Voor een apart en stijlvol interieur bran/ra bubelen Twijfelachtig of Venus-3 op de planeet landde West-Duitsland gaat grondig luchtverontreiniging te lijf Labour favoriet Koning benoemt nieuwe formateur Couve bezoekt Oost-Europa Collectief Demonstratie tegen Soebandrio Twaalf jaar voor rovende agent Nkroemahs minister Sackey loopt over naar Ankrah-regime Franse saboteurs op Cyprus? Opstand in Assam VERLOVING? GEEF EEN MEUBELCHEQUE! wmÊêêmm. Reeds vanaf 10 gulden bij de goede woninginrichter. telegrammen DONDERDAG 3 MAART 1966 3 A merikaanse interesse Ruim 200 man Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. UêtofrnHti* o/> Belgische regeringscrisis Schilder Serov weer president van de Russische Academie Kort nieuws ANEGANG 39 HAARLEM - TEL. 16340 Geopend van 9 tot 6 uur maandags van 1 tot 6 uur 0 BONN, (AP) West-Duitsland heeft een strenge anti-luchtverontreinigings wet geving. De Westduitse industrie wordt door de wet gedwongen grote bedragen te in vesteren in rookbestrijdingsinstallaties en ■toffilters. In het kader van het programma om de Ruhr-steden leefbaarder te maken, zullen de industrieën voor de in de wet genoemde eerste tijdslimiet van 1 januari 1968 nog zeer grote bedragen in dergelijke appara tuur moeten investeren. Tegen het einde van 1967 zullen alle hoogovens van de staalindustrie, die niet met filters of andere rookbestrijdingsinstal laties zijn uitgerust, gesloten moeten wor den. Op die manier hoopt men dat de enorme bruine rookwolken, die het zonlicht uit de Ruhr-steden wegnemen, ve'rdwijnen. De cementindustrie in het Ruhr-gebied moet einde 1967 krachtens de wet even eens stofvrij zijn. Alle andere industrieën zullen voor het geval „alarm" wordt ge slagen, moeten overschakelen op brand stoffen met een laag zwavelgehalte. Als dat alarm wordt gegeven, zal al het niet- noodzakelijke automobielverkeer in de vijftien grootste steden van het Ruhr-ge bied tot stilstand komen. Het gehele programma wordt geleid door het staatscontrolecentrum voor lucht verontreiniging in Essen. Daar zal de Amerikaanse minister Udall binnenkort een gesprek hebben met professor „Industrienevel." De man met die bijnaam is professor H. O. Hettche van de universiteit van Bochum, een internatio naal erkende autoriteit en de enige hoog leraar ter wereld op het gebied van de luchthygiëne. Professor Hettche, directeur van het cen trum in Essen, staat aan het hoofd van een staf van 230 man. Zijn dienst is met een computer uitgerust en controleert de lucht in het Ruhr-gebied en noordelijk Rijnland via 6.000 controleposten op stof en zwavel dioxide. Dit centrum moet het „smogalarm" geven, maar sinds het een jaar geleden geopend werd, heeft het nog geen enkele maal de noodklok behoeven te luiden. I WÊi v v -i' In de Amerikaanse staat Florida worden proeven genomen met een „raketstoél". Het apparaat is uitge rust met vijf raketjes. Het stelt as tronauten, gekleed in ruimtepakken, in staat zich snel te verplaatsen over het oppervlak van de maan. Zij kunnen met de „stoel" een ge bied met een straal van ongeveer 25 kilometer rond hun ruimtevoer, tuig verkennen. (Telefoto). OLDENBURG (DPA) Die succesvol ste bankrover in West-Duitsland, de 51- jarige Hamburgse politieman Hugo Alff- ke, is woensdag tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Bij elf bankover vallen maakte hij bijna 210.000 gulden buit. Een overval op een bankfiliaal in Delmenhorst, drie januari dit jaar, werd hem noodlottig. Hij werd door het bank personeel overmeesterd en aan de poli tie overgeleverd. Alffke werd destijds voor 25 jaar trouwe dienst bij de politie onderscheiden. LONDEN (AP) Twee van de groot ste bookmakers in Londen, Hill en Lad- broke, hebben reeds een inzet van 36.000 pond sterling ten gunste van Labour ge boekt, op