Russisch ruimtevoertuig op planeet Venus geland SPAANSE SINAASAPPELEN SAPPIGER DAN OOIT Nieuw beroep van Johnson op Hanoi Obote tussen katoen en secessie ARROW SHIRT Van dag tot dag Interplanetaire reis van 3.5 maand Wrak van Fokker Friendship in Kasjmir gevonden Jaarlijks vier miljard tekort op de Westduitse begroting Oost-Duitsland wil lid worden van de Verenigde Naties Ernstige droogte in Australië K uO telegrammen WOENSDAG 2 MAART 1966 Tiendelig muntstelsel in Groot-Brittannië 1966, een buitengewoon jaar! Ons bracht de zomer bar veel regen - maar in Spanje Spaanse sinaasappelen zijn met een paar uur in Neder- rijpen de sinaasappelen in de brandende zon. Pluk- land. Goed besluit: deze winter iedere dag een sinaas- vers, vol vitamine C krijgt u ze nu thuis. Want u weetappel uit Spanje - lekker en gezond de winter door t GEZICHTSMASSAGE MOLENDIJK Verleden (Van onze redactie buitenland) Afrika is in beweging. In de afgelopen maanden is de politieke onrust er sterk toegenomen. Binnen enkele maanden werd in zeven landen een greep naar de macht gedaan. Kongo, Dahomey, Opper-Volta, Nigeria en de Centraal Afrikaanse Republiek kregen een ander regime. In Oeganda schafte minister-president Milton Obote zijn ministers af door ze ge vangen te nemen en alle macht zelf in handen te nemen. In Ghana maak te het leger gebruik van de afwezigheid van president Nkroemah, die op reis was in het Verre Oosten, door hem af te zetten. Dr. Milton Obote van Oeganda heeft een bewogen leven achter de rug. Hij was geiten hoeder, arbeider en onderwijzer. In 1962 leidde hij zijn land naar de on afhankelijkheid. Obote kan moeilijk een lafaard worden genoemd. Zen der wapens doodde hij een luipaard en twee slangen, die zijn kudde aan vielen. Een andere keer joeg hij alleen drie Mau Mau-krijgers op de vlucht. Maar de problemen waarvoor hij nu wordt gesteld, vereisen meer dan lichamelijke kracht en moed. CW China In West-Duitsland zijn enkele rechtsex- tremistische bewegingen verboden bij de wet, evenals de als links extremistisch be schouwde communistische partij. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er in de Bonds republiek geen rechts en links extremisme bedreven wordt. Integendeel, het lijkt er veel op dat juist dat verbod de activitei ten van links en rechts heeft aangewak kerd. Tijdens gesprekken met vooraan staande politici in West-Berlijn dat zo als bekend een aparte bestuursvorm heeft evenals een eigen politieke partijen struc tuur, is ons gebleken dat dit verbod voor uiterst rechts en uiterst links daar als een taktische fout wordt beschouwd. In West-Berlijn is de communistische partij niet verboden, en daar betekent zij vrij wel niets. De recente geschiedenis van Duitsland' maakt het uiteraard voor de hand lig gend, dat men omwille van de jonge de mocratische ontwikkeling veel scherper acht moet geven op het rechtse extremis me dan op het communisme. De oudere communisten vormden de kern van het sporadische verzet tegen Hitier, waarbij ook de socialisten en liberalen wel een rel speelden doch meer in individuele zin. De restanten van Hitiers aanhang zijn talrijker gebleken dan men zou hebben durven verwachten, vooral in overheids functies, waarin zij zijn gecontinueerd on danks de zuiveringsprocedure. Linkse ele menten konden gemakkelijker worden ge weerd, omdat zij niet in functies maar in concentratiekampen zaten. Om in politiek opzicht een taktisch even wicht te bereiken, zijn de verbodsbepalin gen gelijkelijk naar links en naar rechts getroffen. De ervaringen in West-Berlijn hebben aangetoond, dat rechts veel ge vaarlijker is gebleven dan dat