WAAROM a VERSTOOK 7 IK ZOVEEL - J. v. KOOTEN TEAK EETKAMER VERSPUY Meer vis bracht meer geld op in IJmuider vishallen Terlenka Vitrageval 1.40 de ruyter 1? UST FOTOLOEK ANDERSON lij etaleren deze week een i Grote opruiming op IJmuidens strand Verkeersongevallen in Heemskerk Carillonklanken over Velsen Hersenschudding en grote schade bij verkeersongeval WONINGINRICHTING B. en W. achten woning in IJmuiden onbewoonbaar Kort IJmondnieuws Watse Koster in Heemskerk begraven Man, verdacht van oplichting, werd gearresteerd Grondonteigening voor plan Zeebad in IJmuiden Havenberichten VRIJDAG 4 MAART 1966 5 fe. ■Sfes> M iff- i s.^.ss -. ®\m&r v~ -K s STOFZUIGERS DE VILDER Puzzelprijswinnaars VOOR GOEDE PASFOTO'# intermeubel marktplein jupons 'v ':y.'"S 'T- tf- sa* la V| 'LvMS V 'i, ï%x s5>:\. #v-\n. fe ,y-\"v: y ""xv va«nÓ v '.'w: ■^Mwfeii.i;-,,»' .x IX, *X< v»X XX V x -X 0<x» x»AVx Het voorjaar is in aantocht. Dat is onder meer ook te merken op het IJmuidense strand. Gisteren hielden daar deze bulldozers grote oprui ming onder de grote hoeveelheden afval die er zijn aangespoeld. Nog even en dan zullen de strandhuisjes ten tonele verschijnen. Hier en daar zijn de paviljoenhouders al druk in de weer de laatste voorbereidingen te treffen voor het nieuwe strand- seizoen. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 In Heemskerk stad een 5-jarig meisje nabij de G. v. Assendelftstraat onverwacht de J. v. Kuikweg over. Een uit Bever wijk komende personenauto kon het kind niet meer ontwijken en reed het meisje aan. Op advies van een arts werd de kleuter naar het St. Josef ziekenhuis ver voerd. Een op de Rijksstraatweg in de richting Beverwijk rijdende personenauto uit Cas- tricum moest plotseling stoppen voor op de rijbaan fietsende scholieren. De be stuurder van een achterop rijdende auto uit Castricum had een en ander blijkbaar te laat in de gaten, want hij botste tegen de stoppende voorganger, die hierbij zwaar werd gehavend. Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN, daar kan ik kiezen uit praktisch alle mer. ken olie- en kolenhaarden. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 I JMUIDEN 7,50: Mevr. L. Wuite, Röntgenstraat 1, IJmuiden. 5,00: H. Keuter, Oranjestraat 24, IJ muiden. ƒ2,50: J. N. Kroon, Const. Huygens- •traat 18, Haarlem-N. (City). Wie soms uit ons nogal sensationeel getint geschiedenisonder- richt negatieve meningen mocht hebben overgehouden aan de mongolen- leider Djengiz Khan, die rond de twaalfde eeuw op een tamelijk onzacht zinnige wijze een wereldrijk bij elkaar veroverde, kan nu zijn mening her zien bij het kijken naar de Amerikaanse visie op deze historische figuur in Henry Levins „Genghis Khan". In de figuur van de acteur Omar Sharif krijgt hij een romantische vrijheidsheld te zien, die in zijn jeugd tegen de verdrukking in opgroeit en vervolgens met een concept voor een verenigd Euro-Azië voor ogen begint met de verovering van Peking. Toerkestan, Iran en Rusland, na echter eerst de afzonderlijke mongoolse stammen nog tot een machtige eenheid te hebben samengesmeed. Ook in de film is de machtige Khan nu niet bepaald een jongen die heeft stilge zeten, maar zijn bedoelingen blijken toch heel wat idealistischer te zijn dan men had vermoed en dit klopt dan ook wel met de opvattingen van Hollywood, die een heldenfiguur in de hoofdrol prefereren boven een bloedige machtswellustel- ling. In die opvatting wordt ook de rol van de frêle Frangoise Dorleac bekend uit „La peau douce" die de vrouw van de Genghis Kan moet spelen en ogenschijnlijk voor een mongolenvrouw uit de twaalfde eeuw fysiek weinig mee brengt. meer acceptabel. Haar liefdesscè nes lijken dan ook eerder te liggen in het vlak van een moderne Franse film, dan thuis te horen in het barbaarse mon- golenmilieu maar, zoals gezegd, dit mi lieu is op gezag van Henry Levin enigs zins opgetrokken naar onze meer gecivi liseerde begrippen en dat mag, want ten slotte bestaan