basis van vijf tegen een, en slechts 5.000 pond ten gunste van de con servatieven, op basis van drie tegen een. De autoriteiten zeggen, „dat er nooit een verrukkelijk zuivere alpenlucht boven het Ruhr-gebied zal hangen, maar niettemin hebben de maatregelen tot bestrijding van de luchtverontreiniging in West-Duitsland indrukwekkende resultaten opgeleverd." Een Amerikaanse studiecommissie onder leiding van de minister van Binnenlandse Zaken, Stewart Udall wordt binnenkort naar de Bondsrepubliek gestuurd. Ver moedelijk zullen sommige methoden ter bestrijding van luchtvervuiling niet het enthousiasme van Amerika's industrie we ten op te wekken. Advertentie -M BRUSSEL. Na de voorzitters van de drie grote politieke partijen te hebben ge hoord, heeft koning Boudewijn woensdag avond de leider van de Christelijke Volks partij, P. vanden Boeynants, belast met de vorming van een nieuwe regering. De Belgische vorst had, alvorens deze beslis sing te nemen, behalve de voorzitter van de Socialistische Partij, L. Collard, en de voorzitter van de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, O. Vanaudenhove, ook de socialistische minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, geraadpleegd. Hoewel de demissionaire katholieke mi nister van Sociale Zaken, P. W. Segers bij de aankondiging van het mislukken van zijn formatieopdracht woensdagmid dag mededeelde, dat er tussen de twee huidige regeringspartijen de Christelij ke Volkspartij en de Socialistische Partij. geen „bijzondere" moeilijkheden wa ren gerezen bij het opstellen van een re geringsprogramma voor een nieuw rooms- rood coalitiekabinet, wordt het niet uitge sloten geacht, p t formateur Vanden Boeynants zal onaerzoeken, of een rege ring kan worden gevormd op christelijk- liberale grondslag. Direct na het aftreden van het katho liek-socialistische kabinet-Harmei op tien februari verklaarden de liberalen zich be reid om samen met de CVP een nieuwe regering te vormen. Na de mislukking van de formatieop dracht van minister Segers werd het in Brussel waarschijnlijk geacht, dat er verkiezingen zullen worden uitgeschreven, ven. (Van onze correspondent) PARIJS Nog voor de reis die presi dent De Gaulle in juni naar Moskou en misschien nog naar enkele andere Oost- europese hoofdsteden zal maken, ver trekt de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, in diezelf de richting. De Franse regering is in een druk diplomatiek gesprek met ver schillende Oosleuropese hoofdsteden ge wikkeld. Roemenië zou zich al definitief hebben uitgesproken voor een officieel nog onbekende datum van Couve's be zoek in de loop van dit voorjaar. Deze ministeriële reisplannen moeten worden gezien als een nieuw bewijs van de bijzondere waarde die president De Gaulle toekent aan zijn goede betrekkin gen met het oost-blok. Er doen geruchten de ronde dat De Gaulle in juni een nieuw vriendschapsakkoord met Moskou, en wel licht ook met andere volksdemocratieën, zou willen sluiten. Het verdrag dat de president als hoofd van de „vrije Fran sen" in Londen tijdens de oorlog met Sta lin ondertekende, heeft nooit veel vruch ten afgeworpen. Het is in feite op de di plomatieke rommelzolder bijgezet. MOSKOU (AFP) De schilder Vladi mir Serov is herkozen als president van de Academie voor schone kunsten van de Sovjet-Unie. Met de herverkiezing van deze 55-jarige kunstenaar, die verscheide ne schilderijen aan de eerste jaren na de Russische revolutie heeft gewijd, hebben de ouderen opnieuw een overwinning op de jongeren behaald. Het nieuws van zijn herverkiezing voor vier jaar betekende vooral voor de jonge schilders in Moskou een grote verras sing. Zij hadden zo goed als eenstemmig voorspeld dat hij, na de scherpe aanval len die hij de laatste tijd in de Komsomols- kaja