GRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE Linnaeushofmaakt op voor het nieuwe seizoen uw matras Pu rol houdt Nekkramp bij twee soldaten Vader Express-zending horloges naar vuilnisbak Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Over enige maanden het trefpunt voor duizenden bezoekers 6 m Haarlems matrassenhuis DINSDAG 1 MAART 1966 mpP Viooltjes Wachtwoord Coördinatie buitenlandse Benelux-politiek Kerkelijk nieuws Examens smetteloos de.huid smetteloos- zuiver i EEN WELDADIG AANDOENDE RUST gaat uit van de Linnaeushof. De wind ritselt door de kale heesters, die straks weer een weelde aan bladeren en bloemen zullen torsen. De boomtoppen deinen heen en weer, slechts het getwinkel van de vogels, een luide tsjilp van een ruziezoekende mus of de hoge noot van een lijster weerklinkt in dit prachtige wandelpark van de heer H. W. Roozen in Bennebroek, waar straks tienduizenden bezoekers zullen komen genieten van de bloemenpracht in de „overtuin" de oude naam voor de Linnaeushof. Maar deze rust is schijn. Onder de bomen, tussen de heesters, in de ga zons en de perken wordt hard gewerkt om alles in gereedheid te brengen voor de invasie van landgenoten en buitenlanders, die vanaf aprU tot ok tober over de paden zullen uitzwermen. Deels naar de bloemenpracht, deels naar het tweeëneenhalve hectare grote recreatieterrein met zijn vijvers en zijn speelpark voor de jeugd; of naar beide. Alles is reeds lang voorbereid en aangelegd; maar er blijft elke dag werk aan de winkel. Er wordt gecomposteerd, opgeruimd, geharkt, geschoffeld en voor het overige iedere dag naar de lucht gekeken, wat het weer zal doen. Want een vroeg en goed voorjaar is óók belangrijk. (Van een onzer verslaggevers) Dagelijks kan men mevrouw G. M. Roozen aantreffen in het immense park. Hier kijkend, daar contro lerend en elders weer aanwijzing gevend aan de tuinlieden. Alles moet opgeruimd zijn, als omstreeks 20 april de poorten voor het publiek worden opengesteld. Nog anderhalve maand scheidt van die datum, maar het echtpaar Roozen wil niets aan het toeval overlaten. Misschien, dat er begin april reeds zoveel te zien is, dat het park dan al officieus opengesteld kan worden. gen, wat er veranderd moet worden of gehandhaafd kan blijven. Niet alleen wat de planten, bloemen, heesters en bomen betreft wordt dan be raadslaagd, maar ook met betrekking t A de indeling van het 8Y2 ha. grote wandel park. In één seizoen komen daar tiendui zenden bezoekers. Volwassenen en kinde ren, die allen tezamen „ongewild hoor" r zegtmevrouw Roozen toch ook schade aanrichten. Hier moet een brug worden vernieuwd, daar blijkt een nieuw bruggetje te moeten komëh; elders dient' de rotstuin te worden gewijzigd en op wéér een andere plaats blijkt een duin zó in trek te zijn, dat het gerechtvaar digd is er een trap in te maken. Voor het komend seizoen staan er geen grote veranderingen op het programma. Wél verfraaiingen en nog verdere verbe teringen. Er is een nieuw, rustiek brugge tje aangelegd over een beekje, vlak bij een bijzonder mooie rotspartij; er werd een trap in een heuvel gebouwd; er wordt gewerkt aan een betere rotspartij en er is aandacht besteed aan een nog mooiere kleurcombinatie. Zo zal dit jaar het viooltje een woord je gaan meespreken in de Linnaeushof. Niet overheersend, maar toch wel indruk wekkend zo is door mevrouw Roozen voorspeld. De fijne pasteltinten van deze zogenoemde langbloeiers zullen straks veel bewonderende blikken tot zich trek ken. Een belangrijk woord spreken vanzelf sprekend de weersomstandigheden mee. Maar daarnaast kent de Linnaeushof nog andere factoren, die een nadelige invloed kunnen uitoefenen op de bloemenpracht. En dat zijn de fazanten, Vlaamse gaaien en konijnen. „Vooral deze laatsten zijn fijnproevers" vertelde mevrouw Roo zen, toen zij ons in de overtuin rondleid de en de duidelijke prenten 'iet zien van konijnenpootjes in de perken, waar grote stukken opgegraven