongetwijfeld ons inzicht over het voedseltekort in India heeft. Droogte Distributie DIT IS INDIA HET OP ÉÉN NA GROOTSTE LAND TER WERELD Volgens mensen die nog naar de radio luisteren heeft de KRO woensdag een be richt omgeroepen op het derde net dat de samenstelling van de koninklijke bruids stoet op 10 maart betrof. De omroeper kondigde dit bericht aan met de term: „Zondermelding". Nu is „Sondermel- dung" een volkomen juist woord in de Duitse taal, waaraan geen enkele smet kleeft. Het betekent gewoon: „Extra be richt'. De vertaling „Zondermelding" is natuurlijk onjuist, maar in verband met de Duitse afkomst van de bruidegom lijkt het niet onaardig om nu en dan eens iets uit het Duits over te nemen. In de toekomst zal Nederland immers nog meer dan voorheen een innige band met het Duitse volk krijgen, vooral cultureel tot hartelijke betrekkingen komen. De Telegraaf echter neemt nu een anti-Duitse houding aan en heeft de KRO-leiding gesommeerd, dat woordje terug te nemen. De KRO-voorzitter mr. Van Doorn is daarvoor gezwicht en heeft zijn onderhorigen met straf bedreigd, als zij het zouden wagen nog eens iets der gelijks te doen. Het wordt wel moeilijk op deze ma nier. Moeten we alles wat Duits is of klinkt nu saboteren, terwijl de heer Von Amsberg (als Duitser) zo hartelijk wel kom is? Als een Duitse omroeper in deze blijde bruidsdagen eens tot zijn Duits pu bliek zou zeggen: „Holland lauft auf Klompen", zou dat dan door het bestuur van de „Rundfunk" verboden worden? Het siert De Telegraaf allerminst, zo fel gekant te zijn tegen alles wat Duits is. Maar van mr. Van Doorn begrijpen we het helemaal niet. Of hij het zelf begrijpt Viktor Kravtsjenko, pionier op het ge bied van de politieke vlucht, die in 1943 zijn Sovjetrussische vaderland verliet en asiel aanvroeg in de Verenigde Staten, heeft de eeuwige vrijheid verkozen boven die van de Amerikaanse levensruimte. Hij heeft de hand aan zichzelf geslagen in een depressieve aandoening, waarschijn lijk veroorzaakt door zijn teleurstelling over de Vietnam-oorlog. Kravtsjenko heeft indertijd groot opzien gebaard door zijn verloochening van het communisme, niet zozeer door het feit dat hij naar Amerika vluchtte maar door zijn ophefmakende boek „Ik verkoos de vrijheid", waarin het Sovjetrussische sys teem tot in finesses aan de openbaarheid werd prijsgegeven. Hij was een van de belangrijkste func tionarissen op het gebied van de Russi sche buitenlandse handel en speciaal op dat van de oorlogsaankopen. Hij genoot het volste vertrouwen van de toenmalige Russische geheime dienst en zijn vlucht heeft dan ook in de gelederen van deze dienst heel wat slachtoffers gemaakt. Er is altijd enige twijfel gebleven over de vraag of zijn boek wel geheel en al van zijn hand was, omdat het herschrij ven ervan door Amerikaanse auteurs niet zijn volledige instemming bleek te hebben De hoofdzaken ervan echter waren rea listisch genoeg om een goede indruk te geven van de geestelijke slavernij, waar in het regime in Moskou het kader ge dompeld had. Het is jammer dat Kravtsjenko de vrij heid, die hij verkoos, blijkbaar niet de vol le eer heeft kunnen geven die hij haar volgens zijn boek had willen geven. De Amerikaanse opvattingen hebben hem te leurgesteld en verbitterd, zodat hij tot een onherroepelijk daad is gekomen. Hij tekent zichzelf daardoor als een gedes illusioneerd idealist, die te weinig werke lijkheidszin heeft bezeten. Er is indertijd al eens van hem gezegd dat hij, zo hij in Amerika zou zijn geboren, waarschijn lijk na de dood van Stalin naar Rusland zou zijn uitgeweken. Daarmee is de betrekkelijkheid van wat onder „vrijheid" dient te worden verstaan wel duidelijk omschreven. Vrijheid in