Rechtse extremisten winnen in West-Duitsland aan invloed Antisemitische daden in 1965 sterk toegenomen Neveda HET WEER m F m G. Ritmeester overleden V erkeerschaos in Parijs China dient protestnota in bij Ghanese regering Minister V rolijk opent 30 maart de Keukenhof Segers geeft opdracht terug Cavern Club moet sluiten Netto-winst van Hoogovens boven de ƒ100 miljoen Ik.'. Tototon voor één Rotterdammer IJsbreker bestrijdt olievlek Wegenbouwwerken met stagnatie bedreigd IJsbaanpartij Indonesië steunt Kwame Nkroemah Th. C. Witte wordt bureauchef van de K.Y.P.-fractie Critiek in Italië op inzameling voor India Ii 51e JAARGANG NUMMER 101 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 2 MAART 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mqe WEER 'N NIEUWE! TIENER-POP GARDEROBE Meer bollen naar Oost-Europa pagina 11 IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem. 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 2 Achtergrond: Obote 3 Van Dag tot Dag3 Ferdinand4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Topsy14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Lichte regen Ledental Stahlhelm Jaarcijfers 1965 Ik Het woord is aan artistieke japonstoff en MARKTPLEIN 7 ;vV H»n|| ACCRA (Reuter, AP en AFP). Met twee vliegtuigen van de Ghanese luchtvaartmaatschappij hebben gis teren 130 Russen dit Westafrikaanse land verlaten. De Russen werden on der bewaking in vijf bussen naar het vliegveld gebracht. Het vliegveld was omsingeld door het Ghanese leger. Volgens de Russische ambassade werken in totaal nog geen duizend man in Ghana. Ook talrijke Chinezen verlieten gisteren het land. De zaak gelastigde van China overhandigde het nieuwe Ghanese bewind een pro testnota: militairen van het leger van Ghana zouden Chinese technici heb ben mishandeld. Syrisch kabinet met twee communisten IJmuider Courant (Van onze correspondent) BONN. Er zal voor moeten wor den gewaakt dat de rechts-radicale kleine minderheid in West-Duitsland niet op een kwade dag een gevaar wordt voor het Duitse volk en zijn grondwet. Deze waarschuwing wordt gegeven in een rapport van het West- duitse ministerie van Binnenlandse Zaken over het rechtse extremisme in de Bondsrepubliek. Het rapport toont aan dat aan de teruggang van de, wel iswaar nog altijd kleine, rechtse groe peringen in de Bondsrepubliek een einde is gekomen. Het aantal naoor logse antisemitische en neo-nazisti- sche incidenten heeft in 1965, na een inzinking van enkele jaren, zelfs een hoogtepunt bereikt. Vorig jaar hebben 521 anti-Semitische acties plaatsgehad, ruim het drievoudige van 1964. Bij de meeste gevallen waren jonge volwassenen betrokken. Een onder zoek heelt aangetoond dat veelal sprake Advertentie •MoM 3096-H Y 7 patronen in kleur Fantastisch ieukl Brei of haak een Tiener-pop garderobe met Neveda wol - superieur in kwaliteiten kleur! 9 V kunt dit model aanvragen bij NEVEDA, POSTBUS 300, LEIDEN. Sluit 2 postzegels van 18 ct. bij. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tus sen zuidwest en zuid. Minder kou de nacht. Overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. was van „psycho-sociale reacties" en niet zozeer van werkelijke nazistische of anti semitische gevoelens. De uiterst rechtse groeperingen hadden, aldus het rapport, eind vorig jaar samen 28.600 leden, tegen 22.500 in het jaar waar mee wordt vergeleken: 1964. Een aantal dat nog altijd betrekkelijk gering is ver geleken bij de 56.200 in 1959. Maar onmis kenbaar is sprake van een stijging, een ontwikkeling waarop door de regering nu duidelijk wordt gewezen. Enkele van de vermoedelijke oorzaken van deze toeneming in 1965 zijn: de crisis in de EEG en de discussie over de noodzaak van de reorganisatie van de NAVO; het aanknopen