Incident-Remmerswaal wel bij BVD gemeld, niet geregistreerd VLAGGEN UIT! J. Th. KORT HET WEER Ex-president Nkroemah van Ghana is in Moskou Brits-Spaans gesprek over Gibraltar Minister Smallenbroek aan Tweede Kamer: Veiligheidsdienst vroeg politie om toezending van gegevens Twee astronauten in VS verongelukt Brusselse politie dreigt met staking Westduits schip Amor gezonken Mobil Oil dient meetstations te bouwen HBS-ers moesten voor straf bij open gaskranen zitten Ruit van juwelier in Beverwijk met tegel ingegooid 51e JAARGANG NUMMER 100 DINSDAG 1 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Linnaeushof maakt zich op pagina 6 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Ferdinand6 Radio en tv 7 Kunst7 Topsy8 Beeldverhalen9 Feuilleton9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Kans op regen Charles Basset Bij Ameland Het woord is aan te"™ Aeroflotverboden Gouden ringen ter waarde van 10.000 geroofd IJmuider Courant Het incident met de heer Remmerswaal is indertijd wel door de Haagse gemeentepolitie aan de BVD gemeld, doch niet door deze dienst geregi streerd, zo blijkt uit een brief van de minister van Binnenlandse Zaken, J. Smallenbroek, aan de Tweede Kamer. De heer Remmerswaal werd op 21 september 1965 door de politie aan gehouden nadat hij een spandoek had ontvouwd waarmee hij protesteerde tegen het voorgenomen huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Het incident vond plaats tijdens het passeren van de stoet op prinsjesdag. Het door de minister ingestelde onder zoek heeft niet kunnen bevestigen dat de heer Remmerswaal na zijn aanhouding te horen heeft gekregen op „een zwarte lijst" van de B.V.D. te zullen worden ge plaatst. Wel is tegenover hem gerept over de inlichtingendienst van de politie. De bewindsman betreurt het dat hier onnodig melding is gemaakt van de ac tiviteiten van de inlichtingendienst van de politie. Hij acht het niet uitgesloten dat wanneer de afkorting I.D. is gebruikt door de heer Remmerswaal B.V.D. is ver staan of begrepen. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken op 16 november van het vorig jaar, toen de heer Scheps (P.v.d.A.) hierover vragen stelde heeft minister Smallenbroek op grond van de Advertentie DE NATIONALE DRIEKLEUR in WOL MET NYLON, zeer sterk 100 x 150 cm 12.75 Bijpassende ORANJE WIMPEL 5.10 KATOENEN VLAGGEN, sterk, licht- en kleurecht, 100 x 150 cm 6.75 ORANJE WIMPEL 3.65 Vlaggetjes met het PRINSELIJK BRUIDSPAAR bedrukt 0.50 VLAGGESTOKKEN v.a3.50 HOUDERS v.a1.35 VLAGGEN in div. maten leverbaar ORANJE SJERPEN vanaf L20 HAARLEM Grote Houtstraat 83 - 87, Ged. Oude Gracht 86; HEEMSTEDE Raadhuisstraat 52; ZANDVOORT Grote Krocht 30 - 36; IJMUIDEN Kennemerlaan 41; HAARLEM-NOORD Rijksstraatweg 533 (Delftwijk) Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met vanuit het zuidwesten tijdelijk regen. Tot ma tig of krachtig toenemende zuid westelijke wind. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. hem toen verstrekte inlichtingen laten uitkomen dat de B.V.D. met betrekking tot het verkrijgen van informaties om trent de ordeverstoringen in Den Haag geheel passief is geweest. Dit blijkt ech ter niet het geval. „Inderdaad had in het kader van de normale relatie tussen de politie en de B.V.D. reeds kunnen wor den verwacht dat de op 20 en 21 septem ber 1965 te 's Gravenhage plaats gehad hebbende ordeverstoringen aan deze dienst waren gemeld," aldus de brief. Elliot See HOUSTON (Reuter) De 34-jarige Amerikaanse luchtmachtkapitein Charles Bassett en de 38-jarige voormalige mari nevlieger Elliott See, die deze zomer een ruimtevlucht zouden maken met de Ge- mini-9, zijn maandag in St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. Zij