Eerste minister Gandhi van India: „Geen hongersnood" Maar het voedselprobleem vraagt meeste aandacht vroeger was alles Vredesvlieger moet Egypte verlaten Wilson hakt knoop door: 31 maart verkiezingen Van dag tot dag Het recht op onenigheid Staking bij de Parijse metro Soekarno zou band bezitten van Generaalsraad" Blanken staken in Zambia's mijnen Amerikaanse Esso-2 bespiedt het weer Neger bekent moord op Malcolm-X nen telegrammen telegra DINSDAG I MAART 1966 o - Hulp nodig Record op begroting voor Indische defensie Proces-O entoeng Grootvaders, overgrootvaders en bet-overgrootvaders, allemaal zeggen ze éénmaal "vroeger, toen ik nog jong was"... Maar geef ze een Gold-Spur en ze zwijgen beschaamd want Gold-Spur doet hun de ijdelheid van hun beweringen inzien. Elke tijd heeft zijn goede kanten, déze tijd heeft Gold-Spur. onbegrijpelijk goed! LONDEN (Reuter en AFP). In Groot-Brittannië zullen 31 maart al gemene verkiezingen worden gehou den. Dat is gisteren officieel in Lon den bekendgemaakt. Het Britse parle ment zal 10 maart worden ontbonden. Het nieuwe parlement zal 18 april bijeenkomen om een nieuwe voorzit ter te kiezen. Op 21 april zal het plechtig door de koningin worden be ëdigd. Het besluit van premier Wilson is ingegeven door de mening dat de 36 miljoen Britse kiezers hem een duidelijke meerderheid zullen geven boven de conservatieve oppositie. De meerderheid van Labour in het 630 zetels tellende Lagerhuis heeft de af gelopen tijd tussen de vijf en twee zetels geschommeld. Grote activiteit MIELE WASAUTOMATEN HARTENDORP Uit een brief van de minister van Bin nenlandse Zaken Smallenbroek aan de Tweede Kamer blijkt, dat deze bewinds man bij de behandeling van de begroting in november van vorig jaar de Kamer on juist heeft ingelicht over de activiteit van de binnenlandse veiligheidsdienst met be trekking tot demonstranten tegen het hu welijk van onze kroonprinses. De B.V.D. heeft de Haagse politie en andere politiekorpsen verzocht, de namen van arrestanten bij relletjes tegen het huwelijk aan deze dienst door te geven. Een zekere Remmerswaal, die beweerde op de zwarte lijst van de B.V.D. te zijn geplaatst, gaf Kamerleden indertijd aan leiding vragen over deze aangelegenheid te stellen. De minister heeft deze Kamer leden onjuist ingelicht, door te beweren dat er geen contact tussen politie en B.V.D. was geweest over deze aangele genheid. Het onjuist* voorlichten van Kamerle den door regeringsinstanties is een zeer ernstige zaak. Het parlement is de con trolerende en zonodig corrigerende instan tie, die namens het volk heeft te waken tegen misbruik en willekeur. Wanneer mi nisters of andere regeringspersonen deze opdracht van de volksvertegenwoordiging doorkruisen, door inlichtingen te verstrek ken die met de waarheid in strijd zijn, wordt de basis van het democratische ver trouwen geschokt. Er zullen helaas wel weer mensen zijn die zich verheugen over het feit, dat in dit geval een tegenstander van het huwe lijk der kroonprinses buiten alle demo cratische rechtszekerheid om werd aan gegrepen. Er is een groeiende neiging tot instemming met willekeur als iemand daarvan het slachtoffer wordt die een an dere mening huldigt. De kortzichtige en gevaarlijke mentali teit, die zich hierdoor demonstreert, kan niet genoeg aan de kaak worden gesteld. Bij welke meningsverschillen of botsende overtuigingen ook moet toch altijd de basis van rechtszekerheid voor ieder on aangetast blijven, wil uit die botsende meningen en overtuigingen een democra tische, vrije en gezonde samenleving te voorschijn komen. De verblindheid die zich helaas onder dwang ener hetze-achtige suggestie ontwikkelt en die de uitgangs punten van een beschaafde rechtsorde uit het oog verliest, heeft hysterische ken merken. Het is uiterst belangrijk dat re delijke mensen hun nuchterheid bewaren en zich realiseren, dat niet de vraag van vóór of tégen belangrijk is, maar de vraag of medestanders en tegenstanders