politieke zin is namelijk altijd een kwestie van nuan ces. Idealisme is daarbij altijd tot des illusies gedoemd, wanneer het niet tevre den kan zijn met het mogelijke. MOSKOU (AP) Volgens het Russi sche dagblad „Izvestia" zullen Duitse fir ma's de volgende maand 6.000 bommen van 500 pond voor de Amerikaanse lucht macht in Vietnam afleveren. Volgens commentator Nikolai Poljanov hoopt Bonn in ruil voor deze levering een kernbom te ontvangen. Een soortgelijke beschuldiging, die eerder deze maand uit Peking kwam is, zowel in Washington als in Bonn tegengesproken. MOSKOU (A.P.) Het Russische re geringsorgaan „Izvestia" heeft vandaag de 70ste verjaardag van Andrei Zhdanov herdacht in een artikel onder de kop ware zoon van de partij". Zhdanov, die in 1948 stierf, is onge moeid gelaten tijdens de de-staliniserings- campagne. De lof die „Izvestia" hem toe zwaait belooft niet veel goed voor de cul turele vrijheid in de Sovjet-Unie. Zhda nov streefde onder Stalin naar de volle dige onderwerping van de kunst aan de staat. MADRID (AFP) De Marokkaan Elias Tapio, die betrokken zou zijn geweest bij de moord op generaal Humberto Del- gado, de leider van de Portugese oppositie, is donderdag in Madrid gearresteerd. Dit is de eerste arrestatie in deze zaak nadat vorig jaar in een bos bij Villanue- va del Fresno in de Spaanse provincie Ba- dajoz de lijken van Delgado en diens se cretaresse werden gevonden. Advertentie CHAUFFEURS- en PORTIERSUNIFORMEN mr Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Minister-president Zeayen van Syrië BEIROET (Reuter en AFP). Dr. Noereddin Al-Atassi is gisteravond tot president van Syrië benoemd. Or. Joessef Zeayen werd eerste-minister. De benoemingen werden bekendge maakt door het voorlopig bestuur van de Baath-partij die woensdag een ge slaagde greep naar de macht deed. Het bestuur kondigde voorts een nieuwe voorlopige grondwet af. Atassi en Zeayen zijn artsen. Atassi is twee maal vice-premier geweest in vroegere Syrische regeringen. Hij was de tweede man na generaal Hafez. Zeayen heeft het vorig jaar drie maanden aan het hoofd van een re gering gestaan en werd in december door de regering-Bitar vervangen. De staatsgreep zou meer dan drie honderd levens hebben geëist. De Arabische socialistische Baath-par- tij werd in 1941 opgericht met het doel' de Arabische wereld tot eenheid, vrij heid en socialisme te brengen. De emo tionele oproep tot eenheid van de Arabie ren van de Atlantische Oceaan tot de Per zische Golf werd onmiddellijk beant woord door de Arabische intellectuelen. Voor vele geletterde Arabieren beli chaamde de partij de lang gekoesterde droom van een grote, verenigde Arabi sche staat. De partij is nu behalve in Syrië in de gehele Arabische wereld ver boden, de naam Baath is het zinnebeeld van geweld en revolutie geworden. De twee mannen die de partij gesticht heb ben, Michel Aflaq en premier Salah Eddin Bitar, zijn gearresteerd na de staats greep in Syrië, uitgevoerd door de radi cale vleugel van de partij tegen de aan hangers van Haféz en Bitar. Michael Aflaq, secretaris-generaal en voornaamste ideoloog van de Syrische partij, en Bitar waren onderwijzer in Damascus voordat zij de partij opricht ten. Hun eerste volgelingen waren onder wijzers, studenten en scholieren, waarbij zich vakbondsleden en intellectuelen voeg den. Spoedig werden in andere Arabische landen afdelingen gevormd. De activitei ten werden door een internationaal be stuur gecoördineerd. Hoewel de afdelin gen in andere landen een grote mate van zelfbestuur hadden, waren zij in zaken van hoge politiek gebonden aan de richt lijnen van de internationale leiding. De Baath-partij is nu in het Nabije-Oosten gedwongen ondergronds