ASPIRIN® Voedselnood is in India ontegenzeglijk een feit 't romantische type Vanden Boeynants wil drie-partijen regering NAVO-gesprek in Parijs voor De Gaulle's reis naar Moskou A I r Uoop ff Moro presenteert nieuwe regering Grenspost in schootsveld Van dag tot dag aan GRIEP! 1 Aanklacht tegen Ku Klux Klanleden Maar men erkent het er niet graag ROOKT RIGOLETTO CT. De Belgische regeringscrisis f I Y-iaczc|ues Onrust op Franse scheepswerf Ontvoerde baby is bij moeder terug en telegrammen telegra VRIJDAG 4 MAART 1966 3 daar staat BAYER achter Overgevoelig Voortdurende honger Wm uitsluitend tabak Westelijke drie willen DDR niet in VN toelaten BARTELJORISSTRAAT 5 ^ri Het is de vraag of het uit Sovjetrus- fisch standpunt wei verstandig is, buiten landse communistische partijen te dwin gen zich uit te spreken over hun eventuele voorkeur voor de Chinese dan wel de Russische politiek. Die dwang bestaat na tuurlijk duidelijk, indien de afvaardigin gen van de verschillende communistische partijen naar Moskou worden uitgenodigd en aan die invitatie gevolg geven. De keus van de delegaties die naar Moskou reizen staat bij voorbaat vast. De wegblijvers kunnen slechts met groot risico worden gerekend tot de aanhangers van Peking, waarbij het risico zit in de mogelijkheid dat zij zich niet langer ver plicht voelen tot de fanclub van een der twee grote communistische machten te behoren en de voorkeur geven aan neutra liteit. Wat zou er in dat opzicht van de Ne derlandse communisten te verwachten zijn? Voor een groot deel is dat afhanke lijk van persoonlijke inzichten en invloe den in de totaliteit van de C.P.N., maar er zijn verklaringen genoteerd van Neder landse communistische zijde die doen ver onderstellen dat men in die kring niet tot een doorslaggevende meerderheid zal kun nen komen over het ja of neen voor Mos kou of Peking. In de loop van maart wordt in Moskou een communistische partijcongres gehou den waarvoor alle in aanmerking komen de communistische partijen zijn uitgeno digd. Naar het zich laat aanzien zullen een aantal van die categorie toch wegblij ven. Als de Nederlandse afvaardiging niet naar Moskou gaat, kan men daaruit veel interessanter conclusies trekken dan Mos kou misschien zal doen. De controverse Moskou-Peking heeft buitenlandse communistische gemoederen hevig verdeeld. Maar het is niet bij de splitsing in pro of contra gebleven. Het is duidelijk uitgelopen op een besef van zelfstandigheid, een groeiende neiging om sterker deel te nemen aan nationale so ciale problematiek en minder het huikje naar de wind der grote machten te han gen. Men zou kunnen constateren dat de toe komst een ontstaan van een nationaal- communisme in diverse landen belooft, zo als indertijd de internationale socialist! sche idealen zich hebben gekristalliseerd in nationale politieke patronen. Weliswaar is de socialistische internationale geen do de letter geworden, maar in de praktijk nemen toch de arbeiderspartijen onafhan kelijk en met geheel eigen ambities deel aan het politieke leven van hun land. Als het communisme die kant opgaat en het is moeilijk anders te zien zal de bloedarmoede van het linkse extremis tische streven duidelijk aan de dag ko men, omdat de nationale communistische partijen op eigen benen moeten proberen te lopen, waarbij de geringe weerslag in landen als het onze een zwakke basis van bestaan zal zijn. Aan de andere kant is er een mogelijkheid dat het afzweren van afhankelijkheid en lippendienst de nationale afkeer zal ver minderen en de greep der communisten op de linkervleugel van de socialisten zal versterken. Een nieuwe constellatie aan die linker kant van de socialistische groeperingen in ons land zou denkbaar zijn, wellicht ein digend in een opgaan van de nationaal denkende en handelende communisten in de P.v.d.A. of de P.S.P. In ieder geval spiegelt op deze manier de ontbinding van de communistische we