Masoetion roept het leger op tot eenheid met Soekarno Silizva ngi "-com mandant Adji betuigt loyaliteit Regenkleding HET WEER Man pleegde aanslag op een meisje in Nijmeegse kerk Hitzacker Kapel 10 maart niet naar Haarlem Uittocht van Chinezen en Russen uit Ghana T wintigduizend Zuidkoreanen naar Vietnam MORRIS Timmerman steekt vrouw en huisvriend met dolk neer Loongesprek bij NS definitief vast Sitdown-protest van langharigen Dagbladunie koopt de Emmer Courant 51e JAARGANG NUMMER 99 MAANDAG 28 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-U M U 1D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mqe 99 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Olie-catastrofe bedreigt Noordzeekust pagina 3 Modegrepen uit Parijs pagina 6 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving3, 13, 14 In de Vishal en op zee4 Beurs 5 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Radio en tv 7 Kunst7 Sport 913 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Topsy16 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Wisselend bewolkt en diep geroerd te zien dat het volk van West-Java nog steeds besloten is de revolutie onder leiding van Boeng Karno, zijn grote leider, te voltooien. Eerst organiseerde ik de eenheid van progressieve en revolutionaire mach ten in Azië en later in Afrika om het imperialisme over de gehele wereld te verpletteren. Het verwonderde mij daarom niet dat de bevolking van West-Java nog van mij houdt en mij trouw blijft". IN DEZE KRANT Chinees protest Bezoekers opgeschrikt door viertal pistoolschoten Het woord is aan Chinezen leidden guerrilla-trainingskamp ,Ga naar huis' IJmuider Courant DJAKARTA (Reuter, AP, ANP en AFP). Generaal Nasoetion heeft in een boodschap tot een congres van de mohammedaanse partij in West- Sumatra opgeroepen tot eenheid tus sen het leger en president Soekarno. Dit meldde radio-Djakarta van morgen. Het was de eerste keer dat Nasoetions naam werd genoemd, sinds hij bij de reorganisatie van de Indonesische regering als minister van Defensie werd ontslagen. Het radiostation meldde niet waar hij zich op het ogenblik bevindt. Radio-Djakarta sprak over Nasoe tion als „generaal". Er werd niet ge rept over zijn ontslag uit het kabinet. Evenmin werd melding gemaakt van het feit dat hij ontheven is uit zijn functie van chef-staf van de strijd krachten. Ook de commandant van de „Siliwangi"-divisie, generaal-majoor Ibrahim Adji, heeft op een massa bijeenkomst in Bandoeng, namens viereneenkwart miljoen leden van het „Soekarno-front" op West-Java loya liteit aan president Soekarno betuigd. De Indonesische president, die de bijeenkomst in Bandoeng bijwoonde, antwoordde: „Ik ben zeer dankbaar Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de mees te plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk west tot noordwest, later weer zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Volgens geruchten zouden anti-commu nistische studenten voorbereidingen tref fen voor een guerrilla-oorlog om pre sident Soekarno ten val te brengen. Leden van de strijdkrachten die trouw zijn aan de afgezette minister van defen sie generaal Abdoel Haris Nasoetion zou den hen aanmoedigen en in stilte steunen. Radio „Vrij Indonesië" heeft gisteren een verklaring omgeroepen van de stu dentenorganisatie KAMI die de betogingen van de vorige week heeft georganiseerd. De leiders van KAMI lieten weten dat zij de strijd tegen Soekarno zullen voortzet ten. In een gisteren aan de Indonesische re gering gerichte protestnota heeft de Chi nese regering gezegd, dat haar consulaat in Makassar op 25 februari door „rechtse Indonesische nozems" werd aangevallen. De Chinese regering is er verontwaar digd over dat de Indonesische regering en de overheid niets gedaan zouden hebben om de aanval op het consultaat te ver hinderen, die „met extreme onbeschoft heid" werd uitgevoerd door „aanhangers van Nasoetion". De Chinese consul en le den van het consulaat werden gewond en er werden vernielingen in het consulaat aangericht. Een borstbeeld van de Chine se leider Mao Tse Toeng moest het daar bij ontgelden. De aanval wordt een „uiterst ernstige provocatie" genoemd. De Chinese rege ring eist onmiddellijke verontschuldigin gen van de Indonesische regering. Giterochtend werden de ongeveer hon derdvijfentwintig kerkgangers in de nieuw apostolische kerk aan de Graafsedwars- straat in Nijmegen tijdens de dienst op geschrikt door pistoolschoten, die in het kerkgebouw werden afgevuurd. Een 46-jarige Amsterdammer kwam met een geladen pistool de kerk binnen, kennelijk met de bedoeling een kerk gangster neer te schieten. Hij had met dit meisje, een 21-jarige Nijmeegse tele foniste, enige tijd nauwe relaties onder