links het ge worden is. Dat is ook een grote zorg voor de huidige regering van de Bondsrepu bliek, die merendeels toch overtuigde de mocraten omvat. Een rapport van Binnenlandse Zaken te Bonn over het groeiend gevaar van het rechtse extremisme onderstreept dat ge vaar nu nog eens uitdrukkelijk. Voor een deel wordt het verschijnsel geweten aan „psycho-sociale" invloeden, die bij jeug dige volwassenen tot fascistische mentali teit leiden. Met andere woorden: een verruwing der zeden in alle opzichten, een sociaal onbe hagen, een verkeerd gerichte maatschap pelijke weelde, een brooddronkenheid die geen plaats overlaat aan sociale idealen, dat alles bijeen leidt in Duitsland en waarschijnlijk daar niet alleen tot een duistere, dreigende mentaliteit, die precies overeenkomt met de inborst van de „pio niers van het nationaal-socialisme" uit de dertiger jaren .Wij hebben die mentaliteit in de oorlogsjaren aan den lijve ondervon den, ook van de kant van Nederlanders. De knokploegen, straatschenders en beu len van de N.S.B. waren uit dat wrakhout gesneden en hun liefhebberij bestond uit terreur, angst inboezemen, met velen één weerloze martelen, iedere persoonlijkheid uitroeien en zich bedrinken aan machts wellust. In het klein en in het groot heb ben dergelijke uitschot-figuren een tijdlang geheerst en getiranniseerd. Men kon hun onmogelijk nog enig idealisme toeschrij ven, al noemden zij zich bouwers der toe komst. Zij wroetten in slijk en verheug den zich over leed, voor zover dat hun overmacht kon bewijzen. Dit is wat men „rechts extremisme" noemt. In een communistisch geregeerd land komen dergelijke figuren eveneens omhoog, als het regime hen nodig heeft. Maar in een democratie demonstreren zij zichzelf door kladderijen op joodse gra ven, stiekeme smeerlapperij, stokerij en roddeltaal. In een democratie die welvaart en sociale weelde geniet, slaat het linkse sociale streven minder aan, omdat er eigenlijk niets meer na te streven valt. De knokkers die bereid zouden zijn onder communistisch vaandel terreur te bedrij ven, lopen over naar rechts. Want hun doel is niet de maatschappij te verbeteren voor de minderbedeelde, maar hun lompe voet te zetten op de ordelijk en vredig le vende burger en als baasje te heersen met dwang en terreur. Als het heersen in open daglicht niet kan, moet het maar in het donker. Zij schuwen orde, vrijheid en openhartigheid als de pest. Het is een mentaliteit die eensgezinde bestrijding eist, waarbij politieke of maat schappelijke meningsverschillen beter naar de tweede rij kunnen worden ver schoven. MOSKOU (Reuter en Tass) Het Russische ruimtevoertuig Venus-3 heeft gisteren een landing gemaakt op de planeet Venus. De reis heeft drie en een halve maand geduurd. De Venus-3 is vermoedelijk op de pla neet te pletter geslagen. Het toestel had onder meer een Russisch vlagge tje met het hamer- en sikkelembleem aan boord. Russische geleerden heb ben gedurende de gehele reis die op 16 november begon en die 106 dagen duurde regelmatig radiocontact met de Venus-3 gehad, tot het ogenblik waarop het toestel de bewolking van de geheimzinnige planeet binnen drong. Over het oppervlak van het hemellichaam is niets bekend, omdat het altijd in wolken gehuld is. Het Russische persbureau Tass deelde mee dat de reis over een afstand van ruim 250 miljoen kilometer het moge lijk heeft gemaakt een aantal volkomen nieuwe problemen inzake interplanetaire ruimtevluchten op te lossen. De precisie waarmee de Venus-3 zijn doel een van de binnenplaneten van het zonnestelsel heeft bereikt, is mede mogelijk geworden door een tussentijdse correctie van de