gelijke lijk hun recht van spreken behouden. De B.V.D., die oorspronkelijk bedoeld heette te zijn om buitenlandse spionage- activiteiten te onderkennen en te bestrij den, beweegt zich nu blijkbaar al op het terrein van de binnenlandse politiek. Dat is voor een buiten de wet gestelde over heidsdienst een gevaarlijk terrein. Als Nederlandse burgers met gezond verstand en vrije overtuiging hun mening welke ook! niet meer zouden durven uiten, uit angst voor represailles en persoonlijke schade, zou de situatie bereikt zijn die nog pas twintig jaar geleden ten koste van miljoenen doden eensgezind bevoch ten en overwonnen werd. De Nederlanders die indertijd met vuri ge liefde voor hun land, hun vorstenhuis en hun persoonlijke vrijheid alles veil heb ben gehad om die situatie voorgoed te helpen uitroeien, zullen toch ook nu nog beseffen dat hun aanhankelijkheid aan Oranje moet gebaseerd blijven op datzelf de uitgangspunt: behoud van de persoon lijke vrijheid. Men kan dat vorstenhuis geen groter onrecht doen, dan door het te verdedigen met ondemocratische en on wettige middelen, middelen van terreur of angstpsychose. Wie vóór willekeur en onvrijheid stemt, stemt tegen de princi pes van ons staatsbestel en dus ook tegen de democratische vorst. Democratie en vorstenhuis zijn één. Zij zijn elkanders complementen en elkan ders bestaansvoorwaarden. Wie dwang en onderdrukking eist, tekent zichzelf als een potentiële bedreiging van de monar chie en de democratie, die in ons land slechts in gezond samengaan bestendigd kunnen blijven bij de gratie van het voortbestaan der essentiële vrijheden voor ledereen. Dan kan men het zo oneens zijn als men wil, maar men zal het recht op die onenigheid samen moeten blijven ver dedigen, wil men behouden waarvoor men strijdt. PARIJS (AFP) In Parijs hebben zich vanmorgen duizenden te voet naar hun werk begeven als gevolg van een 24-uursstaking bij de ondergrondse. Bij de bushaltes vormden zich grote rijen. Voor het personenvervoer van en naar de bui tenwijken zijn militaire vrachtauto's inge «chakeld. Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) NEW DELHI. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, ontkent dat er in haar land hongersnood bestaat. Berichten over een algemeen voedseltekort zijn volgens haar het gevolg van manoeuvres van politieke tegenstanders. De inzamelingen in Nederland beschouwt zij als een goede gelegenheid om India beter te leren kennen. „Er is geen hongersnood in India". Dit waren de woorden van een ge prikkelde mevrouw Indira Gandhi, India's eerste-minister sinds 21 januari, tegenover mij. Zij ontkende niet dat er een rijsttekort was, maar zei met nadruk dat er geen sprake is van een algemeen voedseltekort. Mevrouw Gandhi wees erop dat er verkiezingen op komst zijn in India en dat de noodkreet van haar minister voor Voedselvoorziening, C. Soebramaniam, die lid is van haar partij, gezien moet worden als een politieke manoeuvre, noeuvre. Na de eten voor India"-acties, is onze reisredacteur, H. L. Leffelaar, naar India gereisd. Hij had daar kort na zijn aankomst een onderhoud met mevrouw Indira Gandhi, India's mi nister-president, die hem vertelde dat er geen hongersnood is. Haar commen taar dat de berichten over de hongers nood gezien moeten worden als een politieke zet in een verkiezingsjaar, is op zichzelf vermoedelijk ingegeven door politieke overwegingen. Ik vroeg haar: „Bent u nu meer hoop vol gestemd over het dreigende voedsel tekort?" Mevrouw Gandhi: „Ik ben nooit on hoopvol geweest, o'f wat het woord ook mag zijn. Er zal geen hongersnood zijn. Wij hebben gebrek aan bepaalde voedsel- soorten, maar er is geen sprake van al die praatjes over hongersnood. Het is al lemaal zeer overdreven. Wanneer wij hulp ontvangen, dan is dat welkom, en wan neer wij niets krijgen dan kunnen wij on ze eigen boontjes doppen". Op mijn vraag: „Wat is uw reactie op de voedselacties en inzamelingen in Ne derland?", antwoordde mevrouw