er over die verre historie weinig exacte gegevens. Het resultaat werd aldus een boeiende, kleurige en aangepaste geschiedschrij ving, met vele opmerkelijk knappe type ringen, onder meer van James Mason als de humoristische keizer van China en Eli Wallach in de rol van de verraderlijke sjah van Perzië. Met uitzondering van maandag draait deze film hier tot en met woensdag, waarbij alleen zondagmiddag „Zorro, de gemaskerde wreker" wordt vertoond. De hoofdrol hierin is voor Frank Latimore, die aldus de grote patriot ge stalte moest geven als verpersoonlijking van een weliswaar overwonnen, maar daarom niet minder trotse bevolking van het 19de eeuwse Californië. (Stadsschouwburg). Dit theater doet het zaterdag en zondag met „Bedreigde meis jes", een Italiaans -Franse co-produktie, waarin het vampierthema weer eens op zijn vele mogelijkheden wordt beproefd. Het decor bestaat ditmaal uit een geheim zinnig kasteel, een onderaards laborato rium en voorts vooral ook storm. De kas- teeelheer verslaat uiteindelijk de vam pier, een sterk op hem gelijkende voor ouder, waardoor de sinistere betovering van het kasteel verdwijnt. De bedreigde meisjes uit de titel behoren tot een va riété-gezelschap, dat voor de opkomende storm op het kasteel een schuilplaats zoekt en daardoor een behoorlijke por tie van alle narigheid krijgt te verwer ken. Voor de liefhebbers van lijken, bloed en monsters dus. Dan gaat het er hier zondagmiddag gemoedelijker aan toe met de Nederlandse film „Vrijbuiters van het woud", maar deze is dan ook weer voor de jeugd bestemd. Beverwijk (Luxor). Oorspronkelijk was „Circuswe reld" van de mammoet-producent Samuel Bronston bestemd voor Cinerama-gebruik, maar gezien de geringe afzetmogelijk heden voor dit soort produkties, is tege lijk gezorgd voor een kopie van de film ten dienste van een meer normale bios coop-consumptie, zodat men voor dit cir cusspektakel, althans wat Nederland be treft, niet meer sluitend op twee spe ciale theaters is aangewezen. Intussen is aan de opzet van de door Henry Hathaway geregistreerde film de oorspronkelijke opzet duidelijk af te lezen. Rond een onbetekenend criché-verhaaltje, dat in sentimentaliteit niet voor „De twee wezen" behoeft onder te doen, organiseer de Hathaway met klinkende muziek van Dimitri Tiomkin enige opzienbarende scè nes in en rond de circustent, die met hun dieptewerking van het Cinerama-sy- steem ongetwijfeld nog indrukwekkender zullen hebben gewerkt, maar ook op het grote, zij het vlakke doek nog spectacu lair genoeg aandoen. Met John Wayne als directeur Matt Masters van het grote circus, dat bij een tournee door Europa krijgt te maken met alle bekende circusfilm-rampen, met Clau dia Cardinale als zijn pleegdochter, die achter het geheim van haar jeugd is ge komen en met Rita Hayworth als Clau dia's moeder, die aan lager wal is ge raakt maar erin slaagt in de circuswe reld een schitterende rentree te maken, weet Hathaway zijn toeschouwers inder daad twee uur meer dan aangenaam be zig te houden. En mochten zij dan niet bij zonder zijn geboeid door het lieve familie verhaaltje dat de optredenden verbindt, dan staan hun nog altijd enige mooie cir cusnummers of een paar adembenemende circusrampen te wachten, om de gedaalde aandacht weer op peil te brengen. Tot en met woensdag kan men zich hier van de waarheid van deze beweringen overtuigen. Alleen zondagmiddag niet, want dan wordt het bonte circusleven even opge houden voor de sfeer van het wilde wes ten, waar de film „De paardentemmers van Nebraska" verantwoordelijk voor moet worden gesteld. (Kennemer theater). Door „Zorba de Griek" en „Nooit op zondag" is Grie kenland op het ogenblik een gezochte plaats van handeling geworden voor de filmfabrikanten, vooral als zij een enigs zins exotische havenstad nodig hebben voor een verhaal, dat zich aan de zelf kant van het leven afspeelt. Een dergelijk verhaal heeft Stelios Zografakis met „Wat het daglicht