Pravda te verduren had gehad, geen enkele kans zou hebben voor de tweede keer te worden gekozen. Serov's invloed is bijzonder groot aan gezien hij zijn voorzitterschap van de Aca demie combineert met de functie van eerste secretaris der kunstenaarsvereni ging. Over staatsaankopen die hem niet aanstaan spreekt hij zijn veto uit en hij kan kunstenaars zelfs de bevoegdheid ont nemen hun beroep uit te oefenen. Komso- molskaja Pravda heeft hem verweten dat hij zijn bevoegdheden stelselmatig ten na dele van jongere kunstenaars gebruikte. Met de verkiezing tot vice-voorzitter van de beeldhouwer Matvei Manizer, die in 1959 een standbeeld van Mao Tse-Toeng vervaardigde, scheen de overwinning van de conservatieven wel compleet, te meer waar de enige vertegenwoordiger van een betrekkelijk moderne stroming, de schilder Alexander Deyneka, voor het vice voorzitterschap werd uitgeschakeld door de weinig bekende kunstcriticus Vladimir KefrienoV. De Westduitse grammofoonplatenindu strie heeft haar omzet in het afgelopen jaar met 14,4 percent zien stijgen tot 49,2 miljoen stuks, een omzetwaarde van naar schatting 380 miljoen mark. Van ge noemd aantal verkochte platen waren er 38,8 miljoen met amusementsmuziek. Advertentie ACCRA (Reuter en AP) De voorma lige minister van Buitenlandse Zaken van Ghana, tevens oud-voorzitter van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties, Alex Quaison Sackey, is uit Pe king in Ghana teruggekeerd. Hy heeft de nieuwe Ghanese leiders zijn steun toege zegd. Hij is in „beschermingshechtenis" genomen. Quaison Sackey gelooft dat Nkroemah pogingen zal doen om zijn ge zag te herstellen, maar hij verwacht niet dat de voormalige president van Ghana daarbij steun zal krijgen van de Sovjet- Unie of China. „Iedereen kan hier nu weer zeggen wat hij wil," was de oud-minister van mening. Kwame Nkroemah is gisteren in Guinee aangekomen. „Ik ben op weg naar mijn land", zei hij. President Sekoe Toere van Guinee heeft Nkroemah steun toegezegd na de machtsovername in Ghana. Het nieuwe bewind in Ghana heeft maat- regelen bekendgemaakt die de slechte economische positie van het tand moeten verbeteren. Volgens de voorzitter van de „bevrijdingsraad", luitenant-generaal An- krah, heeft de regering-Nkroemah de na- tonale schuld tot meer dan vier miljard gulden laten oplopen. NICOSIA (AFP) Een op Cyprus ge arresteerde Fransman, Michel Weiss, heeft bekend dat hij, met twee landgeno ten, op het eiland sabotagedaden pleegde. Hun instructies ontvingen zij van een lid van de Turkse ambassade in Nicosia. Dit maakte de Cyprische minister van Binnenlandse Zaken, Yorgadjis, op een persconferentie bekend. CALCUTTA (AP) Honderden bewa pende leden van de Mizostam hebben in West-Assam in India regeringskantoren en posten van veiligheidstroepen bezet en het gebied onafhankelijk verklaard. In New Delhi noemde men de situatie zeer ernstig. Minister van Binnenlandse Zaken Nan- da, deelde het Indische parlement mee dat tussen 800 en 1300 stamleden met ma chinegeweren en handgranaten aanvallen hebben gedaan op geldkantoren en wa penopslagplaatsen. Zij zouden hun wapens vóór de overeenkomst van Tasjkent van Pakistan gekregen hebben. Bij de aanval len zou 10.000 man betrokken zijn. Advertentie (Van onze ruimtevaartmedewerker) LEIDEN Het is zeer twijfelachtig of het Russische ruimtevaartuig Venus-3 in derdaad, zoals de Russen zeggen, dinsdag op de planeet Venus is terecht gekomen. Zo dit het geval is, is het nog de vraag, of dit overeenkomstig de bedoelingen was. De Russen hebben ten tijde van de lancering, medio november 1965, gezwegen over het doel van de twee Venusschoten. Later, ge ruime tijd na de koerscorrectie eind de cember, werd officieel bekendgemaakt dat de sondes Venus aan verschillende zijden moesten