Gandhi: Het geeft de mensen die zich daarvoor inspannen, de gelegenheid ons land te le ren kennen. Er was destijds een campag ne in Noorwegen om de visserij in Kera la op gang te helpen en het resultaat was dat heel Noorwegen iets over Kerala ver nam. Dit zijn acties die veel vriendschap en wederzijds begrip creëren". „WIJ HEBBEN inderdaad veel hulp no dig, maar wij hebben iets tegen de atmo sfeer, die suggereert dat iedereen hier op sterven na dood is. Dit is een verkiezings jaar, vandaar de verschillende demonstra ties en rellen. En er zijn altijd mensen die daar gebruik van maken. Er is een tekort aan rijst, maar er is geen alge meen voedseltekort. Bij alle algemene verkiezingen komen deze ongeregeldheden voor, zoals nu in Bengalen, waar men zegt dat het voedsel de bevolking niet bereikt. Maar die kwestie wordt onderzocht en ge corrigeerd". „Niettemin wijzen de cijfers uit dat er een tekort blijft van enkele miljoenen tonnen?" Mevrouw Gandhi: „Er is inderdaad een tekort, maar dit wordt gedeeltelijk aan gevuld met zendingen uit het buitenland". „Volgens de statistieken wordt het te kort daarmee niet opgevevangen?" Mevrouw Gandhi: „Ik ben niet zo zeker van al die statistieken en ik ken nie mand die dat wel is. Iedereen heeft an dere cijfers". Vraag: „Wat is dan op dit ogenblik het probleem dat uw meeste aandacht vraagt?" Mevrouw Gandhi: „Het voedselvraag- stuk, maar ik stoor me aan de manier waarop het overdreven wordt. De men sen hier hebben het gevoel dat zij, als het op deze manier moet wor den opgelost, het liever zonder hulp doen. Zelfs zeer arme mensen komen hier en zeggen dat zij niet van deze bedelarij houden. In de Britse tijd was er ieder jaar een grote hongersnood. Dat is nu veranderd, de mensen zijn nu beter in staat daar iets aan te doen. Ik ben er zeker van dat er nu geen mensen van de honger zullen omkomen". Het probleem is niet in de eerste plaats dat van een te kort, maar dat van rechtvaardige verde ling. Als er niet genoeg is, dan moet iedereen minder eten". IEDERE MORGEN vanaf half negen wachten honderden Indiërs in de tuin van de bescheiden bungalow waar mevrouw Gandhi woont. Zij worden in twee groe pen verdeeld. De voornamen nemen onder een kleurig baldakijn plaats op stoelen, het gewone volk wordt naar een gazon geleid, waar zes grote tapijten zijn neer gelegd waarop zij de komst van Pandit Nehroe's dochter afwachten. Twee particuliere secretarissen volgen India's eerste-minister wanneer zij ver schijnt, en nemen petities, brieven, en on beholpen beschreven blaadjes papier in NEW DELHI (Reuter) India heeft maandag bekendgemaakt dat de post de fensie op de begroting voor komend jaar bijna een derde bedraagt van de totale uitgaven, namelijk ongeveer 6.136 mil joen. De Indische minister van Finan ciën, Sachindra Sjaudhoery, zei in het parlement dat „wij wat de bescherming van het land betreft geen enkel risico mo gen lopen, hoewel wij de zaak van de vre de zijn toegedaan". Deze bekendmaking komt op het moment dat de deviezenpo- sitie van het land slecht is 'en er op grote schaal voedseltekort dreigt. ontvangst. Een lid van het Parlement, dat zijn zetel verloor, komt afscheid ne men. Even later poseert zij gewillig met een bruid, uitgedost in traditionele tooi, studenten, boeren, priesters, bedevaart gangers, allen wisselden een paar woor den met mevrouw Gandhi, terwijl zij de ronde doet, gekleed in sari. Als het warm wordt geeft zij een zware stola aan een van de secretarissen. Haar stijl is aristocratisch en kalm, maar in het gesprek kan zij zich onver wacht fel laten gaan. Is er hongersnood of geen hongersnood? In New Delhi is deze vraag misschien minder urgent en moeilijker te beantwoor den dan in de naar de regentijd snakken de uitgedroogde streken van dit grote, overbevolkte, rusteloze India. DJAKARTA (Reuter) In het proces tegen de voormalige commandant van Soekamo's lijfwacht, Oentoeng, heeft een getuige a decharge, majoor Koesmadi, gezegd