Jaarbeursdirecteur drs. Van der Kwast: „Lonen moeten weer aangepast worden aan de produktiviteit" Krappere winstmarges remmen investeringen HET WEER V.S. geven officieel toe: waterstofbom vermist Winkels op 10 maart dicht T wintigduizend Amerikanen naar Vietnam Gasten voor de bruiloft f Sinds EEG-verdragen 258 fusies Zesduizend ton Spaanse aarde wordt vernietigd Advies bonden Kinderroof in Noord-Frankrijk Ligplaats studentenschip kost een miljoen Gouden en glazen koets naar Amsterdam Guinee, Tanzania en Mali verlaten conferentie Hakenkruisen op „Boulevard"-gebouw P.S.P.-er stelt vragen over leus op fabriek „Nederland ontwapent" WOONKUNST INTERIEURS Permanente Meubelexpositie Zijlstraat 62 Haarlem: Tel. 20874 LOEMPIA'S 85 CEHT 51e JAARGANG NUMMER 102 DONDERDAG 3 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuïden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Staatssecretaris Bakker: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 9 Kennemer Kruimels 4 Langs sluizen en haven 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 8 In de Vishal en op zee5 Ferdinand6 Kunst11 Radio en tv11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Topsy14 Beurs 15 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Opklaringen Na anderhalve maand vruchteloos zoeken Benzinetank mmm 1 M. KOELEM IJ VELSERDUINWEG 19 Het woord is aan P. v. d. A.-rapport werkstaking Duitse mythe en werkelijkheid pagina 9 IJmuider Courant Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mge „Wij moeten terug naar een loon politiek in ons land die afgestemd is op de ontwikkeling van de produk tiviteit. Een conclusie die we uit de gang van zaken van vandaag kunnen trekken is, dat de looneisen tweemaal en soms ruim tweemaal zo hoog blij ven als de stijging van de produktivi teit en dat kan nooit goed gaan, want de bomen groeien nu eenmaal niet tot in de hemel". Deze waarschuwende woorden sprak vanmiddag de direc teur van de Jaarbeurs in Utrecht drs. J. H. D. van der Kwast tijdens zijn rede op de traditionele persconferen tie bij de aanvang van de Voorjaars- beurs, die maandag zal worden ge opend. Hier en daar rommelt het al wat, zo constateerde de heer Van der Kwast ver der, hoewel de werkgelegenheid zich nog steeds op een hoog niveau bevindt. Maar de vraag is of dit zo kan blijven als de huidige loonontwikkeling zich voortzet. De Jaarbeursdirecteur betoogde, dat er met name in de middelgrote bedrijven een algemene tendens bestaat naar een verkrapping van de winstmarges. Dit zal de investeringen remmen, maar de in vloed daarvan zal zich pas op wat lange- Op de 48-ste dies natalis van de studen tenvereniging „Societas Studiosorum Re- formatorum Roterodamensis" heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, met cijfermateriaal aan getoond dat sinds de Euromarkt-verdragen in Nederland 258 fusies zjjn genoteerd, waarvan 175 van Nederlandse bedrijven en 83 van buitenlandse ondernemingen (Ame- rika-Engeland) met Nederlandse onderne mingen. In de groep detailhandel zijn minder fu sies te constateren. In de groep van de banken wordt sterk gefuseerd, tengevolge van concurrentie van buitenlandse banken. De sterke ten dens tot samengaan in het bankwezen re sulteert in een forsere positie op het ka pitaalfront. Drs. Bakker gelooft niet dat in de toe komst uitsluitend economische reuzen-be drijven de markt gaan beheersen. Er blijft volgens hem zeer zeker ruimte over voor het midden- en kleinbedrijf om zich te ontplooien. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later enkele opklarin gen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. re termijn maar dan als een lawine openbaren. Drs. Van der Kwast meende dat de huidige moeilijkheden aan het loonfront en alle onzekerheden rond de ontwikkeling van de monetaire liquiditeit grote risico's inhouden voor het verdere verloop van de investeringen. Hij vroeg zich in dit verband af, of wij ons de grenzen van onze eigen mogelijkheden wel realiseren en of eigenschappen als moraal, zelfbeheersing en discipline niet worden vergeten. „Het is nooit te laat om ons te bezinnen en op de juiste weg terug te keren. Alle partijen die hierbij betrokken zijn wens ik veel sterkte toe." Drs. Van der Kwast had eerder enige critisehe opmerkingen gemaakt over de kwaliteit van het Nederlandse industriële produkt, dat zijns inziens nog steeds veel te wensen overlaat. „In het Europa van morgen vraagt de afnemer naar top-kwa liteit en naar top-service. Ons etiket is nog steeds: goed en niet duur, maar in het laatste gedeelte van deze reputatie begint een deuk te komen." Tot slot kondigde hij aan dat medio 1967 de eerste paal zal worden geslagen voor het grootste gebouw dat ooit in Ne derland is gemaakt. Het komt op het Croeslaan-terrein in Utrecht en is be doeld als vervanging voor het verouder de jaarbeursgebouw aan de Vreeburg. Meer hierover op de pagina financiën en economie. WASHINGTON (Reuter en AFP), De Verenigde Staten hebben gis teren voor het eerst toegegeven dat er een waterstofbom in Spanje wordt vermist na het ongeluk op 17 januari, waarbij een tankvliegtuig en een bommenwerper verloren gingen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei in een officiële ver klaring dat er naar de bom wordt ge zocht. De woordvoerder van het ministerie zei dat bij de Spaanse kust met man en macht wordt gezocht naar het ma teriaal dat de vliegtuigen aan boord hadden en naar de wrakstukken. De Middenstandsbonden en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf hebben hun leden geadviseerd gebruik te maken van de vergunning van het College van Rijksbe middelaars om op 10 maart de werkne mers vrij te geven met behoud van loon. Dit onder het voorbehoud voor zover de plaatselijke of bedrijfsomstandigheden dit toelaten. Inmiddels heeft de in Veendam zetelen de Nederlandse Organisatie van Bouwvak patroons (NOB) besloten de tiende maart te beschouwen als een normale werkdag. Men acht het niet verantwoord het bou wen te stoppen „hoe belangrijk deze dag voor velen ook moge zijn". Bij de NOB zijn 500 aannemers aangesloten. De PTT tenslotte heeft besloten op 10 maart de diensten uit te voeren als op zondag. Er vinden derhalve op die dag geen postbe stellingen plaats. (Van onze correspondent) PARIJS Woensdag zijn in Noord- Frankrijk drie kinderen verdwenen. De naspeuringen in twee recente gevallen van kinderroof en kindermarteling zet de Franse politie onvermoeid voort. Tot nu toe heeft dit geen resultaat gehad. In de buurt van Hazebroek bij de Frans-Belgische grens zijn een elfjarig jon getje en zijn zevenjarig zusje verdwenen. De ouders hebben sinds gistermiddag niets meer vaji ze gehoord. Eveneens gisteren is een zuigeling van acht dagen uit een arm Algerijns mijnwerkersgezin verdwe nen, dat in dezelfde streek - bij de stad Lens woont. De roof van de Algerijnse baby geschiedde volgens een geraffineerd plan. De politie gelooft niet dat geldzucht het motief van deze kinderroof is geweest. Ze denkt eerder in de richtingvan een „kinder handel" waarmee dan ook de verdwijning van de twee andere kinderen in Noord- Frankrijk in verband kunnen worden ge bracht. Alle politiediensten in Noord-Frankrijk zijn gemobiliseerd voor een klopjacht op de vrouw, die het Algerijnse gezin enkele keren heeft bezocht en van wie een vrij nauwkeurig signalement bekend is. De B-52 vervoerde vier kernwapens die niet op scherp stonden. Eén daarvan is nog niet gevonden. Door het ongeluk is in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de stukken neerkwamen „wat plutonium en uranium verspreid, maar er deed zich geen kernontploffing voor". Ongeveer zesduizend ton aarde die aan radioactieve straling heeft blootgestaan zal naar de Verenigde Staten worden overgebracht om daar vernietigd te wor den. „Er zijn maatregelen genomen om er voor te zorgen dat de getroffen gebie