Nkroemah is nu president van Afrikaanse republiek Guinee Sekou Touré vrijwillig als staatshoofd afgetreden SIR Suède en Nappa kleding HET WEER Zuiger bij Santa Kyriaki Hoogovens biedt op Rijnstaal Noorse Rode Kruis ziet af van actie voor India MORRIS Jongen door kogel zwaar gewond Laag vliegende Harvard treft luitenant dodelijk Verdeeldheid bij Afrikaans overleg over eenheid Sjeik van Bahrein kocht twee Urker kotters Nog geen speciale maatregelen tegen nekkramp Geen vertraging bij aanleg klaverblad Schiphol Lekgestoten An ja veilig binnen 51e JAARGANG NUMMER 103 VRIJDAG 4 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Exclusive MEN SHOP Anegang 8 tel. 18115 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Films 5 Schrijvende lezers7 Radio en tv 9 Kunst9 Beeldverhalen11 Feuilleton11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15, 17 Ferdinand16 Uitgaan in Haarlem 17 Topsy18 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Droog weer Grappig' Knipselkrant pagina 4 HET IS DE MOEITE WAARD HAZENBERG mmm heerlijk „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF Onvoorziene uitgaven GUINEE Knaap had met vriendjes ingebroken in een schietlokaal pa Het woord is aan MOORKOPPEN 35 ct. per stuk DEKKERS IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ADDIS ABEBA (AP). Kvvame Nkroemah is weer president. Niet van Ghana, maar van Guinee. Hij is daar president Sekou Touré opge volgd, die vrijwillig is afgetreden voor de afgezette Ghanese president. Deze procedure is „de wens van het volk van Guinee", zo zei de Guinese rond reizende ambassadeur Diallo, die het nieuws gisteren bekendmaakte. Gui nee en Ghana zijn namelijk sinds 1959 verbonden door een in vergetel heid geraakte unie. Deze unie werd als het begin gezien van een unie van Westafrikaanse landen. Mali sloot zich twee jaar later bij dit verbond aan maar trok zich later terug. Als gevolg van taalkundige, culturele en andere meningsverschillen raakte de unie tussen Guinee en Ghana in ver getelheid. Advertentie Bartefjomstr, Haarlem, let. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 55 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. I Kwame Nkroemah De mededeling van de Guinese rondrei zende ambassadeur is niet erg duidelijk. Wel heeft president Sekou Toure van Gui nee woensdag bij aankomst van Nkroe mah op het vliegveld van Conakry ge zegd dat de twee leiders nu gelijk zijn. Het is mogelijk dat Nkroemah dit letter lijk heeft opgevat. Ambassadeur Diallo zei verder in Addis Abeba dat de nieuwe Ghanese regering een „speelbal is van imperialisten". „Gui nee zal geen conferentie van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid bijwonen, Advertentie om regelmatig naar HAZENBERG te gaan Ons assortiment wordt steeds uitgebreid met verrukkelijke lekkernijen. Hoogste kwaliteit door gebruik van uitsluitend roomboter. Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstij d. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem President Soekarno houdt wel van een grapje. Dat demonstreerde hij weer eens op een bijeenkomst waar het zevenjarig bestaan van de In donesische Nationalistische Partij werd herdacht. Toen een van de sprekers de voorzitter van de partij, mr. Ali Sastroadmidjojo, de nestor van de politici" noemde, trok het Indonesische staatshoofd de ge prezene plagend aan zijn baard. (Telef oto). waarop ook vertegenwoordigers van het nieuwe Ghanese bewind tegenwoordig zijn. De toelating van speelballen der im perialisten tot deze conferentie zou beteke nen, dat de Afrikaanse staten bereid zijn te schipperen met de Afrikaanse een heid," aldus Diallo. Het commentaar van de Ghanese diplo maten van het nieuwe bewind varieerde van „wat grappig", tot „bluf". Men was van mening dat de nieuwe ontwikkeling niet ernstig genomen moet worden. De pas gevormde nationale economische commissie van Ghana heeft meegedeeld, dat het land onmiddellijk 150 miljoen gulden nodig heeft aan buitenlandse hulp om het economische leven in het land weer op de been te brengen. Ghana zal verder grote sommen nodig hebben in leningen op lange termijn, al dus de voorzitter van de commissie Oma boe, tijdens een persconferentie in Accra. Omaboe zei, dat ondanks vele waar schuwingen van financiële adviseurs, het oude regime van Kwame Nkroemah de staatsgelden besteedde aan kostbare pres tigeprojecten, waardoor de schatkist leeg raakte. Omaboe zei, dat Nkroemah persoonlijk 120.000 gulden per jaar ontving maar dat hij voor