dat Soekarno een geluidsband be zit van een vergadering van de „raad van generaals" van 21 september vorig jaar, waaruit blijkt dat de legerleiding de president wilde afzetten en een mili taire regering wilde vormen. De nu ont slagen generaal Nasoetion zou premier worden. De fiscaal van de militaire rechtbank sprak deze bewering tegen. Hij toonde een officieel verslag van een vergadering van 21 september waarop 200 officieren hebben beraadslaagd over opleidings kwesties. Advertentie MmM- since nas PORT SAID (Reuter) Abie Nathan, de Israëlische voormalige luchtmachtpi loot, die maandag in een verouderd vlieg tuigje naar Egypte is gevlogen voor een vredesmissie op eigen initiatief, moet van de Egyptische autoriteiten het land ver laten. Omdat zijn vliegtuig niet in orde is mocht Nathan de nacht in Egypte door brengen. Hij moet zo spoedig mogelijk met zijn eenmotorig toestelletje, een Steerman van 1927, de terugreis naar Is raël aanvaarden. De 38-jarige Nathan is maandag uit Is raël vertrokken niettegenstaande hem dit verboden was. Israëlische straaljagers slaagden er niet in hem tijdens zijn vlucht naar Egypte te onderscheppen. Hij landde in Port Said, stapte uit zijn gehavend vliegtuigje en deelde de hem op wachtende Egyptische veiligheidsambte naren mee, dat hij een vredesboodschap bij zich had met honderdduizend handte keningen eronder voor president Nasser. Het werk dat Harold Wilson in zijn eer ste ambtsperiode als premier heeft ver richt, heeft veel lof geoogst bij zijn aan hangers en zijn tegenstanders verbijsterd. In de achttien maanden dat hij nu aan het bewind is, zijn echter twee grote pro blemen onopgelost gebleven. Het zijn de kwestie-Rhodesië en het economische vraagstuk. Vanaf het ogenblik van zijn ambtsaan vaarding als premier op 16 oktober 1964 heeft Wilson een grote activiteit ont plooid. Hij richtte nieuwe ministeries op, haalde topmensen uit de universitaire en industriële wereld naar voren om het „ambtelijke denken" aan te passen aan de maatschappelijke evolutie en stelde een stroom plannen op voor nieuwe wet ten. Bij de verkiezingen zal Wilson de kie zers een nieuw mandaat vragen voor de verdere uitwerking van zijn plannen tot hervorming op sociaal en economisch ge bied. Wilson wil goed laten uitkomen dat hij meer nodig heeft dan een absolute meerderheid van drie stemmen in het Lagerhuis om zijn plannen te kunnen doorzetten. Hij wil in de eerste plaats de lonen en prijzen bevriezen. De Labourpartij hoopt te kunnen profi teren van de huidige hoge lonen en ge ringe werkloosheid in Groot-Brittannië, waardoor de brede massa de regering gunstig gezind blijft hetgeen ook tot uiting is gekomen in de resultaten van tussentijdse verkiezingen en opiniepeilin gen. Zij hoopt ook gebruik te kunnen ma ken van de verdeeldheid bij de conser vatieve oppositie in verband met de crisis in Rhodesië. De conservatieve leiders hebben al dui delijk laten blijken dat zij hopen de kwestie-Rhodesië en andere kwesties in zake de overzeese gebiedsdelen en steun punten op de achtergrond te kunnen hou den. Zij zullen hun aanvallen op het La- bour-bewind concentreren op de stijgende prijzen en andere binnenlandse kwesties betreffende de levensstandaard. Advertentie DAGELIJKS DEMONSTRATIE met alle typen Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem - tel. 52760 Het Merdeka-paleis van president Soekarno in Djakarta wordt door een kordon militairen angstvallig bewaakt. Mariniers oefenen strenge en vaak hardhandige controle uit op alle voorbijgangers. De bewaking is aanzienlijk versterkt na de massale demonstraties van jongeren die een uitgesproken anti-communis tisch karakter hadden. (Telefoto). LOESAKA (Zambia (AP) Meer dan 250 blanke mijnwerkers van de kopermij nen hebben maandag de noodwetten van de Zambiaanse president Kenneth Kaoen- da getrotseerd en zijn in staking gegaan. Het geschil is ontstaan toen nieuwe voorwaarden bekend werden die de ar beiders door de