den grondig schoongemaakt worden". De woordvoerder zei dat ongelukken niet volkomen uitgesloten kunnen worden geacht, omdat er nog een kernwapen wordt vermist. Maar de ingebouwde beveiligin gen hadden al twintig jaar ongelukken voorkomen. En er bestaan grondige vei ligheidsregels voor het geval bij het ver loren gaan van kernmatriaal ongevallen mochten voorkomen. Uit veiligheidsoverwegingen had men tot nu toe niet willen bevestigen dat er een kernwapen werd vermist. De juist heid van de mededeling van de Spaanse minister van Voorlichting, dat er geen Amerikaanse kernbommenwerpers meer over Spanje zullen vliegen, wilde de woordvoerder niet bevestigen. Bij het ongeluk in Palomares was „slechts een klein aantal ontstekers ont ploft. Voor het ontploffen van de kern bom zelf zou het nodig zijn geweest dat alle ontstekers gewerkt hadden". De woordvoerder vergeleek het ongeluk met het exploderen van een benzinetank. De nadruk werd er op gelegd, dat bij de proeven met dit type bom, zoals in 1957 in Nevada, de splijtstoffen verspreid werden in een gebied met een doorsnee van ongeveer 26 kilometer en dat de pad destoelen die ontstond een hoeveelheid radio-activiteit bevatte, die minder was dan de helft van de jaarlijkse dosis die toelaatbaar is voor personeel van de Amerikaanse Commissie voor Kernener gie. WASHINGTON (Reuter en AFP) - Op nieuw zullen 20.000 Amerikaanse militai- tairen naar Zuid-Vietnam worden ge stuurd. Er zijn, zo werd gisteren in Washington bekendgemaakt, 215.000 Ame rikaanse militairen in dat land. Op een persconferentie deelde de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, mee dat de Verenigde Staten voor juli nog eenentwintig bataljons naar Zuid-Vietnam zou kunnen zenden. Maar hij gelooft niet dat dit nodig zou zijn. Het door hem ge noemde aantal van 215.000 man lag 10.000 hoger dan eerder door Amerikaanse functionarissen was meegedeeld. Hoewel de Verenigde Staten nu in totaal bijna 300.000 man in Zuid-oost-Azië heb ben blijven ze „ten volle in staat hun ver plichtingen elders ter wereld na te ko men" aldus McNamara, die de perscon ferentie speciaal had belegd om de ge ruchten te weerleggen dat de VS geen mi litaire reserves zou hebben. De VS hebben bijna drie miljoen man onder de wapenen en daarnaast boven dien nog een miljoen man reservetroepen en een „groot mensenpotentieel" achter de hand, aldus McNamara. Er bestonden geen plannen om de reserve te mobiliseren. Het aantal kernkoppen waarover de Amerikaanse strategische troepen beschik ten zou tegen juni ongeveer 2.600 bedra gen, terwijl er vijf jaar geleden „nog maar 836 waren". De VS beschikten over ongeveer 4.700 militaire vliegtuigen, waar van slechts een fractie was ingeschakeld in Zuidoost-Azië. Er bestonden in Viet nam geen munitie- of andere tekorten. Burgemeester mr. G. van Hall heeft bij de begrotingsdebatten in de Amster damse gemeenteraad critiek geleverd op de stichting studentenhuisvesting, die het oude Britse passagiersschip Caledonia heeft aangekocht en zonder overleg met de gemeente Amsterdam naar het IJ heeft laten verslepen. „Wij werden pas ingelicht", aldus mr. Van Hall, „toen het schip al van Enge land naar Amsterdam onderweg was maar men heeft zich onvoldoende gereali seerd dat er in de Amsterdamse haven geen plaats is voor een dergelijk groot studentenschip. Er is nu een mogelijke plaats gevonden maar het in orde maken daarvan komt op tenminste een miljoen gulden, terwijl er dan voor de studenten niet eens gelegenheid zal bestaan hun vervoermiddelen te stallen. Een andere mogelijke ligplaats ligt in het ver verwijderde westelijke havenge bied, maar ook daar zullen belangrijke bedragen moeten worden geïnvesteerd, en de studenten zullen dan een grote af stand moeten afleggen." „Het is", aldus mr. Van Hall, „een vergissing te denken dat er in de Am sterdamse haven voldoende plaats is voor zo'n groot studentenschip. Ik betreur het zeer dat er