onvoorziene uitgaven per jaar nog 20 miljoen gulden toucheerde. De kosten van de recente reis van Nkroemah naar Peking bedroegen 450.000 gulden. Inmiddels wordt de zaak van Ameri kaanse erkenning van het nieuwe regime in Ghana „nog steeds actief bestudeerd." Dat het nog niet zo ver gekomen is, AFRIKA GUINEE s.enecal///// UAL! ,>pofiry//MKsai .'GUINEl'/J «Gaoual l/l Stguin* Daboia p Kankan CDMAKR '/Vj«Kissidougou ERNA LEON ATLANTISCHE LIBERIA OCEAAN •"<-Jc5s2Mon%v (8) Hoofdstad Spoorweg p Vliegveld 0 km 200 komt omdat de Verenigde Staten klaar blijkelijk met andere westelijke landen, van mening is dat het raadzaam is er mee te wachten totdat de Afrikaanse lan den zich er over uitgesproken hebben. Tot dusverre is Liberie het enige Afrikaanse land dat het nieuwe Ghanese regime er kent. In Rozenburg is de 10-jarige Peter La- gerwey zeer gevaarlijk gewond door een kogel, die zijn ruggegraat raakte en in een long bleef steken. Het ongeluk ge beurde in een lokaal van een schietver eniging. De jongen was met twee vrien- jes binnengedrongen via een zwaar hang slot uit een deur gerukt te hebben. In een gesloten kast lagen wapens en munitie, maar de knapen haalden de scharnierpen- nen uit de deur. Het drietal ging met de wapens schieten, maar reeds na enkele schoten werd Peter door een kogel ge troffen. De Liberiaanse vrachtvaarder „Santa Kyriaki" blijkt bijzonder verknocht te zijn aan het IJmuidense strand. Bijna drieëneenhalve maand is het nu al geleden dat het schip hoog en droog aan de voet van de duinen werd gezet. Halsstarrig bood de boot daarna weerstand aan verwoede pogingen om haar weer vlot te krijgen. Duizenden kubieke meters zijn al rondom het schip weggegraven met als enig resultaat dat het achterschip slechts een dozijn meters dichter bij de zee kwam. De Haarlemse aannemer P. Moeke heeft intussen zijn pogingen de Santa Kyriaki uit te graven gestaakt. Thans pro beert het aannemersbedrijf Verhaar uit Lisse zijn krachten op de koppige Liberiaan. Met behulp van een drijvende zandzuiger wordt de „viskom" verder uitgediept. Een samenspel van buizen voert het zand af tot buiten het bassin, maar er moeten nog heel wat tonnen zand worden weggezogen voor dat de Santa Kyriaki zich gewonnen zal moeten geven. Slepers van Bureau Wijsmuller popelen om de Liberiaan naar dieper water te trekken. Jules Clarette: De ondankbaren zijn nuttig. Zij helpen ons goed te doen zonder eigenbelang. Volgens het dagblad Trouw van vanmor gen zijn de Hoogovens in IJmuiden van plan een bod uit te brengen van veertig percent op alle aandelen Rijnstaal, die gisteren nog 61 noteerden. Bevestiging van dit bericht was niet te verkrijgen, maar vanmiddag zal de directie van Hoogovens op een persconferentie in Amsterdam na dere mededelingen over deze kwestie doen. Zoals gemeld verkeert het Arnhemse bedrijf in grote moeilijkheden. Onlang9 werd besloten de warwalserij en de staalgieterij te liquideren, waardoor 450 arbeiders hun ontslag kregen. Hoogovens werd toen genoemd als onderhandelings partner voor overneming. Een sergeant-vlieger heeft met een Harvardvliegtuig gistermiddag een der mate onverantwoordelijke scheervlucht over de Texelhorst gemaakt dat de 23- jarige ongehuwde luitenant-ter-zee-vlie ger der derde klasse G. A. Visser uit Epe daarbij de dood heeft gevonden. Het slachtoffer werd geraakt door het staart- wiel toen de vlieger zijn Harvard op het laatste moment steil optrok. Na beëindiging van een sleepvlucht had de vlieger zijn „manche" afgeworpen op het daarvoor bestemde terrein op de Texelhorst. Een kleine grondtroep onder leiding van luitenant-ter-zee Visser ging de sleepzak bergen toen het vliegtuig een zeer lage scheervlucht over de mannen maakte. Toen de Harvard daarna nog maals zeer laag over kwam werd de lui tenant door het staartwiel geraakt. De vlieger was bij zijn aankomst in Den Helder geheel overstuur. Hij kon geen verklaring van het gebeurde geven. Met een shock is hij opgenomen in de zieken boeg in Den Helder. ADDIS ABEBA (Reuter en AP) De Verenigde Arabische Republiek is gister avond als vierde land uit de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid weggelopen. De delegaties van Alge rije en Somalië hebben opdracht van hun regeringen gekregen zich vandaag terug te trekken. Verwacht wordt dat de ministersconfe rentie in Addis Abeba een abrupt einde zal nemen, nu Guinee, Mali, Tanzania en Egypte de conferentie hebben verlaten uit protest tegen het erkennen van de nieuwe Ghanese delegatie. De