zijn. Zoveel als in het vermogen ligt wordt daaraan paal en perk gesteld, maar de schade blijft. Dat betekent iedere dag weer handen vol werk. Extra werk, want daarnaast blijft de arbeid van alle dag. Van hazen heeft men niet zoveel last. Maar alle fazanten, Vlaamse gaaien en konijnen ten spijt, zullen de bollen, hees ters en bomen blijven groeien. Staan zij elk jaar weer in blad en bloei om door enorme mensenmassa's bewonderd te worden. Tweehonderdnegenenvijftig jaar gele den legde Carolus Linnaeus er de grond slag voor op deze plek, toen nog het bui ten „De Hartekamp" geheten. En daar van profiteerden sindsdien ettelijke hon derdduizenden, die op hun beurt weer tot goede ambassadeurs en ambassadrices werden van de Nederlandse bloemen. In de achttiende eeuw noemde een Fransman dit eens de mooiste tuin van Europa zo vertelt het echtpaar Roozen. De beide echtelieden hebben er hun wachtwoord pjp gemaakt. Zij stellen lès in het wérk om deze uitspraak' ieder jaar weer waar te maken: met hun „bvmüin", met huii'minicorso hi de grrr- te kas en voor de jeugd met hun recrea tieterrein; want de kleine hekkesprin- gertjes van nu worden de volwassen be zoekers van straks. Het gedeelte van het park, waar men de overgebleven sporen kan zien van het werk van Carolus Linnaeus, wiens werkelijke naam Inge Marsson luidt. Van 1735 tot 1738 woonde en werkte Linnaeus hier op het toen geheten landgoed „de Hartekamp". In de eerste plaats als lijfarts van de Amsterdamse bankier George Clif ford, aan wien het landgoed toebe hoorde. Daarnaast wijdde hij al zijn aandacht aan wat er groeide en bloeide, alsmede wat er zon kunnen groeien en bloeien. Uit die jaren stammen ook de twee linden op de foto. Zij werden eens geplant door Linnaeus, de man die hier ook de „bloemenklok" uitvond. Aan de hand hiervan kon hij in de tuin ronddwttt&n, zonder horloge of zon der naar de zon te kijken en toch zien ha^ loat het was. ..Dat deed lui aan de stand van de bloemen. Het bewees, dat hij in die jaren reeds een groot bloemenkenner was. Advertentie Opnieuw hebben zich twee nekkrampge- vallen bij de landmacht voorgedaan. Twee militairen uit de Isabellakazerne in 's Her togenbosch lijden aan deze ziekte. Dit weekeinde toen zij thuis waren, werden ze ziek. Er werd toen nekkramp gecon stateerd. Een van de militairen die in Apeldoorn woont is overgebracht naar het ziekenhuis aldaar. De andere, die in Ou- deramstel woont, is overgebracht naar het militaire hospitaal in Utrecht. Hun toe stand is redelijk. Beiden zijn 19 jaar oud. In de Isabellakazerne zijn de militairen sulfatabletten uitgereikt. Tot en met woensdag zijn ze in de kazerne geconsig neerd. Advertentie te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem. telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. Een vijfenveertigjarige arbeider in Buenos Aires, die niet wilde dat zijn vijftienjarige dochter aan een schoon heidswedstrijd zou meedoen, goot een blik benzine over haar leeg en stak het meisje in brand. Het meisje werd ernstig verminkt. Ze zal waarschijn lijk blind worden. De brand sloeg bo vendien over op het huisraad. Buren, die op de brand afkwamen en de toe dracht hoorden, wilden de vader op hangen, maar hij had zich snel uit de voeten gemaakt. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad (het Bene- lux-parlement) te verstaan gegeven, dat de afgevaardigden zelf op parlementair niveau het nodige zullen moeten doen als zij nauwe samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek verlangen. De regeringen wijzen er op dat in de mocratische landen overeenstemming tus sen de standpunten der parlementaire in stellingen van doorslaggevend belang is voor toenadering tussen de buitenlandse politiek die de regeringen voeren. Zij zijn daarom van oordeel dat de interparle mentaire Beneluxraad zeer nuttig werk zou kunnen doen als hij zijn werkzaam heden ook in die richting zou uitbreiden. Ned. Aangenomen naar Laren (Gld.) B. W. Okma te Kropswolde-Westerbroek. Herv. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: E. Bouma te Katwijk aan Zee; W. Dorrestein. Kerken D. Heikoop te Utrecht; W. Huis man te Rotterdam; P. Kikstra te Zuidwolde (Gr.) H. J. Oudhof te Bilthoven: H. F. Ve- nema te Hellevoetsluis; A. J. Wilzing te Laren (N-H). a Geref. Kerken Aangenomen naar Zwolle (6e pred. pl.) H. Hogenhuis te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Rotterdam-Pernis (vak. H. C. Voorneveld) A. E. van Es te Dubbel dam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Papendrecht H. W. Eerland te Amersfoort. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelburg (vak. H. Snoep) W. R. v. d. Zee, jeugdpredikant te Rotter- dam-C.; te Molkwerum-Koudum H. J. Oudhof, kand. te Bilthoven; te Jutrijp c.a. A. J. van Binsbergen te Opperdoes; te Veenendaal (vak. P. de Jong) J. Verwe- lius te Waddinxveen. Aangenomen naar Bussum (5e pred.pl.) (toez.) C. van Gelder te Tricht; naar Hillegom (vak. F. Brouwer) C. Boogaard te Strijen; naar Varsseveld (vak. A. J. Tammens) (toez.) M. Heymans te Aals meer. Bedankt voor Zundert: F. J. van Boven te Muntendam. Geref. Kerken Aangenomen naar Appingedam B. Fid- der te Krabbendijke. Bedankt voor Denderleeuw (België) en voor Soesterberg G. den Heeten te Brui- nisse. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuw-Vennep A. J. Otter te Deventer. Wageningen Gepromoveerd ir. W. G. Sombroek, geboren te Heiloo. Promotor was prof. dr. ir. P. Buringh. Nijmegen. Doctoraal biologie: H. A. M. A. de Vries (Nijmegen). NIJMEGEN, Doet. kunstgeschiedenis: W. D. C. van Lieshout (Nijmegen). Advertentie De Amsterdamse mevrouw Langeveld, die met haar man op het station in Cas- tricum op de trein wachtte, heeft zater dagavond de ontdekking van haar leven gedaan. Nadat zij een sinaasappel had gegeten en de schillen in een vuilnisemmer wilde gooien, trof zij daar een zo te zien onge opend pakje aan. Nieuwsgierig haalde ze het pakje uit de emmer en opende het. Het was een expresse-zending die de zelfde dag vanuit Amsterdam was verzon den en twintig horloges bleek te bevatten ter waarde van 2.000,--. Een Zaandamse juwelier, de heer W. H. Grabijn, bleek het pakje zaterdag per expresse te hebben verstuurd naar een firma in Castricum. Daar zich in het pakje een rekening be vond was de eigenaar niet moeilijk te ach terhalen. De verraste juwelier gaf me vrouw Langeveld als beloning een horloge cadeau, bij de PTT is een klacht inge diend. Advertentie Sportieve Draion jumper Maten 104-146 v.a. f. 7,50. Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! Dat zijn zo de jaarlijkse zorgen, waar aan dit echtpaar zo zeer gewend is, dat het ze niet meer als zorgen ziet, maar als een bij de planning behorend onder deel. REEDS IN AUGUSTUS als de drom men bezoekers door de toegangshekken binnenstromen en het in feite nog „hoog seizoen" is voor de Linnaeushof wordt in huize Roozen het fundament gelegd voor de „nieuwe" overtuin. Mevrouw G. M. Roozen en haar echtgenoot beraadslagen dan over hetgeen voor het volgend jaar moet worden gedaan. Kritisch is in de afgelopen weken het park beschouwd, met kennersoog zijn be paalde noviteiten, nieuwe aanwinsten ga degeslagen en is kennis genomen van mogelijkheden die zich voordeden. Plan nen worden gemaakt en besproken «h en zo groeit dan op papier of in het hoofd de indeling van de nieuwe Linnaeushof. „Met kennersoog" schreven wij en inderdaad mag dit echtpaar zich gespe cialiseerd noemen. Jaar en dag zitten zij midden tussen de bolbloemen en al die andere Flora-kinderen. Kennen zij hun ge drag, weten zij de mogelijkheden en kunnen zij met kennis van zaken overleg- Dit rustieke bruggetje, gelegen vlak bij de rotspartij is een nieuwe aan winst in de overtuin van Benne broek. Wie hier wandelt zal on danks de drukte toch een stukje meenemen van de rust en de sfeer van dit prachtige wandelpark.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6