reldrevolutionaire idee zich af in de af zonderlijke landen, zodat men zeker de splitsing tussen Moskou en Peking mag verwelkomen als een soort van zuive ringsprocedure in het uiterst linkse kamp overal ter wereld. Tegelijk moet men col lectief beducht zijn voor een nieuwe cen tralisatie van het radicale internationale communisme van Peking uit, maar dat gevaar is al zo duidelijk in het Verre Oosten en rondom China aan de dag ge treden, dat Westelijke communisten nau welijks minder bevreesd zullen zijn dan hun rivalen in nationaal politiek verband. Het is immers een gevaar dat socialisti sche en communistische ambities binnen het Atlantische bloc even sterk bedreigt als iedere andere politieke idee. •WWVW'l'w'W'WWWVWWWWWWWWWWVWi»WWWWWWWWWWWtl Advertentie De 17-jarige June Clark uit Florida V.S.) niest al acht weken lang om de tien tellen. Het Amerikaanse meisje was net uit een ziekenhuis ontslagen waar ze voor een nierkwaal ivas be handeld, toen het niezen begon. „Ik wordt er.hatsjié.dol van", zei June. WASHINGTON (Reuter) De ..keizer lijke tovenaar" Robert Shelton en zes leden van de Ku Klux Klan zijn don derdag officieel in staat van beschuldi ging gesteld wegens minachting van het Congres. De leiders van de Ku Klux Klan hadden informatie geweigerd aan de com missie voor on-Amerikaanse activiteiten van het Huis van Afgevaardigden. Een datum voor de behandeling van de zaak is niet bekendgemaakt. Alle be klaagden zijn op vrije voeten. Zij kunnen tot maximaal een jaar gevangenisstraf en een boete van duizend dollar worden ver oordeeld. Van onze reisredacteur) NEW DELHI. India's minister voor Voedselvoorziening, Soebrama- niam, ontkent dat India om voedsel gebedeld zou hebben. Terwijl eerste- minister mevrouw Gandhi enkele da gen geleden nog haar ongenoegen uit sprak over de „atmosfeer van bede larij", waarin de wereld werd ge attendeerd op een dreigende hongers nood, zei minister Soebramaniam gisteren in een vraaggesprek dat het nooit zijn bedoeling was geweest de indruk te wekken dat enkele miljoe nen bewoners van India van honger dreigden de sterven. Hij zei dat zijn oorspronkelijke oproep om buiten landse hulp gebaseerd was op een aanzienlijk minder gunstige voorspel ling, maar dat de regens die in de af gelopen weken hier en daar gevallen zijn dat beeld hebben gewijzigd. Niettemin ontkende minister Soebrama niam dat de positie die hij nu inneemt een wijziging betekent van zijn oorspron kelijke mening, die in talrijke landen tot spontane inzamelingsacties leidde. Mocht dit een verwarrende indruk wekken, in New Delhi zijn de meningen niet minder tegenstrijdig. De belangrijkste indruk die de buitenstaander hier opdoet, is dat In dia met grote nationale problemen wors telt, maar daar niet voor uit wil komen. MEVROUW Ghandi zei gisterochtend in een bewogen parlementszitting „Hoezeer wij ook buitenlandse hulp nodig hebben en die ook willen hebben, wij moeten onszelf niet vernederen om het te krijgen." Ner veus met een elastiekje spelend, luisterde zij naar interrupties van de oppositiepar tij, als „Wij verliezen ons zelfrespect." India is overgevoelig op dit punt. Een taxipassagier gaf de chauffeur opdracht te stoppen, en sprong uit de auto om een kleine jongen die bedelend met mij mee liep, weg te jagen. „De volgende keer moet u hem slaan," zei hij zich veront schuldigend. De voedselnood is ontegenzeglijk een feit. Een van de theorieën is dat grote voorraden worden vastgehouden door pro ducenten om deze wanneer de schaar ste zich doet voelen tegen goede prij zen van de hand te doen. Minister Soe bramaniam verklaarde echter dat slechts zeventien percent van de totale voorraden op de open markt wordt verhandeld en de rest via de zogenaamde „fair price"-win- kels tegen door de regering vastgestelde prijzen wordt verkocht. Het in het buitenland ingezamelde geld zal worden gebruikt voor de aankoop en distributie van kunstmeststoffen