niet verdragen kan", waarschijnlijk niet vermoedend dat zijn werk nog eens zou worden uitgebracht on der wilde reclame-slagzinnen als: „Athe ne, een stad waar 's nachts de zedeloos heid en misdaad tieren" en „De macht clubs van Athene, een broeinest van mis dadigheid en verderf", opwindende kre ten, waarmee het bioscoopbezoek wellicht meer wordt gestimuleerd dan het toeris me naar Griekenland. Hoe dan ook, het gaat hier om een rij- kelui's zoontje dat in verkeerd gezelschap raakt, onder de bekoring komt van een goedhartige strip-tease danseres, vervol gens bij een diefstal wordt betrokken en ten slotte bij, naar het schijnt een moord, maar door deze louteringskuur tijdig op het goede pad terugkeert, nadat de slech te vrienden onder en met elkaar een gron dige afrekening hebben gehouden. Dit al les geschiedt tot en met woensdag, zater dagnacht en zondagmiddag respectievelijk afgewisseld met de oude bekenden „Bon jour tristess" en „Gullivers reizen". (W.B.-theater). Gordon Scott, die zijn gespierde gestalte reeds voor diverse his torische spektakelstukken beschikbaar heeft gesteld, kan aldus vrijdag en zater dag ook worden bewonderd in „De held van Rome". Voor de verandering is hij in dit verhaal nu eens linkshandig, het geen hem niet verhindert op dezelfde ma nier onder zijn tegenstanders huis te hou den. Zondag en maandag wordt vervol gens „De wrekende hand" vertoond, een verfilming van een der ontelbare thrillers van Edgar Wallace. Zondagmiddag kan Lex Barker nog worden bekeken in „Cap tain Falcon en de wrede tiran", welke titel elke nadere uitleg verder overbodig maakt. Zaterdag a.s. tussen 4 en 5 uur 's mid dags zal beiaardier Hein de Ligt op het carillon van de stadhuistoren te Velsen het volgende programma ter gehore bren gen: Rondeau; Als de winter vlucht voor de lentelucht; Nun will der Lenz uns grüs- sen; Menuet; Giga; Sonatine V; Mamma 'k wil een man hê; Gertjie; Aminte; Ma- man dites-moi; Der Lindenbaum; Heiden- röslein; Toccatine, adagio en Scherzo. Op de Hoogdorperweg in Heemskerk, ter hoogte van de boerderij „Rijn en Berg" heeft donderdagavond een gecom pliceerd verkeersongeluk plaatsgehad, waarbij een negentienjarige jongedame een hersenschudding opliep en grote ma teriële schade ontstond. Om ongeveer halfelf kwam de jongeda me door een onbekende oorzaak met haar bromfiets te vallen. Terwijl zij op de weg lag, naderde uit de richting Beverwijk een personenauto, die remde om het meis je te ontwijken. Hierbij slipte de wagen en kwam dwars over de weg te staan. Een tegenligger uit Beverwijk botste te gen de dwars op de weg staande auto, waardoor een grote ravage ontstond. Andere automobilisten stopten en tracht ten toen het verkeer op het obstakel op merkzaam te maken; zij wisten twee Hoogovenbussen langs de gevaarlijke zo ne te leiden. Een uit Beverwijk komende personen auto reageerde echter helemaal niet op de waarschuwingen en knalde met grote snelheid op een aan de kant van de weg geparkeerde wagen. Nadat de blijkbaar grote haast hebbende bestuurder nog een kilometerpaal uit de grond gerukt had, kwam zijn wagen 50 meter verder door een defect tot stilstand. In de paniek, die bij deze botsing ont stond, riep een der omstanders: „Schiet hem dood!" De inmiddels gearriveerde politie nam het rijbewijs van de woesteling in en nam zijn auto in beslag. De onfortuinlijke bromfietsberijdster werd naar het St. Josefziekenhuis overge bracht. Advertentie fU\ KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 Advertentie 44 vlekvrij teakhout 44 bekleding zuiver wollen astrakan uitschuiftafel, 4 stoelen, 2 fauteuils. Echt iets voor de liefhebbers van het klassemeubel. Komt u eens kijken. We hebben ook nog vele andere modellen o.a. ook in het Oud-Hollandse genre. PLEIN 1945 no. 2 IJMUIDEN TEL. 8089 Burgemeester en weihouders van Vel sen hebben de raad verzocht te beslui ten tot onbewoonbaarverklaring van de woning Bik en Arnoldkade 14 rood, die gelegen