raakten met hun toestel, een straalles- vliegtuig, een gebouw van de McDonnell- vliegtuigfabriek toen ze een „blinde" lan ding bij mistig weer poogden te maken op een aangrenzend vliegveld. Het vlieg tuig kaatste van het gebouw terug, stort te neer op een parkeerterrein en vloog in brand. Tien arbeiders in het gebouw wer den gewond. Elliott See zou de commandant van de Gemini-9 worden, die een vlucht van drie dagen moet maken waarbij een rendez vous en een entermanoeuvre op het pro gramma staan. Bassett zou een „ruimte wandeling" van meer dan tweemaal rond de aarde maken. De astronauten Eugene Cernan en Tho mas Stafford, die de reservebemanning vormen voor de Gemini-9, cirkelden in een ander lesvliegtuig boven het vlieg veld, toen See en Bassett verongelukten Zij landden enkele minuten later behou den. Ze zijn nu aangewezen om de vlucht met de Gemini-9 te maken. De brief van minister Smallenbroek ver volgt: „In de onderhavige situatie de kwestie van de ordeverstoringen rondom de toestemmingswet en het voorgenomen huwelijk had de B.V.D. bovendien nog een een aantal politiekorpsen speciaal verzocht om toezending van gegevens ter zake. Dit verzoek werd gedaan ten einde te kunnen nagaan of de deelnemers daar aan wellicht bij de B.V.D. wegens extre mistische of staatsgevaarlijke neigingen bekend zijn. Dit verzoek lag dus geheel in de sfeer van de door de heer Scheps in de Kamer gemaakte opmerking dat het vanzelf spreekt dat, wanneer de politie iemand heeft gearresteerd en tijdens het verhoor bij voorbeeld denkt dat hij wel een val semunter zou kunnen zijn, zij inlichtingen vraagt bij bepaalde instanties om na te gaan of zij misschien de hand heeft ge legd op een valsemunter. Mede als gevolg van dit bijzonder ver zoek van de B.V.D. meldde de Haagse politie de ordeverstoringen van 20 en 21 september, waaronder de activiteiten van de heer Remmerswaal. Zoals in elke organisatie wordt ook bij de B.V.D. alle binnenkomende post gea gendeerd. Daarin voorkomende namen en gegevens worden echter slechts geregis treerd voor zover deze van belang zijn voor een juiste taakuitoefening van de dienst. Wat de gedragingen van de heer Remmerswaal op 21 september 1965 aan gaat kan worden medegedeeld dat een dergelijke activiteit bij de B.V.D. niet ge registreerd wordt. „Het behoeft naar my'n mening geen be toog, dat indien er rechtstreeks verband blijkt te bestaan tussen de ordeversto ring en politiek extremisme de B.V.D. die gebeurtenis wel nader in beschouwing neemt, als vallend binnen zijn taakop dracht," aldus de minister. BRUSSEL Na de nog steeds onop geloste moord op hun 34-jarige collega Albert de Leener hebben de Brusselse po litiemannen gedreigd met een staking in dien geen maatregelen worden genomen om hun meer bescherming te geven. Zij eisen, dat voortaan patrouilles of bewakingsopdrachten door minstens twee man worden uitgevoerd en dat binnen drie maanden de bewapening van de poli tie wordt gemoderniseerd en een opleiding wordt georganiseerd voor het gebruik van de wapens. Kort nadat de voltallige bemanning het schip had verlaten en in sloepen was overgestapt is vanmorgen ongeveer 20 mijl ten noorden van Ameland de West- duitse kustvaarder „Amor" gezonken. Doordat de lading ging schuiven maakte het schip zware slagzij (meer dan 45 graden) en kapseisde het. De „Amor", die vorig jaar werd ge bouwd en in Hamburg staat geregistreerd was op weg van Le Havre (Frankrijk) naar Skagen. Het schip vroeg vanmorgen om assistentie, waarop verscheidene schepen, waaronder de „Gebroeders Lu- den" uit Oostmahorn zich naar de plaats van het onheil spoedden. De Nederlandse mijnenveger „Jaguar" heeft tenslotte