houden. Aan deze omgang had zij tegen zijn zin een einde gemaakt. De Amsterdammer, een gehuwde groot handelaar in elektrische artikelen, betrad de kerk op het moment dat de vader van het meisje op de preekstoel stond. Reeds bij de ingang van het gebouw loste hij een schot, waarna hij met het pistool op het meisje gericht naar de plaats liep waar zij zat. Toen hij op vier meter afstand van haar was gekomen wierp een kerk ganger zich op de Amsterdammer om hem verder schieten te beletten. Hierbij kreeg hij steun van enige andere kerk gangers. Tijdens de worsteling die ontstond, los te de Amsterdammer nog vier schoten in het wilde weg. Hierbij werd een 24-jarige gehuwde vrouw, een zuster van het be driegde meisje, in het linkerbekken getrof fen. Zij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar zij onmiddellijk werd ge opereerd en de kogel werd verwijderd. Haar toestand is nog zorgwekkend. Drie kogels kwamen in het plafond te recht, terwijl één kogel door een dames tasje, dat in een bank lag, heen ging en in het houtwerk van de bank bleef ste ken. De Amsterdammer werd door de hem aanvallende kerkgangers overmeesterd en vastgehouden tot de politie arriveerde Hij is ingesloten in het hoofdbureau van politie. Hem zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. (Van een onzer verslaggevers) De kapel uit Hitzacker onder leiding van Hans Bading zal op donderdag 10 maart niet naar Nederland komen en zal niet in Haarlem optreden. Hiertoe is zon dagmorgen besloten tijdens een gesprek tussen de heer Bading en een lid van het Centrum Comité Koninginnedag, dat de kapel naar Haarlem had uitgenodigd. Meteen na het bekend worden van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg had het Centrum Co mité Koninginnedag in Haarlem het plan om de dorpskapel van de geboorteplaats van Claus von Amsberg naar Nederland en met name naar Haarlem te laten ko men op de dag van de huwelijksvoltrek king. Contacten tussen het comité en de lei der van de kapel hadden inmiddels geleid tot een contract. Naderhand is gebleken dat de burgemeester van Haarlem een op treden van de kapel in het openbaar min der wenselijk vond. Volgens een bericht in „De Telegraaf" van vanmorgen zou de burgemeester tot dit besluit zijn geko men naar aanleiding van een groot aan tal dreigbrieven, dat hij zou hebben ont vangen. Bij informatie is echter gebleken dat de burgemeester slechts één dreigbrief heeft ontvangen en dat deze niet van in vloed is geweest op het besluit van de burgemeester omdat dit toen al vaststond. Het Centrum Comité Koninginnedag heeft nu besloten de kapel niet naar Haar lem te laten komen, maar wel alle finan ciële consequenties van het niet doorgaan van de reis voor zijn rekening te nemen, De leider van de kapel, de heer Han Bading, heeft zich met deze beslissing ak koord verklaard. De leden van de kapel zullen nu woensdag 9 maart ook niet als toeschouwers aanwezig zijn op de mani festatie in de RAI in Amsterdam. Zie ook de rubriek „Van Dag tot Dag op pagina 3. Terentius: De vader heeft de plicht zijn zoon te leren dat hij niet uit vrees, doch uit eigen overtuiging goed moet handelen. In Amsterdam Een huwelijksdrama heeft vannacht in een woning aan de Blankenstraat in Am sterdam geleid tot een steekpartij, waar bij een 33-jarige timmerman zijn 25 ja rige vrouw en een 22-jarige huisvriend en mede-minnaar met een dolk levensgevaar lijk verwondde. De huisvriend heeft nog kans gezien, hevig bloedend, het huis te verlaten. Ach tervolgd door de timmerman zakte hij echter op straat in elkaar. De vrouw en de huisvriend zijn in een ziekenhuis op genomen. De timmerman, die ongeveer vijf jaar getrouwd was, is ingesloten. De onderhandelingen over de nieuwe CAO voor het spoorwegpersoneel (28.000 werknemers) zijn mislukt. De nieuwe CAO had op 1 januari j.l. moeten ingaan. De directie van de spoorwegen komt naar het oordeel van de drie vervoersbonden in onvoldoende mate tegemoet aan de ver langens van de bonden, die boven de ge bruikelijke loonsverhoging ook een flink stuk van de geconstateerde achterstand in de beloning willen inhalen. De bonden gaan de kwestie nu voorleggen aan hun leden. Vorige week woensdag liep het overleg reeds vast in de paritaire commissie van de NS. Besloten werd toen de besprekingen op te schorten voor nader overleg tussen de opdrachtgevers, te weten de directie van de NS en de drie vakbonden. Dit overleg heeft vanochtend in Utrecht plaats gevonden. In Hollywood, het fïlmmekka van de Verenigde Staten, hebben tegen standers van de oorlog in Vietnam een twintig meter hoge toren ge bouwd als protestuiting tegen de oorlog in Vietnam. Het bouwwerk bestaat uit paarse en gele staven, en is versierd met schilderingen tegen