van diplomatieke be trekkingen van de Bondsrepubliek met Is rael, gevolgd door het verbreken van de betrekkingen met de meeste landen van de Arabische liga, de beslissing van de Bondsdag om de wet op de verjaring van nazi-misdaden te verlengen en de grote publiciteit die gege ven werd aan processen tegen nazi-oor logsmisdadigers, in het bijzonder het Auschwitzproces. MAINZ (DPA) De regering van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts heeft, De „Cavern club", de club waar de Beatles hun eerste stap op de weg naar het succes hebben gezet voor zes pond per avond moet sluiten. Tieners sloten zich op en barrica deerden de ingang. Tevergeefs, na drie uur beleg, veroverde de politie de club. De eigenaar Ray McFall heeft een schuld van 10.000 toe gegeven. in overleg met het federale ministerie van Binnenlandse Zaken, de plaatselijke afdeling van de Stahlhelm in Bergzabern een stadje met ongeveer vierduizend inwoners verboden. Op de oprichtings bijeenkomst van de afdeling waren nazis tische programmapunten verkondigd. Het hoofdbestuur van de vereniging van voormalige Duitse frontsoldaten, die onge veer tweeduizend leden telt, had zich van de uitlatingen gedistantieerd. Blijkens de vandaag verschenen cijfers is de omzet van Hoogovens en Breed band samen in 1965 gestegen tot J" 1.049 miljoen. De beide bedrijven behaalden in 1964 een omzet van 751.2 miljoen. De kosten stegen het vorig jaar van 127.8 miljoen tot 196.8 miljoen, waar na als bedrijfswinst resteert 196.8 mil joen. In de percenten van de omzet be loopt dit 18.8 percenten tegen 16.9 in 1964. De netto-winst komt uit op 101.5 miljoen vergeleken met 89.8 miljoen in 1964. De produktie van ruwijzer is gestegen van 1.948.000 ton tot 2.365.000 ton, en die van ruwstaal in blokken van 2.323.000 ton tot 2.824.000 ton. Het uitstaande aandelenkapitaal be droeg per ultimo 1965 153,5 min. tegen 132,3 min. per ultimo 1964. Hoogovens heeft van Breedband in 1964 voor 3,3 min. aan dividend ontvangen, waarvan 0,4 min. in het vierde kwartaal van 1964. Inmiddels is, zoals bekend, het prospec tus verschenen voor de uitgifte door Hoogovens van nominaal 100 min. 6% pet. 17-jarige obligaties tegen 99 pet, waarvoor de inschrijving zal zijn op maan dag 7 maart. De uitgifte houdt verband met het grote investeringsprogramma van 970 min, en moet dienen om het finan cieringstekort te overbruggen dat, „ge zien de onzekerheden welke inherent zijn aan de beschouwing van een periode van zes jaar vooruit, niet nader kan worden gestipuleerd", aldus het prospectus. In het in januari 1965 uitgegeven emissie prospectus werd de veronderstelling uit gesproken, dat indien Breedband in 1965 een ongeveer gelijke winst zou behalen als in 1963 en 1964, de winst van Hoog ovens met 16 min. zou stijgen. - Lessing: Enkel die zaak is verloren, die men op geeft. De heer J. Willems van de vereniging Overmaas in Rotterdam heeft vandaag ze kerheid gekregen, dat hij honderdduizend gulden netto van de sporttoto zal krijgen uitgekeerd. Hij was de enige, die alle dertien wedstrijden in sporttoto 23 juist voorspelde. Twee en zestig personen ver delen de tweede prijs. Zij ontvangen ieder bruto 2287,-. De derde prijs wordt door 737 personen verdeeld, hetgeen neerkomt op 96,- netto per persoon. In de reserve-toto (no. 4) hebben twee personen alle 13 wedstrijden juist voor speld. Het zijn de heer A. Tillema van AWV uit Amsterdam en de heer A. van Engelen van Veloc uit Eindhoven. Beiden krijgen ƒ31.713,- bruto. De tweede prijs wordt gedeeld door 44 deelnemers, dia ieder netto 786,- ontvangen. Voor de der de prijs komen 41 personen in aanmer king, die ieder 422,- (netto) in ontvangst kunnen nemen. De enorme olievlek op de Noordzee, ter hoogte van de plaats waar de Noorse