grote moeilijkheid is dat de afvaardiging van Tanzania zowel voorzitter is van de be vrijdingscommissie als de commissie- Rhodesië. De leiders van de delegaties die de conferentie hebben verlaten verklaarden niet uit de organisatie te zullen treden. De sjeik van Bahrein heeft twee Urker motorkotters gekocht, de UK 165, eige naar Jelle Hoekstra, en de UK 137, eige naar Reiner Kramer. In andere Noordzeeplaatsen zullen zeer waarschijnlijk ook schepen worden aan geschaft. Voordat de schepen naar het oosten ver trekken worden deze in Harderwijk voor zien van koelinstallaties. X<> -Vï V - OSLO (REUTER) Het Noorse Rode Kruis ziet ervan af een campagne op touw te zetten voor hulp aan de bevol king van noodlijdende gebieden in India. Het bestuur is van mening dat voor een dergelijke actie geen reden is nu de pre mier van India zelf verklaart dat in haar land geen voedselgebrek heerst. De Noorse regering overweegt intrek king van haar aanbod 1% miljoen gulden voor India beschikbaar te stellen. In Nederland had de stichting „Eten voor India" gisteren 23% miljoen bij el kaar. Tot en met gisteren was daarvan twee miljoen besteed. Bijna achthonderd ton melkpoeder, rijst, havermout en bloem is op het ogenblik onderweg, ter wijl alle contracten getekend zijn voor de verschepingen van een verdere zevenhon derd ton, die binnen een week Europa ver laten. (Van onze correspondent) UTRECHT. De hoofdinspectie van de Volksgezondheidsdienst in Den Haag acht speciale maatregelen in verband met de toeneming van het aantal nek- krampgevallen in de laatste maanden nog niet nodig. Er wordt toegegeven dat er sprake is van een kleine epidemie, die echter waarschijnlijk haar hoogtepunt on geveer heeft bereikt. De ongeveer 45 gevallen van dit jaar geven volgens de hoofdinspectie geen re den tot grote ongerustheid. Het aantal ligt echter wel aanzienlijk hoger dan in de eerste maanden van 1965. Rijkswaterstaat Er is vrijwel geen vertraging in de bouw van het klaverblad bij Badhoeve dorp, zegt Rijkswaterstaat naar aanleiding van uitlatingen van de n.v. Luchthaven Schiphol, dat er voor de luchthaven enorme financiële stroppen dreigen door de vertraging in de wegenaanleg. Ook aan de verharding van de ver lengde rijksweg 4 wordt rustig doorge werkt. Over temporiseringsmaatregelen weet men bij Rijkswaterstaat nog niets. Meer over de eventuele vertraging op pagina 4. Om de verwarrende en tegenstrijdige berichten uit India over het al of niet bestaan van hongersnood geeft het stich tingsbestuur niet veel. Men houdt er zich van overtuigd, dat de regering om poli tieke redenen niet wenst te spreken van hongersnood, maar dat er wel degelijk voedselschaarste bestaat. De president-directeur van het Bouw centrum, ir. J. van Ettinger, heeft echter na een reis door India verklaard: „De bijna hysterische ontwikkeling in het bui tenland van acties ter leniging van hon gersnood in India heeft daar de regering zelf ten hoogste verbaasd. Het is veel minder een kwestie van voldoende voed sel, dan wel een van een onvoldoende distributie-apparaat." Welk nut heeft het voedsel naar India te zenden als het toch meteen in de zwar te handel belandt en dan meestal niet de mensen bereikt, die voedsel het meeste nodig hebben? vroeg de heer Ettinger zich af. De instelling van een „commissie van het volk" onder leiding van de vice-pre sident van India, dr. Zakir Hussain, met de taak het voedsel en de andere giften voor India in ontvangst te nemen en toe zicht te houden op de verdeling is voor gesteld door Rajmohan Gandhi, hoofdre dacteur van het Indische opinieweekblad „Himmat", kleinzoon van Mahatma Gan dhi. Hij noemt in een overzicht van de internationale hulpactie in zijn blad o.a. met bewondering de actie van de Neder landse schoolkinderen. Vannacht is het vissersvaartuig „An- ja" de Harlingen 40, bij Terschelling op een wrak gelopen en lek gestoten. De schipper van het vaartuig slaagde erin zijn boot op het strand te zetten. Sleepboten van de rederij Doeksen voe ren op de noodsignalen van de „Anja" uit, evenals de reddingboot „Brandaris". De sleepboten slaagden er in de „Anja" vlot te trekken en wisten het vaartuig met be hulp van aan boord gebrachte pompen drijvende te houden. De „Anja" is inmid dels naar Harlingen gesleept. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Advertentie Wegens enorm succes a.s. ZATERDAG nogmaals als reklame: Roomboter Jodenkoeken 10 voor 95 ct. PATISSERIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1