te werken, behal ve in Syrië, en wordt heftig bestreden door de nationalistische Arabische rege ringen. President Atassi van Syrië PEKING (Reuter en AFP) De afge zette president van Ghana, Kwame Nkroemah, heeft gisteren in Peking ver klaard nog steeds het wettige staatshoofd van Ghana te zijn: „Ik keer spoedig te rug naar Ghana." Zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Alex Quaison-Sackey, de voormalige VN-voorzitter, zei op een pers conferentie in Peking dat Nkroemah de soldaten en politie die bij de staatsgreep betrokken zijn bevolen heeft naar hun kazernes terug te keren. Hij riep het Ghanese volk op „trouw maar vastbeslo ten in het verzet" te blijven. Nkroemah verscheen zelf niet op de zeven minuten durende persconferentie in de Ghanese ambassade. Daniel Khow Amihyia, oud-chef van de Ghanese geheime dienst en gezworen vijand van Nkroemah, die in Londen heeft gezegd met de eerste gelegenheid naar zijn land te zullen terugkeren, kwam gisteravond 30 minuten te laat op het vliegveld voor het vliegtuig naar Ghana. Hij zei donderdagavond de sleutelfiguur van het complot te zijn. Sinds 1961 is Amihyia balling. Hij onderhoudt contac ten met de oppositie. In 1961 moest hij Advertentie r> O f.1,25 Ghana verlaten, nadat hij beschuldigd was van medeplichtigheid aan een sa menzwering tegen Nkroemah. Hij richt te het „Democratisch Congres" op en werd in september 1964 in Malawi gear resteerd, waarop Nkroemah zijn uitleve ring eiste. Dit werd geweigerd, waarop Amihyia naar Londen terugkeerde. De nood is op dit ogenblik niet het hoogst, doch zal dit worden over enkele maanden, in juni of juli. De eerste hulp is reeds min of meer georgani seerd. Die is erop gericht ongeveer twintig miljoen kinderen in negen ver schillende provincies maar in India zijn provincies onvoorstelbaar groot aanpassende voeding te helpen. Daar mee is een begin gemaakt. Men hoopt ermee door te kunnen gaan. Babyvoe ding is en blijft echter een uiterst ge wenst artikel. Granen worden geleverd door de Verenigde Staten en Canada, twee landen die flinke voorraden tarwe en mais kunnen zenden. Dat komt uit hun surplus-voorraden. Die zijn echter niet onbeperkt. Rijst is een artikel waaraan zeer grote behoefte bestaat. reeds heeft men te kampen met grote moeilijkheden bij het uitladen van de schepen, die granen aanvoeren uit Amerika. Het grote tijdverlies, tenge volge van de gebrekkige outillage van de havens, heeft tot gevolg dat de re ders er niet zo bijzonder opgesteld zijn om hun schepen naar India te sturen., Dat is dus een van de meest bij- pende moeilijkheden. Het transport van levensmiddelen naar India, het ontla den van de schepen en het vervoer in het land zelf. Kranen en andere on derdelen ter verbetering van de uit rusting van de havens, graansilo's en vrachtwagens zijn zeker even wel kom als granen, magere melkpoeder, kaas en vitaminen. Het lijken ons za ken waarin juist Nederland zou kun nen helpen. GROTE VERSCHILLEN! IN AZIË Nafionale inkomen per inw in 1964 (in dollar} lij uitgeven aan de eerste levensbe hoeften. Deze mensen hebben geen re- Ztiivcl serves. En in hun dorpen zijn ook voed selvoorraden. Daar is het* dus dat de honger de eerste en de meeste slacht offers zal maken. Waar het land dus in de eerste plaats behoefte aan heeft is de mogelijkheid de levensmiddelen beter te distribueren en op te slaan. Het bouwen van een paar goede, voor ratten en muizen ontoegankelijke silo's, zou derhalve van veel meer betekenis zijn dan het sturen van voorraden, omdat men niet beschikt over goede plaatsen om deze te bewaren. Een ander uiterst belangrijke zaak is de uitrusting van de havens. Nu Dat geldt ook voor een ander heel belangrijk