de opvarenden van de „Amor" aan boord genomen. Als een ervaren astronaut kijkt het Russische ruimtevaarthondje Bries, ja" dat al zes dagen in de ruimte is uit een patrijspoort van de „Kos mos"-110. De foto is genomen van een Russische televisiefilm, die over het Eurovisienet werd uitgezonden. De twee ruimtevaarthonden worden gevoed met pasta uit plastic hou ders, die onder druk door kunst matige openingen rechtstreeks in hun maag wordt gepompt. De pasta is samengesteld uit vlees, aardappe len, meel, vitamines en water. Een foto voor het vertrek van de Russische ruimtehonden met de Kosmos-UO. Zij dragen speciale ruimtepakken. Elektroden, op ver scheidene plaatsen aan hun huid vastgehecht, zorgen voor oversei ning naar de aarde van de weten schappelijke gegevens tijdens de vlucht. Baer-Oberdorf: Niet wat wij beleven is ons lot, doch hoe wij het dragen. ■W - •www MOSKOU (Reuter en AP). De afgezette president van Ghana, Kwame Nkroemah, is in Moskou. Hij werd in de Russische hoofdstad ver welkomd door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. In zijn eerste radiorede sinds hij in Ghana aan de macht is, zei generaal Joseph Ankrah, dat zjjn land dicht bij de hongersnood staat. Hij deed een beroep op bevriende landen, de Gha- nese economie te helpen herstellen. Ankrah verklaarde dat als Nkroemah naar Ghana zou terugkeren, hij te recht zou moeten staan. Generaal Ankrah belegde een speciale persconferentie waarop de man. die in Londen beweerd had de aanstichter van de staatsgreep te zijn, Daniel Amihyia ge naamd, aan de kaak gesteld werd. Ami hyia moest, zwetend onder sterke boog lampen, op een stoel gaan staan terwijl bewakers hun geweren op hem richtten. Generaal Ankrah zei boos: „Niemand van ons kent hem. Hij is een misdadiger, die in Ghana wordt gezocht. We zullen hem in een ijskast zetten." De veertigjarige Amihyia was, na een serie vraaggesprekken in Groot-Brittannië gegeven te hebben, naar Ghana gereisd Hij werd door generaal Ankrah in de re de gevallen als hij probeerde uit te leg gen dat hij meende dat de staatsgreep door hem en zijn vrienden was voorbe- reid. Generaal Ankrah zei dat de geruchten dat zijn nieuwe regering de betrekkingen met China en Rusland zou verbreken on gegrond waren. Wel zijn de vluchten van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" op Accra verboden, omdat een van de vliegtuigen van die maatschappij Nkroemah uit Peking heeft vervoerd. Op de vraag wanneer de staatsgreep was voorbereid zei hij: „In Koemasi, on geveer drie weken geleden". Koemasi is de tweede grote stad van Ghana, de hoofd stad van de provincie Ashanti, sinds 1957 het bolwerk van de oppositie tegen -Nkroemah, Het plan Nkroemah te verwij deren bestond volgens Ankrah echter al veel langer. De staatsgreep is zonder eni ge hulp uit het buitenland uitgevoerd, zei hij. Dr. Seneier Levenberg, voorzitter van de commissie voor nationale zaken in het joodse wereldcongres heeft bij de Ghane- se regering aangedrongen op de uitwijzing van de 60-jarige Duitse arts Schumann, die beschuldigd wordt van gepleegde wreedheden tijdens het nazi-bewind. Schumann zou assistent van Gestapo- chef Himmler zijn geweest. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid drs. A. J. H. Bartels, heeft in een brief aan de Tweede Kamer de aan Mobil Oil n.v, gestelde voorwaar den in verband met mogelijke lucht- bo dem- of waterverontreiniging gepubli ceerd. Uit deze voorwaarden blijkt, dat de olie maatschappij in overleg met de gemeen te Amsterdam een aantal observatiesta tions zal oprichten, dat de kwaliteit van de wateren en de lucht, die uit raffina derijterrein omringen zal kunnen meten. De uitkomsten van deze metingen zullen beschikbaar worden gesteld aan ambte naren van de gemeente, aan het districts hoofd van de arbeidsinspectie en aan de inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid. De wijze waarop de me tingen zullen worden uitgevoerd zal na der met Amsterdam worden overeengeko men. De raffinaderij zal niet in bedrijf wor den gesteld alvorens alle voorzieningen ter voorkoming van de verontreiniging van bodem, water en lucht bedrijfsklaar zijn, aldus de voorwaarden. Er worden voorts een groot aantal technische eisen gesteld aan de opslag, het vervoer en de afvoer van stoffen die verontreiniging kunnen veroorzaken. De eisen kunnen na vooroverleg met het betreffende bedrijf worden herzien of aangevuld, wanneer daartoe naar de mening van de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van verkeer en waterstaat redelijkerwijs aanleiding bestaat. (Van onze correspondent) MADRID Groot-Brittannië is bereid met Spanje te opreken over de toekomst van Gibraltar. Maandagavond heeft het Spaanse ministerie van Buitenlandse Za ken medegedeeld via de Engelse ambas sade in Madrid de mondelinge toezegging voor deze besprekingen te hebben ont vangen. Londen voldoet hiermee aan een verzoek van de Verenigde Naties, vervat in een resolutie die zestien december van het vorige jaar tijdens de algemene ver gadering werd aangenomen en waarin Spanje en Groot-Brittannië tot deze on derhandelingen werden uitgenodigd. De Britse bereidheid tot het voeren van besprekingen over Gibraltar is ongetwij feld een belangrijk succes voor de Spaan se diplomatie, die sedert 1964 geen mid del ongebruikt heeft gelaten om de aan dacht van de wereld voor de Spaanse rechten op de rots van Gibraltar te vra gen. Spanje heeft de Britten negen maal tot een gesprek uitgenodigd, daarbij ge steund door de dekolonisatiecommissie van de Verenigde Naties, die in hun drie laat ste jaarlijkse bijeenkomsten op dit ge sprek hebben aangedrongen. Een klas rijks HBS-ers uit Vlissingen heeft bij wijze van straf een paar minu ten in een scheikundelokaal met geopende gaskranen gezeten. Bij de aanvang van de les kwam hun leraar het lokaal binnen. Hij rook gas Op de vraag wie van de leerlingen een kraan had opengedraaid kwam geen ant woord. „Dan blijven jullie nog maar een poosje in de stank zitten", was de reactie van de leraar. Hij liet de klas voor de geopende gas kranen zitten. Zelf haalde hij voor een open raam een frisse neus. Twee van de scholieren liepen nadelige gevolgen op. De schooldirectie heeft de zaak discipli nair afgehandeld. Vanochtend omstreeks half vijf is de etalageruit van juwelier H. ter Voort, Alkmaarseweg 103 in Beverwijk met een trottoirtegel ingegooid. Twee tableaus met gouden ringen ter waarde van ongeveer tienduizend gulden werden uit de etalage weggegrist. Van de dader ontbreekt tot dusver elk spoor. De heer Ter Voort, die boven zijn win kel woont, werd vanochtend wakker door dat de alarminstallatie in zijn zaak in wer king trad. Hoewel hij binnen enkele ogen blikken in de winkel was heeft hij de da- der(s) niet kunnen ontdekken. De bero ving moet bliksemsnel zijn uitgevoerd. Het raam was voorzien van een zogenoem de juweliersruit die met grote kracht i( verbrijzeld. De politie werd gewaarschuwd door een bewoner van - de Alkmaarseweg die aan de overkant van de juwelierswinkel woont. Deze zou kort nadat de ruit wa» vernield een man hebben gezien die zich uit de voeten maakte. Met een trottoirtegel werd heden ochtend deze ruit van een juwelier aan de Alkmaarseweg in Beverwijk vermeld. Gouden ringen ter waarde van tienduizend gulden werden door het ontstane gat weggegraaid.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1