tevoren geen overleg is ge weest tussen de initiatiefnemers en de ge meente Amsterdam." De eerste gasten voor het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg zijn op Schiphol aange komen. Boven ziet men prins Asch- win met zijn vrouw prinses Simone. Daaronder de voorzitter van de Staten van Suriname, de heer J. Lachmon, met zijn echtgenote. Achter hen de andere leden van de delegatie, I. Mungra, E. L. A. Wijn- tuin en Th. N. Saridjo. Onder de aankomst van prinses Irene en haar man Karèl Hugo van Bourbon- Parma. Advertentie ONZE SPECIALITEIT KENNEMER AUTOMATIEK hoek Lange Nieuwstraat - Tel. 8402 Byron: De waarheid is altijd vreemder dan het verdichtsel. (Van onze correspondent) Manschappen van de Technische Dienst Voertuigendistributiecompagnie uit Soes- terberg hebben gisteren op de binnen plaats van de Koninklijke Stallen in Den Haag de gouden koets en twee gala-Ber- liners op aanhangers geladen. Vandaag zijn de koetsen naar Amsterdam overge bracht. De gouden koets, die drie ton weegt, was ontdaan van de op het dak tronen de beeldengroep. Dit breekbare gezelschap vergulde figuren, zorgzaam in dekens ge pakt, werd apart in een vrachtauto naar de hoofdstad gebracht. In Amsterdam zijn de koetsen gestald in de Heineken Brou werij, het tijdelijke hoofdkwartier van de Koninklijke Stallen in de hoofdstad. Al leen de gouden koets kon van een bescher mende hoes worden voorzien, omdat het staldepartement maar over één dergelij ke bescherming beschikt. Daarom was het nodig vandaag een tweede rit te maken pm de glazen koets over te brengen, die ook onder een hoes moest worden ver voerd. De weg Den Haag-Amsterdam werd met een snelheid van 50 km. per uur met begeleiding van twee motorrijders van de marechaussee afgelegd. ADDIS ABEBA (Reuter en AFP) Na Mali hebben nu ook Guinee en Tanzania besloten de conferentie van ministers van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid, die in Addis Abeba (Ethiopië) wordt ge houden, te verlaten. De drie landen willen daarmee hun solidariteit tonen met de af gezette Ghanese president dr. Kwama Nkroemah. Een woordvoerder van de delegatie van Mali verklaarde dat men weggaat om dat de afvaardiging van het nieuwe Gha nese bewind tot de conferentie is toegela ten. Dit bewind wordt door ons niet er kend, aldus de woordvoerder die nog zei dat Mali, Guinee en Tanzania lid van da Organisatie voor Afrikaanse Eenheid blij ven. Het pand van de zondagskrant „Bou levard" aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag is beklad met hakenkruisen en het slechts gedeeltelijk leesbare woord „verraders". Ook een krantenvitrina heeft het moeten ontgelden. In deze vi trine hangt een exemplaar van „Boule vard", waarin onder kop „Ja voor da Kroon" een enquête onder de lezer* werd gehouden over hun voorkeur voor het koningschap of voor een republiek. De redactie van het blad vermoedt dat het pand is beklad, omdat „Boulevard" in zijn laatste nummer een brief heeft gepubliceerd met geheime instructies van linkse elementen over te ondernemen ac ties op 10 maart. De gemeentereiniging heeft de bekladde muur schoongemaakt. Het lid van de Provinciale Staten voor de P.S.P. A. Kemmink heeft aan Gede puteerde Staten gevraagd op welke gron den dit college nog steeds geen onthef fing heeft verleend voor het in neonlet ters aanbrengen van de woorden „Neder land ontwapent" op een chemische fa briek te Naarden. Als deze leus niet mag, waarom is in het verleden dan wel steeds op korte ter mijn ontheffing verleend van het op de zelfde manier aanbrengen van reclame? vraagt de heer Kemmink, die erop wijst dat de bewuste zin noch raclame noch propaganda beoogt te zijn. Hij meent dat men bij afwijzing evengoed geschriften als „Ora et Labora" en „Arbeid adelt" kan verbieden. Bovendien wijst hij op de in de Grondwet verankerde vrijheid van meningsuiting. Advertentie 3 tl

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1