probleem. Indien India meer en betere fabrieken had voor de be werking van zuivel, zou het in hoge mate geholpen zijn. Er zijn koeien in overvloed. En al geven ze dan bitter weinig melk, dankzij het grote aantal, is de melkproduktie toch vrij overvloe dig. Maar het maken van goede kaas, van boter, van gecondenseerde melk, van melkpoeder, dat zijn dingen waar in India tekortschiet. Zou de hulp een zodanige vorm aannemen dat daarin enige maten wordt voorzien, dan zou men de bevolking van India bijstand geven op lange termijn. Bij de FAO vertelde men ons nog dat er in NewDelhi een Indisch comité Sovj er- Unie 1253 Japan 725 Iran 276 -V; Syrie162 Maleisië 109 Z-Vielnam90'.vV India 89 Pakistan 77 l'-'j China 75 Birma72 HAMBURG (DPA) De rechtbank in Hamburg heeft gisteren het proces te gen ex-admiraal Paul Wenneker, die er van is beschuldigd 2 Duitse gevangenen te hebben laten verdrinken, geseponeerd. De openbare aanklager had levenslang geëist, de verdediger bepleitte vrijspraak. Zijn medebeklaagde oud-kapitein Von All- wörden werd vrijgesproken. De politie is van oordeel dat hetgeen Wenneker ten laste wordt gelegd geen moord is maar doodslag. Daarvoor kan de beklaagde niet worden veroordeeld, omdat het geval in 1959 is verjaard. De moeilijkheden in India zijn een gevolg van lang aanhoudende droogte. Daardoor is de winteroogst dit jaar mislukt. Natuurlijk is er wel een zekere hoeveelheid graan geoogst, maar niet voldoende. Die kleine voorraden komen op dit ogenblik aan de markt en kun- kunnen voorzien in de behoefte van het ogenblik. Er is een rantsoenering in gesteld. De zomeroogst is afhaneklijk van de regenval, die de moesson van juli moet brengen. Indien het in juli en augustus voldoende regent zal die oogst, die tegen november aan de markt komt, voldoende zijn. De moeilijke maanden zijn die, welke voorafgaan aan de zomeroogst. Dus de periode van juni - juli tot ongeveer november. Zowel bij de FAO als bij de Indische ambassade wees men ons erop, dat het land vooral te lijden heeft van een onvolwaardig distributiesy steem. India is zeer uitgestrekt. De bevol king woont in overgrote meerderheid in dorpen. Het is niet zo zeer in de gro te steden waar men de armoe en de honger zal vinden, maar in de honderd duizenden dorpsgemeenschappen. De bevolking van die dorpen bestaat uit boerenarbeiders. Die werken op het land van kleine eigenaars. Het dagloon dat ze verdienen moeten ze onmiddel- <00a500miljoen inwoners, w.v.3/4 anal, fabeét is.leven inde 15 staten van de Unie van India,die dehoogste bergen.de langste rivieren.de droogste endenatste streken ter wereld bezit. De droogte is één van India's ergste vijanden. De grootste problemenvoor het land vormen het onderwijs endevolksgezondheid.Degem. le. vensduur is ca. 45jaar. Voorlopig is India één 'van de armste landen vande wereld.Deze ar4 moede is al eeuwenoud.Elkiaar heeft lndia3Jl miljoen magen meer te vullen. Men werkt hard aan tal van ontwikkelingsprojekten. Om alle dorpen van India te kunnen bezoeken zou men700jaar onafgebroken moeten rei. zen.lndia is tot inhetdiepste wezen een Jandbouwland.net is het grootste rijstproduce. rend land ter wereld. Het is de tweede katoenproducent ter wereld. Het behoort bij de eerster» landen ter wereld met de produktie van tarwe.suiker.tabak.thee en aardnoten. Voor zijn snel groeiende bevolkinq produceert het echter noq te weiniq. KfG? „JH India bezithet rijkste ijzer. gebiedv.heelAzië.hetishet tweede filmland terwereld en bezit een v.d. grootste vissersvloten terwereld. India is hét 'land waar de gods dienst het sterkste stempel op de samenleving heeft gedrukt. Nergens tér wereld vindt men ■zo'n verscheidenheid aan op_ vattingenensektes.lndiaisook