maatschappijen zijn aan geboden. De vakbond heeft ook een geschil met de regering over het bedrag aan geld dat haar leden mogen meenemen als zij het land verlaten. De regering en de maatschappijen zijn van plan in drie jaren vele blanke arbei ders in de mijnen door Afrikanen te vervangen. Zambia is op een na de grootste koper producent en de grootste exporteur van dit metaal ter wereld. KAAP KENNEDY (AFP en Reuter) De Verenigde Staten hebben maandag een nieuwe weersatelliet gelanceerd, de Essa-2, die in een polaire baan om de aarde is gekomen. De kunstmaan werd in de ruimte gebracht door een drietraps Delta-raket. De baan van de 131 kilo zwa re Essa-2 ligt op 1.384 kilometer hoogte, vanwaar foto's van wolkenformaties over een oppervlakte van tien miljoen vierkan te kilometer kunnen worden genomen. E J Overstromingen. Nieuwe zware regenval heeft de toestand in Noord-Argentinië waar al sinds een maand grote over stromingen voorkomen, nog kritieker gemaakt. De steden Resistencia en For mosa zijn volkomen ingesloten door het water. Uit Formosa moesten dertigdui zend mensen worden geëvacueerd. Knutselaar. De zeventienjarige David Eberhardt van het Australische eiland Tasmanië maakte van een zuigfles, een thermosfles, spoelen uit een oude radio en nog wat andere spullen een laser apparaat waarmee van bijna twintig meter afstand een gat kan worden ge boord in een plaat metaal. Totale kos ten van het toestel: een rijksdaalder. Dienstweigeraars. Een Italiaanse recht bank heeft vier Jahova'sgetuigen veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van acht tot twintig maanden wegens dienstweigering. Raket. Twee weken geleden is in Zuid west-Frankrijk een Franse strategische eentrapsraket voor het eerst, met suc ces, beproefd. Voorjaar. De eerste ooievaar van dit sei zoen is gisteren in de Elzas neergestre ken. De jaarlijkse komst van de ooievaar wordt in het dorp Ostheim gezien als het einde van de winter. Wapenvondst. In de Venezolaanse staat Lara is in het dorp Carorita een fa briek ontdekt waar in het geheim wa pens en munitie werden vervaardigd voor regionale verzetsgroepen. De poli tie nam een grote hoeveelheid bommen, dynamiet en wapens in beslag. Spion. Een vijftigjarige Tsjech, Oswal Jordan, is in Ostrava veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf wegens spionage voor West-Duitsland. Hij zou tot hij gearresteerd werd in 1965 aan Westduitse agenten militaire informa ties gegeven hebben. Galikow en Peter Haag, beiden onge veer twintig jaar oud, zijn begonnen met de beklimming van de grimmige noord wand van de Eigerberg. Zij willen als eersten de 3.970 meter hoge top lood recht omhoog beklimmen in plaats van langs de normale zigzag-route. Eenstemmig. Het (communistische) „Va derlandse Front" van Bulgarije heeft bij de landelijke verkiezingen 99 percent van de stemmen op zich verenigd. Van de kiezers is ongeveer 99 percent naar de stembureaus getrokken. Voorzitter. list voorzitterschap van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties zal in maart worden bekleed door Moe- hammad el-Farra uit Jordanië. Deze taak wordt bij toerbeurt door de vijf tien leden van de Raad vervuld. Graf schendingen. Op de joodse begraaf plaats van Mönchen-Gladbach zijn vier grafstenen omvergeworpen. Met bakste nen die uit de kerkhofmuur waren ge broken, waren beschadigingen aange bracht. De politie zegt niet te geloven dat hier sprake was van een antisemi tische handeling. NEW YORK (AP) Talmadge Hayer, een 24-jarige neger, heeft maandag in New York bekend dat hij heeft deelgeno- en aan de moord op de nationalistische leider, de neger Malcolm-X. Woensdag had Hayer nog onder ede verklaard dat hij onschuldig was. Maandag zei hij de waarheid te willen vertellen. Hayer weigerde zijn medeplichtigen te noemen. Hij verklaarde wel dat twee ver dachten, de 26-jarige Norman Burler en de dertigjarige Thomas Johnson, onschul dig zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3