passeren. Thans is medegedeeld dat de eerste sonde Venus zondag op 24.000 kilometer afstand passeerde en dat de tweede sonde een harde landing maakte, of wel tijdens de vlucht door de dichte dampkring van de planeet verbrandde. Deze mededelingen zijn met elkaar in strijd. Daaruit kan worden ge concludeerd dat de aanvankelijk officiële berichten van een tweezijdige passage on juist waren, zodat de officiële gegevens niet vertrouwd kunnen worden, of dat men aanvankelijk foutieve berekeningen heeft gemaakt. Ook in het laatste geval bestaat er ern stige twijfel over de juistheid van de laat ste berichten, dat de Venus-3 zou zijn ge land. In het laatste stadium van de vlucht is de radiozender van de Venus-3 namelijk uitgevallen. Dat heeft men ook in het En gelse observatorium Jodrell Bank waarge nomen. Er zijn geen directe waarnemingen over de landing gedaan. Deze zou alleen uit Dezer dagen zijn de affi ches verschenen, die de Ne derlandse burger en burgeres tot leidraad zullen dienen bij hun partijkeuze, als het op stemmen aankomt. Het is zaak die aanplakbiljetten nauwkeurig te bestuderen, omdat partijkeuze een ernsti ge aangelegenheid is, die men niet zomaar even tussen de soep en de aardappelen moet beslissen. Ik moet onmiddellijk toege ven dat de aanbeveling „Stemt AR" niet veel over tuigender klinkt dan „Stemt KVP", en dat „Stemt PVDA" niet veel minder indringende kracht heeft dan „Stemt PSP", maar men moet na tuurlijk ook niet alléén op die plakkaten afgaan. Zij die nen eigenlijk meer om de voorbijganger ervan op de hoogte te stellen dat de be trokken partij nog steeds be staat, dan om hem van zijn innerlijke weerstand te bero ven. Bij nader inzien zouden al die partijen zuiniger en doel matiger tewerk kunnen gaan door een gezamenlijk biljet te laten drukken met de tekst: „Stemt in ieder geval", want daar is het eigenlijk om te doen. Zij hebben ieder voor zich immers al lang de hoop laten varen, dat zij met ge drukte kreetjes elkander zie len kunnen afsnoepen. Waar zij wél wol bij kunnen spin nen is de aansporing aan hun kiezers om toch in geen geval thuis te blijven. Collectieve reclame dus, ten bate der democratie. Wat dat betreft heeft het be drijfsleven al geruime tijd ge leden begrepen, hoe een een drachtige aanval op de poten tiële koper veel doelmatiger is dan concurrerend gesna ter. „Doe méér met kaas" is daar een succesvol voorbeeld van. Als het Nederlandse pu bliek aan kaas verslaafd raakt hebben alle kaasverkopertjes het druk. „Eet meer boter" is wat zwakker uitgevallen. Men kan nu eenmaal niet meer boter eten dan men lekker vindt en wie zich door dergelijke advertenties zou la ten verleiden de boter met lepels vol naar binnen te spe len, wordt van de weerom stuit een frenetiek boterbe- strijder. „Eet meer brood" lijdt aan hetzelfde euvel. Maar de commercie rust niet. Naar ik verneem zijn plannen in voorbereiding voor een nog collectievere reclamecampag ne, ongeveer in deze zin: „Eet meer beboterde boter hammen met kaas." Er wordt nog over uitbreiding der interessen onderhandeld, zodat de volgende mogelijk heid niet uitgesloten is: „Bij een halve kan melk per dag per man beboterde boter hammen met kaas.mmm" Er bestaat vrees dat de langdradigheid der aanbeve ling het effect enigszins zal temperen, vooral nu ook de margarinebranche uog wil in haken met het advies, de bo terhammen met boter af te wisselen met een sneetje goud geel plantenprodukt, wat de slagzin tot een soort reclame- reptiel zou maken. Voor deze moeilijkheid is dezelfde oplossing te beden ken als voor de politieke par tijen, door de leuze eenvou dig te beperken tot het bevel: „Eet in ieder geval," waar mee men tenslotte nog het voordeligst en vruchtbaarst zal uitkomen. Die simpele bekorting tot het Kortst mogelijke