vlucht op 26 december. Men weet niet of SRINAGAR (Reuter) Het wrak van de Fokker Friendship die drie weken ge leden tijdens een vlucht boven Kasjmir verdween, is gisteren in de bergen ge vonden. Nadere bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. Het toestel, dat door de Nederlandse maatschappij „Schreiner Airways" aan de „Indian Airlines" was verhuurd, had 37 mensen aan boord. Het maakte een vlucht tussen Srinagar en Djammoe. Op 7 februari stortte het neer. BONN (DPA) Voor de Westduitse begrotingen van 1966 tot en met 1970 kan men rekenen op een tekort van jaarlijks gemiddeld vier miljard mark. Dit blijkt uit een analyse op langere termijn van het mi nisterie van Financiën voor de Westduit se begroting, die de jaren 1966 tot en met 1970 omvat. Het is de eerste stap voor de voorgenomen meerjarige gemeenschap pelijke begrotingsanalyse van de Bonds republiek en de Bondsstaten, waardoot het de overheid mogelijk zal zijn de begrotin gen in overeenstemming te brengen met de voorziene economische ontwikkeling. in de bewolking van Venus zuurstof of waterdamp voorkomt. Waarschijnlijk be vat die atmosfeer veel kooldioxyde. Sir Bernard Lovell, hoofd van het Brit se observatorium, Jodrell Bank, prees de nieuwe Russische prestatie. Maar Sir Bernard vond wel dat de Russen wat meer wetenschappelijke bewijzen moeten aanvoeren voor hun mededeling dat het ruimtevoertuig op Venus terecht is geko men. Hij vreest dat het moeilijk zal wor den de biologische omstandigheden op Venus juist te bepalen, nu de planeet is besmet. De Venus-2, die vier dagen voor de Venus-3 werd gelanceerd, passeerde de planeet zondag op een afstand van 224.000 kilometer. Volgens Tass is de Venus-2 963 kilogram zwaar viermaal het ge wicht van de Amerikaanse Mariner-II, die Venus in december 1962 op 33.800 kilome ter afstand passeerde. Het gewicht van de Venus-3 werd niet opgegeven, maar dat zal niet veel verschillen. De twee ruimte voertuigen zijn overigens niet op dezelfde manier gebouwd. NEW YORK (Reuter en AFP) Oost- Duitsland wil lid worden van de Verenigde Naties. Walter Ulbricht, de Oostduitse communistische partijleider, heeft daar toe een schriftelijke aanvrage ingediend bij secretaris-generaal Oe Thant. Oost-Duitsland is niet bij de volkenor ganisatie vertegenwoordigd. West-Duitsland heeft er een permanente waarnemersmissie. Het is zeker dat de westelijke landen zich tegen toelating van Oost-Duitsland zullen verzetten. Groot-Brittanië bijvoor beeld zal vermoedelijk zijn veto daarover uitspreken: het erkent Oost-Duitsland niet. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat het Amerikaanse standpunt bekend is. De V.S. zullen elke poging van Oost-Duits land, om lid van de V.N. te worden, tegen gaan. „West-Duitsland heeft de enige wet tige en in vrijheid gevormde regering die voor het Duitse volk in internationale aangelegenheden het woord kan voeren," zei hij. In Bonn meent men dat de Oostduitse aanvraag een nieuwe poging is om Duits land nog meer te verdelen. „De over grote meerderheid der landen onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Oost- Duitsland omdat zij dit land niet als een staat beschouwen," aldus een verklaring van de Westduitse regering. LONDEN (AP en Reuter) De Britse regering heeft besloten het decimale muntstelsel in te voeren. Dat heeft de Britse minister van Financiën, Callaghan, in het parlement meegedeeld. Voorgesteld is het nieuwe stelsel in februari 1971 in te voeren. Het pond zal de belangrijkste munteenheid blijven. De kosten van de omschakeling worden geschat op ruim één miljard. Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON President Johnson heeft dinsdag opnieuw een beroep op Noord-Vietnam gedaan om naar de confe rentietafel te komen vrede te sluiten en mee te werken aan het doel: het Vietna mese volk de gelegenheid geven om in vrijheid over zijn eigen lot te beschikken. Bovendien stelde Johnson nogmaals groot scheepse economische hulp aan de Indo- chinese staten, inclusief Noord-Vietnam, in uitzicht. De president sprak ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van het vredeskorps en de daarmee samenvallende beëdiging van de nieuwe directeur van het korps, Jack Vaughn. Uitdrukkelijk richtte Johnson zich tot eventueel vredelievende groeperingen in Hanoi, kennelijk pogend een wig te drij ven tussen hen en de op Peking georiën teerde communisten. Deze laatsten be schreef Johnson als „groeperingen die de oorlog toejuichen als een onderdeel van hun grootscheepse opzet om de geschie denis hun wil op te leggen". Om zijn pleidooi kracht bij te zetten Advertentie incl. masker en make-up ƒ7.50 Salon de Beauté - Saunabaden Santpoorterplein 1 Haarlem - Tel. 60643 zei de president, dat het iedereen nu toch duidelijk moet zijn dat een militaire overwinning voor de communisten niet haalbaar is. Daarnaast verklaarde hij nogmaals, dat Washington zich zal neer leggen bij elke uitkomst van vrije verkie zingen in Vietnam. Met deze hoofdpunten in zijn rede zei het Amerikaanse staats hoofd eigenlijk weinig nieuws, hoewel het opviel dat zijn aanpak mild was en ver oordelingen van de tegenstander achter wege bleven. Nieuw leek wel een schijnbaar losse op merking van de president dat het einde loos gepraat over het verleden niets ople verde, zodat men beter naar de toekomst kan kijken voor een oplossing van de ne telige Vietnam-kwestie. Deze laatste op merking leek, behalve voor de Vietname se communisten, ook bedoeld voor de Se naat. Daar was de critiek op de regering, juist over het verleden en de interpretatie ervan door Johnson en de zijnen ook gis teren weer scherp. Wel keurden het Huis van Afgevaardig den ep d.e Senaat met overweldigende meerderheden het presidentieel verzoek om.. ^8 miljard dollar voor steun aan Zuid-Vietnam goed, maar een critisch ge rommel zit er nog altijd in de lucht. De groep senatoren die ernstige bedenkingen hebben tegen de regeringspolitiek in Viet nam, lijkt thans aangegroeid tot rond twintig. Dat kwam nog niet tot uitdruk king bij de stemming van gisteren over een amendement van senator Morse, dat beoogde een resolutie van augustus 1964, waarin president Johnson bijna beperkte bevoegdheden voor militaire actie in CANBERRA (Reuter) Door ernstige droogte in het oosten van Australië zijn zeker vijftien miljoen schapen en ander half miljoen stuks ander vee omgekomen. De toestand in grote gebieden van Queens land en Nieuw-Zuid-Wales wordt steeds catastrofaler. De voorzitter van de orga nisatie van veefokkers, die dit op een bij eenkomst van federale ministers meedeel de, zei dat de gehele economie van het land te lijden heeft van de vermindering van de export die het gevolg is van de droogte. De economie van Oeganda rust voor een belangrijk deel op twee pijlers: katoen en koffie. Om niet al te zeer afhankelijk te zijn van de koffie-uit- voer, probeerde men destijds op advies van de Wereldbank de katoenoogst te vergroten. De aanbevelingen werden, met succes, gevolgd. In verloop van vijf jaar steeg de katoenproduktie met ruim twintig percent. Ook meer afge legen districten van het land konden hierdoor worden opengelegd. Maar toen het eenmaal zover was kwam het land te staan voor een da lende wereldmarktprijs. Bovendien r~l SOEDAN o