Is boven de reeds eerder onbe woonbaar verklaarde woning Bik en Ar noldkade 14 zwart. Volgens het college is de zolder brand gevaarlijk, terwijl het privaat recht streeks vanuit de keuken bereikbaar is, hetgeen een onhygiënische toestand is. Deze en nog andere gebreken maken de woning van het oordeel van B. W. onbe woonbaar. Het pand zou bovendien niet door het aanbrengen van verbeteringen in dewoonbare staat zijn te brengen. Het college zou de ontruimingstermijn op de maximale duur van zes maanden wil len stelllen, om voor de bewoners andere woonruimte te kunnen zoeken. De rijksvishallen in IJmuiden zijn dit jaar goed van start gegaan. In januari van dit jaar werd bijna twee miljoen kilogram meer vis geveild dan in eerste maand van 1965 en de opbrengst was 2.6 miljoen gulden hoger. VISSOORT JANUARI 1966 JANUARI 1965 Aanvoer Opbrengst in kg. Verse haring 1.251.219 810.145, Gez. haring 22.500 20.000,- Makreel 700 716, Sprot 8.232 7.518, Schelvis 1.316.946 489.616, Kabeljauw 1.159.971 797.265, Koolvis 395.324 165.818, Wijting 296.953 139.646,- Leng 4.134 3.059, Heek 38 78, Poon 4.389 3.129, Wolf 4.957 3.264, Hammen 547 1.566,- Haai 4.798 5.272,- Schol 1.367.686 1.071.916,- Bot 41.754 10.087,- Schar 78.150 48.551,- Tong 860.367 2.718.824,- Tarbot 47.271 153.893, Griet 5.298 9.784,- Tongschar 241 472,- Schartong 236 280,- Heilbot 1-860 7.240,- Rog 20.529 16.127,- Vleet 2.233 2.440,- Gek. garnalen 13.180 34.414,- Kreeft 702 766,- Diversen 55.074 58.135,- Consignaties 321.179 228.280,- Totaal 7.305.886 6.819.600,- Aanvoer in kg. Opbrengst 1.324.536 577.374,— 338.546 459.500 646.472 532.881 178.104 286.631 9.017 115 2.715 759 1.311 50.040 1.080.052 10.829 23.506 135.135 39.410 2.479 219 1.110 2.500 7.210 2.765 10.812 194 20.522 212.725 5.394.067 222.739,- 111.054,- 359.755,- 442.219,- 131.789,- 137.809,- 8.250,- 97,- 2.051,- 851,- 4.778- 34.391,- 812.963,- 3.301,- 18.041,- 997.398,- 167.084,- 6.987,- 425,- 1.742,- 5.764,- 4.402,- 3.388,- 26.535,- 377,- 20.100,- 107.861,- 4.217.434,- Oudheidkamer. De Kennemer Oud heidkamer, die donderdagavond haar jaar vergadering in Beverwijk hield, heeft in het afgelopen verslagjaar aardige succes sen geboekt. Zo werden aan het Historisch Genootschap veertien oudheidkundige een heden overgedragen. waaronder een schotel uit de zeventiende eeuw. Aan de voet van het stadskantoor werden scher ven van bijna tweeduizend jaar geleden naar boven gebracht. Voor India. In het kader van de Eten- voor-India-acties heeft het personeel van het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden ook een actie gevoerd, georganiseerd door leerling-verpleegsters. Onder leiding van veilingmeester Wobbe werden nuttige ge bruiksvoorwerpen, die door de directie van het ziekenhuis ter beschikking waren gesteld, geveild. Verplegend, huishoudelijk, administratief en technisch personeel, als ook een aantal lopende patiënten heb ben op deze wijze een bedrag van 2000 bijeengebracht, dat aan het India-comité ter beschikking werd gesteld. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank, postinrichting IJmuiden, werd in februari 508.000 ingelegd; uitbetaald werd tot een bedrag van 338.000. Advertentie 3C hoogte 45 cm p. m woninginrichting Advertentie DAMESKAPSALON ALLE HAARKLEUREN worden tot in de perfectie verwezenlijkt. Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 IJmuiden Onder zeer grote belangstelling werd gistermiddag op de algemene begraaf plaats te Heemskerk het stoffelijk over schot van Watse Koster ter aarde be steld, die na een langdurige ziekte op 48- jarige leeftijd in het St. Josefziekenhuis overleed. In leven was de heer Koster jarenlang voorzitter van de Heemskerkse afdeling van de VARA en wijdde hij zich met overgave aan de Stem des Volks. Tevens was hij initiatiefnemer voor de 1 mei-vie ring in Heemskerk, terwijl hij, zolang zijn gezondheid het toeliet, beheerder was van de Spaarbank Nederland ten aanzien van de P.v.d.A. In de aula van het St. Josefziekenhuis, waar de overledene was opgebaard, werd gesproken door een officier van het Le ger des Heils. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer P. de Graaf, die sprak namens de P.v.d.A., de VARA en de Stem des Volks. Een man, verdacht van oplichting, die enige dagen geleden zijn operatieterrein in Alkmaar had, is na ook nog een Heemskerkse zakenman te pakken gehad te hebben, in Amsterdam gearresteerd. Bij een Heemskerkse handelaar bestel de hij een wasautomaat, een t.v.-toestel en een koelkast. Alles zou de volgende dag bezorgd moeten worden op een zeker adres. Na zijn bestelling gedaan te hebben, bracht de man het gesprek op transistor radio's, waarin hij ook wel idee zei te heb ben. De eigenaar van de zaak prees zijn klant een toestel aan van 299. De klant was echter tevreden met een apparaat van 198, dat hij alvast maar even onder de arm meenam. Bij aflevering van het overige zou hij dit dan ook wel betalen. Het opgegeven adres bleek echter ge fingeerd te zijn. Heel erg veel plezier heeft deze heer van zijn in Heemskerk „gekochte" toe stel niet gehad. Juist toen hij op het punt stond het ding in Amsterdam te verhan delen, werd hij door de politie in de kraag gepakt. De Heemskerkse winkelier kreeg zijn transistor in ongeschonden staat terug. Advertentie RECTIFICATIE In onze advertentie van woensdag jl. is abusievelijk het woord japons ge bruikt. Dit moet zijn CENTRUM GALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 De gemeente Velsen is er niet in ge slaagd om langs minnelijke weg grond in eigendom te verwerven, die nodig is voor de volkshuisvesting in het uitbrei dingsplan Zeebad ten zuidwesten van IJ muiden. Het gaat om twee percelen met een totale oppervlakte van 54.35.85 hec taren. Er zal echter spoedig een aanvang moe ten worden gemaakt met de werkzaam heden ter realisering van genoemd uit breidingsplan en daarom is het noodzake lijk dat de gemeente op korte termijn de beschikking krijgt over de in het onteige ningsplan begrepen grond. Daarom hebben burgemeester en wet houders de raad verzocht het college te machtigen om zo nodig het recht tot voor lopige inbezitneming van deze gronden bij de rechterlijke macht aan te vragen. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Urker- singel, van Par; Draco, Rotterdam; Witte Kliff, Bremen, IJmuiden; Ostfriesland, Antwerpen; Vliestroom, Londen; Aurora, Swansea, IJmui den; Wilhelm Wesch, Oxelosund; Horsa, Imming- ham; Chemicoaster, Algiers; Hammaburg, Lon den; Asta, Helsingfors, IJmuiden; Gazelle, Bos ton, Zaandam; Ilse Wulff, Hamburg; Nerlandia, Gothenburg: Colonia, Hamburg; Hinde, Londen; Mutua Fides, Portsmouth; Thornaby, Isle of Grain; Rio Corrientes, Bremen; Alouette, Lon den; Urundi, Zambia; Madison Lloyd, Rotter dam; Stylehurst, Houston; Westridge, Goole. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Noblesse, van Londen; Selma Thorden, Antwerpen; Pergo, Perth, IJmuiden; Olna Firth, Newcastle; Irish Spruce, Hamburg: Carola, Hamburg; Westriding, Goole; Bruse, Oslo. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Cd. de Guayaquil, naar Bremen; Batavier, Helsingborg, IJmuiden; Heinricb Schulte, Monrovia; HKS. De Hoop, Noordzee; Gerda K., Helsingborg; Telstar, Manchester; Mare Liberum, Dagenham; Union Venture, Le Havre; Berkelborg, Boston, IJmui den; Oosterdiep, Rotterdam; Astarte. Oxelosund, IJmuiden; Copsewood, Londen; Tanger, Rotter dam, IJmuiden; Bonn, Antwerpen: Waverstroom, Goole; Tilla Doris, Rotterdam; Katina T. H., Rotterdam; Kirtondyke. Londen; Boras, Rotter dam; Keizersgracht, Kotka; Plover, Felixtowe; Anna Hartmann, Kirkaldy; Bern, Cork; Hed- wig Henning, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Martha Friesecke, naar Londen. IJmuiden; Wally, Go thenburg; Bornrif, Portland; Urkersingel, Rot terdam; Snefjeld, San Thomas; Egret, Liverpool; Spaarneborg, Blyth, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5