is eigen lijk voor het gehele patroon van uitingen, verklaringen en aanbevelingen van welke vorm ook de beste. Ik ge loof plechtig aan de stelling, dat de geschillen, vetes en w tweedracht der publieke opi nie voornamelijk hun basis vinden in de te woordenrijke, te omslachtige en te gedetail leerde manier waarop ve met elkander bekvechten. Hoe meer woorden men ge bruikt, hoe meer kans er is dat er een enkel woordje tus sen glipt dat volksgroepen, zielen of gevoelens kwetst. Wat dat betreft hebben door alle tijden heen de groten het voorbeeld gegeven. Korte, kernachtige waarheden blij ken altijd het best te blijven hangen. Kortheid en eenvoud vereisen openhartigheid en punten op de i. Van de tachtiger Lodewijk van Deyssel, bekend om zijn voorliefde voor openhartige omgangstaal, wordt verteld dat hij in een restaurant eens weigerde door een bepaalde kelner te worden bediend. Op de verbouwereerde vraag van de arme dienstvaardige waaraan dat wel mocht lig gen, antwoordde Van Deyssel: „Uw gezicht bevalt mij niet." Er viel verder niet over te discussiëren, dat was duide lijk. Aan het gezicht van de man kon in de gauwigheid niet worden gewijzigd en bo vendien kon niemand de schuld op zich nemen. Er kwam een andere kelner. Het komt mij voor dat niet velen onzer de moed zullen opbrengen, zo direct met de waarheid te voorschijn te ro men. Wij draaien er liever omheen, beschuldigen elkaar van onverstand, gebrek aan intelligentie, boosaardigheid zelfs, liever dan de vinger te leggen op onze directe bezwa ren en onverbloemd te zeggen waar het op staat. Ik weet bijna zeker dat de ongelukkige kelner, als hij tot Lodewijk van Deyssel zou hebben gezegd: „Dat komt uitstekend uit, want het uwe kan ik evenmin uitstaan," een brede glimlach ten ant woord zou hebben gekregen. Misschien is het wel zo ge gaan, al vermeldt de anecdote dat niet. Het geheim van enigszins re delijk met elkander omgaan zit niet in gecompliceerde po gingen om elkander kwetsend en straffend te verbeteren, maar in de verkondiging en handhaving van eigen stand punt en de aanvaarding van anderer mening. Zolang de mensheid bestaat, zullen er zelden twee bekvechtende lie den in zijn geslaagd Let eens te worden. Ten hoogste leg gen zij elkander .iet zwijgen op in een gewapende vrede. En nu moet ,k weer aan een ander aanplakbiljet den ken: „Verbeter de wereld, begin met uzelf." Het is een sympathieke en goedbedoelde raad, maar volkomen on bruikbaar. Het advies om de wereld te verbeteren is olie op het vuur der moralisten, die dreigen en donderen tegen meningen welke de hunne niet zijn. Wie de wereld vil verbeteren, gaat uit van het standpunt dat hij het recept voor die betere wereld bezit. Helaas moet dat een misver stand zijn. Onze wereld is na melijk de best mogelijke. De mensheid krijgt de weield die zij verdient, zoals volken de regeringen krijgen die zij verdienen en echtgenoten de echtgenoten krijgen die zij waard zijn. Voor onze lieve, slechte wereld geldt nog slechts het beginsel der col lectieve reclame: „Draai mee, zolang zij draait", want er zal een tijdstip komen waarop het artikel wereld niet meer te krijgen is. Onze jeugd is verdorven, on ze televisie is in handen van grove zielen, onze kranten hebben eigen meningen, onze arbeiderspartij wordt steeds witter, onze vorstentronen worden steeds 'ager, onze priesters worden echtgeno ten, onze echtgenoten wor den uithuiziger, onze regerin gen worden willekeuriger, on ze rechtsen worden steeds rechtser, onze linksen worden steeds pacifistischer, onze oorlogsgezinden worden moe diger, onze overtuigingen wor den veelvuldiger. Onze ruzies worden luider, onze argumenten worden zwakker, onze grofheden wor den grover, onze gemoederen worden steeds kwetsbaarder, onze humor wordt satani- scher, onze