Lira Scroti CONGO O /Kampala Entebbe» ENYA icloria Meer moest het harde strijd voeren om nieu we afzetmarkten te vinden. De in okto ber vorig jaar aangekondigde nieuwe Amerikaanse katoen-politiek, die in het komende jaar zal gaan werken wordt in Oeganda zeer betreurd. De vermindering van de geweldige katoen- voorraden in de Verenigde Staten en de toeneming van de Amerikaanse handel in dit produkt zal ongetwijfeld een da ling van de prijzen tot gevolg hebben. En die prijs is sinds medio 1965 al ge leidelijk gedaald, toen de eerste geruch ten over de wijziging in de Amerikaan se politiek de ronde deden. Een prijsdaling komt in Oeganda hard aan. De katoenexport bedraagt 28 percent van het totale exportcijfer. Ruim twee miljoen mensen een derde deel van de bevolking is be trokken bij de verbouwing van dit pro dukt. Het is niet de eerste keer dat het Amerikaanse beleid Oeganda hard treft. Tot 1956 was India een belang rijke importeur van de Oeganda-katoen. Bijna driekwart van de katoenexport ging naar India, totdat de Verenigde Staten met hulpzendingen van katoen naar India begonnen. De afzet van Oeganda daalde sterk, tot wel vijftig percent, en werd tenslotte tot vrijwel nul gereduceerd. Duizenden balen ka toen uit Oeganda door Indische impor teurs in Oeganda besteld, liggen we gens een nijpend gebrek aan deviezen, nog steeds in Mombassa op versche ping te wachten. Het nieuwe afzetgebiend voor Oe ganda werd China. Vorig jaar nam de Chinese Volksrepubliek een derde van de katoenoogst af, en ook dit jaar hoopt men dat China een belangrijke afnemer zal worden. „Als de Chinezen er niet zouden zijn, waren we nu bank roet geweest", zei een hoge ambtenaar in Kampala. Al toont men zich weinig verheugd over het feit dat de onder handelingspositie zo zwak is, dat ver beneden de wereldprijs met China ge handeld moet worden. De Chinezen zijn populair in Oeganda. Door de verlaging van de inkomens in de katoensector is de stabiliteit in Oeganda verminderd. Dit houdt ook verband met de moeilijkheden die be staan tussen de centrale regering en de Boeganda-stam. De Boeganda's willen zich, reeds lang, van Oeganda afschei den. Hun leider is „koning Freddie", tot voorkort de president van het land. In de strijd tegen het secessionisme van de Boeganda stonden de voornamelijk niet tot de Boeganda-stam horende katoen- boeren aan de kant van Obote. Maar de verlaging van de inkomens in de ka toensector heeft de loyaliteit uiteraard verminderd. Bovendien waren ver kiezingen niet ver meer verwijderd. Het is niet onmogelijk dat in de komen de tijd de Chinezen nóg populairder worden in Oeganda. In maart komen de katoenprodu- cerende landen weer in Washington bij een. De nieuwe Amerikaanse politiek zal de hoofdschotel van de debatten vormen. Latijns-Amerikaanse landen als Mexico, Peru en Brazilië hebben al protest aangetekend tegen de nieuwe katoenexportplannen van de VS. Oe ganda zal een van die protesterende landen zijn. Volgens ingewijden ziet het er niet naar uit dat de Verenigde Staten van plan zijn hun beleid te wijzi gen. Misschien dat de moeilijkheden, die Milton Obote tot zijn one manstaats greep hebben gebracht het Amerikaan se beleid doen modificeren. Sinds oktober 1962 is Oeganda onaf hankelijk lid van het Britse Gemene- Milton Obote best. De totale oppervlakte van het land is ongeveer 240.000 vierkante ki lometer bijna acht maal Nederland. Oeganda heeft geen verbinding met de zee. Het land grenst ten noorden aan Soedan, ten Oosten aan Kenia, ten zuiden aan Tanzanië en ten westen aan Kongo. Vergeleken met de andere Oostafri- kaanse landen die het omringen telt