en voor middelen ter bestrijding van insekten. De in natura ingezamelde goederen, zoals melkpoeder, zullen vooral aan moeders met zuigelingen en jonge kinderen wor den gegeven. Misschien wordt het mysterie van de al of niet bestaande hongersnood in India begrijpelijker wanneer er een onderscheid wordt gemaakt tussen voortdurende hon ger en een hongersnood als zodanig, waarbij duizenden sterven. De scheidings lijn is, vooral in India, moeilijk te trek ken. Zeker is dat miljoenen in dit land enige malen minder per dag te eten heb ben dan de gemiddelde Nederlander aan zijn avonddis. Advertentie HOFNAR 33 (Van onze correspondent) BRUSSEL De nieuwe Belgische kabi netsformateur, Vanden Boeynants, wil snel werken bij zijn pogingen een nieu we regering te vormen. Na drie en een halve week kabinetscrisis met twee niet geslaagde formatiepogingen een van de socialist Van Acker en een van de CVP'er Segers, heeft hij donderdagmid dag aan koning Boudewijn medegedeeld dat hij de opdracht aanvaardde. (Van onze correspondent) PARIJS Dat president De Gaulle op korte termijn mogelijk al binnen enke le dagen de onderhandelingen met de Franse bondgenoten zou willen openen over Frankrijks nieuwe status in de NAVO, wordt in verband gebracht met zijn reis naar Moskou in juni. De presi dent wenst dat de affaire voordien in kan nen en kruiken is. De discussies zullen voornamelijk bila teraal worden gevoerd, en zo vreest men een nogal stroef en moeilijk karak ter hebben. Met de Verenigde Staten zul len de kwesties moeten worden geregeld over de veertien Amerikaanse bases, „de pipe-lines" en andere militaire installa ties die De Gaulie onder Frans opperbe vel wil stellen. Wanneer de Amerikanen dit weigeren, zal het alternatief zijn dat ze hun militaire bases in Frankrijk oprui men. De kans op opruiming wordt nog groter geacht ten aanzien van de Canadezen, die bij Metz nog steeds twee eskaders bom menwerpers gelegerd hebben. Het derde object der onderhandelingen betreft de Franse troepen die in West-Duitsland ge- NEW YORK (AP) De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben donderdag in een gezamenlijk com muniqué meegedeeld dat Oost-Duitsland geen enkel recht heeft op toelating tot de Verenigde Naties. In de verklaring wordt gezegd dat alleen de federale regering van Duitsland het recht heeft namens dat land te spreken. „Omdat Oost-Duitsland geen staat is, heeft het geen recht op toe lating tot de V.N." aldus de verklaring. legerd zijn. Parijs hoopt te bereiken dat in West-Duitsland net als na de twee de wereldoorlog weer een drie- of vier voudig opperbevel wordt opgericht, waar in de Duitsers met de drie grote mo gendheden, Amerika, Engeland en Frank rijk, geassocieerd zouden kunnen worden. Tenslotte zal dan nog met de NAVO een regeling voor de twee in Frankrijk geves tigde militaire hoofdkwartieren getrof fen moeten worden. Vermoedelijk zullen beide „Shape" en het commando voor Centraal-Europa uit Frankrijk verdwij nen. Daarentegen wordt het niet onwaar schijnlijk geacht dat de diplomatieke en administratieve zetel van de organisatie in Parijs, die een jaar of vijf geleden ge bouwd werd, daar voorlopig nog gevestigd zal blijven. Tijdens gevechten bij An Thi in Zuid-Vietnam werd de Amerikaan se soldaat Thomas Cole aan zijn ogen geibond. Thomas, die bij de geneeskundige troepen is ingedeeld, bleef ondanks zijn wond zijn ge wonde kameraden helpen (foto rechts). Dezer dagen keerde hij her steld naar zijn legeronderdeel terug, waar hij hartelijk werd ontvangen. Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDING y ^7 HERENKLEDING PORT DE BOUC (Reuter) Ongeveer achthonderd arbeiders van de scheeps werf in Port de Bouc in Zuid-Frankrijk hebben donderdag verhinderd dat een half voltooid schip naar een andere werf werd overgebracht. De directie heeft daarop het uitsluiten van deze arbeiders bevolen. Bij de toegangswegen van de stad heeft oproerpolitie post gevat. De gemoederen in de streek zijn de laat ste tijd sterk verhit door een geschil tus sen directie en arbeiders van de scheeps werf. De werf staat voor een bankroet. De directie wil dit voorkomen door een autoveerboot die op de werf wordt ge bouwd en al half voltooid is, te laten af bouwen door een nabijgelegen scheeps werf. Dat zou daar sneller kunnen gebeu ren, waardoor het geld dat dringend no dig is om het bankroet te voorkomen, be schikbaar zou komen. De arbeiders, die zich met werkloosheid bedreigd zien, stemden een week geleden in met tewaterlating van het schip, na dat de directie had beloofd dat een on partijdig onderzoek naar de toekomst van de scheepswerf zou worden ingesteld. Toen donderdagochtend echter een ploeg aankwam om het schip naar de an dere werf te slepen werd dit verhinderd door de arbeiders. Op de andere werf wordt gestaakt uit sympathie met de ar beiders in Port de Bouc. De burgemeester van Port de Bouc heeft de bevolking opgeroepen de arbei ders te komen helpen zodra zij een sirene hoort. Vrouwen voorzien de stakers van warm eten en koffie. De aartsbisschop van Aix-en-Provence heeft zich eveneens achter de stakers geschaard. „Ik heb ja geantwoord" zei hij, „om dat ik van oordeel ben dat in dit leven onder bepaalde omstandigheden persoon lijk of partijbelang moet worden achter gesteld bij het landsbelang". Vanavond zal de 46-jarige voorzitter van' de CVP een ontwerp voor een regeringsprogram ma voorleggen aan de beide andere gro te partijen, de socialistische BSP en de liberale PVV. Hij verwacht daar binnen drie dagen antwoord op. Als het mogelijk is zal hij een driepartijen-kabinet samen stellen. Het programma zal, zo heeft hij ver klaard, noch links noch rechts zijn, maar een programma van nationaal belang. Met drie punten wil de nieuwe formateur rekening houden: de koopkracht vooral van, zoals hij het noemde ,de kleine man, de arbeider, de landarbeider, de gepensioneerde en de staatkleine boer moet op hetzelfde peil ge handhaafd blijven; werk voor iedereen moet zijn gewaar borgd; de politiek van hoge lonen moet wor den voortgezet. Dit betekent volgens de heer Vanden Boeynants dat de politiek van econo mische expansie moet worden gehand haafd en dat de regering moet bezuinigen. Omdat de BSP donderdag verklaarde dat het houden van nieuwe verkiezingen het laatste is waartoe moet worden over gegaan, gelooft men in Brussel dat de socialisten waarschijnlijk niet geheel af wijzend staan tegenover een driepartijen- regering. ROME (AP) Premier Aldo Moro heeft donderdag zijn nieuwe regering voorgesteld aan het Italiaanse parlement. Hij legde er de nadruk op dat deze uit vier partijen bestaande regering geen compromissen zal sluiten met de commu nisten. Voorts zegde hij toe dat Italië de NAVO trouw zal blijven en zal zoeken naar wegen voor politieke en economische Europese integratie. (Van onze correspondent) PARIJS. De baby van acht dagen die woensdag in Lens uit een Algerijns mijn werkersgezin was gestolen, is in de af gelopen nacht in goede gezondheid terug gevonden. De baby werd, na een klop jacht door heel Noord-Frankrijk, door een politiecommissaris ontdekt in de wo ning van een doktersassistente. Zij is het ook geweest, die bij de Algerijnse moe der verschillende kraamvisites had afge legd om haar vertrouwen te winnen om daarna de baby te stelen. De kidnapster is verdwenen. Aangezien haar naam en antecedenten bekend zijn, zal ze waar schijnlijk snel worden gevonden. (Van onze correspondent) Tussen het ministerie van Verdediging van de Westduitse Bondsrepubliek en de leiding van de Britse RAF-basis Bruggen in Elmpt bij de Nederlands-Duitse grens is een conflict ontstaan over de veiligheid van de gebieden rond de vliegbasis. Vol gens het Duitse ministerie zouden de gevarenzones rond de schietbanen van het Britse kampement te krap zijn genomen. De Nederlandse drukke