huizen worden be nauwder, de kaas is niet meer wat hij vroeger as, het bier wordt liet meer ge tapt, de slagroom is voor drie kwart lucht, de sigaren wor den steeds slapper, „verbeter de wereld" duurt _iu al enke le miljoenen jaren en wie be gint er met zichzelf? Niemand. Wij beginnen al tijd met anderen en de hele collectieve wereld begint te peuteren aan andere werel den voordat zijzelf geworden is wat zij had moeten zijn. Wat had zij dan moeten zijn? Al slaat u mij dood ik weet het niet. Hoe drotvig eigenlijk te bedenken, dat mil joenen vóór mij daar ook .1 tevergeefs om doodgeslagen zijn. En hoevelen na mij zul len hetzelfde lot ondergaan, zonder dat zij een zinnig ant woord kunnen geven? Zouden wij collectief niet kunnen besluiten, dat dood slaan te beperken tot de al ler noodzakelijkste gevallen? nauwkeurige baanberekingen kunnen wor den geconcludeerd. Daarin schijnen de Russen echter niet zo sterk te zijn ge weest. De directeur van Jodrell Bank heeft verklaard dat de Russen met heel wat over tuigender gegevens moeten komen, voordat een conclusie over een landing gerecht vaardigd is. Er bestaan geen directe moge lijkheden om achteraf te controleren, of de Venus-3 inderdaad op de planeet terecht is gekomen. SINGAPORE (AP) Anti-communisti sche jongeren hebben woensdag een af beelding van de pro-Chinese eerste vice- premier van Indonesië Soebandrio ver brand en door de straten van Djakarta gedragen. De scholieren, onder wie zich meer dan tweeduizend leden bevonden van de buiten de wet gestelde, legergezinde Ka mi organisatie, namen de verbrande af beelding van Soebrandio meer naar zijn bureau. Soldaten verhinderden hun het gebouw binnen te gaan. Zij trokken ver der en riepen anti-Soebandrio en anti- Soekarno leuzen. De studenten protesteerden tegen het ontslag door Soekamo van de minister van Defensie, generaal Nasoetion. Postauto. In de omgeving van Praag is eind vorige week een vrachtwagen van de posterijen met zakken geld en waar devolle pakketten gestolen. Emigrant-zeelieden. Het voormalige Ne derlandse fabrieksschip „Willem Ba- rendsz", dat door Zuidafrikaanse be langen is overgenomen, is in Kaapstad aangekomen. Twintig van de 36 beman ningsleden willen zich met hun gezinnen in Zuid Afrika vestigen. Eten-voor-India. De West-duitse vak bondsfederatie heeft aangekondigd, dat zij 200.000 DM aan voedsel zal schenken voor hulp aan het volk van India. Grootscheeps. Tsjechoslovakije zal groot scheeps de produktie van anticoncep tiepillen terhand nemen. Gestorven. Vice-admiraal B. C. William Munroe, die marine-adviseur van de regering Hoover en Roosevelt is ge weest, is op 79-jarige leeftijd gestorven. Hongergebieden. Zeven staten in India zijn uitgeroepen tot gebieden met een voedseltekort: Rajasthan, Maharasjtra, Mysore, Goejerat, Orissa, Madhya Pradesj en Andhra Pradesj. Ontzilting. In Oost-Duitsland is een nieu we methode voor de ontzilting van zee water ontwikkeld, waardoor binnen een half uur een liter drinkwater uit zee water kan worden verkregen. De ont zilting geschiedt door middel van syn thetische stoffen en zal voor het eerst op de voorjaarsbeurs in Leipzig worden ge demonstreerd. Scheepsbranden. Bij een brand aan boord van drie schepen in de Pakistaanse ha ven Sjittagong zijn twee zeelieden en een havenarbeider omgekomen. 38 men sen werden gewond. Het 497 ton meten de Pakistaanse schip „Star Altair" moest tot zinken worden gebracht, omdat het gevaar voor de overige schepen ople verde. Oerwoudstrijdsters. Deze week zullen driehonderd voor de strijd in het oer woud opgeleide Indonesische vrouwen naar de grens met Maleisië in Noord- Borneo worden gezonden. 111. De Russen hebben hun honderdelfde kosmoskunstmaan gelanceerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3