Oeganda tamelijk veel inwoners: 7.360.000. Hoofdstad is Kampala, gele gen in het belangrijkste gebied van het land, Boeganda. Boeganda was vroeger een koninkrijk dat zich voor de onafhankelijkheid wilde losmaken van Oeganda om aansluiting te krijgen met Tanzanië, dat toen Tanganjika heette. De belangrijkste exportproduc ten van Oeganda zijn koffie, katoen, koper, thee en huiden. Zuidoost-Azië werden gegeven te herroe pen. Het amendement werd met 92 tegen vijf stemmen verworpen, vooral, omdat vele critische senatoren niet de indruk wilden wekken, dat zij de stoel onder de presi dent willen uittrekken, nu 200.000 Ameri kaanse soldaten in Vietnam hun leven wa gen. Desondanks is het opmerkelijk dat tot de vijf senatoren die voor Morse's amendement stemden, prominente figu ren als Fulbright, Young en Mc. Carthy behoorden. Deze laatste maakte in 1964 een serieuze kans op de democratische kandidatuur voor het vice-presidentschap. Advertentie 'herenmodes met maatkleding-allure!' introduceert voor u het wereldbekende overhemden vanaf 19.75 weekenders vanaf 24.50 grote houtstr. 59 - tel. 21392 gen. cronjéstr 86 - tel. 55477 3 Moorden. De 23-jarige Charles Schmidt die in Tucson (Arizona) terechtstaat, is door een jury schuldig bevonden aan de moord op twee meisjes van 17 en 13 jaar en op een derde meisje van wie het stoffelijk overschot nooit is gevonden. De jury beval de doodstraf aan. Twee medeplichtigen werden tot levenslang en vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vaccin. Het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid heeft met spoed om vaccin tegen de gele koorts gevraagd, nadat onder de slachtoffers van de overstromingen in het noorden van het land verscheidene mensen aan de ziek te waren overleden. Economische politiek. Het Britse Lager huis heeft de economische politiek van de Labour-regering goedgekeurd. De stemverhouding was 291 vóór en 287 te gen. De Liberalen stemden met de Con servatieven tegen. Verkeersongelukken. In West-Duitsland zijn vorig jaar bij 1.097.000 verkeerson gelukken 15.710 mensen om het leven gekomen en 432.770 gewond. Dit bete kent een stijging met respectievelijk 4,8 en drie percent in vergelijking met 1964. Vaticaan-documenten. Zaterdag zal het tweede deel verschijnen van documen ten van het Vaticaan uit de tweede we reldoorlog. Dit deel bevat de brieven van Paus Pius XII aan de Duitse bis schoppen. Reptiel. Geleerden van de Yale univer siteit hebben in de vallei van de „Big Hom" in Wyoming en Montana het skelet gevonden van een 7,6 meter lang reptiel, dat omstreeks 116 miljoen ja ren geleden moet hebben geleefd. Kunstfestival. De omstreden Russische dichter Jeftoesjenko zal deelnemen aan het kunstfestival in de Zuidaustralische stad Adelaide. Op 21 en 22 maart zal de dichter op het festival uit zijn werk voordragen. Auschwitz-beul. Dr. Horst Fischer, des tijds S.S.'arts in het concentratiekamp Auschwitz, zal op tien maart in Oost- Duitsland terechtstaan wegens massa moord. Hij zou tussen november 1942 en januari 1945 tienduizenden gevangenen geselecteerd en naar de gaskamers ge zonden hebben. Eieren gegooid: drie maanden. Een 35- jarige Poolse fotograaf is in Warschau veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf omdat hij een dag tevoren drie eiren had gegooid naar Mariene Die trich toen zij in Warschau optrad. De eieren kwamen naast haar voeten te recht, en de even geschrokken zange res kon haar optreden gewoon voortzet ten. Motief van de fotograaf: In januari 1964 aan de zangers geleverde foto's waren nog steeds niet betaald.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3