het land v.d .vele rassen en talen. !W\V Vanaf dé 17e eeuw tot1947. stond het land onderBrits bestuur.Thans is Indiaeen een zelfstandige republiek lid v.h. Britse Gemenebest zal worden gevormd voor de verdeling van de door de wereld beschikbaar ge stelde voorraden. Daarnaast zal er een commissie werken, waarin de ambas sadeurs zitting hebben van die landen die aan de hulpverlening hebben bij gedragen. Deze commissie van ambas sadeurs zal helpen bij het toezicht hebben op de wijze van distributie va de voedsel-schenkingen. Voor de EEG-landen is de Indische ambassadeur in Brussel de man die de hulpverlening min of meer coördineert. De welvaartsverschillen in Azië zijn groot. Dat blijkt duidelijk uit deze gra fiek. Maar hoe ontstellend in vele lan den van dat reusachtige werelddeel de armoede is, blijkt nog niet uit dit staat je. Men vergete namelijk niet dat in heel wat gevallen een zeer groot deel van het nationale inkomen in de zakken van enkele bevoorrechte mensen te rechtkomt. In Koeweit, bijvoorbeeld, ligt het nationale inkomen per hoofd van de bevolking met 3257 dollar aan zienlijk boven dat van de Verenigde Staten. Maar, Koeweits olierijkdom komt slechts ten goede aan wat sjeiks. Voor Indonesië zijn geen actuele cij fers beschikbaar. In 1960 was daar het nationale inkomen per hoofd van de be volking ongeveer vijftig dollar. nitnniuinnfififinnfififinnnfinnfiiBnnnnnnnnniviivinniMifinnnnnniïfinnnnnnivini^^ 1 Bende. De Franse politie heeft de arres tatie bekendgemaakt van een bende van dertien man, die ervan wordt be schuldigd in de afgelopen achttien maanden in Parijs en omgeving onge veer honderd vrachtauto's met goede ren, ter waarde van drie miljoen gul den, gestolen te hebben. Vandalen. Vandalen hebben in München een joods kerkhof geschonden. Veertig grafstenen zijn omvergeworpen. De plaatselijke jeugd heeft hulp aangebo den bij het herstel van de schade. Kernproef. Op de Amerikaanse proefbasis in Nevada is een kernproef van gerin ge kracht genomen. Het was de vijfde kernwapenproef die tot nu toe dit jaar is bekendgemaakt. Kernproefgebied. Voor de tweede maal binnen een week is een Franse minis ter in Tahiti aangekomen voor het in specteren van het Franse proefterrein voor kernexplosies in het zuidwesten van de Stille Oceaan. Op geen enkele wijze is in het openbaar te kennen ge- gen wanneer Frankrijk denkt zijn wa terstofbom tot ontploffing te brengen. Reis. De Italiaanse vice-premier, Pietro Nenni, zal van 7 tot 9 maart een reis maken naar Groot-Brittannië. Gevangenisstraf. Een rechtbank in Zü- rich heeft de Oostduitse journalist Hans von Ottingen schuldig bevonden aan po litieke spionage en hem veroordeeld tot twee jaar en drie maanden gevangenis. Pakijstocht. Twee Finse journalisten zijn de bevroren Botnische Golf overgesto ken van Finland naar Zweden. Ze maakten de tocht van 45 kilometer op ski's en deden er vijftien uur over. Het zware pakijs in de Botnische Golf is tot bergen van twee meter hoog opge stuwd, vertelden de twee mannen. Ze schatten dat het ijs nog wel twee maan den onbegaanbaar zal blijven. Voor zo ver bekend is het de eerste maal sinds 1947 dat de oversteek is gemaakt. Bankovervallen. Binnen één uur zijn in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen drie bankovervallen gepleegd De eer ste twee overvallen leverden een buit op van in totaal 36.000 D.M., de laatste niets. Brand. Bij een brand in een kantoorge bouw in Toronto heeft een brandweer man het leven verloren en werden twee brandweerlieden gewond. Het lukte de brandweer overigens vijfentwintig kan tooremployés uit het dertien verdiepin gen hoge gebouw te redden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3