de oorlog. Drie surveillancewagens, een overval wagen en een motor met in totaal negen agenten zijn zaterdagochtend in de hoofd stad uitgerukt om zes langharigen te ver wijderen bij de ingang van een kappers zaak in de Amsterdamse Joh. Verhulst- straat, waar zij een sit-down-protest voerden tegen de weigering van sommige kappers om langharigen „op verantwoor de wijze te knippen." De zes leden van de „Stichting pro lang haar" die alle „gediscrimineerde" langharige tieners hoopt te verenigingen, hadden een bord bij zich met het op schrift „beter langharig dan kortzichtig." Organisator Peter Muller en zijn mede-„sitters" voor de kapperszaak. Het bord werd in beslag genomen. Kort voor de sit-down-demonstratie had den twee agenten de jongelui te verstaan gegeven dat zij voor de keus stonden: of vrijwillig weggaan of met geweld worden verwijderd. Slechts om het laatste was het de jongelui te doen. Dat bleek al uit de uitnodiging die zij aan de pers hadden gestuurd: „wij verzoeken u precies op tijd aanwezig te zijn in verband met even tuele te verwachten overheidsbemoeiin gen." De overheidsbemoeiing kwam er en ter meerdere glorie van de langharigen in Nederland legde een groot aantal pers fotografen dit op de gevoelige plaat vast, ACCRA (Reuter en AP). De Na tionale Bevrijdingsraad van Ghana heeft vandaag onthuld, dat er een geheim trainingskamp in de bossen is ontdekt, tweehonderd kilometer ten noorden van de hoofdstad Accra. „Afrikaanse vrijheidsstrijders" zou den hier door Chinezen worden opge- leid in de guerrillatactiek. Saboteurs uit Zuid-Afrika, Rhodesië en andere landen kregen hier een opleiding in het omgaan met wapens en explosie ven, aldus deze mededeling. Reizigers die gisteravond uit Accra in Lome (Dahomey) arriveerden zei den dat de vorige week ongeveer 150 Russen en 95 Chinezen zouden zijn gearresteerd. Eén van de reizigers had gezien hoe vier Chinezen een politie bureau werden binnengebracht. Hij had hen later horen schreeuwen. Dertien Chinezen en acht Oostduitsers zijn gisteren met een toestel van de „Gha na Airlines" in Cairo aangekomen. De nieuwe machthebbers in Ghana zou den alle communisten bevolen het land te verlaten. Kwame Nkroemah, de voormalige pre sident van Ghana, is vandaag met een speciaal vliegtuig van de Russische maat schappij „Aeroflot" uit Peking vertrokken. Gisteren was hij van plan toch nog naar Hanoi te reizen. De Ghaneese minister van Buitenlandse Zaken, Quaison Sackey, is via Hongkong en Frankfurt op weg naar Addis Abeba. Volgens onbevestigde berichten zouden nu vrijwel alle leden van de regering-Nkroemah in handen van de opstandelingen zijn. Daarbij is ook de 56-jarige uit Ierland afkomstige procureur-generaal Geoffrey Bing, die zijn toevlucht had gezocht op de De voormalige procureur-generaal in Ghana, tevens speciale adviseur van Nkroemah, Geoffrey Bing, is ge arresteerd, nadat hij zich vrijwillig bij de nieuwe gezaghebbers in Accra gemeld zou hebben. De N.V. Nederlandse Dagbladunie heeft per 1 april de uitgeefster van de Emmer Courant en de Noordooster de N.V. Druk kerij v.h. W. ten Kate in Emmen over genomen. De transactie zal plaatsvinden door middel van ruil van alle aandelen van Ten Kate tegen nieuwe niet-royeer- bare certificaten van gewone aandelen Dagbladunie. De Emmer Courant en de Noordooster hebben een gezamenlijke dagelijkse op laag van ongeveer 28.000 exemplaren. De totale oplaag van de bij de Dagblad unie aangesloten bladen komt hierdoor op ongeveer 380.000 exemplaren. In de Dagbladunie zijn opgenomen het Alge meen Dagblad, De Dortenaar, de Dr. en Asser Courant, de Rijn en Gouwe, het Algemeen Handelsblad, Het Vaderland en de Nieuwe Rotterdamse Courant» Australische ambassade in Accra. Hij zou zich vrijwillig hebben gemeld. Kolonel Kokotka, die de machtsoverna me van vorige week donderdag leidde, is bevorderd tot generaal en benoemd tot bevelhebber van het leger. Westelijke waarnemers schatten dat bij de staats greep ongeveer dertig mensen om het le ven zijn gekomen. Jongeren hebben dit weeeinde in Accra- betoogd met borden waarop leuzen ston den als „hang Nkroemah op", „Chinezen, ga naar huis" en „Russen, ga naar huis". Zij eisten verbreking van de betrekkin gen met Guinee, het Westafrikaanse land dat Nkroemah steunt. SEOEL (AP) Het Zuidkoreaanse ka binet heeft vandaag besloten nog een le gerdivisie en een regiment naar Zuid- Vietnam te sturen ter versterking van de 20.000 Zuidkoreaanse soldaten die daar al zijn. Het totaal aantal Koreanen in Zuid- Vietnam zou hierdoor op 40.000 komen. Verwacht wordt, dat de regering woens dag de nationale vergadering een betref- rend wetsontwerp zal voorleggen ter goed keuring.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1