tanker Anne Mildred Broe- vig is vergaan, wordt aangepakt met chemicaliën. Op deze wijze hoopt men de olie naar de bodem te laten zakken. De foto toont een ijsbreker, die bezig is chemicaliën over boord te strooien. Advertentie NIEUWE KOLLEKTIE PLOEG - BOUSSAC - PAAPJE voor VOORJAAR en ZOMER (Van onze parlementaire redacteur) Op 82-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer G. Ritmeester, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-burgemees- ter van Den Helder. De begrafenis heeft heden in stilte plaats gehad. In de eerste oorlogsjaren was burge meester Ritmeester een belangrijk con tactman in de verzetsbeweging. Aan ge allieerde agenten verstrekte hij gegevens over de Duitse havenversperringen in Den Helder en over de ligging van fabrieken voor oorlogsmateriaal in de bezette ge bieden. Op 1 mei 1943 werd hij gevan gen genomen. De resterende oorlogsjaren bleef hij opgesloten in Sachsenhausen en Buchenwald. In 1948 werd hij voor de V.V.D. tot Tweede-Kamerlid gekozen. Zijn lidmaat schap duurde tot 1963. De heer Ritmeester was voorzitter van het hoofdbestuur van de nationale federa tieve raad van het voormalig verzet, voorzitter van de koninklijke Nederlandse vereniging „Onze Vloot" en commissaris van het Dorus Rijkersfonds. De heer Rit meester was officier in de orde van Oran- je-Nassau, Bij de uitvoering van het programma van wegenbouwwerken, die dit jaar wor den aanbesteed, zijn moeilijkheden opge treden daar de reeds in uitvoering zijnde werken in totaal aanzienlijk meer geld vereisen dan in vorige jaren bij het op maken van de plannen is aangenomen. Dit is meegedeeld voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Diverse werken zullen, afgezien van de stijgende kosten van de lonen, materialen en transport, kostbaarder worden doordat aansluitingen en knooppunten tengevolge van de explosieve ontwikkeling van het verkeer ingewikkelder moeten worden uit gevoerd. Daarnaast vergt ook de grond aankoop Voortdurend hogere bedragen. Tengevolge van een en ander is het niet zeker dat binnen de begroting van het rijkswegenfonds alle dit jaar nog aan te besteden werken, nodig voor de voort gang van reeds in vorige jaren in uitvoer genomen plannen, zonder beperking zul len worden uitgevoerd. (Van onze correspondent) PARIJS. Volgens de politie heeft Parijs gisteren, tengevolge van de sta king van het metro-personeel, de records aan verkeersopstoppingen royaal verbe terd. 's Ochtends waren de straten al zo verstopt dat men in een auto een voet ganger niet meer kon bijhouden. Maar na de sluitingstijd van de kantoren, om streeks zes uur 's avonds, was de toe stand zo mogelijk nog wat critieker ge worden. Op de grote boulevards stonden toen de vijfdubbele rijen auto's stil. Het maakte niets meer uit, of de verkeers lichten nu op groen, oranje of rood ston den. Het duurde uren voordat de knopen waren ontward. De bijna duizend leden van de schaatsvereniging „De Striene" in Fijnaart willen bij de komende ge meenteraadsverkiezingen met een eigen lijst uitkomen. De oorzaak van deze plotselinge politieke belangstel ling van de schaatsliefhebbers is de weigering der gemeente een 400 meter lange hardrijdersbaan te bouwen. Elf Russen, waaronder enkelen die hiel-, pen bij de opleiding van Nkroemah's lijfwacht, zouden bij de revolte in Ghana zijn gedood. Men vreest in Ghana dat Nkroemah, die vermoedelijk nog in Mos kou is, met Russische of Chinese hulp naar zijn land zal terugkeren. De voormalige Ghanese minister van Buitenlandse Zaken, Alex Quaison-Sackey De Keukenhof in Lisse zal op donder dag 31 maart haar poorten voor het pu bliek openen. De dag ervóór, heeft de of ficiële opening plaats door de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk. Dit is vanmorgen