doorlaatpost Maalbroek aan de weg Roermond-Düssel- dorf zou daardoor zelfs in de gevaren zones zijn komen te liggen. De rode vlag, die de door de kampleiding uitgezette gevarenzone markeert, staat nu op slechts enkele meters afstand van de slagboom bij Maalbroek. De Duitse grenspost op deze weg bevindt zich ongeveer vijf kilo meter verder Duitsland in. Tussen deze twee posten ligt de uitgestrekte Britse vliegbasis. Achtereenvolgens hebben de minister van Verdediging, de president van de deelstaat Nordrhein-Westfalen in Düssel- dorf, de regeringspresident van het dis trict Aken en het gemeentebestuur van het grensdorpje Elmpt getracht de Brit se kampleiding te bewegen de schietba nen te beveiligen met kogelvangers. Daardoor zal het schootsveld van de oefenterreinen aanzienlijk worden ver kleind. De kampleiding blijft weigeren de voor zieningen die ongeveer 300.000 gulden zou den kosten, aan te brengen. Het gemeen tebestuur van Elmpt heeft de regering in Bonn voorgesteld te bevorderen dat de Nederlandse grenspost en een gedeelte van de weg Roermond-Düsseldorf wor- denverlegd. Ongelukje. Bij een ongeluk met een DC-8 van de Spaanse Iberia Airlines met 70 inzittenden, onder wie de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Cas- tella tijdens de landing op het vlieg veld van Las Palmas sloeg de rechter vleugel van het toestel tegen de lan dingsbaan, waarna de twee straalmoto ren ervan in brand vlogen. Het vuur was spoedig geblust. Niemand werd ge deerd. Overleden. Kardinaal Alfonso Castaldo, aartsbisschop van Napels, is op 76-jari- ge leeftijd overleden. Het college van kardinalen telt nu nog 98 leden van wie 28 Italianen. Ochtendster. Het Britse communistische dagblad „Daily Worker" gaat binnen kort zijn naam veranderen in „Morning Star". Het blad heeft een oplaag van ongeveer 65.000. Defensieplannen. De Franse marine zal na 1974 de basis vormen van de kern strijdmacht van het land. In dat jaar aldus een Frans militair blad zal de marine zijn uitgerust met een eskader kernonderzeeboten met in totaal 48 lan- ge-afstandsraketten. Weerverspieder. De Essa-2, de Ameri kaanse weersatelliet die vorige week werd gelanceerd, is begonnen met het doorseinen van foto's van wolkenfor maties. Evenals met de Essa-1, die op drie februari werd gelanceerd, worden om de zes minuten opnamen gemaakt, waardoor elke dag een vrijwel volle dig beeld van het weer over de gehele wereld wordt verkregen. Aardschokken. Verscheidene stenen ge bouwen aan de rand van Grozni, in de Kaukasus, werden woensdag beschadigd door zware aardschokken. Er gebeur den geen persoonlijke ongelukken. Meteoriet. In Bulgarije is een drie kilo wegende meteoriet neergekomen op een akker waar boeren aan het werk wa ren. De meteoriet is onregelmatig bol vormig, poreus en donker van kleur. Straf. Een Amerikaanse jury van twee negers en tien blanken heeft donderdag in Americus in de staat Georgia een 23-jarige neger schuldig bevonden aan het doden van een blanke tijdens ras- senrelletjes in de vorige zomer. De ver dachte, die tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, verklaarde dat hij had geschoten uit angst voor blan ken die met stenen hadden gegooid en hadden gedreigd hem te zullen doden. Zond-3. Het onbemande Russische ruim tevaartuig Zond-3, dat in de afgelopen herfst foto's heeft gemaakt van de ach terkant van de maan. seint nog steeds gegevens uit het heelal. Het ruimte vaartuig is 153.520.000 kilometer van de aarde verwijderd. In verwachting'. De Zweedse prinses Mar- gareta die getrouwd is met de Britse zakenman, John Amber, verwacht deze zomer haar tweede kind. Pech. In Kansas City is een jongeman tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het stelen van een pruik. De rechter, die zelf al vijftig jaar een pruik draagt, zei bij de uitspraak dat de verdachte het met hem niet had getroffen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3