tijdens de zo genoemde sneeuwklokjes persconferentie in Treslong in Hillegom medegedeeld door de voorzitter van het Keukenhofbestuur, mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse. Tevens vertelde hij dat in het afgelopen jaar 741.833 personen de Keukenhof heb ben bezocht, een getal dat de verwachtin gen verre overtrof, mede gelet op de bij zondere ongunstige weersomstandigheden in 1965. De voorzitter kondigde aan dat de 26 hectare grote Keukenhof fraaier zal wor den dan ooit tevoren. Behalve van een schat aan bloemen en heesters zal het pu bliek kunnen kennisnemen van beelden en plastieken van Nederlandse en Belgische kunstenaars. Het parkeerterrein is uitgebreid tot 16 hectare. De Nederlandse Spoorwegen zal gedu rende de weekeinden tremen laten stoppen bij het station van Lisse. Bij de ingang tegenover het grote parkeerterrein zullen dit jaar entreebewijzenautomaten worden aangebracht. DAMASCUS (Reuter) De nieuwe Sy rische premier, dr. Youssef Zeayen, heeft dinsdag een regering gevormd waarin voor het eerst in de geschiedenis van Syrië communistische ministers zitting hebben. Het kabinet telt twintig ministers. Vice- premier en minister van Buitenlandse Za ken is dr. Ibrahim Makhous. De twee communistische ministers beheren de por tefeuilles van Economische Zaken en van Verbindingen. In de regering hebben ook vier hoge militairen en een Nassergezinde minister zitting. die tijdens de staatsgreep met president Nkroemah in Peking was, is gisteravond uit Londen naar Ghana vertrokken. President Soekamo heeft ex-president Nkroemah van Ghana de volledige steun van Indonesië toegezegd. Dit heeft minis ter van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, gisteren gezegd. Soebandrio zei dat de Indonesische pre sident een brief van de afgezette presi dent had ontvangen. Hij wilde de inhoud niet onthullen. Het bestuur van de K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer heeft de heer Th. C. Witte aangesteld tot medewerker van de fractie. Hij zal worden belast met de lei ding van het fractiebureau. De heer Witte is 35 jaar en thans werk zaam als bureauchef van het partijbureau der K.V.P. Van 1956 tot 1961 was hij voorzitter van de katholieke arbiedersjeugd in de bis dommen Haarlem en Rotterdam. Hij i» gemeenteraadslid van de K.V.P. in Vel- sen. ROME (Reuter) De Italiaanse auto riteiten zijn in verlegenheid gebracht door de verklaring van premier Indira Gandhi dat er eigenlijk geen hongersnood in In dia heerst. Met grote vrijgevigheid heb ben de Italianen gereageerd op de oproe pen van paus Paulus en president Sara- gat, die beiden gesproken hebben over „miljoenen mensen in India die door de hongerdood worden bedreigd". Uit alle lagen van de bevolking stroom de het geld binnen, in totaal ruim 35 mil joen gulden. Zondag zegende paus Paulue 72 vrachtauto's waarmee voedsel naar India zal worden gebracht. Doch de Ita lianen, die in contact staan met de In dische autoriteiten over het beheer van de bijeengebrachte gelden, zouden teleur gesteld zijn over de terughouding die door de Indiërs in acht wordt genomen. Er verschijnen steeds meer berichten in de Italiaanse kranten, waarin gezegd wordt dat er geen hongersnood in India is. De Indische ambassade in Rome spreekt wel van een weinig bemoedigende situatie maar rept met geen woord over hongersnood. Steeds meer Italianen vin den dat het beter zou zijn de gelden te bestemmen voor de Italiaanse achterge bleven gebieden in het zuiden. BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft het verzoek van de kabinets formateur Segers om zijn opdracht te mo gen teruggeven, ingewilligd. Dat is meege deeld in een communiqué van het konink lijk paleis in Brussel.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1